Het geval Peru De winnaars der Olympische medailles. Jesse Owens loopt weer 10.3 over 100 meter Wapenen uit Antwerpen worden niet verscheept Inbraak bij Kreymborg te Apeldoorn Nederland verliest van Duitschland met 3 0. v AKKERTJES Zorg voor de verwaar loosde jeugd Predikbeurten. Santiago de Chili, (A.N.P.) Het Chileensche Olympische Comité heeft beslo ten, den Chileenschen chef de mission een vol macht te verstrekken, volgens welke hij in overleg met de andere Zuid-Amerikaansche delegaties te Eerlijn kan beslissen over het al dan niet verlaten der Olympische Spelen. Het Comité heeft daarbij vastgesteld, dat deze daad van solidariteit jegens Peru niet is gericht tegen Duitschland of het Duitsche Olympische Comité, maar bedoeld is als pro test tegen de beslissing van de F.I.F.A., waar bij de wedstrijd OostenrijkPeru opnieuw werd vastgesteld. Gisteravond waren er nog onderhandelingen gaan de tusschen de Olympische ploeg van Peru en de F.I.F.A., waarbij de mogelijkheid tot een overeen stemming niet onmogelijk was. Inmiddels heeft de buitengewone gezant en gevolmachtigd minister voor Peru te Londen, Benavides, een verklaring afgelegd tegenover een specialen verslaggever van de Berli- ner Lokalanzeiger over de betrekkingen tusschen Duitschland en Peru. Hij zeide het te betreuren, dat dit incident heeft plaats gehad en hij verklaarde zich verplicht te voelen, als stichter van nagenoeg alle Peruaansche sportorganisaties, en als vertegenwoordi ger van Peru in het Internationaal Olympisch Co mité, aangaande deze pijnlijke kwestie voor de open baarheid der gansche wereld vast te stellen, dat geen enkele Duitsche instantie iets met de zaak heeft uit te staan. De Olympische ploeg van Peru is van den eersten dag af zeer tevreden geweest over de ont vangst in Duitschland. Zij heeft met eerlijk gemeen schapsgevoel en met diepe vreugde over de verzor ging welke haar van de zijde van Duitschland is ten deel gevallen, aan de spelen deelgenomen, niet om te overwinnen, maar om uitdrukking te geven aan het gevoel van sportieve kameraadschap. De F.I.F.A. heeft het Peruaansch voetbalelftal kaarten ter be schikking gesteld voor het bijwonen der voorronde wedstrijden, waarbij zich eenige moeilijkheden van technischen aard hebben voorgedaan, doch waarvoor geen enkele Duitsche instantie verantwoordelijk is. De ploeg is door de houding van de F.I.F.A. tegen over Peru volkomen verrast. In de onderhandelingen heeft men geëischt, dat Peru op grond van zijn over winning tegenover Oostenrijk verder zou mogen spe len in de volgende ronden. Men heeft zich bereid ver klaard na de finale van het voetbaltournooi een vriendschappelijken wedstrijd tegen Oostenrijk te spelen. Te Lima, de hoofdstad van Peru, was de vreugde over de overwinning van Peru in het voet baltournooi tegen Finland en tegen Oostenrijk zeer groot geweest. De berichten over de incidenten heeft men met een zekere opwinding ontvangen. De de monstraties in Lina, waarbij ook deDuitsche en Oostenrijksche gezantschappen betrokken werden,zijn niet door Peruanen, doch door vreemde elementen veroorzaakt. De gezant verklaarde, dat men hier met communisten te doen zou hebben gehad, die er meer malen op uit zouden zijn geweest Peru met nabuur- staten en met groote Europeesche mogendheden in conflict te brengen. De gezant heeft na ontvangst van het bericht over de demonstraties den president van Peru in een uitvoerig telegram medegedeeld op welk een hartelijke wijze de Olympische, ploeg van Peru