Irun wordt ontruimd KIJKEn is KOOPEfl uj CLOECK De rijdende dood Verwijt aan de l X. De duce spreekt SPANJE De regeeringstroepen houden stand Felle brand te Helmond Door den vloed verrast De zuivering in de Sovjet-Unie Maandag 31 Augustus 1936. 79ste Jaargang. No. 10052 Postrekening No. 23330 SCIAGER COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Het Alcazar nog steeds in handen der opstandelingen De stormloop der nationalisten tegen Irun is vast- ueloopen. Hoewel aan beide zijden zware verliezen zijn gele den en vooral de regeeringstroepen veel van het vuur hadden te lijden, zijn de opstandelingen er toch niet in geslaagd een beslissende overwinning te Lehalen. De legale troepen houden nog steeds zeer sterke stellingen bezet en blijken in staat te zijn aan de krachtige druk, welke op hen wordt uitgeoefend, veerstand te bieden. De rebellen schijnen, nu hun pogingen om met de wapens in de vuist de stad te nemen, zijn mislukt, een andere tactiek te willen volgen. De stad zal worden platgeschoten. Irun ontruimt. Volgens mededeelingen van een der bijzondere ver slaggevers van Havas, is sedert gisterenavond half elf af een droeve uittocht der vrouwen en kinderen uit de stad begonnen Er waren door de vliegtuigen der opstandelingen militaire autoriteiten er voor werden gewaarschuwd, boven de stad pamfletten uitgeworpen, waarin de- dat Irun op 30 Augustus door het gezamenlijk bom bardement van de artillerie, vliegtuigen en oorlogs bodems der opstandelingen in de asch zou worden ge legd. De burgemeester van Irun ontving nog de waar schuwing, dat de bedreiging niet ijdel zou zijn en dat hij maatregelen moest nemen. In den loop van den avond werd de bevolking dan ook nitgenoodigd de stad te verlaten en naar Frankrijk uit te wijken. Hartverscheurende tooneelen deden zich voor: ou den van dagen werden op stoelen weggedragen, vrou wen hebben haar kindertjes in doeken gewikkeld en stijf tegen zich aangedrukt. Alle mannen, die de wapens kunnen dragen, zullen in Spanje achterblij ven. Duizend vrouwen en kinderen hebben Irun ver laten. De vluchtelingen worden overgebracht naar St. Jean de Luz en Bayonne. Er worden nog 2000 vluchtelingen verwacht. De prefect van het departe ment Basses Pyrenees leidt den ordedienst. Nederlaag der opstandelingen. Van het front in Aragon wordt gemeld, dat een belangrijke colonne opstandelingen tusschen Vicien en Huesca is verslagen. De aanvoerders werden gevangen genomen, ter wijl 200 manschappen naar do zijde der regeerings troepen zouden zijn overgeloopen. De regeerings troepen hebben voorts een grooten buit gemaakt. 120 opstandelingen zijn gesneuveld. Deze overwinning is voor regeeringszijde bevochten door de uit Barcelona afkomstige colonne Ascaso. Het Alcazar nog steeds bezet. De correspondent van Havas heeft Zaterdag een bezoek gebracht aan de provincie Toledo, waar alles volstrekt rustig was. In de eerste middaguren bracht hij een bezoek aan de stad Toledo, waar hij zich re kenschap kon geven van de uitwerking van het ka nonvuur der legale troepen, dat de voornaamste ge vel van het Alcazar, waar nog steeds rebellen ver schanst zitten, vernield heeft. Laat in den avond ontmoette liij den gouverneur der provincie Jose Vega, die hem verklaarde, dat de rebellen gebrek aan levensmiddelen hadden, daar zij niet voldoende leeftocht hebben kunnen krijgen van hun vliegtui gen, aangezien veel neergeworpen pakken voedings middelen buiten het Alcazar zijn neergekomen. Regeeringskruiser zwaar gehavend. Bisschop van Segovia vermoord. Officieel wordt uit Gibraltar gemêldt, dat de regee- ringskruiser „Migvel cer'vates" door het bombarde ment van de nationalistische luchtmacht door een nationalistische onderzeeboot in de Straat van Gi braltar zware "chade heeft bekomen. Te Burgos heeft een uit Madrid komend geestelijke verteld, dat de Bisschop van Segovia door Gatalaan- sche anarchisten zou zijn vermoord. Do Bisschop van Tortosa wordt met verscheidene andere perso nen gevangen gehouden aan boord van een schip, dat in de haven van Tarragona voor anker ligt. Luchtaanvallen op Madrid hebben geen succes. De regeering deelt mede, dat