Strijd om San Sebastian Noodlottig zeil-ongelok op Reeuwijksdu Plassen Irun door de witte troepen bedreigd! Overstroomingsramp in Britsch Indië SPANJE Boschbranden in Canada Medemblik is weer Muggenblik Donderdag 13 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCIAGEI 79ste Jaargang. No. 10040 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.hi. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GENERAAL CABANELLOS ERN STIG GEWOND? (Hoe weinig betrouwbaar de berichten uit Spanje zijn blijkt wel uit bet gisteren via Portugal doorge komen bericht dat Badajoz zou zijn gevallen. Zoover is het echter nog niet gekomen. Wel is de stad geheel ingesloten en kan men elk oogenblik haar val verwachten, maar de regeeringstroepen ver dedigen zich met groote hardnekkigheid. Dit is begrijpelijk, daar de enclave bij Badajoz de legers der opstandelingen in tweeën deelt en de val der stad van onnoemelijk groot belang voor de na tionalisten zou zijn. Uit Elvas wordt gemeld, dat Badajoz nog niet door de opstandelingen is veroverd. Hun opmarsch wordt vertraagd door het feit, dat de regeerings troepen de bruggen vernield hebben, zoodat eerst noodbruggen gebouwd moeten worden voor de re bellen verder kunnen oprukken. Badajoz gebombardeerd. Badajoz is, naar uit Portugal wordt ge meld, thans geheel omsingeld door opstande lingentroepen. De stad is het voorwerp ge weest van een verschrikkelijk bombardement door vliegtuigen van de rebellen, die gister middag om vier uur de eerste bommen op de huizen deden neerdalen. Van een hoog uit kijkpunt op de heuvelen aan den Portugee- schen kant van de grens kon men duidelijk zien hoe de burgerlijke bevolking in doods angst in alle richtingen de vlucht nam. Wat de toestand in de stad zelf betreft, schijnt het, dat de Guardia Civil, die de vorige week reeds in opstand was gekomen, wederom den kant der rebellen heeft gekozen en zich in den strijd heeft geworpen. Er verluidt, dat zij er in geslaagd zijn de Carabineros over te halen, evenals de ambtenaren der douane, en dat zij gezamenlijk de volksfrontmilitie hebben aangevallen. In de straten zijn overal gevechten uitgebroken en worden in aller ijl barricades opgericht. Vrouwen en kinde ren trachten het veege lijf te bergen door te vluchten langs de internationale brug over de rivier Guadiana. De Portugeesche grensbe wakers brengen de vluchtelingen naar plaat sen, waar voor hen gezorgd kan worden. Man nen, die trachten de grens te passeeren wor den onmiddellijk ontwapend en geinterneerd. De strijd in het Noorden. De opstandelingen en de regeeringstroepen hebben beiden gisterenmiddag eenige kanonschoten gelost. 's Avonds passeerden drie vliegtuigen der rebellen een stuk Fransch grondgebied, waarna zij hun vlucht vervolgden boven Irun en Fontarabie, Renteria en San Sebastian, waar zij kranten naar beneden gooi den, hoofdzakelijk exemplaren van den „Diario de Navarra". Een luitenant van de Guardia Civil, die met de troepen van het Volksfront meestreed en die gister middag dienst had in de omgeving van Behobie, is plotseling de Fransche grens overgestoken. Hij stel de zich ter beschikking van de Fransche autoriteiten. Van opstandelingenzijde verluidt, dat de kleine stad Eibar, gelegen tusschen Tolosa en Bilbao door de rebellen zou zijn bezet. In Eibar is een wapenfabriek gevestigd, die de verdedigers van San Sebastian van oorlogsmateriaal heeft voorzien. Vreugdevuren in Tolosa. Het hoofdkwartier der opstandelingen deelt nog de volgende bijzonderheden mede: Gelijk gisteren bekend werd gemaakt is de strijd aan het front van Guipuzcoa geëindigd met de be zetting van Tolosa, waar wij talrijke gevangenen maakten en een belangrijke oorlogsbuit veroverden. Wij hebben twee vliegtuigen der vijanden neerge haald, een te Palancia en een, een watervliegtuig, dat Palma de Mallorca bombardeerde. De verdreven regeeringstroepen hebben een groep bewoners van Tolosa gedwongen den terugtocht te volgen. Luitenant kolonel la Torre Roca heeft Tolosa in staat van oorlog verklaard. Op het hoofdplein der stad is een vreugdevuur