Duitschlanii verbiedt wapen- uitvoer naar Spanje. Het schaaktournooi te Nottingham Felle brand te Haarlem Koninklijk Nederlandsch Landbouw-Comité FOTO'S Marktberichten. EUWE WINT VAN TYLOR. De twaalfde ronde in het Nottinghamsche Schaak tournooi, heeft weer een zege gebracht voor onzen wereldkampioen. Als Euwe met wit speelt. Als Euwe met de witte stukken speelt, heeft hij tegen minder sterkere spelers aanstonds dit groote voordeel, dat hij de keuze der opening geheel in han den heeft, waardoor de. kans groot is, dat hij in een variant komt, waarvan alle finesses hem bekend zijn. Gisteren tegen Tylor werd de waarheid hiervan bevestigd. In een orthodoxe dame-gambiet dat door den Engelschen speler met B7B6 voortgezet werd, ontwikkelde Euwe zijn konings-raadsheer naar het eenigszins ongewone veld, D5. Spoedig bleek, dat de raadsheer hier zeer sterk stond en zelfs kon beletten, dat zwart's dame-paard ontwikkeld werd. Tylor streed eigenlijk met een deel zijner stukken. Toen onze kampioen er in slaagde complicaties te scheppen, moest dit voor zijn tegen stander noodlottig worden. Hij verloor een belang rijke middenpion. De poging, hiervoor compensatie te verkrijgen, faalde volkomen. Euwe nam rustig nog twee pionnen en toen vond Tylor het voldoen de. De resultaten van de twaalfde ronde waren: FineAljechin afgebroken; AlexanderFlohr af gebroken: Winter verliest van Capablanca; Euwe wint van Tylor; Vidmar remise met Lasker; Reshev- sky remise met Botwinnik; Bogoljubov remise met Tartakower; De stand is thans: Reshevsky 1% pnt.; Capablanca 7 p. uit 10 partijen; Fine 7 p., plus een hangpartij, Aljechin en Flohr ieder 6n pt., plus een hang partij; Vidmar 6 p., plus een hangpartij; Lasker 5J4 p„ Bogoljubov en Tartakower ieder 5 p.; Tylor 3Yn p.. Thomas 2/4.p., Alexander 2 pt., plus een hang partij, Winter 1& p Euwe en Botwinnik ieder 8 punten. Beyvoners moeten in nachtge waad vluchten. Gisternacht heeft in perceel Keizerstraat. 7. te Haarlem, waarin gevestigd is een manufac turenzaak welke door drie dames wordt gedre ven. een felle brand uitgebroken. Te ongeveer half drie werd de brandweer gealarmeerd, welke spoedig met groot materiaal uitrukte. Met zes stralen op de water!ednddiig werd liet vuur be streden, doch ondanks alles kon men tegen de vuurzee weinig uitrichten. Het perceel is dan ook geheel uitgebrand, terwijl ook de geheele inboedel verloren ging. De eigenaresse van de zaak, zoomede enkele logetjes, moesten in het holst van den nacht in nachtgewaad vluchten. Zij ziih door buren wel willend gehuisvest. Met groote moeite heeft de brandweer uit breiding van het vuur voorkomen. De oorzaak van den brand is onbekend. DE OFFICIEELE SNELHEID VAN DE „QUEEN MARY" De officieele snelheid van de „Queeu Mary" op haar reis waarop zij den „blauwen wimpel" veroverde bedroeg van Bishoprock tot Arabrose Channel 30.14 knoopen per uur. De snelheid van de „Normandië" bedroeg 29.94- knoopen. DE SPIONNAGE-AFFAIRE IN BELGIë Nog een arrestatie. Luik Gister is de Karabinier -wielrijder Schoenen gearresteerd die aan zijn kameraad Meessen, die eveneens gearresteerd is, den pa troonhouder van het gestolen mitrailleurgeweer heeft gegeven. Het is de achtste arrestatie in de spionnage