V an het Olympisch front Een 13-jarig Olympische kampioene Weer kans op gouden medaille voor Nederland. Goede tijd van de Nederl. dames estafetteploeg Olympische indrukken KIJKER is KOOPEn tij CLOECK Donderdag 13 Augustus 1936. 5CHAGER COURANT. Tweede blad. No. 10040 Zwemmen Waterpolo Hongarije-Nederland. Mcdica wint de 400 Meter vrije slag heeren. NIEUW OLYMPISCH RECORD 100 M. RUGSLAG VAN KTEFER. METMAN PLAATST ZICH IN DEN HALVEN EINDSTRIJD. BerI ijn. (Bijz. Dienst A.N.P.). De inzet der zwemwedstrijden van gistermorgen was er een van bijzonder prettigen aard: Kiefer verbeterde in de eerste serie van het nummer 100 meter rugslag het Olympisch record, dat op naam stond van Kojac XV. S.) met een tijd van 1 min. 8.2 sec., gevestigd in 1928 te Amsterdam. Hij zwom den afstand in 1 min. 6.9 sec.,' hij bleef er dus wel een stuk onder, hetgeen niet anders te verwachten was. De Japanner Kiyo- kawa bleef met 1 min. 7.2 sec. eveneens beneden het record. In de tweede serie startte ook Scheffer, op baan 1. De volgorde van den start was Scheffer, Schlauch (Duitschland), Lcngyel (Hongarije), Drysdale (V.S.), Amaral Filho (Brazilië), Bourne (Canada) en Wilfn (Joegoslavië). Deze serie werd gemakkelijk gewonnen door Drys dale in 1 min. 9 sec. Hoe Scheffer ook zijn uiterste 'best deed, hij kwam op de vierde plaats met een tijd van 1 min. 13.6 sec. Daar de drie besten uit .elke serie, benevens de beste vierde naar de halve eindstrijden zouden overgaan, was Scheffer direct uitgeschakeld, daar nr. 4 uit de eerste serie Gombos (Hongarije) reeds een beterai tijd had gemaakt dan 'de Amsterdammer.^ In de vijfde serie startte onze tweede langenoot Metman op baan 1. Naast hem lagen Baeth (Dene marken), Oliver (Australië), Yoshida (Japan), Novo Caballero (Brazilië), Casa Sempere (Chili) Metman zwom een goede race, tikte na 50 meter als derde aan en wist zijn positie ook op de laatste baan te handhaven. Zijn tijd was 1 min. 13.7 sec., hetgeen vrij matig mag worden genoemd. De Japan ner Yoshida won in 1 min. 10 sec. met den Austra liër Oliver als tweede in 1 min. 10.2 sec. De IJ-zwemmer heeft zich dus voor den halven eindstrijd kunnen plaatsen. De estafette voor dames. De estafette 4 x 100 meter dames werd in twee eeries gezwommen. In de eerste serie kwamen aan den start Engeland, Oostenrijk, Hongarije, Canada .en de Vereenigde Staten. Uit beide series gingen de drie eerst aankomenden alsmede de beste vierde naar de finale over. Het was vrijwel voortdurend een strijd tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. McKean, die als laatste voor Amerika startte wist zich van een kleinen voorsprong te verzekeren. In de tweede serie startten Denemarken op baan i, op baan 2 Nederland met Selbach, Wagner, den Ouden en Mastenbroek; baan 3 Japan en baan 4 Duitschland. In de laatste ploeg was Gisela Arendt niet opgesteld. Na de eerste vijftig meter tikte Jopie Selbach als eerste aan, direct gevolgd door Halbsguth. De laat ste haalde echter op en noteerde over 100 meter een tijd van 1 min. 9.9 sec. Tine Wagner vertrok als derde achter de tweede zwemster van Duitschland en Denemarken. Zij wist haar achterstand iets in te loopen, maar Willy den Ouden kwam toch als derde in het water. Toen liet Willy den Ouden zien, wat zij kon. Zij liep haar Deensche tegenstandster gemakkelijk voorbij en op haar tweede baan kwam zij 25 meter voor de finish gelijk met Schmitz (Duitschland) te liggen. Zij legde er nog een schepje boven op en wist zoodoende er voor te zorgen, dat zij als eerste aantikte. Rie Mastenbroek ging met ongeveer 2 meter Voorsprong op de Duitsche Pollack het water in. On ze Olympische kampioene wist dezen voorsprong nog grooter te maken. Nederland werd gemakkelijk eerste in den tijd van 4 min. 38.1 sec. De tusschentijden waren: Sel bach 1 min. 10.2 sec; Wagner 