Groote oneenigheden in ieJMP. Verkoop van twee vliegtuigen Uit Zijpe VARIA Geen burgelijke vliegtuigen naar Spanje verkocht Wroeging De steunverleening in natura Het visschen bij den afsluitdijk Oe Bilt seint ALKMAAR IN DRIJFZAND OMGEKOMEN. In het dorp Ratte bij Oels in Duitschland zou op een boerderij een put uitgebaggerd worden. Een arbeider daalde langs een ladder in den put af, en zonk tot zijn en kels in het slib. Hij sloeg daar geen acht op en ging aan het werk, tot hij tot zijn ontzetting merkte, dat de bodem zonk. Hij riep om hulp en spoedig waren brandweer en geneeskundige dienst ter plaatse, die vergeefs trachten hem uit de verraderlijke massa te bevrijden. Steeds verder werd het lichaam van den onge lukkige door 't drijfzand wegge zogen en na twee uur gaf 't slacht offer den geest. De zandmassa had het lichaam zóódanig tezamen ge perst, dat de bloedsomloop erdoor gestremd werd en hét hart bleef stilstaan. Deze droeve geschiedenis van den laatsten tijd spreekt wel zeer sterk van d§ geweldige zuigkracht die in drijfzand kan verborgen zijn. In dit geval bleken zelfs alle menschelijke machtsmiddelen niet opgewassen tegen deze kracht. De dood was hier het onweerstaanbaar einde. UIT DE GESCHIEDENIS VAN DEN BRIL. De geschiedenis van het gebrui ken van glazen tot verbetering van de gezichtsscherpte laat zich in twee richtingen beschouwen: eer stens in verband met de ontwikke- iing der industrie en vervolgens met het oog op de wetenschappe lijke bearbeiding der zich voor doende vragen. Of de Chineezen het gebruik van brillen vroeger hebben uitgevonden dan de Euro- peeërs, is nog niet met juistheid vastgesteld. Van de oude volken van westelijk Azië wordt slechts een enkel overblijfsel bezeten, dat een opheldering over den ouderdom van de aanwending van vergroot glazen geven kan, namelijk een convexe lens van bergkristal, wel ke in de ruïnen van het oude Ni- niveh is ontdekt geworden. Den ouden Egyptenaren, Grieken en Romeinen was het gebruik van brillen of soortgelijke voorwerpen onbekend. Deze beweging staat wel iswaar vierkant tegenover de meer malen geuite meening, dat Nero bijziende was en zich van een oog glas zou bediend hebben, maar de ze meening berust op een misver stand van Plinius. Gedurende de eerste 12 eeuwen de;- christelijke tijden wordt van brillen niet gewaagd. Ze werden eerst tegen 't einde der 13de eeuw door twee Italianen. Armati en Spi- na, uitgevonden. Of die twee ge meenschappelijk hebben gewerkt, of ieder zelfstandig tot zijn ontdek king is gekomen, is nog een open vraag. Over het feit zelf der uit vinding zijn in elk geval documen ten in voldoend getal en van ge noegzame betrouwbaarheid aanwe zig. In het eerst werden slechts con vexe lenzen gebruikt, maar zulke, welke de bijziendheid konden te hulp komen. Convave lenzen verschenen eerst ongeveer twee eeuwen later. In 1S01 ontdekte de veelzijdige Engel- sche geleerde Thomas Young liet astigmatisme van het oog (storing van het gezicht, waarbij de uit een zelfde punt voorkomende lichtstra len zich niet op één punt van het netvlies vereenigen). En in 1827 vond de beroemde sterrenkundige Airy, als tegenmiddel, de cylindri- sche lens uit. Oogglazen met twee verschillend geslepen vlakken werden uitgevonden en het eerst aangewend door Benjamin Fran- klin van het jaar 1785 af. Het uit zoeken van de geschikte glazen werd aanvankelijk uitsluitend over gelaten aan de venters, die ze aan de huizen te koop aanboden. De geneesheeren bekommerden er zich langen tijd niet om. Zelfs nadat Kepler voor de optiek (de gezichis- kunde) een geheel nieuw veld had ontsloten, lieten de geneesheeren zich toch er buiten, zulke zakén onvereenigbaar achtend met de waardigheid van hun stand. Pas in het midden der 19e eeuw deed een andere opvatting zich gelden, welke hoofdzakelijk