Plaatselijk Nieuws. Ie gewijzigde steunregeling Ook Russisch embargo De Kinderfeesten Een nieuwe statistiek van de onderwijzersopleiding Ongeluk of misdaad „IJzeren Garde" in Roemenië bedreigt tegenstanders De afstamming van den mensch Haring naar Rusland op 31 Aug. (Koninginne-jaardag) Vrijwilligersleger in Oost=Afrika Twee benzine-dieven aangehouden Op onbewaakten overweg gegrepen Uit onze Omgeving. BESPREKING DOOR DE NEDER- LANDSCHE VAKCENTRALE. Zaterdag 22 Augustus is de Nederïandsche Vak centrale in buitengewoon congres te Utrecht bijeen gekomen, ter bespreking van de door den minister van sociale zaken aangekondigde wijzigingen in de steunregeling. Van alle bestuursbonden, alsmede van verschillen de der aangesloten organisaties, waren delegaties te genwoordig. De Voorzitter, de heer H.^M. Roos, gaf in een in leidende beschouwing een overzicht van den indruk, die de aangekondigde verslechteringen in de steun regeling in den lande en in de kringen van de vak beweging hebben gewekt. Het bestuurslid van de Vakcentrale, tevens lid van de contact-commissie de heer Joh. Eering, heeft daarna een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de verschillende wijzigingen. Spr. wees daarbij in het bijzonder op de vaststel ling van het standaardloon ad f20 als gevolg waar van vele goede vaklieden en de categorie hoofdarbei ders wel in zeer sterke mate worden getroffen. Ook de afschaffing van den huurbijslag werd aan scherpe critiek onderworpen. Nadat nog enkele der andere rcgeeringsmaatregelen waren besproken, werd door verschillende afgevaardigden het woord gevoerd, die allen hun verbittering over deze ver slechteringen uitten. Het bestuur van de Vakcentrale werd verzocht bij de regeering aan te dringen op het terugnemen van de voorstellen. Gewezen werd op het schadelijke van de vaststel ling van 'n maximum loongrens, daar dit tengevolge kan en zal hebben, dat ook de loopen van de nog werkende arbeiders zullen worden gedrukt. Mede werd gewezen op de noodzakelijkheid dat de regeering de huurverlaging zal bevorderen en niet eenzijdige maatregelen zal vaststellen, die alleen de gesteunde in nog slechtere positie brengen. In dit verband werd gewezen op de wenschelijk- heid dat wederom de huurcommissiewet, de huur wetten en huuropzeggingswetten door de regeering in het leven zouden worden geroepen. Aan het slot van de vergadering werden de ver schillende tot uitdrukking gebrachte grieven ver vat in een resolutie, waarin met klem bij de regee ring wordt aangedrongen het terugnemen van do in uitzicht gestelde verslechteringen. Voorts wbrdt de meening uitgesproken, dat het vraagstuk der verlaging van den huurtoeslag eerst dan in bespreking kan worden gebracht, wanneer door de Stat en-Generaal zal zijn aanvaard de maat regelen betreffende de woninghuren, neergelegd in het oorspronkelijk wetsontwerp, terzake van de „vaste lasten". Een huurcommissiewet opnieuw de mogelijkheid zal openen langs wettelijken weg de huren tot het laagst mogelijke peil terug te brengen, de goedkoope woningen in het bezit van de gemeentebesturen en woningbouwverenigingen, ter beschikking kunnen komen van de gesteunde werkloozen. Tenslotte wordt aangedrongen op het yerhoogen van de steunpercentages, ook voor de gezinnen met twee en drie kinderen, op het uitstrekken van den maatregel der verstrekking van goedkoope marga rine over alle werkloozen en 't verhoogen van den z.g. b-steun. Lijk gevonden in het Merwedekanaal. Amsterdam, 25 Aug. Gistermiddag om drie uur is uit het Merwedekanaal het lijk opgehaald van een man, die bleek een ingezetene te zijn van Utrecht. Het vertoonde aan het hoofd een diepe snede, van zoodanïgen aard, dat bij de politie het vermoeden van misdrijf rees, hoewel de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het slachtoffer door andere oorzaak te water zou zijn geraakt, en door een schroef van een passeerend schip de wonde zou hebben opgeloopen. De politiedeskundige dr. Hulst uit Leiden zal daarom in den loop van vandag een onderzoek instèllen. Toen de