1 min. 9.6 sec.; den Ouden 1 min. 9.3 sec.; Mastenbroek 1 min. 9 sec. HET SCHOONSPRINGEN VOOR DAMES DOOR DE 13-JARIGE MARGIE GESTRING GEWONNEN De wedstrijden in het schoonspringen voor dames zijn in een prachtige zege van het 13-jarige Ame rikaansche meisje Margie Gestring geëindigd. Het werd trouwens in het geheel een overwinning voor de Vereenigde Staten, want ook de tweede plaats was voor de Amerikaansche all-round zwemster en pchoonspringster Catherine RaSvls. De derde plaats werd door mevrouw Poynton Hil, 'die in Los Angeles Olympisch kampioene was ge worden, bezet. De deelneemsters waren in twee groepen van acht verdeeld. In de eerste groep waren o.a. Mevrouw Poynton Hil en Catherine Rawls ingedeeld, terwijl in de tweede groep o.a. door Margie Gestring werd deel genomen. De eerste verplichte sprong, een salto voorwaarts, werd door mejuffrouw Rawls schitterend uitgevoerd an zij kreeg voor dezen sprong dan ook 13.10 punten. Ook in de verdere verplichte sprongen blonk zij uit, waarbij vooral de derde sprong, de Auerbach met aanloop, vermelding verdient. Mejuffrouw Rawls en mevrouw Poynton Hil behaalden hier bei den 15.20 punten en waren voor de overige deel neemsters eenvoudig niet meer te bereiken. In de tweede groep was het weer Amerika, dat de hegemonie toonde. De jongste spring» ster Gestring was in alle sprongen haar me dedingster verre de haas en het was prach tig om te zien, hoe het jonge meisje als het ware door de lucht zweefde, om bijna ge- KYEFER. ruischloos in het water te glijden. Haar aan loop was vol elegance en haar gratievol dui ken verwekte stormen van applaus van het geheel gevulde zwemstadion. Waren de Amerika anschen in de verplichte spron gen de besten, in de vrije sprongen toonden zij eerst haar wonderlijk kunnen. Bovendien zijn deze Ame rikaansche meisjes als het ware speciaal voor deze prachtige kunst gebouwd. Hun techniek is daarbij schier volmaakt en het meest viel wel op het schit terende in het water komen van de slanke Ame- rikaanschen. Catherine Rawls kreeg voor haar eer sten vrijen sprong 15.20 punten, het hoogste aantal, dat tot nu toe voor een dergelijken sprong werd gegeven. Buitengewoon mooi was ook de kurketrek- ker-sprong van de .Tapansche Osawa. Mevrouw Hil maakte een schitterende anderhalve salto en kreeg hiervoor, evenals mejuffrouw Rawls, 15.40 punten. Nida Senff en Rie Mastenbroek in de finale. Voor den eersten halven eindstrijd 100 meter rug slag dames, startten in deze volgorde: Mortridge, V.S.; Brunstroem, Denemarken; Stolte, Duitschland; Senff, Nederland; Norton, Australië; Haring, Enge land. Nida Senf lag onmiddellijk na den start voor en keerde op prachtige wijze na 50 meter, waar door zij nog meer voorsprong wist te verkrijgen. In een tijd, die iets lag boven het nieuwe Olym pische record, dat de A.D.Z.-zwemster Dinsdag vestig de, kwam zij met flink verschil als eerste aan. Haar tijd bedroeg 1 min. 17,1 sec., Mortridge was tweede met 1 min. 19,1 sec. Een felle strijd voor de derde plaats voerden Brunst roem en Harding. De Deensche noteerde 1 min. 19,7 sec., Harding 1 min. 19,8 sec., hetgeen voldoende zou blijken om ook de Engelsche in de finale te plaatsen. In de tweede serie startten Frampton (Engeland), Kerkmeester (Nederland), Mastenbroek (Nederland), Bridges (V.S.), Nielsen (Denemarken), Hancock (Engeland). Na een gelijken start keerde Frampton als eerste, vervolgens Rie Mastenbroek, daarna Bridges. Op de tweede baan spurtte Rie weer. Een spannende strijd ontstond tusschen haar en Frampton, terwijl Brid ges derde lag. Met nog ongeveer 2 meter verschil tikte de Rotterdamsche als eerste aan. Dini Kerk meester werd vierde en aangezien zij een slechteren tijd gemaakt had als Harding, werd zij voor den eindstrijd uitgeschakeld. De tijd van Rie Masten broek was 1 min. 19.1 sec. Frampton