de luchtaanvallen in Madrid geen ernstige schade veroorzaken. De op standelingen weten dat zeer wel, maar zij trachten het moreel van de Madrileensche bevolking te tref fen en op deze wijze haar middelen van weerstand uit te putten. Madrid heeft hechte bewijzen van koelbloedigheid gegeven en van heldhaftigheid. Deze zeer korte en ongeorganiseerd uitgevoerde lucht- raids maken geen indruk meer. Het zijn de risi co's van den oorlog, risico's zonder eenig belang, wanneer men ze vergelijkt met de gevaren die de dappere soldaten en militiemanschappen op de ver schillende fronten loopen. Bovendien wordt Madrid verdedigd, Van de op de hoofdstad gerichte aanvallen, zijn er twee volkomen mislukt, waarbij de opstandelingen twee vliegtuigen verloren. Het wachtwoord is: weerstand bieden en overwinnen." Opleidingsvaartuig naar nationalisten over gegaan. Een te Burgos ontvangen telegram van de divisie Galipie meldt, dat het marine-opleidingsschip „Ga- late" met alle cadetten en de gehcele bemanning de zijde van de nationalisten heeft gekozen. De „Galate" is de haven van El Ferpol binnengeloopen. Gil Robles medestander der rebellen. Gil Robles, de leider van de katholieke volksactie is uit Portugal te Burgos aangekomen, nadat hij eerst te Valladolid generaal Mola had ontmoet. Hij zal zich vandaag naar Salamanca begeven: Op de vraag, of hij geheel achter de nationale be weging van Franco en Mola stond, antwoordde de leider van de Ceda: ik ben met Spanje en Spanje is hier. Gil Robles verklaarde beslist te zullen wei geren, deel te nemen aan pogingen, tusschen de strijdende partijen te bemiddelen. Hij wist nog niet of hij zich te Salamanca zou vestigen, of naar Por tugal zou terugkeeren. Geldnood bij de opstandelingen? De autoriteiten in Spaansch Marokko, aldus meldt een speciaal correspondent, doen een beroep op het „Patriottisme van de Spanjaarden, die buitenlandsche deviezen in hun bezit hebben". Eenzelfde beroep is trouwens gedaan op de Marokkaansche Mohammc- daansche, Joodsehe en zelfs buitenlandsche inwoners Het hooge commissariaat, zal deze deviezen onmid dellijk vergoeden in Peseta's tegen den koers van den dag. De militaire opstandelingen hebben onge twijfeld behoefte aan deze deviezen voor aankoopen in het buitenland, want de peseta wordt in de mees te landen, zelfs de nabuurlanden, niet meer aan vaard. ENGELSCHE ARBEIDERSPARTIJ DREIGT DE KRONING TE SABOTEEREN. Londen Zaterdag is te Gardiff een verga dering gehouden van Lafoour vakvereenigingen Verscheidene sprekers dreigden de kronings feesten het volgend jaar te boycotten, indien de nieuwe regeling van de werkloozensteun niet is gewijzigd. Sommigen verklaarden zelfs, dat werkloozen de' feesten niet alleen passief moes ten saboteeren, doch demonstraties moesten or- ganiseeren hij deze gelegenheid. 2000 ZILVEREN MUNTEN OPGEGRAVEN. Op een boerderij te Tarente in Italië zijn 2000 zilveren munten opgegraven, die dateeren uit den tijd der Romeinsche republiek. De munten vertegenwoordigen een groote waarde. Zij zijn ter beschikking gesteld van het Nationale museum van Tarente, waar zij ten toon zullen worden gesteld. Italië kan binnen enkele uren acht mil- lioen man mobiliseeren. Mussolini heeft gisteravond te Avellino een groote redevoering uitgesproken ten overstaan van de sol daten, die aan de groote manoeuvres deelnemen en in tegenwoordigheid van hooge autoriteiten, zoomede in bijzijn van cle leden der buitenlandsche militaire missies. MUSSOLINI. Mussolini verheerlijkte de strijdmacht van Italië en verklaarde, dat deze zoowel diende als behoeder van den vrede van Italië als van den wereldvrede. Hij zeide met name: „Ik noodig den Italianen uit mijn afdoende verklaring absoluut volgens den let ter te nemen: Het is niet ondanks den oorlog in Afrika, maar als gevolg van den oorlog in Afrika, dat alle militaire krachten van Italië doel treffender zijn dan vóór dezen oorlog. Wij kunnen steeds binnen enkele uren en op een enkel bevel 8 millioen man mobiliseeren." Mussolini voegde hieraan toe: Wij hopen voor zoo lang mogelijk op vrede met allen en wij zijn bereid onze dagelijksche en volledige bijdrage