Een oord van verschrikking Aanslag op een jonge vrouw Strijd wordt steeds feller Wreedheden over en weer In het zwemstadion Hevige brand in den Oeral* Steekpartij in het Haagsche Bosch» Auto bij Zwolle in het kanaal gereden Werelddeelen Draverijen te Groningen estafette Thans een monster in het Loch Ois Maandag 17 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCHACE1 79ste Jaargang. No. 10042 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 P AGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SPANJE ONTZETTENDE TOONEELEN HEB BEN ZICH AFGESPEELD BIJ DE INNEMING VAN BADAJOZ. AAN WEERSZIJDEN EXECUTIES OP GROOTE SCHAAL. Steeds feller wordt de strijd om de heer schappij in Spanje, en langzamerhand is het land een oord van verschrikkingen gewor den. Ontzettende tooneelen hebben zich afge speeld te Badajoz voor en na de inneming der stad door de opstandelingen. Een Portugeesch journalist meldt aan zijn blad, dat in alle straten der stad barricades waren opgericht en dat bij al deze barricades de lijken van verdedigers en aanvallers wa ren opgehoopt. Een door kogels doorzeefde muur en een groote plas bloed duiden de plaats aan, waar de opstandelingen, die de overwinning heb ben behaald in den hevigen strijd om het be zit der stad, bijna 2000 personen, die der re geering waren trouw gebleven, hebben te recht gesteld. In de straten zoeken vrouwen en kinderen naar de lijken van echtgenoot of vader. Badajoz werd aan een zijde aangevallen door een colonne Marokkanen en aan de andere zijde door af- deelingen van het vreemdelingen legioen. Een kolonel der opstandelingen zegt, dat 3000 ge weren, eenige mitrailleurs en een batterij infanterie- geschut in handen van zijn troepen is gevallen. Voorts wordt vernomen, dat de opstandelingen, in de verschillende riviermondingen mijnen hebben ge legd om het onmogelijk te maken, dat regeerings- troepen aan land zouden worden gezet. De vreemde oorlogsbodems zijn door de insurgenten in kennis gesteld van de aanwezigheid van mijnen. New York: Volgens bericht uit Madrid aan de „New York Times, dat de censuur is ontgaan, zijn 753 leden van partijen der rechterzijde, met inbegrip van priesters, door manschappen der regeeringsmi- litie te Madrid terecht gesteld. Deze executies werden verricht gedurende de eerste drie weken van den burgeroorlog. Van officieele zijde wordt medegedeeld, dat 7000 personen zijn gearresteerd. Tooneel van ontzetting. Londen (Reuter): „Ik ben zoo juist terugge keerd van een vlucht over Badajoz, seint Reuter'g correspondent te Lissabon, en ik heb daar een too- neel van ontzetting aanschouwd, zooals ik nooit meer hoop te zien. Toen wij de grens naderden, za gen wij een driemotorig vliegtuig, dat bommen op de stad liet regenen. In de straten ontstond een verwoed gevecht van man tegen man, en de terechtstellingen van de ge vangen genomen verdedigers konden wij duidelijk zien, terwijl op den achtergrond rook en vlammen omhoog sloegen. De opstandelingen zijn thans in Badajoz volkomen heer en meester en thans hoort men nog slecht het vuren der executie-peletons. De militaire gouverneur is op Portugeesch gebied ont snapt, waar hij wegens een verwonding aan de hand in een hospitaal wordt verpleegd. Driemotorig vliegtuig bombardeert Fransch grensplaatsje. Hendaye. Maandagmorgen Gisteravond tegen half acht heeft een driemotorig Spaansch vliegtuig, dat zich boven Fransch grondgebied bevond, zich in de richting der Spaansche grens begeven. Het vlieg tuig heeft drie bommen laten vallen boven het dorp Biriatou, dat aan de Bibassoa is gelegen, welke ter plaatso de grenslijn vormt. Een der bommen is te recht gekomen op een huis, waar vier mannen kaart speelden. Het huis