Plaatselijk Nieuws. Een zwemkampioene in de lucht Moeten de vier Nederlanders Duitschland verlaten? Het vlootvraagstuk Vliegtuig te Altona neergestort )e geweigerde radiolezing over Mussolini Predikbeurten. OPENING NIEUWE ZAAK. De bij oud en jong bekende zaak van de firma Wed. M. J. Ranke aan de Hoogzijde is opgeheven. De wekenlang durende opheffingsuitverkoop bracht menige huisvrouw een reuze-koopje en nu het winkelpand is door jonge menschen betrokken en deze zullen overmorgen, dus Zaterdag, hun nieu we zaak openen. Maar eerst is in de voorbije we ken hard gewerkt om den winkel een ander aan zien te geven. Het interieur heeft een heele verande ring ondergaan: een nieuw plafond is aangebracht, nieuwe lambrizeering, opstanden, zoowel in den win kel zelf als in de beide étalagekasten, moderne elee- trische verlichting, nieuwe vloerbedekking, kortom de bekende winkel is in een nieuw kleed gestoken en heeft een zeer vriendelijk aanzien gekregen. Vele rappe handen waren gisteravond, toen wij eens een kijkje namen, bezig om de vele artikelen dié bij dè nieuwe zakenlui, den heer R. Brügemann en zijn jonge echtgenoote verkrijgbaar zullen zijn, op keurige, overzichtelijke wijze te bergen. En de verscheidenheid in wol, sajet, dames- en heeren-tri- cotage, kousen, sokken, klcinvakartikclen enz., is enorm; de allernieuwste kleuren en de mooiste snuf jes zullen de koopgrage dames hier kunnen vinden. En speciale aandacht zal gevraagd worden voor de afdeeling lederwaren; de keuze in damestasschen en aanverwanten is buitengewoon groot en de speciale étalage voor deze afdeeling geeft daarvan dan ook een goed beeld. In de tweede étalagekast zijn de tricotages en handwerkartikelcn ondergebracht en ook hier vindt men het nieuwste van het nieuwste. Tenslotte zij nog vermeld, dat de ajour- en plis- seerinrichting in het nieuwe pand op den ouden ,voet zal worden voortgezet. Zaterdagmorgen om 9 uur vindt de opening plaats en een bijzondere attractie is daaraan verbonden. Ook voor de kinderen is een verrassing weggelegd. Uit alles blijkt wel, dat deze jonge zakenmenschen, die zoo enthousiast over hun plannen praatten, al les zullen doen om het hun klanten naar den zin te maken. Goed succes! AUTOBUS BOTST TEGEN DE MUUR. Toen gisteravond bij het station der Nederl. Spoor wegen de diverse autobussen het reizend publiek van den trein van kwart over zes afwachtten, was blijkbaar van een der wagens de handrem niet vol doende aangehaald. Met een flink vaartje reed de bus van het afloopende plein af, ging over den trot toirband en botste tegen den muur van het sigaren magazijn van den heer Paulusma. Alleen de car rosserie liep een flinke deuk op, de muur werd niet beschadigd. De chauffeur, die niet in de auto zat, was onmiddellijk bij de hand, maar kon toch de bot sing niet meer voorkomen. SCHAGEN-NIEUWS. Programma voor 6 September a.s. Schagen I—D.T'.S. I, aanvang 2.30 uur. D. Arnoldus. J. Peetoom, H. Middelbeek. J. Weeland, A. Slikker, M. Slikker. D. Schoorl, S. S. M. de Haas, L. Schoorl, C. de Moor. Reserve: L. Rus, A. de Wit. Dirkshorn 1—Schagen 3. Aanvang 2.30 uur. Ver trek 1.30 per fiets. J. Everts. A. Molenaar, J. v. d. Oord. H. Naber, W. Gecrts, J. Heemsbergcn. A. Willemse, C. de Jager,. G. Koch, Jb. Broersma, J. Franzen. Reserve: Slik, v. d. Bel. De adspiranten A gaan naar de seriewedstrijden .van D.T.S. te Oudkarspel. Ie wedstrijd 12 uur; vertrek 11 uur per bus. Ver liezersronde om 2.30, winnaarsronde om 3.45. J. J. Slikker. P. Dekker, G. Schouten. J. Slikker, G. Zwaan, KI. Klaijer. Prins, v. d. Ben, v. Haren, v. d. Pijl, S. Vries. Reserve: Oostwouder, Molenaar, Kuit, Anneveldt. Nida Senff achter den stuur- ktiuvvel Amsterdam De aantrekkingskracht, die de luchtvaart op het moderne publiek uitoefent, schijnt voortdurend sterker te worden, en be kende figuren, die op een of ander gebied, hui ten dat der luchtvaart gelegen, uitblinken, ma ken hierop geen uitzondering. Dr. Max Euwe, nadat hij door zijn schaakoverwinning op Al- jechin