De almachtige Islam en Spanje SPANJE Iedere Spanjaard is een vijand" -- N og 16 milli o e n Jesse Owens geschorst Zijn zwager gestoken Reeds 32000 slachtoffers? Woensdag 19 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10044 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eersluitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 12 P AGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. INTERVIEW MET EEN AANVOER DER DER MAROKKAANSCHE IN BOORLINGEN, DIE OP SPANJE WORDEN LOSGELATEN. SEVILLA, 18 Augustus. Y ben Assar, die in 1925 en 1926 den, oor lóg tegen Abd El Krim als verslaggever aan het front van de Rifkabylen mee maakte, en als een zeer goed kenner van Marokko en Spanje bekend staat, ver telt in onderstaand artikel een gesprek, dat hij met een der Marokkaansche be velhebbers van het leger van generaal Franco had tijdens zijn verblijf in Sevilla. Ik heb deze weken geen Spanjaard in het door fascisten bezette gebied gesproken, die niet, wanneer van de „Moros", de inboorlin gentroepen uit Marokko, sprake was, stil werd. El Tercero, het vreemdelingenlegioen, wordt genoeg gevreesd, en het verwonderd niemand, dat deze soldaten zonder nationali teit, zoo meedoogenloos vechten en geen barmhartigheid kennen of verwachten. Maar de vrees, die men voor hen heeft, haalt niet bij de vrees, die men voor de kleurlingen, die Franco met honderden tegelijk over de Straat van Gibraltar brengt, koestert. Steeds weer hoorde ik het gezegde, dat de strijd voor de Mohammedanen hetzelfde is als voor de Spaansche boeren de „matanza", het slacht- feest in hun dorpen, dat het midden houdt tusschen een godsdienstige plechtigheid en een uiting van bloeddorst. Vervolgens ontmoette ik iemand, waarmee ik ken nis had gemaakt in de jaren 1925 en 1926, een van die oude vechtjassen, die geholpen had den opstand van Abd el Krim te onderdrukken, nadatt hij in Adschdir onder de vanen van den Emir gestreden had. Te genwoordig is hij aanvoerder van een groep Marok kanen maar toen ik hem aan het noordelijk front ,van de rebellen ontmoette, zag hij er eerder uit als een slachter. Hij was met zijn jongens juist van een „uitval" teruggekeerd. Hij herkende mij pas toen ik hem aansprak: „Mahmoed ben heb je me vergeten, Kasbah jSeloean en „Nee, ben Assar, Inschallah k jij ook hier hier bij de matanza?" Daar was weer dat woord, deze fatale uitspraak van den oorlog. Malimoed was ouder geworden. In 1925 had men hem nog kunnen aanzien, dat hij eens studeerde aan de Medrisch in Cairo, de grootste uni versiteit van de Mohammedaansche wereld nu was hij niets meer dan een kabyl wat had hem hier naar toe gebracht, hoe beschouwde hij dezen oor log? „Waarom ben je hier Malimoed? Weet je iets van liet. marxisme, dat je het bestrijdt?" Hij lachte en werd ernstig: „Neen, ik ben niet tegen de hij wees naar het noorden, „of voor de hij wees naar het zuiden. „Ik ben hier tegen Spanje, tegen de witte honden, tegen hen, met wie wij altijd strijd gehad hebben! Ik ben hier, omdat het gemakkelijk is, begrijp je me?" FRANCO BETAALT GOED. Ik meen hem te begrijpen, maar ik wilde van hem meer hooren, alles hooren, wat deze man, deze Afrikaan, die in Spanje als een moordenaar vecht, te vertellen zou hebben. „Jvillie hebt je door Franco laten aanwerven goede betaling, wat?" Hij grijnsde: „Ik verdien driemaal zooveel als in vredestijd en wanneer we een roode stad in nemen enkele uren zonder toezicht". Plunderen of requireeren, men kan het noemen, zooals men belieft, is een onderdeel van iederen oorlog maar het loslaten van kleurlingen in blanke steden was tot nog toe geen