et huis De Langendijker Groentenveilingen. De Zon als bron van elec- trische energie met de tiji Nog geen interpellaties over de steunregeling 0! die zenuwhoofdpijn! AKKERTJES RADIO SENSATIONEELE PLANNEN 0 PHET 3DE INTERNATIONALE ELECTRICI- TEITSCONGRES TE WASHINGTON— STAALTJES VAN TECHNISCH KUN NEN, DIE DE MENSCHEN NOG EENS VERBAASD ZULLEN DOEN STAAN Washington, Aug. 1936 Van 7-12 September a.s. zal te Was hington het derde Internationale Elee- triciteitscongres worden gehouden, waar aan ongeveer vijftig naties deelnemen, HET is een eeuwenoude droom van de menschheid om de onmetelijke bron van energie, die zon heel, aan in- dustrieele doeleinden dienstbaar ie ma- ken. Reeds in 1876 bouwde Mouchoi de eerste zonnemotor die iets presteerde. In 1901 werd in Los Angeles een machine ge construeerd, waarbij door middel van een reusachtigen hollen spiegel, waarin de zon nestralen werden opgevangen, water tot kookpunt werd verhit; de daarbij verkre gen stoom werd voor het aandrijven van een stoommachine van 10 P.K,. gebruikt. Doch dit alles was nog maar geexperimen teer. Eerst in 1934 werd bii Tampico in Mexico een zonne-centraleopgericht, waarvan de exploitatie loonend is; zij le vert een jaarlijksche winst van n a 7% van het aandeelenkapitaal op. 265 billioen P.K. wachten! Dit onmiskenbare succes was voor de Itali anen aanleiding, in de Libysche woestijn een reusachtigen zonnemotor op te stellen, gecon strueerd volgens het ontwerp van een Mila- neesch ingenieur. Dezer dagen werd de motor voor den gouverneur der kolonie. Maarschalk Balno, gedemonstreerd en bleek uitstekend te voldoen. Ook bij deze machine wordt een deel van de onmetelijke zonne-energie 265 billioen P.K.) door geweldige holle spiegels opgevan gen en in stoomkracht omgezet. De aldus ver kregen energie moet in dit geval dienen om pom pen aan te drijven, waardoor groote opper vlakten van de Libysche woestijn onder water gezet zullen worden, opdat deze dorre streken in vruchtbaar akkerland wordèn herschapen. 1-'eigelijke pogingen heeft men in den kaatsten tijd ook in Spanje en andere landen van de hee- te zone ondernomen. Minder ver gevorderd is men intusschen nog met de pogingen om ebbe en vloed productief te maken. Misschien zelfs zal men deze voorloopig geheel laten varen, in dien dc opzienbarende plannen van den Ame- kaanschen ingenieur Phillips Thomas verweke lijkt mochten worden. Draadlooze electrische leidingen Het gaat hierbij om een probleem dat de techmek reeds tientallen van jaren tracht op te lossen, namelijk het overbrengen van electri sche energie langs draadloozen weg over groo te afstanden. Na uitgebreide theoretische bere keningen meent Ingenieur Thomas thans de practische oplossing gevonden te hebben, die hij aan het aanstaande lilde Electvioiteitscon- gres te Washington zal voorleggen. De Ameri- kaansche uitvinder bouwt voor de draadlooze energie-overbrenging een soort van onzichtbare leidingen in den vorm van zoogenaamde Jucnt- FEUILLETON Naar het Engelsch door A. E. W. Mason „Mademoiselle. wij zullen de lichten laten branden", zeide hij vriendelijk tot Ann, „en Mo- reau zal in huis de wacht houden. U behoeft niets te vreezen. Hij zal niet ver van uw slaap kamerdeur af zijn. Wel te rusten". Ann reikte hem met een weemoedig glimlach je de hand. „Morgen zal ik u bedanken, mijnheer", zeide zij, en met slepende voeten en het lichaam wag gelend van vermoeidheid, ging zij de trap op. Hanaud keek haar na. Met een raadselach tig lachje keerde hij