Propaganda voor Nederl. Fabrikaat et huis »iji Raad Oude Niedorp <s> met de En het werkloosheids» vraagstuk EEN ONDERHOUD MET IR. F. H. E. GULJE, VOORZITTER VAN DE ALG. R.K. WERKGEVERSVEREENIGING. Een der redacteuren van het A.N.P. heeft met den heer ir. F. H. E. Gul je, een onderhoud gehad over de nationale propaganda-campagne voor Nederl. Fabrikaat. Op zijn vraag aan ir. Gulje, de sociale zijde van deze actie eens te willen belichten, deed de voor zitter van de algemeene R.K. Werkgeversvereeniging uitkomen, dat zulks eigenlijk gelijk staat met het intrappen van een open deur. Wie even nadenkt ziet het noodlottige van de werkloosheid en de noodzaak om al het mogelijke daartegen te doen, zelf wel in. Slechts voor degenen, die niet nadenken, (en helaas zijn die er nog heel veel) kan het zijn nut hebben, nog eens op dit punt te wijzen. Nederland telt thans meer dan 400.000 werk- loozen. Dat zooveel huisvaders en gezinnen moeten rondkomen van een karig steunbe drag, zichzelf bniten de samenleving weten gesloten en weinig of geen hoop op de toe komst kunnen vestigen, is reeds iets ontzet tends. Maar werkelijk benauwend wordt het probleem, als we aan de toekomst gaan den ken. Onze bevolking neemt jaarlijks toe met ongeveer 100.000 zielen. Jaarlijks komen er tienduizenden jongens van school, die, waar dan ook, een plaatsje in de maatschappij ver wachten, een bescheiden plaats, vanwaar ze zich dan door eigen ijver kunnen opwerken, zooals hun vader en grootvader dat voor hen gedaan hebben. Allen zijn zij optimist, zooals de jeugd altijd optimist is, zij reke nen er op dat zij vroeg of laat hun kans krij gen en hopen op succes. En zie: de maatschappij neemt hen niet meer op. Zij blijven buitengesloten. De schooldeur is achter hen dichtgeslagen, maar geen andere deur opent zich voor hen. Met hun diploma's in hun zak met al hun voornemens en plannen, moeten zij wachten. Weken en maanden, jaren achtereen. Maar het perspectief verbétert niet. Weldra worden zij te oud voor jongste- bediende of halfwas-arbeider, en voor geschoolden arbeid missen zij de routine. Zoo zien zij hun jeugd voorbij gaan en opent zich voor hen een leven zon der eenigen inhoud. In Nederland zijn thans 160.000 werklooze jongens tusschen 14 en 24 jaar. Er valt niet aan te twijfelen of dit een sociale wantoestand is. Er dreigt zich een klasse van uitgestootencn te vormen, desperado's, die een constant gevaar vormen voor de openbare rust en orde. Maar dat is nog niet het ergste. Het ergste is dat onze volkskracht gevaar loopt, ondermijnd te worden. Want als de toekomst voor de jeugd zoo weinig uitzicht biedt, ligt het voor de hand dat zeer veel jongeren op den duur gaan nalaten, zich ver der te ontwikkelen. Integendeel stompt het dage- lijksch nietsdoen hun geest af en het hoog intellec tueel peil, waarop ons volk terecht zoo groot gaat, zullen wij niet kunnen handhaven. Na afzienbaren tijd zal zich een tekort gaan vertoonen: niet aan menschen met academische opleiding, maar w c 1 aan uitblinkers onder hen, niet aan arbeiders, maar wel aan vaklui. Het geestelijk leven in ons land zal verschijnselen van onmacht en decadatie gaan vertoo nen: Nederland dreigt een natie van de tweede rang te worden, met breede lagen van paupers en anal- phabeten. Men lache niet te spoedig bij dit laatste woord, men zegge niet dat dat ondenkbaar is. Want het een leidt tot het ander en waarom zou een