De zesde Wieringermeer. Holl. Maatschappij van Landbouw Maandag 24 Augustus 1936.SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10047 Onderzoek in Belgische spionnage-affaire Aardbeving op Formosa Het nieuwste dorp Wieringerwerf viert zijn eerste Polderdagfeest. Hoewel de officieeledroogvallingsdatum 21 Aug. -1930 is. is het de gewoonte om het Polderfeest op xlen op dien datum volgenden Zaterdag te vieren.En zoo was het dan Zaterdag j.1. dat onder begunstiging ivan fraai zomerweer de zesde Polderdag te Wierin gerwerf, het jongste Wieringermeerdorp, in alle luis ter werd gevierd. En het is ook nu weer op dezen gedenkwaardigen dag dat we moeten constateeren hoe snel in dezen polder de gebeurtenissen elkaar opvolgen. Was het niet op 1015 Febr. van dit jaar dat plaats vond de groote trek van nieuwe bewoners naar Wieringerwerf, dat op 20 Februari d.a.y. het poststation werd geopend en 4 dagen daarna in dit pieuwe dorp de school werd ingewijd! Wieringer werf, na Slootdorp en Middcnmcer! Weer een be langrijk centrum, dat zijn gemeentehuis kreeg en waar keurige panden verrezen, waarin kruidenier-, slager en andere zakcnmenschcn zich vestigden, om zich temidden van de noest werkende landbouwende bevolking zich een bestaan te verzekeren. - En het was dan ook goed gezien dat in dit nieuwe oord ditmaal in alle luister de polderbewoners en belangstellenden den zesden Polderdag zouden vie ren. Overal in den mooien polder zien we de vlag gen wapperen. In en op alle mogelijke vervoermidde len, spoedt men zich naar het feestterrein, en de vele vrouwen in haar origineele kleederdrachten, de Zeeuwsche, Friesche en Brabantsche, ze geven aan dit feest een bijzonder karakter. Immers uit alle dee- len van ons land zijn de bewoners van de Wierin germeer afkomstig, in de hoop en verwachting, dat zij in deze nieuwe provincie een bestaanszekerheid zullen mogen vinden. De actieve feestcommissie heeft zich ook ditmaal beijverd om cle festiviteiten zoo goed mogelijk te doen slagen en het is prettig te mogen constateeren dat zij daarbij groote medewerking van de burgerij ont vangt. Dat komt immers tot uiting in de groote deel neming aan de hinderniswedstrijden.. Water en Tarwe. Het feest stond ditmaal in het teeken van „Water en Tarwe". Dit blijkt ook uit de door de feestcom missie verspreide circulaire. Daar waar zes jaren geleden, dus in 1930 niets dan water was, treffen we nu in 1936 rijke tarwevelden aan. Voor de vrouwen was dan ook een bijzondere aardige wedstrijd Water- Tarwe gevonden. Deze wedstrijd bestaat uit het vol gende: Aan de eene zijde van het terrein is een lijn gespannen, waaraan vijf letters, het woord „Water" vormende, zijn opgehangen. De deelneemsters hebben nu tot taak om zoo vlug mogelijk letter voor letter naar den overkant te dragen en de letters aan een daar gespannen lijn op te hangen, doch zóó dat de letters nu het woord „Tarwe" vormen. Ook voor de mannen waren wedsrijden, in touw trekken of tonsteken, waarbij menigeen een nat pak opliep. Andere vrouwen bestreden elkaar in een hindernis- wedstrijdper fiets en het spreekt vanzelf dat ook dit. gedeelte van het programma goed slaagde. Maar bijzondere belangstelling had wel de z;g.n. „loop door Wieringerwerf", een wedstrijd in hard- loopen over een afstand van ongeveer twee kilometer. De familie Hofmann en de Wieringermeerfanfare- corpsen, de eerste met een bonte-avond en laatstge noemde met muzikale opluistering vullen dan ver der het programma, terwijl dan 's avonds tot slot van den feestdag op de Terp eenige teertonnen in brand zullen worden gestoken en deze illuminatie het einde van het feest aankondigt. Neen, nog