zich vervolgens tot Fro- bisher. „Ach, wat jammer!" zeide hij. „Uzij! Neen? En toch misschien.en hij brak plotseling zijn woorden af. Frobisher had een kleur ge kregen en begon er „dom" uit te zien: doch het laatste 'wat Hanaud wenschte. was hem per soonlijk te grieven. „Ik maak u mijn verontschuldigingen", zeide hij. „Ik ben vrijpostig en een wauwelaar. Zoo ik afdwaalde, was het, omdat ik bizonder wensch. dat het u goed zal gaan Begrijpt u het? kanalen waarin de electrische energie in den vorm van korte golven van een zendstation uit door middel van hiertoe speciaal geconstrueer de spiegels als lichtstralen naar het op groo- len afstand gelegen ontvangstation wordt over gebracht. Ir. Thomas wil door .ionistatie" de lucht geschikt maken, om electrischen stroom zonder verlies van energie, op dezelfde wijze als een metaaldraad, van de centrale naar den verbruiker te leiden. Honderdduizend P.K. uit het niets inderdaad een staaltje van technisch kunnen, waarmee deze uitvinder onze moderne wereld, die toch al heel wat op het gebied van technische nieuwigheden gewend is, wel in ver bazing zal kunnen brengen. Afrikaansche stroomversnellingen verlichten New York. Reeds op het eerste Internationale Electri- citeitscongres in 1924 te Londen, on op het laat ste, in 1930 te Berlijn gehouden, waar ongeveer 4000 deskundigen uit de wereld veroenigd wa ren, kwam dit probleem ter sprake, kien kwam toen reeds tot de overtuiging dat hot volstrekt geen utopie is, verschillende levenskwesties der geciviliseerde volken door het uitvindeu van de draadlooze energie-overbrenging te willen op lossen. Dit zou natuurlijk groote verschuivingen in de politieke machtsverhoudingen geven, want steenkool- en olievoorziening zullen dan over bodig worden. Daarentegen zouden alle landen met groote. nog ongebruikte bronnen van hy draulische kracht, in aanzien stijgen. Over zee- en en werelddeelen heeii zouden de groote we reldcentra van licht en electrische energie kun nen worden voorzien, geleverd door de water vallen en stroomversnellingen van het hoogge bergte. Ja 4 zelfs oceaanschepen, vliegtuigen en luchtschepen zouden eenmaal misschien draadloos kunnen worden gevoed. Als men weet dat om slechts een voorbeeld te noemen, van de 185 millioen P.K. hydro-energie waarover Afri ka beschikt eerst 0.07%, en van die van Euro pa (52.5 mill. P.K.) slechts ongeveer 25.2% practisoh benut wordt, dan krijgt men er eenig denkbeeld van, welke mogelijkheden de uitvin ding van den Amerikaanschen ingenieur voor de toekomst openen. In aansluiting aan het eigenlijke congres zul len de deelnemers een studiereis door de Ver- eenigde,Staten maken, waarbij de mogelijkheid van draadlooze energie-overbrenging zal wor den onderzocht en gekozen zal worden tusschen den zonne-motor en de draadlooze, electrische leiding van Ir. Thomas. (Nadruk verboden) In de gistermiddag gehouden vergadering van den Haagschen gemeenteraad kwam aan de orde het verzoek van het raadslid van Langen (S.D.) om B. en W. te mogen interpelleeren over de wijziging van de rijksregeling van den steun aan werkloozen. De burgemeester deelde mede, dat B. en W. thans in overleg met de besturen van andere gemeenten bezig zijn om te pogen de regeering tot andere gedachten te brengen. In verband met deze besprekingen stelde de burgemeester voor deze interpellatie te doen hou den over 14 dagen. maar daartegen zijn immers die "AKKERTJES" een ware uitkomsll Ondervindt 't zelf en neem 1 of 2 Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS Goed! Dan een nader bewijs. Morgen zal made moiselle ons haar wederwaardigheden van de zen avond vertellen, hoe zij er toe kwam, naar het bal bij mevrouw Le Va te gaan alles. Ik wensch dat gij daarbij tegenwoordig zift. Gii zult alles weten. Ik zelf zal u stap voor stap vertellen, hoe ik mijn gevolgtrekkingen maakte. Al uw vragen zullen beantwoord worden. Ik zal u iedere hulp, iedere gelegenheid geven. Ik zal toezien, dat gij zelfs niet als getuige zult wor den opgeroepen, voor hetgeen gij van avond hebt gezien. En wanneer alles voorbij is, mijn heer, zult gij met mij overtuigd zijn, dat hoeveel leed zij ook moge veroorzaken en waar, de Wet haar loop moet nemen". Het was een geheel andere Hanaud. die thans tot Frobisher had gesproken. De bluf, het clown achtige, de trucs, waren verdwenen. Uit zijn toon klonk zelfs geen triomf. Een groote waar digheid scheen als een sterk licht door den man naar buiten, en daarbij was hij zeer deelnemend en correct. „Wel te rusten, mijnheer!" zeide hij en boog*» en zijn aandrang volgende, stak Jim zijn hand uit. „Goeden nacht!" gaf hij ten antwoord. 1 Hanaud nam de hand met een lachje van erkenning aan en vertrok. Jim Frobisher draaide de voordeur op slot en met een gevoel van eenzaamheid keerde hij in de hal terug. Hij hoorde het ijzeren hek dicht slaan. Dit was opengelaten, herinnerde hij zich op ,de gebruikelijke wijze, wanneer een van de bewoners van het huis laat thuis werd ver wacht. Ja, alles was gereed gemaakt met de nauwgezetheid van een veldheer, die een slag voorbereidt. Hier in dit huis, wafen alle be dienden naar bed en in rust. Indien Hanaud er niet geweest was, had Betty Harlowe op dit Klagen en nog eens klagen er is alle reden voor buitengewoon lage prijzen voor zoo goed als alle producten deels onverkoopbaar geringere aanvoer van aardappelen, die over 't geheel te laag in prijs zijn een zeer ongeanimeerde markt voor roode-, gele- en witte kool buitengewoon lage prijzen veel draait door bloemkool ook zeer goedkoop met de prijzen der zilveruien, nep en drie lingen is het treurig gesteld ook de gele uien laag in prijs geringe aan voer van wortelen en bieten lage prij zen tomaten zeer slecht, draaien soms door ook druiven lager aanvoer van sla en andijvie tegen lagen prijs. Geen wonder, dat onze tuinbouwers klagen. Buiten gewoon slecht gaat het immers weer aan onze groen tenveilingen. Er is bijna geen enkel tuinbouwproduct waarvoor een redelijken prijs wordt betaald. Het binnenland neemt op verre na niet af, wat aan de veilingen wordt aangevoerd en naar het buitenland gaat er maar heel weinig. Met Duitschland wil het nog maar steeds niet vlotten. Het huidige clearing- verdrag tusschen Nederland en Duitschland heeft tot gevolg, dat er te weinig betalingsmiddelen voor tuinbouwproducten worden beschikbaar gesteld, wat den export naar dat land ten zeerste bemoeilijkt, waarvan de tuinders de dupe worden. Het regent dan ook jeremiades in de tuinbouwpers over den gang van zaken in den tuinbouw en terecht. Het komt weer herhaaldelijk voor, dat belangrijke partijen groenten onverkoopbaar zijn en dan worden bestemd voor de distributie van goedkoope groenten onder de werk loozen of voor veevoer. Het kwam de laatste dagen ook voor, dat ze noch voor het een noch voor het ander konden worden gebruikt en dan op den akker terecht komen, waar ze nog als een soort bemesting kunnen worden gebruikt. Zoo is het te begrijpen, dat de tuinders voor hun rechten