kwestie. Meessen heeft in het fort Tangreipont gewerkt en men verdenkt hem ervan bijzonderheden van dit werk aan een buitenlandsche mogendheid te hebben verraden. DE FINANCIEELE ONREGELMATIGHEDEN IN BELGIë Seulen voorloovig Geschorst Brussel De secretaris-generaal van het de partement van financiën Seulen. die in staat van beschuldigng is gesteld in verband met on regelmatigheden in een aantal credietorganen, is voorloopig van zijn functies ontheven. BRAND AAN BOORD VAN EEN ITA- LIAANSCH SCHIP Aan boord van het Italiaansche schip „Su- matra", dat gisteren te Marsedl'le met een la ding copra uit Saigoen is aangekomen, is brand uigebroken. De brandweer slaagde er tenslotte in het vuur te blusschen. De materi- eele schade is aanzienlijk Slachtoffers zijn niet tebetreuren. BOTSINGEN IN BESSARABIE Boekarest Te Scoreni in Bessarabie zijn heftige botsingen ontstaan tusschen groepen nationale Christenen en nationale boeren. Er vielen daarbij acht gewonden, waarvan drie zeer ernstige kwetsuren hadden bekomen. UIT BE FILMWERELD Norma Shearer, de bekende Ame- rikaansche film ster, die in de nieuwe Shakes- pearefilm „Romeo en Julia" de rol van Julia zal spe len. Sabina Peters in de door Reinhold Schiinzel Geënsceneerde nieuwe -U.F.A.-film: Das Mad- chen Irene". LANDBOUW EN BOERDERIJ. 's-Gravenhage. Onder voorzitterschap van den heer J. L. Nvsingh te de Wijk is dezer dagen de maandelijksche vergadering der eerste afdeeling van het Kon. Ned. Landbouw-Comité te Utrecht gehouden. Omtrent de in deze vergadering gedane mededee- lingen of genomen besluiten wordt het volgende ge meld: In veehouderskringen wordt het als een onbillijk heid gevoeld, dat alleen de z.g. erkende bedrijven boventallige vaarskalvercn kunnen aanhouden tegen betaling van f 15 per stuk, aangezien de niet-erkende bedrijven daarvan nadeelen ondervinden. Voorge steld werd te bevoegder plaatse te bepleiten, dat ook de niet-erkende bedrijven in de gelegenheid worden gesteld na storting van een bedrag van f 15, een ex tra-stierkalf aan te houden. Besloten werd dit punt voor te leggen aan den directeur der Nederl. veehou derijcentrale. In verband met de van regeeringswege voorgenomen reorganisatie der provinciale veevoederbureaux, waar door deze een meer ambtelijk karakter zullen krij gen, werd besloten dén directeur-generaal van den landbouw er mede op de hoogte te stellen, dat het in deze meer aanbeveling zou verdienen op de bestaan de, aan het particuliere initiatief ontsproten, instel lingen voort te bouwen. Ingekomen was een uitnoodig.ing van het Centraal Bureau der veilingen in Nederland mede te werken aan het instellen eener commissie, welke gegevens zal verzamelen omtrent den druk der vaste lasten in den tuinbouw. Besloten werd aan deze uitnoodiging gevolg te geven en den heer H. van Toledo te Haam stede uit te noodigen als vertegenwoordiger van het Kon. Nederlandsch landbouw-comité in de commissie zitting te nemen. De richtprijs voor rogge is bepaald op een bedrag liggende tusschen f 7 en f 8 per 100 Kg. Gevreesd wordt/ dat de regeering pas zal ingrijpen als de rog geprijs tot beneden de f 7 zou dalen. Daar bij het vaststellen van den roggeprijs geen rekening kon worden gehouden met de zeer lage