Japan en de Filippijnen. Zwemfeest te Anna Paulowna* Dinsdag 25 Augustus 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10048 Zwemmen Logger te Hoek van Holland op de pier geslagen I ""r~ - PRACHTIG GESLAAGD. UIT STEKENDE PRESTATIES. Het groote Zwemfeest te Anna Paulowna is in alle opzichten uitstekend geslaagd. De publieke belangstelling was zeer groot; ruim 400 toeschouwei's hebben met de 107 deelne mers den strijd gevolgd. Die strijd was den geheelen middag geweldig en de aanmoedi gingen waren tot ver in den omtrek te hoo- ren. De Heldersche vereeniging „De Bruinvisschen" is, 2ooals te verwachten was, met het leeuwendeel der prijzen gaan strijken, maar haar vertegenwoordigers hebben daarvoor tijden moeten maken van belang- Zoozeer begint het platteland op te komen. Helaas lieten enkele deelnemers verstek gaan. Vooral de 100 M. vrije slag had daaronder te lijden. Wat niet wegneemt, dat de allersnelsten toch steeds aanwezig waren. Van der Meer heeft ook nu de 100 M. vrije slag weten te winnen. En wel door de keurige tijd van min. 10.6 te maken. De jonge Sinke van Anna Paulowna onderscheidde zich als de tweede platte lander die de Helderschen te vlug af was. De uitslagen luiden: 50 M. Schoolslag Meisjes t.m. 16 jaar: 1. M. Forrer, Bruinvisschen, 43.1 sec.; 2. T. Stam, idem, 45.2 sec.; 3. N. Goudsbloem, Heerhugowaard, 43.6 sec.; 4. A. de Jongh, idem, 46.6. ses. 50 M. Schoolslag Jongens t.m. 16 jaar: 1. H. v. d. Water, Bruinvisschen 39.4 sec.; 2. F. Maijs, idem, 39.8 sec.; 3. A. Zuurmond, idem 45 sec. 50 M. Vrije Slag, Meisjes t.m. 16 j.: 1. R. Goedhart, Br. V., 39.2 sec.; 2. M. Forrer, idem, 39.8 sec.; 3. T. Visser, Schagen, 39.9 sec. 50 M. Vrije Slag Jongens t.m. 16 jaar: 1. C. M. J. Sinke, 't Oude Veer, 32 sec.; 2. F. Maijs, Br. V., 32.4 sec.; 3. P. v. d. Werf, id., 32.9 sec.; 4. H v d Water, idem, 33 sec. 50 M. Rugslag Dames: 1. A. Smit, Bruinv., 45 sec.; 2. B. Goedhart, idem, 48.4 sec.; 3. M. Visser, idem, 48.9 sec. 50 M. Rugslag Heeren: 1. H. v. d. Meer, Heerhugo- waard, 41.4 sec.; 2. P. v. d. Werf, Bruinv., 42.S sec.; 3. A. Zuurmond, idem, 43.8 sec. 100 M. Schoolslag Dames: 1. M. Forrer, Bruinv., 1 min. 41 sec.; 2. T. Stam, Bruinv., 1 min. 41.9 sec.; 3. C. Blaauboer, Schagen, 1 min. 44*4 sec. 100 M. Schoolslag Heeren: 1. J. Frijdal, Bruinv., i min. 25.4 sec.; 2. F. Maijs, idem, 1 min. 29.4 sec.; 3. H. v. d. Water, idem, 1 min. 30.4 sec. 100 M. Vrije Slag Dames: 1. B. Goedhart, Bruinv., X min. 19.8 sec.; 2. N. Spruit, Frissche Morgen, 1 min. 34^ sec. 100 M. Vrije Slag Heeren: 1. H. v. d. Meer, Heer- hugowaard, 1 min. 10.4 sec.: 2. D. Liebert, Bruinv., 1 min. 14 sec.: 3. .J. C. Laddé, idem, l min. 16.3 sec.; 4. C. M. J. Sinke, 't Oude Veer, 1 min. IS sec. 4 X 50 M. Vrije Slag Gemengde Estafette, 2 dames en 2 heeren: 1. Bruinvisschen I 2 min. 19.4 sec..; 2. Bruinvisschen II 2 min. 30Vk sec.; 3. 't Oude Veer, 2 min.- 32<8 sect Boven: Start van de 100 Meter Schoolslag voor Heeren. Winnaar de heer Frydal, Den Helder. (Startblok B). Hiernaast; Start van de 100 Meter Vrije slag Heeren. Winnaar werd de heer H. v. d. Meer te Heerhugowaard (Start blok B). Meisjes van de Lagere Scholen 25 M.: 1. A. Dek ker 25 sec.; 2. C. Haverhoek 26.2 sec.; 3. L. van Zandwijk 26.9 sec. Bovendien was op elk nummer voor de beste O.V.-er een speldje uitgeloofd. Die vielen ten deel aan: Jan Lindenbergh 50 M. schoolslag in 52.8 sec.; Jo van Duuren, idem, in 46.6 sec. Rinus Sinke, 50 M. vrije slag in 32 sec.; Nel de Leeuw, idem, in 43.6 sec. Maric de Beurs, 50 m. rugslag in 61.2 sec.; Wei- brand Egmond, 100 M. schbolslag in 1 min. 42.8 sec.; Rinus Snikt, 100 m. vrije slag in 1 min. IS sec.; Trien Tuinman, id. in 1 min. 37.S sec. Na afloop werden in Veerburg de prijzen uitge reikt. De voorzitter van de uitschrijvende vereeni ging, de heer H. Jonker Hz., sprak achtereenvolgens woorden van dank tot het Gemeentebestuur, "het