let huis Wat er in de verschillende landen gegeten wordt Het einde van Urk als eiland nabij Lading uit Spanje voor Nederland Ernstig auto=ongeluk Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKERTJES met de i>iji DE WERKZAAMHEDEN VOOR DE ZUIDERZEEWERKEN VORDEREN HEER EN HEER. Met schrijft van Urk aan het „Hsbl." De eenzaamheid, welke altijd heerschte bij het eiland Urk, wordt thans verbroken door puffende sle_pbooten en stampende motorvlettcn, waarachter zich groote logge bakken bevinden waarin zich klei-, keileem of zand bevindt. Vier groote baggermolens zijn bezig de geulen te maken, de sluisput van het stoomgemaal, dat straks den te maken polder moet leegmalen en de groote sluis welke toegang zal ge ven aan de scheepvaart voor het kanaal dat dwars door den polder naar Lemmer zal loopen. Baggermolens, zandzuigers, grijpers, enz. nemen deel aan een voorspel van de drukke werkzaamhe den welke het volgend jaar zullen beginnen bij het maken van den N. O. Polder. Thans zijn de werk zaamheden nog beperkt tot de te maken werkhaven bij Urk, welke ook dit jaar nog bij Lemmer gemaakt zal worden. De vergrooting van het Westeinde van Urk, dat ongeveer £00 M. langer wordt, is zoo goed als klaar. Met het afwerken van dit gedeelte is reeds begonnen door grondwerkers en steenzetters uit Genemuiden en Sliedrecht. Aan de zuidzijde van het eiland is ook reeds ecnig land boven het zeepeil gekomen, zoodat nu reeds te zien is hoe groot de werkhaven bij Urk zal worden. De ééne dijk daan-oor wordt 800 M. lang. Binnenkort zal dan ook een begin worden gemaakt met het opspuiten van het land, dat ligt bij dè werkhaven te Urk. Is het dus rondom Urk zeer druk, op het eiland zelf is van de werkzaamheden nog weinig te bespeu ren. Men dacht eerst, dat de middenstand te Urk iets zou profiteeren van de Zuiderzeewerken, thans moet geconstateerd worden, dat dit een teleurstellen de misrekening is, aangezien de concurrentie zoo ge weldig is, (vooral in het bakkersbedrijf) dat velen met verlies hun brood leveren. Overigens krijgt Urk veel bezoek van vreemdelin gen, die al nieuwsgierig zijn en de Zuiderzeewerken zelf willen bezien. De groote haven van Urk, blijkt nu reeds te klein te zijn voor de Urkervloot en het vele materiaal, zooals sleepbooten, baggermolens. Het gevolg is, dat vele baggermolens nu reeds buiten de haven ten anker moeten gaan, vooral des Zaterdags wanneer de geheele Urker vloot huiswaarts keert. De visschers zullen dan ook blij zijn, wanneer de werkhaven gereed is en zij weer alleen de beschik king hebben over de haven. Het einde van Urk als piland is nabij en eerlang zal dit afgesloten gemeenschapje worden ingelijfd bij, en opgaan in, het vaste land van Nederland. Aanbesteding voor den Noordoostelijken Polder. 's-Gravenhage. Vanwege den Rijkswater staat is gister aanbesteed het maken van een lundeeringsput met omringdam, een ge deelte van den ringdijk van den Noordooste lijken Polder en een werkhaven met opslag terreinen, nabij Lemmer. Laagste inschrijfster was de N.V. Hij. tot Uitvoering van Zuiderzeewerken te Wierin- gen, voor 1284.000.—, GEEN ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN DE KONINKLIJKE EN SOVJET-RUSLAND. 's-Gravenhage. Naar aanleiding van berichten uit Moskou, waarin sprake is van nieuwe onderhan delingen tusschen de groote petroleumconcerns en de Sovjet-Regcering, welke te Londen gevoerd zouden worden, hebben wij ons om nadere inlichtingen tot de directie van de Koninklijke gewend en zijn door haar gemachtigd mede te deelen, dat deze berichten van allen grond ontbloot zijn. DE BRAND TE ROTTERDAM. Rotterdam, 19 Aug. In aansluiting aan het be richt inzake den brand in een complex loodsen aan den Langedijk te Rotterdam, vernemen wij nader, dat hierbij slechts een paard den