het wereldkampioenschap schaken had veroverd, maakte eenige maanden geleden hij de nationale luchtvaartschool een proefvlucht met een lesvliegtuig en kwam opgetogen terug. Het schünt. dat hij, nu het tournooi te Nottingham voorbij is, plannen heeft om binnenkort ernstig met het lesvliegen te beginnen teneinde zijn brevet te halen. Gistermiddag zagen wij een sportkampioene, weer op een geheel ander gebied van sport, die eveneens een proefles bij de nationale luchtvaart school kwam nemen. Het was was onze Olym pische kampioene 100 meter rugzwemmen, Nida Senff, die van instructeur Sluyters de eerste proefles kreeg. Deze was tevens haar luchtdoop Want tot nog toe had Nida zich slechts om het water bekommerd, doch een vriend, die blijk baar volop „airminded" is, vestigde haar aan dacht erop, dat na de verovering van het water de lucht een element is welks verovering voor een jonge sportieve vrouw, die juist met Olym pische roem beladen uit Berlijn is teruggekeerd niet minder aanlokkelijk moet zijn. Nida wisselde de zwemkap voor de van een koptelefoon voorziene vliegkap en nam plaats in de kleine les-pander van de N. L. S. waar instructeur Sluyters haar de eerste aanwijzin gen gaf en vervolgens vol gas met haar weg stoof, de lucht in boven Amsterdam. Eenmaal boven heeft Nida zelf knuppel en voetenstuur mogen hanteeren. Uit Berl-ijn is nog haar vaar digheid bekend om de keerpunten op de juiste wijze te nemen, en waar zij de eerste keer mis schien de juiste methode nog niet aanvoelde, was daar de zekere hand van Sluyters met de veilige dubbele besturing, waardoor de pander na een kwartier in de lucht te zijn geweest, te half vijf weer veilig op den grond stond. Ook Nida Senff was opgetogen over haar eerste vlucht, en het sturen had zij niet eens moeilijk gevonden. Als je de knuppel naar be neden drukt, duikt de machine omlaag, trek je hem naar achteren dan gaat de machine om hoog en trap je het voetenstuur links in, dan zwenkt de machine naar links, dood eenvou dig. Of Nida nu ook haar brevet zal halen? Voor- loopig ziet het er nog niet naar uit dat zij de vlieglessen zal gaan volgen, al zou de N.L.S. haar ook gaarne als leerlinge inschrijven. Haar ervaring van dezen middag was in ieder geval een aardig avontuur, een van die dingen, die een mensch nu eenmaal overkomen wanneer men zich koestert in de stralen der Olympische roem. RECHTBANK. KOOPMAN VERDACHT VAN VEROORZAKEN VAN LETSEL DOOR SCHULD. Wij vernemen uit Berlijn, dat de drie daar nog aanwezige Nederlanders, wien was aan gezegd dat zij het Duitsche grondgebied zou den moeten verlaten, tot gistenniddag nog geen mededeeling hadden ontvangen van een veranderd standpunt van de Duitsche regeering te hunnen aanzien, zoodat zij re kening moeten honden met hun vertrek op uiterlijk Donderdagavond. Van andere zijde schrijft men uit Berlijn? Tegen dc verwachting is de uitwijzingskwestie tus- schen Nederland en Duitschland nog niet uiteinde lijk geregeld. Dc onderhandelingen zijn nog steeds in vollen gang. Aan beide zijden bestaat wel den wil, het conflict zoo spoedig mogelijk uit de wereld te brengen, maar hoewel men het in beginsel al eens is, schijnen er toch nog enkele kleinigheden te zijn, over wier regeling nog moet worden gesproken. Men neemt echter stellig aan, dat voor het einde van deze week de kwestie tot tevredenheid beider partijen geregeld zal zijn. Wanneer de onderhandelingen niet Woensdag het gewenschte resultaat zullen hebben opgeleverd, zal de termijn van het uitwijzingsbesluit in ieder geval opnieuw worden verlengd, zoodat onze landgenooten van den langen duur der onderhandelingen niet het slachtoffer zullen kunnen worden. „Er wordt door automobilisten roeke loos gereden", vindt de officier. Een Larensche koopman stond gister terecht we gens veroorzaken van letsel door schuld. De man was begin Januari van dit jaar op den Rijksstraat weg tusschen Muiden en Naarden in aanrijding ge komen met een bakfiets. De bestuurder hiervan was op den weg