Irun ernstig bedreigd Herstel in Amerika zet zich voort SPANJE San Marcial ingenomen Diensttijdverlenging in België Nummer- en Nationaliteitsplaten van motorrijtuigen De marechaussee en de rijksveldwacht Laschapparaat uit elkaar gevlogen Moskou zonder gas Dor:'^rdag 3 September 1936 Postrekening No. 23330 SCIAGER 79ste Jaargang. No. 10055 COURANT. Int. Telet No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vJi. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend DE REBELLEN VEROVEREN BE LANGRIJKE STELLINGEN. Nadat gisteren de ochtend in volkomen rust was verstreken, openden de opstandelingen volkomen plotseling, om 1 uur des middags, een krachtig in fanterie- machinegeweer- en handgranatenvuur op de regeeringsstellingen, welke van het oude fort San Marcial omlaag naar de grensrivier Bidassoa loopen. Ongeveer een half uur later vielen de rechtschen, uit het zuiden komende, deze linie in stormloop aan. Om half drie kon men van den Franschen oever de rood-geel-roode kleuren, de vlag der Franco-troepen van den top zien wapperen. Terwijl de te hulp geroepen versterkingen der re- geeringstroepen er den voorkeur aan gaven halver wege terug te keeren, verplaatste de artillerie van Fonterrabie het vuur belangrijk naar achteren. Zij bestookte met de stukken van middelmatig kaliber de naar Irun leidende helling, teneinde een verder oprukken der opstandelingen te voorkomen. Deze schijnen van hun kant de verovering der laatste bergposities door de verder westelijk om trekkend in het veld gebrachte overige troepen van Franco af te wachten, alvorens tot een nieuwen aanval over te gaan. Opvallend was het volkomen afwezig blijven van luchtstrijdkrachten aan beide zijden evenals de zui nigheid, waarmede aanvallers en verdedigers van hun munitie gebruik maakten. Ook van de zeezijde heeft tot dusverre nog niemand in den strijd inge grepen. Even over vier uur kwam een afdeeling op standelingen ter sterkte van ongeveer 60 man op de zoo juist veroverde hoogte te voor schijn. Met de rood-geel-roode vlag aan het hoofd stormden zij de helling af naar stel ling no. 1 der regeeringstroepen, welke iets boven Behobie ligt. Vanuit San Marcial werden de aanvallers met een razend ma chinegeweervuur bestookt, hetgeen hun storm loop echter niet stuitte. Enkele minuten la ter hadden zij stelling no. 1 bereikt, die door de regeeringstroepen reeds was verlaten. Op hetzelfde oogenblik, waarop de vlag op de borstwering van den loopgraaf geplant werd, sloegen vier granaten voor de stelling in, echter zonder schade aan te richten. Intusschen trokken zich op de uitgangsstelling verdere versterkingen samen, benevens nieuwe stormafdeelingen, welke tot taak hebben de bergop waarts op denzelfden keten liggende stellingen 3 en 4 aan te vallen. De artillerie der regeeringstroepen vuurt onophoudelijk op de posities, die door de recht schen genomen zijn. De opstandelingenartillerie daarentegen zwijgt, waarschijnlijk omdat zij rekening houdt met een on middellijk verder oprukken der rechtsche infanterie Tegen vijf uur was in de richting van den straat weg van Behobie naar Irun buitengewoon hevig in fanterie- en machinegeweervuur te hooren. Het schijnt, dat de rechtschen ook langs de grens rivier Biedassoa oprukken. Ook San Marcial gevallen. De strijdkrachten der opstandelingen hebben ver volgens den heuvelrug bij San Marcial na een storm aanval genomen. Ook later op den dag hebben de opstandelingen hun positie in dezen sector kunnen versterken. Om onnoodige offers te voorkomen, worden de goed verdedigde stellingen der regee ringstroepen niet bestormd. Door hun omtrekkende beweging houen de op standelingen evenwel goede mitrailleurnesten te kunnen inrichten, van waar uit zij de regeerings troepen door flankvuur tot een geleidelijken