Het proces te Moskou KIJKEn is KOOPEn oij CLOECK Engelsch stoomschip aangehouden De vijand boven Madrid? Een groep vliegtuigen reeds boven de stad geweest „Queen Mary" verovert den „Blauwen Wimpel" Opstand in de Oekraine Plaatselijk Nieuws. Maandag 24 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10047 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.lï. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels 10.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Aanval op Madrid aanslaande? Enkele bommen geworpen La Coruna: Radio Ia Coruna beves tigt, dat het hoofdkwartier te Burgos de voor bereidingen voortzet voor den definitieven aanval op Madrid. Lissabon: Volgens een bericht nit Sevilla werd Madrid Zaterdag door een groep vliegtuigen uit Tablada gebombardeerd. Dit bombardement moet beschouwd worden als een repressaille voor de beschieting en het bombardement van open steden door de re- geeringsstrij dkrachten. Lissabon: De markies van Quintanar, die gedelegeerde is van de Junta van Burgos in Portu gal, heeft gister in een interview verklaard, dat het leger van zijn partij binnen drie of vier dagen de troepen der Madrileensche regeering ook in de om streken van Madrid zullen aanvallen. De inbezitneming van de hoofdstad zou volgens den markies daarna niet lang meer op zich laten wachten. Na de overwinning, aldus de zegsman, zal Spanje worden geregeerd door een militaire dictatuur. Ver volgens zal een regiem worden gekozen, dat tot het welzijn van het land zal moeten strekken. Na de bezetting van Guipuzcoa zal Madrid zonder érnstigen tegenstand eveneens vallen. Een geluid van regeeringszijde. problemen der toekomst. De Madrid. Het blad El Liberal zal in zijn editie van heden een artikel bevatten van de hand van Prieto, getiteld: „Ecnige problemen, die zich in het uur der overwinning zullen voordoen". Na een uiteenzetting der gróote moeilijkheden, welke het nationale bedrijfsleven als gevolg van den burgeroorlog zal moeten overwinnen, schrijft Prie to: indien de overwinning eenmaal bevochten zal zijn, zullen de zaken niet kunnen blijven zooals deze op 17 Juli waren. Het is dringend noodig het einde van het kapitalisme, van de kerk en van het leger, die de tegenwoordige beweging steunden en veroor zaakten, onder oogen te zien. Toch moet deze hervorming met een duidelijk be sef der werkelijkheid worden ter hand genomen. Indien de werkelijkheid door ons niet juist zou wor den opgevat, zou onze overwinning geen ander nut hebben gehad dan dat wij alsnog onzen ondergang tegemoet zouden gaan. Bij de afschaffing van het groote kapitalisme mag in geen geval het persoonlijk initiatief worden ver stikt. Bij de onderwerping van de kerk ligt geens zins voor het religieuze gevoel der massa op wreede wijze te onderdrukken. De reorganisatie van het leger mag van de leger- strijdkrachten niets laten bestaan, dat niet direct en uitsluitend ten dienste van de natie is. Men moet er zich vooral voor wachten niet in den greep te vallen van het buitenlandsch fascisme, na dat wij het binnenlandsch fascisme, dat wij thans bevechten, zullen hebben overwonnen. De strijd om San Sebastian. Bayonne: Zondag: Het blad „Frente Popu- lar" geeft de volgende bijzonderheden over het laat ste bombardement van San Sebastian: Een opstande lingenkruiser, de Espana of de Almirante Cervera, heeft gisteren San Sebastian gebombardeerd. Het schip vuurde drie granaten af en veroorzaakte slechts materieele schade. Onder het vuur der batterijen trok het zich onmiddellijk terug, om in den avond terug te keeren en nog een twintigtal granaten af te vu ren, welke waarschijnlijk gericht waren op de batte rijen Urgull, Mompas en San Marcos. Het schijnt dat het doel niet getroffen is. Het bombardement heeft geen enkel slachtoffer gemaakt. Van het Irun-front. Hendaye, Zondag. Het eenige incident aan het - tr^t. gemeld kan worden, is vanmor- Een overzicht van het front in Spanje. Het gearceerde gedeelte bevindt zich nog in han den van de regeeringstroepen. Ook het ge deelte aan de Noordkust, hoofdzakelijk om San Sebastian en Irun, waar een heftige strijd gevoerd wordt. gen het bombardement der stad door twee vliegtui gen der rebellen, die een twaalftal bommen lieten vallen, waarvan vier terecht kwamen bij het station op een machinedepot, waar materieele schade werd aangericht. De andere bommen vielen