Het land der duizend meren Schacht gaatnaarPaiijs Een stem uit het Fransche vakverbond Interview met Greiser Het schaaktournooi te Nottingham Naar het einde van den kerkstrijd in Duitschland Merkwaardige brand te Utrecht In het mulle zand terechtgekomen Aansporing om gezond verstand te toonen Botsing van visschersschepen. Een roep om de vrijheid van Zuid-Afrika SCHAKEN. Euwe verliest van Aljechin. Nottingham. De afgebroken partij Aljechin— Euwe werd gister voortgezet en beëindigd. Aljechin won de partij zoodat Euwe definitief de leiding aan Botwinnik heeft moeten afstaan. De afgebroken partij Vidmar—Tylor eindigde in remise. De stand is thans: Botwinnik 7% p. Euwe, Reshevski en Fine ieder 7 p; Aljechin en Flohr ieder 6V2 P-» Capablanca 6 punten, Vidmar 5Y2 punt, Lasker 5 punten, Bogol- jubov en Tartakower ieder 4V2 punt, Tylor 3V2 punt, Thomas ZV2 punt, Alexander 2 punten, Winter V/2 punt. Hoe Euwe van Aljechin verloor. De groote kwestie, waar het in de afgebroken partij Aljechin—Euwe over ging, was deze, of Aljechin erin zou kunnen slagen zijn koning in veiligheid te bren- gen tegen het schaakzetten van Euwe. Zaterdagavond is Aljechin daar eigenlijk al in geslaagd. Hij heeft toen zijn koning in de nabijheid van zijn dame weten te brengen, zoodat Euwe er telkens voor moest wa ken, dat het niet tot dameruil kwam, want dan was de partij direct ten nadeele van onzen landgenoot be slist. Euwe heeft vandaag bij de hervatting nog slechts enkele zetten kunnen doen, hij kreeg geen gelegenheid meer om schaak te geven, de koning was in een hoek gedrongen en daar dreigde nog mat ook. Toen moest na dezen langen en verbitterden strijd Euwe capituleeren, en boekte de wereldkam pioen zijn eerste verliespunt. REDEVOERING VAN JOUHAUX TE RIJSEL. „NOODIG IS OM TE VERHINDEREN, DAT HET FAS CISME EUROPA EN DE WERELD TRANSFORMEERT IN EEN KNE KELHUIS." Finlands buiteolandsche politiek VERKOELING TEN OPZICHTE VAN POLEN EN DE BALTISCHE LANDEN. FINLAND IS SCANDINAVISCH. HELSINGFORS, 21 Augustus. Het bezoek van den chef van den Franschen Gene- ralen Staf, generaal Gamelin, aan Warschau, was misschien werkelijk slechts een politiek beleefdheids bezoek. Vast staat echter, d.at dit bezoek de macht positie van de Franschgezinde partijen in Polen enorm versterkt heeft en dat de buurlanden hieruit hun conclusies trekken. Finland is reeds daarmede begonnen. Het land van de 1000 meren heeft altijd zorgvuldig vermeden, een onderdeel van een hecht blok van mo gendheid te .worden. Het kent slechts een enkele bui- tenlandsch-politieke animositeit, die tegen Sovjet-Rus land. Hieruit en uit de rol van Duitschland bij de stichting van den onafhankelijken Finschen Staat resulteert de sympathie voor Duitschland, die nu en dan zeer duidelijk in de Finsche buitenlandsche po litiek tot uiting komt en met zekere restricties ook thans nog bestaat. Anderzijds is een gevolg van dit principe een logisch wantrouwen tegen iedere mo gendheid, die met de Sovjet-Unie of met het daar mede tegenwoordig bevriende Frankrijk ook maar eenige vriendschappelijke betrekkingen onderhoudt. Geen toenadering tot Polen. Polen heeft nu meermalen gepoogd, zich deze po litiek van Finland ten nutte te maken, door dit land te bewegen zich bij de bestaande Baltische Entente tusschen Estland, Letland en Lithauen, wier voor naamste macht het ondanks zijn meeningsverschil- len met Lithauen gaarne zou zijn, aan te sluiten, en aldus voor allen ook tegenover het bevriende Duitsch land tot een gelijkwaardige en een gerespecteerde bondgenoot te worden. Op de reis van den Poolschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Beek, naar Riga en Reval volgde daarom een „vriendschapsbezoek" aan