niet het eincle, van den feestdag, want ook een vuurwerk, met als slotstuk de emblemen: „Watei'-Tarwe" wacht ons nog en bovendien in de beste feeststemming bleven velen nog een poos bij een: Hieronder laten we de uitslag van de diverse wed strijden enz. volgen: De uitslagen der wedstrijden voor: Water-Tarwe, voor Dames. Dit nummer, dat bij zonder correct moest worden uitgevoerd om te kun nen slagen, was daarentegen een mooie beziens waardige bezigheid engeheel nieuw! Ie prijs Mej. de Lange, 2e Gez. Meijer, 3e. Mej. N. van Oeveren, 4e. C. Mulder; 5e. Mej. J. Hoekstra, 6e. Mej. B. Geelhoed, 7e Mej. M. de Smid, 8e. mej. A. Meierink. Hindernisloop voor mannen: le prijs A. Kartuin, 2e. C. Reikaart, 3e. A. Wagenaar, 4e. C. Bakker, 5e J. Loof, Ge E. Scholten, 7e D. de Jong, 8e J. Boomsma, 9e J. B'lijpost. Hinderniswedstrijd per fiets (dames): le prijs mej. Gez. Meijer; 2e mej. Tr. Venema, 3e mej. A. Meije- rink, 4e mej. J. Boerhave, M. Meer, 5e mej. W. Geel hoed, 6e mej. A. de Bakker, 7e mej. E. de Koek. 8e mej. Nijholt, 9e mej. P. van Dis, 10e mej. J. Molle- ma, 11e mej. Cor. Groenenberg. Het Tonnetjesteken voor mannen bracht span ning en sensatie. Groot was de vreugde als er werd misgemikt en de mededinger druipnat door de ge heel keerende emmer met vochtigen inhoud over goten. De Kieler zeil week had niet bepaald „de wind mee" De zeilen van ed ranke vaartuigen werden nauwe lijks gebold door het lichte briesje, dat over de oppervlakte van het water streek. le prijs A. Glerum, 2e B. Boomsma, 3e F. de Jong, 4e Ds. B. Nijholt, 5e E. v. d. Ploeg. 6e B. Spit, 7e D. de Jong, 8e A. Blaak, 9e W. v. d. Belt,, 10e G. Visser, W.werf. Touwtrekken, ploegen van 4 personen: le prijs ploeg F. J. ter Borg, 2e ploeg P. de Caluwee; 3e ploeg L. Blijdorp, 4e. ploeg Smit, 5e. ploeg Kaan, 6e. ploeg Valks, 7e. ploeg P. Glerum. Loop door Wieringerwerf, pl.m. 2000 Meter. Aan tal deelnemers 16: le prijs Wilkens, Medemblik, 2e C. Korte, Medemblik; 3e P. de Bruin, Opperdoes; 4de Jo Lageveen; 5e C. Rikaart, 6e A. Kartuin. Na afloop van de wedstrijden had prijsuitreiking plaats door Burgemeester Peters bij de rijwielzaak van den heer Tonnen. De muzikale opluistering was keurig verzorgd. De beide plaatselijke muziekvereenigingen: „Wieringer meer Fanfare" en „Soli, Deo, Gloria", bliezen er on vervaard op los, terwijl de dooi- de firma Nipshagen geleverde gramofoonmuziek, zeer in den smaak viel en de feeststemming verhoogde. Hiermede waren de wedstrijden beëindigd en het dagfeest en keerden velen per autobus of fiets voor een korte onderbreking huistoe. De „Bonte Avond". Tegen achten, de aangekondigde tijd voor den aan vang der avondfeesten, brachten autobussen, luxe wagens en rijwielen dichte drommen menschen naar het schoolplein te Wieringerwerf, alwaar het avond feest zou plaats vinden en zou optreden de zoo gun stig bekende fam. Hofman, tooncclkunstenaars te Amstelveen. Bij den aanvang en tijdens het optreden van dit gezelschap waren alle beschikbare zit- en staanplaatsen bezet. Het gebrachte zoowel in zang als declamatie en in dialect, gecostumeerd, was van goed gehalte. Luide toejuichingen had het gezelschap in ontvangst tc nemen van het publiek. Ook tijdens de pauze's droegen onze beide muziek-, corpsen het hunne bij om het geheel op te vroolijken. Na afloop werd een prachtig vuurwerk afgestoken met als waardig slotnummer „Anno 19301936". Ook voor het hekomen van ververschingen enz. op het terrein, was goede zorg besteed. Onderscheidene ondernemingen hadden hunne tenten opgeslagen en maakten goede zaken. Naar huis. De bewoners van Slootdorp en Middenmeer gin gen per speciaal afgehuurde