noteerde 1 min. 19,6 sec. Nida Senff en Rie Mastenbroek zijn dus beiden in de finale, welke heden wordt gezwommen. Het dunkt ons, dat onze kansen op een nieuwe gouden medaille niet ongunstig staan. GEVONDEN VOORWERPEN EN OVER GEHOUDEN GELD. BERLIJNSCHE TAXICHAUFFEURS EN DE KORTSTE WEG. Ber lij n. Bij de sport in het algemeen en bij de Olympische Spelen in het bijzonder ontplooien zich de beste gaven van geest en karakter. Zoo althans behoort het te zijn en we willen nu niet de diepzinnige kwestie aanroeren, of sport inderdaad véredelt en de opgezweepte hartstochten op spannende momenten inderdaad de edelste karakter trekken laten overheerschen. Constateeren wij dus slechts, dat dit laatste zeker bij een Olympiade nu eenmaal als vanzelfsprekend wordt aangenomen, omdat het voorondersteld werd bij den nobelen opzet van baron de Coubertin. Goed, er moet bij de Olympi sche Spelen dus eerlijkheid be toond worden en er wordt dus voor gezorgd, dat ook daarvan de bezoekers de noodige dosis op merkbare wijze krijgen toege diend. Door de machtige luid- spreker-installa- latie wordt eeni- ge malen per dag met luider stemme medege deeld, dat pro- gramverkooper die-of-die een vreemdeling bij het geld wisse len een vijfmark stuk te weinig heeft terugbe- Nederland uitgeschakeld voor de vier bovenste plaatsen De Hongaren hebben onze jongens weer eens een lesje in het waterpolospel gegeven. Het vrij zwemmen lukte bij de NecManders nieit en daarbij bleek Neineth in de Hongaarsche voor linie over bijzondere sch utterscapaciteiten te be schikken. Hij scoorde niet minder dan 6 van de 8 doelpunten, waarvan voor de rust 3. De ver- radelijke schoten van dezen speler verrasten keeper Veenstra menigmaal# Enkele schoten gingen nog tegen de lat, doch deze pech hadden de Nederlanders ook. Nadat het in de tweede helft 5-0 stond scoor de Halassy en Bozsi nog ieder 1 maal, terwijl Nemeth den eindstand op 8-0 bracht. De wei nige malen, dat onze landgenooten een sco ringskans kregen was men volkomen de kluts kwijt. Zij speelden wel beneden hun normalen vorm. Door dezen nederlaag en mede door de zege van België op Engeland gistermorgen, is Ne derland uitgeschakeld voor de vier bovenste plaatsen. taald, of dat suppoost nummer zooveel een of ander voorwerp heeft gevonden, dat op deze of gene plaats terug te krijgen is. Soms gaat het ook andersom en wordt omgeroepen, dat een bezoeker heeft nagelaten een armen programverkooper, die hem 20 mark had gewisseld, het twintig mark-biljet te geven en wordt den bezoeker aisnog .hoeflichst gebeten" het geld te komen storten, waarna dan eenigen tijd later wordt medegedeeld, dat aan het verzoek „gefael- ligst" is voldaan. Tot de gevonden voorwerpen behooren dikwijls ook kinderen, die door de vinders natuurlijk trouw wor den teruggegeven of ingeleverd, waarbij het zelfs is voorgekomen, dat men den kleuter op het podium, dat bestemd is voor de huldiging der Olympische overwinnaars zette, opdat alle vaders en moeders die hun kinderen kwijt waren, zelf konden nagaan, of het hun kleine was, die op het podium der eere was geplaatst. Ook taxi-chaffeurs spelen bij dit eerlijkheidsbetoon een belangrijke rol en reeds eenige malen hoorden wij omroepen, dat een Amerikaansche dame, die van den Kurfuerstendam, of een Argentijnsche heer, die van Unter den Linden naar het rijksportveld was gereden, door den taxichauffeur werd gezocht, om dat bedoelde heer of dame een vijftig mark-biljet had overhandigd en was weggeloopen, zonder op wisselgeld te wachten. Neen, wat het geld wisselen betreft, kan men de Berlijnsche taxi-chauffeurs volmaakt vertrouwen. Echter niet altijd, wanneer het betreft het kiezen van den vlugsten weg naar het door den vreemde ling die een taxi aanhoudt, opgegeven adres. We hoorden verschillende gevallen van menschen, die