Witte Kruis, de jury, de deelnemers en behulpzame jongelui, voor hun werk tijdens de voorbereidingen. Voortgaande constateerde spreker het prachtige succes van dit zwemfestijn. Indien men zou hebben gevraagd, aldus spr., in welk stadium bevindt zich de zweinsport in Hollands Noorden, dan zou ik ge antwoord hebben: ziet hier, dat wat hedenmiddag gepresteerd wordt, dat is op het oogenblik de afspie geling van die ontwikkeling. De heer C. W. Boonen heeft namens de jury een woord van dank tot O. V. gesproken en als uitmun tend zwemkenner enkele goede wenken gegeven. Op een druk en gezellig bal in „Veerburg" bleven velen nog lang bijeen. AMERIKA DOOR JAPAN VERDRONGEN. In Haspers' Magazine verscheen van de hand van Williard Price een artikel, waaraan wij onderstaan ontleenen. Door de voordeur van de Filippijnen, Ma nilla, verdwijnen de Amerikanen. Door de achterdeur, Davao, komen de Japanners bin nen. Mindanao is het rijkste eiland van de Filippijnen. Het ligt in het Zuidelijk deel van de archipel. De Japanners controleeren er de beide voornaamste industrieën; hout en hennep. Gedurende 1934 werden aldaar inge voerd voor een waarde van 279.000 dollar aan Japansche artikelen, terwijl in dezelfde periode slechts voor een waarde van 11.900 dollar uit Amerika ingevoerd werd. In dat zelfde jaar liepen 98 Japansche schepen de haven binnen, terwijl het aantal Amerikaan- sche schepen, dat Davao aandeed, slechts vier bedroeg. De Japanners bcheerschen op het oogenblik Min danao, vanwaar zij rustig een vreedzame economi sche penetratie in de Filippijnen dirigeeren. Nu dat EEN OVERZICHT VAN HET ZWEMFEEST TE ANNA PAULOWNA. Brazilië immigratie-barrières heeft opgericht, mag men verwachten, dat de toevloed van Japansche landverhuizers op de Filippijnen grooter zal wor den, dan waar ook ter wereld, met uitzondering van Mandsjoekwo. En wanneer de deur van de Filip pijnen wijd geopend kan worden, zullen er slechts 'weinig Japanners zijn, die de voorkeur zullen geven aan koude winters van Mandsjoekwo met tempera turen van 40 graden onder nul boven de altijd du rende zomer van Mindanao. De gevoelens der Amerikanen te Davao met be trekking tot de Japanners zijn verdeeld. Zij, die in den handel zijn, zien hun zaken zienderoogen ach teruit gaan. Zij kunnen tegen de Japansche concur rentie niet op. Vanzelfsprekend zijn deze lieden niets blij. Daarentegen zijn gevoelens van de Ame rikanen, die zich met de landbouw bezig houden, zeer verschillend. „De Japanners zullen onze red ding zijn", aldus een Amerikaansche copra-planter. Deze piantages zijn gelegen temidden van de Bila- inboorlingen, een wiide, onbeschaafde stam, waar van de planters nog dikwijls last hebben. Zij ho pen, dat, wanneer de Japanners hier eenmaal vas ten voet zullen hebben, de zaken wel beter zullen marcheercn. In de: hennep-districten bevinden zich reeds tal van Japansche nederzettingen. Deze streek is rustig en welvarend. De groote Ohta en Furukawa hennep- maatschappijen zijn een regeering op zich zelf. Voorts neragn de Japanners tal van proefnemingen met uit Japan geimporteerde planten, terwijl ka toen, koffie, oliepalmen, ananas, sinaasappelen even eens' deel .uitmaken van de Japansche aanplant- proefnemingen. Ook experimenteeren zij "met var kens- en pluimveecultuur, terwijl onlangs een Ja pansche visch-farm gesticht is. Met andere woor den, .de Japanners zijn niet naar Mindanao geko men om hier vlug wat te verdienen en dan weer weg te gaan. Wat zij doen, is een wetenschappelijke arbeid, die in de toekomst rijpe vruchten zal af werpen. Wat do Filippijnen betreft, deze zijn rijk aan na tuurlijke' bronnen van bestaan. De Amerikanen hebben deze niet geëxploiteerd, in verband met de onzekerheid of Amerika wel definitief op de eilan den zou blijven. De Japanners hebben deze onze kerheid niet, zoodra Amerika zijn bedoeling kenbaar maakte öm de archipel te