op de regee- ringsloopgraven nabij Ventas. De Noordkust gebombardeerd. Hendaye, Zondag. Hedenmiddag twee uur heeft een oorlogsbodem van de opstandelingen, welke is niet bekend, zich op zes mijl buiten Kaap Gigu iers geplaatst en vandaar Pasajes en fort Guade- lupe gebombardeerd. Na een bombardement van drie kwartier vertrok het- schip weer. Het schijnt, dat het voornaamste punt voor bom bardement, behalve het fort, de benzine-depots zijn, welke gelegen zijn tusschen Irun en Pasajes. Tot nu toe zijn deze evenwel nog niet getroffen. Brand in gevangenis te Madrid. Bayonne. Volgens hier ontvangen berichten is Zaterdagavond te Madrid een felle brand uitgebro ken in een gevangenis, waar in de hoofdstad gear resteerde fascisten zijn opgesloten. Brandweerafdee- lingen Guardia de Asalto en militietroepen wisten het vuur spoedig meester te worden. Er waren on middellijk maatregelen genomen om het ontsnappen van gevangenen onmogelijk te maken. Het onderzoek heeft nog niet uitgewezen wat de oorzaken van den brand geweest zijn. SPAANSCHE KRUISER BELET DE REIS VAN GIBRALTAR NAAR MAROKKO. Gibraltar. Zondag. Officieel wordt mede gedeeld, dat het Britsche schip „Gibel Zerjon" dat den dienst tusschen Gibraltar en Marok ko onderhoudt, in volle zee is aangehouden door een oorlogsbodem van de Spaansche Re geering. Bevestiging ontvangen van aanhouding der Gibel Zerjon. Londen. De admiraliteit bevestigt in een offici eel communiqué dat het Engelsche stoomschip Gibel Zerjon Zondagochtend werd aangehouden door een Spaansch oorlogsschip, toen het zich op 10 mijlen buiten Melilla bevond. De kruiser Repulse en twee torpedojagers aldus besluit het communiqué, zijn uitgevaren om een on derzoek ter plaatse in te stellen. Volgens de laatste officieele berichten zou den Gi bel Zerjon, welk schip den dienst onderhield tusschen Gibraltar en Melilla niet door het Spaansche oorlogs schip Miguel Cervantes zijn aangehouden, zooals in zekere telegrammen werd gemeld, doch zou het slechts het verzoek hebben ontvangen naar Gibraltar terug te keeren in plaats van zijn reis voort te zetten. Tot nu toe is uit niets gebleken, dat het Spaan sche schip tot een andere wijze van inmenging zou zijn overgegaan. Hoewel men in officieele kringen weigert eenig commentaar te verstrekken aleer de bijzonderheden van het incident bekend zijn, is hier geen enkele beroering merkbaar over het optreden van de Miguel Cervantes en men is geenszins geneigd aan dit incident den ernst toe te kennen, welke in ze kere telegrammen er aan werd gegeven. De Engelsche admiraliteit deelt verder mede, dat de Britsche flotieljeleider Codrington Zondagmid dag den Spaansch en kruiser Miguel Cervantes die de Gibel Zerjon heeft aangehouden, heeft ont moet. De commandant van de Codrington begaf zich aan boord van den Spaanschen kruiser en pro testeerde tegen de inmenging in de Britsche scheep vaart buiten de territoriale wateren. De commandant van de Miguel Cervantes bood zijn verontschuldigingen aan. De. gezagvoerder van de Gibel Zerjon mag verder naar eigen goeddunken zijn route bepalen. Zweedsch schip beschoten. Stockholm: Volgens een mededeeling van het Zweedsch telegraaf-agentschap is het Zweedsche stoomschip „Gallia" door de Spaansche regeerings- schepen ter hoogte van Cadiz op 19 Augustus gebom bardeerd. Het schip zou zonder schade geleden te hebben, in de Portugeesche haven Setubal zijn aan gekomen. De minister van buitenlandsche zaken wacht bi- zonderheden af, alsmede de houding der andere mo gendheden tegenover het besluit der regeering van Madrid, om alle havens, die door rebellen bezet zijn, tot oorlogsgebied te verklaren. Ook dit bericht overdreven. Een telegram van den gezagvoerder van het Zweed sche s.s. „Gallia" meldt nader, dat het schip niet, zooals eerst werd gemeld, gebombardeerd is. De kruiser „Libertad" trachtte slechts de „Gallia" te beletten de haven van Cadiz binnen te loopen. Na tuschenkomst der militaire autoriteiten van Cadiz kon het s.s. echter binnenloopen, Toen de lading in genomen was, vervolgde de „Gallia" normaal zijn reis naar Setubal. VLIEGVELDEN GEBOMBARDEERD. Lissabon. Maandagmorgen. Een en twin tig vliegtuigen der nationalisten zouden ge durende vrij langen tijd boven Madrid heb ben gevlogen, zonder tegenstand te ondervin den van de zijde der luchtdoelartillerie van de regeeringsstrijdkrachten. Dezelfde