en medewer king te verleenen voor bet werk avn den vrede der volken. Familie kon zich ternauwernood in veilig heid brengen. Zaterdagmorgen in alle vroegte heeft op den Mier- loschen weg te Helmond een zeer felle brand gewoed in het woonhuis van den heer de Greef. Omstreeks half vier in den morgen hoorde de heer de Greef, die met zijn vrouw in een opkamertje aan de ach terzijde van het huis sliep, eenig geluid. Toen hij de deur, welke op de trap uitkwam, opende, sloegen de vlammen hem tegemoet. De geheele trap bleek reeds te branden. Door het raam van zijn kamer heeft de lieer de Greef zich toen naar buiten gewerkt, waar bij hij op de binnenplaats kwam te vallen. Met be hulp van eenige toegeschoten buren, is zijn vrouw langs denzelfden weg in veiligheid gebracht. De kin deren van het echtpaar, drie zoons en een dochter, die boven sliepen, zijn door het dakraam naar bui ten geklommen, waarna zij via een boom weer op den beganen grond terecht kwamen. Allen waren in nachtgewaad, daar zij bij hun over- ONTZETTEND ONGELUK TE NIEU- WERBRUG TWEE KINDEREN. DIE RUSTIG ACHTER EEN HEK OP HET ERF SPEELDEN. DOOR EEN AUTO GEGREPEN Een der kleinen later in de sloot teruggevonden Gistermiddag is op den Rijksstraatweg te Nieuwerbmg op het gedeelte genaamd „de Krom" een ernstig autoongeluk gebeurd. Om streeks twaalf uur kwam in zeer groote vaart vanuit de richting Nieuwerbmg een personen auto gereden, afkomstig uit den Haag en be stuurd door mevr. A. Bargeboer aldaar. In den wagen zaten verder de beer Bargeboer en de drie kinderen van het echtpaar. Plotseling be gon de auto te slingeren en na eerst een paal tje dat als afscheiding dient van rijweg en rij wielpad, omver gereden te hebben, zwenkte de auto naar de andere zijde van den weg waar een bouten paal ondersteboven werd gereden. Vervolgens vloog de wagen weer naar den an deren kant over het rijwielpad heen. om daar een gedeelte van een ijzeren hek mee te nemen. Nog kwam de wagen niet tot stilstand doch tornde eerst nog tegen een paal van de boven- grondsche eleotrische leiding op, om daarna tenslotte in een sloot te belanden. De gevolgen van het ongeluk waren zeer ernstig. Achter het hekdat door de auto geramd werd bevonden zich op het erf van de ouderlijke woning twee kinderen van den winkelier Killestein, jongetjes van vier en 2^jaar die daar aan het spelen waren. Het oudste kind kreeg het ijzeren hek op het lichaampjeterwijl zijn broertje door de auto werd meegesleurd in de sloot Eerst later bemerkte men. dat de kleine in de sloot lag. Het bleek toen. dat het een been had gebroken, terwijl het andere vent- tje een schedel fractuur had opgëloopen Wat de inzittenden van de auto betreft was alleen mevr. van B. gekwetst. Zij had een armfractuur bekomen. De overigen kwamen met den schrik vrij. De beide ge troffen kinderen zijn per ziekenauto naar het algemeen ziekenhuis vervoerd, terwijl mevr. B. eeneens per ziekenauto naar den Haag is overgebracht. Kort na bet ongeluk verschenen de gemeen teveldwachter van Rietveld en de brigade-com mandant der rijks veld wacht te Woerden als mede een dokter uit laatstgenoemde plaats, ter wijl ook nog assistentie werd verleend door een juist passeerenden geneesheer. De wagen, welke merkwaardig genoeg, slechts licht bleek te zün beschadigd is door de politie in beslag geno men. De oorzaak van het ongeluk staat nog niet vast. Zooals gezegd reed de auto met zeeT groo te snelheid naar schatting tachtig a negen tig km. per uur De bestuurster verklaarde door 'n andere auto te zijn gesnedx en toen de macht over het stuur te zijn kwijtgeraakt Vol gens ooggetuigen zou er echter van snijden geen geval zijn geweest. De politie heeft een na der onderzoek ingesteld. ijlde vlucht geen kleedingstukken meer hadden kunnen aantrekken De brand had zich inmiddels over de geheele wo ning uitgebreid en vooral het houten kamertje op zolder brandde fel. De Helmondschc brandweer tast te het vuur met twee stralen op den motorspuit aan, doch slaagde er niet in het huis te redden. Van hel geheele gbouw bleven selchts twee kamers over, die echter zware waterschade hadden geleden. De boeken en