Geen nieuwe kruiser voor Indië Frankrijk sterk verontrust KIJKEn isKOOPEHtjCLOECK Reorganistie der nationale verdediging overwogen Indie defensie in de nabije toekomst Het schaaktournooi te Nottingham Romeinsche mozaïek te Rome ontdekt Botsing tusschen taxi en autobus Woensdag 26 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCIACER 79ste Jaargang. No. 10049 COURANT. Lnt. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN* TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. WAT DE WERELD OVER DE VERLENGING VAN DEN DUIT- SCHEN DIENSTPLICHT DENKT. In Parijs blijkt men zeer onderd en indruk van de invoering van den tweejarigen dienstplicht in Duitschland. Men ziet er minder een verweer in tegen de drei ging van het Russische communisme, zooals door Hitier wordt beweerd, dan wel 'n poging om Frank rijk in politiek opzicht te isoleeren. Men is van meening dat Duitschland door zijn grootere militaire kracht een soort van hegemonie tracht te scheppen over de kleinere mogendheden, welke vrees koesteren voor het communisme. In gezaghebbende kringen is men van meening, dat de Duitsche maatregel een reorganisatie van de Fransche weermacht noodzakelijk maakt. Of de linksche regeering, welke eerder een verkorting van den diensttijd nastreeft, hiertoe echter zal zijn te vinden, mag met reden worden betwijfeld. Dat de druk op de regeering Blum, vooral uit mi litaire kringen echter groot zal worden, kan nu reeds met groote zekerheid worden gezegd. De Rechtsche afgevaardigde van Parijs Fernand Laurcnt heeft den president van de legercommissie in de Kamer een brief gezonden, waarin hij vraagt deze commissie zoo spoedig mogelijk bijeen te roe pen, om den minister van Oorlog, Daladier te hoo- 1-en over de consequenties van het besluit van de Duitsche regeering den dienstplicht te verlengen. Laurent wijst er in zijn brief verder op, dat de socialistische collega's in deze commissie hebben voorgesteld een subcommissie te benoemen, welke belast is met het bestudeeren van de mogelijkheid van een nieuwe groepeering van de strijdmacht om te kamen tot een vermindering van den diensttijd in het Fransche leger, zonder de veiligheid van het land aan te tasten. Dat de daad van Hitier dan ook groote invloed zal uitoefenen niet alleen op de buitenlandsche, maar ook op de binnenlandsche politiek der Fransche re publiek is wel zeker. Hitler's daad niet tegen België gericht. Tot nu toe was het nog niet mogelijk van officieele Belgische zijde een verklaring te verkrijgen over de verlenging van den diensttijd in Duitschland. Uit de verschillende gesprekken bleek evenwel, dat men in Brussel niet verwonderd was over dezen maatre gel. De verlenging van den diensttijd, hoewel niet gericht tegen België, houdt echter toch de gemoede ren bezig. De kwestie is blijkbaar van belang op internationaal-politiek gebied in verband met de Fransch-Russische betrekkingen en hun ontwikke ling tengevolge van de Duitsch-Russische spanning. De bladen leveren nog geen commentaar op de be slissing van de Duitsche regeering en beperken zich tot het geven van het bericht. Engeland verwacht toenemende spanning tusschen Duitschland en Rusland. Gezaghebbende Engelsche kringen trachten het be lang van de verlenging van diensttijd in Duitsch land als van minder draagwijdte voor te stellen. Zij wijzen er op, dat door de „recrutenarme jaren" en door het feit, dat tal van jonge Duitschers reeds ver bintenissen voor twee jaar hebben aangegaan, de verlenging van diensttijd de Duitsche effectieven niet zoozeer vergroot als op papier lijkt. Men verheelt echter de psychologische uitwerking van dit decreet niet, dat zijn neerslag vindt in een toeneming der spanning tusschen Berlijn en Moscou. Het is inmid dels duidelijk, dat. na de zitting van het ministerieel comité, de Britsche diplomatie niet in