te Berlijn was opgenomen en hoe gelukkig men zich voelde. Ieder lid van de Peruaansche ploeg is bereid te verklaren, dat wij het grootste gevoel van dankbaarheid tegenover Duitschland bezitten. „Wij bewonderen dit land nog meer dan vroeger, omdat wij gasten mogen zijn bij deze Olympische spelen. Onze sympathie geldt niet slechts het Duitsche volk, maar ook de Duitsche regeering. Wij zullen in eiken mogelijken vorm tot uitdrukking, brengen, dat wij Duitschland vereeren ook wanneer wij moeten ver trekken, omdat wij ons tegen de beslissing van de F.I.F.A. verzetten. De Baillet Latour over de organisatie der Spelen „MEN MOET IN DE TOEKOMST NIET HET BOVENMATIGE VER LANGEN". De president van het I.O.C., graaf de Baillet La tour, heeft tegenover een vertegenwoordiger van de „Berliner Nachtausgabe" zijn meening te kennen eegeven over de organisatie van de Olympische spe len te Berlijn. Hij zeide, dat men erin geslaagd was het hoogst mogelijke op dit gebied te bereiken en dat dit tevens de waarschuwing inhield in de toe komst niet het bovenmatige te verlangen. De organi satie der spelen moet rekening houden met het prestatievermogen van alle landen. Daarom is een elastische organisatie noodzakelijk. Graaf de Baillet Latour verklaarde in dit verband, dat hij zich Olympische Spelen zou kunnen voor stellen, waarop aanzienlijk minder deelnemers zou den verschijnen dan te Berlijn. Indien slechts de mannen en vrouwen naar de spelen komen, die een werkelijke kans op de overwinning hebben, dan zouden ook kleinere landen in de gelegenheid zijn de internationale sportjeugd te ontvangen. Vanzelfsprekend zal steeds een groot aantal toe schouwers noodzakelijk zijn. Een grooter stadion te bouwen dan Berlijn ter beschikking heeft gesteld, zou een gevaar vormen voor het contact tusschen deelnemers en publiek. Het Berlijnsche stadion betee kent de grens van het mogelijke. Wat de deelne ming aan de Spelen te Tokio betreft, zeide de pre sident, dat het aantal athleten dat naar de Japan- sche hoofdstad zal gaan misschien de helft zal be dragen van het aantal Berlijnsche deelnemers, doch dit zou naar zijn opvatting geen achteruitgang be- teelcenen. De omstandigheden en de verkeerstechni sche mogelijkheden van ieder land moeten telkens den omvang van de Spelen bepalen. Daarin ligt de hoogste waarde der Spelen, zooals de Coubcrtin de ze steeds heeft gezien en zooals ook Duitschland haar heeft opgevat. ,Wij kunnen ons hier open over uitspreken", ver volgde graaf de Baillet Latour, „deze kant van den vrede behoort niet tot bet terrein van een minister van Buitenlandsche Zaken of zelfs van een minister van Oorlog. Het is slechts iets wat de menschen aangaat. In een periode, waarin de eene staat de mocratisch wordt geregeerd en de andere den volks wil op andere wijzen tot uitdrukking doet komen, is het van het grootste belang, dat de menschen uit de verschillende landen in hun vrijen tijd elkander goed lecren kennen, aangezien do deelnemers van deze verschillende landen in de sportwedstrijden om de hoogste eer kampen, welke de wereld, de jeugd deelachtig kan doen worden. Wanneer hier honder den Franschen eenige weken in Berlijn tezamen met Duitschers sport beoefend hebben, dan gaan zij van zelfsprekend met betere en zuiverder gedachten over Duitschland weer naar huis. In dezen zin zijn de Olympische Spelen een feest van den vrede. Wij heb ben dit feest te Berlijn dagelijks beleefd, dat was het hoogste ,wat ons bij de Olympische Spelen kon wor den