zich per taxi naar een adres wenschten te begeven, dat naderhand aan het einde of aan den anderen kant bleek te liggen van den verkeersweg waar zij den taxi aanhielden. Langs allerlei omwegen en zij straten kwamen zij dan op hun bestemming, die achteraf half zoo ver van hun punt van uitgang bleek te liggen, als zij aanvankelijk hadden gedacht. Maar tenslotte pleit dit alles in geen enkel opzicht tegen de eerlijkheid der Berlijnsche taxi-chauffeurs. In alle wereldsteden moeten vreemdelingen de taxi chauffeurs en.', den weg leeren kennen, op straffe van tijd- en geldverlies. In zooverre kan men dit trucje dus beschouwen als een vorm van Olympi sche werkverruiming. Slechts hij, die van meening is, dat de rechte lijn de kortste verbinding tusschen twee punten is, wordt spelbreker, tikt den chauf feur op den schouder en zegt vertrouwelijk: „Bitte gerade aus, ich weisz bescheid". NIEUW OLYMPISCH RECORD GEVES TIGD. NIEUWE TELEURSTELLING VOOR DE JAPANNERS Na de demonstratie van de Olympische kampioene schoonspringen, de Amerikaansche Gestring alsme de de tweede prijswinster Catherine Rawls de winnares van de bronzen medaille Poynton Hill is onverwacht ziek geworden kwamen de finalisten voor het nummer 400 meter vrije slag heeren in deze volgorde aan den start: Negami (Japan), Medica (V. Staten), Uto (Japan), Leivers (Engeland), Flanagan (V Staten), Taris (Frankrijk) en Makino (Japan). Na 100 m lag Uto iets voor en deze afstand legde hij af in 1 min 6.1 sec. Op de volgende 100 m kwam Medica gelijk met den Japanner, terwijl Negami en Makino om de derde plaats streden. Medica en Uto noteerden voor 200 m. beiden 2 min. 19.9 sec. Na 250 m. lag de Japanner weer met een meter voor, welke voorsprong na 200 m. kon worden uitgedrukt in een tijdsverschil van 0.9 sec. Tijd van Uto op de 300 m. 3 min. 32 sec. Op 350 m. lag Uto nog steeds voor, ter wijl Negami op de derde plaats toen gelijk met Ma kino in het water lag. Op de laatste 50 m. een prach tige eindspurt van den Amerikaan. Zienderoogen liep hij in ,hij verhoogde het tempo aanzienlijk en op 25 m. voor de finish lag hij gelijk met Uto. Met ongeveer 2 m. verschil tikte Medica onder groot enthousias me als eerste aan in den tijd van 4 min. 44.5 sec., het geen een nieuw Olympisch record beteekende. Het behoeft geen betoog, dat dit weer een nieuwe teleurstelling voor de Japanners beteekent, immers ook de 100 m. vrije slag heeren kon tot veler ver rassing niet door een der Japanners gewonnen wor den. Wat de Europeesche vertegenwoordiging betreft, Taris werd 6e met 4 min. 53.8 sec., Leivers 7e. TURNEN. DE LANDENWEDSTRIJD VOOR DAMES. Berlijn. De uitslag van den landenwedstrijd voor dames luidt: 1. en Olympisch kampioen: Duitsch land, 506.50 punten; 2. Tsjecho-Slowakijc 503.60 pnt; 3. Hongarije, 499.00 pnt.; 4. Zuid-Slavië; 5. Polen; 6. Vereenigde Staten; 7. Italië; 8. Engeland. DE OLYMPISCHE SPELEN TE TOKIO. Zal Sovjet-Rusland deelnemen? Seisjin (Korea), De Japansche ambassadeur te Moskou, Ohta, die met verlof naar zijn land terug keert, verklaarde aan een persvertegenwoordiger, dat Sovjet-Rusland zal deelnemen aan de Olympi sche Spelen te Tokio in 1940. AL TE VOORBARIG. Berlijn. Kees Kerdel deelde ons gister, in aanslui ting op de berichten in de Nederlandsche dagbladen over een binnen korten tijd te verwachten verloving tusschen Rie Mastenbroek en hem mede, dat in dezen vorm de publicatie eenigszins voorbarig was. Wij zijn momenteel, aldus vertelde hij ons, goede sportkameraden en voorloopig laten wij dat zoo. TURNEN In de turmvedstrijden om het kampioenschap paardsprinaen werd Schwarz- mann Duitschland middenOlympisch karnpi oen. Links van hem Mack, Zwitserland zilve ren medailleen rechts de Duitscher Bolz (bron zen medailleX Baron de Coubertin.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5