vuurdood heeft ge vonden. De drie ponney's waarvan men dacht, dat ze eveneens zouden zijn omgekomen, hebben n.1. kans gezien weg te rennen. De beesten zijn later ge vonden. Ontdekkingen van een wereldreiziger De Engelsche schrijver Ste- phen Graham is dezer da gen van een reis om de wereld teruggekeerd. On derstaand artikel bevat eenige bijzonderheden om trent deze reis, welke Gra ham gemaakt heeft in op dracht van het Londen- sche Instituut voor moder ne voeding. Niets is zoo verschillend dan de menu's der volken. Op een deel van de aardbol heeft men een nationaal gerecht, dat in negen van de tien gevallen bewoners van andere we- relddeelen met geen blik waardig keuren. Stephen Graham, die de vereerende opdracht gekregen had een kijkje te nemen in de keukens der verschillende volken, heeft drie jaren noodig gehad om de geografie langs gastronomischen weg te be- studeeren. Het aantal maagstoor- nïssen dat hij bij deze gelegenheid opgeloopen heeft, was legio. Wat de dranken betreft, die in de verschillende landen gedronken worden, deze zijn voor een normale maag nog wel uit te houden. Overal, waar de Union Jack wap pert, is thee de nationale drank, in het bijzonder in Engeland, Cana da en Australië. Groote koffiedrin kers zijn de Amerikanen, de Polen, de Oostenrijkers, de Tsjechen, de Hongaren, de Joego-Slaven en de Spanjaarden. De beste koffie wordt in Polen gedronken, aldus Gra ham. De Spanjaarden laten de hee- te koffie koud worden, doen deze dan in een flesch, waarin hij over nacht bewaard blijft om den vol genden morgen, vermengd met ko kende melk, opgediend te worden. In Frankrijk drinkt men bij het ontbijt doorgaans koffie. In Holland meestal thee, doch ook wel choco lade. Het beste bier wordt in Duitschland geschonken, hoewel Tsjecho-Slovakije, Oostenrijk, Ne derland en Engeland ook heel goed bier fabriceeren. „Kvass" is een Russische specialiteit. De nationale drank der Tartaren is „Kumis", paardenmelk. De Schotsche natio nale drank is vanzelf sprekend whiskey. Het grootste onderscheid in het eten bestaat tusschen Griekenland en de Hindoes. Terwijl namelijk de Hindoes, tezamen met de Mexi canen, de grootste pepereters ter wereld zijn, zij n de Grieken vol gens Graham de grootste liefheb bers van zoete spijzen. Griekenland verbruikt percentsgewijze meer sui ker dan eenig ander volk ter we reld. Hiermede brengt de Engelsche „pottenkijker" dan ook der Grieken aanleg voor corpulentie in ver band. Vandaar dan ook zijn bewe ring, dat men de keuken herkent aan de uiterlijke verschijning der menschen. Wijlen Erasmus reeds heeft ge zegd, dat de Engelsche vrouwen haar schoonheid danken aan de Engelsche „biefstukken", terwijl Adam Smith de meening uitte, dat de Iersche vrouwen daarom zoo mooi zijn, omdat ze zich hoofdza kelijk met aardappelen voeden. Gra ham beweert, dat de whiskey de oorzaak is van de groote hoofden der Schotten, terwijl het godsdien stige fanatisme der Hindoes een ge volg is van het vele gepeperde eten. Als grond voor de in Mexico veel verbreide scheelheid voert Graham de „Pulque", de nationale drank in Zuid-Amerika aan. De bewoners van de kuststreken in Scandinavië, die zich bijna uit sluitend met visch voeden, hebben hieraan hun mooie blanke huid te danken. De Franschen zijn vroo- lijk, omdat ze veel wijn drinken (sic!), terwijl de Slavische zwaar moedigheid een gevolg is van het overmatige koffiedrinken. Komt men te Marseille, dan Is men als het ware verplicht Bouil- labaise te eten, een vischsoep, In Servië geldt als een groote lekkernij gebraden zwijnenvleesch, terwijl in de Kaukasus de „Schschlik" de grootste delicatesse is. Oostenrijk heeft zijn niet te evenaren „Wiene Schnitzel". Dalmatië heeft de re putatie van de lekkerste gebakken kikkerbilletjes, die bij geen enkele