vader zijn kinderen eigenlijk naar school sturen, wanneer hij uit ervaring weet, dat er voor hen toch geen toekomst is. Instinctief is Nederland zich van dit gevaar be wust, en er geschiedt al veel, om de jeugd aan de demoralisatie te onttrekken. In alle steden welhaast, zijn comité's, die zich met het vraagstuk bezig hou den op het platteland zijn bijna alom werkkam pen waar men aan de jongens tenminste enkele we ken gezonde arbeid geeft, als een weldaad. In Den Haag heeft men het twee-op-een-stelsel, waarbij men tusschen twee jongens een enkele dagtaak ver deelt. In Amsterdam bestaan schijnfirma's, lugubere instellingen eigenlijk, die gefingeerde transacties af sluiten en zinloos werk verrichten, alles om de werk looze jongens maar aan den gang te houden. Maar niets van dit alles vermag het kwaad te stuiten, het blijven crisis-instellingen, die op den duur te kort schieten. Het eenige afdoende middel is opheffing der werkloosheid langs natuurlijken Vergadering van den Raad der gemeente Oude Niedorp, gehouden op Vrijdag 21 Augustus 1936, des avonds 8 uur. Voorzitter de heer C. G. M. van Baar, Burgemees ter, tevens secretaris. Aanwezig zijn alle leden. Na opening door den Voorzitter volgt vaststelling van de notulen. Ingekomen is een schrijven van de besturen van de afd. Oude Niedorp van de Hanze en van de afd. Oude Niedorp van den Kon. Ned. Middenstandsbond, houdende verzoek tot deelname door de gemeente aan het Middenstandsborgstellingfonds te Alkmaar. B. en W. stellen voor, dit adres in hunne handen te stellen voor prae-advies. De Voorzitter doet lecture van een oorspronke lijk tot dit onderwerp betrekkelijk ingekomen schrij ven, waarop door B. en W. is beslist dat aan dit fonds door deze gemeente niet zal worden deelge nomen, daar voor dit doel geen geld# beschikbaar is. Voorts is te dezer zake nog ingekomen een schrij ven van den Min. van Binnenlandsche Zaken, ge richt aan de Burgemeesters der gemeenten, betref fende opheffing van het crisiscomité. Verder wordt in dit schrijven medegedeeld, welke lichamen ver moedelijk hiervoor in de plaats zullen komen. O.a. wordt daarin genoemd vorenbedoeld fonds ter voor ziening in de crediet-behoeften van kleine midden- standersv Het staat echter niet vast of noodlij dende gemeenten hiervoor eene bijdrage beschik baar mogen stellen. De heer Kolkman vraagt, of het de bedoeling is dat B. en W. aan de regeering vragen, of deze ge meente een bijdrage beschikbaar mag stellen, wel- k vraag door den Voorzitter bevestigend wordt be antwoord. De raad besluit overeenkomstig voorstel van B. en W. Een adres van de afd. Schagen van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en -slijters tot in voering van hetzij het 1/3, hetzij het 2/3 tarief voor de in dezen bond georganiseerde bedrijven voor de personeele belasting, wordt voor kennisgeving aan genomen, aangezien deze zaak hier reeds geregeld is. Adres alsvoren tot verlaging van de personeele belasting voor den grondslag biljarten. De minderheid van B. en W. stelt voor hierop af wijzend te beschikken, daar hiervoor de vereischte goedkeuringen niet zullen worden verkregen: de meerderheid om den hoofdsom te verlagen tot f 15. De Voorzitter deelt mede. als minderheid van B. en W., niet met de meerderheid mede te kunnen gaan, op bovenvermelden grond. Tot heden geldt in weg: door het scheppen van normaal werk voor onze jeugdige arbeiders. Om Nederland