opkomen, gaan betoo- gen, dat ook zij recht hebben op een noemenswaar dig bestaan, aantoonen, dat de steun, die zij uit het landbouwcrisisfonds ontvangen veel te gering is, om het bedrijf gaande te houden, zoodat ten slotte de tuinbouw niet kan blijven bestaan. Zij doen dit nu al enkele jaren en zoo is er nu en dan wat meer steun los gekomen doch de toestand blijft inderdaad precair. Het is te hopen, dat in regeeringskringen het besef levendiger wordt, dat de tuinbouw werkelijk stiefmoederlijk wordt behandeld. In de afgeloopen week werden ongeveer 30 spoor wagens aardappelen aangevoerd. Schotsche muizen komen er niet veel meer. Er worden nog wat inge kuilde aardappelen aangeboden, doch voor het groot ste deel draaiden ze door. Voor zoover ze verkocht werden, brachten ze den minimumprijs op. De no teeringen van de gewone Schotten lagen tusschen f 1.30—2.20. De grove brachten meer op. De laagste noteering van deze sorteering was f 2.20. Er zijn er nog voor f 3.20 verkocht. De drielingen werden meestal verhandeld voor f 2.20—2.60. Eigenheimers werden voor f 1.80 tot ruim f 2 verkocht, ongeacht enkele uitzonderingen. Voor blauwe Eigenheimers werd gemiddeld f 2 betaald. Schoolmeesters werden voor f 1.70 verkocht. Ronde duken zijn blijkbaar ge zocht. Ze brachten f 2.60—3.90 op, Een enkel par tijtje deed zelfs f 4.10. Aan beide veilingen kwamen deze week heel wat slaboonen. Ook hiervan mochten de prijzen wel be ter zijn. Aanvankelijk brachten ze van f 5.20—5.60, later werden er nog voor f 4.10 verkocht. In het mid den der week kwam er een kleine opleving, waar door sommige partijen tot boven de f 7 stegen. Op het laatst der week moest deze verbetering weer worden prijsgegeven, en bracht een deel slechts f 3 of iets meer op. De aanvoer van snijboonen was minder groot. Al naar gelang van kwaliteit werd er f 5.407.50 voor betaald met enkele noteeringen beneden den laagsten prijs. Tuinboonen kwamen er heel weinig. Ze werden voor f 1 verkocht. Maar hijzonder slecht ging het met de verschillen de koolsoorten. Te erger is dit, als men weet, dat er al groote hoeveelheden van worden aangevoerd. Vooral aan de Brocker veiling komt er heel wat. Aan roode kool werden ongeveer 30 spoorwagens aangeboden. Meestal bracht ze niet meer dan f 1 1.30 op, een enkel bijzonder mooi partijtje steeg tot f 1.70. Doch een groot gedeelte draaide door. Was dit de vorige weken alleen met de zwaardere sortee ringen het geval, nu gebeurde het ook, dat mooie kleine kool niet te verkoopen was Met de gele kool was het van 't zelfde laken een pak: lage prijzen en doordraaien. Wat verkocht werd, bi'acht f 1 tot hoogstens f 1.40 op. Deze laatste prijs werd echter maar zelden besteed. Ging het in het begin dezer week nog vrij goed (betrekkelijk gesproken), met de witte kool, ook daar in kwam op het laatst der week een kentering ten kwade. De eerste dagen bracht ze n.1. nog f 1—1.40 zelfde oogenblik geluidloos de trap op Lebben kunnen sluipen naar haar eigen kamer, na haar afschuwelijk werk te hebben verricht De bedien den zouden dien morgen beneden gekomen zijn met de weten schap, dat Ann Upcott de vlucht boven een veroordeeling had verkozen. Op een zeker uur van den komenden avond, zou Espi- noza zich hebben aangemeld en ontvangen zijn in de schatkamer, waar de spade voor het werk in de groote overwelfde keuken van het Hotel de Brebizart, hem reeds zou wachten. O, zeker, op alle risico's had men gerekend alleen op Hanaud niet. Neen, zelfs op hem was men eeni- germate