Van het Olympisch front Do Gouden medaille Nog een gouden medaille Tweemaal de Nederlandsche vlag aan de hoofdmast De Nederlandsehe estafetteploeg voor Nederland Dinsdag 11 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10038 if Uitbundig gejuich in het geheele Stadion Een Olympisch kampioene is gelukkig Stam niet geplaatst De Olympische zeilwedstrijden EEN NIEUW OLYMPISCH RECORD GEVESTIGD OP DE 100 METER VRIJE SLAG MET 1 MIN 5.9 SEC. Berlijn (Maandagmiddag) Het is bij drie uur, als de 7 finalisten zich startklaar maken voot de 100 m. vrije slag dames, waarbij de baan-verdeeHng van 1 t/m 7 als volgt was: Rawls (Ver. Staten Tine Wagner (Neder land), Mc. Kean (Ver. Staten). Willy den Ouden (Ned.) Rie Mastenbroek (Ned.) Campbell Ar gentinië) en Arendt (Duitschland- Het is wel opmerkelijk, dat de drie zwemsters 'die als de sterkste beschouwd kunnen worden, naast elkaar in het water liggen. Er werd om stilte geroepen, daarna vertrokken allen gelijk De start verliep prachtig en Campbell en Arendt lagen gelijk voor. Gisela Arendt keert als eerste en daarna ontspon zich een felle strijd op de 2de 50 meter. Onze Hollandscbe meisjes stonden voor den uiterst zwaren taak den achterstand op Camp bell en Arendt in te halen. Op de laatste 25 meter viel de beslissing. Toen kwam Rie Mastenbroek onweerstaanbaar naar voren terwijl Willy den Ouden iets achter bleef. Op de laatste 5 meter viel de beslissing. Met onweerstaanbaar elan kwam de Rotterdam- Sche zwemster naar voren, won zienderoogen op Gampbell en met miniem verschil tikte Rie Mastenbroek onder uitbundig gejuich van het geheele stadion, waar zich tientallen Hollanders bevonden, als eerste aan. Campbell was tweede, terwijl het van onze plaats zeer moeilijk te zien was of Willy den Ouden dan wel Gisela Arendt als derde arri veerde. Rie Mastenbroek werd direct door baar train- ster mevrouw Braun omhelsd Tientallen foto grafen kwamen erbij te pas. Lotsy feliciteerde haar hartelijk, maar kwam nok dadelijk op Willy den Ouden toe, die wel licht een van haar schoonste droomen in enkele minuten tijds heeft zien vervliegen. Iedereen wachtte toen met spanning op den •officieelen uitslag, die blijkbaar nog al wat moei lijkheden scheen op te leveren. Het bleek, dat Rie Mastenbroek de 100 m. had afgelegd in den tijd van 1 min. 5.9 sec. hetgeen een nieuw Olympisch record beteekende Zondag had zii dat verbeterd met een tijd van 1 min. 6.4 sec. Tweede was Gampbell in den tijd van 1 min. 6.6 sec. Dan kondigde de speaker aan nr. 1 van bet nummer 100 m. vrije slag dames. Olympisch kampioene 1936 Rie Mastenbroek Holland) en een daverend gejuich klonk over de tribunes. Willy den Ouden werd vierde in den tijd van 1 min. 7.6 sec. Vijfde was Tine Wagner met een tijd van 1 min. 8.1 sec. 6de Mc. Kean in den tijd van 1 min. 8.4 7. Rawls met een tijd van 1 min. 8.7 Interview met Rie Mastenbroek. Berlijn, 10 Aug. (Bijz. Dienst A.N.P.) Nauwe lijks uit het water na de spannende 100 meter fina le, of tientallen fotografen en filmoperateurs snellen op Rie Mastenbroek toe. Maar het eerste wat Rie doet is naar mevrouw Braun gaan en in een har telijke omhelzing vertelt de pupil aan haar trainster hoe blij ze is met de overwinning. Maar ook dat ze zoo dankbaar voor haar leiding is. Op weg naar de kleedkamer wordt er een waar vuur van fotografie toestellen op Rie geopend. Zij wordt voor de Duit- sche radio gehaald en daar vertelt ze in het Ne- derlandsch dat ze zoo blij is, dat nu de vlag van het kleine landje in top zal gaan. En dan klinkt het nog zoo echt kinderlijk: .,Ik ben zoo gelukkig, moe der". En moeder Mastebroek zal in Rotterdam wel aan