in dé toekomst van onafzienbare ellende te redden, is het thans noodzakelijk, de werkgelegenheid te vergrooten. En dat kan, wanneer alle Nederlanders zich de kleine moeite geven, naar Nederlandsch fabrikaat te vra gen, wanneer zij iets noodig hebben, dat is de sociale beteekenis van de Nederlandsch-fabrilcaat ac tie. Het is verwonderlijk, hoe ons volk, dat enorme bedragen opbrengt aan werkloozensteun en boven dien nog groote sommen vrijwillig geeft om den nood der werkloozen te verzachten, niet veel meer dit eenvoudige en natuurlijke middel aangrijpt om het kwaad uit te roeien. Men zou den menschen haast willen toeroepen: geeft minder aalmoezen, maar koopt Nederlandsch fabrikaat. Nog is het niet te laat om onze volkskracht te red den, veel wordt er in dezen tijd over nationale saam- hoorigheid gesproken, maar het koopen van Neder- landsche producten lijkt mij een allereerste plicht van hen, die zich met hun medeburgers verbonden weten door onverbrekelijke banden. Het gaat niet om geld, want de Nederlandsche industrieproducten zijn in veel gevallen nog goedkooper dan de buiten- landsche. Het gaat alleen om wat meer overleg bij degenen, die nog geld hebben uit te geven. Laten zij toch begrijpen, wat van hen afhangt, en door een kleine moeite een grooten dienst aan onze natie be wijzen: waar mogelijk Nederlandsch fabrikaat koo pen. deze gemeente het tarief van f20 per biljart, het welk dus neerkomt op f60.daar in deze gemeen te 200 opcenten op deze belasting worden geheven. Volgens het voorstel van de meerderheid van, B. en W. zou dus de belasting worden teruggebracht op f45.—. De heer Van Zoonen vreest ook, dat geen goedkeu ring zal worden verkregen. Spr. vindt f60 echter veel te hoog. De caféhouder wordt in de uitoefe ning van zijn bedrijf hierdoor ten zeerste geschaad. Door den hoogen aanslag gaat het aantal biljar ten achteruit. Waar voorheen 2 biljarten waren, is nu een biljart en bij anderen werden de banden af- gcsloopt. Uit een oogpunt van billijkheid zou spr. het toejuichen, wanneer de raad tot verlaging be sloot. Bovendien helpt reclame bij deze belasting niets. Het is een vast bedrag. De heer Bakker zegt, het bedrag veel te hoog te vinden. Het bezoek aan de café's vermindert, terwijl meer belasting door caféhouders moet worden opge bracht. Dit is ondoenlijk. Spr. is er voor dat de ge meente door verlaging van den grondslag demon streert, dat dit niet te doen is. De Voorzitter erkent, dat verlaging voor caféhou ders billijk zou zijn. Spr. is echter hierom huiverig hiertoe te besluiten, omdat hierdoor bij de regeering de indruk gewekt zou kunnen worden, dat de ge meente wel wat te gemakkelijk besluit tot verlaging van de belastingen. Onlangs werd in de gemeente Heerhugowaard hiertoe besloten, doch van de regee ring werd eenvouding bericht ontvangen dat het be sluit diende te worden ingetrokken. Ook spr. gelooft dat het eerder nadeel dan voordeel zal opleveren. Dit werd ook t.a.v. de vermakelijkheidsbelasting en de hondenbelasting betoogd. Toch verplichtte de re geering deze gemeente tot heffing van 20 op de vermakelijkheidsbelasting. De heer De Heer vraagt, of het niet aan te toonen is hoeveel minder dan voorheen aan belasting op biljarten wordt ontvangen. De Voorzitter zegt, dat 1 biljart werd afgeschaft doch er is er weer één bijgekomen. Aan de hand van cijfers is het voor deze gemeente dus moeilijk aan te toonen dat we