De wijziging in de steunregeling Het schaaktournooi te Nottingham Uit onze Omgeving. Mooi gebruind Noodweer aan de Fransche Atlantische kust Motorongeval nabij Reuver Patrouille in Palestina overvallen Spoorwegongeluk in Korea. LANGEN DIJK NOORDSCHARWOUDE. Maandagavond vergaderde de Langendijker Be- stuurdersbond, welke vergadering in hoofdzaak was belegd in verband met de door den minister van Sociale Zaken in te voeren veranderingen t.o.v. de Steunverleening. Door den voorzitter werd een uiteenzetting gegeven van de beteekenis van deze maatregelen. Geconsta teerd werd, dat het eenige goede was de soepeler toepassing van het rouleersysteem, maar scherp werd stelling genomen tegen de aftrek der huurtoeslag, te gen het recht om huur in te houden ten gerieve van den huiseigenaar, tegen de vaststelling van een standaardloon van f 13.per week en tegen de niet- verhooging van het steunbedrag in de 8e klasse, ge lijk dit met de 9e klasse het geval zal worden. De steunverleening is ten eenenmale te laag en door het verhoogen van de steun in de gemeenten van de 9e klasse wordt dit door den minister erkend. Met algemeene stemmen werd besloten een krach tige actie te voeren en hiervoor de medewerking in te roepen van den R.K. Volksbond en den Chr. Be- stuurdersbond aan den Langendijk. Er zal een adres worden gericht aan de gemeentebesturen van den Langendijk en St. Pancras, waarin wordt aangedron gen tot het doen van de noodige stappen bij den minister, terwijl iedere actie dienaangaande uitgaan de van het N.V.V. door den Langendijker Bestuurders- bond met kracht zal worden gesteund en tenslotte werd het bestuur opgedragen verder die maatregelen te nemen, welke in het belang van deze actie noodig geacht worden. OUDKARSPEL. Centraal Bioscoop. De kermis zal aZtecdag weer een aanvang nemen. De bekende Centraal Bioscoop heeft haar tent opge slagen bij den heer G. van Dort, de bekende stand plaats van de laatste jaren, Het programma, dat door de C.B. wordt gegeven deze drie kermisdagen kan er weer zijn. De Centraal Bioscoop zet de gevestigde reputatie voort. Zondag wordt de Hollandsche film „De Kribbebijter" opgevoerd, een Hollandsche film, waarover wij reeds eerder het genoegen hadden een recensie te schrijven. De Kribbebijter is een film, een der beste amusementsfilms door de Nederland- sche filmproducenten vervaardigd, welke U zeker moet gaan zien. Cor Ruys en Louis de Bree zullen U doen schateren van den lach. Maandag is het een aangrijpend drama, „Moeder en Kind", waarin de hoofrollen worden vervuld door Henny Porten en Peter Voss, bijgestaan door meer dere artisten van naam. Dit is een film van moeder liefde, die zich niet verloochenen wil om materieele voorspoed, welke zij behouden kan door afstand te doen van haar kind. Het is tenslotte toch de moeder liefde, die overwint. De laatste kermisdag wordt vertoond de film „Artisten", waarin de hoofdrol wordt gespeeld door Harry Piel. Tevens door dezen grooten artist gere gisseerd. Bovendien is het de honderdste Harry Piel- film, waar nog bij komt, dat deze film is opgenomen in het wereldberoemde circus Sarassani. Alles bij elkaar reden genoeg om deze voorstelling zeker te gaan zien. Prachtige staaltjes, van dressuur zijn in deze film te bewonderen. Zie advertentie in dit blad. BARS1NGERH0RN 1 De kermis is weer achter den rug en zoowel in >,de Fortuin'-'-als in „Populair'-' is op gezellige wijze [kermis gevierd. Geen enkele wanklank werd ver nomen. Dinsdagavond vond, zooals gewoonlijk, weer een voetbalwedstrijd plaats op het gemeentelijk sport terrein tusschen N.V.V. en B.K.C. Precies half acht geelt scheidsrechter Wit het beginsignaal. B.K.C. wint den toss en N.V.V. trapt af. Er ontwikkelt zich een gelijkopgaanden strijd. Langzamerhand komt B.K.C. meer in den aanval en vrij spoedig wordt deze