Badajoz gevallen Noodweer io de IJsselstreek San Sabastian sterk bedreigd Denk om De belastingplaatjes 11 SPANJE Noorder- en Zuiderleger der opstandelingen hereenigd Twelloo ernstig geteisterd Brand in krankzinnigen gesticht Valsche munters voor de rechtbank Woensdag 12 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10039 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. De berichten van gisteren uit neutrale koker, ge wagen allen van winsten der nationalisten. Als vaststaand mag thans wel worden aangeno men, dat de Marokkaansche troepen van Generaal Franco, na hevig verzet de stad Badajoz hebben be zet, waardoor de Zuiderlegers der opstandelingen contact hebben gekregen met het Noorderlegercorps onder commando van generaal Mola. De val van dit, strategisch zeer belangrijke, punt is van bijzonder groot belang en veroorlooft, naar wij gisteren reeds opmerkten, een concentrische op- marsch naar Madrid. De hoofdstad bedreigd? Dat inderdaad een vrij groot gevaar voor Madrid aanwezig is, leidt men af uit de sterke aandrang welke thans op Amerikaanschc onderdanen wordt uit geoefend om zoo spoedig mogelijk Spanje te verlaten. De onderstaatssecretaris Phillips heeft verklaard, dat dit aandringen gemotiveerd wordt door de berichten, die hem uit Spanje hebben bereikt en die den toe stand doen voorkomen als steeds gevaarlijker. Te vens zouden deze berichten de mogelijkheid doen zien van een spoedige verbreking der verbindingen tus- js.chen Madrid en Valencia. Wij kunnen veilig aannemen, dat de Amerikaan- sche regeering goed is ingelicht en moeten hieruit concludeeren, dat de greep der nationalisten, welke Madrid thans aan drie zijden omknelt, zeer nijpend wordt. Ook in het Noorden successen der rebellen. Ook in het roode district van San Sebastian konden de „witten" successen boeken. Tolosa, dat de toegangsweg naar San Sebastian afsloot, is gisteren stormenderhand door de nationalis ten genomen en Siguenza heeft eveneens de vlag moeten strijken. De positie der opstandelingen is door deze succes sen wel zeer sterk geworden. De strijd in het Noorden. Gisteravond werd in Hendaye (Frankrijk) een geweldige ontploffing gehoord bij Fontarabi, gevolgd door vier andere. Deze ontploffingen werden veroor zaakt door vijf granaten, welke de artillerie der op standelingen, die achter de Tres Coronas opgesteld staat, heeft afgevuurd en gemunt waren op een der forten in de omgeving, dat evenwel niet werd getrof fen. Tegen half tien werd het vuur hervat. Hevige strijd om Irun. De aanval der rebellen werd den geheelen dag voort gezet. Zij hadden hun aanval bij verrassing tegen mid dernacht ingezet en waren den regeeringsvoorposten op het lijf gevallen, voordat deze van hun wapens gebruik konden maken. Twee mitrailleurs zouden hun in handen zijn gevallen, terwijl zij hun opmarsch voortzettend de regeeringsgetrouwc troepen gedwon gen hebben de hoogten van Picoquett te ontruimen, welke een strategische positie van zeker belang vor men. De aanval geschiedde over een front van ver scheidene kilometers. Gisterenavond waren de op standelingen op 2 K.M. van het dorp Ventas, dat zelf op enkele kilometers ligt van Irun, aangeko men. Tusschen Behobia en Enderlaza wordt door op standelingen en regeeringstroepen fel gestreden, waarbij het mitrailleurvuur niet van de lucht is. Om half acht gisterenavond kwam de aanval tot staan. De autoriteiten te Irun verklaren, dat het oprukken der opstandelingen hen geenszins verontrust en dat de stad gereed is in hun handen te vallen. Twee generaals der rebellen ter dood ver- oordeeld. Gisterochtend is aan borod van het schip „Uru guay" het proces begonnen tegen de opstandige ge neraals Godded en Buriel. De krijgsraad wordt ge presideerd door kolonel Pena. Bij de opening van de zitting