het toestel hebben gezeten. Rie is al heel vlug uit de kleedkamer terug. En de eerste, die ze ontmoet, is een flinke blonde Hol- landsche jongen, Kees Kerdel, die door zijn toekom stige verloofde enthousiast omhelsd wordt, zoo geest driftig zelfs, dat hij er een beetje verlegen onder wordt. Maar de sympathieke bescheiden jongen trekt zich terug, als de fotografen opnieuw komen opda gen. En of ze wil of niet, Rie moet geduldig blijven staan. Het zwemstadion is zoo vol, dat Rie niet zoo snel een plaatsje kan krijgen. En tezamen met Lotsy en MeWouw Braun gaat ze dan maar op een der trap- RIE MASTENBROEK pen zitten, die naar de tribunes leidt en daar is het dat we haar te pakken krijgen. Als we haar een hand geven en gelukwenschen, kijkt ze ons dankbaar aan: gelukkig eens een land genoot, al die vreemde fotografen en persmenschen ook. Anders weet Rie direct wat zc zeggen wil, voor het eerst kost het wat moeite enkele woorden uit haar te krijgen. Ze kan het nog niet verwerken, al les is ook in zoo'n korte spanne tijds gebeurd, maar dan staat de race haar in eens weer voor den geest: die laatste meters hé, vertelt ze, ik keek even en toen zag ik, dat ik gewonnen had. En in eens is Rie weer het jonge meisje, want ze brengt uit, louter baldadigheid de weinige haren van Lotsy's hoofd in de war. Allen komen haar feliciteeren, Kellenbach vertelt, dat het toch wel heel toevallig was, dat hij juist haar baari als tijdopnemer had. De andere Hollandsche meisjes stormen toe. Het Wilhelmus klinkt. Plotseling kondigt de luidspreker aan: Siegerehrung 100 meter vrije slag dames. Rie Mastenbroek, Campbell en Gisela Arendt staan naast elkaar op het startbankje van Gaedecke, Rie in het midden. Zij krijgen haar krans op het hoofd en als dan door het stadion in doodsclie stilte de of- ficieele uitslag herhaald wordt, wordt spontaan, zon der muziek, door enkele honderden Hollanders het Wilhelmus ingezet. Het klinkt wat schor, wat onge lijk, maar de duizenden staan eerbiedig op, luisteren ontroerd naar een volkslied, dat in volkomen spon taniteit is ingezet. Naast zooveel vreugde over Rie Mastenbroek, gaan aller gedachten op dat moment toch ook uit naar een landgenoot je, dat niet op het bankje staat, dat niet tot cle*prijswinsters behoort: Willy den Ouden. Veel, heel veel zou hierover nog te schrijven zijn. Want dat hier een groote verrassing was geschied, is ontegenzeggelijk waar. Willy den Ouden, die een tijd zwom van 1 min. 7,6 sec. in den eindstrijd het is niet te begrijpen. Iedereen had haar de zege gegund en als het dan niet de eerste prijs zou zijn geweest, dan een tweede of derde. Een illusie is voor het vriendelijke, aardige meisje verloren gegaan, niemand weet, wat op dit moment in haar moet omgaan. Vier jaren lang heeft zij aan de spits van de dameszwcmwereld gestaan, deze spe len zouden een bekroning van haar zwemloopbaan hebben kunnen worden. Allen hebben in stilte met haar medegeleefd, Rie Mastenbroek niet het minst. Toen wij Willy een uur later met Lotsy gezellig zagen babbelen, wisten wij zeker, dat zij niet door dezen nederlaag zal versagen. In de eerste plaats heeft zij baar groote taak voor de estafette nog. En ook daarna zal het met Willy den Ouden nog niet „uit" zijn. Zij heeft haar nederlaag op de meest sportieve wijze gedragen. Zij heeft getoond, dat Hol land ook in dat opzicht groot kan zijn. Naar wij vernemen, zal binnenkort de verloving van Rie Mastenbroek met den heer Kees Kerdel te gemoet kunnen worden gezien. Rie Mastenbroek mag snel in het water zijn, Kees Kerdel is een niet on bekende skilooper, die reeds vele malen in het buiten land met succês