Duitschland verlengt den diensttijd iê los van Frankrijk Bommen op Irun en San Sebastian Actieve dienstplicht thans op 2 jaar gesteld Bericht verrast zoowel Londen als Parijs. Duitschland de sterkste militaire natie SPANJE Vanuit de lucht en uit de zee KIJKEI1 isKOOPEfUijCLOECK BERTELS' x kunstkorrel: BERTELS Roemeensch dorp in vlammen Mijnontploffing in Bulgarije Dinsdag 25 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCQAGER 79ste Jaargang. No. 10048 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Rijkskanselier Hitier heeft de volgen de verordening betreffende den duur van den actieven dienstplicht T)ij de weermacht 24 Augustus 1936 ondertee kend: „Betreffende paragraaph 8 van de Rijksweerwet van 21 Mei 1935 bepaal ik, met opheffing van mijn verordening van 22 Mei 1935: De duur der actieve dienstplicht bij de drie afdeelingen van de weermacht wordt gelijkelijk vastgesteld op twee jaar De rijksminister van Oorlog en opper bevelhebber van de weermacht vaar digt de noodige uitvoerings- en over gangsbepalingen uit. Berchtesgaden, 24 Aug. 1936. w.g. Adolf Hitier. w.g. von Blomberg. In verband met bovenstaande verordening publi ceert de Nationaal Socialistische Korrespondenz, de „N.S.K." een beschouwing, waarin deze maatregel gemotiveerd wordt met het Bolsjewistische gevaar en de geweldige strijdkrachtcn, waarover het Bólsjewis- tische militarisme beschikt, o.m. schrijvende: „te genover het Sovjet-imperialisme en zijn militaire bedreiging zal het nationaal socialistische Duitsch land als waker voor zijn eigen vrede en daarmede als beschermer van zijn cultuur die maatregelen ne men, die noodzakelijk zijn om de vrijheid en onaf hankelijkheid der natie onder alle omstandigheden te waarborgen." De gevolgen der maatregel. De verlenging van den diensttijd van een tot twee jaar heeft ten gevolge, dat de effectieven van het permanente Duitsche leger op ongeveer een millioen worden gebracht. Op het oogenblik omvat het leger 600.000 man, waarvan de helft beroepssoldaten zijn, die een lang dienstverband hebben en de andere •helft jonge recruten. De effectieven der tijdens de oorlogsjaren geboren lichtingen zijn nog betrekkelijk aanzienlijk. De lichting 1914 omvat 598.000 man, de lichting 1915 467.000 man, lichting 1916 354.000 en de lichting 1918, de zwakste, omvat toch nog 317.000 man. Tijdens de laatste keuring bedroeg het aantal afgekeurden nog geen tien procent. Duitschland is dus in staat om zelfs gedurende de z.g. recrutenarmc jaren 300.000 man onder de wapenen te roepen. Het ligt voor de hand, dat de gisteren door Duitschland genomen maatregel er de sterkste militaire mogend heid van het vasteland van maakt. Tegen het communisme. De nationaal-socialistische partij-correspondentie schrijft met betrekking tot de verlenging van den diensttijd: „Evenals de nationaal-socialistische partij het Duitsche volk den inwendigen vrede gaf, zoo zal •het nationaal-socialistische leger het Rijk den buiten- landsche vrede garandeeren. De geschiedenis heeft ons geleerd, dat het verkieslijker is voor dezen vrede, wanneer dit noodzakelijk is, opofferingen te doen, dan in den Bolsjewistischen chaos te verzinken. Te genover het sovjet-imperialisme en de militaire be dreiging, die dit vormt, zal het nationaal-socialisti sche Duitschland, als bewaker van eigen vrede en cultuur, de noodige maatregelen treffen om onder alle omstandigheden de vrijheid en de onafhankelijkheid van het volk te verzekeren. „Duitschland treft voorzorgen". Een artikel in de Völkische Beobachter. De Völkische Beobachter schrijft in de editie 'van gisteren onder den titel „Duitschland treft voorzor gen": „Aldus was het de laatste weken met ons gesteld: wij stonden als voor een eiland, midden in dè stormende zee. Wij zagen de voorbijtrekkende wolken, hoorden den donker der schuimende golven en het loeien van den storm, en vaak hebben wij vol zorgen op den dijk om ons heen gezien, den