gebreke zal blijven haar invloed te gebruiken om zoo veel moge lijk den weerklank van de Duitsche beslissing te verzwakken. Hitier wil de komst van den Europee- schen oorlog verhaasten. Nog onder den indruk van het groote proces tegen Zinowjefc.s. heeft de openbare meening in Rusland en de pers nog slechts in geringe mate gereageerd op de verlenging van diensttijd in Duitschland. De eerste teekenen wijzen er wel op, dat dit be sluit van Hitier groote emotie wekken zal onder de bevolking, die er toe neigt Duitschland te beschou wen als een vijand, die bewaakt moet worden. De „Prawda", het eenige blad dat gisteren is ver schenen, schrijft: „Men weet thans waarom het Duitsche rijk een campagne voerde tegen de z.g. bewapeningen van Rusland. Hitier wil de komst van den Europecschen oorlog verhaasten". Oostenrijk's onafhankelijkheid niet dreigd. be- Het „Weltblatt' schrijft met betrekking tot de ver lenging van den diensttijd in Duitschland, dat de versterking van het Duitsche leger neerkomt op een versterking van de wacht tegen het bolsjewisme, en een garantie, voor den vrede beteekent, zooals ook de Duitsche bladen hebben doen uitkomen. In geen geval moet men, aldus het „Weltblatt" in dezen maatregel een oorlogsbedreiging zien. Het feit, dat xle Duitsche regeering definitief toestemde in een overeenkomst van neutraliteit ten opzichte van Spanje en allen uitvoer van oorlogsmateriaal naar liet Iberische schiereiland heeft verboden, op het zelfde oogenblik, dat zij den tweejarigen diensttijd afkondigde, beteekent. dat Duitschland in elk geval sterk wil zijn, doch in een bijzonder geval er op staat vreedzaam *;!tv DE VOORNEMENS DER REGEE RING. GEEN AANBOUW VAN EEN NIEUWEN KRUISER, MAAR WEL VAN KLEIN MATERIAAL. LUCHTMACHT WORDT VER STERKT. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend tot wijziging en verhooging van het dertiende hoofdstuk der rijksbegrooting voor 1936. Hierbij wordt de post „tegemoetkoming aan Neder- landsch-Indië in de bestrijding van de uitgaven voor de marine" verhoogd met 1 millioen gulden, terwijl als nieuwe post wordt opgenomen „vergoeding aan Nederlandsch-Indië van rente en aflossing van kapi taal, opgenomen voor bekostiging van materieel voor de weermacht", waarvan 35.000 gulden voor rente en een memorie-post voor aflossing. Bij deze gelegenheid geeft minister Colijn tevens gevolg aan zijn toezegging om nog voor het einde van dit zittingsjaar mededeeling te doen van de voor nemens der regeering met betrekking tot de Indische defensie. Het op stapel zetten van een nieuwen krui ser behoeft op dit oogenblik niet overwogen te worden. De regeering acht het daarom doelmatig de in het licht der tegenwoordige internationale verhoudingen, urgente verster king der Indische maritieme defensie aller eerst te doen plaats hebben door voort te gaan met den aanbouw van het kleine materiaal, dat, onverschillig of men de meerderheid of de minderheid der commissie Kan volgt, er in ieder geval zal moeten zijn. Dit kleine ma terieel, waarvan de sterkte volgens beide plannen dezelfde is, betreft 12 jagers en 18 onderzeebooten. Indien men dit kleine materieel eind 1940 op sterk te wil hebben moeten er voor dien tijd 4 nieuwe jagers en 9 onderzeebooten waarvan de K 19 en 20 reeds opstapel staan voltooid zijn. Intusschen verdient het, vooral met het oog op de personeelsvoorziening, geen aanbeveling om het totaal der ontbrekende vaartuigen dadelijk en dus met eenige overhaasting op stapel te zetten. Voorzichtig heid hierbij is mede geboden wijl zoo weinig zeker heid bestaat met betrekking tot de financieele pers pectieven. Het is in verband met deze overwegingen, dat de regeering voor het oogenblik niet verder wenscht te gaan dan te besluiten tot aanbouw van 2 jagers en 4 onderzeebooten (boven de reeds in aanbouw zijn de K 19 en 20) waarvoor