meerderheid uitgedrukt in een doelpunt. Van een boeienden kamp is geen sprake, wat misschien wel is toe te schrijven aan het feit, dat beide ploegen met invallers spelen,. N.V.V. bovendien met 10 man. In den stand komt voor de rust geen verandering. Direct wordt van doel verwisseld en bij de hervat ting blijkt, dat N.V.V. geenszins van plan is zich een nederlaag te laten welgevallen. Steeds meer komen zij opzeten en het is tenslotte Deugd, die de partijen op gelijken voet brengt. Hard wordt om de over winning gestreden, doch geen van beide partijen heeft succes. Zoo komt het einde met 11. Besloten wordt tot het nemen van strafschoppen. B.K.C. benut daarvan de meeste, zoodat N.V.V. voor de eerste maal na de instelling van deze wedstrijden niet den overwinnaarsprijs kon worden uitgereikt. B.K.C. ontving een fraaie beker, N.V.V. een herinne ringsmedaille. BERGEN Autobotsing op de Breelaan. Woensdagmiddag omstreeks half vier heeft een auto op de Breelaan ter hoogte van pension „De Wilg" bij het uitwijken voor een kind, dat onvoor zichtig op den weg liep, een dame aangereden, welke gedeeltelijk onder de auto terecht kwam. Ofschoon hare verwondingen zich aanvankelijk ernstig lieten aanzien en het bloed haar van het gezicht gutste, is zij, naar ons is medegedeeld ,er met enkele lichte wonden op het gezicht en een buil op het hoofd af gekomen. De auto botste tegen den boom voor het huis en werd daarbij ernstig beschadigd. De afschei ding van den tuin van het pension werd gedeeltelijk [vernield. Door de Rijkspolitie werd proces-verbaal van een en ander opgemaakt. Opbrengst collecte. Oe op 9 Aug. in deze gemeente gehouden collecte ten bate van „Herwonnen Levenskracht" heeft een bedrag van f 82.— opgeleverd. W1ER1NGEN DEN OEVER. Oplichters aan het werk. Een tiental inwoners zijn hier de dupe geworden van een paar oplichters. De heeren kwamen met een luxe auto voor en boden koffie te koop aan. Om een goeden indruk te maken lieten ze eerst mooie gebrande boonen zien en ging men tot koop van drie pond a f 0.90 over, dan kreeg men een theeservies cadeau. Het servies had men wel niet bij zich doch er werden verschillende schotels ge toond om het patroon uit te zoeken en toezending volgde later. Bij gebruik bleek de gekochte koffie, die in gemalen toestand werd geleverd, onbruikbaar. Ook het beloofde servies is nooit gezonden. De hee ren gaven op, vertegenwoordigers te zijn van de „Hollandia" fabriek te Alkmaar. De politie die thans de zaak in handen heeft, meent, reeds een spoor in bepaalde richting gevonden te hebben. De opgege ven fabriek blijkt intusschen al niet te bestaan. Men zij dus gewaarschuwd. W'ARMENHUIZEN 1 Naar wij vernemen, hebben de beide Middenstands- vereenigingen alhier besloten, gezamenlijk aan de M.I.C.A. 1936 mee te doen. Een comité is gevormd, bestaande uit: Jb. Mooij, voorzitter, C. Roozendaal Nz., secretaris, Jb. Slot Nicz., penningmeester, P. Dissel, F. Slijkerman, P. Vogelaar, leden. Zooals bekend, wordt de MICA gehouden over het gcheele land van 10 tot 24 October a.s. worden gelaat, hals en armen door AMILDA-zonnebruincrême. Voorkomt tevens vervellen en de zoo pijnlijke zonnebrand. Flacon 90 ct. Tube 60 ct. Doos 50 'en 25 ct. HEILOO. Onze plaatsgenoot, de heer J. Dekker, slaagde te Den Haag voor de acte ne der examens in Nijver heidsonderwijs. VAN HUIS WEGGELOOPEN Op den Sdhellingwouderdijk bij Amsterdam, werd gisteravond een tienjarige jongen dwalend aangetroffen, en werd door bewoners van den dijk voorloopig onderdak verschaft. Nadat aangifte bij de politie was gedaan bleek dat de jongen des middags uit Zaandam was weggeloopen. De Zaansche politie was inmid dels reeds door de ouders van de verdwijning van hun zoon in kennis gesteld. Heden zial de jongen op transport naar zijn woonplaats worden gesteld. NEDERLANDER IN BELGIE