Naar het einde van den opstand?? iegiamp in Engeland Een verklaring van Bario Anarchie in Barcelona? Succesvol bombardement van Algeciras KIJKEn sKOOPEfl l CLOECK Kerkdief op heeterdaad betrapt Zes personen levend verbrand? Inbraak bij Duyvis te Koog aan den Zaan Munitie voor Spanje geblokkeerd 1 Uit het raam gevallen Maandag 10 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10037 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SPANJE „DE VOORNAAMSTE MOEILIJK- HEID DER OPSTANDELINGEN BESTAAT IN HET FEIT, DAT ZIJ*NIET WETEN, HOE ZIJ ZICH ZULLEN OVERGEVEN." A1 i c a n t e, Zondag: Martinez Bario, de presi dent van de Cortes, heelt tegenover een correspon dent van Havas verklaard, te gelooven, dat het niet lang zal duren of de militaire beweging zal zijn af- geloopen. Wij wonen thans de liquidatie van den militairen op stand bij. De voor naamste moeilijk heid der opstande lingen bestaat in het feit, dat zij niet weten, hoe zij rich zullen overge ven, maar zij zijn er reeds van over tuigd, dat hun fa len onvermijdelijk is. Een militaire rebellie tegenover een staat, welke niet binnen 48 uur slaagt, slaagt nim mer. Zoodra een BARIO. der bolwerken van de opstandelingen: Sevilla, Bur gos of Saragossa, zal vallen, zal de militaire bewe ging voor altijd gelequideerd zijn. Op een vraag van den verslaggever, verklaarde Bario, dat de regee ring tijdens den moeilijken strijd het republikeinsche land op verstandige wijze heeft bestuurd en hij gaf de verzekering, dat het bestuur op dezelfde verstan dige wijze zal worden voortgezet, door de samenwer king van alle partijen van het volksfront. FRANCO AAN HET HOOFD DER TROEPEN. ZWARE GEVECH- TEN OM BADOJOZ. Op een spoedige beslissing in den Spaanschen burgeroorlog rekent geen mensch meer. Steeds duidelijker wordt, dat de ver bittering tusschen de verschillende be volkingsgroepen zeer groot is en de krachten vrijwel in evenwicht, zoodat van een herstel van den vrede voorloo- pig nog geen sprake kan zijn. Slechts indien een der beide strijden de partijen door onderlinge verdeeld heid aan kracht zou verliezen kan het einde der krijg vrij spoedig komen. Bepaalde duidelijk zichtbare teekenen, welke bij een van beide partijen in deze richting zouden wij zen, doen zich nog niet voor. Alleen ten aanzien van de eenheid in Catalonië is reden tot twijfel aan wezig en de herhaalde regeeringswijziging in Bar- celona doet vermoeden, dat in den boezem van het volksfront spanningen optreden, welke gevaarlijk kunnen worden voor de zoo hoog noodige eenheid. Voor zoover de berichten uit Spanje op dit oogen- blik zijn te vertrouwen, beheerschen de anarchisten de'situatie in de reeds zoo zwaar geteisterde stad. Mobilisatiebevelen der regeering worden niet op gevolgd en commando's niet geduld. Meer en meer gaat het recht van den sterkste gelden en de gardi- civiel schijnen slechts met groote moeite de zaken loopende te kunnen houden. Als deze berichten niet overdreven zijn, dan zou zich van hieruit de splijtzwam kunnen ontwikke len, welke een ernstige bedreiging voor de officieel-e regeering kan gaan vormen. Regeeringsvloot in actie. Intusschen blijft vooral de regeeringsvloot zeer actief. Teneinde internationale verwikkelingen te voorkomen, hebben alle regeeringsschepen de haven van Tanger verlaten, maar dat heeft hen niet be let, om het bombardement van de havens der re bellen met kracht voort te zetten. Met blijkbaar groot succes zijn Centa, Lardclie, Arcila, Tarifa en Algeciras gebombardeerd, De gene rale staf van Franco geeft toe, dat de torpedoboot „Dato" is vernield en dat in Algeciras verscheidene huizen in brand zijn geraakt. Bedreiging van Marokko. Het blijft voor de opstandelingen een kwaad ding, dat de schepen regeeringsgetrouw zijn gebleven, want daardoor kan Franco zijn troepenmacht in Spaansch Marokko niet al te zeer