Van het Olympisch front Laatste dag van het Athletiek-tournooi Onze zwemsters een wereldklasse Groote teleurstelling voor Nederland Maandag 10 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10037 Alle Nederlandsche vrije slag zwemsters in de finale. Berlijn, Zondag (Bijz. Dienst). Op dezen prachtigen Augustusna- middag bood het zon-overgoote Olym pische stadion een machtig beeld. Reeds voor den aanvang verscheen rijkskanselier Hitier in het stadion, die den start der Marathonloopers wilde bijwonen. De laatste dag van de Olympische athle- tiek brengt - het hoogspringen voor da mes buiten beschouwing gelaten slechts hoogtepunten, n.1. drie estafet- teloopen en den Marathon. Om drie uur startten, toegejuicht door de 100.000 in de geweldige sportarena, de Marathonloopers. Slechts twee lieten verstek gaan, zoodat in totaal 56 loopers. voor den 42.195 k.m. langen tocht ver trokken. Ér werden twee ronden over de baan ge maakt, Toen verdween Zabala, de winnaar van 1932 als eerste onder de Marathonpoort. Vervolgens verschenen de 4 X 100 meter esta- fetteloopers aan den start, terwijl tevens een aan vang werd gemaakt met het hoogspringen voor dames. Groote teleurstelling voor Nederland. - Onze ploeg gediskwalificeerd. Osen- darp zegt, dat de stok hem uit de hand is geslagen. De 4 X 100 meter estafette, waarbij Nederland naar verwacht mocht worden op Amerika na de snelste tijd zou maken, is voor de onzen op. een zeer ernstige teleurstelling uitgeloopen. Het werpt een schaduw over de prachtige prestaties' van onze athleten. Het loopen van de onzen hoewel vrij zeker een nieuw Xederlandsch record zou zijn gevestigd bleef wel eenigszins beneden do verwachtingen. Het wisselen was niet zoo goed als men dat zou hebben gewenscht. Toen Osendarp van Berger den stok kreeg lag hij op de vierde plaats met den Duitscher Homberger enkele meters voor zich. On ze kampioen liep echter zoo geweldig, dat hij den Duitscher in de laatste meters voorbij ging en als derde door de finish ging. Ongeveer 10 meter voor de eindstreep raakte Osendarp echter den stok kwijt. Dit gebeurde juist toen hij den Duit scher passeerde. Daar Osendarp zonder stok binnenkwam, moest dus onze ploeg worden gediskwalificeerd. „De stok is mij uit de hand geslagen." Onmiddellijk nadat de speaker had aange kondigd, dat Nederland was gediskwalificeerd, hebben we Osendarp in zijn kleedkamer op gezocht. Onze loopers waren opgewonden en down tegelijk. „De stok is mij uit de hand geslagen", ant woordde Osendwarp ons op de vraag hoe het mogelijk was, dat hij, een zóó geroutineerd looper, den stok kon verliezen. Toen ik op dezelfde hoogte lag als de Duitscher, sloeg Homberger tegen den stok, die ik in de linkerhand had, met zoo'n kracht dat ik hem verloor. Osendarp meen de, dat hij den laatsten Italiaanschen loo per Gonelli ook nog had gepasseerd, maar naar wij hadden waargenomen, was zulks niet het geval. Een protest. Direct heeft Nederland een protest ingediend. In middels was de „ceremonie protocolaire" voor de winnaars reeds gehouden. Van de finish was een film opgenomen en de jury besloot eerst af te wach ten totdat deze fnm zou zijn ontwikkeld. Nieuw wereldrecord. Tenslotte nog iets over den loop zelf, welke een phenomenaal succes voor de Ameriakansche ploeg werd. Owens, Metcalfe, Draper en Wykoff slaagden er in, een nieuw wereldrecord te vestigen in den haast onbegrij pel ijken lijd van 39.8 sec., d. i. dus een gemiddelde voor eiken looper van 9.95 sec. Er werd als volgt gestart.: 1. Argentinië, 2. Duitsch land, 3. Nederland, 4. Ver. Staten, 5. Italië, 6. Cana da. Nederland had dus goed geloot. Owens was direct schitterend weg en na den eer sten wissel was er reeds geen twijfel aan of Ameri ka zou winnen. Boerma had o.i. een minder goeden start. Hij was veel te