Helsingfors, dat echter zonder eenig practisch resultaat bleef. In tegendeel, onmiddellijk na de terugreis van minister Beek naar Warschau verklaarde de Finsche minister van Buitenlandsche Zaken, Seijamaa, in een veel aangehaalde rede uitdrukkelijk: „Finland is en blijft neutraal, altijd en onder alle omstandigheden." De oorzaak van deze terughoudendheid ligt voor DE RIJKSDAG ZOU TE WORMS WORDEN BIJEENGEROEPEN. PROCLAMATIE VAN VER- EEN1GDE DUITSCHE KERK? Berlijn Het verluidtdat de Rijksdag te Worms zal worden bijeengeroepen om de afkondiging te hooren van een enkele ver vereeniade Duitsche kerk. Deze zou beooaen een einde te maken aan den kerkstrijdwelke sinds de nationaal so cialisten aan het bewind kwamen, onafge broken heeft voortgeduurd. Protest van de predikanten. Berlijn Gisterochtend hebben alle predikan ten van de confessioneele kerk van den kansel een brief voorgelezen, waarvan de voornaamste punten hier volgen. „Het Duitsche volk staat voor een groote historische beslissing. Men moet thans weten of het christelijk geloof in Duitschland kan blij ven bestaan. Het evangelie van Christus wordt thans bij ons bestreden, niet alleen door Atheïs ten, doch ook door lieden, die zonder het be staan van een god te ontkennen, de Christelijke openbaring weigeren te ontkennen. Staat en partij gebruiken hun macht tegen het evange lie en de aanhangers hiervan. Lang hebben we gezwegen en we hebben den Fuehrer met deze onderdrukking in kennis gesteld. Thans zijn we in naam van Christus verplicht ons zwijgen te verbreken. In het nationaal-socialistische kamp leert men de mythe van Rosenberg en beperkt men de mogelijkheid van actie van de kerk. men onderdrukt het geweten, bespioneert de Chris tenen en vernielt alle moreele verplichtingen. Tot onze diepe droefheid zijn we verplicht deze dingen te zeggen. We zijn bereid ons bloed te offeren voor het Duitsche volk, doch wij willen het evangelie verdedigen. We vragen vrijheid van^ godsdienstoefening en vrijheid voor de Christelijke pers en voor de Christelijke liefda digheid. We vragen, dat de Duitsche jeugd niet zal worden belemmerd door politieke oefeningen in het Christelijk familieleven. We vragen, alle civiele machten in Duitschland er aan te den ken, dat zij voor God verantwoording af moeten leggen en simeken hen niets te doen tegen zijn geboden en tegen de vrijheid van geweten van de hand. Finland was niet slechts bang voor de con sequenties, die een nauwer samengaan met Polen als gevolg der activiteit van de Poolsche buitenlandsche politiek zouden kunnen hebben, maar het koesterde voor alles wantrouwen tegen de drie kleine Bal tische landen, waarmede Finland, tenminste voor zoover het Lithauen betreft, dat Duitschland vijandig gezind is, niet sympathiseert, terwijl Letland en Est land, zooals bekend, steeds sterk onder den invloed van de Engelsche buitenlandsche politiek hebben ge staan. Intusschen is Finland nu echter nog verder ge gaan. Het heeft ondubbelzinnig verklaard een Scandi navische mogendheid te zijn; het heeft aan de con ferentie van Scandinavische ministers van Buiten landsche Zaken deelgenomen en daarmede zijn nieu we richting aangegeven, die niet Baltisch, niet pro- Duitsch, niet pro-Poolsch, niet anti-Russisch maar Scandinavisch is. En Scandinavië heeft de nieuweling aangenomen. Er zijn niet meer drie, maar vier Scandinavische mo gendheden. Dit zullen de aardrijkskunde leeraren steeds voor oogen moeten houden. Finlands keuze is juist. De oorzaken van deze koerswijziging zijn geenszins geheim. De cultureele invloed van Zweden op Finland was altijd sterk, en ook de radicale Finsche nationalis ten, die verleden jaar de totale ver-Finsing van de twee-talige Universiteit