Trommelvuur Het gehakt in blik Branddrama op Iran SPANJE Stormloop der nationalisten De tram reed in de sloot Twee jongemannen verdronken Het geheim van het Merwedekanaal te Rotterdam Donderdag 27 Augustus 1936. Postrekening No. 23330 SCHAGER 79ste Jaargang. No. 10050 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN» TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno, inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. GEEN NOEMENSWAARDIGE VORDE RINGEN GEMAAKT. HET FORT GUADELOUPE IN HANDEN DER OP- STANDELINGEN? 500 OFFICIEREN VERMOORD? Na de stilte, welke gedurende enkele da gen op het noorderfront heeft geheerscht, is gisteren de storm losgebroken. De nationalis ten hebben een hevige aanval op Iran en San Sebastian ingezet, welke heel den dag voort duurde. Sedert gisterenochtend 7 uur don deren aan het front van IrunSan Sebasti an ononderbroken de kanonnen van de na tionalisten. De vliegtuigen worden in hun actie gehinderd door een sterke laaghangen de nevel, hetgeen niet wegneemt, dat zij vele bommen op de stellingen van het volksfront hebben geworpen. Naar het geluid van de motoren te oordeelen, zijn in den middag zwaardere vliegtuigen in actie gekomen, ter wijl ook de ontploffingen van zwaardere bom men werden gehoord. De Fransche gendarmerie heeft uitgebreide maat regelen genomen, om te voorkomen, dat gewapende benden de grens overschrijden. Vanuit de richting van Irun hoort men een voort durend geweer- en mitrailleurvuur, waartusschen de ontploffingen van handgranaten werden verno men. Naar men vanaf de Fransche grens kan waar nemen, hebben de nationalisten zich vooruitgewerkt tot ongeveer twee kilometer van Irun. Ook vanuit de richting van San Sebastian is geschutvuur te hoo- ren. Verscheidene bommen schenen gericht te zijn op een stuk geschut van 105 m.M., dat door de loyale troepen in stelling is gebracht aan den voet van het fort Guadeloupe, nabij den weg naar Irun en Fon- tarabie. Tegen 4 uur vuurde het stuk echter nog. Geen enkel jachttoestel achtervolgde de opstandelin genvliegtuigen, die nogal langzaam vlogen en door hun herhaalde tochten duidelijk hun volkomen vei ligheid deden uitkomen. Het is niet bekend of de vliegers hun doelen hebben getroffen. Tegen 4 uur beklom een gepantserde auto in groote snelheid den weg, die naar fort San Martial leidt. De mitarilleurs der regeeringstroepen, welke geplaatst waren bij een boschje ten westen van het fort werden tot zwijgen gebracht, waarna men het bedienend personeel in allerijl naar de omgeving van Irun zag afdalen. Op dat oogenblik weerklonk de alarmsirene in de stad. Deze phase in den strijd, die van beide kanten zeer 'fel gevoerd werd, moet in verband gebracht worden met het geheel der operaties, die ontketend zijn op het geheele front in Navarra en die Irun, Panajes en S.an Sebastian ten doel hebben. De strijd om de sleutelposities. De strijd om het fort San Marcial, dat den weg opent, naar Irun, komt thans tot ontwikkeling. Den geheelen dag en ook gisteravond weerklonk aan beide zijden van de Bidassoa het vuur. De beide strijdende partijen bezetten dezelfde heuvelhelling, aan den voet waarvan de Bidassoa stroomt. De mitrailleurs staan in pijnboschjes opgesteld. De opstandelingen schieten naar schatting drie schoten af, tegen de loyalen een. Beide partijen trachtten el kanders mitrailleurnestcn te vernielen. Fort Guadeloupe gevallen? Gistermiddag heeft het radiostation van Sevilla meegedeeld, dat in het Guadarramagebied eenige schermutselingen hebben plaats gehad. Generaal Mola bezette een vallei, die een uitstekend uitgangs punt vormt voor een aanstaande opmarsch. Verder werd verklaard, dat het fort Gua deloupe, nabij San Sebastian in handen der opstandelingen zou zijn gevallen, waardoor de tegenstand van San Sebastian waar de „Marxisten" reeds onder elkander strijd le veren, zou verminderen. Nabij Caceres werd een driemotorig regee- ringsvliegtuig omlaag geschoten. In Asturië hebben de Nationalisten Canva bezet, en in Aragon Cuenca de Minea, waar de mijn werkers zich na heftigen weerstand overgaven. 