Utrechtsche politie van de vondst op de hoogte werd gesteld en vernam, dat de mogelijkheid van misdrijf niet was uitgesloten, heeft zij een nader onderzoek ingesteld naar de omstandigheden van het slachtoffer dat eenigen tijd geleden ernstige on- ecnigheid moet hebben gehad met een anderen in woner van Utrecht. Naar dezen persoon wordt thans door de Utrechtsche politie gezocht. Vijf personen gearresteerd. Boekarest. Gister meldden zich vijf leden van de „IJzeren Garde" met het insigne van deze partij aan bij den secretaris-generaal van de nationale boeren partij, Virgile Madgearo, en deelden hem mede, dat hij en Dr. Uupu, de vice-president van de boerenpar tij en nog een leider van deze partij zullen worden gedood als een aanslag wordt gepleegd op Corneliu Codreano, de leider van de „IJzeren Garde". De vijf jongelieden konden gearresteerd worden en het bleken studenten te zijn tusschen 17 en 25 jaar. Op hen werd nog een brief gevonden, welke zij Mad gearo voorlazen. Verder bleek, dat zij deel uitmaakten van de partijjafdeeling, welke belast was met het „terechtstellen" van door de partij veroordeelden. Zij woonden in het werkkamp op het Kroondomein 20 K.M. van Sinaia. WAPENUITVOER NAAR SPANJE. NOTAWISSELING MET FRANKRIJK. Tass Ag. seint uit Moskou: De Russische volks commissaris voor buitenlandsche zaken, Litwinow, en de Fransche zaakgelastigde in de Sowjet-Unie, Payart, hebben op 23 Augustus nota's gewisseld over de tegenover Spanje te voeren politiek. De nota's behelzen de volgende verplichtingen: lo. het verbod van directen en indirecten uitvoer of doorvoer van wapenen van elke soort, munitie, oorlogsmateriaal, vliegtuigen en oorlogsschepen naar Spanje, do Spaansche bezittingen en Spaanscïh-Ma rokko; 2o. de toepassing van dit verbod op reeds geslo ten verdragen; 3o. het in kennis stellen van de andere staten, welke aan deze overeenkomst deelnemen, van alle maatregelen, die worden getroffen, om deze verplich tingen toe te passen. De verplichtingen worden van kracht op het oogenblik, waarop behalve de Fransche en Engelsche regeering ook de Duitsche, Italiaansche en Portugccsche regeeringen zich er bij aansluiten. DE TREK NAAR DE KWEEKSCHOLEN VERMINDERD. VGravenhage, 24 Augustus. Dezer dagen gaf het Centraal Bureau voor de Statistiek een nieuwe statistiek van de onderwijzersopleiding in het licht, welker gegevens zich uitstrekken over het school jaar 1935-1936. Bij den aanvang van dit jaar waren er 105 kweekscholen voor onderwijzers en onderwij zeressen. Bij al deze scholen was de leerstof voor de opleiding voor de onderwijsakte (afd. a) over drie jaren verdeeld. Aan 87 scholen was een opleiding voor de hoofdakte (afd. b) verbonden, welke ge woonlijk twee jaren omvat. De statistiek bevat ge gevens omtrent de leer- en oefenscholen der kweek scholen, de leervakken en de les- en vaklokalen. De kweekscholen worden, voorzoover de a- afdeelingen betreft, door 7.005 leerlingen be zocht. Tegenover het vorig jaar beteekent dit een vermindering met bijna 18 procent. De statistiek vermeldt de leerlingen naar hun geslacht, der ichting der school, welke bij be zoeken en de grootte der gemeenten waarin deze school gelegen is. Uit de gegevens om trent de toelating van nieuwe leerlingen blijkt, dat de trek naar de kweekscholen tegen over vorige jaren belangrijk is verminderd. Het aantal zitten blij vers in het eerste leerjaar der kweekscholen vergelijkbaar met het vroegere tweede leerjaar der 4-jarige kweekscholen, is gestegen. In vergelijking tot dat van hoogere burgerscholen en ULO-scholen is het echter nog steeds laag. De resultaten van de eindexamens der kweekscho len waren in 1935 iets minder gunstig dan in het voorafgaande jaar. De b-afdeelingen telden 3.077 leerlingen. Het aantal leerkrachten, aan kweekscho len verbonden, bedroeg 1.171, een cijfer dat iets blijft beneden dat van het voorgaande jaar. De statistiek bevat gegevens omtrent de bevoegdheden dezer leer krachten. Tenslotte bevat de nieuwe uitgave gegevens om trent de 17 normaallessen, welke ons land telt en