Wacobus naar huis of per eigen vervoermiddel. Ook dit polderfeest is in alle opzichten zeer schit terend geslaagd. Z 1 J P E J.1. Zaterdagavond werd in de zaal van den heer S. Kuiper te Schagerbrug een ledenvergadering ge houden van de afdeeling Zijpe en omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw. Aanwezig waren slechts 11 leden, benevens de heer P. M. Bürmann te Stompetoren, die een inlei ding zou houden over „Mol-drainage". De Voorzitter, de heer H. Rezelman, opende met een woord van welkom, speciaal tot den heer Bür mann. De notulen van de vorige ledenvergadering, gele zen door den secretaris, den heer C. van der Sluijs, werden onveranderd vastgesteld. Medegedeeld werd, dat de landbouwtentoonstelling dit jaar zal worden uitgebreid met rubrieken koud- bloedpaarden. Tot keurmeesters zijn benoemd de hee- ren B. van der Veen, V. Kaan en D. Stammes, die deze benoeming hebben aanvaard. Voorts, dat het Bestuur heeft besloten dit jaar na afloop van de tentoonstelling een politiehondende monstratie te doen geven. Deze mededeelingen werden voor kennisgeving aangenomen. Hierna kwam in behandeling de agenda van de 143e algemeene vergadering van de Holl. Mij. van Landbouw. In verband met de door aftreding van den heer H. K. Koster te Wieringerwaard te ontstane vacature van hoofdbestuurslid voor Noordholland, deelde de voorzitter mede, dat indertijd met de afdeeling Scha gen is afgesproken, dat deze in verbinding zou treden met de andere afdeelingen in de buurt, om zooveel mogelijk gezamenlijk met één candidaat naar voren te komen. Schagen heeft zich niet aan deze afspraak gehouden, want tot dusverre, is over de vacature- Koster geen bericht ontvangen. Besloten werd over de voorziening in deze vaca ture overleg te plegen met de afdeelingen Schagen en Koegras. Op voorstel van den heer G. Appel werd besloten door de afdeeling Zijpe als candidaat voor hoofdbe stuurslid naar voren te brengen den heer G. van der Sluijs te Schagerbrug, indien deze een candidatuur zal willen aanvaarden. Op voorstel van den heer C. Marces werd met 5 tegen 4 stemmen besloten aan het hoofdbestuur tc vragen om tc bevorderen, dat iedere veehouder dus ook zij met niet t.b.c.-vrije stallen en niet-fokkers in de gelegenheid wordt gesteld zijn boventallige kalveren voor f 15.te laten schetsen. De heer Francis wees er op, dat de toewijzing van kalveren half April afkwam, bericht over het hou den van rescrvekalvercn kwam pas half Juli. Spre ker vroeg of een en ander niet eerder kan geschie den. Dit zal worden gevraagd. De heer Hoogland drong aan op verlaging der electriciteitstarieven voor kracht. De voorzitter zeide, dat deze zaak al meermalen door het Hoofdbestuur naar voren is gebracht en voortdurend de aandacht van het Hoofdbestuur heeft. Tot andere opmerkingen gaf de agenda geen aan leiding. Hierna was het woord aan den heer Bürmann, voor het houden van zijn inleiding over „Mol-drai nage". In een inleidende beschouwing wees de spreker op het groote nut van een zoo goed en zoo vlug mogelijke afvoer van het overtollige water van de akkers en herinnerde hij er aan. dat het Prof. Vis ser is geweest, die hier de Mol-ploeg heeft ingevoerd. Bestond voor deze ploeg in den aanvang veel belang stelling, later is do animo gaan luwen, hetgeen wel in hoofdzaak zijn oorzaak vond in het feit, dat het draineeren met deze ploeg niet economisch genoeg kon geschieden. Hierin is thans verbetering geko men, nu de heer J. Met te Alkmaar een veel verbe terd model Mol-ploeg heeft geconstrueerd, welke in de Scliermeer in de practijk buitengewoon goed vol doet en ovor de zwaardere gronden in de Zijpe even eens