vlieg tuigen zouden vervolgens de militaire vlieg velden Getafe en Guatro Vientos hevig ge bombardeerd hebben, waardoor de hangars en talrijke vliegtuigen zijn vernield. Volgens de piloten der nationalisten zou de luchtaan val in de hoofdstad een paniek teweag ge bracht hebben. ACHT MAANDEN LANG OP HET DBOGE maanden terug op de kust van het eiland Snit van hard werken eindelijk losgekomen en naar Het Fransche stoomschip v „Adrar" die voor 8 in de Oostzee stranddeis thans na maanden Bremershaven gesleept. New York, Maandagmorgen: De „Queen Ma- ry" heeft het record van de „Normandië" voor den overtocht over den Atlantischen Oceaan van Oost naar West verbeterd. Van de zijde der CunardWhite Star Lijn wordt verklaard, dat de „Qneen Mary" het record van de „Normandië" met 4 uur en 30 minuten verbeterd heeft. TEGEN ALLE BESCHULDIGDEN DE DOODSTRAF UITGESPROKEN Moskou, Maandagmorgen. Alle beschuldigden in het proces der Trotzkisten zijn ter dood veroordeeld. Zij zullen worden gefusilleerd. Nadat de procureur-generaal een uitvoerig requi sitoir had uitgesproken en de beklaagden van ver dediging hadden afgezien, heeft het hof hun nog de gelegenheid gegeven een laatste woord, te zeggen, waarvan zij gebruik maakten. Alle beklaagden ga ven als hun opvatting te kennen, dat de tegen hen geëischte doodstraf gerechtvaardigd is. Mratsjofski sprak een lofrede op Stalin uit en 2/eide, dat de procureur-generaal gelijk had met hem te willen doen fusileeren. Efdokimof huldigde de nagedachtenis van Kirof en beschuldigde Zinow- jef en Trotzki er van de groote verantwoordelijke figuren te zijn. „Wij zijn bandieten, zoo zeide hij, moordenaars, fascisten en agenten van de Gestapo. Wij danken den procureur-generaal tegen ons het eenig passende vonnis te hebben geëischt." Dreiser sprak een requisitoir uit tegen Zinowjef, Kamenef. Smirnof en Trotzki en voegde hieraan tos, dat de conclusies van den procureur-generaal vol komen gerechtvaardigd waren. Baikaef bekende zijn fouten en prees Stalin en besloot met de woor den: „Laat het vonnis hard zijn, het zal gerechtig heid wezen". Tenslotte beschuldigde ook Pikel zijn vroegere vrienden en weidde vervolgens uit in een groote lof spraak op de nieuwe grondwet. VELDSLAG TUSSCHEN BOEREN EN MILITAIREN. 23 DOODEN EN 50 GEWONDEN. Odessa. Naar uit de bladen wordt ver nomen, heeft te Poltawa een uit boeren en arbeiders bestaande bende een overval ge pleegd op een militair magazijn en de daar aanwezige levensmiddelen geroofd. Toen de militairen zich hiertegen verzetten, kwam het tot een veldslag tusschen de boeren en de militairen. Hierbij zijn 23 personen gedood en 50 gewond. Ook te Isjum aan den Donetz en in het district Konotop hebben ernstige onlusten plaats gehad, aan gezien het leger levensmiddelen in beslag had geno men terwijl de bevolking honger leed. Uit Charkow wordt gemeld, dat daar binnenkort een proces zal worden geopend tegen een 60-tal boe ren, die weigerden de oogst aan de militaire commis sarissen af te leveren. In totaal zijn den laatsten tijd ongeveer 2000 boeren en arbeiders gearersteerd. Naar het Duitsche nieuwsbureau verder meldt, is deze onrust te wijten aan het feit, dat de arbeiders en boeren ontevreden zijn, aangezien het roode leger goed verpleegd en goed toegerust is, terwijl de boe ren en arbeiders honger lijden. Om verdere ongere geldheden te voorkomen zijn talrijke troepenafdee- lingen in de Oekraine gelegerd. TEGEN EEN RIJDENDE AUTO GEBOTST. Bloeduitstorting in 't rechterbeen en een hoofdwond. Toen Zaterdagavond de logé van de familie Slot alhier, C. Hooij, uit den Braakpolder, per rijwiel van het z.g. zwarte pad, tusschen de perceelen Bijlsma en Goedhart, af kwam om dé richting Hoep in te slaan, kwam hij in aanraking met het achterstuk van een vrachtauto van den heer Hoebe, bestuurd door diens knecht H. Hoewel de zwaar beladen auto in een bezadigd tempo reed, was do botsing toch derma te, dat het rijwiel zeer ernstig werd beschadigd en de jongeheer Hooij en bloeduitsorting in het recher- been bekwam, benevens een hoofdwonde. Dokters hulp werd spoedig ingeroepen, maar gelukkig is de toestand van den jongen thans vrij gunstig. Het on geluk was aan been der beide partijen te wijten, het was een samenloop van omstandigheden, waardoor het ongeval, dat zoo wender goed afliep, plaats vond-

Schager Courant | 1936 | | pagina 1