Na drie weken Het helt van de dam? burgeroorlog T UW FILMS Geen verandering van beteekenis Internationale verwikkelingen K1JKEII is KOOPEfl bij CLOECK Belangrijke verkoop van haring aan Rusland Raad Oude Niedorp Zaterdag 8 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCIAIIEI 79ste Jaargang. No. 100 36 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 20 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SPANJE Bombardement van Algeciras Er vinden, na drie weken burgeroorlog, bijna geen verschuivingen van de fronten meer plaats. Met veel ophef wordt het ne men van een convooi of het bezetten van een of ander dorpje als een overwinning van be teekenis voorgesteld, maar dit blijkt steeds weinig anders dan bluf te zijn. Groote veranderingen vinden niet meer plaats en beide partijen versterken hun po sities met koortsachtige haast. De rebellen door de aanvoer van Marokkaansche troepen, de regeering door het oproepen van alle va lide mannen en jongelieden in het door hen bezette gebied. Wat de insurgenten bezet hebben. De nationalisten zijn nog steeds meester in de pro vincies La Coruna, Lugo, Pontevedra, Orcnse, León, Palencia, Burgos, Alaye, Navarra, Logrono, Soria, Segovia, Valladolid, Avilla, Caceres, Salamanca en Zamora, alsmede in deelen van de provincies Huesca, Saragossa, Guadalajara en het noordelijk deel van de provincie Madrid. Verder beheerschen de militai ren een deel van de provincie Teruel en de hoofd stad daarvan, de Balcarcn behalve Minorca, de Ka narische eilanden en Spaansch Marokko. Terwijl zij bovendien in het zuiden de provincies Cadiz, Huel- va, Sevilla, Cordoba en een deel van Granada bezet hebben. De opstandelingen willen Catalonië voorloopig mot rust laten en eerst hun positie in het zuiden verster ken. Op het oogenblik wordt gestreden om de provin cies Malaga en Badajoz. Donderdag heeft generaal Franco zijn opmarsch naar Madrid van Cordoba uit weer hervat, het eerste doel op dezen weg is Mérida. Bij deze troepen zijn 4000 man ingedeeld, die dezer dagen van Noord-Afrika zijn aangekomen. In het noorden zal generaal Mola voorloopig zijn stelling in de Siërra de Guadarrama, omstreeks 60 K.M. ten noorden van de hoofdstad, handhaven, tot generaal Franco op ongeveer gelijken afstand in het zuiden is genaderd. Ook in het noorden wachten de •troepen van generaal Mola af tot Madrid is geval len, om dan verder op te treden tegen de regeerings- troepen. Gevechten in de straat van Gibraltar. Het moet voor de opstandelingen een geweldige tegenvaller zijn geweest, dat slechts een klein ge deelte der vloot hun zijde heeft gekozen. Daardoor immers staan hun troepentransporten van Marokko steeds bloot aan het gevaar door de regeeringskruisers te worden onderschept en moet Generaal Franco gedeeltelijk op zijn zwakke lucht vloot, gedeeltelijk op zijn goed gesternte hopen bij de overtocht der transportschepen. Vanzelf sprekend profiteert de regeering van haar overmachtige positie ter zee door de opstandelingen in Marokko zooveel mogelijk schade toe te brengen, hetgeen zij tracht te bereiken door het bombardee ren der havens, hetgeen voor de rebellen inderdaad zeer lastig moet zijn Bombardement van Algeciras. Gisteren heeft de regeeringskruiser Jaime I ver gezeld van de Libertad en de Cervantes de steden Algeciras en Tarifa gebombardeerd. Terwijl de Jaime Algeciras zoo dicht mogelijk naderde, werden de Cervantes en de Libertad in 'n gevecht gewikkeld met twee watervliegtuigen der opstandelingen, die uit Ceuta gekomen waren. Brit- sche onderdanen, per auto uit Algeciras vluchten de, wisten te melden, dat talrijke gehouwen verwoest waren en dat ook het aantal slachtoffers niet ge ring was. Het schijnt, dat de bommen van de Jaime de forten van Algeciras geheel tot zwijgen hebben gebracht, want het schip kon ten