zeer geschikt zal blijken te zijn. De kosten van het werken met deze ploeg zijn zeer laag. De inlei der deelde hierbij mede, dat men niet dieper behoeft te draineeren dan op 50 a 60 c.M., omdat er naar behoefte op eiken afstand gangen kunnen worden getrokken. Aan de hand van teekeningen lichtte spreker de werking van deze ploeg nader toe. Na een geanimeerde bespreking, waarbij verschil lende vragen aan den inleider werden gesteld, be sloot men in de 2e helft van September in de Zijpe een demonstratie met deze ploeg te houden, waar aan nader bekendheid zal worden gegeven. De voorzitter dankte den heer Bürmann voor zijn keurige en duidelijke uiteenzetting. Vervolgens kwam aan de orde de bestuursverkie zing ter voorziening in de vacature, ontstaan door aftreding van de heeren H. de Graaf. J. Rampen en N. T. Hopman en vertrek van den heer C. Gut- ker. Na eenige stemmingen werden gekozen de hee ren V. Bakker, J. Brak, Mr. D. Breebaart en G. Schui.it. De rondvraag leverde niets op, waarna sluiting volgde, met de opwekking, om zooveel mogelijk lo ten van de afdeeling te koopen. LANGEND1JK VOORSCHOTUITKEERING AAN DEN TUINBOUW. Volgens De Tuinderij is men in tuinderskringen nogal tevreden over de aangekondigde voorschotuit- keering aan den tuinbouw. De Tuinderij wijst er op, dat het totale bedrag van het voorschot dit jaar be langrijk'hoogcr is dan verleden jaar, toen het f 775000 bedroeg, nu f 1000000. Bovendien is het aantal produc ten, dat onder het eerste voorschot valt, aanzienlijk grooter; toen omvatte het slechts komkommers en tomaten in het tijdvak 1 Jan.—30 Juni, terwijl thans behalve de komkommers ook nog 5 andere producten in de steunuitkeering vallen. Daar komt hij dat de bedragen, welke dit jaar als eerste voorschot op de komkommers worden uitgekeerd, gedeeltelijk hooger zijn dan verleden jaar; toen werd op dc kaskomkom- mers voor het genoemde tijdvak f 1.50 per 100 gege ven en op de platglaskomkommcrs f 0.75. Dit jaar wordt voor het eerst onderscheid gemaakt tusschen de verschillende sorteeringen. De A-komkommers ont vangen f 2 per 100 stuks; d.i. het dubbele van dc C.- komkommers. De tomaten vallen echter buiten de eerste uitkee- ring. Dit is ongetwijfeld hieraan toe te schrijven, dat de veilingsprijzen dit jaar in het tweede kwartaal hooger zijn geweest dan het vorig jaar. ONZE UITVOER VAN GROENTEN. Waar de Langendijker tuinbouw in hoofdzaak op uitvoer is aangewezen, is het duidelijk, dat de tuin ders belangstelling toonen voor de uitvoercijfers, zooals die elke maand door het Centraal Bureau voor de Statistiek worden gepubliceerd. Die over Juli geven weer geen bemoedigend beeld. Men zou er uit kunnen afleiden, dat de verschillende landen nog in sterkere mate, dan dit reeds het geval was, hun grenzen voor buitcnlandsche en alzoo ook voor onze producten liefst zoo dicht mogelijk ge sloten houden. In totaal werd aan tuinbouwproducten in de af- geloopen maand (fruit en aardappels inbegrepen) voor f3.909.000 geëxporteerd tot een gewicht van 52,000.000 K.G. Het vorige jaar was dat in dezelfde maand f4.482.000 en 5.500.000 K.G. In 1929 was het nog f li.982.000 en 124.000.000 K.G. Wat de gelds waarde betreft is de uitvoer in vergelijking met de maand Juli 1929 tot op ongeveer een vierde geredu ceerd. Ten aanzien van producten," die aan Langendijk worden geteeld, zij opgemerkt., dat aan tomaten 7.700.00 K.G. werden geëxporteerd ter waarde van f 697.000 tegen 9.200.000 K.G. ter waarde van f926.000 in dezelfde maand van 1935, dat is dus een daling van 16 pet. naar het gewicht en 25 pet. naar de waarde. Sluitkool werd in totaal 500.000 K.G. ter waarde van f17000 tegen 376.000 K.G. ter waarde van f 11.000 uitgevoerd in Juli 1935. Aan klei-aardappelcn werden geëxporteerd 12.679.000 K.G. ter waarde van f 160.000 tegen 13.540.000 K.G. ter waarde van 692.000 in de over eenkomstige maand van 1935. De uienuitvoer. was in Juli 1936 heel wat beter dan in dezelfde maand van 1935, n.1. resp. 473.000 K.G. ter waarde van f 19.000 en 155.000 K.G. ter waarde van f 7000. Wat de vroege aardappels betreft, deze bleef in gewicht gelijk, n.1. 