dijk, welke wij vast en sterk rond ons oprichtten, of hij wel zou standhouden en beschermen tegen den steeds.stijgenden vloed van de komende tijden. Thans heeft de Führer gesproken en iedereen moet thans zijn steentje bijdragen, in de eerste plaats de jongemannen van het volk. Thans zal de muur nog hooger en sterker worden, opdat wij ook in het veld', op den vrijen akker in rust ons werk kunnen verrichten, dat ons reeds thans de eerste vruchten van een geweldigen arbeid oplevert. Wij beschermen den vrede van Duitschland en daarmede den oogst van een gigantischen strijd voor de hergeboorte vah ons volk en iedere spade en steek, iederen hamerslag doen wij in dank aan Adolf Hitier, die ons de kracht gaf het werk op te bouwen en te beschermen. Spanje heeft der wereld en niet in de. laatste plaats Duitschland getoond, dat de bedreiging van den binnen- en den buitenlandschen vrede voor ons meer dan alleen een phrase of een gebaar is. Span je en de eigen belevenis, toen nog in eigen huis de huurlingen van Moskou zich konden verheffen, hebben ons den geheelen bloedigen ernst doen be speuren van die programmatische woorden uit Moskou, welke zeiden: Het roode leger heeft boven haar Russische basis de taak in de geheele wereld vaandeldrager der com munistische wereldrevolutie te zijn. De Russische stap van 11 Augustus welke feite lijk een verdubbeling van het langdienende Sovjet- leger tot gevolg heeft, moet den krachten, die de doodsvijanden van Duitschland zijn, niet de moge lijkheid geven, van buiten af toch nog datgene te bereiken, wat S.A. en S.S. eens met bloed en leven van binnen af onmogelijk hebben gemaakt. Duitschland is na de jongste beelden der geschie denis niet bereid zich te laten overrompelen. Bijna alle Duitschland omringende landen hebben legers met meer dan eenjarigen diensttijd. Duitschland past zich nu aan, waarbij er rekening mede moet worden gehouden, dat tot nu toe reeds groote deelen van het Duitsche leger, zooals bijv. de marine en verscheiden groepen specialisten, dienst tijden hadden van meer dan een jaar. .De Duitsche stap geeft het geheele volk juist in deze dagen een gevoel van veiligheid en rust, aldus de Völkische Beobachter. Ieder buitenlander, die misschien tijdens de Olym pische Spelen gelegenheid heeft gehad ons in het hart te zien, weet, dat dit woord de zuiverste waar heid is. Dit vplk laat zich evenwel na een lijdensweg zonder weerga thans niet meer, door geen enkele macht ter wereld, in de vrijheid en de eer van de nieuwe socialistische gemeenschap aantasten. Duitschland wil geen oorlog. Duitschland wil zich er tegen beschermen en daarom neemt het voorzor gen. De stap, dien wij doen, brengt nieuwe offers en nieuwe moeite met zich mee. INDRUKKEN IN HET BUITENLAND. In Parijs. Het bericht over de verlenging van den dienstplicht in Duitschland is gisteren eerst laat in de Fransche hoofdstad bekend geworden en heeft daar in diplo matieke kringen een diepen indruk gemaakt. Het is al zeer duidelijk, dat de voldoening, die des mor gens nog gevoeld werd door het besluit van Duitsch land onmiddellijk het Fransche niet-inmengingsvoor- stel betreffende Spanje van kracht te doen worden, een correctief van uitzonderlijken ernst heeft, gekre gen. .Juist op grond van het belang der gebeurtenis hoedt men zich in gezaghebbende kringen er voor direct een oordeel uit. te spreken over het nieuwe Duitsche initiatief, welker consequenties in vollen om vang nauwkeurig zullen moeten worden bestudeerd. In Londen. In Britsche politieke kringen heeft het bericht over de verlenging van diensttijd in Duitschland een ze kere onrust gewekt en levendige verrassing gebaard, aangezien geen enkele aanwijzing uit officieele bron voorafgegaan is aan de mededeeling van gisteravond. Het is, gezien het late uur en het lakonieke karakter van het Duitsche communiqué, onmogelijk gezag hebbend commentaar te verkrijgen. Over het alge meen