500 officieren vermoord? Het radiostation van Sevilla deed gistermiddag de volgende mededeeling: Toen de kruiser „Jaime Primero" te Carthagcna aankwam tot herstel van de ernstige schade, die bij het luchtbombardement werd opgeloopen, ver zochten de roode comités hun de marine-officie ren, die zich aanhangers der nationale beweging hadden verklaard, en die aan boord gevangen wer den gehouden uit te leveren. De plaatselijke autoriteiten, die geen besluit dorsten te nemen, raadpleegden de regeering te Madrid, die na gehouden ministerraad, bevel gaf de gevangenen aan de comité's uit te leveren. Vijfhonderd gevangenen, aldns het bericht verder, werden naar openzee gebracht, aldaar in groepjes bijeengebonden en in zee geworpen* Barrevoets en met het geweer onder de arm controleert de vurige aanhangster van de Spaansche regeering het rijbewijs van den auto bestuurder op den landweg. Opstandelingen bezetten Rio Tinto-mijnen Het hoofdkantoor van de maatschappij der Rio Tinto-mijnen heeft bevestiging ontvangen van het bericht, dat door Radio-Sevilla was uitgezonden en volgens hetwelk de opstandelingen troepen zonder tegenstand de Britsche Rio Tinto-mijnen nabij Huel- va hebben bezet. Munitiedepot in Madrid in de lucht ge vlogen? De zender van la Coruna meldde gistermorgen dat een munitiedepot, dat door de militie in 'n voorstad van Madrid in een arena voor stierengevechten was opgeslagen, in de lucht is gevlogen. Bij het transpor- teeren van eenige kisten munitie zou een dezer kis ten door onvoorzichtigheid tot explosie zijn geko men, waardoor de geheele voorraad aan springstof fen en munitie in de lucht zou zijn gevlogen. De toestand in Madrid. Berichten maken ?r melding van dat in Madrid drie „tsjeka's" heerschen, die naar eigen goeddun ken handelen en iederen nacht arrestaties verrichten en gevangenen fusileeren. De regeering wordt geheel beheerscht door de anarchisten. De staatspresident en eenige ministers worden door Volksfronters be waakt om bun vlucht onmogelijk te maken. Deze voorstelling van zaken wordt bevestigd door de decreten van de regeering waarin wordt gezegd, dat de militie niet op eigen gezag arrestaties en te rechtstellingen mag uitvoeren. President Azana ufit Madrid vertrokken. Radio Sevilla meldt, dat president Azana uit Madrid naar Valencia zou zijn vertrokken. Een Iersch vrijwilligerscorps voor Spanje. Naar uit Dublin wordt gemeld, hebben 5000 vrij willigers gevolg gegeven aan den oproep van gene raal O'Duffy, tot het vormen eener Iersche brigade voor steunverleening aan de Spaansche opstandelin gen. De organisatoren dezer beweging weigerden ie dere vraag te beantwoorden met betrekking tot de vereenigbaarheid hunner campagne met de beslissing der regeering van den Ierschen Vrijstaat tot nietin- menging in de zaken van het Iberisch schiereiland. Zij bepaalden zich er toe te verklaren, dat de vrij willigers geen enkel wapen zouden meenemen, en dat de opstandelingen hun deze waarschijnlijk ter plaat se zouden verstrekken. Ook werd geen enkele aan wijzing verstrekt met betrekking tot den vertrek datum der vrijwilligers. Zij verklaarden in antwoord op. de vraag, of maatregelen werden getroffen voor de ontvangst der brigade in Spanje, slechts, dat ge neraal O'Duffy in contact stond met de opstandelin gen. Toen er een koe in den weg liep. Vledder Gistermiddag omstreeks vier uur reed een tram van Oosberwolde naar Steen- wijk, toen onder Nijensleek in de gemeente Vled der plotseling een koe van den landbouwer Jub- bega te Nyensleek uit den naast de trambaan gelegen sloot te voorschijn kwam en vlak voor de tram overstak. Er volgde een geduchte botsing, waarbij de onvoorzichtige koe het leven liet. Door den schok ontspoorde de locomotief en de daarachter volgende postwagen, wel ke beiden in den sloot kantelden. De overi ge wagens bleven op de baan staan. De machinist kwam er wonder boven wonder ongedeerd af. Het tramverkeer