gewoonte. Mali moed knikte: „Hierdoor denken de heeren, dat ze ons gekocht hebben. Daarmede zouden wij betaald zijn. Omdat zij weten, dat wij niet, zooals vele Christenen bang zijn voor den dood, moeten wij voorgaan en den weg vrijmaken voor hen. Kijk, ben Assar! Jij kent ons, jij bent geen Span jaard. Jij herinnert je nog wel, hoe ze ons uitgezogen hebben, versjacherd hebben, verkocht en „ver overd"? Jij bent jonger dan ik, maar ik heb mee gemaakt, hoe Lyautey in 1912 in Fez den Sultan afzette en Yoesoef tot Sultan uitriep. Ik heb nog den oorlog van Raisoehlis beleefd. Al heb ik hem zelf niet meegedaan. Wij hebben het hun niet ge makkelijk gemaakt! In 1921 bij Annual, toen heeft Abd el Krim ze neergeslagen, toen was het de eerste Matanza tegen Spanje, die ik mocht meemaken! Hadden in 1925 de Franschen ons niet teruggesla gen, dan zou Fez in onze handen gevallen zijn s s de Spaansche grandes zouden ons niet tegen hebben kunnen houden. Maar dan, toen ik zag, dat ook Aschdir verloren was, toen zijn velen van ons, niet zonder dat Abd el Krim het wist, naar de Spanjaar den overgeloopen. Het is beter je over te geven, dan op den dag van vergelding te wachten en je te laten afslachten. Wij hebben ons overgegeven en nu spélen we voor bloedhond. Bij wie we ons aansluiten, is het zelfde. Aan welke zijde wij de broeders van onze vijanden dooden, is 't zelfde... als wij maar tegen Spanjaarden vechten! Tien jaren lang hebben we gewacht, geen van ons had nog hoop, den dag der wrake te zullen beleven. Nu zitten we hier in Spanje en je kunt er zeker van zijn, dat wij het niet vrijwillig zullen verlaten!" „En heeft Franco daar geen vermoeden van?" „Franco weet, wat iedereen weet. Ga maar naar hem toe en vertel het hem, alhoewel het niet gemak kelijk is een generaal iets duidelijk te maken. Voorloopig gaat het hem niet snel genoeg, hij haalt ons zelfs in vliegtuigen hier naar toe." SPANJE SLECHTS HET BEGIN? Ik herinner Mahmoed aan de Medrissch, aan zijn vroegere'studentenjaren.. Hij bekeek zich eens. Van onder tot boven zat hij met bloed. „Er zijn anderen, die weten en kunnen wachten. Denk je, dat de Is lam slaapt? Donk je, dat ze alles voor een spelletje aanzien? In Egypte, bij Ibn Saoed? In allo landen, tot in het Oosten van Azië? Het kan zijn, ben As- sar, dat dit niets anders dan een poging is, die men steeds weer herhaalt. In Europa is de natie sterker dan de godsdienst, maar de Islam is een verbinding boven de naties van onze volkeren uit! De sultan is tegenworodig een strooman van de Franschen, maar daarom zijn de Machden- en Siba-stammen, die steeds onder de heerschappij van den sultan ston den, en de anderen, wij, die deze heerschappij niet erkenden, nu erbij, om elkaar te vereenigen". „Is het werkelijk?" Ik herinner mij dat het juist dit feit was, dat het Frankrijk vroeger mogelijk maakte, zonder de rechten van den sultan aan te tasten, opstandige stammen te „bestraffen". Als Mahmoed's inlichtingen juist waren Hij ging door: „Eerst in 1932 hebben zij de oase Tafilelt kunnen bezetten. Maar de karavanen met zout en meel gaan verder, en met hen, berichten, waarvan de Spanjaar den,' Italianen, Franschen en Engclschen niets we ten. En voorloopig, mijn vriend, vermoorden we Span jaarden, heden deze, morgen die. De zon gaat aan den eenen kant onder e'n komt aan den anderen kant weer op." Hij spreit, evenals de anderen, langzaam een vuile lap als gebedkleedje op den grond uit en mom pelt: „Goede nieuwe wapens, vliegtuigen, auto's Allah is groot, Allah is zeer groot en wij zijn z'n kinderen Allah is Allah!" (Auteursrecht V.P.B. Nadruk verboden.) voor Werkloosheidssteun aan gemeenten VOOR WERKLOOSHEIDSSTEUN AAN GEMEENTEN. 