verzwakken. De regeering, die natuurlijk goed op de hoogte is van de sterkte der Marokkaansche troepen, heeft het in haar macht om onder dekking der scheepskanon- nen een expeditieleger aan wal te zetten. Een der gelijke aanval in den rug zou de genadeslag aan den opstand toebrengen en het geslaagde bombar dement door de schepen beteekent' dan ook zonder twijfel een verlichting van den druk op het regee- ringsfront. Pogingen tot hereeniging der rebellen legers. In de afgeloopen dagen hebben de Nationalisten energieke pogingen gedaan om langs de Portugee- sche grens oprukkend, opnieuw een verbinding tot stand te brengen tusschen het Noorder- en Zuider- leger. Zij schijnen hierin niet te zijn geslaagd. Het regeeringsoffensief. Volgens de laatste uit Spanje ontvangen berichten zou de regeering aan alle fronten een offensief hebben doen inzetten. Uit Burgos wordt gemeld, dat de bevolking zeer enthousiast is in verband met de nadering van troepen,w welke de bezetting zullen aflossen. Volgens een uit Madrid ontvangen bericht, zouden de regceringstroepen vannacht Formentera (Balearen) hebben bezet. Badajoz in handen der „witten"? Radio-Sevilla deelt mede, dat alle berichten van Radio-Madrid onwaar zijn. Talrijke troepen marchee- ren op naar Madrid. Deze af deelingen zijn samen gesteld uit de manschappen, die van Afrika naar Europeesch Spanje zijn vervoerd. Hun enthousias me is zeer groot. De regcering te Burgos beschikt over een sterke luchtmacht. De regeering te Madrid is niet in staat haar troepen in bedwang te houden, de roode militie valt allen aan, die zij wil. De berich ten uit Barcelona wijzen op eenzelfden toestand. De troepen, die naar Saragossa oprukken, worden ge commandeerd door een .pistolero'. Saragossa is nog niet gevallen. Een sterke colonne, die uit Marokko is aangekomen bedreigt thans Malaga. Badajoz is in handen van de „witten" gevallen. Verder deelt Radio-Sevilla mede, dat elk Spaansch petroleumschip, dat de Straat van Gibraltar wil pas- seeren, getorpedeerd zal worden. Majorca in handen der regeering. Een watervliegtuig van den dienst AlgiersMar- seiile is hier ter plaatse aangekomen. Tijdens de vlucht heeft dit toestel verscheidene berichten opge vangen, waaruit bleek dat oorlogsschepen geëscor teerd door vliegtuigen op weg waren naar Palma de Majorca. Volgens het tweede bericht, afkomstig van het personeel der Air France te Alcudiaz, Jje- stond er voor dezen gevaar te Alcudiaz te blijven. Het derde bericht luidde in het Spaansch: Majorca bevrijd, leve de republiek. Het personeel der Air France heeft intusschen Al- culia kunnen verlaten. Generaal Franco neemt de leiding in handen. Naar betrouwbare berichten melden heeft generaal Franco definitief zijn zetel naar het schiereiland overgebracht enzelf de leiding der krijgsverrichtingen in handen genomen. Men meent hieruit te moeten opmaken dat een groot en algemeen offensief der nationalisten zeer binnenkort is te vernachten. Heiliaschennende inbraak te Utrecht. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de St. Monicakerk van de paters Augustijnen aan den Heerenweg te Utrecht een inbreker op heeterdaad betrapt, op het oogenblik. dat hij be zig was de deur van het tebernakel te forceeren Inbreken is gebouw binnengedrongen door 't bre ken van een glas-in-lood-raam. dat zich bevindt boven een schuurtje aan een der zijkanten van de kerk. In het gebouw heeft hij allereerst eenige offerblokken geopend en geledigd Er bevond zich slechts weinig geld in. Vervolaens is hij naar het altaar aeaaan waar hij een tabernakel wilde openbreken. Tóen hij bezia was met het forceeren van de deur aina een bel in de pastorie Be Z. Eerw. Pater P. F. Wesselink aina onmiddellijk, ver uezeld van een koster en een waakhond het kerkaebouw binnen, zette de ruimte in het volle licht en kon den onverlaat betrappen Beze aaf