geschonken. Gister is het de elfde wedstrijddag ge weest. Het aantal medailles dat de verschillen de deelnemende landen tot dan toe had den behaald, was als volgt verdeeld: gouden zilveren bronzen Vereenigde Staten 19 14 7 Duitschland 19 18 25 Zweden 6 5 7 Hongarije 6 1 3 Finland 6 6 6 Frankrijk 5 5 4 Italië 6 4 5 Oostenrijk 3 4 2 N ederland 3 2 6 Engeland 3 6 2 Tsjecho-Slowakije 3 5 Japan 4 4 5 Estland 2 1 3 Egypte 2 1 2 Canada 1 2 5 Argentinië 1 1 Turkije 1 1 Nieuw-Zeeland 1 Noorwegen 1 2 0 Zwitserland 1 8 3 Polen 2 2 Letland 1 1 Australië 1 België 1 Mexico 1 Philippijnen 1 Zuid-Slavië 1 Denemarken 1 Hij verliest echter met verspringen vim Leichum, Gisteravond werden in Bochum athletiekwedstrij- den gehouden, die werden opgeluisterd door de deel neming van een aantal athleten van de Amerikaan- sche en Japansche Olympische athletiekploegen. Achtduizend toeschouwers waren gekomen om de buitenlandsche athleten aan het werk te zien. Het hoogtepunt vormde natuurlijk de prestaties van Jesse Owens. De zwarte athleet liep de 100 meter in den prachttijd van 10,3 sec., terwijl de Duitschers Homberger en Borchmeyer er beiden 10,5 sec. over deden. De 1500 meter werd door Glenn Cunningham gewonnen in 4 min. 00,2 sec, voor Schaumburg. De 400 meter was voor den Japanner Aihara met een tijd van 50,8 sec. Bij het verspringen zorgde Lei chum voor een verrassing door 7.25 meter te sprin gen, terwijl de wereldrecordhouder Owen slechts 7.02 meter haalde. De Japanner Adashi won het polsstokhoogspringen met een sprong van 4 meter voor Sefton met 3.80 meter. Bij het hoogspringen was het wederom een Japanner, die de beste prestatie leverde. Tanaka sprong 1,90 M., terwijl Thurber en Weinkoetz slechts 1.89 meter haalden. Het kogel slingeren won Black met een worp van 53,39 meter, voor den Olympischen kampioen Hein, terwijl Woellkte slechts 15.68 meter behoefde te halen, om als eerste bij het kogelstooten te eindigen. De Lodewijckonverrichter zake vertrokken. De bond van transportarbeiders bleef weige ren de wapenen, welke in de haven van Ant werpen lagen, aan boord van het Nederland- sche schip „Lodewijck" te brengen, niettegen staande de expediteurs de papieren overlegden dat de wapenen niet voor Spanje, doch. voor Guatemala bestemd waren. De expediteurs be sloten thans de munitie naar de plaats van herkomst terug te zenden. De „Lodewijck" heeft de haven verlaten, de wagons, waarin de muni tie ligt zijn uit de haven teruggehaald en staan thans bij het station te Antwerpen. Nader uit Brussel De consul van Guate- male heeft medegedeeld, met betrekking tot de „voor Guatemala bestemde wapenen" dat geen enkel consulaat van Guatemala in België een cognossement heeft geteekend of een consulair visa heeft verleend voor het vervoer of den doorvoer van wapenen of munitie van Antwer pen naar Guatemala. Ongeregeldheden Alabama in New York De gouverneur heeft 100 man staatsmilitie naar het district Calhoun gezonden om de orde te herstellen, welke werd verstoord door ongeregeldheden, welke het gevolg waren van het feit, dat een neger te Anniston in de provincie Alabama een blanke had aangevallen en ernstig gewond. Twee compagniën nationale garde staan te Jacksonville gereed om zoo noo- dig de militie te helpen. In de ongeregeldheden werden drie blanken gewond, waarvan een ern stig een neger werd gedood. Groepen gewapen de blanken trekken rond op jacht naar den aan valler, dien zij willen lynchen. Groote partij heerenjassen en heeren mode-artikelen gestolen. Door