's Gravenhage. In een suppletoire be grooting over 1935 van het werkloosheidssub- sidiefonds wordt nog f 15.7300.000 aange vraagd voor werkloosheidsuitgaven der ge meenten. Aardverschuiving eischt vijftig menschenlevens Sjanghai. Een geweldige aardverschui ving heeft zich voorgedaan in het geacciden teerde gebied van Yoennan. Verscheidene huizen zijn in een ondergrondsch meer te recht gekomen. Vijftig personen zijn om het leven gekomen. Rie Mastenbroek bij Minister Colij n Zaterdag zal zij in audiëntie worden ont vangen. Naar vernomen wordt, zal onze zwemkampioeno Rie Mastenbroek Zaterdag a.s. door Z. Ex. den mi nister-president, dr. H. Colijn in audiëntie worden ontvangen. Boschbrand in Minnesota gebluscht Door een hevig noodweer plotseling een einde aan gekomen. ^New York: Reeds twee dagen waren ruim 15000 boeren met inspanning van alle krachten aan het blusschen van den geweldigen boschbrand in Minnesota, zonder dat zij daarbij veel succes behaal den, toen plotseling een hevig noodweer lostbarstte, waardoor eindelijk een einde gemaakt werd aan het vernielende vuur. Verscheidene duizenden acres bosch zijn verbrand. Hij was reizensmoe en wilde niet moe naar Stockholm. Nadat het zwarte athletiekwonder Jesse Owens Zaterdag in Londen deelgenomen had aan den, wedstrijd Vereenigde StatenBritsch Empire, moest hij weer vertrekken naar Stockholm. De meervoudige we reld- en Olympische kampioen heeft echter geweigerd met de ande re Amerikaansche ath- leten naar de Zweed- scheh oofdstad te gaan, daar hij zooals hij zei- de, reizensmoe is. Owens zal heden Woensdag met de „Queen Mary" naar New York vertrekken, zoodat het zeker is, dat hij niet in Stockholm zal uitkomen. Owens is n.1. van plan eenige aanbiedin gen, welke hem zijn ge daan om tot het profes sionalisme over te gaan te overwegen. De secre taris van de Ameril kaansche amateur atheletiek-unie heeft verklaard, dat Jesse Owens door zijn weigering automatisch is geschorst. JESSE OWENS. Twist met noodlottige afloop te Uitgeest. Gistermiddag ongeveer te vier uur stond op den provincialen weg onder Uitgeest een zekere Schaafs- ma zijn zwager van Deyzen op te wachten. De ver houding tusschen beide familieleden was al langen tijcl niet goed. Van Deyzen, stond op slechten voet met zijn aangetrouwde familie. Toen gistermiddag zijn zwager Schaafsma hem opwachtte en om geld maande, ontaardde het gesprek wederom in een twist, die zoo hoog liep, dat van Deyzen Schaafsma met een mes een steek toebracht, waardoor de rech- terlong werd getroffen. De getroffene bloede hevig en werd per auto naar het huis van zijn schoon ouders vervoerd. De politie heeft den dader gearresteerd en aan een verhoor onderworpen. Volgens personen, die hehooren tot de rechtsche partijen in Spanje, die te Buenos Aires zijn aangekomen, zou het aantal doo den tengevolge van den burgeroorlog thans reeds ongeveer 32.000 bedragen. Hiervan zou den 20.000 hij den strijd gedood of doodelijk gewond zijn, terwijl 12.000 menschen zouden zijn terechtgesteld. De schade beloopt naar de schatting der zegslieden 5 milliard peseta. VAN HET IRUN-FRONT. Hendaye, Dinsdagmiddag. Den geheelcn middag is van beide zijden aan het Irun-front geschoten. Vanaf den berg van Beliobie, langs de Bidasso, kan men duidelijk de vooruitgeschoven stellingen der strijdenden waarnemen, welke op ongeveer 2 K.M. van Behobie voor de poorten van Ventas liggen. Tusschen de fronten ligt slechts een strook van 200 meter. Aan beide kanten ligt men verschanst achter huizen. Een