in wedstrijden is uitgekomen. De zwemloopbaan van Rie Mastenbroek. Rie Mastenbroek traint eerst gedurende drie jaar serieus. Eigenlijk schrijven wij dit woord „serieus1 wat aarzelend neer. Want serieus heeft Rie Masten broek geoefend dank zij de onvermoeide leiding van mevrouw Braun en niet uit- eigen beweging. Rie heeft het karakter van een artiste, dank zij haar kracht, haar sterk gestel, haar stijl is zij tot de al lergrootste prestaties in staat, doch op volkomen wil lekeurige momenten. Rie Mastenbroek is in alle sla gen thuis, zoowel op de vrije als op de rugslag. Maar vooral op de rugslag heeft zij enkele records ver beterd, waarbij wij vooral de 1 min. 15.8 sec. willen memoreeren, gevestigd op 27 Februari van dit jaar te Amsterdam. Het wereldrecord 200 meter heeft zij nog op haar naam staan, evenals de 400 meter rug slag. Eenigen tijd heeft zij ook dat op de 440 yards vrije slag op haar naam gehad, doch dit heeft zij onlangs aan Tine Wagner moeten afstaan. De laatste maanden heeft zij hard gewerkt onder leiding van mevrouw Braun, terwijl haar spieren op de sportschool Schilperoort te Rotterdam door intensieve behandeling losser en soepeler zijn ge maakt, hetgeen een gunstigen invloed op haar pres taties had. De zwemloopbaan is in tegenstelling met die van Willy den Ouden, van Rie Mastenbroek vol komen zonder lijn. Nog is zij tot uitzonderlijke pres- staties in staat, maar niemand weet wanneer en binnen welken tijd. Met Willy den Ouden en Tine Wagner vormt Rie Mastenbroek een drietal zwem sters, waarop geen enkel land ter wereld bogen kan. Daarin ligt ook de groote waarde van een zwemster als Rie Mastenbroek voor de Nederlandsehe zwem- wereld. Onderhoud met mevrouw Braun. „Fijn hè, och man, ik heb vannacht haast geen oog dicht gedaan", vertelt mevrouw Braun ons als wij in de drukte toch nog kans zien haar even de hand te drukken. Het kan mij nu eigenlijk niets meer schelen of Rie prijzen wint op de 100 meter rug of de 400 meter vrije slag. Natuurlijk, de esta fette, die moeten wij winnen." „Maar hoe kwam het nou", vroegen wij, „dat Rie op de eerste 50 meter weer achter was". „Och ja, zoo zwemt ze nou altijd", klonk het, „maar op die laat ste 30 meter haalt ze er alles uit om te winnen. Die eindspurt van haar is zoo goed, soms denk ik, het is net een man. Ze is physiek zoo buitengewoon sterk. En als we in den komenden tijd vooral de juiste lichaamscultuur toepassen, geloof ik, dat Rie in staat is om 1 min. 2 a 3 sec. te zwemmen over de 100 meter. Dat is geen opschepperij, dat zult U in de toekomst wel zien. Jan de Vries, voorzitter van den K.N.Z.B, mengt zich in het gesprek en zegt ons, dat mevrouw Braun al dit werk heeft gedaan louter uit liefde voor de zwemmerij en de eer van ons kleine landje. Ja, ze heeft zelfs haar clubbelangen totaal verwaarloosd om de zwemsters voor de Olympische spelen te trai nen. Heeft mevrouw Braun niet van verschillende zijden, o.a. uit Zweden en Zuid-Afrika een prachtig aanbod gehad om daar als coach op te treden? Maar zij heeft geweigerd, zij wil de Nederlandsehe zwem sters en zwemmers vooruit brengen". En Brauntje, zoo is de betiteling van Jan de Vries, zit bij die loftuiting stil er hij. „En weet u nu wat mijn liefste wensch is? Ik wil zoo gauw mogelijk zien, dat ook het heerenmateriaal op dat peil komt te staan als onze meisjes. Maar dan moeten we heel jong beginnen, met 10, 11 jaar al." Dit is een typische karaktertrek van mevrouw Braun. Altijd maar werken, trainen, Voor de zwem- zaak, die haar zoo na aan het hart ligt. Hoor eens Brauntje, klinkt het dan weer uit den mond van den heer De Vries, de boog kan niet