slotte de stad on gehinderd naderen en de kruiser liep geen schade van eenige beteekenis op. Bij het bombardement is het Britsche consulaat "door een granaat getroffen, welke binnen in het gebouw ontplofte en het onbewoonbaar maakte. Geen ruit is meer heel. De vrouw van den vicc- consul werd licht gewond. De brand op de kanonneerboot der opstandelin gen, de Dato, is gebluscht, doch het schip is onher stelbaar vernield. Ook de kazernes van La Linea, waar een groot deel van de troepen zijn ondergebracht, die Woens- !dag over do Straat van Gibraltar zijn gebracht, heb ben van de bommen der regeeringsschepen te lijden gehad. Er moet daarbij nog een gevecht ontstaan zijn tusschcn deze schepen en het gedeelte van de Spaansche vloot, dat zich bij generaal Franco heeft aangesloten. Dat het in deze wateren verre van veilig is kan wel uit het volgende blijken: Gisterochtend stoomde het Fransche stoomschip Baisien Dunkerque van Algiers naar Antwerpen. Het schip bevond zich alleen in de Straat van Gibraltar, toen een onbekend vliegtuig verscheen, dat drie bommen omlaag wierp, welke binnen een straal van 20 meter van het schip violen, zonder het evenwel te treffen. De kapitein van het schip deelde draad loos mede, dat schepen in de Straat voorzichtig moesten zijn. Tijdens het gevecht, dat Woensdag in de Straat werd geleverd, tusschen de opstandelingen en de re- geeringsvloot, bij het troepentransport van Marokko naar het schiereiland Europeesch-Spanje, zijn twee granaten en twee bommen op Brilsch gebied nabij Gibraltar ontploft; twee nabij de renbaan en twee in de haven. Een groot kaliber vliegtuigbom ontplof te op 50 meter van een Engelsche dame, die polo speelde. Het is een wondei', dat geen enkel huis werd getroffen. De Commandant van Gibraltar heeft geprotesteerd bij beide strijdende partijen, aangezien de granaten afkomstig waren van de. regeeringsvloot en de bom men van de luchtmacht van Franco. Is Cadiz bezet? Berichten uit Madrid melden dat de opstandelingen in Cadiz zich hebben overgegeven en dat de stad door de regeeringstroepen is bezet.. Dit bericht werd hedenmorgen echter met groote stelligheid door de zenders der opstandelingen ont kend, die verzekerden de stad nog steeds vast in handen te hebben. FRANKRIJK LEVERT VLIEGTUI GEN AAN SPANJE. RUSLAND HEEFT REEDS 3^ MILLIOEN GULDEN TEN BATE DER SPAAN SCHE REGEERING INGEZAMELD. De internationale spanning tengevolge van de Spaansche kwestie gaat bedenkelijke afmetingen aannemen. Nu vaststaat, dat Italië do opstandelingen met vliegmachines is te hulp gesneld, heeft de Fransche regeering besloten om de vijf gevechtsvliegtuigen, welke door de Spaansche regeering reeds waren be steld vóór het uitbreken van den burgeroorlog, naar Spanje uit te voeren. Deze beslissing is natuurlijk van weinig materieel belang, maar het principieel© dat in dit besluit is gelegen is van veel ernstiger aard. De Fransche re geering slaat hier openlijk een weg in, welke tot re presailles van de zijde der fascistische landen moet leiden. Ook de houding van Rusland is van beteekenis. De Sowjet-regeering heeft, officieel een inzameling georganiseerd, welke reeds ongeveer 4 millioen gul den heeft opgebracht en het kan niet anders of dit zal tot gevolg hebben, dat ook Duitsch en Ita- liaansch goud naar Spanje verhuist, maar dan na tuurlijk naar de tegenpartij. En zoo zien wij, dat ondanks de energieke pogin- gen, welke Blum en zijn mederegeerders aanwenden om tot een niet-inmenging in Spanje te geraken, zich een toestand dreigt te ontwikkelen welke alles behalve bevorderlijk is voor de rust in ons wereld deel. Ongerustheid te Londen. De situatie in Spanje begint te'Londen ernstige on gerustheid te wekken en is gisteren het voornaamste onderwerp geweest, dat Whitehall heeft bezig ge houden. De Fransche en Duitsche