van Helsingfors eischten, hebben daaraan niets kunnen veranderen. Hier ging het slechts om zuiver politieke overwegingen. Wat tot Scandinavië behoort is ver van alle opwinding en wapengeweld. Het is goed, wanneer men aan sluiting bij landen zoekt, die steeds den vrede wen- schen. Zoover zou de zaak begrijpelijk zijn, en ook voor de Baltische landen zou het verlies van den even- tueelen bondgenoot, nu het feit daar is, pijnlijk kun nen zijn en zij zouden op hun beurt kunnen zeggen, dat hun eigen betrekkingen met de Scandinavische landen uitstekend zijn en dat zij tenslotte allen ge meenschappelijk op de bres staan voor den vrede om de Oostzee. Maar, de zaak heeft toch een bittere bij smaak gekregen: De Letlandsche en Estlandsche bladen hebben er scherp tegen geprotesteerd, dat de Finsche regeeringspers de Baltische Entente als een machts-constellatie beschouwde, waaraan Finland gelukkig heeft weten te ontkomen, terwijl zij in wer kelijkheid haar politiek blok juist als afweer tegen alle machts-constellaties in Oost-Europa gevormd heeft, en ook het voorloopig nog zeer bescheiden her opleven van de oude Poolsch-Fransche vriendschap is in de Finsche pers niet bepaald welwillend ge- commentariseerd. In ieder geval is het goed, dat de strijd principieel slechts om uiterlijke dingen gaat. Vast staat, dat hier en daar de oprechte wensch tot instandhouding van den vrede niet slechts aanwezig is, maar ook zuiver politiek gehandhaafd blijft. En dit is veel belangrij ker dan de vraag, of Finland werkelijk een Scandi navisch land is of een „onecht kind". (Auteursrecht V.P.B.). (Nadruk verboden.) hen, die in God gelooven. We vragen de die naars en dienaressen van de kerk zonder vrees voor de menschen het evangelie te bekennen. Verscheidene predikanten en leeken zijn om hun geloof gevangen genomen en in concentratie kampen opgesloten. We weten niet wat ons wacht, wat ook gebeu- re laten wij gehoorzamen aan onzen hemelschen Vader. Laten wij de handen opheffen tot God. O God, wees barmhartig voor ons volk, dat uw waarheid bij ons blijve, help ons te overwinnen, amen." Deze brief is onderteekend door dr. Koch, de president van de evangelische synode en domine Muel'ler, namens het voorloopig bestuur van de confessioneele kerk in Duitschland De zon schijnt in flesschen en spiegels, die daardoor gaan fungeeren als brand glazen. Utrecht. Een zonnige Zondag in Augustus, en toch een ongeluksdag voor den kapper van Z. in de Waalstraat te Utrecht. Zijn kapperszaak brandde ge heel uit als gevolg van een merkwaardige samen loop van omstandigheden, welke zich onder onze be wolkte luchten wel zelden zal voordoen. De kapper van Z. had in zijn etalage tentoonge steld flesschen eau de cologne en ook eenige spiegels De zon scheen in de bolle flesschen, die als lenzen werkten en in de spiegels, die mede als brandglazen fungeerden. Door een toevallig zeer ongunstigen stand van de flesschen en de spiegels moet er papier aan het branden zijn gegaan. Ongeveer te half drie in den middag ontdekten voorbijgangers brand in de etalage. Zij waarschuwden de brandweer, die na korten tijd ter plaatse was en het vuur dat zich snel had uitgebreid, met twee stralen bestreed. Het leek er een oogenblik op, dat het vuur zich aan de belen dende perceelen zou mededeelen, doch de brandweer kon het beperken tot de kapperszaak. Deze brandde geheel uit. Verzekering dekt de schade. Het onheil speelde zich af tijdens de afwezigheid van don heer van Z. Auto tegen een boom. Nieuwerbrug. Bij het uitwijken voor een tegen ligger kwam gistermiddag te ongeveer half drie de 63-jarige autobestuurder N. M. uit Bodegraven te recht in het mulle zand, dat wegens herstellings werkzaamheden