is geheel gestremd. Het per sonenvervoer wordt onderhouden door auto bussen van de Nederlandsche tramweg maat schappij. Met bet bergingswerk is spoedig een aan vang gemaakt en naar verwachting zal mor genochtend het tramverkeer hervat kunnen wor den. HUN MOTORSCHUIT GEZON- KEN BIJ HET VERVOEREN VAN EEN LADING TULPEN Lutjebroek 26 Aug. Gisterochtend waren twee landbouwerszonen, de 20-jarige J. Bakker Jmzn. en de 23-jarige J. Silver Lzn. per mo torschuit van Lutjebroek naar Grootebroek ver trokken voor het vervoeren van een lading tul pen. Toen zij gistermiddag om half vier nog .niet waren teruggekeerd, wekte hun uitblijven groote ongerustheid. De politie trok op onderzoek uit en vond op de z.g. tochteen breed vaarwater bij Lutjebroek het dekzeil en een deel van de lading aan de oppervlakte drijventer wijl het wrak van de boot op den bodem werd ontdekt. Onmiddellijk begon men te dreggen en kort na elkaar werden de licha men van de beide opvarenden opgehaald. Dokter E. van der Koogh uit Bovenkars- pel die dadeliik was gewaarschuwdheeft nog geruimen tijd getracht met behulp van JONGEMAN SLACHTOFFER VAN GE- WELDPLEGING. Hoewel de politiedeskundigen, die belast zijn met het verrichten van de sectie op het lijk van den 21-jarigen Utrechtenaar, dat Maandag in het Merwedekanaal onder Am sterdam werd gevonden ,hun rapport nog steeds niet hebben uitgebracht, is gister in den loop van het onderzoek, toch definitief komen vast te staan, dat het slachtoffer aan de ge volgen van geweldpleging moet zijn overle den. Zooals men weet is de politie reeds Dins dag tot arrestatie van een verdachte overge gaan. Het onderzoek naar de juiste omstan digheden, waaronder het slachtoffer is over leden, is echter nog niet geëindigd en wordt voortgezet in samenwerking door de Utrecht- sche politie en de Amsterdamsche politie. een zuurstofapparaat de levensgeesten der drenkelingen op te wekkenmaar dit mocht niet meer gelukken. De lijken zijn overge bracht naar een lokaal bii de pastorie van de Ned. Hervormde Kerk. De verslagenheid in het dorp is groot. Naar de oorzaak van het gebeurde kan men slechts gissen. De mogelijkheid is niet uitgeslo ten dat de schuit te diep geladen was. De va der van een der jongemannen had daarvoor nog gewaarschuwd. Ook is het niet uitgeslo ten, dat de boot water beeft -gemaakt bij het passeeren van andere vaartuigen. Het kan ook zijn dat bet dekzeil is losgewaadd en dat bij een poging om dit weer vast te maken, bet vaar tuig is gekapseisd. Aangezien het vaarwater dwars door de bouwlanden loopt en aan de eene zijde wordt begrensd door een spoorbaan is een en ander onopgemerkt gebleven. In den loop van Donderdag zal de schuit worden ge licht. Wellicht vindt men dan nog een aan wijzing omtrent de tóedracht van het scheeps ongeval. FABRIEK TE IJMUIDEN STAAT NOG STEEDS STIL. Ofschoon aangekondigd was, dat de fabri cage van het gehakt in blik door de fabriek te IJmuiden op 17 dezer zou worden hervat, is zulks nog niet geschied. Naar men meedeelt, zijn de monsters van het nieuwe product gereed gekomen, maar wordt gewacht op den terugkeer van den mi nister van sociale zaken, die het product eerst moet goedkeuren. DOOR BENZINEONTPLOFFING EEN VROUW IN BRAND GEVLOGEN EN AAN DE BEKOMEN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Haar man gearresteerd Gisteravond was de 46-jarige mevrouw J. C. M. van Z.-B. in haar woning aan de Delft- schestraat te Rotterdam, bezig haar kleeren met benzine te reinigen, toen deze plotseling vlam vatten, waardoor zij zeer ernstige brand wonden over het geheele lichaam bekwam. In zorgwekkenden toestand is mevrouw van Z. naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overgebracht. Haar man, de 46-jarige heer J. M. van Z., die zijn echtgenoote te hulp snelde, liep brandwonden op aan hoofd en nek. Ook hij is ter verpleging in het ziekenhuis aan den Cool singel opgenomen. Een begin van brand heeft men met een straal kunnen blusschen. De vrouw in het ziekenhuis overleden. Echtelijk drama? Nader wordt omtrent dit noodlottig ongeluk ge meld: De 46-jarige vrouw J. C. M. van Z.