werd het rapport van de instructie voorgelezen. Hierna werden de be klaagden gehoord. Zij protesteerden er tegen, dat zij werden beschuldigd van opstand tegen de republiek. De opstand is niet gericht tegen de republiek, doch tegen do anarchie, welke in Spanje heerscht. Ook ontkenden zij de leiders van den opstand te zijn. Zij hadden slecht het commando in Barcelona op zich genomen. In de middagzitting van den krijgsraad werden verscheidene getuigen gehoord. Vervolgens las de procureur van de republiek de acten van beschuldiging voor. De beide generaals worden hierin leiders van den opstand genoemd en tegen hen wordt de doodstraf geëischt. Volgens do laatste berichten, zullen de generaals vandaag worden doodgeschoten. De houding van ge neraal Godded, die in uniform was gekleed, bleef gedurende het geheelc-. proces zeer hooghartig. Toen de hoofdofficieren getuigden en iedereen opstond, bleef hij zitten. Hij stond slechts op toen de procureur het doodvonnis tegen hem eischte. Generaal Buriel daarentegen scheen zeer onder den indruk. De staat tegen Saragossa. Reeds veertien dagen geleden meldden de autoritei ten uit Barcelona clat sterke afdeelingen regeerings troepen oprukten naar Saragossa. Sindsdien hoorde men meer weinig hiervan, totdat gisteren plotseling het bericht kwam, dat de rooden er in waren geslaagd de steden Geusa, Pina en Osera, welke in de onmiddellijke nabijheid van Saragossa zijn gelegen te bezetten. Regeeringsvliegtuigen vliegtuig buit. maken water- Uit Valencia wordt gemeld, dat drie regeerings- watervliegtuigen gistermorgen een driemotorig water vliegtuig hebben buit gemaakt, dat gewapend was met twee mitrailleurs en dat 36 bommen aan boord had. Zij wisten het toestel te dwingen in de omge ving van Castelina de la Plana te dalen. Het toestel was met twee vliegers bemand, die verklaarden dat zij naar Marokko gingen om onder de bevelen van Franco te dienen. Bijzonderheden over den dood der vier Duitschers. Toulouse. Uit Barcelona ontvangen berichten geven bijzonderheden over den dood der vier Duit schers to Barcelona, zooals deze zijn gebleken uit de inlichtingen door den Duitschen consul in die stad verstrekt. Drie jeugdige Duitsche handelaars te Bar celona woonachtig, hadden besloten in gezelschap van een vriend naar Hamburg te gaan tto bijwoning van een congres. Het consulaat had hun den raad gegeven de reis met een Duitsch schip te maken. Zij volgden dezen raad echter niet op en begaven zich per auto op weg. Bij de versperring te Puelba San Martin werden zij aangehouden, van hun zetels ge sleept en voor een „gerechtshof" gebracht. Kort daar op werden zij gefusilleerd. Engeland bewaart de neutraliteit. Geen Britsche blokkade van de Straat van Gibraltar. Een bericht uit Gibraltar aan de bladen spreekt de in buitenlandsche kranten gepubliceerde berich- CONTROLE BEGONNEN. De fiscus heeft een week lang de oogen ge sloten gehouden om ieder de gelegenheid te geven zich nog een rijwielbelastingplaatje te verschaffen. Thans is echter de controle overal in het land begonnen, zoodat het niet raadzaam is om zonder belastingplaatje de stalen rossi nant te bestijgen. Reeds zijn honderden wielrijders in de op gestelde fuiken geloopen. Men zij dus gewaarschuwd» GEPAARD GAANDE MET WERVELWIND, HAGELSLAG EN WOLKBREUK. Deventer. Gistermiddag en gisteravond hebben zich boven de IJsselstreek hevige on- weders ontlast, gepaard gaande met een wer velwind, hagelslag en een wolkbreuk De bliksem was niet van de lucht en doorklief de onophoudelijk het zwarte wolkendek. Op den rijksstraatweg te Twelloo viel een zware lindeboom dwars over den weg, zoodat het verkeer uit de richtingen Deventer en Apel doorn door het dorp Twelloo moest worden geleid. De wind had zoo een kracht, dat op verschillende plaatsen