een agent van politie werden gisterochtend de sporen van een inbraak ontdekt in het groote pand van de firma Kreymborg en Co. aan de Hoofd straat te Apeldoorn. Bij een door de politie ingsteld onderzoek kwam aan liet licht, dat in den afgeloo- pen nacht inbrekers het gebouw zijn binnengedron gen en een groote partij heerenjassen en heeren- modeartikêleh hébben ontvreemd. Een pakket hee renmodeartikelen dat reeds was klaar gezet, hebben de inbrekers, vermoedelijk bij een overhaaste vlucht, achtergelaten. Het electrische kasregister werd ge forceerd. Hieruit werd een bedrag van tien gulden en een flink bedrag aan postzegels ontvreemd. De waarde van het ontvreemde goed loopt in de hon derden guldens. De inbrekers hebben zich toegang verschaft door een glas-in-lood-raam uit een der kleedkamers te breken, langs welken weg zij even eens weer verdwenen zijn. IN EEN BOOM BLIJVEN HANGEN Leerling vlieger verongelukt. Gistermiddag is een Duitsch leerling-vlieger bij Allersberg in de nabijheid van Nuernberg verongelukt. Hij vloog, tegen de voorschriften op te geringe hoogte en bleef in een boom han gen. DUITSCH HOCKEY-ELFTAL OVERWE GEND STERKER. Berlijn. In het geheel bezette Olympische Hockey- stadion heeft het Nederlandsch hockey-team tegen een overwegend sterker Duitsch elftal gistermiddag met 3—0 verloren. De wedstrijd werd o.a. bijgewoond door den plaatsvervanger van Adolf Hitier, rijks minister Rudolf Hess, terwijl tevens een groot aan tal Nederlanders aanwezig waren, kenbaar aan hun oranje vlaggetjes en aan hun luide aanmoedigings- kret.cn. Hoewel het Duitsche elftal overwegend sterker was, hebben de Nederlandschc hockeyspelers niet den wedstrijd gespeeld, zooals wij dat bij andere gelegenheden van hen gezien hebben, en zagen zij pas in het laatste kwartier kans, door een voortdu rend offensief het Duitsche doel ernstig te bedrei gen en de Duitschers in het defensief terug te dringen, nadat dezen bijna doorloopend in den aan val waren geweest. Een verzwakking was ongetwijfeld de vervanging van onzen links-binnen De Roos, die ziek was, door Heybroek. Onder leiding van den Britsch-Indischen scheidsrechter Jagan Nath en den Franschman Furgeot stelden te 6 uur de beide elftallen zich op. De Duitscherse zijn dadelijk in den aanval en vooral hun beide vleugelspelers toonen zich zeer snel en onze verdediging heeft dan ook moeite om' de snelle doorbraken, vooral van den rechtsbinnen Huffman, te stuiten. Toch krijgen de Hollanders een mooie kans bij een Nederlandschen aanval op het Duitsche doel, als H. de Looper een bal mooi naar voren brengt en overgeeft aan Schnitger, die een hard en goed geplaatst schot op het Duitsche doel lost, dat echter door Droese schitterend wordt gestopt. Dan komen de Duitschers weer terug en blijven vrijwel voortdurend in den aanval. Zij spelen in een sneller tempo dan de Nederlan ders, hun techniek en hun opstelling is beter en daardoor heeft het korte spel, dat onze jongens maar weer steeds opnieuw probeeren, weinig kans. Als er ongeveer een kwartier gespeeld is, scoort de Duitsche mid-voor Weiss het eerste Duitsche doel punt. Nog een mooie kans krijgen de oranjehemden als Gunning na snel opbrengen van den vleugel af een prachtige voorzet plaatst, bijna recht voor de Stick van den vrijstaanden van den Berg, die echter mist, zoodat de rust ingaat met een 1—0 voorsprong voor Duitschland. Na de rust oefenen de Duitschers weer een ster ken druk uit op ons doel. Het spel blijft geheel op de