bedacht geweest! Want een van een doodsschrik getuigend telegram had Frobisher Haslitt bereikt, alvorens Hanaud aan het werk was getogen. „Ik zal op de trap zijn, beneden de deur van mademoiselle, monsieur, indien u mij noodig heeft", zeide Moreau. Jim Frobisher schudde zich uit zijn over peinzingen wakker. „Dank u", zeide hij en ging de trap op naar zijn kamer. Dat telegram was Betty van veel nut geweest, bedacht hij bitter! „Waar zou zij vannacht zijn?" vroeg hij doch deze vraag drong hij in zijn hersens terug. Hij zou weldra weten, dat het dit telegram, en niets anders geweest was, wat van den be ginne af, alle voornemens van Betty Harlowe tot mislukking gedoemd had. HOOFDSTUK XXIV Het verhaal van Ann Upcott. Den volgenden morgen belde Hanaud La Mai- son Grenelle vroegtijdig op en maakte een af spraak voor dien middag. Dientengevolge bracht op, doch op het eind der week konden deze matige prijzen zelfs niet gehandhaafd blijven en zakten ze in tot 60 a 90 cent. Een enkel partijtje draaide zelfs door. Ook groene kool verscheen op sommige da gen te markt; er werd van.f 2.40—3.30 voor betaald. Bloemkool kwam er maar weinig. De prijzen waren hoog: f 45 voor de eerste soort en f 1.602-30 voor tweede kwaliteit. Buitengewoon slecht ging het met de zilveruien. Voor nep werden zeer afwisselende, hoewel lage prij zen besteed. Er zijn nog partijen verkocht voor 60 cent. Veel ging weg voor f 1.30—1.70. Ook drielingen brachten weinig op: f 0.60—1.70; een deel draaide door. Zilveruien waren zoo goed als onverkoopbaar. Gele uien waren iets beter in prijs. De noteeringen lagen tusschen f 2 en f 2.50. Drielingen, die aanvan kelijk f 2—2.50 opbrachten, werden later voor f 1.502 verkocht. Nep bracht in het begin der week f 2.30 tot ruim f 3 op, later f 33.50. Wortelen kwamen er maar weinig en dan alleen maar aan de Broeker veiling. Voor losse wortelen werd f 0.901.40, voor boswortelen f 2. besteed. Ook van bieten was de aanvoer nog niet groot, terwijl dc prijzen laag waren. De mooiste en meest gevraagde golden van f 1.60—2, groote werden voor f 0.60—1 ver kocht. Zeer slecht ging het ook met de tomaten. Voor de A-sorteering werd van f 3.204.30 betaald. B bracht f 3.80—4.10 op. C werd voor f 33.50 verkocht. CC gold f 2 of draaide door. Ook de druivenprijs was lager. Frankenthaler werd voor f 2224 verkocht. Alicante, die aanvankelijk nog ruim f 2S opbracht, liep tot f 20 a f 23 terug. Voor sla werd f 0.70 tot f 1.20 betaald en voor an dijvie 70 cent. Het was dus deze week wel bijzonder miserabel voor de tuinders. WOENSDAG 26 AUGUSTUS. HILVERSUM (1875 M.) VAR A-uitzending; 11.00 v.m. en 6.30 n.m. RVU. 8.00 Gram.pl.; 9.30 Keukenpraatje; 1000 Morgen wijding VPRO; 10.15 Orvïtropia en causerie; 11.00 RVU, tuinbouwpraatje; 11.30 Vervolg concert; 12.00 Gram.pl.; 12.30 De Flierefluiters; 1.00 Gram.pl.; 1.15 1.45 Vervolg concert; 2.00 Viool en piano; 2.30 Voor de vrouw; 3.00 Orgelspel; 3.30 Voor de kinderen; 5.30 Mignon-kwintet; 6.00 Dansmuziek; 6.30 RVU: „In de boot", causerie; 7.00 Sportuitzending; 7.20 Grampl; 7.30 Zang; 7.50 Causerie over de a.s. naai- en lcnip- les;. 8.00 Berichten; 8.03 Berichten A.N.P., VARA- Varia; 8.15 „Men vraagt, wij draaien en ik duizel", grampl. met voordracht; 9.00 VARA-Orkest; 10.00 Be richten A.N.P.; 10.05 Zang; 10.20 Vervolg concert; 11.15 Grampl; 11.3012.00 Orgelspel. HILVERSUM (301 M.) NCRV.-uitzending. 