aan den ar beid van Helmholz en onzen ver maarden prof. dr. Donders te dan ken was. Deze beide vorschers ver schaften de mathematische en op tische grondstellingen voor het ver vaardigen van vergrootglazen van allerlei aard. De vinding van den oogspiegel, den ophtalmoscoop, waarmede de lichtbreking in het oog kan be paald worden, het verstrekken van den opthalometer tot het meten van astigmatisme van het hoorn vlies en de invoering van 'andere middelen voor het onderzoeken van het oog, welke elkander op volgden, maakten het standpunt van den arts ook ten opzichte van hun belang voor het wegnemen van de gebreken der gezichts scherpte tot een geheel ander. Het bepalen van de juiste bril voor elk oog is heden ten dage bij de we tenschap tehuis, en in tegenstelling met vroegere tijden wordt thans ieder ervoor gewaarschuwd, zich geen bril aan te schaffen, zonder den raad van een oogarts in te winnen. NEDERLANDSCHE REGEERING HAD GEEN BE ZWAAR TOT VERKOOP AAN BONA FIDE MAATSCHAPPIJ IN ENGELAND. De minister van Staat, voorzitter van den raad van ministers, heeft geantwoord op vragen van den heer Polak, betreffende den verkoop van twee Nederlandsche vliegtui gen naar Engeland. Het bericht van het A.N.P., waarnaar door den heer Polak verwezen wordt is, voor zoover het feit van den verkoop van twee K.L.M.-vliegtuigen aan een Britsche luchtverkeersmaatschappij betreft, juist. De vergunning daartoe werd door de regeering op 8 Augustus verleend. Deze verkoop betrof 2 Fokkertoestellen van het type F 7 B aan de Crilly-Airways Ltd., aan welke maatschappij de K.L.M. ook reeds in het verleden oudere toestellen had verkocht. Aangezien de uiteindelijke bestemming van een vliegtuig, dat naar het buitenland wordt verkocht, uit den aard der zaak niet kan worden gecontroleerd, doch er althans voor moest worden gezorgd, dat de levering plaats had overeenkomstig de transactie, waarvoor goedkeuring werd verleend, heeft de re geering aan de K.L.M. de voorwaarde gesteld, dat de beide vliegtuigen door Nederlandsche piloten naar Engeland zouden worden gevlogen en daar door den Britschen kooper zouden worden overgenomen, ter wijl zij de Nederlandsche bescheiden, bij de vlieg tuigen behoorend, weder haar Nederland moesten terug brengen. Aan dezen eisch is voldaan, daardoor hielden de beide vliegtuigen vanaf het tijdstip van de aflevering op van Nederlandsche nationaliteit te zijn en waren zij overgedaan in het bezit van den kooper. Zooals uit deze beantwoording blijkt, is de toedracht èenigs- zins anders geweest dan de vrager aanneemt. De verkoop van oudere vliegtuigen aan andere verkeersmaatschappij en is een normale en veelvuldig voorkomende transactie, aan welke de regeering geen hinderpalen in den weg pleegt te leggen. Zij vond in de omstandigheid, dat in een ander Europeesch land een burgeroorlog woedde, geen aanleiding thans den verkoop van de betrokken twee vliegtuigen aan een bona fide Britsche verkeersmaatschappij te be moeilijken. Daar zich in Engeland vele vliegtuigen van Nederlandsche herkomst bevinden, is voorts niet bekend, dat'juist deze beide vliegtuigen een andere dan de gedachte normale bestemming hebben ge kregen. Het is niet juist gebleken, dat een Spanjaard bij de onderhandelingen over den verkoop' van deze vliegtuigen betrokken was. Reeds voor de vrager zijn vragen tot de regeering richtte, is een andere onder handeling over verkoop van vliegtuigen, op wensch der regeering, afgebroken, aangezien de kooper niet als bona fide verkeersmaatschappij kon worden be schouwd. In afwachting van de internationale non interventie-overeenkomst, waarvoor thans door de groote mogendheden overleg wordt gepleegd, heeft de regeering besloten, voor zoover haar bevoegdheid strekt, ook te verhinderen, dat tijdens deze onder handelingen burgerlijke vliegtuigen