terug tocht denken te dwingen. Twee batterijen loopgraaf geschut der regeerings troepen, welke deze in alle stilte hebben opgesteld, tusschen de hoogte van San Marcial en Irun, be schieten onafgebroken de aanvalslinie der opstande lingen ten westen van de hoogte van San Marcial. Tegen negen uur vanavond werd het geweer- en mitrailleurvuur weer zeer hevig. De pantsertrein dor regeeringstroepen werd onge veer een kilometer teruggetrokken. Hij bevindt zich thans tusschen Behobia en Irun. Waarschijnlijk was men bezorgd door de omtrekkende beweging der opstandelingen te worden afgesneden. Bij de 'grensrivier Bidossoa hebben de regeeringstroepen daarentegen hun stellingen zoo veel mogelijk voor uitgeschoven. Te Behobia staan eenige vrachtauto's gereed om de volksfront-militie zoo noodig naar Irun over te brengen. 's Middags zijn weer een groot aantal vluchtelin gen van Behobia naar Hendaye vertrokken. De activiteit der artillerie duurde ook na het invallen der duisternis nog voort. De zware batterijen van Fuentarrabia schieten op de verbindingswegen achter het front der op standelingen en ook op San Marcial, terwijl de artillerie der opstandelingen de wegen be schiet, waarlangs de regeeringstroepen zich zouden kunnen terugtrekken. Wanhopige positie der regeeringstroepen. Een vertegenwoordiger van Havas is erin geslaagd Irun binnen te komen. De stad biedt een troostelooze aanblik. Op straat ziet men niets dan gewapende volksfronters. Steeds komen versterkingen uit San Sebastian, die onmiddellijk worden doorgezonden naar het front, waar een bloedigen slag gaande is. Ook de velden bij de grens bieden een schrikkelijk aanzien, de bewoners die nog in Irun waren ge bleven, vluchten hierheen. Overal zijn hier met gras gevulde matrassen gelegd en resten van maaltijden liggen verspreid. Sedert eenige dagen leven hier enkele honderden vluchtelingen uit Irun onder den blooten hemel, gereed bij het minste gevaar te vluchten. De positie der regeeringstroepen wordt met het uur moeilijker. De omtrekkende beweging der „witten" vormt een groot gevaar en daar de hoogten om de stad thans vrijwel allen in handen der opstandelingen zijn, dreigt de positie der regee ringstroepen onhoudbaar te worden. Vanaf de Fransche grens kan men ook zien, dat Irun haastig in staat van verdediging wordt ge bracht. Barricaden van zandzakken worden haastig gemaakt en voor de ramen der huizen plaatsen zich schutters. Het heeft den aanblik, dat de slag nog voort zal duren en zeer bloedig zal worden. Duizenden zijn op Fransch gebied gevlucht en on dergebracht bij de inwoners van Fransch Behobie, want de wegen zijn te onveilig om hen naar Hen daye te brengen. Wreede wraaktooneelen. De „Petit Parisien" publiceert van de hand van een specialen correspondent ooggetuigeverslagen van vreeselijke tooneelen, die zich te Albacete, naar aan leiding van een plaatselijkcn militairen opstand heb ben afgespeeld. Deze verslagen, aldus de correspon dent, zijn afkomstig van een overtuigd lid van het volksfront, die in de gelederen van de volksfront- militie aanwezig was bij de inneming van Alba cete. De soldaten zouden hem hebben verteld: „Die genen, die op ons geschoten hadden en die wij met de wapens in de hand aantroffen, werden ter dood veroordeeld. Een proces was daartoe niet noodig. Wij plaatsten ze tegen de muren der huizen en schoten ze neer. Het betrof ongeveer honderd man. De gewapende menigte, die dikwijls uit de ergste gebieden kwam, stortte zich op de gedooden en sneed de lijken met lange messen in stukken. Tel kens, wanneer een afdeeling gevangenen voorbij kwam, werden dezen aan de begeleidende man schappen ontrukt en ter plaatse neergestoken. Ruim 100 lijken zijn drie dagen lang in de gloeiende hitte blijven liggen. Deze razernij was zelfs op