verlaten, ontving het Ame rikaansche Mijnbouw Instituut de mededeeling, dat ,een Japansche belangengroep geneigd was een con tract te teekenen voor de totale goudproductie van de archipel, In Japan bestaat op het oogenblik groote belang stelling voor de recente vondsten van chroom op de Filippijnen. De verwachtingen, die men hieromtrent koestert, zijn zoo groot, dat men van oordeel is, dat de Filippijnen binnenkort de grootste leverancier zul len zijn van dit metaal, dat voor de wapenfabricage onontbeerlijk is. Het Filippijnsche ijzererts is het beste, dat in het Verre Oosten gewonnen wordt. Ook deze grondstof is in Japan dringend van noode. De kokosnoot levert glycerine, alsmede.andere bestanddeelen, welke voor gasmaskers onontbeerlijk zijn. Bovendien kan geen enkele oorlog gewonnen worden zonder petroleum en deze delfstof is eveneens onlangs in de Filippij nen gevonden. Zoo ziet men, dat de Filippijnen de natuurlijke op lossing zouden zijn voor het Japansche probleem gebrek aan grondstoffen en noodzakelijkheid van af zetgebied.1 Zelfs vóór de onafhankelijkheid der Filippijnen heeft Japan alle naties, met uitzondering van Ame rika, overvleugeld, wat betreft de levering van arti kelen op de Filippijnsche -markt. - - Daarbij komt ook hög-, dat op de Filippijnen een sterke onderstrooming merkbaar is om Japan te be gunstigen. Hier, ovenals in China, wordt de leer: „Azië voor de Aziaten" sterk gepropageerd. Geduren de de vier eeuwen van Spaansche en Amerikaan sche overheersching heeft er bijna geen assimilatie plaats gevonden tusschen het bruine en blanke ras. Doch Filippijnen en Japanners zijn nog familie van elkaar en mettertijd zullen zij samensmelten, zoodat er geen sprake meer van kan zijn van regeeren en geregeerd te worden. De cultuur vertoont, eveneens verschillende punten van verwantschap. Er bestaan op het oogenblik reeds plannen om radio-programma's en films onder ling uit te wiss'elen, terwijl de universiteiten van bei del anden eveneens professoren zullen uitwisselen. Van oudsher leerden de Filippijnen, behalve hun eigen taal, het Spaansch. Daarna het Engelsch, terwijl op het oogenblik een tendenz voor het Ja- pansch valt waar te nomen. Tal van studenten stu-, deeren op het oogenblik Japansch recht. Een Fi lippijnsche courant schreef onlangs: „Onze oude* bruggen zijn verbrand. Onze nieuwe moeten Oos- tersch zijn." Wat de suikercultuur betreft, daar ziet men de toestand minder rooskleurig in. Twee millioen bij de suikercultuur te werk gestelden zijn bang hun baan tje te moeten verliezen. Zij vreezen een economische ineenstorting. Deze lieden zijn vóór een terugkeer naar Amerika. Het vaar tuin gezonken Hoek van Holland Het motorvisschersvaar- tuig Schev. 8, schipper J. Post, dat gistermor gen voor een kleine pleziertocht met vijf man en drie jongens uit Soheveningen wAs uitgeva ren, is gistermiddag na een kleine vangst te hebben ingehaald, in den Waterweg binnorge- loopen. Bij het binnengaan van de haven, om streeks half zes heeft de schipper de draai ech ter te kort genomen met het gevolg, dat de log ger op de steenen van het Noorderhoofd liep en lek stootte. Weldra begon het schip te zin ken. De reddingboot van de Noord- en Zuid- hollandsche redding maatschappij onder ka pitein Slis is spoedig naar het zinkende schip, gevaren en heeft de opvarenden van boord ge haald. Zij zijn te Hoek van Holland aan wal gezet en vertrekken nog vanavond naar Schevenin- gen, behalve de schipper, die aanwezig blijft bij de pogingen, die zullen worden aangewend door een sleepboot van L. Smit Co., om het schip te lichten en te hergen. TROTZKY EN HET PROCES TE MOSKOU. Kopenhagen In een brief aan het blad „Social Demok raten" schrijft Leon Trotzky te hopen „binnenkort met- behulp van vrijwillige getuigen en documenten de schandelijke fanta sieën van de Gepeoe te kunnen ontzenuwen"

Schager Courant | 1936 | | pagina 5