naar Spanje zou den worden geleverd. Op de handelingen van het stoomschip „Lode- wijk" zal, zoolang dit vaartuig zich in Nederland sche havens bevindt, worden gelet. Geen aankoop van vliegmachines voor Spanje. In antwoord op de vragen van den heer Schalker in verband met een pjging tot aankoop van Neder landsche vliegmachines voor Spanje, heeft de voor zitter van den raad van ministers het volgende ge antwoord: Het is de regeering bekend, dat een Spanjaard, zich noemende Morenas, begin Augustus in Neder land heeft vertoefd en den 3den dier maand per vliegtuig van den gewonen dienst der. K.L.M. met onbekend doel naar Croydon is vertrokken. Tijdens dat verblijf heeft hij gepoogd een tweetal vliegtui gen van de K.L.M. te koopen en naar Spanje te doen vervoeren, welke verkoop door de regeering is belet. Op den lOden Augustus bevond Morenas zich blijk baar opnieuw in Nederland en heeft toen de directie van de K.L.M. te Schiphol van uit Amsterdam opge beld met de vraag, of hij nog vliegtuigen zou kun nen koopen. Het antwoord op die vraag luidde ont kennend. Daarmee waren de bemoeiingen van de K.L.M. met den heer Morenas beëindigd. Voor zoover bij een onmiddellijk na ontvangst der vragen ingesteld onderzoek is kunnen blijken, ver toeft de bedoelde vreemdeling niet meer in Neder land. Amsterdamsche bouwkundige meldt zich bij de politie aan. Gister heeft zich bij de politie te Amsterdam aan gemeld een 28-jarige bouwkundige. Hij verklaarde, dat. hij vanift eind 1934 tot nu toe geld verduisterd had ten nadeele van zijn patroon. Hij kon niet pre cies opgeven hoe groot het totale bedrag van de ver duistering is, doch hij schatte het op drie a vijf dui zend gulden. De centrale recherche waarschuwde de politie van het bureau Leidscheplein, die een onderzoek instelde en de mededeeling van den bouwkundige ter kennis bracht van den makelaar, bij wien de bouwkundige in dienst was en die niet te Amsterdam woonachtig is, doch er slechts zijn bedrijf uitoefent. Hij over weegt of hij tegen den man, die een neef van hem is, een strafklacht zal indienen. ARME KLEINE. Vin kei: Het tweejarig dochtertje van de fa milie Rovers te Vinkei N.-B.,, is gisteravond bij het spelen in een emmer met kókend zeepsop ècraakt. Toen de moeder het ongeval' bemerkte, waren de le vensgeesten reeds geweken» En de middenstand. De heer Stumpel heeft de volgende schriftelijke v-ragen gesteld aan den minister van sociale zaken: 1. Is het juist, dat bij de voorgenomen wijziging van de steunregeling voor werkloozen, het tevens in het voornemen der regeering ligt over te gaan tot uitbreiding van de verstrekking van levensmid delen in natura? 2. Is het de regeering bekend, dat tot nu toe in vele gemeenten bij die verstrekking in natura de mid denstand bij de distributie wordt uitgeschakeld? 3. Is ook de regeering niet van oordeel, dat daar door aan den toch reeds in zoo groote moeilijkheden verkeerenden middenstand een deel van den om zet is ontnomen en dat het daardoor veroorzaakte nadeel nu, bij de uitbreiding dier verstrekking, nog belangrijk grooter zal wprden? 4. Is de regeering bereid zoodanige maatregelen te nemen, dat in den vervolge bij de verstrekking in natura de middenstand wordt ingeschakeld en dan tegen een wel zeer matige, maar toch den arbeid loo- nende vergoeding, daar het niet-nemen van zooda nige maatregelen tot gevolg zou hebben, dat steeds meer middenstanders den strijd om het bestaan zou den moeten opgeven en daardoor op blijvenden steun van de overheid zouden worden aangewezen? Aan het Bestuur van de afdeeling „Oudesluis" van den Nederl. Arbeiders Sport Bond is door Bur gemeester en Wethouders toestemming verleend tot het aanleggen en houden van een loterij. Burg. en Weth. hebben aan „Het Leger des Heils" vergunning verleend tot het houden van een open