feestmaaltijd ontbreken mogen. Het nationale gerecht in Italië is spaghetti en ravioli De Amerikaan is trots ou zijn maisschoteltjes, ter wijl de Engelschman lofliederen zingt van zijn „Roastbeef of Old England". In Spanje verstaot men het best de kunst om mosselen smakelijk toe te bereiden. In Cali- fornië smult men van de beroemde „Porterhouse steak", een vleesch- gerecht, dat veel weg heeft van den beroemden Franschen „Chateau briand" en waarvan Jack Londen geschreven heeft: „Jammer, dat als ik ooit nog eens millionnair wordt. Ik hiervan slechts twee per dag kan eten". Indië is bekend om zijn heerlijke gevulde Augurken, terwijl men in verschillende deelen van Mexico uitsluitend van bruine boonen leeft. In Canada mogen pasteitjes zich in aller gunst verheugen, terwijl er niet één neger is, die niet een ge braden kippetje voor zijn lieve lingsgerecht verklaren zou. Zoo ziet men. dat ieder land ter wereld zijn eigen specialiteit heeft. Duitschland heeft de beste bier brouwers, Frankrijk de geniaalste koks, de Engelschen verstaan de kunst de lekkerste puddingen te maken, niemand kan spaghetti zoo heerlijk toebereiden als een Italiaan, de Bulgaren zijn experts in het bereiden van joghurt, lekkere smeuige erwtensoep eet men al leen maar in Holland, voor een goede cocktail heeft men een Ame- rikaansche mixer noodig, enz., enz. Stephen Graham heeft op zijn rei zen evenwel nog andere dingen op gemerkt. Hij heeft namelijk vast gesteld, dat de sterkste eters niet de natuurvolken zijn, doch de Rus sen. Weliswaar, zoo voegt hij ei aan toe, kunnen zij onder het bolsjewistische regiem, dat hun nauwelijks voor den hongerdood bewaart, hun talenten niet meer bewijzen, gelijk ook de eens beroem de Russische kookkunst door de politieke ontwikkeling verloren ging. Na de Russen komen als „veel- eters" de Amerikanen. Hierbij komt de wereldreiziger tot een zeer in teressante conclusie. Die volken, die in den loop der eeuwen, steeds voldoende te eten hadden en de nood niet leerden kennen, zijn ma tige eters. Sterke eters zijn die na ties, die in vroegere tijden van le vensmiddelenschaarschte te lijden hadden. Zoo zijn b.v. de Engelschen zeer matige eters, terwijl de Schot ten, die in de Middeleeuwen dik wijls een hongersnood hebben mee gemaakt, uitgesproken „veeleters" zijn. Op deze wijze wordt de wereld spijskaart tot een biologisch en ge schiedkundig document der volken. NA DE OLYMPIADE. Ooggetuige: „Maar., maar meneer de agent, wilt U de dief laten ontkomen?" O, laat hem die kleine voorsprong, ik ben favoriet op de 400 meter. „ACHILLES" VAN DE K.N.S.M. NAAR VERSCHILLENDE SPAANSCHE HA VENS. KAASZENDINGEN DOOR SPAANSCHE REGEERING IN BESLAG GENOMEN. Naar wij vernemen, zal in verband met voor Nederland bestemde lading het stoom schip „Achilles" van de Kon. Ned. Stoomboot Mij. de Spaansche havens Barcelona, Valen- cia, Alicante en Malaga aanloopen, in welke havens, volgens bij de reederij ontvangen bericht, de belading van het schip zou kun nen plaats vinden. Voorts vernemen wij, dat van de destijds uit schepen van de K.N.S.M. in Taragona geloste ladingen alle kaaszendingen door de Spaansche regeering in beslag zijn genomen. Tegen de steunverlaging Gemeenschappelijke actie. Amsterdam. Gepleegd overleg tusschen de be sturen van de Rev. Soc. Arb. Partij en het Natio naal Arbeids Secretariaat heeft ertoe geleid, dat in samenwerking met het landelijk comité voor strijd en solidariteit en sympathiseerende werkloozenorga- nisaties een gemeenschappelijke actie tegen de drei gende steunverlaging voor de werkloozen zal worden gevoerd. Deze actie zal zich richten op: 1. Intrekking van de per 30 Juli bekend ge maakte verslechteringen; 2. Herstel van de steunregeling, die voor Juli 1934 van kracht was; 3. Steunuitkeering aan jeugdige