brieven van den eigenaar waren in een oude brandkast opgeboren. De opening hiervan zal nog moeten uitmaken in hoevere deze papieren gespaard - zijn gebleven. De schade die op ongeveer f 7500 wordt geschat, is door verzekering gedekt. Dc oorazak -van den brand is nog onbekend. Twee vriendinnetjes te Noordwijk in zee verdronken. Gistermiddag zijn tijdens het baden op het stille stand te Noordwijk, nabij het radiosta tion „Nora", twee ongeveer vijftienjarige kin deren, de meisjes Verhoef en Appelman, resp. uit Nienw-Vennep en Haarlemmermeer, die met hun ouders een dagje uit waren, door den snel opkomenden vloed verrast en verdron ken. De kinderen bevonden zich ter hoogte van een zandbank en toen zij terug wilden keeren was het water inmiddels zoo diep ge worden, dat zij onder de oppervlakte verdwe nen. Het ongeluk gebeurde voor de oogen van de ouders, die machteloos waren om hulp te bieden. Een der meisjes spoelde onmiddellijk aan, doch kunstmatige ademhaling, toegepast door leden van de Noordwijksche reddingsbrigade, die daarbij met zuurstofapparaten werkten en door twee doktoren uit Noordwijkerhout, mocht niet meer baten. Het andere slachtoffer is eenigen tijd later naar het strand gedreven. De levensgeesten waren echter reeds geheel geweken. De lijkjes zijn naai- de gemeentebegraafplaats te Noordwijk overgebracht. Zooals te begrijpen is, ver wekte het zoo tragische ongeluk groote opschudding onder de badgasten. DE KATHOLIEK-DEMOCRATISCHE PARTIJ TEGEN DE VERANDERING DER STEUNMAATREGELEN. Het partijbestuur van de Katholiek-democratische partij in Nederland, in vergadering bijeen op Zater dag 29 Augustus 1936 te Utrecht, heeft een motie aangenomen, waarin het verklaart dat het met ont stelling heeft kennis genomen van de diverse maat regelen en plannen van de regeering, als daar zijn de afschaffing van de huurbijslag en het degradeeren van valiede arbeiders tot uitgesloten beroepswerkloo- zen, de voorschriften aan de gemeentebesturen inza ke van verlaging salarissen en looncn, het inrichten van op militaire leest geschoeide werkkampen voor jeugdige werkloozen, het verlagen der pensioenen, het enorm verhoogen der militaire uitgaven zoowel in Ned. Oost-Indië als in Nederland, het jammerlijk verwaarloozen der belangen van pachters en kleine land en tuinbouwers enz. En verder zegt van oordeel te zijn, dat de daaruit voortvloeiende verdere vermindering der koopkracht een groot deel des volks dringt naar pauperisme en den ondergang veroorzaakt van de nijvere midden stand, weshalve het protesteert tegen al deze maat regelen en voornemens en er bij de R.K. Staatspartij op aandringt, om zich eindelijk eens haar vroegere verkiezingsleuzen en beloften en de voorschriften der pauselijke encyclieken te herinneren, terwijl het voorts bij de katholiek democratische leden der ver tegenwoordigende lichamen er op aan dringt al hun krachten in te spannen, om verdere ellende voor ons volk te helpen voorkomen en de volksnooden te hel pen leenigen. Het partijbestuur roept tenslotte de democraten van allerlei richting op, om door het stichten van een democratisch eenheidsfront stelling te nemen tegen dictatuur van welken zijde ook en voor volksvrijheid en welvaart. Arrestaties te Moskou duren nog steeds voort. Hoewel te Moskou de arrestatie van Osersky, don leider der Sovjet-handelslegatie in Londen, ontkend wordt, verkeert men nog in onwetendheid over zijn lot. Inmiddels duren de arrestaties van ambtenaren te Moskou en in de provincie voort. Het betreft ambtenaren, van wie men weet, dat zij Trotzkistische neigingen hebben. In Moskou duurt de zuivering in intellectueele kringen voort. De arrestaties tref fen echter geen personen van het eerste plan. Het is niet mogelijk het aantal arrestaties te schatten. „QUEEN MARY" VEROVERT „BLAUWE LINT". Londen: De Queen Marv is gisteravond om 8 uur 12 (Britsche zomertijd) Bishopsrock gepasseerd. Hot mailschip van de Cunard White Star Line heeft beslag gelegd op het „blauwe lint". Aangezien van het Ambrose-vuurschip een gemiddelde uuvsnelhcid werd gemaakt van 30.03 mijl.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1