bare inzameling (de zg. Jaarlijksche nationale aan vrage) in SeptemberOctober a.s. Politie. Gevonden: (te Petten) een jongensjasje. STOLPERVLOTBRUG. Tot brugwachter aan de nieuwe brug over het N. Holl. Kanaal alhier is benoemd de heer G. Gouma uit Leeuwarden. ST. MAARTENSVLOTBRUG. Fancy-fair. Zaterdagavond hadden velen zich begeven naar 't café van den heer A. Homan, teneinde de offi- cieele opening van de te houden fancy-fair alhier bij te wonen. Do voorzitter, de heer J. Keuris, sprak in 't ope ningswoord zijn genoegen er over uit, dat zoo velen waren opgekomen om deze opening bij te wonen. In 't bijzonder heette spr. Burgemeester Breebaart wel kom, die zich bereid had verklaard, straks de offi- cieele opening te willen doen, hetgeen door het Be stuur op hoogen prijs wordt gesteld. Voorts een woord van welkom aan weth. v. d. Sluijs, alsmede het bestuur der zusterver. „Nut en Genoegen" te St. Maartensbrug, waarmede wordt bewezen, dat beide ver. met gelijk doel en middelen, niet alleen naast elkaar kunnen staan, maar ook met elkaar. Dat ook onze Dokter naast z'n drukke praktijk, tijd kon vin den hier aanwezig te zijn, verheugt ons zeer. Ook doet het ons genoegen, dat do nestor der ver. „Nut en Genoegen", de heer J. Heman, ons eere-lid, die 22 jaar geleden de vereeniging hielp oprichten, thans in ons midden is. Ook het bestuur van Nut en Ge noegen alhier en voorts alle aanwezigen van harte welkom. Vervolgens memoreert voorzitter, dat de commissie, bestaande uit de heeren P. Veuger, J. Mosk en A. v. d. Sluijs, een praChtig rapport had den samengesteld, waarin naar bun meening, de mogelijkheid van slagen was vastgelegd. Dit rapport, aldus voorzitter, is de grondslag geweest, waarop door het bestuur het geheel is opgebouwd, waarvan wij hopen, dat dit, als straks de scheiding door den Ed. Achtb. Heer Burgemeester zal zijn verbroken, uw aller goedkeuring zal kunnen wegdragen. Ook deze commissie een hartelijk woord van dank voor haar omvangrijk voorbereidend werk. Evenwel, zoo gaat voorzitter voort, 't idéé van fancy-fair had nooit tot verwezenlijking gebracht kunnen worden, indien de heer P. Kooij niet zoo be reidwillig was geweest het perceel, dat wij thans in gebruik hebben, voor dit doel af te staan. Als blijk van waardeering heeft het bestuur gemeend, U, juffr. Kooij, deze bloemen aan te bieden. Na ook de verschillende medewerkers, als tim merlieden, leden der versierings-, inkoop- en- prijzen- commissie en alle verdere dames en heeren, die i De heer van Dis vroeg aan den minister van Landbouw en Visscherij: 1. Is het den minister bekend, dat er onder de visschersbevolking aan de voormalige Zuiderzee o.a. te Harderwijk, ernstige bezwaren bestaan tegen do bepaling, dat het hun verboden is te visschen met kuil- en kornetten binnen een strook van 3 k.m.( ge meten uit de vastelandskust en uit den Afsluitdijk, met dien verstande, dat voor het gedeelte van de kust van Noord Holland van Enkhuizen tot Huizen de breedte van bedoelde strook wordt bepaald op 2 k.m.? 2. Is de minister, zoo noodig in overleg met zijrt ambtgenoot van Financiën, bereid maatregelen te treffen, waardoor aan die bezwaren tegemoet geko men kan worden, opdat het dezen visschers moge lijk wordt gemaakt met de vischvangst in hun on derhoud te voorzien? bereid waren aan de verdere werkzaamheden deel te nemen, een hartelijk woord van dank te hebben gebracht, zet voorzitter het doel dezer fancy-fair uit een, nl. versterking der kas van „Nut en Genoegen", teneinde hare bibliotheek aan te vullen en uit te breiden. Het bestuur en zijn groote staf van mede werkers hebben hun best gedaan om 't geheel zoo volledig mogelijk te maken, aan U, aanwezigen en zij, die wij morgen ook nog in grooten getale ver wachten, of zij zal slagen in haar opzet dit doel te bereiken, aldus