op het hellend vlak zijn. Tenslotte gaat de raad met algemeene stemmen ac- coord met het voorstel van de meerderheid van B. en W. Voorloopig worden vastgesteld de rekeningen over 1935; de gemeenterekening sluit met een batig slot voor den gewonen dienst van f 1563.17 en met een nadeelig slot voor den lcapitaaldienst van f 767.11, ter wijl de rekening van het Armbestuur een batig saldo van f 173.12 zal aanwijzen. Bij de rondvraag merkt de heer Bierman op, dat de lichtpunten op den Reidersweg de laatste dagen niet branden. De Voorzitter zegt, dat ze wel branden, doch te laat, nl. van 19—12 uur. De klokken zullen verzet moeten worden. De heer Molenaar vraagt, of de weg bij de kerk nog verbeterd wordt. De toestand is er slecht. De Voorzitter zegt, dat nog niet kon worden na gegaan wie eigenaar is van het door den heer Mo lenaar bedoelde weggedeelte. Hierna sluiting. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8-00 Grampl; 10.00 Morgenwij ding; Grampl; 10.30 Pianorecital; 11.00 Voordracht; 11.30 Lyra-trio; 12.15 Kovacs Lajos en zijn orkest; 1.15 Grampl; 1.45 AVRO-Aeolian-orkest; 2.30 Orgel en alt; 3.15 Grampl; 3.30 Pianorecital; 4.00 Voordracht; 4.30 Radio-kinderkoorzang; 5.00 Kinderuurtje; 5.30 Gram, pl; 5.45 Omroeporkest; 7.00 Dansmuziek; 8.00 Berich ten A.N.P.; 8.10 Gevarieerd programma mmv. Renova Kwintet, Kovacs Lajos' orkest en solisten. In de pau ze; Radiotooneel; 10.45 Reportage schaaktournooi Nottingham; 11.00 Berichten A.N.P.; 11.10—12.00 En semble Pali. HILVERSUM (301 M.) KRO-uitzending. 8.009.15 en 10.00 Grampl; 11.30 —12.00 Godsd. halfuurtje; 12.15 KRO.-orkest; 1.00 Grampl; 1.20 KRO-Melodisten; 2.00 Voor de vrouw; 3.00 Vervolg concert; 3.45 Grampl; 4.00 KRO-orkest; 4.45 Grampl; 5.00 Vervolg KRO-orkest; 5.45 Felicita ties; 6.00 Grampl; 6.15 KRO-Melodisten; 7.15 Cause rie: De orde der Kruishaeren; 7.35 Grampl; 8.00 Be richten A.N.P. en mcdedeelingen", 8.10 Russisch or kest „Slawa"; 830 Grampl; 8 50 Vervolg concert; 9.10 Grampl; 9.30 KRO-orkest; 10.15 Grampl; 10.30 Nieuws berichten A.N.P.; 10.35 KRO-Troubadours; 11,30— 12.00 Grampl. DROITWICH (1500 M.) 11.05 Orgelspel; 11.35 Grampl; 12.20 BBC-Schotscli orkest en solist; 1.35 Troise and his Mandoliers; 2.35 Grampl; 3.20 Jack Wilson and his versatile fiveï 4.05 Grampl; 4.35 Het Norbert Wethmar Trio en so liste; 5.35 Het London Zigeunerorkest; 6.20 Berich ten; 6.50 Het BBC-Variété-orkest en solist; 8.20 Film praatje; 8.35 George Scott-Wood and his six Singersï 9.05 Het BBC-Symphonie orkest; 10.00 Berichten; 10.20 Radiotooneel; 10.50 Het Gershom Parkington kwintet; 11.35 Maurice Winnick en zijn orkest; 11.50 —12.20 Dansmuziek (Gr.pl.) RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Grampl; 11.20 Kamerorkest; 2.50 Gram. pl; 3.20 Orkestconcert; 4.20 Grampl; 5.50 Kameror kest; 7.20 „Cosi fan tutte", Mozart; 11.0512.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN (456 M.) 6.50 Orkestconcert; 12.20 Dito; 1.35 Omroepkleinorkest 4.20 Grampl; 5.35 Pianorecital; 6.20 Omroepkwintet; 7.20 Omroeporkest; 9.05 Liszt-concert; BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Populair concert; 1.30 Sa- lanorkest; 1.502.20 Grampl; 5.20 Salonorkest; 6.50 en 7.20 Grampl; 8.20 Salonorkest; 9.50 Omroepdansor- kest; 10.30—11.20 Grampl; 484 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Salonorkest; 1.30 Populair conceri; 1.502.20 Grampl; 5.20 Pianorecital; 6.25 Grampl; 7.25 „Cosi fan tutte", Mozart; 10.30—11.15 Grampl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) S.30 Operetteconcert; 10.20 Berichten; 10.50 Cello en piano; 11.05 Weerbericht; 11.20—12.20 Omroeporkest. Natuurlijk is 'i prachtig als u even wilt kijken naar onze plaatjes-met-'n-praatje over veilig verkeer. En toch hebben we nog liever, dat u ze overslaat, mits.u dan maar uit uzèlf al die wenken In practijk brengt. H FEUILLETON Naar het Engelsch door A. E. W. Mason G8. Hanaud had deze laatste woorden gesproken met een triomf in zijn stem, die Jim Frobisher buiten zich zelf bracht. „Is u niet een beetje te vlug?'* vroeg hü. „Toen de zegels verwijderd waren en wij deze kamer binnentraden stond de pendule niet op de schoorsteenmantel, doch op het ingelegd kabinet Hanaud knikte ten teeken dat hij het er mee eens was. „Mademoiselle Upcott had ons haar verhaal gedaan vóór de lunch. Na de lunch bezochten wij deze kamer. De stand van deze pendule, was tijdens de uren voor de lunch veranderd". Hij wees naar den draagstoel. „U weet, hoe ge makkelijk dat kon geschieden.'" „Kom, kom"! herhaalde Frobisher ongedul dig. „Daaruit volgt nog niet, dat het gedaan werd." „Ook al waar", hernam Hanaud. „Dan zullen wij overgaan tot het beantwoorden van één van de vragen van uw memorandum. Wat was het geen door mij van af het terras van den Toren gezien werd? Ik zag den rook van dezen schooi steen de lucht in kronkelen. Ja, mijnheer, ik heb alles van dit huis, de vensters, de deuren en de schoorsteenen, goed in mijn geheugen ge prent. En daar op dien middag, bij al de warm te van een late Med, stijgt er rook op uit den schoorsteen van een verzegelden kamer. Er moest dus een toegangsweg bestaan, waarvan wij niets wisten! En van deze had iemand ge bruik g maakt. Maar wie? Vraag dat aan u- zelven! Wie verliet Maison Grenelle onmiddel lijk nadat ik was vertrokken, en verliet het al leen? Die pendule moest weer op haar plaats gezet worden. Er schenen ook een paar brie ven verbrand te moeten worden. Dien laatsten zin had Jim nauwelijks aan gehoord. De pendule hield nog steeds zijn ge dachten bezig. Zijn grootste argument was hem uit de hand geslagen; zijn eenige droom, de on schuld van Betty te kunnen vaststellen in weer wil van iedere bewijsvoering en ieder feit, wat tegen haar kon worden aangevoerd, was tot rook vervlogen. Hij liet zich op een stoel neer vallen. „U heeft alles zoo buitengewoon snel begre pen", sprak hij bitter. „0, volstrekt niet!" kwam Hanaud daarte gen op. „Schrijf mij geen gave toe, boven de ge wone, mijnbeer. Ik ben er in getraind dat is alles. Ik heb mijn volle twintig minuten in de arena doorgebracht. Luister eens, hoe alles ging Hij zag Frobisher met een vermakelijken glim lach aan. „Het is jammer, dat onze leergierige vriend Maurice Thevenlet niet hier is, om zijn voordeel met 't lesje te doen In de eerste plaats dus! Ik wist, dat mademoiselle Betty hier iets deed, wat van belangwas. Het kon alleen het verbranden van die brieven geweest zijn. Mis schien méér. Ik moest wachten en zien. Goed! Daar staande voor den spiegel, maakt mademoi selle Ann haar losse opmerking, dat het haar voorkwam, alsof de pendule thans lager stond. Begrijp ik daar reeds iets van! Neen, neen Doch wel is mijn belangstelling gewekt. Vervolgens valt mij iets eigenaardigs op: een stuk pracht werk van Bevenuto Cellini. hoog en wel weg gezet op dien schoorsteenmantel, waar