een deel van de militicmanschappen overgeslagen. Zij scho ten onophoudelijk alles neer, wat de uniform van de Guardia Civil droeg of min of meer goed burger lijk gekleed was. Het was een ongelooflijke slachtpartij Generaal Franco opperbevelhebber der troepenmacht van de opstandelingen. Een der leiders te Burgos, die gistermiddag Hen daye is gepasseerd, vertelde, dat door de benoeming van generaal Franco tot opperbevelhebber der ge- heelc troepenmacht van de opstandelingen eenheid is gekomen in de actie dezer beweging. Er is geen sprake van persoonlijke rivaliteit en geharrewar, al dus de zegsman. Onbesliste strijd bij Huesca. De opmarsch van de rechtschen in Asturië heeft geleid tot een bijna ononderbroken front. Trubia na bij Oviedo werd hevig gebombardeerd. Hier bevinden zich belangrijke geschut-gieterijen. Vervolgens vlo gen de vliegtuigen van de opstandelingen geruimen tijd over Oviedo. In het gebied van Terruel hebben beide tegenstanders een gevecht geleverd, dat niet be slist werd. Aan het Huescafront duurt de strijd nog voort. Malaga opnieuw gebombardeerd. Uit Burgos wordt gemeld, dat de militaire radio zender van Oviedo heeft medegedeeld, dat de recht sche troepen gisterenavond de op 35 km. ten westen van Oviedo gelegen stad Salas hebben ingenomen. Verder heeft het radiostation van Burgos medege deeld, dat de stad Malaga en de in de haven liggen de oorlogsschepen der regeering opnieuw gebombar deerd werden. CHEF VAN DEN GENERALEN STAF ACHT HAAR NOODZAKELIJK Naar de Brusselsche corr. van de „Msb." meldt, heeft de parlementaire legercommissie in België gieter opnieuw vergaderd om ander maal de kwestie te bespreken van de voor de grensverdediging benoodigde dekkingstroepen. Drie generaals, onder wie de chef van den generalen staf, spraken als hun meening uit dat, om over de noodige dekkingstroepen te kunnen beschikken, de militaire diensttijd voor de verschillende wapens tot 12. 14. 16 en 18 maanden zou moeten worden verlengd. De besprekingen worden heden voortgezet. Reuter seint nog uit Brussel: De gemengde militaire commissie heeft een stemmig den wensch te kennen gegeven dat de regeering alle maatregelen treft om de werk zaamheden aan het Alhert-kanaal zooveel mo gelijk te verhaasten. De A.N.W.B. schrijft ons: De commissie voor verkeer van den volken bond heeft de aandacht der verschillende regee ringen gevestigd op het feit dat de naleving der voorschriften betreffende de nummer- en natio naliteitsplaten van motorrijtuigen te wenschen overlaat. In verschillende landen wordt thans nauwkeuriger toezicht gehouden op nakoming dezer bepalingen, zoodat een waarschuwing zeer op haar plaats is. In het bijzonder dient er op gewezen te wor den dat ieder motorrijtuig in het internationaal verkeer voorzien moet zijn van de voorgeschre ven nummer- en nationaliteitsplaten, welke ver licht moeten kunnen worden, terwijl voor eventueele aanhangwagens dezelfde voorschrif ten gelden. Om zich onaangenaamheden wegens niet-na- leving dezer voorschriften te besparen, neme men dus bovenstaande waarschuwing ter harte Geen samenvoeging tot één rijks politiekorps? Reorganisatie van de grensbewaking. Naar de N. R. Ct. verneemt, zou van de plannen tot samenvoeging van het wapen der Kon. marechausse en de rijksveldwacht tot één op militaire leest geschoeid rijkspolitiekorps, waarbij het wapen der marechausse zijn zuiver militaire karakter zou verliezen, niets komen. Het departement van defensie zounaar ons wordt medegedeeld van een opheffing van het wapen der Kon. marechaussee in zijn tegenwoordigen vorm niets willen weten en zou prijs stellen op het behoud van een rijkspolitie korps. met een zuiver militair karakter. In plaats van een opheffing, zijn er integendeel plannen tot een verhooging van de sterkte van