14.000.000 K.G., doch daalde in waarde van f705.000" in 1936 tot f509.000. Naar Duitsehland gingen 295 spoorwagens tegen 427 in 1935. Voor Engeland daalde de export van vroege aardappelen ook vrij sterk. n.1. van 7.000.000 K.G. ter waarde van f 274.000 tot 5.000.000 ter waarde van f 168.000. Hier hebben vooral de hooge Engel- sche invoerrechten hun funeste rol gespeeld. Het totale gewicht van den Juli-export naar Duitsehland verminderde met bijna 27 pet. n.1. van 28.000.000 K.G. tot 22.000.000 K.G. end e waarde met 29 pet,, n.1. van f 1.974.000 tot f 1.395.000. Voor Enge land waren deze percentages 7 en liy2 n.1. van 20.343.000 K.G. ter waarde van f 2.037.000 tot 18.929.000 K.G. ter waarde van f 1802.000. Naar België is de ex port iets toegenomen, n.1. van 2.645.000 K.G. ter waarde van f 127.000 in Juli 1935 tot 3.731.000 K.G. ter waarde van f 192.000 in dezelfde maand van 1936. De daling van den export naar de verschillende Europeesche landen is iets gecompenseerd door een stijging van 2.835.000 K.G. voor Argentinië. Ook Suriname, Curacao en Venezuela betrokken dit jaar enkele hoeveelheden. Vrees voor contingenteering van den invoer van uien in België. Aangezien Engeland den invoer van Belgische uien heeft verboden, is men in België bevreesd, dat de binnenlandsche markt overstroomd zal worden met uien, waarom er in dat land krachtige stemmen opgaan om den invoer van buitenlandsche uien te contingteeren. Voor onsl and, dat de meeste uien op de Belgische markten brengt, zou dit een strop zijn. OUDKARSPEL. Nieuwbouw aan den Laanweg Onze gemeente is een nieuwe zaak rijker gewor den en wel aan den Laanweg, waar de laatste jaren heel wat nieuwe woningen bij zijn gebouwd. Een winkel was hier tot dusver niet en zoo heeft de heer P. do Graaf gemeend hier een nieuwe win kel te moeten openen in kruidenierswaren en aan verwante artikelen. Dit gedeelte van de gemeente biedt alzoo een waardig aanzien. NOORDSCHARWOUDE. Postduivenvereen. „De Meteoor", Noord- scharwoudeW armenhuizen. Bovengenoemde ver. hield een wedvlucht met jon ge duiven vanaf Mons (België), afstand 257 K.M. De, duiven werden om 7.50 uur losgelaten, terwijl de aankomst .als volgt was: 1. P. J. Pronk 11.47.14 uur; 2. J. Deutekom 11.46 uur; 3. P. J. Pronk 11.54.42 uur; 4. P. J. Pronk 11.56.50 uur; 5. H. Bouwens 11.58.18 sec. 6. G. Sevenhuijzen 12.0.52 uur; 7. Idem 12.1.7 uur; S. J. Deutekom 11.59.50 uur. Aan de Duitsch-Belgische arens. Luik Gister werd het onderzoek in de spi onnage-affaire voortgezet. De gendarmerie heeft haar onderzoek in het kanton Eupen voort gezet. De Zaterdag te La Galamineverrichte huiszoekingen hebben geleid tot de ontdekking van zekere documenten over den aard waarvan men een streng stilzwijgen in acht neemt. De bekentenis der voornaamste beschuldigden heb ben aan het licht gebracht, dat Duitsche agenten de levering van een malhinegeweer op 20.000 Fransche franken en 5000 Belgische franken schatten. Deze agenten wenschten evenwel ook de patronen te ontvangen alvorens zij dit be drag wilden voldoen. Het onderzoek heeft ver der nog uitgewezen, dat de beschuldigde Arets op 7 Maart den dag waarop de Duitsche troe pen het Rijnland