zich terstond over. Be politie werd aewaarschuwd en heeft den man aearres- teerd. Er werden inbrekerswerktuiaen en aeld op hem bevonden. De man, de 26-jarige smid-bankwerker M., thuishoorende in de parochie, is dezer dagen uit de gevangenis ontslagen. Ernstig ongeluk in Frankrrljk. Volle autobus omgeslagen en in brand ge vlogen. Parijs. Zondagmiddag heeft zich in de buurt van Narbonne een ernstig autobusongeluk voorge daan, waarbij vijftien personen zwaar gewond wer den en naar men vreest, zes personen levend ver brandden. Met de autobus begaf een twintigtal personen zich van een badplaats naar Narbonne. Op enkele k.m. afstand dezer stad reed de autobus in een drie meter diepen talud, sloeg over den kop en geraakte in brand. Vijftien passagiers konden uit het bran dende voertuig worden gered. Men vreest, dat een zestal personen onder het brandende puin van den wagen om het leven is gekomen. bedraa van 4500 aulden ontvreemd In (hm nacht van Vrijdaa op Zaterdaa lie&t te Kooa aan de Zaan een mbraaS plaats aehad in het kantoor van de olie- fabriek der firma T. Buyvis Jzn. Be nach telijke bezoekers zijn erin aeslaaad de brand kast open te brekenwaaruit zij een bedraa van 4500 aulden hebben meeaenomen. Hoe wel er den aeheelen nacht in de fabriek is aewerkt, het is een continubedrijf heeft niemand iets van de inbraak bemerkt. Be daders hadden een dekkleed voor de ramen aehanaen teneinde zoo weinia moaelijk kans te loopen dat zij in hun „arbeid" konden worden aestoord. Een pet en eeniae inbre kerswerktuiaen zijn in het kantoor aevon- den, hetaeen wellicht op een overhaaste vlucht wijst. Zaterdaamoraen om half tien is bij aankomst van het kantoorpersoneel, de inbraak ontdekt. Be politie te Kooa aan de Zaan versterkt met recherche uit Zaandam, stelde ooaenblik kelijk een onderzoek in. Totaal 6000 aidden buitaemaakt Bij een nader onderzoek is gebleken, dat het bedrag aan geld. dat bij den inbraak den die ven als buit in handen viel nog grooter is ge weest, dan men aanvankelijk meende. Het ver miste bedrag is niet f4500 maar f 6000 een kist je met f 5000 voor de uit te betalen loonen. dat eveneens in de kluis stond, doch bij uitzonde ring niet in de daarin geplaatste brandkast, hebben de nachtelijke bezoekers over het hoofd gezien. Het politieonderzoek heeft uitgewezen, dat de inbrekers door een raam aan de achter zijde van het kantoor zijn binnengekomen. Daar de tusschendeuren niet sloten waren konden zij gemakkelijk bii de kluis komen. Hierin werd rond het slot een groot gat ge brand. Toen zij eenmaal de kluis op die wijze hadden geopend, werd op dezelfde wijze de brandkast, die zicb daarin bevindt, bewerkt. Hierin vonden zii het bedrag van f 6000. dat ais loon voor hun nachtarbeid werd buit ge maakt. Bij de kluis werden aangetroffen een cülin- der aceteleengas, een cylinder zuurstof, eenige drukmeters en een partij slangen, die zooals spoedig bleek, tevoren door de heeren waren ge stolen uit de werkplaats van den heer U. Booy, Zuideinde 18 (de fabriek van de firma Duyvis Jzn. staat Zuideinde 52) Deze gereedschappen, tezamen eenige honder den kilo's wegende, heeft men door het raam naar binnen moeten werken, zoodat wel aange nomen kan worden, dat men niet alleen is ge weest. Waarschijnlijk heeft men zich voor het vervoer dezer gereedschappen bediend van een bootje. Vingerafdrukken zijn niet gevonden, waaruit valt af te leiden, dat de inbrekers met hand schoenen aan hebben geopereerd. Vermoedelijk ter bescherming van de oogen hebben de nachtelijke bezoekers gebruik gemaakt van een glasplaat van een lessenaar. Noch de heer Booy, noch de nachtploegen van de firma Buyvis en van de naastgelegen fabriek „De By- enkorf" van de firma Honig hebben iets be merkt. evenmin de schipper die achter de werf van den heer Booy lag. BRITSCH VERKEERSVLIEGTUIG NA DEN START OP HUIS GESTORT