aan het rijwielpad naast den rijks weg bij Nieuwerbrug ligt opgehoopt. De auto maak te een zwaai naar links, geraakte op het rijwielpad aan de overzijde van den weg en botste, bij een po ging van den bestuurder om weer op den rijweg te geraken, tegen een boom. De wagen werd geheel vernield. De bestuurder werd ernstig gewond en werd naar het diaconessenhuis te Leiden vervoerd. Zijn echtgenoote, die naast hem had gezeten, werd licht gewond. De rechten van Polen in Danzig moeten geëerbiedigd worden. Warschau: De officieuze „Gazeta Poslka", publiceert een interview met den president van den senaat van Danzig, Greiser over de betrekkingen tus schen Polen en Danzig. Greiser zeide hierin o.a.: „De rechten van Polen en de Poolsche minder heid in Danzig moeten erkend en geëerbiedigd wor den. We zullen geen enkele maatregel nemen, waar door deze worden geschonden of-beperkt." Greiser wees er op, dat sedert de natio- naal-socialisten aan de macht zijn gekomen, de betrekkingen tusschen Polen en Danzig en Duitschland verbeterd zijn. „Indien vijanden van het nationaal-socialis- tiscli regiem de politiek van Danzig zouden be- invloeden, zouden deze betrekkingen hieronder lijden, hierom wenscht Danzig geen interventie van den Hoogen Com missaris van den Vol- Kenbond in de binnen- andsche kwesties van Danzig." In haar commentaar op dit interview ver klaart het blad, dat de nationaal socialisten in Danzig zich er rekenschap van geven, dat iedere eenzijdige wijziging in het statuut van Danzig een ernstig conflict met Polen zou opleverene en daarom hebben zij deze plannen opgegeven. De senaat wenscht begrijpelijker wijze onmiddellijk met Polen te onderhandelen over de vraagstukken, welke beide partijen aangaan. De betrekkingen tusschen Japan en Sovjet-Rusland. Tokio. „Nisji Nosji Sjimboen" spoort in een hoofdartikel de regering van Japan aan 'opnieuw het Russische voorstel tot een non-agressie-pact te bestudeeren, aangezien dit de gespannen verhou ding tusschen beide landen zou verminderen en de last van de militaire uitgaven zou verminderen. Het blad wijst er op, dat do Sovjet-houding ervan uitgaat Japan te beschouwen als een eventueelen vijand, tot gevolg heeft gehad, dat de Russische troe pen aan de grens van Mandsjoekwo en Rusland de laatste jaren aanzienlijk zijn versterkt. Het blad spoort verder de regeering van de Sov jet-Unie aan gezond verstand te toonen in de in ternationale betrekkingen en het blad hoopt op een vriendschappelijke regeling tusschen beide landen van de verschillende problemen, o.a. het visscherij- probleem, de regeling van de grens tusschen Rus land en Mandsjoekwo en het zoeken naar petroleum op noordelijk Sachalin. ERNSTIGE AANRIJDING BIJ HEESCH (N.-BR.) Tienjarig meisje levensgevaarlijk gewond. Zaterdagavond heeft op den rijksweg Nijmegen Den Bosch onder de gemeente Heesch een ernstig auto-ongeval plaats gehad. Het tienjarig meisje Geertruida van de K. stak achteloos den rijweg over en werd achterop aangereden door een per sonenauto, bestuurd door den heer T. T. uit Nij megen. In deerniswekkende toestand is het slacht offer de ouderlijke woning binnengedragen, waar dr. Bouman uit Nistelrode geneeskundige hulp ver leende. Hij constateerde een schedelbasisfractuur. De toestand van de kleine is zorgwekkend. MAMMOUTH-TAND GEVONDEN TE MASCHAREN. Oss. Onder Mascharen is een reusachtige dieren- tand gevonden, welke door den vinder is afgestaan aan het gemeentelijk Museum te Oss. De deskundigen constateerden, dat men hier te doen heeft met de achterste kies uit de linker benedenkaak van een Mammouth, een voorwereldlijken olifant, die in het diluviale tijdperk in deze streken leefde. De kies is 28 c.M. lang, 20 c.M. broed