aangericht met alle leeken- boeken, die in de plaatselijke school zijn gevonden. Sedert 20 dagen leefde Tolosa onder een plaatse lijke sovjet-dictatuur, waarvan het gemeenteraadslid Arregui leider was. Hoe Tolosa viel. In het hoofdkwartier der rebellen is men vooral tevreden over de wijze waarop de inname is ge schied. Gisteren zijn de nationalisten zonder een schot te lossen de stad binnengerukt, elke tegen stand was reeds tevoren gebroken. Twee kolonnes hadden eergisteren de stad van oost en west inge sloten. Het hoofdkwartier van de regeeringstroepen dat gevestigd was in een oud klooster en een an der huis aan den rand van de stad, was eerst door kanonvuur vernield. De bevolking van de stad ont ving de opstandige troepen met groot enthousiasme. Door de inname van de stad hebben de opstande lingen de beschikking gekregen over de metaalfa- brieken welke hier gevestigd zijn, zoodat zij een groote actie tegen San Sebastian kunnen organi- seeren. De opstandelingen zijn naar het Noord oosten getrokken om hier een verdedigingslinie te formeeren. De regeering zwijgt over den val der stad. Het communiqué van het Volksfront zwijgt geheel over den val van Tolosa en is geheel in tegenspraak met de door de „Witten" verspreide berichten. De regeering meldt dan: „In het gebied van El- darlaza vielen de opstandelingen aan, doch zij trokken zich weer terug na een tegenaanval van de regeeringstroepen. In het gebied van Irun ver spreidden de troepen van het Volksfront zich om zich beter te verschansen. Een vliegtuig van de regee ring heeft een verkenningsvlucht gemaakt boven de stellingen van de opstandelingen tusschen Arcale en Pikokita en deze stellingen gebombardeerd. Ook de forten Guadelupe en San Marcos werden gebombardeerd. In het gebied van Renteria is alles kalm." De gevolgen van het bombardement van Algeciras. In een communiqué van de voorloopige regeering van Burgos wordt medegedeeld, dat de consulaten van Engeland, Frankrijk en Argentinië te Algeciras tijdens het bombardement door de regeeringsvloot verwoest zijn. Generaal Cabanelias ernstig gewond? Naar het blad A.B.C. verzekert zou generaal Ca- banellas, de leider van het opstandelingenleger in de provincie Saragossa, ernstig gewond zijn en ver vangen zijn door generaal Gil Juste. Hetzelfde blad meldt tevens, dat de gisteren gearresteerde secretaris van Lerroux, Sanchez Fuster, verklaringen heeft af gelegd, die zeer bezwarend voor Lerroux zijn. Bloedige wraakneming. De speciale correspondent van het Lissabonsche blad „Diaro de Noticias" maakt melding van een vreeselijk bloedbad, dat in de aan de spoorlijn Se- villa-Merida gelegen stad Cazalla de la Siërra is aan gericht. Vierduizend volksfrontstrijders zouden, nadat zij door opstandelingentroepen verslagen waren, naar genoemde stad gevlucht zijn en daar uit wraak 107 nationalistisch gezinde inwoners hebben neergescho ten. LOOPT HET WERELDBEROEMDE NATIONAL PARK GEVAAR? Calgary (Canada). Geweldige boschbran den die de groote afscheiding van Britsch- Columbia gepasseerd hebben, zijn doorge drongen in den noordwestelijken hoek van het National Park, het grootste natuurreser vaat ter wereld. Blusschingscolonnes zijn in allerijl uitgezonden naar de bijna ontoegan kelijke streek, die de vlammen bedreigen. De ernst van den toestand wordt nog grooter door de langdurige droogte, die het terrein voor een brand maar al te goed heeft voor bereid. Verloofd paar verdronken TIJDENS HET SPELEVAREN DE BOOT OMGESLAGEN. JONGEN VAN TWAALF JAAR WIST ZICH TE REDDEN. Gouda: Bij het zeilen met een jol op de Reeuwijksche Plassen zijn gistermiddag een 21-jarig meisje en haar 25-jarige verloofde verdronken. Een twaalfjarig broertje wist zich zwemmende te redden. Nader wordt omtrent dit noodlottige ongeval ge meld, dat de 25-jarige G. van der W. uit Woudsend met zijn meisje, de 21-jarige Fopke V. uit dezelfde plaats, logeerden bij de familie W. te Gouda. Met den twaalfjarigen zoon des huizes ging het tweetal naar Reeuwijk om te zeilen. Bij de „Elf Hoeven" huurden zij een jol. Op de vraag van den bootenverhuurder