8.00 Schriftlezing; 8.15—9.30 Grampl; 10.30 Morgendienst; 11.00—12.00 Orgelspel; 12.15 Grampl; 12.30 Kwintetconcert en Grampl; 2.00 Grampl; 2.30 Praatje voor jeugdige postzegelverza melaars; 3.003.45 Pianorecital; 4.00 Chr. Gem. Koor „Excelsior" en grampl; 5.00 Kinderuurtje; 6.00 Gram. pk; 6.30 Afgestaan; 7.00 Ned. Chr. Persbureau; 7.15 Causerie over de internationale vredescampagne; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.15 NCR V-orkest; 9.00 Medische causerie; 9.30 Vervolg concert pimv^ solist; 10.3011.30 Grampl. Hierna schriftlezing. DROITWICH (1500 M.) 11.05 Populair concert; 12.05 Orgelspel; 12.35 Gram. pl; 1.20 BBC-Empire-orkest mmv. solist;- 2.20 Het Hotel Victoria Orkest; 3.05 Pianorecital; 3.35 Do Black Dyke Mills Band; 4.20 Vesper; 4.50 Grampl; 5.35 Dansmuziek; 6.20 Berichten; 6.50 Het BBC-Nor- thern-Ireland orkest; 7.35 Zang en voordracht; 8.20 BBC-Symphonie-orkest en solisten; 10.00 Berichten; 10.20 „Radiolympia", causerie; 10.35 The New Aeolianj Players, mv. solisten; 11.35—12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M., 7.20 en. 8.20 Grampl; 11.20 Kamerorkest; 2.50 Svm- phonieconcert; 4.20 Grampl; 5.50 Kamerorkest; 8.20 Concert; 9.05 Radiotooneel; 11.05—12.35 Dansmuziek en populair concert. KEULEN (456 M.) 6.50 Hans Bund's orkest; 12.20 Orkestconcert; 1.35 Landes-symphonie-orkest Saarpfalz; 2.35 Orgelcon cert! .50 Wcstduitsch Kamerorkest; 7.20 Grampl; 9.05 Concert; 10.50—12.20 Omroepkleinorkcst. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Omroeporkest; 1.30 Sa- lonorkest; 1.50—2.20 Grampl; 5.20 Grampl; 6.50 Om roeporkest en grampl; S.20 Omroepsvmphonie-orkest 10.30-11.20 Grampl; 484 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Om- roepsalonorkest; 1.30 Omroeporkest.; 1.50—2.20 Voor dracht; 5.20 Omroeporkest; 6.35 Omroepsalonorkest;1 7.35 Grampl; 8.20 Programma in dialect; 9.20 Popu lair concert; 10.30—11.20 Cabaretprogramma. Jim den morgen door met monsieur Bex, die, toen hem de geschiedenis verteld werd, stond te kijken alsof hij het te Keulen hoorde donde ren. „Maar gedetineerden hebben tegenwoordig hun rechten,', zeide hii. „Zij kunnen de tegen woordigheid van hun wettelijken raadsman ei- schen. wanneer zij voor den rechter worden ge bracht. Ik zal mij onmiddellijk naar de Prefec tuur begeven", en met opgeheven hoofd en een opgezette borst als een kalkoensche haan. spoed de hij zich weg, om voor zijn cliente in de bres te springen. Hij kon echter niet veel uitrich ten. Zeker, de ongelukkige cliente van mijnheer Bex was nog in voorloopige bewaring. Eerst over een paar dagen zou zij voor den rechter van instructie worden gebracht. Eerst was Fran cine Rollard aan de beurt. Aan de verdediging zou iedere gelegenheid worden gegeven, en aan monsieur Bex zou zeker een onderhoud met Betty Harlowe worden toegestaan, mits zij het verlangde, en vóór zij een verhoor zou onder gaan. In zijn kantoor Place Etienne Dolet terug gekeerd, vond monsieur Bex Jim Frobisher rusteloos heen en weer loopen. Jim zag hem hoopvol aan, doch monsieur Bex kon hem niet veel troost schenken. „Dat staat mij niets aan!" riep hij uit. „Dat bevalt mij niet. Ik ben volstrekt niet gerust. Zij zijn allen zeer beleefd o, jawel. Doch zij ver- hooren die kamenier eerst. Dat is leelijk, be grijpt u". en hij tikte op de tafel. „Dat is iets van Hanaud. Hii kent zijn zaakjes. Eerst de bedienden. Zij kunnen aan het spreken worden gebracht, en die Francine RollardHij schudde het hoofd. „Ik zal voor den besten ad vocaat in Frankrijk zorgen". (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1936 | | pagina 6