boomen werden ont worteld, terwijl te Twelloo de daken van de woningen van Hartgers en Bijart vrijwel alle pannen verloren. Te Wilp-Achterhoek sloeg het hemelvuur in de boerderij van W. Hekkert. In korten tijd stond alles in lichter laaile. Het vee, dat op stal stond, kon met moeite worden gered. De inboedel ging vrijwel ge heel verloren. Verzekering, dekt de schade. Te Wilp sloeg de bliksem in de boerderij „De klei ne Lath Mer", bewoond door de familie Broekhof. Het vuur verspreidde zich in het hooi, doch door on middellijk spuiten heeft men verdere uitbreiding we ten te voorkomen, zoodat de boerderij gespaard bleef. De Jamilieleden, die op den akker aan den arbeid waren, konden nog bijtijds een klein kind uit de woning in veiligheid brengen. Verder werd te Welsum een boerderij een prooi der vlammen, zoodat de gemeente Voorst wel zeer zwaar werd getroffen. Te Deventer is een fabrieksschoorsteen aan de Handelskade door den bliksem vernield. Persoon lijke ongelukken zijn hierbij gelukkig niet te betreu ren. Langen tijd viel de regen in dichte stroomen neer, waardoor het te velde staande koren opnieuw ern stig heeft geleden. Hevig onweer boven Twelloo. Boerderij door bliksem getroffen. Nadere berichten uit Twelloo melden: Gistermiddag te vijf uur ontlastte zich boven Twelloo en omgeving een hevig onweer, zooals hier in gëen 15 jaar is voorgekomen. Het onweer ging gepaard met sterke wervelwinden- zware hagelbuien en wolkbreukachtige regen, zoodat weldra de wegen en straten blank stonden. Overal vielen boomen over den weg, o.m. op den Rijksweg Deventer—Apeldoorn, waardoor het verkeer ernstig gestagneerd werd. De brandweer en politie togen onmiddellijk aan het werk om hindernissen op te ruimen en het ver keer te regelen. Bliksem in boerderij geslagen. Vlak achter het dorp ligt de z.g. Wilpsche Achter hoek, waar de bliksem in een boerderij is geslagen. De boerderij, toebehoorende en bewoond door de fa milie Hekkert, stond in een oogenblik tijds in lichter laaie. Het vee kon nog worden gered, doch de ge heelc inboedel alsmede de oogst, die juist was bin nengehaald, ging verloren. Ook eenige oogstmijten, welke achter de boerderij waren gelegen, gingen in vlammen op. De schade, die omstreeks f 12.000 be draagt. wordt door verzekering gedekt. De bliksem is verder op tal van punten in het dorp ingeslagen, zonder evenwel brand te veroorza ken. De wervelwind richtte op vele daken groote ver woestingen aan door alle pannen mee te nemen, waardoor de huizen aan het neergutsende hemelwa ter waren blootgesteld en bedden en huisraad door drenkt werden. In tal van huizen stond het regen water tien tot vijftien centimeter hoog. De totale aangerichte schade is nog niet te over zien. 100.000 pond hooi verloren. Empel. Gisteravond omstreeks zes uur is de bliksem geslagen in de groote schuur van den land bouwer A. H. de Bekker te Empel. In een oogwenk stond deze in lichter laaie. De inhoud van de schuur 60.000 pond hooi, landbouwwerktuigen, een prachti ge stamboekstier en vijf varkens gingen in het vuur verloren. De hooiberg, die naast de schuur stond en 40.000 pond bevatte, werd door het vuur aangetast en ging eveneens in vlammen op. De brandweer van 's Hertogenbosch, die in de nabijheid aan het oefenen was, spoedde zich naar den brand en nam het blusschingswerk ter hand. De groote hooivoorraad, welke geheel uit elkaar gehaald moest worden, heeft den blusschers eenige uren arbeid geleverd. Eerst laat in den avond was men met het nablusschen gereed. Ook te Ammerzoden sloeg de bliksem in, en wel in de woning van de kinderen van den Oord. Er ont stond echter geen brand. Petroleumventer door den bliksem ge troffen en gedood. Amsterdam. Tijdens het onweer, dat in den vooravond gedeeltelijk boven Amsterdam, doch in heviger