en 6 cM. dik. Elf personen verdronken. Lissabon Bij Leixoes zijn de visschersboo- ten Lordelo en Aveiro met elkander in botsing gekomen. De Lordelo werd daarbij geramd. Het schip zonk binnen enkelel minuten. Elf man der equipage kwamen om bet leven. De overigen werden door andere schepen opgepikt. ZWEMMEN RAGNHILD HVEGER VESTIGT EEN NIEUW WERELDRECORD Kopenhagen Tiidens wedstrijden te Hel singfors verbeterde Ragnhild Hveger het we reldrecord over 1000 meter vrije slag, dat op naam stond van Helen Madison met een tijd van 14 minuten 44.8 sec. gevestigd op 19 Juli 1981 te New York, door dezen afstand af te leggen in den tüd van 14 .min. 35.6 sec. Ragn hild, die naar bekend tweede werd achter Rie Mastenbroek op de 400 meter te Berlijn, heeft thans reeds drie wereldrecords op haar naam staan, n.1. die op de 500, de 800 en 1000 meter. Rijs el: Het algemeen vakverbond in Frankrijk heeft gister te Rijsel een betooging gehouden, waar aan ongeveer 100.000 personen hebben deelgenomen. De betooging verliep zonder eenig incident. Jouhaux hield een redevoering en verklaarde in de groote sympathiebetooging het bewijs te zien, dat de oude individualistische geest is overwonnen. De verkregen hervormingen moeten worden gehand haafd, versterkt en uitgebreid. Aangaande zijn recente reis naar Spanje, verklaarde Jouhaux: een klassebewust ar beider zou in dezen slag niet neutraal kun nen zijn. De Fransche regeering is gehou den tot voorzichtigheid, welke noodig is om te verhinderen, dat het fascisme Europa en de wereld transformeert in een knekelhuis. Wij, burgers der werelddemocratie, moeten niet onverschillig blijven voor den strijd, welke achter de Pyreneeën wordt geléverd. Door hen te steunen, steunen wij den slag voor den vrede, welke aangetast zou worden indien de rebel Franco de overwinning zou behalen. Wij strijden tegelijkertijd voor den vrede en de vrij heid en waardigheid der menschen, die zich niet wil len buigen tegen het duister. Het licht is de vrijheid. Wij zouden der Spaansche republiek de medewer king moeten geven van onze harten, onze geesten en onze zielen. De vrede en do vrijheid alleen moe ten den waarborg voor de volken vormen." Berlijn, 23 Aug. (Havas). De reis, welke de presi dent van de Duitsche Reichsbank, dr. Schacht, de volgende week naar Parijs zal maken, ter beant woording van het bezoek van Labeyrie aan Berlijn, wordt niet alleen van groote economische beteekenis geacht, doch ook van politieke beteekenis. Schacht is de eerste regeeringspersoon uit Duitschland sedert het aan de macht komen van de nationaal-socialis- ten, die een bezoek brengt aan Parijs. Het laatste bezoek van een Duitsch minister aan Parijs gaat te rug tot 1931, toen rijkskanselier Bruning een be zoek aan Laval en Briand bracht. Dr. Malan verlangt onafhankelijkheid. Pretoria: In een rede voor 2000 personen verklaarde dr. Malan de leider van de Zuid-Afrikaan- sche nationalisten, dat de leden van de oppositie zich moeten onthouden van bijwonen van de kroning. Dr. Malan acht de volgende maatregelen voor de Zuid-Afrikaansche Unie noodzakelijk: 1. Afschaffing van den titel Britsch onderdaan. 2. Breken met de imperiale conferentie. 3. Weigeren de kroning van den koning bij te wo nen. 4. Afschaffing van de gouverneurs-generaal, die ge ïmporteerd zijn. 5. Het vervangen van den koning door een presi dent. 6. Verkiezing van dien president door het volk, overeenkomstig een nieuwe grondwet, door het volk goedgekeurd. Deze president is verantwoor delijk aan het volk, niet aan den koning. Dit zijn de maatregelen welke Ierland heeft ge nomen en dit is thans op het punt een onafhankelijke republiek te worden. GREISER,

Schager Courant | 1936 | | pagina 2