—B., is in den loop van den avond in het ziekenhuis aan den Cool- singel, waarheen zij vervoerd was, overleden. Over de toedracht der feiten, die een heel ander licht op het gebem*de werpen, kunnen de volgende bijzonderheden worden meegedeeld: Hoewel de man en de vrouw besloten hadden te gaan scheiden en het proces daartoe reeds aanhangig was gemaakt, zouden zij Woensdagavond samen thuis koffie drinken. De man was naar den keuken gegaan om koffiewater op te zetten. Daar bedacht hij zich, dat hij nog eenige kleedingstukken met benzine moest wasschen, waartoe hij eenige dagen geleden een blik waschbenzine gekocht had. Hij stortte daarop de benzine in een emmer en deed de kleeren in een teil met water. Nadat de kleeren wa ren doorgespoeld, gooide hij het, water weg en deed vervolgens de benzine in den teil. Na verloop van eenigen tijd hing de keuken vol benzinedamp. Toen de man wat lang wegbleef, ging de vrouw naar den keuken die in het sous-terrain was gelegen. Ondertusschen had de man zich naar den kelder be geven om waschknijpers te halen, terwijl hij het kof fiewater op een heel flauw pitje had gezet. De vrouw, in den keuken komend, heeft daarna de gaskraan geheel opengedraaid en op hetzelfde moment, ont stond een hevige ontploffing, waarop de kleeren van de vrouw vlam vatten. Als een brandende fakkel door het huis. Even later keerde de man in de keuken terug. Maar daar komende en zijn door vlammen omgevende vrouw ziende, maakte hij onmiddellijk rechtsomkeert, niet zoo vlug echter of ook zijn kleeren werden door de vlammen gegrepen. De man rende naar boven en toen de straat op, de buitendeur achter zich dichttrekkend, zoodat de vrouw er niet uit kon. De vrouw rende ondertus schen als een brandende fakkel door het huis en probeerde zich de kleeren van het lijf te scheuren. Buren, die de knal van de ontplof fing gehoord hadden, liepen naar beneden en zagen de wanhopige positie, waarin de vrouw verkeerde. Zij sloegen een ruit in om de vrouw hulp te bieden. Met een brand- bluschapparaat van een juist passeerende postauto, zijn daarna de brandende kleeren van de vrouw gedoofd. De vrouw en de man zijn toen, zooals reeds gemeld, naar het zie kenhuis Coolsingel overgebracht. Onnoodig te zeggen, dat het gebeurde in de anders zoo rustige Delftschestraat geweldige con sternatie heeft veroorzaakt. De buren, die de huiselijke omstandigheden van het echtpaar kenden, bespraken het geval druk en gaven als hun veronderstelling te kennen, dat hier sprake moest zijn van een aanslag, gepleegd door den man, waarvan de vrouw het slachtoffer gewor den was. Dit gerucht drong ook tot de politie door, die daarna onder leiding van commissaris Roszbach van de afdeeling centrum, een onderzoek heeft in gesteld. Er zijn buren, die de politie hebben mede gedeeld. dat toen zij de vrouw te hulp waren ge sneld. deze zou hebben gezegd: „Hij heeft me van kant gemaakt". De situatie in de echtelijke woning kennende, hebben de buren niet anders gedacht, dan dat de vrouw met deze woorden haar man bedoelde. In het ziekenhuis .zoo goed en zoo kwaad het ging, werd de vrouw verhoord, die daarop een be zwarende verklaring voor den man heeft afgelegd. Zij geloofde evenwel niet, dat er opzet in het spel was geweest, maar meer kon zij niet zeggen, want zij verloor het bewustzijn en zonder bij kennis te zijn gekomen, is zij later in den avond overleden. De politie achtte voldoende- termen aanwezig om den man. nadat hij in het ziekenhuis behandeld was, in arrest te stellen. Hij ontkende alle schuld, ofschoon hij toegaf, hoogst roekeloos met de ben zine te hebben omgesprongen. Het plafond van de keuken is hij de ontploffing naar beneden gekomen en een glazen deur van de keuken is vernield. De door de ontploffing ontstane brand heeft niet veel schade veroorzaakt. De politie zet het onder zoek voort.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1