echter geeft men uiting aan zekere ongerust heden door het feit, dat deze maatregel samenvalt met de ernstige ontwikkeling van den internationalen toestand op dit oogenbljlc. Men neigt er toe deze maatregel te beschouwen als een antwoord op de militaire maatregelen van Sovjet-Rusland, welke kortelings genomen zijn. De linksche en gematigde kringen zien in de versterking van het Russische leger slechts een voorwendsel voor Duitschland om zijn doeleinden te bereiken, terwijl uiterst rechts integendeel van meening is, dat, wan neer een zoodanig voorwendsel genoemd moet worden, het volkomen gerechtvaardigd is. Fortificaties in Oost-Pruisen. War scha u: Het dagblad „A. B. C." verneemt uit Dantzig, dat de fortificatiewerken in Oost-Pruisen actief ten uitvoer worden gelegd. Dantzigsche werkloozen zouden daarbij te werk worden gesteld. Volgens het Silezische blad „Polonia" zouden 120.000 arbeiders te werk gesteld zijn aan de fortificaties in het Rijnland. Granaten gieren over de stad Hendaye, San Sebastian en Irun, drie ste den in het Noorden die zich in handen van de regeering bevinden, zijn nogmaals het mikpunt geworden van een bombardement uit de lucht zoowel als uit zee. Hoog vliegen de bommenwerpers hebben een honderdtal bommen laten vallen, vooral in de buurt van Irun en het mocht aan het luchtafweergeschut van de regeering niet gelukken ze onder schot te krijgen. Men weet nog niet met zekerheid te zeggen, hoe groot de schade is, maar som mige berichten maken melding van vele doo- den. Het eerste bombardement van Irun zou niet zulke ernstige gevolgen gehad hebben als men oorspronkelijk meende. De opstandige kruiser Canaria heeft, na gisteren eerst San Sebastian beschoten te hebben, in den namid dag het vuur op Irun geopend, onmiddellijk beantwoord door het fort Guadelupe. Gedu rende eenige uren is het duel voortgezet. Een bezoek aan Irun. Weinig schade van het bombardement der opstandelin gen. Een speciale correspondent van I-lavas meldt: Tijdens een bezoek aan Irun hebben wij ons reken schap kunnen geven van de uitwerking van de bom bardementen der laatste dagen en vooral van dat, hetwelk gistermorgen door vier opstandelingen-vlieg tuigen op de stad is gericht. De aangerichte schade is uiterst gering en er zijn geen slachtoffers gevallen. Bij het station, dat een der voornaamste doelwitten der opstandelingen vormt, beperkt de schade zich tot tal van gebroken ruiten, markiezen en wagons. Een bom is nabij de herstellingswerkplaats neer gekomen, de muren dragen de sporen der scherven, maar in de werkplaats, waar niets beschadigd werd, gaan de werklieden gewoon voort met hun bezigheden. In de stad heerscht geenerlei drukte. Vrachtwagens met gewapende manschappen en verschillende goederen rijden voorbij. Op de pleinen en in de straten spelen de kinde ren. Meer drukte heerscht bij het stadhuis, en het oude klooster del Pllar, waarvan een kazerne is ge maakt. Bij het commissariaat van oorlog staan een aantal mannen, die dienst, willen nemen. De orga nisatie is volkomen militair. Alle manschappen komen onder bevel van beroeps militairen te staan. Wij hebben een gesprek gehad met militiemanschappen, die dienst doen in den sector Ventas en onder wien zich verscheidene vreemdelingen bevinden. Zij verklaren, dat de stel lingen krachtig verdedigd wórden door goed geoefen de mannen. De aflossing vindt regelmatig plaats en de ravi tailleering is behoorlijk. De mannen blijken ervan overtuigd te zijn,dat de aan val der opstandelingen op Irun geen enkele kans van slagen heeft. Tijdens ons gesprek hoorden wij de granaten van het fort Guadelupe over de stad gieren. Tegen half zes gistermiddag werd de kruiser „Ca naria" gesignaleerd. Op de eerste schoten van het schip antwoordde het fort Guadelupe onmiddellijk, zoodat zich een artillerie tweegevecht ontspon, dat tot zeven uur duurde. Verder heeft gistermiddag een regeeringsvliegtuig een door carlisten bezet