Nederlandsche helft, waar de Duitschers eenige corners krijgen toegewezen, die echter geen doelpun ten tengevolge hebben. Twaalf minuten na de her vatting ziet de linksbuiten Messner dan evenwel kans, als onze verdediging faalt, met een fraai schot den stand op 20 voor Duitschland te brengen. Sparenberg wisselt van plaats met Heybroek, die linksbuiten gaat spelen .Veel resultaat heeft dat echter niet, want de Duitsche achterhoede geeft onze voorhoede weinig kans zich te ontplooien. En dan scoort Weiss uit een strafcorner het derde Duitsche doelpunt, waardoor Duitschland leidt met 30. Er moet dan nog ruim een kwartier gespeeld wor den en zooals we reeds zeiden was het in dit laat ste kwartier, dat het Nederlandsche team kans zag onder den Duitschen druk vandaan te komen en het spel naar de Duitsche helft te verplaatsen. Aanval na aanval werd door de oranje Hockeyers onderno men en herhaaldelijk moest de Duitsche doelverde- diger reddend optreden of konden de Duitsche ach terspelers nog juist op tijd ingrijpen. In dit laatste kwartier vond ook onze verdediging haar goeden vorm terug en wist zij de Duitsche aan vallen snel e.i afdoende te onderbreken en den bal naar de Duitsche helft te retourneeren. Tot doelpunten kwam het echter niet meer en zoo eindigde deze wedstrijd met een verdiende 30 over winning van het sterkere en beter spelende Duitsche elftal. Vrijdag as.. Nederland—Frankrijk om de derde plaats in het Hockey-tournooi. Voor de ontmoeting tusschen het Duitsche en het Nederlandsche Hockeyteam werd gistermiddag in 't hockeystadion de wedstrijd Frankrijk—Britsch-Indië gespeeld. De Indiërs speelden een fenomenalen wed strijd met een snelheid, een balbeheersching en een geraffineerde techniek, waartegen de Franschen wei nig of niets hadden in te brengen, wat duidelijk tot uitdrukking kwam in de score. Met rust leidde Britsch-Indië met 40 en het einde kwam met een 10—0 nederlaag voor Frankrijk. Hierdoor zullen thans Bristch-Indië en Duitschland elkaar in de finale ontmoeten en wel Vrijdag a.s. Voordat deze wedstrijd om de gouden Olympische medaille zal worden gespeeld, zal echter de wed strijd NederlandFrankrijk gespeeld worden om de derde plaats in het Olympisch hockeytournooi. Maandag jl.. toen Nederland en Frankrijk, die in dezelfde poule zaten, tegen elkaar speelden, bleef het Nederlandsche hockey-elftal overwinnaar met 31, zoodat Nederland een goede kans maakt op de der de plaats in het hockey-tournooi. Niet meer in staat nog iets te doen aan het vele werk, dat te wachten ligt? Dan zullen één of twee van die kleine "AKKERTJES" snel en zeker Uw Nederlandsch nare hoofdpijn verdrijven en Product Uw geest weer helder maken l Onschadelijkl 't Zijn ideale pijn stillers bij Zenuwpijn, Kiespijn, enz. Per 12 stuks slechts 52 cent. Volgens recept van Apotheker Dumont Taxe-gedeelte consumptiemelk 's-Gravenhage Nederlandsche zuivelcen- trale, 16 tot en met 22 Augustus 1936 consump tiemelk regeeringscontract, taxigedeelte 6 1/4 cent, eventueel verhoogd met premie of ver minderd met afdracht voor de kwaliteit, over- melk regeeringsminimumprijs 4.40 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taximelk 2^ cent. 