werd geheel verwoest, doch, won der boven wonder, werd geen der mannen getrof fen. De andere bommen zijn honderd meter verder terecht gekomen, doch hebben geen schade aange richt. Het schijnt een vergissing van den vlieger te zijn, daar het plaatsje juist op de grens ligt. Gisteravond hebben eenige autoriteiten een onder zoek ter plaatse ingesteld. De bewoners waren nog zeer onder den indruk van het gebeurde. Het huis, waarop de bom was neergekomen, lag op vijftig me ter van de kerk. De bom kwam precies op het dak terecht dat geheel werd doorboord. Toeristen hebben met hun kijkers kunnen waar nemen, dat het vliegtuig inderdaad een driemotorig toestel was, dat op den linkervleugel de letters A.A.Y. en op den rechtervleugel de letters E.C.H. droeg, met een rooden hand terzijde. Zij verklaren, dat militairen van het volksfront bij het zien van het vliegtuig dekking zochten en 't vuur openden op het toestel, dat dus wel tot de vlie- gergroep der opstandelingen zal behooren. Niettemin verdiept men zich nog in gissingen of men hier te doen heeft met een toestel der opstandelingen of niet. Het is mogelijk, dat de bestuurder meende boven Enderlaza of Behobia te zijn. Het zicht was nl. zeer slecht. Het onderzoek is nog niet ten einde. (Van andere zijde wordt gemeld, dat hier sprake zou zijn van een tweemotorig Douglas-vliegtuig, dat boven Irun en het Franscho gebied ten oosten van Hendaye zou hebben gevlogen.) Irun en San Sebastian ingesloten. Hendaye, Maandagmorgen. Irun en San Sebas tian zijn thans door de troepen der opstandelingen geheel ingesloten. De burgerbevolking verlaat Irun. De Almirante Cervera, het oorlogsschip, dat de zijde der opstandelingen heeft gekozen, verscheen Zondagavond voor Bilbao en beschoot de kustplaats Santurce, welke 20 K.M. van Bilbao is gelegen, evenals Portugalete, waar alle benzinetanks tot ontploffing werden gebracht. De val van Badajoz. Lissabon. Uit Badajoz wordt nog gemeld, dat nog vele huizen in brand staan. Bij de bestorming van fort San Pedro dat hardnekkig door de regee ringstroepen werd verdedigd, zijn aan de zijde der opstandelingen 56 van de 152 manschappen van het vreemdelingenlegioen gesneuveld. Ook zijn bij de bestorming van de Menacho-kazer- ne tal van opstandelingen gedood. De manschappen der regeeringstroepen, die in handen der rebellen vielen, werden terechtgesteld. Tot de terechtgestel- den behooren kolonel Cantero, luitenant Veiga en verschillende plaatselijke autoriteiten. 4000 opstandelingen hebben Zaterdag den opmarsch voortgezet in de richting van Madrid. Het telefoon verkeer met Lissabon en Sevilla is hersteld. De soldij voor de regeeringstroepen ver hoogd. Madrid. De „Gaceta de Madrid" publiceert een circulaire van den Minister van Oorlog, waarbij de soldij wordt vastgesteld op 10 peseta's per dag voor vrijwilligers, die deel uitmaken van de militie en aan het front staan, zoomede voor hen, die perma nent dienst doen achter het front. Franco verklaart: geen beschieting van Madrid. In een interview dat generaal Franco met een vertegenwoordiger van de ,.Petit Parisien" heeft ge had, heeft hij verklaard, dat hij in geen geval Ma drid zal bombardeeren aangezien hij niet wil dat on- schuldigen en aanhangers der nationale beweging zullen lijden. Dankbaarheid voor een handteekening. Zaterdagmiddag, juist nadat Rie Mastenbroek haar tweede gouden medaille had behaald, verscheen Rijkskanselier Hitier voor de eerste maal bij de zwemwedstrijden. Hitier nam plaats op de eerste rij van de eeretribune, vlak bij het zwembassin. Nau welijks was hij gezeten of een ietwat exotisch uit ziende dame zag kans door de afzetting heen te glippen. In haar hand had ze een boekje, waarin