OM 'T LEVEN GEKOMEN Gistermiddag is op den hoek van den van Bever- en den Lotharingerslaan te Ukkel bij Brussel een motorrijder in volle vaar in bot sing gekomen met een auto. Hevig bloedend en ernstig gewond werd de motorrijder, die een Nederlander, Gyriel Rênis geheeten, bleek te zijn naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij na aankomst aan de bekomen kwetsuren is over leden. DREIGENDE STAKING VAN DE MIJNWER KERS IN WALES Londen 12 Augustus (Reuter A.N.P.) Op een conferentie van de mijnwerkers van Zuid- Wales te Cardiff is besloten te gaan staken, indien niet binnen 14 dagen een wijziging komt in den toestand van de mijnwerkers te Bed- was, waar de eigenaren de arbeiders dwingen lid te zijn van de „Miners Industrial Union" welke bond concurreert met de Trade Union. TE VEEL WETTEN IN FRANKRIJK Republikeinen in den senaat pro- testeeren tenen de hoeveelheid wet ten. Parijs De fractie van de republikednsche unie in den senaat is onder voorzitterschap van Be- rard bijeengekomen en protesteerde eenstemmig legen het groote aantal wetsontwerpen dat op het laatste oogenblik bij den senaat is binnen gekomen onder omstandigheden, die niet moge lijk maken, dat de ontwerpen met de noodige zorg worden bestudeerd. GEEN FRANSCHE VLIEGTUIGEN NAAR SPANJE De Fransche regeering ontkent formeel, dat niettegenstaande het verbod van den minister raad, de laatste dagen vliegtuigen van Fransch fabrikaat naar Spanje zijn verzonden. HET NIEUWE JAPANSCHE PARLEMENTS GEBOUW GEREED De bouw heeft 26 jaar geduurd en heeft 28 millioen ven gekost. Tokio Het nieuwe parlementsgebouw, met welks bouw men in 1910 is begonnen, is thans gereed gekomen. De geraamde kosten bedroegen 28 millioen yen. De zeven-en-twinstigste zitting van het parlement zal in het nieuwe gebouw gehouden worden. De openingszdtting zal op plechtige wijze op 4 November a.s. in tegen woordigheid van den Keizer gehouden worden. Er zullen herdenkingspostzegels worden uitge geven. UIT ONZE OOST SCHEPELING VERMOORD Aneta seint uit Ambon. Een Makassaarscli Mandoer van de K.P.M.-stoomer „Generaal Verspeyck" viel nabij het sloepenhoofd achter het fort te Ambon een Timoreeschen schepe ling aan. De aanvaller sneed zijn slachtoffer den buik open. De schepeling is even later overle den. AARDAPPELZIEKTE MEDEDEELING AAN DE LANDBOUW In het etmaal van s avonds 10 Augustus tot 's avonds 11 Augustus is in Zeeland en ov de Zuid-Hollandsche eilanden de weers gesteldheid critiek geweest voor het ontre den van aardappelziekten, in het Westen van NoordHolland critiek behoudens te ge ringe bewolking. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ 1000.- 13195 1 100.- 10073 EEN WAARSCHUWING OM NAAR HET MIDDEL VAN HUURSTAKING TE GRIJ PEN. Massaal protest te Amsterdam. Amsterdam: Daartoe opgeroepen door den Amsterdamschen Bestuurdersbond de communisten hadden in het R.A.I.-gebouw een massa-protestverga dering belegd hebben gisteravond in de groote Apollo-hal, tusschen de negen en tienduizend perso nen gemanifesteerd tegen de door de regeering aan gekondigde wijzigingen in de rijkssteunregeling voor werkloozen. De heer P. van Eek, voorzitter van den A.B.B., die de bijeenkomst opende, hield een inleidend woord, waarin hij zich vooral in scherpe bewoordingen keer de tegen de in twee étappes aangekondigde afschaf fing van den huurtoeslag en deed uitkomen dat, als de door de regeering voorgestelde maatregelen van kracht worden, het gevolg hiervan zal zijn dat de werkloosheidsuitkeeringen voor duizenden in de stad met vier tot vijf gulden per week zullen worden ver laagd. Het woord was hiema aan den spreker van den avond, den heer H. Lindeman, bestuurder van het N.V.V. Spr. zeide dat na de verwerping van het vaste lasten-ontwerp verwacht mocht worden dat ook in het stelsel van den huurtoeslag geen wijziging