kampement in Alunda ge bombardeerd. ROME OVER 10 JAAR EEN TWEE MILLIOENENSTAD? Rome In een commentaar op liet gestage toenemen van het inwonersaantal van de hoofd stad schrijft het „bullitin der hoofdstad" dat het zeer wel mogelijk is. dat over 10 jaar het aantal inwoners van Rome de twee millioen zal hebben bereikt. ZES DOODEN BIJ DE ELECTRIFICATIE VAN DE SPOORWEGEN Rio de Janeiro (Brazilië) Bij werkzaamhe den tot electrificatie van de spoorwegen is een steengroeve ingestort, waardoor zes arbeiders werden gedood en versclieidenen gewond. Hooqe cierpn/ucti'. if 7aoe uoea/erkosten f j \£ai ptuimi/eei/oecter merAen, 2>uiin den Aandei u/orvd peAroccAt J-f leyioc/ocA de meesten Aunner yeuen u/eintj yroej' en AracAit. Alet„ öeriels "Aun séAorrel "is '{anders, ,Uwpiuimveeyrpeté, is nimmer ziek, idv At/s/sen yeiijken Aeyma.cAin.es ICto re/7 een eieren/adrrteA f L_ ÓÏ.IEFABRIEK.EN nv.AMSTERDAMj Herstel der Vlaamsche activisten ge« eischt. Hoezeer de kracht van de Vlaamsche beweging onder alle lagen der Belgische volksgemeenschap toeneemt, blijkt wel uit de geweldige groei van het aantal deelnemers aan de IJzer-bedevaart. Vele duizenden waren ook ditmaal weder samen gestroomd aan den voet van den toren te Dixmui- den en bij vergelijking met vorige jaren blijlkt er nocr groei in de beweging te zitten. De meest verschillende en elkaar dikwijls be strijdende groepen waren hier onder één leus ver- eenigd. Ook de Belgische fascistische Rex-beweging nam dit jaar voor het eerst deel. In scherpe toespraken werd amnestie geëischt voor de activistische Vlamingen, welke wegens hun politieke actie tijdens den oorlog, zijn veroordeeld. Zóó heftig waren de redevoeringen, dat de Minis ter van P.T.T. weigerde de redevoeringen in hun geheel via de radio te doen uitzenden. Naast de vraag: van amnestie voor de activisten trad vooral de eisch „Los van Frankrijk" op den voorgrond. De voorzitter van V.O.S. ging zelfs zoo ver te zeggen, dat het militair accoord met Frankrijk slechts mogelijk was door het onpersoonlijke van landsbestuurders die weggegroeid zijn uit de 'sche volksgemeenschap. Zéér heftig in zijn uitingen was in het bijzonder Prof. Frans Doels, die de Vlaamsche activisten als martelaars schetste. Onder groot enthousiasme werd tenslotte een mo tie aangenomen, welke een eerherstel eischt zoowel voor de eerlijke als heerlijke Vlaamsche activisten, als voor de stoere en ideaal-getrouwe IJzer-sol- daten. Boekarest: Sinds Zondag staat het dorp Falamenzenu in lichter laaie. De brand is uitgebroken in een stroo-opslagplaats, van waar de vlammen zich uitbreidden over de huizen. Verscheidene woningen zijn reeds in de asch gelegd. De brandweer van de nabijgelegen hoofd stad tracht het vuur meester te worden. Negen dooden. Sophia. In de kolenmijn „Zwarte Zee" bij Bur gos heeft ten gevolge van kortsluiting een ontplof fing plaats gehad. Negen der in de mijn werken de arbeiders konden zich redden. Elf bleven inge sloten. Nadat twee dezer arbeiders, zij het met hevige brandwonden, konden worden geborgen, bleven de anderen voortgaan met „kloppen". Hun signalen werden steeds zwakker en vanavond heeft men slechts hun lijken aangetroffen. De bergingswerkzaamheden waren zeer moeilijk, daar de noodzakelijke apparaten ontbraken. Een uit Sophia per vliegtuig gezonden reddingscolonne moest onderweg door het noodweer twee malen da len. Tenslotte hebben de bergingsmanschappen het laatste gedeelte der reis per trein afgelegd. AUTO VERPLETTERD TEGEN EEN BOOM Beide inzittenden zwaar gewond. Gisteravond is op den weg tussclien Venlo en de Duitsche grenspaal Aldekerk een vracht wagen van de expeditiefirma F. M. uit Venlo door onbekende oorzaak tegen een boom ge botst. De auto werd totaal vernield en de beide inzittenden. Th. P. en G. K.. uit Venlo. werden ernstig gewond. Zij zijn naar bet ziekenhuis te Aldekerk overgebracht.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1