werkloozen (vrijgezellen) 4. Algemeene huurverlaging voor huur be neden f 600.per jaar met 20 pet. Op den tweeden Zondag in September wordt een landelijke demonstratieve bijeenkomst georganiseerd. EEN DOODE, EEN ERNSTIG GEWONDE. Bergen op Zoom, Aug. Gisternacht te omstreeks vier uur heeft op den straatweg Putte-Capellen op Belgisch gebied, ter hoog te van de zgn. Blokjesweg liggende in den verkeersweg EsschenRoozendaal, een zeer ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan een jongeman het leven heelt gekost, terwijl zijn broeder levensgevaarlijke verwondingen opliep. Twee zoons van den leeraar Rhoen uit Bergen op Zoom, de 23-jarige Jos. Rhoen en de 29-jarige Jac, Rhoen keerden omstreeks dien tijd terug van eeu vacantiereisje in België. Het schijnt in de bedoeling van den oudste der beide broers, die chauffeurde, te hebben gelegen den weg naar Roosendaal in te gaan. Blijkbaar heeft hij evenwel dezen weg iets te laat gezien. Hij heeft echter de bocht toch nog genomen, met het gevolg, dat de wagen tegen een lantaarn paal opbotste, welke geheel uit den grond werd ge rukt. De auto werd nagenoeg vernield. De jongste broer is spoedig na het ongeval overleden, terwijl de oudste zoo ernstig werd gewond, dat voor zijn leven wordt gevreesd. De gewonde, die te Kcrkrade woont, is, nadat voorloopige geneeskundige hulp was ver leend, naar het ziekenhuis te Capellen overgebracht. De Belgische gendarme heeft een onderzoek inge steld. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als her boren voelen door één of twee Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER. CACHETS II FEUILLETON Naar het Engelsch door A. E. W. Mason 66. „Ja", verklaarde Hanaud nader nadat de deur zich achter den Commissaris had gesloten. „Deze prettige kamer is de gabriek geweest, waar al die afschuwelijke brieven vervaardigd werden. Hier werd munt geslagen uit verschil lende inlichtingen; hier werden brieven ge typt; van hier vonden zij hun weg. „Driegbrieven!" riep Jim uit. .Brieven waar in geld werd geeischt!" „Sommige", antwoordde Hanaud. „Doch Betty Harlowe had geld. Zooveel zij noodig had, en méér indien zij er om vroeg". „Zooveel zij noodig had! Neen', antwoordde Hanaud hoofdschuddend. „De chanteur heeft nooit geld genoeg. Want niemand wordt zoo afgeperst als hij. Een plotselinge en onrechtvaardige woede maakte zich van Frobisher meester. Hanaud en hij, waren het er reeds lang over eens, dat hier oen misdadigersbende aan het werk geweest was Het kon zijn, dat Betty daarvan deel uitmaak te, zelfs de leiding had, doch moesten de ande ren vrij uitgaan? „Er zijn er nog meer", riep hij. „De man, die de motorfiets bereed „Do jonge Espinoza" viel Hanaud hem in de rede. „Hebt gij op zijn tongval gelet, terwijl Betty aan de wegsplitsing bij Val Terzon met hem heeft staan praten? Hij zal zijn machine niet meer bestijgen. Reken daarop!" „En de man de den zak binnenbracht?" „Maurice Thevenet", antwoordde Hanaud. „De veelbelovende nieuweling in het vak. Hij zit in het huis van bewaring. Hij zal dat goede woordje van mij, dat Parijs voor hem moet ont sluiten. nooit ontvangen. „En Espinoza zelf dan die morgen bier zou komen hij hield plotseling op. de oogen in de richting van Ann. „En die Jean Gladel vermoordde niet waar? ging Hanaud voort. „Die ezel van een vent! Waarom gebruikte bij het mes van den Cata laan op de Catalaansche manier?" Hanaud keek op zijn horloge. „Dat is ook voorbij. Thans zit ook Espinoza achter sdot en grendel. En er zijn nog anderen, mijnheer, van wie gij nog noodt hebt gehoord, Het net was vannacht breed uitgespreid Maak u daarover niet ongerust!" Moreau was met de sleutels teruggekeerd en overhandigde deze aan Hanaud. Hanaud stak ze in een van zijn zakken en keerde zich tot Ann Upcott. „Mademoiselle. ik