altijd zoo sterk gespannen zijn. We gaan vanavond met zijn allen buiten de stad eten, op een rustig plekje, alle zwemmers en zwemsters bij elkaar. Zoo in alle gezelligheid de spanning van de laatste dagen ver geten. En dan vroeg naar bed om morgen weer geheel frisch aan de afwerking van de andere nummers te beginnen We zijn er nog niet, laten wij dat ondanks dit eerste prachtige succes niet vergéten". Berlijn, 10 Aug. (bijz. dienst A.N.P.) Omtrent het nummer 100 meter vrije slag da mes, dat op zoo'n schitterende wijze door Rie Mastenbroek is gewonnen kunnen wij nog nader mededeelien, dat Willy den Ouden in den eind spurt verloren heeft. In de moedige poging van Rie om Campbell en Arendt voorbij te komen versaagde Willy totaal. Hier kwam overduide lijk tot uiting, dat Willy den Ouden gebrek aan wedstrijdtemperament heeft. Dat haar prachtige techniek, haar meer dan schitterend zwemmen in een krampachtige nerveuze race haar vol komen in de steek laat. Dit is de reden van haar nederlaag. Maar hierin ligt ook de mogelijkheid van verbetering. Aan het slot van den middag werden de series 400 m. vrijeslag heeren gezwommen In de vijfde serie heeft de Japanner Uto het Olympisch re cord met een tijd van 4 min. 45.5 sec. aanzien lijk verbeterd. Het stond op naam van den Ame rikaan Crabbe met een tijd van 4 4min. 48,4 sec. dateerend uit Los Angeles. Stam kwam in de zesde serie uit, waarin o.a. ook Jack Medica, de wereldrecordhouder startte. De eerste 100 meter legde Medica af in 1 min. 6.4 sec. terwijl Stam met den Peruaan Ledgard op de tweede plaats lag met 1 min. 6,6 sec. De tijd van Medica over 200 meter was 2 min. 21.2 sec., die van Ledgard 2 min. 28,1 sec. terwijl Stam toen met gering verschil reeds derde lag. Medica noteerde voor 300 meter 3 min. 37,6 sec. op de laatste 50 meter trachtte Stam door een goeden eindspurt nog den Pe ruaan te passeeren, doch hoewel het verschil betrekkelijk gering was, tikte Stam als derde aan met een tijd van 5 min. 7,8 sec. Daar slechts twee zwemmers naar de halve finale overgingen alsmede de twee snelste derden uit alle series kon Stam met dezen tijd niet voor de finale in aanmerking komen. KAGCHELLAND VIERDE IN DE JOLLEN; BOB MAAS DERDE ACHTER DUITSCHLAND EN- FRANKRIJK IN DE STARKLAS SE EN CARP VIERDE ACHTER NOORWEGEN, ENGELAND EN ITALIë IN DE ZESMETERKLAS- SE. KAGCHELLAND WINT DE GOUDEN MEDAILLE; BOB MAAS DE BRONZEN. CARP NEGENDE IN HET EINDKLASSEMENT. Kiel, 10 Aug. (Bijz. dienst A.N.P.) Met span ning werden de laatste zeilwedstrijden in de vier Olympische klassen tegemoet gezien. Wat de Olym- piajollen aangaat, voelde men zich algemeen over tuigd van een Nederlandsehe zege, al waagden de te Kiel aanwezige landgenooten van Kagchelland deze overtuiging nauwelijks uit te spreken. Voor de tweede plaats kwam zoowel de Duitscher als de En- gelschman in aanmerking, welke laatste, daar zijn protest van gisteren aangenomen werd, met 131 pun ten gelijk was gekomen met Krogmann. Kagchelland met zijn 141 kon vrij rustig zijn cn had er vooral voor te zorgen zich niet in gevaarlijke situaties te begeven, want een protest tegen hem zou noodlottig zijn. Het was wederom prachtig zonnig weer en er stond een oostenwind van vier tot zes meter per se conde. Kagchelland lag bij den afvaart dicht bij zijn Duitschcn concurrent. De Engelschman ging een geheel anderen kant op en verwijderde zich over stuurboord verder en verder. Bij den eersten boei lag de Nederlander op de elf de plaats. De Duitscher wasv toen vijfde achter Hon garije, Chili, Ver. Staten en* Zwitserland. Langzaam aan wist de Nederlander zijn plaats te verbeteren:, bij den volgenden boei