eindigt vooriztter. Een luid applaus volgde op deze toespraak. Het woord was hierop aan Burgemeester Breebaart, die verklaarde, met genoegen de uitnoodiging om van avond hier aanwezig te zijn, te aanvaarden, omdat 't doel, uitbreiding der Nutsbibliotheek, hem sym pathiek was. Hoewel groot voorstander van sport, ook de cultureele waarden in ons volk aan te moe digen en te bevorderen in opvoedkundigen zin had zijn volle belangstelling. Hij sprak dan ook de hoop uit, dat deze fancy-fair, die zoo door de algemeene samenwerking tot stand was gekomen, zou mogen slagen om de ver. „Nut en Genoegen" te kunnen steunen. Hierna verklaar ik de fancy-fair voor ge opend. Vervolgens wordt nog het woord gevoerd door den heer Blaauw, namens de vereeniging Nut en Genoegen te St. Maartensbrug, die o.m. de beste wenschen uitsprak voor het welslagen van deze fan- cyfair. Hierna wordt door het dochtertje van den heer de Haan aan Burgemeester een schaar aan geboden. Toen een flinke knip aan het lint en de laatste beletselen die toegang gaven tot de plaats waar het feest gehouden zou worden, waren weg genomen. Even een trapje neer en toen: wij waren verbluft wat wij hier te zien kregen. Wat het Bestuur met z'n legio helpsters en helpers hier gepresteerd had, was werkelijk buitengewoon. De groote schuur van den heer Kooij was als 't ware omgetooverd in een groote kermis met allerlei kramerijen, stalletjes en je weet al niet wat. Ja zelfs een echte waarzeggers tent ontbrak niet op het terrein. Hoe is 't mogelijk dachten we, dat men zooiets voor lekaar weet te krijgen en ja, toch kan het, maar dan ook alleen door buitengewone samenwerking van de geheele burgerij, zooals dit hier het geval was. Van de vele dingen die te koop werden aangeboden, evenals van de diverse spelletjes werd druk gebruik gemaakt, 't Was er echt gezellig en die gezelligheid was niet weinig verhoogd door dc origincele Sonny-Band, waarvan de overbrenging van de muziek met luid- sprekerinstallatie was tot stand gebracht door den heer J. Groot van Schagen. Ook wij hebben er een paar hoogst plezierige uurtjes doorgebracht en het speet ons, meer dan wij kunnen zeggen, dat wij ge noopt werden afscheid te nemen van een plaats waar wij nog zoo gaarne langer vertoefd hadden. Maar ja Des Zondags erd alles in denzelfden geest voort gezet en de zeer talrijke aanwezigen hebben even als wij, ook dien dag volop genoten. Zeer veel zouden wij hierover nog in het midden kunnen brengen, maar laten wij tenslotte volstaan met te zeggen, dat deze fancy-fair buitengewoon goed geslaagd is en dat zij die het initiatief hebben ge nomen met groote voldoening op hun werk kunnen terugzien. Een gezellig bat tot besluit. De uitslagen van de verschillende prijzen die be haald zijn worden nader bekend gemaakt. Verwachting: zwakke tot matige noordwestelij ke tot zuidwestelijke wind, tijdelijk opklarend, later kans op regen, vrij warm overdag. Verdere voor itzichten: enkele regenbuien afgewisseld door opklaringen. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 767. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15.5 gr. C. is 60 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. Hoogzijde 103 Schageru BESCHULDIGINGEN VAN COR RUPTIE. Gisteravond heeft de afdeeling van de S.D.A.P. in Alkmaar een zeer gewichtige vergadering gehouden. De oorzaak daarvan lag in het volgende, dat wij aan de Alkm. Crt. ontleenen: ,Op onze redactietafel lag gistermorgen een convoca tie, waarop werd aangekondigd, dat de afd. ALkmaar der S.D.A.P. gisteravond een buitengewone ledenver gadering had uitgeschreven, met als ecnig agenda punt een voorstel tot royement van de leden mevr. C. HellemanHardebol en A. Bakker en W. J. Bu lens. Waar het hier een voorstel beti'eft tot royement van twee raadsleden en een ex-raadslid, oordeelden, wij