de noodige gelden echter eerst in 1937 beschikbaar behoeven te zijn. De luchtmacht. De toestand van de luchtmacht is in me nig opzicht ongunstiger dan die van de scheepsmacht. In den loop van de eerstko mende 4 jaren is nagenoeg algeheele vernieu wing van het luchtmaterieel der zeemacht noodzakelijk, terwijl dat van de landmacht uitbreiding behoeft. Terwijl in 1930 nog aan 72 groote zeeverkenners gedacht werd en er, uitgaande van dit aantal, voor einde 1940 niet minder dan 54 vernieuwd moeten worden, vermeent de regeering, in verband met de aanschaffing van bovenbedoelde gevechtsvliegtuigen voor de. landmacht, met een kleiner aantal ver moedelijk een 60-tal groote zeeverkenners te kun- ien volstaan. Gevechtsvliegtuigen voor de landmacht. Ter voorziening in de behoefte aan groote gevechts vliegtuigen voor de landmacht laat de Indische be grooting voor 1936 slechts ruimte voor de aanschaf fing van 7 Glenn Martin-bommenwerpers. Toen de Indische regeering evenwel, in verband met de ont wikkeling cler internationale omstandigheden, ver zocht om een bestelling van 13 dezer vliegtuigen te 1 plaatsen, heeft de minister daaraan gevolg gegeven, ook wijl daardoor de prijs der vliegtuigen niet on belangrijk daalde. Voor 6 dezer vliegtuigen zullen derhalve nog de noodige gelden bij suppletoire be grooting zijn aan te vragen. Evenals voor de hooger bedoelde 6 Dorniers. f4.000.000 tusschen 1936 en 1940. Boven hetgeen reeds door den begrootingswetgever werd beschikbaar gesteld voor den aanbouw van de K 19 en 20 en voor de aanschaffing van 7 Glenn Martin-vliegtuigen zullen de gelden voor de uitvoe ring van het bovenuiteengezet bouwplan, behoudens een bedrag van f 4.000.000 voor vliegtuigbouw, dat suppletoir zal worden aangevraagd op den dienst 1936, achtereenvolgens worden gebracht ten laste van de dienstjaren 1937 tot en met 1940. De financiering der uitgaven. Voor de financiering van deze uitgaven is de regeering te rade geworden, dat het aanbeveling ver dient, gezien den budgetairen toestand, zoowel van Nederlandsch-Indië als van Nederland, de uitgaven te brengen ten laste van den buitengewonen dienst der Indische begrooting met vergoeding van rente en aflossing althans zoolang de financieele toestand van Nederlandsch-Indië dit noodig maakt ten las te van de rijksbegrooting. Rome (A.N.P.)Gedurende restauratiewerken, welke thans aan de San Cesario, een der oudste ker ken van Rome en gelegen aan de vermaarde Via Appia, worden verricht, is dezer dagen een Romein sche zaal ontdekt, welke een prachtig mozaick bleek te bevatten. Een en ander dateert uit den keizertijd. Het mozaickwerk, dat twee metere beneden de kerk vloer werd gevonden, is nagenoeg geheel in zwart en wit uitgevoerd, en er zijn zee-tafereelen met figurale stoffeering in afgebeeld. Voor zoover men thans heeft kunnen nagaan, is het tableau o.a. gedecoreerd met een sirene en een triton, met een mannen-figuur, een tweetal paarden, welke door een cupido geleid worden en een groot aantal visschcn. Het mozaiek, dat zich door zijn bijzonder kunstzinnige opvatting en voortreffelijke technische uitvoering onderscheidt, is in wezen verwant aan de beroemde mozaieken van Ostia en men neemt aan, dat het oorspronkelijk tot een der groote Romeinsche badinrichtingen heeft be hoord. Het onderzoek in deze is intussohen nog in vol len gang. DE MIJNRAMP IN BULGARIJE. Officieel wordt medegedeeld, dat de brand in een mijn te Tsjernomore in Bulgarije 9 slachtoffers heeft geeischt. De andere mijnwerkers, die door het vuur waren ingesloten, hebben kunnen ontsnappen. Het mooiste kind van Londen, Pamela Bernett, dat in een schoonheidswedstrijd in het Chaltwell-park den eersten prijs betaalde, wordt door haar grootere „collega" de Zuideind-koningin", Miss Francis Hay- wordt" (tweede van re chts), hartelijk begroet