zij handteekeningen verzamelde. Voor de lijfstan daard van Adolf Hitier er erg in had, stond devreem delinge voor den Fuchrcr en met een gracieus ge baar reikte zij dezen het boekje en een potlood toe. De twintig duizend mcnschen in het zwemstadion zagen met spanning toe. Lachend nam de rijkskanselier het boekje aan cn voldeed aan het verzoek. De dame, vermoedelijk een Amerikaansche, wilde toen haard ankbaarheid toonen en ten aanschouwe van het duizendkoppige publiek omhelsde zij den Fuehrer. Een tweede om helzing volgde, maar toen kwamen mannen van den lijfstandaard naderbij, die de dankbare autogram men-verzamelaarster met zachten drang wegleid den. Trotsch als een pauw stapte zij voor onder de toejuichingen van het publiek. REEDS 8000 H.A. BOSCH IN ASCH GE LEGD. DUIZENDEN DIEREN IN DE VLAMMEN OMGEKOMEN. Sverdlofsk: Een ontzettende brand, welke nog voortwoedt, heeft 8000 H.A. bosch in den Oeral in de asch gelegd. Duizenden dieren in het nationale park van Ilmensk zijn in de vlammen omgekomen. Tal van personen zijn bij het blusschingswerk den verstikkingsdood gestorven, 's-Gravenhage, 16 Aug. Zaterdagavond ongeveer 11 uur trof de politie in het Haagsche Bosch, nabij de sociëteit de 29-jarige J. P. V. aan, die verklaarde even te voren na een woordenwisseling door een man met een mes onder den linkerschouder gestoken te zijn. Het bleek, dat de man daarbij ernstig werd getroffen. Als dader wees hij aan den 28-jarigen N. H., met wiens vrouw hij omgang had en in wier tegenwoor digheid hij door H. was aangevallen. De man werd ter verpleging naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Onmiddellijk trok de politie er op uit om den dader op te sporen. Zij trof dezen in zijn wo ning aan, waarna hij gearresteerd werd en overge bracht naar het hoofdbureau van politie. Bij infor matie is gebleken dat V. niet levensgevaarlijk is ge troffen. Meisje door auto aangereden Gistermorgen is op den Rijksstraatweg te Duiven- drecht het 4-jarig dochtertje van den bakker Wol- felbuttel, doordat zij plotseling den straatweg over stak, door een auto komende uit de richting Amster dam, gegrepen. Dr. Hartman uit Diemen was vrijwel onmiddellijk na het ongeluk ter plaatse. Het duurde heel lang, voor de politie, die uit Ouderkerk moest komen, ver scheen. Daarom waarschuwde men tevens de ma rechaussee uit Diemen. Het vierjarig slachtoffertje had zwaar hersenletsel, vermoedelijk een hersenbloeding bekomen. Er bestond ernstig gevaar voor het leven van de kleine. Later is het dan ook in het Onze Lieve Vrouwengasthuis te Amsterdam, waarheen het vervoerd was, aan de be komen verwondingen bezweken. Met veel te. groote snelheid de beruchte Lichtmisbrug gepasseerd. Hengelaars slaagden er in de inzittenden te redden. Zondagmorgen heeft zich bij Lichtmis in de na bijheid van Zwolle, een auto-ongeluk voorgedaan, dat gelukkig nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Fen uit Haarlem afkomstige auto, bestuurd door den heer Akkerman, en waarin voorts nog twee dames gezeten waren, passeerde met veel te groote snel heid de beruchte Lichtmisbrug, waar zich reeds zoo veel ongelukken hebben voorgedaan, en kwam in een stroomduiker terecht. De wagen sloeg over den kop en verdween in het water. Toevallig zaten ter plaatse eenige personen te hengelen. Zij schoten on middellijk te hulp en slaagden er in. bijgestaan door een marechaussee, de drie inzittenden uit de auto te halen en op het droge te brengen. De heer Akker man had een ernstige bloedende hoofdwonde be komen. de dames waren er met eenige ongevaarlijke kneuswonden afgekomen, doch waren uiteraard zeer overtuur. In de marechaussee-kazerne werden de slachtoffers verbonden en van het