zaakgelastigden brachten een bezoek aan het departement van bui- tenlandsche zaken. De eerste gaf uiting aan do toe nemende zorg van zijn regeering over den toestand Talrijke waarnemers vreezen, dat Duitschland zich gedrongen zal voelen, bijzondere maatregelen te nemen ter bescherming van het leven van zijn on derdanen. Ook gelooft men, nieuwe bewijzen te heb ben gekregen van wapenleveranties door Duitsch land aan de opstandelingen. Anderzijds meent men te weten, dat de Duitsche zaakgelastigde formeele verzekeringen gegeven heeft., dat noch de Duitsche regeering, noch Duitsche particulieren aan de op standelingen leveringen hebben gedaan van wape nen, oorlogsmateriaal of vliegtuigen. Ook houdt men in Duitsche kringen vol, dat er geen sprake is van ontschepingvan Duitsche troepen te Barcelona, ter beveiliging van goederen of levens der Duitsche on derdanen. TOT EEN TOTAAL 40.000 TON VAN 's-Gravenhaae Be Reedersvereeni- ging voor de Nederlandsche haringvissche- rij bericht ons, dat zij, optredend voor het Nederlandsche haringvisscherijbedrijf in zijn geheel, aan Rusland heeft verkocht 10.000 ton zomerharing en 30.000 ton September- October-Noveniber vangst. Het is de eerste maal. dat een dergelijke ge concentreerde transactie in de Nederlandsche haringexport naar Rusland tot stand kwam. Dit op zichzelf belangrijke feit is te gewichtiger, om dat een zoodanig groot kwantum haring in een transactie te voren van Holland uit naar Rus land. nimmer werd verkocht. VRACHTAUTO MET SOLDATEN DOOR TREIN GEGREPEN Boedapest Een met soldaten volbezette vrachtauto is op een spoorwegoverweg door een trein gegrepen. Twintig soldaten werden gewond eenigen hunner ernstig. Laat - vakkundig ontwikkelen, afdrukken en vergroolen Ons speciaal werk is een waarborg voor de beste resultaten. Vlug en goedkoop. Verzending dage lijks. Alle merkartikelenfilms, papieren, came ra's enz. in voorraad. Fotogv, Atelier enFotoh. Arpad Moldovan 0 Nieuwe Niedorp Naar er gèruch ten gaan zou de beroemde vlie ger Kolonel Lindbergh voor zijn uitvinding het „kunstmati ge hart", voor den Nobelprijs voor geneeskun de worden voor gedragen. Japansch schip in taifoen gezonken 64 VAN DE 240 OPVARENDEN VERDRONKEN Tokio Tengevolge van een taifoen is een Japansch schip bij het Pratas-eiland in de Chineesche zee gezonken. Een te hulp gesnelde Japansche torpedo jager constateerde, dat van de 240 opvaren den 64 om het leven waren gekomen. 68 visschers vermist Takao (ormaso) De torpedojager „Asa- gao" deelt mede, dat 9 Japansche schepen in de Ghineesöhe zee zijn vergaan in een taifoen. De schepen verzamelden zeewier bij de Prataseilanden. In totaal telden deze schepen 204 opvarenden, 68 worden nog vermist. Vergadering van den Raad op Vrijdag 7 Augusus 1936, 's avonds om 8 uur. Voorzitter de heer C. G. M. van Baar, burgemees ter-secretaris. De raad is voltallig. Na opening volgt vaststelling van de notulen. Mededeelingen. Medegedeeld wordt, dat zijn goedgekeurd een 3-tal raadsbesluiten, o.a. tot wijziging van de ver makelijkheidsbelasting. Ingekomen stukken. Een schrijven van S. Hooghiem, houdende ver zoek om vrijstelling van schoolgeld; een schrijven van S. Doorn van denzelfden inhoud en een schrij ven van J. Brouwer met het verzoek zijn schoolgeld aanslag te willen herzien. Daar de aanslagen terecht zijn opgelegd, stellen B. en W. voor afwijzend op deze verzoeken te be schikken. Conform wordt besloten. De crisis-regeling inzake de ziekenfonds premie. Aan de orde is het voorstel van B. en W. tot het aangaan van een z.g. crisisregeling met het Alge meen Ziekenfonds Aid. Alkmaar en Omstreken, waarbij 50 pet. door de verzekerden, 25 pet. door de gemeente en 25 pet. door het ziekenfonds in de premiebetaling wordt, bijgedragen, in die gevallen, waarin zulks door een door B. en W. te benoemen commissie bestaande uit een lid van hun college, een vertegenwoordiger van het Ziekenfonds afkomstig uit de verzekerden en de gemeente-geneesheer, nood zakelijk wordt geoordeeld. In verband hiermede vragen B. en W. een crediet van f250.