zou worden gebracht. Dit is echter geheel anders uitge komen. Spr. constateerde een groot verschil van handelen in het optreden van de regeering ten aanzien van de bezittende klasse, in 't bijzonder de machtige groep van huiseigenaren, waarvoor men in Den Haag blijk baar bevreesd is en ten aanzien van de werkloozen, die de regeering, gebruik makend van hun benarde positie, wel blijkt aan te durven. Tegen de thans aangekondigde wijzigingen in de rijkssteunregeling heeft het N.V.V. van het oogen blik af dat zij bekend werden, met kracht stelling genomen, omdat het weer en dit ook naar voren heeft gebracht dat het huidige peil der werkloos heidsuitkeeringen zoodanig is dat er geen dubbeltje meer af kan. Wij dienen, zoo zelde spr., met nadruk goed voor oogen te houden, dat de regee- ring met haar actie in de eerste plaats betoogt, huurverlaging door te drijven, waaruit dus mag worden afgeleid dat alle gevolgen, die uit deze actie voor de arbeiders voortvloeien, door de regee ring voor haar rekening moet worden genomen. (Daverend applaus). Ontzettende regens veranderen de land wegen in stroomen. Veel vee omgeko men. Parijs. Uit alle Fransche provincies met uitzon dering van het kustgebied der Middellandsche Zee wordt hevige neerslag gemeld, welke overal groote schade heeft aangericht. Het meest werd de Fransche Atlantische kust ge teisterd waar ontzettende regens vielen. In de buurt van BologneSur-Mer, St. Omer en St. Paul zijn alle te velde staande gewassen vernield. De materieele schade wordt geraamd op 12 millioen francs. Groote terreinen staan onder water en de landwegen zijn op sommige plaatsen in stroomen veranderd. Veel vee is omgekomen. Het verkeer is in verscheiden streken zelfs op groote verbindingswe gen onderbroken. Op het eiland Moirmoutier, dat voor de kust van de Vendee ligt, is de kerk door den bliksem getroffen. Te Herbiers, niet ver van Sables d'Olonne gelegen, zijn twee landarbeiders door den bliksem getroffen. Ook bij Belfort woedt sinds de afgeloopcn 24 uur een hevig noodweer, dat aanzien lijke schade heeft veroorzaakt. Het verkeer moest worden stopgezet. Motor tegen een boom gevlogen. Be rijder en duorijdster tegen den grond ge smakt. Op den Rijksweg te Reuver is gisteravond op het nieuw geteerde weggedeelte een passeex'end motor rijwiel geslipt, en tegen een langs den weg staanden boom gereden. Het motorrijwiel werd hierbij geheel vernield en de berijder alsmede de duorijdster wer den tegen den grond gesmakt. Onmidellijk na hetd ongeval passeere een dokters auto. De dokter nam beide gewonden op en bracht hen in bewusteloozen toestand in zijn auto naar het ziekenhuis te Tegelen over. Hier bleek, dat de toe stand van beide slachtoffers zorgwekkend was. De heer had verschillende fracturen en kwetsuren opgeloopen, terwijl de dame bij het ongeluk eenige hoofdwonden en een lichte hersenschudding had be komen. Doordat de beide personen nog niet tot bewustzijn waren teruggekeerd, heeft men hun namen nog niet kunnen achterhalen. Wel is bekend, dat de bestuur der en de dame uit Maastricht afkomstig zijn en op weg waren naar Venlo. De heer is naar schatting 26, de dame 18 jaar. Een dood, drie gewonden. Jeruzalem. Een bende van 30 gewapende Arabieren heeft, een Britsche patrouille van 10 man overvallen, terwijl de manschappen aan het baden waren. 