lag hij zesde voor Duitsch- land, dat vervolgens naar de negende plaats afzakte en iets later een ontmoeting had met den Engelsch man, die hem over stuurboord aanvoer, waarbij Scott onmiddellijk uit den wedstrijd ging. Daan Kagchelland had zich intusschen tot de vierde plaats opgewerkt achter Chili, Oostenrijk, en Frankrijk. En zoo bleef de volgoyde tot het einde. Met 163 punten behaalde dus Nederland de gou den Olympische medaille. Duitschland kreeg met 150 punten de zilveren en Engeland met 131 de bronzen medaille. Deze laatste, door zijn aanvaring van heden, sterk achteruit gezet, nog juist voor Chili, dat 130 punten verzamelde. In de stars zagen wij een zeer vlotten start. Maas zat midden in het kluwen en móest dadelijk een paar maal overstag, wat hem natuurlijk veel tijd koste. Al heel spoedig lag de Duitsche iDOot voor en Bischoff vergrootte zijn voorsprong voortdurend orn. eindelijk met bijna vier min. verschil op nr. 2, den Franschman Hcrbulot, de eindstreep te passeeren. Maas lag bij den eersten toen op de vijfde plaats, was" na het tweede kruisrak nr. 4 achter Duitsch land, Frankrijk en Amerika en begon op het daar op volgende ruim bezeilde gedeelte der baan een loefmatch met den Amerikaan, waarin Nederland zegevierde. Verder dan de derde plaats kon Bob Maas het echter niet brengen. Carp deed het in de laatste dagen beter dan in het begin en startte weer uitstekend met geheel vrijen wind. De Zweedsche boot werd teruggeroepen. De Noor zette zich al. spoedig aan het hoofd en de Zwit ser, die tot nu toe in puntenaantal de leiding had, kwam thans ver achteraan. De „de Ruyter' lag lang op de derde plaats, maar moest die even voor de eindstreep aan den Italiaan afstaan. Het merkwaardige feit doet zich voor, dat in de zesmeterklasse thans Zwitserland, Engeland en Noorwegen in puntenaantal gelijk zijn, zoodat morgen deze drie nog om de Olympische medailles zullen moeten kampen. In de achtmeterklasse, heden door Zweden ge wonnen, bestaat ook kans op een beslissingswed strijd, doch daar de vele protesten van gisteren in deze klasse nog niet beslist zijn, is de einduitslag nog onbekend. De stad Kiel was gisteren in een koortsachtige stemming. Rijkskanselier Hitier kwam de zeilwed strijden aanschouwen en werd begroet met kanon gebulder van oorlogsschepen, die in de jachthaven liggen. Alle jachten hadden gepavoiseerd en aller- wege heerschte groote geestdrift. Op den Hindenburgoever verdrong zich een dichte menigte en bij uitzondering werd bijna niet geluis terd naar de vele luidsprekers, die aldaar berichten brengen over de wedstrijden in het Berlijnsche sta dion. De Nederlandsehe kolonie is gisteren aan een maal tijd bijeen gekomen om den jongen Kagchelland te huldigen, een huldiging, die hij met dezelfde kalmte heeft ontvangen als waarmede hij nu reeds driemaal des namiddags om zes uur stram stond bij de fees telijke huldiging van de winnaars van den dag. Driemaal zag hij te zijner eere dc Nederlandsehe driekleur langzaam onder de tonen van het Wilhel mus omhoog gaan en over een paar dagen in Berlijn zal hem de hoogste Olympische eer gebracht wor den. Berlijn, 10 Aug. (bijz. dienst A.N.P.) Wij vernemen, dat de Nederlandsehe ploeg voor de 4 X 100 meter estafette dames in deze volgorde aan den start zal verschijnen: Jopie Selbach, Tini Wagner, Willy den Ouden en Rie Masten broek. Er zal in de komende dagen nog eens spe ciale aandacht aan het starten worden besteed, opdat ons téam, dat een zeer goede kans voor een gouden medaille maakt, niet door een of andere fout gediskwalificeerd zou kunnen wor den.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5