strooprijzen, welke thans gelden, moet het billijk worden geacht, dat de regeering een daling van den roggeprijs beneden f 7.50 per 100 Kg. zou verhinderen. Een gunstige invloed op de roggemarkt zou uit gaan van een eventueelc toezegging der regeering de denaturatievergoeding van rogge niet te verlagen Besloten werd deze aangelegenheid te bespreken met het college van regeeringscommissarisscn. Als vertegenwoordiger van het Kon. Nederl. Land- bouwcomité naar de algeineene vergadering van het Internationale Landbouwinstituut, te Rome, te hou den op 5 October 1936, werd aangewezen, de secreta ris, dr. H. Molhuysen. De prijs van het inlandsche superfosfaat is aan merkelijk hooger dan dat, van het buitenlandsche product, zonder dat dit door het verschil in alge meen kostènpeil behoorlijk kan worden gemotiveerd. Besloten werd de andere centrale landbouworgani saties voor te stellen de regeering te verzoeken op de prijszetting van het superfosfaat door de Ned. producenten toe te zien. Het heeft de aandacht der organisaties getrok ken, dat de stijging der graanprijzen op de inter nationale markl in de groote pers stemmen heeft doen opgaan, welke een verlaging van den* prijs der vita-tarwc bepleitten met, het doei aldus de mogelijk heid te openen tot, verlaging der broodprijzen. De vergadering was echter van oordeel, dat de extra- bate voor het. landbouwcrisisfonds, voortvloeiend uit deze prijsverhooging ten goede dient te komen aan die groepen van land- en tuinbouwbedrijven, welke nog in zeer moeilijke omstandigheden verkecren. Ook zullen nu gelden beschikbaar zijn voor hulp verleening aan de kleine boeren, zoodat de verla ging van den tanverichtprijs van f 10.op f9.— per 100 K.G. weder ongedaan zal kunnen worden ge maakt,. Verlaging van den broodprijs, hoe wensche- lijk ook op zichzelf, dient niet te worden gezocht in verlaging van den prijs der grondstof, doch door vermindering van de belooning van diegenen die bij de verwerking van tarwe tot brood en bij de distri butie van laatstgenoemd artikel zijn betrokken. Be sloten werd zoo mogelijk in samenwerking met de confessioneele centrale landbouworganisaties dien aangaande te bevoegder plaatse stappen te doen. Ontwikkelen en afdrukken van films. 's Morgens gebracht, 's avonds klaar. Prima hooggevoelige film, 6 x 9; 8 opnamen 40 ct. Bij 3 stuks f 1.10. IN TERLEP'S DROGISTERIJ, SCHAGEN, Hoogzijde 103 Telefoon 99 i«« DE BURGEROORLOG IN SPANJE. B e r 1 ij n. Duitschland heeft gister een embargo op den uitvoer van wapens naar ^anje afgekondigd. DUITSCHLAND EN HET NON-INTER- VENTIE-ACCOORD. B e r 1 xj n. Naar het Duitsclie Nieuwsbureau verneemt, is de Duitsche regeering ervan in kennis gesteld, dat alle in aanmerking komende staten zich aangesloten hebben bij de voorgestelde verkla ring betreffende een wapenembargo ten aanzien van Spanje. De Duitsche regccring heeft daarop de Franschc regeering medegedeeld, dat zij het wapen embargo in Duitschland thans direct in werking zal doen treden. Dit. besluit is genomen, ofschoon de besprekingen met de regeering te Madrid over de vrijgave van het Duitsche verkeersvliegtuig nog niet tot resul taat hebben geleid. Het spreekt vanzelf, aldus het D.N.B., dat daardoor de aan de Spaansche