8 bevonden zich in het water, 2 deden dienst als schildwacht. De Arabieren slopen onbemerkt naderbij, tot de schildwachten hen zagen en het vuur openden. Het was evenwel te laat, zij werden neergeschoten en de Arabieren beletten de baders hun wapens en kleercn ten aderen. Een korporaal werd gedood en drie manschappen gewond. De Arabieren maakten zich meester van een mi trailleur en 10 geweren met munitie en de unifor- Flohr wint van Capablanca. Bogolju- bov verliest van Botwinnik. Van de gisteren gespeelde derde ronde van het in ternationale schaaktournooi luidden de uitslagen: Aljechin—Tylor remise; Flohr wint van Capablanca; Tartakower—Lasker remise; Bogojubow verliest van Botwinnik; Fine—Thomas afgebroken; Alexander Rehevsky afgebroken; Winter verliest van Vidrnar;' Eu we vrij. Spr. raadt den werkloozen bewoners van gemeen tewoningen en van vereenigingswoningen aan om nu reeds aan het gemeentebestuur of aan het be stuur van hun woningbouwverenigingen mede te deelen, dat zij met ingang van 5 September zooveel minder huur zullen betalen als de af te schaffen huurbijslag bedroeg. En als straks, aldus spr., de particuliere huiseigenaren in moeilijkheden komen, zal het de plicht der regeering zijn, hen voor onder gang te behoeden,. Ook den particulieren huiseige naren zullen de gesteunden een dergelijke verlaging van huur moeten aanzeggen en zij hebben daarvoor het motief dat der egeering zelf wil dat zij medewer king verleenen aan haar streven om tot algemeene huurverlaging te komen. (Applaus). Spr. deed op allen, in geval van een weigerachtig antwoord van de zijde der huiseigenaren, een drin gend beroep, niet naar het middel van de huur- staking te grijpen, omdat dit middel onwettig en averechts verkeerd is. Wendt u in dergelijk geval, aldus spr., als goed gedisciplineerde arbeiders tot de besturen van de vakorganisaties, waartoe gij behoort en dan moge u goed bedenken, dat het N.V.V. in moeilijke oogen- blikken nog nimmer een van zijn kameraden in den steek heeft gelaten. Moge dit woord voorloopig ge noeg zijn. Spr. deed voorts uitkomen, dat het N.V.V. er alles op zetten zal, de aangekondigde regeeringsmaatre- gelen ingetrokken te krijgen, waarbij ten dezo veel zal afhangen van de agitatie in het geheele land. In dit verband stelde spr. vast dat het R.K, Werkliedenverbond zich in denzelfden geest als het N.V.V. ten aanzien van de maatregelen heeft geuit, terwijl in dezen ook het Chr. Nationaal Vakverbond meegaat. Voorts deed spr. uitkomen dat de gemeen teraad van Groningen zich met op een na algemeene stemmen tegen de voorstellen heeft uitgesproken, en dat ook de wethouders voor de sociale aangele genheden van de vijf grootste gemeenten er afwij zend tegenover staan. In het Nederlandsche volk, zoo besloot spr., zal de sterke overtuiging moeten worden gebracht dat het niet mogelijk zal zijn om met aangrijpen van de ellende der werkloozen tot verlaging van de huren te geraken. De regeering zal opnieuw moeten trachten om langs wettelijken weg, den weg van het parlement, te komen tot de algemeene huürver- laging, die zij noodzakelijk oordeelt. men van de badende militairen en verdwenen irt de heuvels in de richting van Transjordanië. Een sterke troepenmacht en de grenswacht van; Transjordanië. gesteund door vliegtuigen, zoekt naar de roovers. Communistische oproep tot de armere Joden. In het vluchtelingenkamp van Tel-Aviv zijn com munistische vlugschriften verspreid, waarin de ar mere joden worden aangespoord zich bij de Arabie ren aan te sluiten in den strijd tegen de Zionisti sche en Engelsche uitbuiters. 20 dooden. Tokio. Op Korea heeft 'een ernstig spoor wegongeluk plaats gehad doordat door een hevige slagregen de grond onder een spoor lijn was weggespoeld. 20 personen zijn hier bij om het leven gekomen. De hoofdstad Seoel wordt door een overstrooming van de Hankang-rivier bedreigd. Verwachting: matige tot zwakke wind uit wes telijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen, weinig verandering in tem peratuur. Verdere vooruitzichten: iets warmer. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 763. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 17 gr. C. is 62 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. Hoogzijde 103 Schagen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2