of zij konden zei len, antwoordde van der W. bevestigend, met de me- dedeeling dat hij in Friesland zelf een boot had. Met ideaal zeilweer trokken de drie de plassen op. Midden op het wijde water, op ongeveer honderd meter afstand van de Groene Reede, de scheiding tusschen de plassen Elfhoeven en 's-Gravenbroek, is het vaartuig omgeslagen. Waardoor dit is gebeurd, valt niet met zekerheid te zeggen. De jongeman kon zeilen en had in zijn woonplaats een boot. Er stond een flinke wind uit het Noordwesten, die het water weliswaar flink deed deinen, maar de omstandighe den waren voor zeilen toch alleszins geschikt. Ver moedelijk is een sterke windvlaag er zat een bui in de lucht in het zeil geslagen, dat mogelijk heeft vastgestaan en niet meer gereefd kon worden. De verloofden konden niet zwemmen en dit vooral werd hun noodlottig, toen de boot kapseisde. De 12- jarige jongen integendeel kon wel zwemmen en zoo dra hij in het water lag, zwom hij naar den kant. Het ongeluk werd spoedig opgemerkt. Op een paar honderd meter afstand was de heer J.JL Hul- leman uit Gouda met zijn motorboot en onmiddellijk voer hij naar de plaats, waar de omgeslagen jol dreef. Op 50 meter van den kant pikte hij den knaap, die zeer vermoeid was, op. Ook het meisje was spoedig gevonden. Zij had zich aan de boot vastgeklampt en lag onder het zeil in het water. Met de motorboot werd zij naar de Groene Reede gebracht. Reeds na vijf minuten was zij op den wal en direct werden pogingen in het werk ge steld om de levensgeesten op te wekken, Een dokter, leden van de Reddingsbrigade en politie deden al het mogelijke, maar hun moeite was vruchteloos. Ruim twee uur achtereen is kunstmatige ademhaling toegepast, doch ten slotte moest de dood worden ge constateerd. Helaas had men geen zuurstofapparaat bij de hand. Later is de zuurstofkoffer van de Goud- sche politie per motor gebracht; deze kon echter geen uitkomst meer brengen. De jongeman was na het. omslaan van de boot dadelijk in de diepte verdwenen en hij is niet meer boven gekomen. De badjuffrouw van het zwembad „Elfhoeven", mej. M. Bosch, en een lid van de Ned. Centrale Reddingsbrigade, de heer J. den Os uit Gou da, hebben verschillende malen in het ruim vier meter diepe water gedoken, maar zij konden den drenkeling niet vinden. De consternatie was begrijpelijk heel groot; zelfs was er eenigen tijd noodig om te weten te komen, hoeveel menschen er in de boot hadden gezeten. De jongen kon van den schrik bijna niets vertellen en eenige opheldering over de toedracht kon hij even min geven. Politie en burgers zijn later per boot met een dreg en een zegen naar het lijk van den jongeman gaan zoeken; 's avonds was het nog niet opgehaald. Het stoffelijk overschot van het meisje is voorloopig naar het doodenhuisje te Reeuwijk vervoerd. De geredde jongen werd op Elf hoeven van droge kleeren voor zien en is daarop naar de ouderlijke woning te Gou da gegaan. De boot heeft men naar de jachthaven gesleept, zij was niet beschadigd. De deelneming met de moeder, die korten tijd na het ongeluk naar den plas kwam, was zeer groot. In Gibraltar, de Engélsche vestingstad in het Zuidelijkst gelegen gebied van Spanje, die de toegang tot de Middellandsche Zee vanuit den Atlantischen Oceaan belieerschthebben de En- gelschen omvangrijke maatregelen getroffen, n iet alleen tegen de invasie van Spaansche vluch telingen, maar om zich ook te vrijwaren tegen de onbescheiden blikf&n van spionnen die schijnbaar graag deze gelegenheid aangrijpen om eens een kijkje in deze voor Engeland zoo belangrijke plek te nemen. Hierboven zien we de barricaden, bestaande uit prikkeldraad en met zand gevulde benzinevaten aan de stadsg reuzen. PLAAG DER GEVLEUGELDE IN SECTEN OPNIEUW BEGONNEN. Dezer dagen hebben we reeds gemeld, dat de mug genplaag op Afsluitdijk en Wielingen opnieuw is teruggekeerd. Ook de andere streken langs het IJs- selmeer schijnen er weer last van te hebben. Vooral te Medemblik en omgeving, aldus het Hsbl. is de lucht weer vervuld met muggengezoem. Ontel bare legioenen dezer insecten