— per jaar, ter bestrijding van de hieruit voortvloeiende kos ten; een en ander behoudens goedkeuring van Ged. Staten en van de Ministers van Binncnlandsche Za ken en van Financiën. Toegelicht wordt dat het in de bedoeling ligt deze regeling, onder voorbehoud van hoogerc goedkeu ring, streng individueel toe te passen, zoowel voor werkloozen als anderen, zoodat iedere aanvrage op zichzelf beoordeeld' zal worden. Indien de regeling tot stand komt, zal in het ver volg de cisch gesteld worden, dat al degenen die in de werkverschaffing of steunregeling worden opge nomen ingeschreven moeten zijn als lid van het ziekenfonds. Over deze kwestie werd in de vorige raadsverga dering, n.a.v. een ingekomefi adres, reeds uitvoerig gediscussieerd. Het resultaat was toen dat de Voor zitter het het beste achtte, zich eerst eens met Den Haag te verstaan om dan met een voorstel te komen. Door den Voorzitter werd dit voorstel uitvoerig toe gelicht. In I-Iarenkarspel is een gelijke regeling inge voerd, die bevredigend; werkt. De heer Waiboer kon zich er niet mee vereenigen, dat men dit lijntje aanhaalde voor hen, die in de werkverschaffing werken of in de steunregeling val len. Spr. heeft de overtuiging dat diegenen daar noodgedwongen onder vallen en wilde niet de ver plichting opleggen om tot het, ziekenfonds toe te treden. Spr. zag erin de bevoorrechting van een be paalde categorie. Zij, die niet in het ziekenfonds zijn en wel in de werkverschaffing werken, worden nu verplicht toe te treden. Van het kleine bedrag, waar aan steeds is en nog wordt getornd, zal men nu nog een gedeelte moeten afstaan. In de 2e plaats wilde spr. geen 100 rijksdaalders uittrekken voor steun' aan het doktersfonds. De ge meenschap heeft zich moeten aanpassen. Wat hebben de dokters gedaan voor het doktersfonds'? Zij hebben niets gedaan. De contributie is onveranderd gebleven. Spr. wilde niet medewerken aan een verhooging van de jaarwedde van den dokter. Waar kunnen de men- schen, die niet bij het fonds aangesloten zijn, bij een ongeval terecht? Voor de armenpractijk wordt de dokter bezoldigd, hij zal dus verplicht zijn hulp te verleenen? De heer Kolkman vraagt hoe het gaat met hen, die bij een anderen geneesheer in het fonds zijn. Geldt de regeling ook voor hen? De eisch om in het ziekenfonds te gaan kon spr. wel goedkeuren voor diegenen, die zich laten afvoe ren, maar niet voor hen, die nog nooit in het fonds geweest zijn om de een of andere reden, b.v. uit principe. Bovendien kan men wel slechts voor en kele weken in de werkverschaffing werken. De heer Molenaar informeerde of do kleine tuin- dertjes ook voor de regeling in aanmerking komen. De heer De Heer zeide, dat de meeste menschen in het ziekenfonds waren. Welke menschen komen voor de armenpractijk in aanmerking? Toch zeker niet veel meer. De Voorzitter de verschillende sprekers beant woordende, zeide dat de heer Waiboer de zaak op z'n kop zette. Ook de dokter heeft financieele schade van deze regeling. Waar de menschen terecht kun nen, wanneer zij niet verzekerd zijn? Wel, de dokter is verplicht hen te helpen, wanneer het Armbestuur hem dit opdraagt. Hier moet men evenwel voor zichtig zijn, anders krijgt de dokter een toevloed van patiënten, en daarvoor is ook zijn belooning te ge ring. Inderdaad is er geen groote armenpractijk. Maar toch is er nog een heel lijstje. Spr. waar schuwde ernstig tegen een grooten toevloed van pa- tienten. Zegt het Armbestuur evenwel: die moet ge holpen worden, dan moet de dokter hem behande len. Wanneer het Armbestuur adviseert, dat de be