binnentrokken, een wandeling had gemaakt in den hem toegewezen sector en daarna naar Aken had getelefoneerd: „Ben sinds drie uur aoht gendarmen tegengekomen" Men bevestigt, dat noch meer belangrijke ar restaties te verwachten zijn. Daarentegen zou den verscheiden lieden, die zich thans in arrest bevinden, voorloopig op vrije voeten kunnen worden gesteld. BOERDERIJ AFGEBRAND Vrouw die alleen thuis was stond machteloos tegenover het zich snel uitbreidende vuur. Aan de Blauwe Sluis te Lage-Zwaluwe is Zondagmorgen omstreeks 10 uur brand uitge broken in de woning van G. Noteboom. In een oogenblik stond weldra het geheele huis met aangebouwde schuur in vlammen. De vrouw, die alleen thuis was. stond machteloos tegen het snel om zich heen griipende vuur. Alle buurtbewoners bevonden zich in de kerk. zoo dat alle huisraad en eenig vee een prooi der vlammen werd. Alleen het varken kon nog wor den gered. Aan de brandweer van Zevenberg- sche hoek geluktehet de naast en tegenover ge legen panden te behouden. De oorzaak van den brand was een lek in de schoorsteen. VIJF ARBEIDERS DOOR DEN BLIKSEM GEDOOD Schuilplaats gezocht in een korenmijt In een Poolsch dorpje bij Lodz werden veer tien arbeiders door een onweer overvallen. Zij zochten een schuilplaats in een groote korenmijt Doordat de bliksem hierin sloeg, werden vijf ar beiders gedood en liun lichamen geheel verkoold de overigen werden gewond, twee hunner doo- delijk. BOKSEN Braddock Schmeling fot Juni 1937 uitgesteld Schmelina reeds naar Duitsehland ver trokken. New York De match om het wereld kampioenschap zwaargewicht, tusschen den wereldkampioen James Braddock en den Duitschen uitdager Max Schmeling. welke oor spronkelijk in September a.s. zou worden ge houden. doch die uitgesteld moest worden we gens een blessure aan de linkerhand van den wereldkampioen, is thans bepaald op 3 Juni 1937. Bedde boksers hebben een nieuw contract waarin deze datum staat genoemd, reeds ge- teekend. De New York Boxing Gommission verklaar de, dat zij dit besluit moest aanvaarden, daar de vorige datum nog niet officieel goedgekeurd was. Na de onderhandelingen over den nieuwen datum, welke niet minder dan vijf uur duurden vertrokken Max Schmeling met zijn trainer Mac Mahon. dadelijk met het s.s. „Bremen" weer naar Duitsehland. Be beving duurde 30 minuten Tokio 23 Aug. (A.N.P.) Zaterdagavond heeft een aardbeving Formosa geteisterd. Het door de politie ingestelde onderzoek bracht aan het licht, dat dertien personen door de aardbeving verwondingen hadden bekomen. Twintig hui zen zijn volkomen vernield, honderd een en 20 andere huizen zijn gedeeltelijk verwoest, terwijl nog 193 huizen schade bekomen hebben. Vol gens het meteorologisch observatorium van Taihokoe lag het epicentrum der aardbeving op ongeveer 180 mijl ten zuiden van Taihokoe en 50 mijl ten zuid-westen van Taito. De beving duurde 30 minuten. De vuurtoren te Raranbi op den zuidpunt van Formosa is buiten bedrijf gesteld, doordater aan de machinerie schade werd toegebracht. KINDERVERLAMMING IN ZWEDEN NEEMT ERNSTIGER AFMETINGEN AAN Stockholm 22 Augustus (A.N.P.) Ondanks scherpe voorzorgmaatregelen, wordt de epide mie van kinderverlamming in het Zuiden van, Zweden steeds erger. In de provincie Goeteborg zijn de laatste vier weken 129 gevallen gecon stateerd. waarvan 15 met doodelijcen afloop. De beroemde Zweedsche arts prof. Hoejer gaf als zijn meening te kennen, dat de ziekte zich evenals de malaria door insecten uit moeras gronden verspreidt. In de door de epidemie ge troffen gebieden zullen ook de waterwegen ge desinfecteerd worden.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5