die door 369 leerlingen worden bezocht, alsmede aan gaande de staatsexamens voor diverse akten. Het werk is verkrijgbaar ter algemeene landsdruk kerij te 's-Gravenhage. Oplossing van het probleem in zicht? Volgens een Reuter-bericht'uit Pretoria, zou men aldaar in wetenschappelijke kringen de meening zijn toegedaan, dat het probleem van de afstamming van den mensch zijn oplossing een belangrijke stap na der is gekomen. Professor Broom van het Transvaal- museum heeft te Sterkfontein een specionen gevon den van een volwassen Taungsaap; volgens den ge leerde is dit een tot nu toe ontbrekende en zeer be langrijke schakel in de keten van ontdekkingen be treffende de afstamming van den mensch. Wederom groote partij verkocht. De reedersvereeniging voor de Nederïandsche ha- ringvisscherij heeft gisteren wederom in het be lang van de gezamenlijke bedrijfsgenooten een twee de groote partij haring aan Rusland verkocht. Deze partij is 30.000 Schotsche tonnen groot,, zoodat het totaalkwantum, thans van de teelt 1936 aan Rus land verkocht, 70.000 Schotsche tonnen beloopt. DE JUBILEUM REVUE „JE KUNT NOOIT WETEN". Dat alom belangstelling voor onze plaatselijke revue bestaat, blijkt wel uit bet feit dat niemand minder dan „de revue-koning" Henri ter Hall voornemens is om de eerste opvoering van Jan Buisman's 5e revue bij te wonen, vanwaar reeds 'n eer voor de R V S4welke dan ook kosten nog moeite spaart om alles op 'n hoog peil te voeren Zoo heeft men beslag weten te leggen, dankzij den medewerking van den Heer Smeulders, op verrassende lichteffecten en licht-trucswelke zeker 'n bijzonder cachet aan derevue zullen geven, temeer daar boven genoemde heer zijn sporen op revue-belichting heeft getoond, ook buiten derevue is de belangstellingongekend daar bet nog om 'n klein rukje te doen is en men beeft reeds 400 donateurs zoowaar een pracht succes. GEMEENTELEENING. Door bemiddeling van de Ned. Mqjdenstandsbank N.V. werd aan de gemeente Schagen verstrekt een 50-jarige annuiteitsleening groot f 56.823.80. Eenige nadere bijzonderheden Ten lokale van den heer J. K. Boontjes aan de Markt vergaderde gisteravond de Commissie, die zich ten doel stelt het organiseeren van kinderfees ten op 31 Augustus, Koninginnejaardag. Aanwezig waren een 11-tal leden. Om ongeveer kwart over acht opende de voorzitter der commissie, de heer De Nooij, de bijeenkomst en heette daarbij in het bijzonder welkom onzen burge meester, den heer J. Cornelissen en den Deken, den Eerwaarde heer Kuys. Spr. uitte den wensch dat de besprekingen een vlot verloop zouden mogen hebben. De secretaris, de heer Settels las vervolgens de no tulen in wezen het verslag uit ons blad die door hun juiste weergave de algemeene goedkeuring konden wegdragen. Van de ingekomen stukken zij vermeld, dat de De ken en de Dominéé een welwillend antwoord hadden Verwachting: zwakke tot matigen westelijken wind, ged. bewolkt, droog weer, behoudens dauw, warm overdag. Verdere vooruitzichten: nog weinig ver andering. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 774. Het dunne pijltje Reeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 18 gr. C. is 64 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. Hoogzijde 103 Schagen. Een vast koloniaal leger. Rome De aanwerving van vrijwilligers voor Oost Afrika, die zoojuist bekend gemaakt is, heeft ten doel de Italiaansche eenheden, die thans teruggetrokken worden, te vervangen door een koloniaal leger, dat uitsluitend uit vrij willigers zal bestaan. De nog in Abessinlë aanwezige vijf divisies zwarthemden, eveneens vrijwilligers, zullen ver moedelijk in het nieuwe leger worden opgeno men. Er is geen limiet gesteld door het aantal can- didaten. DOOR EEN KOE AANGEVALLEN Boerin ernstig gewond. De echt.genoote van den landbouwer C. te Dieteren bij Sittard, die haar koeien naar de wei bracht, werd plotseling door een der die ren aangevallen. Zij werd tegen den grond geslingerd en bleef bewusteloos liggen. De in allerijl ontboden geneesheer constateerde een sleutelbeenbreuk aan den