opstandelingenpost., bezet door een zestigtal Carlisten, ligt vlak aan de Bidasso. Bij de Carlisten valt geen enkele bijzondere levendig heid op te merken. Van tijd tot tijd waagt een verkenner zich op den weg om de omgeving te be spieden. Op de bergtoppen duiken de roode mutsen der Carlisten in tiralleur-linie op. Op de tegenover liggende toppen ziet men de regeeringsgezinden, die eenzelfde formatie hébben aangenomen. Tegen zes uur vanmiddag naderde een pantsertrein der regeeringstroepen tor verkenning. De rebellen openden het vuur, maar den trein reed voort. De kogels stuitten op de pantserplaten af, enkelen ri- cocheerden op Fransch gebied. Op deze wijze na derde de trein tot op 100 meter van de stellingen der insurgenten en keerde toen weer terug naar Irun. Men weet niet of hierbij slachtoffers gevallen zijn. De opstandelingenkruiser Espana heeft vanmid dag het bombardement van het fort Guadelupe bij San Sebastian voortgezet. Volgens hier ontvangen berichten is het fort nog steeds intact. Het terrein rondom het fort is volko men ongewoeld met granaatkuilen van drie tot vier meter diepte. San Sebastian gebombardeerd. Vanmorgen heeft de Espana, San Sebastian ge bombardeerd. De granaten vielen op verschillende Zelfs tto op de daken der kerken wordt de bloedige burgeroorlog in Spanje uitgevochten. plaatsen in de stad neer, o.a. nabij het Fransche consulaat. Er zijn geen dooden, wel' gewonden ge vallen. Om kwart voor zes begon de artillerie der regeeringstroepen, die opgesteld was op de hooge plaatsen bij de stad, op de Espana te vuren. De opstandelingenkruiser Almirante Cerver heeft aan het bombardement geen deel genomen. Volgens ze kere berichten zou het schip gisteren getroffen zijn. EEN COLONNE OPSTANDELINGEN DOOR VLIEGTUIGBOMMEN VERNIE TIGD. Men wist reeds verscheidene dagen, dat een colon ne, samengesteld uit elementen van den Tercio, en de Regulares naar het Noorden op weg was dwars door Extra Madura. Gistermorgen verrasten twee groote bombardementstoestellen der regeering, ge laden met bommen, de colonne, terwijl zij uit Meöel- li vertrok, begeleid door 300 wagens. Het bombarde ment begon, verscheidene vrachtwagens vlogen in stukken ,de paniek was onbeschrijfelijk. Toen de vliegtuigen hun voorraad bommen hadden uitgeput, verschenen nieuwe regeeringsvliegtuigen, terwijl de eersten terugkeerden naar hun bases om nieuwe bommen te gaan halen. Deze operatie werd vijf maal herhaald, de colonne opstandelingen werd volledig vernietigd. De „Politic" voegt hieraan toe, dat de colonne de beste was, die de rebellen in Andalusie bezaten. Deze dag was de beste, die de republikeinsche luchtvaart nog heeft meegemaakt. Aldus eindigt 't blad. De regeering gebruikt strijdgas. Burgos. De nationale Junta zou gisteravond of heden de buitenlandsche regeeringen en het bureau van het Roode Kruis te Geneve in kennis stellen met het feit, dat de regeeringstroepen gebruik maken van strijdgassen. Engelsche ambulance naar Spanje. Londen. De eerste Britsche medische eenheid, gevormd door de „Spanish Medical Aid Committee" zal aan het einde van deze week vertrekken naar Spanje. De ambulance zal samengesteld zijn uit vier artsen, acht assistenten, zes ziekenverplegers en drie secretarissen. Voorts zal een uitgebreid materiaal worden meegenomen, o.m. bestaande uit gasmaskers, anti-septische middelen, levensmiddelen, een vracht auto en kampeeringsmateriaal, waardoor de am bulance in staat zal zijn op de twee oorlogstooneelen te werken. De tot dusverre bijeengebrachte inschrij vingsgelden bedragen 800 pond.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1