vlug uit de gebogen positie, waardoor hij van snelheid inboette. Onze ploeg lag bij den eer sten wissel, welke minder goed verliep, op een zeer ongelukkige nlaats. Van Bevcrcn en Berger haalden daarop wel in, maar toen Osendarp den stok had zag hij nog drie loopers voor zich, n.1. een Ameri kaan, een Italiaan en een Duitscher. Razend .snel liep onze kampioen op den Duitscher en den Itali aan in. Hij passeerde Homberger en bijna bereikte hij ook nog den Italiaan. Helaas kostte het. verlies van den stok hem de toch zoo zeer verdiende derde plaats. De teleurstelling in het Nederlandsche kamp was groot. eindstrijd nog beter zal gaan. Valt slechts te ho pen, dat de drie eerste plaatsen door Hollandsche zwemsters zullen worden bezet. En dit is mogelijk nu Willy den Ouden weer geheel de oude is en on getwijfeld Maandagmiddag bij den start alles op alles zal zetten om te zegevieren. Een spannende strijd. De beslissing 100 meter vrije slag voor heeren. RIE MASTENBROEK'S FRAAIE TIJD. WILLY DEN OUDEN IN HAAR HALVEN EINDSTRIJD. VERRASSENDE ZEGE VAN CSIK. Berlijn, Zondag (Bijz. dienst A.N.P.) Op den tweeden dag van het Olympisc! zwemtournooi zijn de resultaten vooi de Nederlandsche zwemploeg wel bij zonder gunstig geweest. Alle drie vrije slag zwemsters Rie Mastenbroek, Willy den Ouden en Tine Wagner hebben der eindstrijd van de 100 meter bereikt. Drie van de zeven deelneemsters der finale zijn landgenooten, wel een bewijs dat Holland een zwemhegemonie heeft in dit nummer. Rie Mastenbroek won haar halve finale in den tijd van 1 min. 6.4 sec. en egaliseerde daarmede haar Olympisch record van gisteren. Gisela Arendt werd tweede met een tijd die boven de 1 min. 7 sqc. lag. Het was jammer, dat Tine Wagner op het laatste stuk haar baan niet meer behield, daardoor verloor zij tijd, maar niettemin kon zij als vierde aankomende met den besten tijd uit heide halve eindstrijden voor de finale worden geklasseerd. Willy den Ouden zwom vandaag heel wat beter dan gisteren, maar de uitstekend zwemmende Ar- gentijnsche Cambell tikte toch als eerste aan met een tijd van 1 min. 6,6 sec. Dc Rotterdamsche zwem ster deed er 0.1 sec. langer over, haar zwemmen wekte het volle vertrouwen, dat het morgen in den De voorrondes van gisteren op de 100 M. vrijen slag voor dames, in welk nummer onze Hollandsche meisjes een zoo belangrijke rol spelen en waarbij Rie Mastenbroek Zaterdagmiddag een nieuw Olym pisch record vestigde, wettigden de vei*wachting, dat er hedenmiddag een spannende strijd zou worden uitgevochten in de halve finales, waarin in totaal zes tien mèisjes aan den start verschenen. Ook hier zou den weer de drie best geplaatsten in elke serie, als mede de snelste vierde in de finale komen, die Maan dag wordt verzwommen. In de eerste serie startten voor Nederland Rie Mastenbroek en de jeugdige Tine Wagner. Zij had den resp. haan 4 en baan 7 en van baan 1 naar 8 startten de deelneemsters in de volgorde: Lenkey (Hongarije), Arendt (Duitschland), Kojima (Japan), Rie Mastenbroek, Coutinho (Brazilië), Dewar Cana da), Tine Wagner en Kawls (V.S.) Ahrendt en Rawls hadden Rie Mastenbroek Zater dag in haar serie achter zich gelaten. Hoe zou het heden gaan? Gisela Arendt nam de leiding op baan 2, terwijl op baan 8 Catherine Rawls naar voren kwam. Met en kele meters voorsprong zelfs keerde de Duitsche zwemster als eerste, Rawls als tweede, terwijl onze beide landgenooten op dat moment tezamen op de dez'de plaats lagen. Zooals gewoonlijk haalde Rie Mastenbroek op de tweede 50 M. geheel haar achterstand in, was op 25 meter voor de finish Gisela Arendt reeds voorbij ge streefd, terwijl aan den anderen kant een prachtige strijd ontstond tusschen de Amerikaansche Rawls en de Amsterdamsche Tine Wagner. Rie Mastenbroek wist op de laatste meters nog zoo veel