regee ring gestelde eisch tot uitlevering van het vliegtuig niet vervalt. De Duitsche regecring heeft overigens in haar mededeeling aan de Fransche regeering de drin gende verwachting uitgesproken, dat thans ook de overige betrokken regeeringen, voorzoover dit nog niet is geschied, het noodige doen, om de overeenge komen maatregelen doeltreffend te doen zijn. DUITSCH ANTWOORD OP NON- INTERVENTIEVOORSTEL WEKT VOLDOENING. Londen. Het Duitsche besluit den uitvoer van wapens naar Spanje te verbie den, wordt in officieele Britsche kringen als zeer bemoedigend beschouwd. Men heeft thans alle reden te hopen, dat de Spaansche burgeroorlog tot Spanje beperkt zal blijven, en niet tot Europeesche complicaties zal leiden. Ook te Parijs is, naar Havas meldt, de be slissing van Duitschland met groote voldoe ning ontvangen. Men is hier van meening, dat het Duitsche besluit een voorbode is van een ontspanning in den internationalen toe stand, die door de onlusten in Spanje is ge schapen. Mislukte overval Op het gillen van de winkeljuffrouwen slaat de dader op de vlucht. Zaterdagmiddag omstreeks 12 uur is een onbekend gebleven man binnengedrongen in een winkel van kruidenierswaren, gevestigd in het flatgebouw Duin- wij ck aan de van Alkemadelaan te Den Haag. Ver moedelijk onder bedreiging met een revolver tracht te de man geld los te krijgen van de winkeljuffrou wen. Deze begonnen echter om hulp te roepen, waar na de man de vlucht genomen heeft, zonder iets te hebben buitgemaakt. De politie heeft den indringer nog niet kunnen ar resteeren. AANVARING IN HET KANAAL. Londen De Britsche admiraliteit deelt mede, dat de torpedojager „Keith" in het ka naal in botsing is gekomen met het Grieksche schip „Antonio Glemos". De botsing had plaats in dichten mist. Slachtoffers zijn niet te be treuren. De bemanning van het Grieksche schip is door den torpedojager „Brilliant" die zich in de buurt bevond, opgenomen. Trotsky over het proces Een verklaring aan de vers. Oslo Na de uitspraak in het proces te Moskou verklaarde Trotsky aan de pers o.a.: „Dit tweede proces inzake den moord op Kiroff. is gehouden omdat men in Russische politieke kringen de waarde van het vorige proces be twijfelde. Bovendien waren de vermoedens ernstig en de beklaagden bekenden. Het proces is van werkelijk politiek belang, als men het vonnis beschouwt tegen de oude bolsjewisten Zinofjef. Kamenef en anderen. De regeering achtte zich in het geheel niet gebonden door de belofte van de Gepeoe aan de beklaagden, dat hun leven zou worden gered als zij bekenden. De beslissing hing mee af van den indTuk, welke het doodvonnis op de wereld zou maken. HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ. f 1.000.— 12841 14724 18872 f 400.— 5182 14106 17704 19151 f 200.— 6112 7738 16060 16830 f 100.