Euwe verliest van Lasker. Een nederlaag in den eindspurt. Botwinnik en Capablanca win* Dr. MAX EUWE. Nottingham. De geweldige spanning, welke bij het begin van de derde week in het Nottinghamsche schaaktournooi bestond, wie den eersten prijs zal wipnen, begint eenigszins te luwen. Maandag ver speelde Flohr zijn laatste kans door een blunder te gen Alexander te maken, welke hem op een verlies» punt zal komen te staan. Gister was het helaas de beurt van Euwe en wel op een zeer onverwachte en haast tragische wijze. In het eindspel tegen Lasker, dat ietwat gunstiger voor Euwe stond, maakte hij een grooten foutzet, die aanstonds het verlies van een stuk met zich bracht. Er was natuurlijk groote verslagenheid in het kleine Hollandsche kamp. Het is geen overdrijving om te zeggen, dat een ieder hem den eersten prijs van harte gegund zou hebben. Dat hij thans op deze wijze hoogstwaarschijn lijk die kans verspeeld heeft, is wel zeer hard. Na,- tuurlijk hangt nog veel af van de partij, die hij Don derdag a.s. tegen Botwinnik te spelen heeft, maar het behoeft geen betoog, dat het ook voor Euwe een zeer zware opdracht is, tegen den voortreffelijk spe lenden Rus te winnen. En met'het oog op zijn tour- nooistand mag hij toch ook geen verliesstand riskee- ren. De uitslagen luiden: Ajechin wint Bogoljubov. Flohr remise met Fine. Capablanca wint van Alexander. Tylor remise met Winter. Lasker wint van Euwe. Botwinnik wint van Vidmar. Thomas verliest van Rechevsky. Tartakower was vrij. De stand is thans: 1. Botwinnik 9 pnt.; 2. Re chevsky 8V2 pnt; 3. Capablanca 8 pnt. en 1 uitge stelde partij; 4. Euwe 8 pnt.; 5. Aljechin en Fine ieder 7*4 pnt. en 1 afgebroken partij; 7. Flohr 7 pnt. en 1 afgebroken partij; 8. Vidmar 5V2 pnt. en 1 uit gestelde partij; 9. Lasker 6V2 pnt.; 10. Tartakower en Bogoljubov ieder 5 pnt.; 12. Tvlor 4 pnt.; 13. Tho mas 21/2 pnt.; 14. Alexander 2 pnt. en 1 afgebr. par tij; 15. Winter 2 pnt. LASKER—EUWE. Lasker opende met den d-pion en Euwe koos de geliefkoosde Slavische verdediging. De oud-wereld- kampioen speelde zeer voorzichtig en vermeed het, complicaties te scheppen. Blijkbaar was hij met re mise tevreden. Reeds spoedig werden de koningin nen, de kasteelen en enkele lichte stukken geruild en er ontstond een eindspel, waarin Euwe iets beter stond, omdat Lasker een geisoleerden pion op di had. Waarschijnlijk gedachtig aan de omstandigheid dat hij zijn partij tegen Capablanca te vroeg remise had gegeven, wilde Euwe en wel terecht op winst spelen en trof daartoe de noodige voorberei dingen. In een zeer eenvoudige stelling maakte hij bij den 23sten zet een grove fout. Toen Lasker namelijk Euwe's paard aanviel be antwoordde onze landgenoot deze dreiging met een tegenaanval op Lasker's paard, daarbij over het hoofd ziende, dat Lasker door een pionoffer gelijk tijdig Euwe's raadsheer kon aanvallen. Na het stuk verlies speelde Euwe nog tien zetten door, maar gaf toen den hopeloozen strijd op. Twee aewon(kn. Bij een vrij ernstige aanrijding, welke gis termiddag op de Meeuwenlaan te Amsterdam tusschen een Naco-autobus en een Entam-taxi plaats vond. zijn twee personen gewond. De taxi-chaufeur, die links van den weg reed om naar het perceel te zoeken, waar hij moest voor komen, zag de naderende bus niet. zoodat de wagens recht op elkaar inreden. De motorkap van de taxi werd daarbij geheel ingedrukt. De autobus liep vrijwel geen schade op. In de taxi waren behalve de chauffeur drie personen ge zeten. Een 54-jarige dame werd door den schok aan den knieschijf gewond. Zij werd per auto van den geneeskundigen dienst naar het Julia- naziekenhuis vervoerd. Een veertigjarige agent van politie liep snijwonden boven het oog op,- welke ter plaatse werden verbonden. De inzit tenden van de autobus kwamen met den schrik

Schager Courant | 1936 | | pagina 1