rechterarm, terwijl zij tevens min of meer ernstige verwondingen had opgeloopen aan hoofd en beenen. Haar toe stand was van dien aard, dat zij moest worden overgebracht naar het ziekenhuis. gegeven op het verzoek om zitting te nemen in het comité. De v.v. Schagen berichtte, dat men de beschikking over het terrein van die verecniging kon krijgen, te gen de prijs van f 2.50. Verschillende heeren hadden voorts bericht van verhindering gedaan. Onze Harmonie is ook verzocht medewerking te willen vcrleenen en deze vereeniging zal zoo vlug mogelijk haar antwoord geven. Wat de lijsten betreft, deelde de penningmeester, de heer L. van Rijswijk mede, dat de lijsten die al reeds binnen zijn, geen onbevredigende cijfers laten zien. Spr. had een begrooting opgemaakt, die naar hij dacht wel zoo ongeveer „stimmen" zou, met het geen zal worden opgehaald. Over deze begrooting werden eenige vragen gesteld en inlichtingen gegeven; wij nemen er uit over, dat er voor is gerekend, de kinderen 2 x ranja met koek te verstrekken, en ook nog een reep chocolade De verschillende spelen, waarin de bedrevenheid zal kunnen worden betoond werden hierna onder de loupe genomen en zoo hoorden we, dat de jon gens en meisjes kunnen ringsteken op de fiets, met autopeds loopen, kaashappen, hardloopen met draad door het oog$van een naald steken, enz, enz., te veel om op te noemen. Eenige ideeën werden het Dag. Bestuur nog aan de hand gedaan, die soms kondon worden overgeno men, maar soms ook door hun practische onuitvoer baarheid ter zijde moesten worden gelegd. Men denkt zich in, op elke 4 kinderen 1 prijs be schikbaar tc stellen, zoodat er ongeveer 125 prijzen noodig zullen zijn. Diverse uitnoodigingen zullen worden verstuurd o.n. aan het college van B. en W. De Eere-voorzitter, Burgemeester Cornelissen, toonde zich direct bereid, mol; zijn echtgenoote, de feesten met een bezoek te willen vereeren. Ook zeide de heer Cornelissen toe, voor politioneel toezicht, tijdens de optocht en gedu rende de spelen te zullen zorgen. Een ieder verklaarde zich bereid straks op het veld z'n medewerking te willen verleenen; nog meer deren echter zullen daartoe'worden aangezocht. Om 1 uur zal de stoet zich op het Torenplein op stellen en daarna eventueel begeleid door de Har monie een kleine optocht door enkele straten hou den; om 2 uur kunnen de spelen dan een aanvang nemen. Ballen of geen ballen? Toen nog eenige bijzonderheden van de organisa tie besproken waren kon tot de rondvraag worden overgegaan. Hierbij was het, dat de Burgemeester aanraadde: „Als U maar geen ballen als prijs geeft, want dan vrees ik weer veel gevoetbal over de stra ten", wat den heer v. Rijswijk snedig deed ripostee ren: Ik dacht van veel ballen, anders hebben jullie geen bekeuringen! (Groote hilariteit.) De Voorzitter merkte nog op, dat na deze verga dering nog een afrekeningsvergadering zal worden gehouden, terwijl men hen, die met de lijsten heb ben geloopcn, daarvoor op gepaste wijze zal bedan ken, wat men zeer goede maatregelen vond. Waar niemand nu het woord meer verlangde, sloot de Voorzitter do vergadering onder de gewone i plichtplegingen. MET DE KOLENKIT ER OP UIT. De politie van het bureau Leidscheplein te Am sterdam heeft, v. V. en v ,d. L. aangehouden, die er al eenigen tijd hun werk van gemaakt hadden om, bij voorkeur des nachts, uit de tanks van ge parkeerde auto's door een gummislang de benzine in een kolenkit over te hevelen, om daarmede dan de tank van hun eigen auto te vullen. In het begin van deze maand zijn ze al eens betrapt door een voorbijganger, maar voordat deze een agent van politie had kunnen waarschuwen, waren zij reeds verdwenen. Het nummer van hun zeer ouden auto is toen genoteerd. Dit spoor leidde naar Haarlem, waar de houder van dit provinciaal nummer de V., die meer op zijn kerfstok bleek te hebben, onvind baar bleek. In den nacht van Zaterdag op Zondag zag iemand in de Korte Leidschedwarsstraat, dus vlak bij het politiebureau op bet Leidscheplein, weer iemand bezig met het aftappen van den benzinetank Hij