— 3275 13788 19711 20631 HET DOODSPUITEN VAN AARDAPPELEN EN HET GEBRUIK VAN NIEUWE MIDDELEN TER BESTRIJDING VAN DE AARDAPPEL ZIEKTE. Het zal nog maar zelden voorgekomen zijn, dat zooveel aardappelen zijn doodgesproeid als dit jaar het geval geweest is. Men heeft met meer of minder succes gebruik gemaakt van zeer uiteenloopen.de middelen. Over het doodsproeien der aardappelen zal men over het algemeen wel tevreden zijn. Een andere kwestie is het of men er mede bereikt heeft het doel dat men ermede beoogde, n.1. het gezond hou den van de knollen. Juist de gesproeide aardappelen blijven langer groen dan de andere en daarom loopt men juist kans, dat die nog in een later stadium ziek worden. Nu zou de Plantenziektenkundige Dienst gaarne gegevens hebben omtrent: ie. de gebruikte middelen; 2e. de daarmede bereikte resultaten wat betreft het doodsproeien; 3e. de bereikte resultaten wat betreft het gezond' blijven der knollen. Nu is de Redactie van dit blad en de lezers even zoo ons reeds dikwijls terwille geweest en heeft de eerste steeds plaatsruimte ter beschikking gegeven en hebben de laatsten reeds vele malen geholpen bij het verzamelen van gegevens. Ook nu verwachten wij dan ook weer vele opgaven. Zelfs de oogenschijn- lijk onbelangrijke berichten zijn voor ons zeer bruik baar. Ieder die wat te schrijven heeft stuurt ondergetee- kendc dus wel een briefkaartje. Wie geen postzegel heeft of geen geld voor een postzegel kan het gerust zonder postzegel doen. De strafport zullen wij dan wel betalen. Gemakkelijk vindt U niet?! Hetgeen wij boven gezegd hebben ten opzichte van het doodsproeien van aardappelen geldt ook voor 't gebruik van nieuwere bestrijdingsmiddelen. Er zijn zeer veel soorten koperhoudende aardappelziektebe strijdingsmiddelen in den handel en omdat ze ge makkelijk zijn in gebruik maakt men er ook gebruik van. Ieder die iets te vertellen heeft omtrent het ge bruik van die nieuwere middelen wordt weer ver zocht even een berichtje te sturen met vermelding van de verkregen resultaten en opgave van de hoe veelheid malen dat gespoten is geworden. Heeft men nadeelen ondervonden van het gebruik van een of ander middel? dan dient dat natuurlijk ook vermeld te worden. Men schrijve dus: le. bereikte resultaten; 2e. aantal malen dat gespoten is; 3e. gebruikte sterkte; 4e. of schade optrad; 5e. hechtvermogen. Verder kan alles vermeld worden dat van belang geacht wordt. Ik ben er van overtuigd, dat wij een stroom van gegevens zullen krijgen, die voor de praktijk in de volgende jaren van veel waarde zal zijn. Met het inzenden van berichten dient men het algemeen be lang. Nu dus aan het schrijven. De ambtenaar bij den Plantenz. Dienst, St. Pancras. VAN HERWIJNEN. ROTTERDAM, 24 Augustus 1936. Veemarkt. Aanvoer, totaal 2318 stuks; 493 vette runderen, 270 vette kalveren, 6 nuchtere kalveren, 851 schapen en lammeren, 695 varkens, 3 bokken. Prijzen per Kg.: vette koeien, le kw. 61 ct., 2e kw. 55 ct., 3e kw. 40—46 ct., vette ossen, le kw. 55 ct., 2e kw. 51 ct., 3e kw. 4247 ct.; vette kalveren, le kw. 81 ct., 2e kw. 72 ct., 3e kw. 5055 ct.; varkens (le vend géwicht), le kw. 40 ct., 2e kw. 39 ct., 3e kw. 38 ct.; schapen, le kw. 40 ct., 2e kw. 37 ct., 3e kw. 28 ct.; lammeren, le kw. 39 ct., 2e kw. 33 ct., 3e kw. 29 ct. Prijzen per stuk: schapen, le kw. f20, 2e kw. X16, 3e kw. f 11; lammeren, le kw. f14, 2c kw. f 10, 3e kw. fS. Overzicht: Vette koeien en ossen, aan voer als vorige week, handel tamelijk, prijzen on veranderd, prima koe 65 ct., os 58 ct. Vette kal veren, aanvoer ruimer, handel stug, prijzen als vo rige week, prima ex. 87 ct; Schapen en lammeren, aanvoer iets korter, handel vlot, prijzen iets hooger. Varkens, aanvoer iets minder, handel tamelijk kal- men afloop, prijzen iets stijver. Er werden eenige partijen schapen voor export verkocht. ROTTERDAM. 