voorsprong met haar eindspurt te halen, dat zij gemakkelijk eerste werd in den tijd van 1 min. 6.4 sec., haar nieuwen Olympischen recordtijd van gis teren. Het was jammer, dat Tine Wagner in het vuur van den strijd uit haar baan geraakte en even in de WILLY DEN OUDEN. touwen terecht kwam, doch o.i. tikte zij als derrt tegelijk aan met Catherine Rawls. Bij den officieel uitslag bleek dat echter 1/10 sec. te schelen. Zij wcr met een tijd van 1 min. 8.6 sec., die wel voldoende zo blijken te zijn voor een plaats in de finale. Willy den Ouden tweede in haar ser; In de tweede serie startte voor Nederland Wil' den Ouden op baan 6. Haar gevaarlijkste concu: rente was zeker de Argentijnsche Campbell, die o; baan 1 startte, met daarnaast de andere deelneem sters in de volgorde: Stone (Canada), de Lacy (Au stralië), .Wadham (Gr. Brittannië), Lapp (V.S.), Willy den Ouden, Hveger (Denemarken) en Mc Kean (V.S.) De Argentijnsche zwemster Campbell, die giste ren in haar serie met een tijd van 1 min. 6.8 ser. sterk was opgevallen, nam na den start onmiddel lijk de leidng. Willy lag na 25 meter tweede, met de Amerikaansche McKean op baan 8 als derde. Campbell wist haar voorsprong op de eerste 50 meter te behouden, keerde met ongeveor 2 meter voorsprong voor Willy den Ouden, die zelf weer an- derhalven meter voor lag op McKean. Op de twee de plaats vijftig meter liep Willy den Ouden haar achterstand, voornamelijk door een felle eindspurt op de laatste 25 meter vrijwel geheel in, doch wij zagen de Argentijnsche Campbell toch als eerste aantikken. Derde werd McKean. De tijd van Camp bell was 1 min. 6.6 sec., die van Willy den Ouden 0.1 sec. langer. Aangezien de derde in deze serie de Amerikaansche McKean," met 1 min. *8.9 sec. reeds boven dep. t ijd van. T'ni Wagner was, komt dus ook de IJ-zwemster morgen in den eindstrijd. Deze finale zal alle drie Nederlandsche zwemsters aan den start zien. Verder twee Amerikaanschen, Rawijls en McKean, de Duitsche Arendt en de Ar gentijnsche Campbell. Opmerkelijk is het minder goede resultaat van de Deensche zwemster Ragnhild Hveger, die zich uit dc tweede halve finale niet voor den eindstrijd heeft kunnen plaatsen. TINE WAGNER. Zware tegenslag voor Duitschland. De 4 x 100 M. damesploeg, die een wereld record vestigde, komt door het verliezen van een stok niet aan de finish. Op dezen laatsten athletiekdag werd het Duitsche publiek een zeer ernstige teleurstelling bereid. De roemruchte 4 x 100 M. dames-estafetteploeg toch, wel ke den vorigen dag met 6.3 sec. een nieuw wereldre cord vestigde, behaalde den gouden medaille niet. De laatste loopster verloor n.1. bij het wisselen den stok, waardoor zij moest opgeven. Op dat fatale moment hadden de Duitsche meisjes ongeveer 8 meter voorsprong op Amerika. Het was voor de wereldrecordhoudster miss Stephens vrijwel onmogelijk geweest de laatste Duitsche loopster nog in te halen. Het gejuich, dat steeds door het stadion had ge klonken, toen de Duitsche meisjes met zoo'n grooten voorsprong voorop liepen, verstomde eensklaps. Ame rika werd thans winnaar. Het is vrijwel zeker, dat de groote teleurstelling voor de Duitsche estafette ploeg een gevolg is van het streven naar een nieu wen wereldrecordtijd. De laatste loopster trachtte zoo scherp mogelijk te wisselen. No. 4 had al zoo'n groote snelheid, dat no. 3 haar niet meer kon berei ken. Zij trachtte den stok nog over te geven voor de fatale streep, maar dit mislukte. De zes damesploegen startten in de volgorde: 1. Engeland, 2. Italië, 3. Ver. Staten, 4. Duitsch land, 5. Canada, 6. Nederland. Onze Hollandsche meisjes hadden dus alleronge lukkigst geloot. Mej. ter Braake was, nadat eerst valsch was gestart, goed weg en zij bleef op een be hoorlijke plaats. Het wisselen met mej. Koen was goed. Toen de derde