's-Gravenhage. Naar wij vernemen zijn er plan nen in voorbereiding, een gedeelte van de jeugdige misdadigers onder te brengen in werkkampen. De bedoeling is, dat fïe kinderrechter den jongen; man, die hiervoor in aanmerking komt, voorwaar delijk zal kunnen veroordeelen, mits deze zich voor zekeren tijd zal laten verplegen in zulk een kamp. De kampen zullen, met subsidie van de regeering, uit particulier initiatief moeten voortkomen. Zij verkeeren echter nog in een stadium van voorbereiding. ITALIAANSCHE VLIEGENIERS VEROORDEELD. Die In Fransch Marokko gedaald waren. Rabat. De Italiaansche vliegeniers, die gearres teerd zijn in Noord-Afi'ilta na een noodlanding met hun vliegtuig, zijn veroordeeld tot 1 maand gevan genisstraf en 200 franc boete. De commandant, Gili- gerti verklaarde, dat hij als civiel door een handels1- firma in dienst was genomen, om materiaal in het buitenland af te leveren. Hij erkende, dat de toe stellen met mitrailleurs bewapend waren en geen: berkenningsteeken droegen. Verder verklaarde hij, dat hij en zijn kameraden den avond voor hun vertrek waren gewaarschuwd, dat zij van Sardinië naar Spaansch-Marokko moesten vliegen. Deze verklaringen van Giligerti werden door zijn makkers bevestigd. 472e STAATSLOTERIJ (Niet officieel) 2de klasse, 3de lijst Trekking van Woensdag 12 Augustus 1936 Hooge Prijzen f 1000.13195 i 100.— 10073 Prijzen van f 30. 123 561 622 934 973 1189 1239 1255 1978 1985 2330 2624 3101 3214 3526 3908 4156 4285 4622 4753 4791 483? 5439 5744 5753 5873 6045 6265 6309 6397 7161 7668 7843 8005 8299 8480 8695 8875 8955 9336 9848 10438 10969 11100 11293 11316 11572 11679 •11917 12087 12089 12901 12919 13022 13027 13991 14175 14292 14362 14476 14594 14999 15118 15140 15400 15423 15463 15506 15995 16371 16516 16655 17096 17227 17312 17487 17527 17642 17664 17798 T7918 18057 18531 18772 18895 19025 19333 19577 19698 19836 20126 20133 20251 20579 20630 20816 20845 20973 Verbetering: 2e klasse, 2e lijst: 17804 rn.z. 17807. ZONDAG 16 AUGUSTUS. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. M. W. J. van Lirf» schoten, van Haarlem. Haringhuizen, voorm. 10.30 uur, Ds. Enklaar. Barsingerhorn, nam. 2 uur, Ds. Enklaar. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, nam. 2.30 uur, Ds. Witkop. Petten, geen dienst. Schagerbrug, zie Oudesluis. Den Helder, voorm. 10.30 uur Ds. Witkop. Dirkshorn, geen samenkomst. Nieuwe Niedorp, nam. 8 uur, Ds. Van der Kam. Noordscharwoude, voorm. 10.30 uur, Ds. de Leeuw. Winkel, geen samenkomst. Huisduinen, voorm. 9.30 uur, Ds. M. van Wichen. Julianadorp, voorm. 11 uur, Ds. M. van Wichen. Callantsoog, voorm. 10.30 uur, Ds. F. W. J. v. d. Poel. Zang. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur, Ds. v. d. Kam. Oosterland, voorm. 10.30 uur, Ds. Van Beek. Doop. Westerland, nam. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, Ds. Vorstman. Hoogwoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Rijkx. Aartswoud, voorm. 10.30 uur, Ds. Baudet. Valkkoog, voorm. 10.30 uur, Ds, Tinholt. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Vèen, Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, theol. cand. K, T, Gorter, van Amsterdam. I-Iippolytushoef, nam. 2.30 uur, Ds. Meihuizen. GEREF. KERK. Schagen, (gebouw voormalig Kantongerecht), nam; 5.45 uur, Ds. S. Greving, van Dirkshorn. Kolhorn, voorm. 10 uur, Lcesdienst. Nam. 3 uur, Leesdienst. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.15 uur, de heer Heeresma, van Amsterdam. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, Chr. Jongemannenvereeniging, geen bijeenkomst wegens vacantie. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, voorm. 10 uur en 's av. 7.30 u., de heer Donker, van Zaandijk. Namiddags 3 uur Open* luchtsamenkomst.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6