24 Augustus 1936. Vlasmarkt. Aanvoer: 300 Kg. blauw, schoon 50 —55 ct. per Kg.; 3000 Kg. Groningsch 50—56 ct. per Kg. Aanvoer redelijk, vraag levendig, prijzen ieis hooger. Het aangevoerde vlas werd spoedig ver kocht. AMSTERDAM, 24 Augustus 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 452 vette koeien, waarvan de prijzen waren: lek w. 5S—64 ct,, 2e kw. 4857 ct., 3e kw. 4247 ct. per Kg. slachtge- wicht; 93 melk- en kalfkoeien f170210 per stuk; 79 vette kalveren: 2e kw. 4150 ct.. 3e kw. 32—42 ct. per Kg. levend gewicht; 71 nuchtere kalveren f6— 10 per stuk; 28 schapen f 1723 per stuk; lammeren f 12—13 per stuk; 423 varkens, vleeschvarkens, we gende van 90110 Kg. 4849 ct., zware varkens 47—48 ct., vette varkens 4647 ct. per Kg. .slacht- gewicht; 9 paarden f70100 per stuk. Marktover- zicht: Runderen aanvoer behoorlijk, gedrukte han del, onveranderde prijzen. Melkkoeien gewone aan voer en handel. Vette kalveren korte aanvoer, vlug ge handel en iets hoogere prijzen. Nuchtere kalve ren weinig aanvoer met vaste prijzen. Schapen en lammeren zeer korte aanvoer, gedrukte handel en hooger prijzen. Varkens aanvoer beperkt, zeer ge drukte handel en hoogere prijzen. Paarden weinig aanvoer en handel. AMSTERDAM, 24 Augustus 1936. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonten f3.603.S0, dito blauwen f3.60— 3.80. idem eigenheimers f2.60—3, idem blauwe ei genheimers f2.603, diverse poters f22.40, idem bonken f22.40, N.-H. eigenheimers f2.602.80, id. bonten f3.203.40, idem blauwen eigenheimers f2.602.80, alle soorten poters uit N.H. f22.20, bonken f22.20, IJpolder rondeb onten f3.203.80, dito blauwen eigenheimers f2.60—2.80, blanke ei genheimers f 2.602.80, Westlandsche eigenheimers f2.602.80, dito blauwen eigenheimers f2.602.80, bonken f22.20, poters f22.20, Hillegommer zand- aardappelen f2.80—3.50, bonken f2—2.40, poters f2.202.60. Katwijker en Noordwijker zandaardap- pelen f2.S0—3.60. ALKMAAR, 25 Augustus 1936. Aardappelen f 1.50—2.40, andijvie f 0.50—2.40, ap pelen f3—8, augurken f2—12, bloemkool I f7—12, 11 f3—5, bieten f 1.20—2.40. druiven f 1317, gele kool f 1.20, groene kool f2.50—5, kropsla f 0.50—2.80, komkommers f 12.50, meloenen f 825, peren f 3.50 —10, prei f 4, peterselie f 1.20, perziken f 6.50—S. pos telein 10—15 ct.. roode kool f 1—1.80, selderie f 1— 1.50, spinazie 30—77 ct.., snijboonen f 3—6, enkele spercieboonen f 0.SS—1.10, dubbele idem f 0.45—1.10, tomaten f 1.50—2.50, wortelen fl.50—8. WARMENHUIZEN, 25 Augustus 1936. Aanvoer: 1176 Kg. gele nep f3—3.10, 650 Kg. uien f 1.60, id. drielingen f 1.70—1.80. ROTTERDAM. 25 Augustus 1936. Binnenl. granen. Gerst Ch. f 6—6.20, Wintergerst f 5.906.10, haver f 66.75, Erwten kleine groene f79.20, Schokkers f 1112.25. AMSTERDAM, 25 Augustus 1936. Binnenl. granen. (Boerennoteeringcn). Rogge f7.75 8. chevaliergerst .f 5.75—6, wintergerst f 5.50—5.75, haver f 6.25—6.75, groene erwten f 7.50—8.75, vale erwten f 14—15, alles per 100 Kg.; karwijzaad f 10 —10.25 per 50 Kg.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8