loopster, Mej. de Vries startte, was er nog een kansje op de derde plaats, maar de volgende loopster van Canada was te sterk. Ook de wissel tusschen mej. de Vries en mej. Koning was behoorlijk. Door het falen van den Duitschen wissel lag mej. oKning vierde. Onze loopster was echter bij lange na niet opgewassen tegen de laatste Italiaan- sche, mej. Val la. Eerste werd Amerika in 46.9 sec., tweede Engeland met 47.6 sec. en derde Canada met 47.8 sec. Italië noteerde 48.7, terwijl onze meisjes 4S.8 sec. liepen, dus een minder goeden tijd dan den vorigen dag. Een goed slot voor Engeland. Prach tige zege in de 4 X 400 meter estafette. Het laatste estafettenummer, de 4 X 400 meter, werd het fraaiste van dezen sluitingsdag. Een zeer Voor de 100 meter vrije slag heeren, het klassieke nummer bij het zwemmen, zooals de 100 meter hij de athletiek, kwamen in deze volgorde aan den start: Arai, Japan; Yusa, Japan; Lindegren, V.S.; Fick, V.S.: Fischer, Duitschland; Taguchi, Japan en Csik, Hon garije. De beide Nederlanders Stam en Mooi waren bij de series, welke Zaterdag werden gezwommen, reeds dadelijk uitgeschakeld. Doodsche stilte heerschte er voor den start. Ons viel op hoe buitengewoon nerveus Fick was, hij stond letterlijk te trillen op zijn beenen. „Auf dié Plaetze", riep Gaedecke. „Aclitung", en bij het „ah" klonk het pistoolschot. De Japanner Yusa nam on middellijk de leiding en keerde als eerste, gevolgd door Taguchi en Csik, terwijl Fischer, Fick, Linde gren en Arai vrijwel gelijk wendden. Een ontzaglijk felle strijd ontspon zich op de laatste vijftig meter. Door zijn buitengewoon goed keeren hacl Csik een stuk van zijn achterstand op Yusa ingeloopen, doch 25 meter voor de finish lag Yusa nog steeds voor. I-Iet was toen duidelijk, dat alleen Yusa en Csik nog voor de zege in aanmerking konden komen. Doordat Yusa op baan 2 en Csik op 7 lag, was het prachtisch onmo gelijk waar te nemen, wie als eerste aantikte. Maar aan het gejuich der Hongaren bleek al spoedig, dat Csik een onderdeel van een seconde eerder was ge weest. De groote Amerikanen, de in naam nog grootore Japanners waren geslagen. Welk een teleurstelling voor de Amerikanen, welk een nog grootere teleur stelling voor de Japansche zwemmers, De tijden waren niet zoo snel geweest als in de series en hal ve eindstrijden. Immers voor Csik werd 57.6 sec. op gegeven en voor Yusa 57.9 sec., hetgeen ons onver klaarbaar voorkomt, want 0,3 sec. heeft het zeker niet kunnen schelen. De eerste beslissing der zwemwedstrijden is ge vallen, het is een groote verrassing geworden, ho- penlijk zal dat niet bij de dames het geval zijn. felle strijd kon worden verwacht tusschen dc Ver- eenigde Staten en Engeland. v In de laatste 3 Olympische Spelen hadden de Uni ted States steeds gezegevierd. Ditmaal was er voor Engeland, welk land voor het laatst in 1920 dit esta fettenummer had gewonnen, de kans om de gouden medaille weer te veroveren. Twee Engelschen, Ro berts en Brown, toch hadden in den 400 meter-loop zich op bijzondere wijze onderscheiden. In den tijd van 3 min. 9 sec. werd de Britsche ploeg winnaar. Hoe fraai deze tijd ook is, hij betee- kent geen nieuw record. De tijd, die de vier Engelschen maakten, is ech ter op de Amerikaansche prestatie van 1932 na, de beste, welke tot nu toe ooit is gemaakt. Amerika noteerde 3 min. 11 sec.. Om de derde plaats werd verbitterd gevochten tusschen Duitsch land en Canada. De laatste Canadeesche looper Loar- ring, liep snel op den Duitscher in, die echter nog met miniem verschil derde werd. Canada en Duisch- land maakten denzelfden tijd, n.1. 3 min. 11,8 sec. Het hoogspringen. Aan het hoogspringen namen twee Nederlandsche dames deel, n.1. mej. Koopmans en mej. Koen. Zoo- RIE MASTENBROEK.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5