het wapen der marechaussee. Zoo bestaan b.v. plannen, om in het district Amsterdam een proef te nemen met de dislocatie van rijksveldwacht en marechaus see. in welk verband dit district met enkele brigades zou worden versterkt. Teneinde een meer efficiente werking van beide korpsen te verkrijgen, heeft de minister van justitie voorts een departementale com missie ingesteld, om na te gaan in hoeverre, met uitbreiding van verschillende brigades der Kon. marechaussee, toch uiteindelijk een bezui niging is te verkrijgen, door de parketdiensten bij rechtbanken en gerechtshoven op te dragen aan de marechaussee, zooals thans o.a. te Zut- phen reeds het geval is. Ten slotte wordt een reorganisatie van de grensbewaking overwogen, in verband waarma- de aan het bureau van den majoor der Kon. marechaussee, tevens administrateur der grens bewaking. een speciale afdeeling is ingesteld, welke alel in Nederland verblijvende vreemdelin gen nauwkeurig zal registreeren. DE OMZETTEN IN DEN KLEIN HANDEL WAREN GEHEEL IN OVEREENSTEMMING MET DE MEEST HOOPVOLLE VERWACH TINGEN. NEW YORK, 2 September (A.N.P.): Het zomerseizoen in den handel is op bevredigende wijze afgesloten, schrijft de National Citybank in haar jongste maandbericht. De vooruitgang in de drie maanden per einde Augustus bedraagt voor de meeste bedrijven 1520 procent, vergeleken met de overeenkomstige periode van verleden jaar, terwijl het vertrouwen voor de resteerende maanden van het jaar algemeen is, als gevolg van de groote bedrijvig heid in de industrie, die zich handhaaft op het hoog ste peil der laatste zes maanden, de vaste stemming voor landbouwproducten, de bonus-uitkeering en de andere regecringsuitkeeringen. Deze betalingen ver sterken de koopkracht tijdelijk, hetgeen in de afgc- loopen drie maanden duidelijk gebleken is. De omzetten in den kleinhandel waren geheel in overeenstemming met de meest hoopvolle verwach tingen en de berichten uit het zakenleven doen uit komen, dat de seizoens-reactie geringer was dan nor maal. In Juli werd zelfs een nieuw rccordpeil voor de herstelperiode bereikt cn hoewel de vermindering der bedrijvigheid in de automobielindustrie de Augustuscijfers wellicht zal doen dalen, zal de re actie niet belangrijk zijn. Er is meer geld uitgegeven voor vacantie- en reis doeleinden dan in vele jaren het geval was, waar aan het o.a. te danken is, dat de ontvangsten der spoorwegmaatschappijen in Juli tweemaal zoo groot waren dan in dezelfde maand van 1935. Tot dusverre heeft de oogstschade slechte weinig invloed op het bedrijfsleven uitgeoefend. Groote kleinhandelsverkoopen. In Juli waren de kleinhandelsverkoopen 18 pro cent grooter dan in Juli 1935 en ook in Augustus was een verbetering waar te nemen. Maar op den duur zal ccn ramp als dc droogte van dit jaar moe ten leiden tot een verhooging der prijzen, ofschoon een stijging der levensmicldelenprijzen waarschijnlijk niet voor 1937 zal plaats vinden, zoodat de invloed op de ontwikkeling in de herfstmaanden niet be langrijk zal zijn. De gevolgen van de mislukking van de oogst zullen over een langere periode ver deeld worden, zoodat zij gemakkelijker te dragen zijn. Daarbij zijn de industriearbeiders beter in staat een stijging van de kosten van levensonderhoud te weerstaan dan twee jaar geleden, dank zij een toene ming der uitbetaalde loonen van 26 procent, terwijl het loonpeil 17 procent hooger ligt dan toen. Gedurende de zomermaanden was van een ver mindering der bedrijvigheid in vele takken van in dustrie niets te bespeuren. De katoenfabrieken melden een flinke achterstand in de onuitgevoerde orders en werken nog op het hoogste peil, dat in de zomermaanden werd bereikt. Ook de bedrijvigheid in de staalindustrie handhaaft zich volkomen., ondanks een vermindering van de