D& beer uil San Francisco Hevige aardschok in Koetaradja Handelsbetrekkingen met Italië Vliegtuig op het terras Droevig einde van een uitstapje OVERTOLLIG HAAR! Toewijzing varkens en kalveren. Strenge maatregelen in Mexico. UIT ONZE OOST OOK OP ANDERE PLAATSEN DE BEVING GEVOELD. BELANG RIJKE SCHADE AANGERICHT. 9 dooden Aneta seint uit Koetaradja. Zondagnacht werd te Koetaradja een ernstige aardschok gevoeld. Tengevolge hiervan werden negen personen gedood, terwijl twintig gewond werden. Onder de slachtoffers bevinden zich geen Europeanen. Buitenzorg. De resident te Koetaradja meldde in een telegram aan de regeering, dat een ernstige aardschok te Koetaradja werd geconstateerd. Ook in de omgeving werd de beving gevoeld, zij het in mindere mate. De duur der beving was ongeveer 1 minuut. Ne gen personen werden gedood, terwijl 20 wer den gewond. Onder de dooden bevinden zich 3 militairen. Onder de slachtoffers zijn geen Europeanen. De licht- en watervoorziening zijn gestoord. Nadere bijzonderheden. Volgens een nader bericht van Aneta uit Koeta radja is de schade, door de aardbeving veroorzaakt, zeer belangrijk. Vijftien woningen zijn ingestort .alsmede de Royal- bioscoop, een limonadefabriek en een militaire ba rak. Alle steenen woningen zijn gescheurd, de hou ten woningen bekwamen groote schade. De nieuw gebouwde Missigit, die f 30.000 gekost heeft, bleef ge spaard. Een brug is ontzet, de oprit van deze brug is 30 c.M. omhoog gekomen. Door de Societeitslaan loopt een groote scheur, terwijl vele andere wegen licht beschadigd zijn. De toren van de katholieke kerk is gescheurd, de klokken beierden geruimen tijd. De Oranje-bioscoop, de gevangenis en een tien tal Europeesche woningen zijn gedeeltelijk ingestort. Het hoofdgebouw van de gas-maatschappij is geheel ingestort. De watertorens zijn gescheurd en het electrisch lichtnet is vernield. Vermoedelijk zal een noodver lichting worden aangebracht, de waterleiding is stopgezet. De Atjeh-trein loopt nog, de lijn zelf is op mini- tueuse wijze geinspecteerd. Te Sigli (een zestig ki lometer van Koetaradja) is eveneens een beving ge voeld, doch van lichteren aard. Hier hadden geen ongevallen plaats. Het Chineesche hotel aldaar is ontzet. Op andere plaatsen werden lichte aardschok ken gevoeld, waardoor aan de kampongs materieele schade is aangericht. Van de westkust zijn nog geen berichten binnengekomen. De telefoon te Koetaradja werd gestoord, doch was des ochtends weer hersteld. De beving herhaalde zich te 5.30 uur, te 8.45 uur en te 10.30 uur in lichte mate. De bevolking toeft op straat en wacht de dingen af, die komen zullen. Er wordt niet veel gewerkt. In veel toko's is men bezig de koopwaar op te rui men, daar de kosten veelal zijn omgeslagen en de inventaris gedeeltelijk vernield is. Uit de hoogspanningskabel sloeg een geweldige vlam, doch verder werd geen brand geconstateerd. De telefoon- en telegraafverbindingen MedanKoeta radja— Sabang zijn niet gestoord. Met de telefoon kantoren te Bireuen, Takengon en twee militaire posten aan de Westkust kan geen verbinding wor den verkregen. Nader meldt men dat het verkeer per spoor even een gestoord is. Verder is ook het telefoonkantoor te Koetaradja gescheurd. De drie gedoode militairen zijn Javaansche fuseliers, die onder het neervallend puin werden bedolven. Uitbarsting van de Raoeng. Aneta seint uit Bandoeng: De Goenoeng Raoeng (Oosthoek van Java tusschen Bondowoso en Banjoewangi) is uitgebarsten. Van Bondowoso uit en van de waarnemingspost bij Ka- wa Idjen zijn de erupties zichtbaar. Dr. Stehn, hoofd van den vulkanologischen dienst, is van Malang naar de Goenoeg Raoeng vertrokken. EEN INCIDENT OP HET VLIEGVELD EELDE. VEROORZAAKT DOOR EEN 8-PERSOONS FOKKER. HET TOE STEL LICHT BESCHADIGD. Groningen. Zondagmorgen om half acht is