niemand het zien kan. Ik neem het dus eens daar af, en draag het naar het venster, waar ik het ten zeerste bzewonder, om het vervolgens weer naar den schoorsteenmantel terug te brengen maar nu merk ik op het hout van deze laatste vier plekjes op, die daar zeer goed gemaakt konden zijn, door de vier pootjes van die aardige Louis XV pendule, wanneer deze op haargewone plaats stond. Ja, en het bovenste van dat inge legd kabinet, dat zooveel lager is dan de schoor steenmantel. lijkt mij daarna ook meer de gewo ne plaats toe voor dat kunststuk van Benve- nuto Cellini. Daar kan iedereen het zien. Dus spreek ik tot mijzelven: „Mijn beste Hanaud. dat juffertje heeft haar ornamentjes op een andere plaats gezet". Doch weet ik waarom? Neen, mijn vriend, iik vertelde u reeds eerder dat herhaal ik thans in alle nederigheid, dat wij de slaven zijn van het toeval. Het toeval is een uitstekende meester, wanneer zijn kinderen er niet bij in slaap vallen, en het was mij dien middag bui ten gewoon goed gezind. Zie eens! Ik sta in de hal, in zak en asch over dit geval. Want ner gens kan ik een begin ontdekken. Aan den muur achter mij hangt een ouderwetsche barometer in den vorm van een braadpan, en aan den te gen over gestelden wand, een spiegel vóór mij. Ik sla mijn oogen van den grond op, en zie bij toeval, den barometer achter mij, weerkaats in den spiegel vóór. Bij zuiver toeval, trekt dit mijn aandacht. Want zie, dat de wijzer van den barometer op storm staat. Dat is natuurlijk on zin. Ik keer mij om. De barometer staat op mooi weer. En als een bliksemstraal schiet het mij te binnen en l>egrijp Ik. Ik kijk naar den stand van den wijzer zonder naar leters te zien. Wan neer ik recht naar de wijzerplaat zie wijst de barometer naar mooi weer. Keer ik mij om en kijk er naar door den spiegel dan staat hü op storm Nu heb i'k het! Ik loop haastig naar de schatkamer terug. Ik doe de deur op slot, want ik wensch niet betrapt te worden. Ik raak de pendule niet aan. Neen, voor geen geld van de wereld, zou ik die pendule' aanraken. Doch ik neem mijn horloge in de hand. Ik ga vlak te genover den spiegel staan. Ik houd mijn horloge tegen den spiegel, ik open het glas en verzet de wijzers zoodanig, tot zii in den spiegel gezien half elf aanwüzen. Nu houd ik mijn horloge recht voor mün oogen. Het is half twee. Nu ben er achter! Wat voor bewü'zen heb ik meer noo dig? Münheer, ik was er. Want nauwelijks is de deur door mü ontsloten, of ik sta van aan gezicht tot aangezicht tegenover mademoiselle Betty! En zü! Zelfs hoewel ik haar toen reeds verdacht, kreeg ik een schok, dat verzeker ik u. De goede God weet, dat ik vrij wel onvat baar geworden ben voor verrassingen. Doch één oogenhlik was het masker van haar gelaat ge vallen. Ik voelde iets langs mijn ruggegraat loopen. Want in haar mooie oogen stond moord lust te lezen". Hü stond bü de herinnering aan dien moord- lustigen blik in gedachten verzonken. „Brrr!" rilde hü, en schudde zich als een grooten hond. die pas uit het water komt. „Doch u praat veel te veel, mijnheer Frobis her", zeide hü met een geheel andere stem. ,en u berooft mademoiselle van haar nachtrust, die zü een uur geleden reeds had moeten hebben. Gaat u mee?" Hij dreef zün metgezellen de kamer uit in de hal. draaide het licht op, sloot de deur van de schatkamer en stak den sleutel in zün zak. (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6