trokkene niet geholpen behoeft te worden, ja, dan is het niet de zaak van de gemeente, maar van den betrokkene; hij moet maar zien, dat hij zich redt. N.a.v. de vraag van den heer Kolkman zegt spr., dat de verzekerde bij 'n anderen dokter ook geholpen wordt; het is een regeling met het fonds. Het leeu wendeel is verzekerd en men bedankt ook niet gauw. Slechts in enkele gevallen gebeurde dat, toen de premie vrij hoog was geworden. Spr. wees op de noodzakelijkheid om de gevallen individueel te bekijken. Getracht was wel bepaalde normen vast te stellen, maar dat bleek uiterst moei lijk. De commissie zal billijk optreden. Waar deze regeling ook voor Harcnkarspel is goedgekeurd, zal men er ook hier wel toestemming voor krijgen. De kleine tuindertjes zullen ook onder de regeling vallen. De heer Kolkman zegt dat hij de menschen heeft bedoeld, die absoluut nog nooit in een ziekenfonds zijn geweest en om die nu te verplichten De Voorzitter antwoordde, dat zulks niet de be doeling is. Wanneer men zich niet verzekert, dan draagt men zelf het risico. Wordt men dan ziek en men klopt tevergeefs bij het Armbestuur aan, dan za(l men de zaak zelf met den dokter moeten rege len. Het voorstel van B. en W. wordt hierna zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aanteeke- ning, dat de heer Waiboer tegen is. Voorstel van B. en W. aan H.M. de Koningin ont heffing te verzoeken van de verplichting tot het vast stellen van een verordening als bedoeld in art. 179, 2e lid der gemeentewet en wat hier op neerkomt dat B. en W., waar in deze gemeente geen ambten te ver geven zijn, die door gewezen militairen, bedoeld in het Capitulantenreglement, kunnen worden bekleed, zij voorstellen ontheffing te vragen een desbetreffen de verordening vast te stellen. Aldus wordt besloten. Rekening 1935. Aangeboden wordt de gemeenterekening 1935. B. en W. stellen voor de rekening voor onderzoek in handen te stellen van een commissie, bestaande uit de heeren Bierman, De Heer, Kolkman, Mole naar en Waiboer. Goedgevonden. De rondvraag. De heer Waiboer informeert of er nog een ver zoek is ingekomen om een plaatsje ingevolge de landarbeiderswet. De Voorzitter antwoordt ontkennend. De heer Waiboer informeert of het niet gewenscht is, nu men toch aan de wegen bezig is, meteen het gedeelte bij Jaap Wit te Zijdewind in orde te laten maken. Uit het antwoord van den Voorzitter blijkt, dat de kans daartoe uiterst gering is. De heer De Heer heeft vernomen, dat het laatste stuk straat bij Vormer en Heijnis zal blijven liggen. Is daar niets aan te doen? De Voorzitter antwoordt, dat dit stuk zeker niet zal blijven zitten. De heer De Heer wijst op den deplorabelen toe stand. waarin de oprit van de Oude Niedorperbrug verkeert. De veeren van een automobilist, die het niet weet, springen uit elkaar. De Voorzitter zegt toe de Provincie erop te zullen wijzen. De heer Molenaar maakt den raad attent op den wegberm van Brouwer tot Jan de Jong; het is een groote bende brandnetels en rommel. Zal onder zocht worden, wie rechthebbende is op de brand netels. De heer Bakker brengt de wenschelijkheid ter sprake aan het perceel van W. Zijdemind een water kraan aan te brengen voor de woonwagenbewoners. Ze bezorgen nu de menschen veel overlast. De Voorzitter zegt, minder prettige ervaring met zulke kranen te hebben opgedaan; het wordt een bende en de rekening van het P.E.N. wordt zeer hoog. Men moet dan een provinciaal abonnement zien te krijgen. De mogelijkheid wordt naar voren gebracht Zijde wind een vergoeding te geven voor toezicht op de kraan. De Voorzitter achtte het dan nog beter hem zoo 'n vergoeding te geven. De heer Waiboer: Het is nog de vraag of hij het water gratis verstrekt. De Voorzitter zal zich met Zijdewind verstaan Hierna sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1