op het vliegveld Eelde, waar de tandem- wedstrijden zouden worden gehouden, bij het taxiën de acht persoons Fokker P.H.A.D.Z., die ter opluistering van de tandemfeesten rondvluchten boven het vliegveld zou ma ken, door een rukwind opgenomen en op zijde geduwd, waardoor de piloot de bocht niet meer kon nemen en pardoes het terras opreed. Gelukkig was hier nog geen publiek aanwezig. Een hek en eenige palen werden uit den grond gerukt. Het vliegtuig zelf werd met een gebogen propellor en koeler en een beschadigden vleugel in de hangar gesleept. De piloot bleef ongedeerd. Eenigen tijd later is op het vliegveld Eelde een nieuwe Fokker van Schip hol gearriveerd. De 7 A werd gister op Eelde gere pareerd en is gisteravond weer naar Schiphol te ruggevlogen. Opgeschort totdat een gunstig oogenblik zal zijn aangebroken- De Regeeringsperdienst meldt ons: Nadat, zooals bekend is, gedurende eeni gen tijd, besprekingen hebben plaatsgevon den tusschen vertegenwoordigers van de Ne- derlandsche en italiaansche regeeringen om trent het hervatten van de handelsbetrekkin gen tusschen beide landen, zijn deze bespre kingen Vrijdag jJ. opgeschort, om te worden hervat, zoodra een daartoe gunstig oogenblik mocht aanbreken. Aangezien Italië slechts die goederen wenscht in te voeren, welke het meent, niet te kunnen ontberen, zal de vraag in hoeverre dit beperkte uitvoerbelang de mogelijkheid van verderen Italiaanschen invoer, met name van gecontingenteerde goederen, beïn vloedt, aan zorgvuldige overweging worden onder worpen. Wat de betaling van Nederlandschen en Nederlandsch-Indischen uitvoer alsmede van uit staande handelsvorderingen betreft, kon niet vol doende zekerheid worden bekomen om reeds aan stonds tot een regeling te geraken. Met het oog op het Italiaansche standpunt, als zouden vorige verdragen eenvoudig vervallen zijn hoewel ze niet werden opgezegd blijft de toe stand vooralsnog gelijk ze was en hebben exporteurs, die het er op mochten wagen Nederlandsche of Ne- derlandsch-Indische goederen naar Italië te leveren, niet de minste zekerheid, wanneer zij betaling zul len bekomen, terwijl zij bovendien het volle koers- risico loopen. Invoer uit Italië hier te lande zal, conform de ver dragen, niet anders kunnen plaats hebben dan tegen storting van het verschuldigde bij het Nederland sche clearinginstituut, tenzij men toestemming mocht hebben bekomen tot het aangaan van com pensatiezaken, waarvoor men zich eveneens tot ge noemd instituut dient te wenden. Bij het zwemmen plotseling in de diepte verdwenen en dood opgehaald. Loosdrecht Zondag namiddag ging de lieer Ausman met zijn beide zoons in een roeiboot een tochtje maken op de Loosdrechtsche Plassen In de omgeving van Nieuw Loosdrecht gekomen gingen de beide zoons zwemmen. Hierbij is do 25-jarige J. H. Ausman. wonende te Zuilen, plotseling in de diepte verdwenen. Hoewel zijn 23-jarige broeder hem terstond boven bracht, bleken de levensgeesten reeds geweken. De overledene, die als een goed zwemmer be kend stond heeft vermoedelijk: een hartsverlam ming gekregen*. VRIJWILLIGERS OPGEROEPEN VOOR DIENST IN OOST-AFRIKA Het Italiaansche ministerie van oorlog heeft de gelegenheid open gesteld voor onderofficie ren en manschappen, die met groot verlof zijn of binnenkort zullen gaan, om dienst te nemen bij het leger in Oost-Afrika. De lexicon zegt van San Leon del Sol (Costaragua) heel weinig: slechts, dat het 10.000 inwoners heeft en een havenstad zonder veel beteekenis is. Reizi gers vertellen, dat San Leon del Sol één auto taxi en 2 hotels bezit, die zij niet aanbevelen, inte gendeel, waarvoor zij dringend waarschuwen! Inwo ners deelen op verzoek mede, dat zij vóór de revo lutie van aanstaanden Zondag over bevolking, be stuur en geldmiddelen van den stad niets kunnen zeggen en dat iedere