orders der automobielfabrieken, daar andere indu strieën flinke bestellingen hebben gedaan. Op het. oogenblik zijn er geen zichtbare teekenen, die wijzen op den aankoop van staal voor toekom stige behoeften noch op het aanleggen van andere dan normale voorraden. Daarentegen is de bedrij vigheid in verschillende verbruiksgoederen-indus- trieën op het oogenblik zoo groot, dat zich voorraden zullen vormen, indien deze graad van activiteit nog lang gehandhaafd blijft De textielfabrieken b.v. werkten in Juli op 120 procent der capaciteit op ba sis van het eenploegenstelscl, zoodat de vrees voor een overbelasting van de markt niet ongegrond is. De Europeesche politieke situatie is een ongunstige factor, maar de houding van de mogendheden geeft een groote mate van zekerheid, dat andere landen niet in het Spaansche conflict zullen worden ge mengd. De verkiezingen in de Vereenigde Staten zijn waar schijnlijk oorzaak, dat verschillende plannen voor uitbreiding van zaken zijn opgeschort maar het nieuws uit het bedrijfsleven doet opnieuw uitkomen,, dat de meening, dat jaren waarin een presidentsver kiezing valt, altijd slechte jaren voor het bedrijfsle ven zijn, onjuist is. Er bestaat een toenemende neiging om aan te ne men, dat belangrijke arbeidsmogelijkheden, o.a. in de staalindustrie, niet zoo vroeg zullen uitbreken om een verbetering van het hdrijfsleven in de herfst maanden tot staan te brencon. Geen persoonlijke ongelukken. Terwijl de garagehouder L. Stok te Lexinond gistermiddag omstreeks vijf uur bezig was met het autogeen lasschen. is plotseling met een knal die tot ver in den omtrek werd gehoord, het ap paraat uit elkaar gesprongen. Door den geweldigen luchtdruk stortte de achtergevel van de werkplaats in en de stuk ken kwamen wijd in de omgeving terecht. In de meestal druk bezette zaak was toevallig de heer Stok alleen aanwezig en hij bleef ongedeerd. De materieele schade is, zooals te begrijpen valt. zeer groot. Beperking van electriciteitsver- bruik voorgeschreven. Moskou Het gemeentebestuur van Moskou heeft allen verbruikers van electrischen stroom verzocht het verbruik met 15% te verminderen. Indien aan dit verzoek geen gevolg wordt gege ven zal de stroom worden afgesneden. Ofschoon geen reden voor dezen maatregel wordt op gegeven, is dit waarschijnlijk een gevolg van onvoldoende productie. De stad zit verder reeds vier dagen zonder gas. ATHLETIEK. INTERNATIONALE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE GOTHENBURG. Osendarp tweede op de 200 M. achter Draper. Gothenburg. Gister was het de laatste dag van de tweedaagsche int. athletiekwedstrijden, welke te Gothenburg zijn gehouden. Onze landgenoot Osen darp, die gisteren de 100 M. voor den Amerikaan Draper had gewonnen, kwam thans tegen den zelfden looper op de 200 M. uit. Ditmaal won de Amerikaan in 21.5 sec., terwijl onze landgenoot met gering verschil tweede werd. Het hoogspringen werd ditmaal gewonnen door den Amerikaanschen neger Al Britton met een sprong van precies 2 M. terwijl de Fin Kotkas, die Dinsdag een nieuw Europeesch record had gevestigd door 2.03 M. te springen, thans tweede werd met een sprong van 1.95 M. De Zweed Bergh deed zich wederom als de beste discuswerper van deze wedstrijden kennen met een worp van 51.72 M. terwijl de Amerikaan Carpenter met 50.65 M. tweede werd. Op de 1500 M. liet de Zweedsche looper Ny met een tijd van 3 min. 52.4 sec. den Amerikaan Dawsin vrij ver achter zich. De 5000 M. was voor den Fin I.ehti- nen, die dezen afstand in 14 min. 45.8 sec liep. Tenslotte was de wereldrecordhouder Forrest Towns weer de sterkste op de 110 M. horden. Dit maal deed hij er 14.3 sec. over, wat echter voldoende was om den Zweed Lidman gemakkelijk te slaan.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1