noodige voorzien. Een kraanwagen heeft later de vernielde auto uit de vaart gehaald. PAARDENSPORT. I De uitslagen van de gister te Groningen gehouden draverijen luiden als volgt: Aanmoedigingsprijs, prijzendraverij 4e klasse, af stand 1800 M. 1. Zonnebloem V, eig. J. de Vlieger, tijd 1 min. 35 sec.; 2. Vrijbuiter, eig. K. Neef. Vierde heerrijdersprijs, heat-handicapdraverij eer ste klasse, afstand 1700 M.: Eerste heat 1. W. Petro- sia, eig. J. L. Torringa, tijd 1 min. 30.5 sec.; '2. Fan fare, eig. Ph. Knijnenburg. Beslissende heat: 1. Fan fare, eig. Ph. Knijnenburg tijd 1 min. 30 sec.; 2. W. Petrosia, eig. J. L. Torringa. Augustusdraverij, heatdraverij 2e en 3e klasse, af stand 1700 m. Eerste heat 1. Vorst Wahnfried H, eig. B. iMonsma, tijd 1 min. 30.4 sec.; 2. Xaverius, eig. M. Poelsma, Beslissende heat: 1. Xaverius, eig. M. Poclsma 1 min. 28.5 sec.; 2. Zus Braun, eig. stal Val keveen. Liverpool-prijs, hordenren, afstand 2500 meter: 1. Beret, eig. stal Gruno, tijd 3 min. 12.8 sec.; 2. Marat, eig. R. E. lemens. Stayersprijs: handicapdraverij 1ste klasse, afstand 3400 meter. 1. Axkit, eig. stal Valkeveen, tijd 1 min. 29.5 sec.; 2. St. Bernhard, eig. A. Marcus Phzn.; 3. Ulpia H, eig. M. France. BERLIJN, Zondagavond. Na afloop van de sluitingsplechtigheid, zijn in het Olympisch Zwemstadion nog een tweetal estafette wedstrijden gehouden, geoi'ganiseerd door den in ternationalen De 4 X 200 meter vrije slag voor heeren, werd door Azië gewonnen. Voorts werd gezwommen 4 X 100 meter estafette voor dames tusschen Europa, Amerika en Azië. De Europeesche ploeg, bestaande uit Jopie Selbach (Nederland), Lohmar (Duitschland), Willy den Ouden (Nederland) en Gisela Ahrendt iDuitschland), won de race in den tijd van 4 min. 42,4 sec., voor Amerika (met Pettyt, Lapp. Rawls en Mac Ivean) in 4 min. 47,8 sec., en Azië (Kojima, Murioka, Furuta en Takemura) in 4 min. 55.7 sec. Hierdoor kwam de Europeesche ploeg in het bezit van den door'Lewald beschikbaar gestclden wisselprijs. Vooral aan de Hollandsche meisjes is deze overwinning te danken geweest. In aansluiting op deze wedstrijden hebben do Olympische kampioenen nog eenige demonstraties gegeven, waarbij echter geen tijden werden geno teerd. Dit demonstratieprogramma werd besloten met het optreden van Nida Senff, Rie Mastenbroek en Inge Soerensen, die verschillende zwemstijlen lieten zien. BLOEDIG DRAMA TE ROTTER DAM. 28-JARIGE VARENSGE ZEL BRENGT ZIJN VROEGERE MEISJE VERSCHEIDENE ERN STIGE MESSTEKEN TOE. Dader door omstanders gegrepen Zaterdagmiddag is op de Admiralenkade ter hoogte van pand 76, te Rotterdam, waar in is gevestigd de garage van F. F. Engels, een aanslag gepleegd op de 26-jarige wedu we H. Muldervan Tol, wonende in de Von delstraat. Door den 28-jarigen werkloozen va rensgezel M. J. de Willem, die eenigen tijd met de vrouw had samengeleefd, is verschei dene malen met een mes naar haar gestoken, waarbij de vrouw ernstig gewond werd. Ongeveer 3 weken geleden heeft het meisje den omgang met de Willem afgebroken, hetgeen de man niet beviel. Hij wist dat het meisje werkte in de confectiefabriek van de fa. Andriessen aan de Admi ralenkade en dat zij Zaterdags omstreeks een uur vrij was. Op de hoogte van de Admiralenkade en de Admiralenstraat heeft hij haar opgewacht en daarop is het tweetal een eindje opgeloopen. Doch al spoe dig kregen zij ruzie. Naar getuigen verklaarden, heeft de vrouw den man telkens ontweken, omdat hij haar stompen toediende, echter nog zonder eenig voorwerp in de hand te hebben. Aangezien het meisje echter pertinent weigerde den omgang te her vatten, is zij, om de zaak kort te maken, van hem weggeloopen. Daarover ontstak de man dusdanig in woede, dat