waarschuwde de politie, die den man op heeter- daad betrapte en aanhield. Het bleek inderdaad de V. te zijn, wien de politie te Haarlem tevergeefs ge zocht had. Ook zijn medeplichtige v. d. L. is aange houden. Beide benzinedieven wooonden in de Lan ge Leidschedwarsstraat te Amsterdam. VRACHTAUTO MET VOLGWAGEN IN BOTSING MET DIESEL-MOTOR WAGEN. Gistermiddag omstreeks half vijf is een vrachtauto met aanhangwagen, afkomstig uit Limburg, honderd meter voor het doel van de reis, op den onbewaak ten overweg aan den Dalweg te Zeist, door een ran- geerendc Dieselmotorwagen van de Nederïandsche Buurtspoorweg-Maatschappij gegrepen. De chauffeur merkte door onbekendheid met den weg de locomotief te laat op en had de keuze tus schen stoppen waarbij waarschijnlijk de cabine verpletterd was of doorrijden, met alle risico voor den volgwagen. Hij koos het laatste, zoodat de volg- wagen aan de achterzijde werd gegrepen. Voor- en achterwagem sloegen om en werden zwaar beschadigd. De beide inzittenden konden zich door een portierraampje ongedeerd uit de cabine bevrij den. Het tram- en treinverkeer ter plaatse had door het gebeurde een vertraging van drie kwartier. Ook de locomotor heeft door de botsing eenige schade bekomen. LANGEND1JK NOORDSCHARWOUDE. Korpskolvers. Door de sociëteit „Ons Genoegen" zijn als korps kolvers voor de Nationale Kolfwedstrijden te Koog aan de Zaan aangewezen de heeren P. van Dam, C. Balder en A. Moeijes. Het zoontje van den heer v. d. A. alhier kwam de zer dagen zoo ongelukkig te vallen van zijn driewie- lig fietsje, dat bet een lichte hersenschudding opliep. Gelukkig is de kleine thans weer zoo ongeveer her steld. OUDKARSPEL. Zondagmorgen werd van hieruit door de Arb. Too- neelverceniging „IDDA" een .boottocht gehouden. Het doel van deze tocht was Camperduin. De heer H. Oud. schipper alhier, had voor deze gelegenheid zijn motorboot gratis beschikbaar gesteld. Niet min der dan 42 personen, jong en oud. zijn met deze tocht mee geweest, welke 's morgens te negen uur werd begonnen, 's Avonds om acht uur was men weer binnen, na een heerlijke dag te hebben door gebracht op het strand, waar fijn werd gebaad, ge zwommen en gespeeld. Het was er dan ook fijn weer voor. BERGEN, Diefstal van Benzine. Zaterdagmorgen kwam een pensiongast, die zijn, auto op het gemeentelijk parkeerterrein aan de Ka- rel de Grootelaan had laten overnachten, tot de on aangename ontdekking, dat het benzinereservoir des nachts geledigd was, terwijl den vorigen avond nog c.a. 15 liter aanwezig was. Het mocht aan de politie, bij wie hiervan terstond aangifte werd gedaan, ge lukken in dit vreemde geval klaarheid te brengen. Zekere J. G. G. alhier bleek meer van het geval af te weten en had des nachts het reservoir leeggepompt De dader, die reeds eerder met de politie in. aan raking was geweest, bekende het feit. Het ledige benzineblik en de slang, waarmede het misdrijf was gepleegd, werden in beslag genomen en G. te Alk maar in het Huis van Bewaring in voorarrest ge- De herijk der maten en gewichten zal in deze ge meente plaats hebben op Maandag 7 Sept. van 1012 en 1316 uur en op Dinsdag 8 Sept. van 9.3012 en 1315.30 uur in een lokaal der openb. lagere school. Benoemd. Aan de St. Ursulaschool alhier zijn benoemd Mej. A. Th. Mol uit Venhuizen als onderwijzeres en Mej. J. M. D. Regtien als kweekelinge. SINT P A N C R AS Plannen voor een nieuwe begraafplaats. Naar wij vernemen, zal in de Donderdag a.s. te houden vergadering van den gemeenteraad aan de orde komen de bespreking van een eventueel aan te leggen nieuwe begraafplaats. De raadsleden zijn een uur voor den aanvang van de raadsvergadering uitgenoodigd, aanwezig te zijn bij de Gercf. Kerk, waar deze nieuwe begraaf plaats zoo mogelijk zal worden aangelegd. HARENKARSPEL WAARLAND. Verdronken. Het twee-en-een-halfjarig zoontje van den heer Joh. R. alhier is Zaterdag in een onbewaakt oogcnblik^te water geraakt en verdronken. Opgericht. Alhier is opgericht een Reisclub genaamd „Onder ling Reisgenot".

Schager Courant | 1936 | | pagina 2