mate in de omgeving der hoofdstad heeft gewoed, is omstreeks half zes een 34-jarigen man, die op een motordriewieler in den grooten IJpolder reed, bij den Noorderweg door den bliksem getrof fen. Het slachtoffer was vrijwel op slag doocl. De geneeskundige dienst heeft het stoffelijk over schot naar het gemeenteziekenhuis te Zaandam ver voerd, waar de man woonachtig is. ten, dat de Britsche vlootautoriteiten een feitelijke blokkade van de Straat van Gibraltar zouden hebben ingesteld, waardoor de actie der Spaansche oorlogs schepen tegen de opstandelingen in Marokko zou worden belemmerd. Het eenige wat de Britsche vlootautoriteiten te Gibraltar hebben gedaan, is dat zij de Spaansche regeering hebben verzocht, geen oorlogsschepen naar de Britsche wateren te zendeD of acties te ondernemen, welke Britsche onderdanen, schepen of bezittingen in gevaar zouden kunnen brengen. De toevloed van Marokkanen hondt aan. Twee oorlogsschepen der regeering hebben gister morgen Tarifa gebombardeerd. Plotseling verschenen drie vliegtuigen der opstandelingen boven deze sche pen, die zij met bommen bestookten. De vliegtuigen kwamen uit Ceuta. Hun bommen werden uit luchtaf weergeschut door de oorlogsschepen beantwoord, doch noch de schepen, noch de vliegtuigen werden getrof fen. Een detachement van 1000 soldaten is met veldge schut gistermiddag uit Marokko te La Linea aange komen. Granada gebombardeerd. Tweehonderd buitenlanders, voor het meerendeel Engelschen, die zich in de door de opstandelingen versterkte zone van Granada bevinden, hebben zich tot de Britsche marineautoriteiten gewend om hulp. Zij deelden mede, dat Granada door regeeringsvlieg tuigen zwaar gebombardeerd wordt. Diefstal in een zwembad Be dader ov aanwijzing aangehouden Amsterdam. 11 Aug. Gisteravond omstreeks zeven uur is in het Amstelparkbad een 17-ja- rige jongen op aanwijzing van een twaalfjari gen knaap aangehouden, op vermoeden van diefstal uit kleedkamertjes van twee portemon- naies. Beide voorwerpen, waarvan een leeg was en de ander een klein bedrag aan geld bevatte, werden in zijn bezit gevonden. De jongen is naar het bureau Pieter Aertsz- straat gebracht, waar proces-verbaal tegen hem is opgemaakt Na zijn verhoor is hij aan zijn ouders, die op het bureau ontboden waren, teruggegeven. New York. Te Mount Pleasant in Iowa heeft een felle brand het daar gevestigde krankzinnigengesticht totaal in de asch ge legd. Dank zij de samenwerking tnsschen de brandweer en 5000 burgers der stad is men er in geslaagd een duizendtal zenuwzieken, die in het gesticht opgenomen waren, te redden. Zij verkeerden in meelijwekkenden toestand. VIER ENGELSCHE VROUWEN IN GRA NADA DOOR VLIEGTUIGBOM GEWOND? Lissabon Volgens een mededeeling van den specialen correspondent van het blad „Seculo" zouden de vier regeeringsvliegtuigen, die het Alhambra in Granada gebombardeerd hebben, door een jachteskader van de opstandelingen zijn achtervolgd en na een zwaar luchtgevecht zijn neergeschoten. Tijdens den luchtaanval zou aan het Alhambra geen schade zijn toegebracht Wel zou een bom neergekomen zijn op liet Washington Irving hotel waar vier Engelsche vrouwen zouden zijn gewond. Voor de Arnhemsche rechtbank hebben gister terecht gestaan drie personen uit Arnhem, die eenige tijd geden valsche r«"i- eb ben vervaardigd en uitgegeven. De rijksdaal ders werden gemaakt in een werkplaatsje te Arnhem en verscheidene valsche munten wer den in omloop gebracht. Tegen den 37-jarigen arbeider A. J. R. werd een gevangenisstraf van een jaar en zes maan den geeischt, evenals tegen den 26-jarigen lood gieter H. V. terwijl tegen den 50-jarigen koop man P. W. K. een gevangenisstraf van twee jaar werd geeischt. Uitspraak over veertien dagen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1