beijveren zich het den menschen zoo lastig mogelijk te maken. Aan den Oosterzeedijk te Medemblik heerscht de plaag het ergst. Voor den wielrijder en den automobilist is het bijna niet mogelijk zich voort te bewegen. De wiel rijder is gedwongen een stofbril te dragen en in dien het mogelijk ware ooren, neus en mond ge sloten te houden. Hierdoor kan hij echter toch niet voorkomen, dat de insecten zich zelfs door de boven- en onderkleeding van hun slachtoffer weten heen te wringen. De automobilist is het geraden alleen indien hij in het bezit van een ruitenwisscher van bovenst- beste kwaliteit is zich op den dijk te begeven, nadat hij den radiator heeft gepantserd met hor rengaas. De muggen vliegen anders in de gaatjes van den radiator, waardoor de luchttoevoer wordt afgesneden en de motor warm loopt. Eenerzijds schrijft men de terugkomst van de muggen toe aan den Oostenwind, die de insecten Uit het IJsselmeer zou verdrijven. Anderzijds is men echter van meening, dat deze muggen afkomstig zijn van een tweede broedsel. Deze meening wordt gesteund door de voorspellingen, waaraan deskun digen zich dit voorjaar hebben gewaagd, dat de muggen in Mei j.1. te voorschijn gekomen, zouden verdwijnen, doch dat zij in de maand Augustus in versterkten getale zouden terugkeeren. En hoe is deze profetie bewaarheid! De straatlantaarns zijn wederom door de muggen in beslag genomen, de winkelramen zijn wederom door hen bezet. De winkeliers ziet men, 'met stofzui gers gewapend, de muggent e lijf gaan. De bakkers kunnen geen ander brood dan krentenbrood, liever gezegd: brood met zwarte puntjes produceeren. Medemblik snakt naar adem! In letterlijken zin: buitenshuis is het niet geraden den mond te openen, indien men geen prijs stelt op de consumptie van muggen! En ook in figuurlijken zin! Wanneer zullen van overheidswege maatregelen worden getroffen tot verdelging van de muggen? Men beweert, dat bij verbetering van de IJsselmeer- fauna, wanneer de visschen de muggenverdelgers bij uitnemendheid zich in aantal zullen hebben uitgebreid, ook verbetering in de toestanden van nu zal zijn waar te nemen. Ieder Medemblikker hoopt daarom van harte, dat het den IJsselmeervischstand welga! Reeds zouden 3000 dorpen zijn verwoest. Tal van Britsch-Indische provinciën worden door een geweldige overstroomingscatastrofe ge teisterd, aldus een bericht van United Press uit Bombay. Alhier zijn berichten binnengekomen, vol gens welke in de staten Assam, Bengalen en Bibar reeds 3000 dorpen door het hooge water zijn verwoest. In alle deelen van bet gebied van de ramp zijn de dijken doorgebroken, zoodat het water tot ver in bet binnenland is doorgedrongen, tengevolge waarvan op vele plaatsen de oogst is vernield. Naar verluidt, zijn er betrekkelijk weinig slachtoffers te betreuren, doch de materieele schade loopt in de millioenen rupees. Spoorwegen, landwegen en huizen zijn een voudig weggespoeld. In de groote stad Luc- know staat het water meters hoog, zoadat het verkeer volkomen is geparalyseerd. Vluchtelingen worden ondergebracht in nood- kazernes. In tegenstelling met de overstroomingsramp in Noord-Indië heerscht in het presidentschap Bombay reeds dagen lang een groote droogte die eveneens den oogst op vele plaatsen heeft verwoest. GEVAARLIJKE VERGISSING Electrische kabel doorgezaagd. Gistermorgen was een werkman bezig in een put bij de Langevielebinnenbrug te Middelburg met, zooals hij meende, een buiten gebruik ko menden telefoonkabel door te zagen. Men had hem echter een verkeerden aangewezen en zoo zaagde hij in een kabel van de electriciteit, waarop een stroom van 560 volt stond. Waarschijnlijk doordat een houten handvat aan de zaag zat, is de man ongedeerd gebleven Wel ontstond brand door kortsluiting in een schakelkastje, dat tegen een paal der bovenlei ding is aangebracht. Het kastje werd geheel ver nield. De tramdiehst was in zooverre gestoord, dat de Markt aanvankelijk niet kon worden bereikt spoedig werden maatregelen genomen om dit 1 verkeer te herstellen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1