voorspelling voor de op Zondag over veertien dagen plaatsvindende contra-revolutie toch teniet gedaan zou worden! Enkele bewoners hebben mij echter kunnen mededeeien, dat San Leon del Sol drie verzekeringsagenturen bezit! De drie verzekerings agenten van San Leon del Sol zaten voor het havenrestaurant en ke ken naar het schip van San-Francisco, dat juist de reede had verlaten en dikke rookwolken uitpuffend, naar de ho rizont streefde. „Beroerde tijden!" zei Juan Fernandez, van bevestigde Demetrius Gianoccolus van de „Ajax". „Smerig nest!" versterkte Cicero D. Gunwpowder van de „Union". De drie heeren keken elkaar eens aan én dachten hetzelfde!Een donkere nacht... schaduw van een havenlantaarneen volmaaktonscliuldige, toe vallige stoot een halfverstikte kreet, een plons in de haven en een beetje geborrel in het water één verzekeringsagent minder in San Leon del Sol! „De zes inwoners van San Leon del Sol, die bij hun sterven een uitkeering zouden ontvangen, zijn in vier weken tijd al gestorven", mediteerde Juan Ferdandez van de „Continental". „Alle zes!" „En de vijf personen, die wij voor hun leven een uit keering verzekerd hebben, overleven het!" gromde Demetrius Gianoccolus. „Alle vijf!" „De boel lijkt wel betooverd zuchtte Cicero D. Gunpowder. „Ik heb naar aanleiding van een statistiek vastgesteld, dat sinds drie jaar de inbrekers van San Leon del Sol uitsluitend bij de dertig tegen inbraak verzekerde op armen, beenen en gezicht verdwijnt in 1 minuut door de volkomen onschadelijke Dulmin Ontharlngscrême Per groóte tube 75 cent. Verkrijgbaar in: TERLEP's Drogistery APOTHEKERS-ASSISTENTEN, HOOGZIJDE 103 TEL. 99. SCHAGEN. MOTORFIETS BOTST TEGEN TRAM. Twee gewonden. Gisternacht heeft op de Nassaukade te Am sterdam bij de Zaagpoortbrug een ernstig ver keersongeluk plaats gehad. Twee mannen, geze ten op een motorfiets, kwamen in botsing met een tram. De motorrijder en zijn duopassagier werden op straat geslingerd. Bewusteloos en ernstig gewond zijn zij naar het Wilhelminagast huis vervoerd. ONRECHTMATIG STEUNTREKKEN IN DEN HAAG 's-Gravenhage Namens de gemeente 's-Gra- venhage is door de directie van maatschappe lijk hulpbetoon en van het gemeentelijk bureau voor werkverschaffing aangifte gedaan van on rechtmatig steuntrekken in 8 gevallen tot een bedrag van 72. „QUEEN MARY" ZAL EIGEN RECORD WELLICHT NOG VERBETEREN New York De kapitein van de „Queen Ma- ry" heeft de hoop uitgesproken, dat het schip later wellicht nog een beter record zal vestigen. Het weer was voor een snelle overtocht niet ideaal, en men had om dezen tijd van het jaar beter weer kunnen verwachten. INCIDENT MET „GIBEL ZERJON" GESLOTEN Londen Op grond van berichten uit be trouwbare bron meent Reuter te weten, dat het incident met de „Gibel Zerjon", nu de comman dant van den Spaansohen kruiser zijn veront schuldiging heeft aangeboden als gesloten wordt beschouwd. CULLINAN OVERLEDEN Johannesburg (Zuid Afrika) Sir Thomas Cullinan, die de mijn heeft ontdekt, waarin de beroemde Gullinandiamant is gevonden, is Zondag op 74-jarigen leeftijd overleden. EERSTE COLLECTIEVE BOETE VOOR JOODSCHE NEDERZETTING Haifa Aan een Joodsche nederzetting, ge noemd naar sir Herbert Samuel, is wegens moord op een Arabische vrouw, vier dagen ge leden gepleegd, een collectieve boete van 250 p. sterling opgelegd. Dit is de eerste maal dat een Joodsche nederzetting collectief beboet is. burgers van deze stad inbreken!" De drie heeren verzonken weder in een dof stilzwijgen „Vandaag is een vreemdeling met het schip van San Francisco hier aangekomen", zei Juan Fernan dez na eenigen tijd en nipte aan zijn glas ijs-whis ky. „Het is de eerste sinds een jaar!" „Hij woont in hotel Metropool", zei Demetrius Gianoccolus, „de duivel mag weten, wat hij hier wil doen!" „Hij heet Lincoln Brews en is