hij een mes nit den zak haalde, en het meisje nazette. Toen hij haar ingehaald had, zag zij dat hij van plan was, te steken, waar op zij trachtte door bukken den steek te ont wijken. Daarop heeft de man haar in den rug vlak onder het rechterschouderblad ge stoken, zoodat het mest haast tot het lem met in haar lichaam drong. De vrouw viel en terwijl zij op den grond lag, heeft de man haar nog twee steken in de rechterborst en in den rechterarm toegediend, onder het roepen: „daar dan". Een melkboer van „Aurore", een broodbakker, die zich juist ter plaatse bevond en de garagehouder Engels en een caféhouder die deze feiten consta teerden, hebben zich zoo snel zij konden, naar de plaats gehaast waar het drama zich afgespeeld had. Het meisje had toen nog de kracht om op te staan, doch toen zij wilde wegloopen, zakte zij hevig bloe dend in elkaar. De heer Engels heeft toen de eerste de beste auto die hij krijgen kon de wagen be hoorde toe aan den patroon van het meisje, den heer Andriessen genomen en het meisje naar het ziekenhuis aan den Coolsingcl gebracht, waar zij ter verpleging is opgenomen. Hoewel zij veel bloed ver loren heeft, zij nhaar wonden niet levensgevaarlijk, zoodat de politie haar denzelfden middag reeds een kort verhoor kon afnemen. Omstanders hebben den man vastgehouden, tot de politie kwam, en de ca féhouder heeft hem het mes afgenomen, dat hij later aan de politie heeft overhandigd. De Willem is mee genomen naar het politiebureau waar hij heeft be kend, het meisje te hebben gestoken. Hij verklaarde alleen dat hij zeer veel van de jonge vrouw hield en dat hij, daar zij niet meer bij hem terug wilde komen, in woede was ontstoken en- een mes had gegrepen. HET DIER IS ZWART. Het ziet er. naar uit, dat het monster van Loch Ness een concurrent zal krijgen. Een zekere heer Richards, wethouder van een voorstadje van Londen, die zijn vacantie in Schotland doorbrengt, roeide de zer dagen met zijn zoon en een vriend op het Loch Ois in Inverness-shire. Bij die gelegenheid zagen de roeiers tot hun verrassing een uitermate groot mon ster boven de oppervlakte van het water uitkomen. De heer Richards heeft sindsdien geen oog afgewend van het water van het Loch Ois en zijn wachten werd beloond, want Donderdag zag hij het monster opnieuw. De heer Richards verklaarde een vertegenwoordi ger van de Manchester Guardian, dat hij van Dins dag af had uitgezien naar iets, waarvan hij dacht dat het een levend wezen van enorme afmetingen was en dat Dinsdag in de nabijheid van zijn roei boot was opgedoken. Donderdag werd zijn aandacht getrokken doordat op een bepaalde plaats het water wild bewogen werd en na eenige oogcnblikken schoot er iets uit het water te voorschijn, waarvan hij vermoedde dat het de kop van het monster was. Het zag er net uit als het monster dat wij Dinsdag gezien hebben. Het was gitzwart en de nek was be haard begroeid. De bewegingen van het dier waren vlug. Na een oogenblik verdween de kop en toen zag hij even later zeer duidelijk twee uitsteeksels even boven water verschijnen. Ook die waren zwart cn glanzend. Na een oogenblik was het dier echter weer heelemaal onder water verdwenen. De lieer Richards bleef nog twee uren kijken, doch hij zag verder niets meer. De bewoners van de streek om hel Loch zijn in het minst niet verbaasd over het geval. Oudere lieden herinnerden zich uit vroeger tijden dergelijke gebeurtenissen. Een theorie van de bewoners is. dat er diep onder de meren groote ho len zijn. waar monsters in huizen en dat deze die ren hieruit te voorschijn komen, als zij door de wer king van het aardoppervlak genoodzaakt zijn hun hol te verlaten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1