Vier inzittenden verbrand Londen, Maandagmorgen. Vanmorgen is het lijnvliegtuig „Vellox" van de Imperial Airways, even nadat het van Croydon naar Parijs was gestart, neergestort en terecht gekomen in den tuin van een huis te Walling ton, nabij het vliegveld Croydon. Het vlieg tuig vloog onmiddellijk in brand, en de in zittenden, twee piloten en twee marconisten kwamen in de vlammen om. Op het geluid van de botsing waren tallooze bewoners der nabijliggende huizen komen toesnellen, en spoedigverdrong zich een dichte menigte na bij de plaats des onheils. Door de enorme hitte was het evenwel niet mogelijk het brandende wrak te naderen. Het vuur was inmiddels naar twee nabijliggende huizen overgeslagen, en de spoedig aangeko- menb randweer moest de aangrenzende hui zen nat houden om te beletten dat deze even eens vlam zouden vatten. Drie uur was de brandweer bezig, voor zij het vuur onder den knie had. Brussel. De bladen berichten dat te Antwerpen een vijftigtal wagons mét munitie bestemd voor Spanje, worden vastgehouden. Het betreft hier 23 wa gons, waarvan 19 geladen zijn met munitie en wape nen en 4 met ijzerwaren. Een aantal van deze wa gons komen uit Luik, anderen uit Duitschland. Vol gens onderzoek zouden deze wagons niet bestemd zijn voor Spanje, doch voor een Zuid-Amerikaanschen staat, vermoedelijk Guatemala. De exporteurs zouden over een uitvoervergunning beschikken. Het gerucht gaat evenwel, dat de bootwerkers weigerden het transport te verladen. Het bestuur van den bond van havenarbeiders deelde mede, dat een dergelijk be sluit niet is genomen, en dat geen moeilijkheden bestaan bij het verladen van deze wagons. Twee doodelijke ongevallen in de hoofd stad. Gistermiddag te ruim half twee had in de Karei du Jardinstraat te Amsterdam een ernstig ongeluk plaats. De 39-jarige J. Lauweriks, wonende op de derde verdieping, boog zich te ver uit. het raam, zoo dat hij zijn evenwicht, verloor en er uit viel. Toen men hem opnam, bleek hij zeer ernstige in wendige kneuzingen en een bekken fractuur te heb ben bekomen. Hij werd naar het YVilhelminagasthuis overgebracht, waar hij korten tijd na aankomst is overleden. Een soortgelijk ongeval, eveneens met doodelijken afloop, vond plaats in de Wagenaarstraat, waar hot elfjarige meisje C. Kolkmeyer, wonende in perceel 135, op de tweede verdieping, bij het te ver uit het raam leunen naar buiten stortte. Zij kreeg een schecfelfractuur en overleed na en kele oogenblikken. MAATREGELEN TEGEN DE DROOGTE IN AMERIKA. New York: President Roosevelt heeft de gou verneurs van de door de droogte geteisterde staten bijeengeroepen om maatregelen te beramen. Onder de uitgenoodigden bevindt zich de republikeinsche candidaat voor het presidentschap Landon. GEDWONGEN LANDING VAN POOLSCH VLIEGTUIG? Op Sovjet-gebied. Berlijn. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Warschau, dat een Poolsch Militair vliegtuig tijdens een oefenvlucht dicht bij de Sovjet-Russische grens, niet ver van Sarny (Wolhynie) een noodlanding heeft moeten maken. Volgens de verklaring van de bemanning van dit vliegtuig, zou hel tijdens de landingsmanoeuvre door de Sovjet-Russische grensbewakers zijn beschoten. Bij deze landing werd het vliegtuig beschadigd. PAARDENSPORT. KORTEBAANDRAVERIJEN TE HEERENVEEN. Gisteren werden te Heerenveen kortebaandraverijen over 800 M. gehouden. De uitslagen luidden: Draverij A: 1. Athleta A (70 M.), eigenaar P. Kra mer, tijd 1 min. 6.2 sec., 2. Winnifred Scott (730M. eigenaresse Wed. J. Oosting. Draverij B: 1. Catabora T (730 M.) eigenaar D. de Graaf, tijd 1 min. 6 sec.; 2. Young Ooststar (740 M.) eigenaar K. de Boer. Draverij C: 1. Aleida Scott (700 M.), eigenaar H. Dragt, tijd 1 min. 6 sec.; 2- Trotteur (750 M.), eige naar K. Taams; 3. Xolie (770 M.) eigen. A. Sierdsnia.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1