een landgenoot van mij," zei Cicero D. Gunpowder niet zonder eenige triomf. De drie heeren verstomden nogmaals en dachten alle drie tegelijk: die vreemdeling moet verzekerd worden dood of levend! En geen ander zal hem verzekeren dan i k! Want niemand komt op de ge niale gedachte, die ik juist heb. Ik zal zoo onop vallend mogelijk als eerste hier verdwijnen... Ge lijktijdig stonden de drie heeren op en namen met opvallende hartelijkheid afscheid van elkaar. Mr. Lincoln Brews uit San Francisco draaide het licht op zijn nachtkastje uit en liet zich op de steen harde matras neervallen, waar hotel Metropool de luxe-appartementen van had voorzien. Door het ger opende venster zag hij de donkere nachtlucht. En spoedig droomde hij van San Francisco en van de Piccadilly-bar, van het blonde barmeisje... en plot seling viel het lieve kind hem om den hals en kneep hem de luchtpijp dicht. Hij werd zoo benauwd, dat hij ervan ontwaakte. Maar het barmeisje liet hem niet los, kneep nog harder... Een stem sprak uit het duister: „Denk aan uw schattige kindertjes, die nu ellendig zullen omkomen. Hoe jammer!" „Laat los!" gorgelde Mr. Brews ,die rood werd van benauwdheid. „Overigens heb ik heelemaal geen kinderen." De stem,in het donker, die heelemaal niets leek, op die van het blonde meisje zei: „Bent U bereid om te sterven" Lincoln Brews werd ongerust ,zijn hart klopte hevig en hij viel achterover op zijn graniet- harde matras. „Blijkbaar een waanzinnige", dacht hij. „Ilc kan het beste doen, wat hij verlangt." „Een oogenblikje" weerde hij af, „laat me even nadenken". „Ah!" zei de stem in het donker. „U denkt erover na, hoe voordeelig het is, zich tijdig voor zijn dood te verzekeren!" Lincoln Brews voer overeind... ,Wat zei U daar?" „U moet U laten verzekeren levensverzekering sluiten!" „Pi*acht idee!" „Mooi," zei de stem, „u hebt het zeldzame voorrecht tegenover een agent van de verzekerings maatschappij „Union" te liggen. U bent hier in San Leon del Sol op gevaarlijk terrein, meneer Brews en wat ik daareven ter waarschuwing voor de grap met U uithaalde, kan U hier ieder uur overkomen! Mag ik U het contract voorleggen?'* BOERDERIJ 's-GRAVENHAGE Naar ons wordt mede gedeeld ligt het in de bedoeling van den mi nister van Landbouw en Visscherij de georga- niseerden in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van de toewijzingen van varkens en kal veren, alsmede van de toekenningen van biggen- merken, welke in hun district hebben plaats gevonden, opdat georganiseerden, die zach te kort gedaan achten, alvorens een bezwaarschrift in te dienen, zich ervan kunnen overtuigen, of hun bezwaren al of niet zijn gegrond. Derhalve zullen bij volgende toewijzingen van varkens en kalveren of toekenningen van bigge- merken de volledige lijsten in elk district ter in zage komen te liggen en wel op zoodanige tijd stippen, dat van die inzage eventueel nog tijdig gebruik kan worden gemaakt bij het opstellen van bezwaarschriften. Tegen hazardspel. Mexico stad. President Cardenas heeft een plan gemaakt tot bestrijding van het hazardspel. Alle vreemdelingen, die in het vervolg spelend zullen worden gevonden in geheime speelholen, zullen als ongewenschte vreemdelingen over de grens worden gezet. Overeenkomstig deze maatregelen zullen bin nenkort 61 Chineezen uit het land worden gezet, die in een speelhol zijn aangetroffen. Ook Mexicanen, die in een speelhol zullen worden aangetroffen, zullen streng worden gestraft. Tegen immigratie. Ook is de regeering voornemens strenge maatrege len tegen immigratie te nemen. Arbeiders, die het land zullen willen binnenkomen, zullen slechts bij uitzondering worden toegelaten. Ook zullen strenge restricties worden toegepast op hen, die zich in een of andere industrie- of handelsbranche willen ves tigen. Van hen zal geeischt worden, dat zij over vol doende kapitaal beschikken. Toeristen, die het land willen bezoeken, zullen een vergunning krijgen voor den tijd van niet langer dan een jaar. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur, Beleefd een plaatsje voor het volgende in uw veel gelezen blad. Met genoegen lees ik de Nootjes van den heer Pi- lon, inzake de bedrijven in Zijpe en Koegras. De heer Pilon heeft het in zijn laatste Nootjes in hoofdzaak over de te hoogen waterstand in April en Mei. Maar hoe staat het in de onmiddellijke nabij heid van den heer Pilon, n.1. de waterstand in den polder Schagen? Daar ligt het beste land den gehee- len winter verdronken. Vooral het bouwland, b.v. op Tjallewal. Daar kan den geheelen herfst en winter met geen paard op gewerkt worden en dat schijnt te moeten voor een of anderhalve schipper, die de Scha- gersloot bevaart. Daarvoor verdrinken ettelijke bun ders best land, waar toch ook de polderlasten voor worden betaald. Hopende, dat dit schrijven er toe bij zal dragen dat althans in de herfst en wintermaanden de water stand in genoemde polder zal worden verlaagd, dank ik u, mijnheer de redacteur voor de plaatsing. Hoogachtend, Heiloo, Aug. 1936. K. KANT. „Eerst Uw handen van mijn keel!" „Met ge noegen". De handen verdwenen van Mr. Brews adamsappel en het licht flapte aan. Voor hem stond met een formulier in de hand, Mr. Cicero D. Gun powder. „Welk bedrag mag ik voor U invullen?" „50.000 Dollar." Cicero D. Gunpowder straalde: „Schitterend! Wilt U even teekenenhier... hier onder!" Lincoln Brews onderteekende. „U hebt mij een grooten dienst bewezen", zei hij daarop en drukte Mr. Cicero D. Gunpowder amicaal de hand. „En laat me nu slapen, alstublieft." Cicero D. Gun powder verdween met een „goeden nacht" door het venster. Nog geen drie minuten, nadat Mr. Lincoln Brews zich opnieuw ter ruste had gelegd, werd hij opnieuw wakker door een licht geruisch. Hij zag een gestalte door het venster kruipen en een seconde later flap te het licht aan. Een man, kennelijk een bewoner van deze Zuidelijke streek, stond voor hem en richt te een revolver op hem. „Denk aan uw schattige kindertjes, die nu ellendig moeten omkomen! Tien minuten later had Mr. Brews zijn tweede le vensverzekering afgesloten. Demetrius Cianoccolus, de luie, verscheen pas een uur later. Hij kwam met een scherpe stilet en... Lincoln Brews sloot zijn derde levensverzekering dien nacht. De rest van den nacht werd hem gegund om te slapen. Den volgenden morgen om 9 uur ontvingen de 3 levensverzekeringsagenten van San Leon del Sol een uitnoodiging om bij Mr. Brews in het Metropoolhotel te komen, voor een bespreking. Ze waren alle drie eenigszins verbaasd elkaar aan te treffen, toen ze in de hal van het hotel kwamen. Maar met de gewone hartelijkheid van verbitterde doodsvijanden begroet ten zij elkaar. Lincoln Brews liet drie whiskev-soda's voor zijn rekening komen, stond op en zei: „Mijne heeren, ik heb U hierheen laten komen, om U mee te deelen, dat de drie maatschappijen „Conti nental", „Union" en „Ajax" zich sedert twee dagen hebben aaneengesloten tot een trust. Ik ben zelf re visor van de nieuwe maatschappij en acht dagen geleden gaf men mij opdracht het werk van de Amerikaansche agenten van Centraal-Amerika te controleeren. U hebt mij vannacht in de gelegenheid gesteld uw werkmethode van nabij te leeren kennen waarvoor ik U in hooge mate verplicht ben! Ik vindt deze methoden buitengewoon .energiek, mijne heeren, maar ik vrees, dat zij niet overeenkomstig de opvat tingen van de directie zullen zijn, zoodat ik mij he laas, tot mijn buitengewonen spijt, gedwongen zie, U vanaf heden de vertegenwoordiging uit handen te nemen.* (Nadruk verboden). de „Continental." ..fiflpn P-filrl tp vprrlipripn

Schager Courant | 1936 | | pagina 7