de zaak belangrijk genoeg om eens op onderzoek; uit te trekken. De vorige week hadden wij reeds het gerucht ver nomen, dat het royement van wethouder Bonsema vaststond. Wij wisten dus, dat er voor de zooveclste maal sprake was van een oneenigheid in de afd. Alkmaar der S.D.A.P., waarmede het partijbestuur zich bezig hield en waarin ook het college van B. en W. was gemoeid. Omdat wij veronderstelden, dat de tegenover el kander staande partijen, na het door B. en W. in gestelde onderzoek, wel tot élkander zouden komen, hebben we tot nog toe gemeend geen ruchtbaarheid aan het conflict te moeten geven. Blijkens bovengenoemde convocatie is dit niet het geval en aangezien het conflict verband houdt met een vermeende corruptie van wethouder Bonsema, zijn wij thans van oordeel, dat ook de burgerij, er recht op heeft te vernemen, waarover het hier gaat. Mevr. Helleman—Hardebol was n.1. ter oore geko men, dat wethouder Bonsema van de ouders van een tijdelijk bij de lichtbedrijven te werk gestelden jongeman voor de toezegging van een vaste aanstel ling een lamp en een jongensrijwiel in geschenke had aangenomen. Dit wees op corruptie en zij stelde daarom de raadsleden Bakker en Bulens hiermede in kennis. Deze beiden wisten zich in het bezit te stel len van een schrijven van de leveranciers, waaruit bleek, dat de lamp en het rijwiel voor rekening van de moeder van den jongeman geleverd waren bij wet houder Bonsema. Ook stelden zij' zich in het bezit van een verklaring van den jongen, waarin deze te kennen gaf, dat het rijwiel geschonken was voor: de toezegging van een vaste aanstelling. Op grond van deze geschriften sommeerden zij het partijbestuur om in te grijpen, toezeggende, dat zij zouden zwijgen, wanneer wethouder Bonsema oogen- blikkelijk bedankte. Het partijbestuur was evenwel niet onbekend met het feit, dat op aandrang van wethouder Bonsema de heeren Bakker en Bulens het vorig jaar niet in het afdeelingsbestuur waren herkozen. Het stoorde zicli niet aan de sommatie en stelde een serieus onderzoek in. Dè heeren Bakker en Bulens wendden zich daarop met het geval tot den loco-burgemeester, wethouder Klaver, die eveneens een nauwkeurig onderzoek in stelde en de zaak in B. en W. ter sprake bracht. Als resultaat van dit onderzoek kwam vast te staan, dat door de moeder van den betreffenden jongen vóór 'n paar jaar aan mevr. Bonsema, namens den leerkring die door mevr. Bonsema aan huis regelmatig werd ontvangen, een lamp cadeau was gedaan, welke lamp, zonder mede-weten van dc familie Bonsema, door dc vrouw was betaald. Voorts bleek, dat dezelfde vrouw, die van de fa milie Bonsema meermalen geschenken had ontvan gen, vóór 2 jaar aan het zoontje van den heer Bon sema, waarvan zij bijzonder veel hield (vele jaren bezocht mevrouw Bonsema als sub-agente van de „Proletarische Vrouw", met haar zoontje de be treffende vrouw) een rijwiel cadeau gegeven. Wethouder Bonsema, de goede bedoelingen van die vrouw waardeerende, had toen zijn vrouw echter beduid, dat het met dergelijke geschenken uit moest zijn. Uit het dossier van de vergaderingen van de gas- commissie bleek voorts, dat wethouder Bonsema een vaste aanstelling aan den jongeman, die reeds vijf jaar tijdelijk in gemeentedienst werkzaam is ge weest, steeds had tegen gehouden met het oog op de mogelijkheid, dat de prov. het G.E.B. zou over nemen, waardoor arbeiders bij de lichtbedrijven, overcompleet zouden worden. Zoowel de moeder als de jongen verklaarden tegenover B. en W., dat wet houder Bonsema nimmer een' vaste aanstelling ba loofd had en dat. het rijwiel uitsluitend uit liefdo voor het kind was geschonken. De verklaring van den jongeman, waarin het te gendeel stond, was door anderen opgemaakt en door hem in het nachtelijk uur onderteekend, zon-

Schager Courant | 1936 | | pagina 2