zal u dezen nacht niet meer met vragen lastig vallen. Morgen moet u mij mededeelen, waarom u naar het bal bij me vrouw Le Vay gegaan zijl. Men had laten voor komen, dat gij wildet vluchten. Dat was natuur lek een leugen. Morgen zult u mij de ware re den mededeelen en precies alles, wat u daar is overkomen." Ann rilde bij de herinnering aan de gebeurte nissen van den avond, doch zij gaf bedaard ant woord. „Goed. Morgen zal ik u alles vertellen". „Utstekend. Dan kunnen we gaan, sprak Ha naud opgeruimd. „Gaan?" vroeg Ann Upcott met verbazing. „En u heeft ons hier allen laten opsluiten." Hanaud lachte. Hij had een kleine voor bet meisje ereed, en Hanaud was dol op verrassin gen, mits hij de man was die ze bereidde. „Ik vermoed, dat mijnheer Frobisher de waar beid reeds heeft geraden. Dit huis, mademoiselle het Hotel de Brebizart, is vlak bij Maison Gre- nelle. Er is slechts één rij huizen tusschen, de huizen n de Rue Charles-Robert. Het werd ge bouwd door Etienne Bouchart de Grenelle, Pre sident van het Parlement onder de regeering van Lodewijk XV een zeer waardig en belang wekkend persoon en hij bouwde het - onthoud dat punt, mademoiselle tegelijkertijd met Maison Grenelle. Toen het kant en klaar was. liet hij er zeer aardig dametje uit de provincie in wonen Madame de Brebizart aan wie het huis zijn naam heeft ontleend. Er vloeide in het geheel geen schandaal uit voort. Want de President bezocht Madame de Brebizart nooit. En wegens de meest voor de hand lig gende redenen. Tusschen di't huis en Maison Grenelle had hij een geheime gang laten maken in een eeuw. toen geheime gangen schering en inslag waren". Frobisher was getroffen. Hanaud had hem een schranderheid toegekend, waarop hij geen aanspraak mocht maken. Hij was zóó met zijn volle hart en hersens bij de gebeutenissen ge weest, die dezen avond zoo snel op eikand r ge volgd waren, dat het hem had ontbroken aan den tijd, zich aan gissingen en gevolgtrekkin gen te wagen. „Hoe ter wereld is dat door u ontdekt?" vroeg hij. ,.Dat zult gij te behoorlijker tijd vernemen. Voor het oogenblik zullen wij genoegen nemen met de feiten', vervolgde Hanaud. „Na den dood van Etienne de Grenelle, ging na verloop van tijd het geheim van de die gang verloren. Te vens geraakte zij naar ik vermoed, in verval en misschien versperd. In ieder geval, tegen het einde van de achtiende eeuw, hadden het Hotel de Brebizart en Maison Grenelle, verschillende eigenaars. Het was Simon Harlowe evenwel die het geheim ontdekte. Hij kocht het Hotel de Brebizart terug, liet de geheime gang herstel len, en maakte er hetzelfde gebruik van als Mijnheer de President. Want hier liet hij Ma dame Raviart wonen, gedurende de jaren, vóór den dood van haar echtgenoot haar de vrijheid gaf, Simon Harlowe te huwen. Ziedaar! Mijn korte lezing is afgeloopen. Laat ons thans gaan Hij boog voor Ann als iemand, die een le zing gehouden heeft, ontsloot de breede deuren van de ingelegde kast. die tegen den eenen wand stond. Een kreet van verrassing ontsnapte an de lippen van Ann, die onzeker opgerezen was. De kast was geheel ledig. Er was niet zoo veel in als een plank, en het was voor allen zichtbaar, dat de vloer van de kast recht over eind was opgelicht tegen den achterwand, en dat een rij treden, door de dikte van den muur heen, naar beneden leidde. „Kom", zeide Hanaud. en bracht zijn eflec- trische fakkel te voorschijn. „Neemt u deze, mijnheer Frobisher, en ga met mademoiselle vooruit Ik zal de lichten uitdraaien en volgen Doch met een kleinen rimpel op het voorhoofd trad Ann eensklaps achteruit. Zij legde een hand op de mouw van Hanaud en zocht daar steun. „Ik ga liever met u mede", zeide zij. „Ik sta niet erg vast op mijn heenen". (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6