geslingerd en had een hersenschudding opgeloopcn, benevens eenige hoofdwonden. Hij moest twee weken in een ziekenhuis worden verpleegd. De automobilist verklaarde, dat het dien avond erg donker was, het woei hard en zoo nu en dan regende het. Door een groot aantal tegenliggers had hij ieder oogenbiik zijn lichten moeien dimmen. Verd. had geen achterlicht van de bakfiets gezien en had het voertuig pas bemerkt, toen de aanrijding reeds had plaats gehad. Hij had onmiddellijk krach tig geremd en was enkele meters verder tot staan gekomen. De Officier van Justitie, mr. Wassenbergk, zeide in zijn requisitoir, dat hij eenige dagen geleden den Rijksstraatweg naar het Gooi had bereden. Hij was toen geschrokken van de roekelooze snelheid waarmee de automobi listen de wegen onveilig' maakten. „Ik was blij", aldus spr., „dat ik heel huids in Amsterdam aan was gekomen". De officier requireerde tegen dezen automobilist, die zijn slachtoffer volkomen schadeloos had gesteld, veertien dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van f 40 subs. 20 dagen hechtenis. Vonnis 16 September. Na het aftreden van den heer P. J. Schmidt Ook mr. Chr. A. de Ruyter—de Zeeuw legt haar functies neer. Naar ons wordt medegedeeld, heeft, nadat de heer P. J. Schmidt als voorzitter der R.S.A.P. bedankt heeft, ook mr. Chr. A. de Ruytcr-de Zeeuw te Rot terdam haar functies in die partij neergelegd, omdat het partijbestuur niet bereid bleek de wijziging als door den heer Schmidt voorgesteld, in overweging te nemen, hoewel de onhoudbaarheid van de dicta tuur-gedachte door de ontwikkeling in Rusland thans duidelijk is bewezen, en de R.S.A.P. zich door het vasthouden aan de propaganda voor de dicta tuur van het proletariaat vervreemdt van de reali teit van den klassenstrijd in deze periode. Het vaticaan en vader Coughlin. Over het optreden van den radio- priester". Vaticaanstad Dg Osservatore Romano wijdt een artikel aan de bewering, die in zeke re Amerikaansche dagbladen is gepubliceerd, volgens welke de bisschop van Detroit, mgr. Gallagher tijdens zijn verblijf te Rome verklaard zou hebben dat de H. Stoel geheel het optreden van den .radio-priester" Coughlin goedkeurde. De Osservatore Romano sohrüft, dat dit niet in overeenstemming ic met de waarheid. De H. Stoel wil alle vrijheden eerbiedigen, maar te zelfdertijd alles wat behoorlijk is. Nu is het zeer bekend, dat de redenaar in zijn uitvallen tegen personen, die de hoogste sociale autoriteit ver tegenwoordigen, met het klaarblijkelijke gevaar bü de massa het respect, dat verschuldigd is aan deze autoriteiten, aan het wankelen te brengen in gebreke blijft ten aanzien wat ele mentair behoorlijk is, te meer daar het hier om een priester gaat. Japansche nota aan Londen. In eën nota aan de Britsche regeering deelt Japan mede, voornemens te zijn, 11.059 ton aan torpedoja gers en 15.59S aan duikbooten, die afgevoerd zouden moeten worden, in dienst te houden, in verband met liet feit., dat Engeland zich op de „Escalator-clause" de beschermingsclausule, van het vlootverdrag van Londen van 1930 heeft beroepen. Dit zou beteeko- nen, dat Japan, wat do duikbooten betreft, tegen over andere landen in het voordeel zou zijn, waar tegen bezwaar kan worden gemaakt. De overval op de geldauto Een der gearresteerden door den bedien de van de Scheepvaartmaatschappij her kend. De bediende van de Ned. Scheepsbouwmaatschap pij, die indertijd het slachtoffer is geworden van den roofoverval aan den overkant van het IJ, is gister morgen geconfronteerd met de beide mannen, die thans daarvoor in arrest zijn aan het politiebureau aan den Adelaarsweg. Een van deze twee herkende hij als de man, die aan het stuur heeft gezeten van de auto, waarmede de overval geschiedde. De beide mannen zijn gister naar het huis van bewaring overgebracht. Ov een vischmarlct terechtge komen. Berlijn Gistermiddag is in Altona op de vischmarkt een vliegtuig, dat voor een oefen- vlucht gestart was en in strijd met de voor schriften over de stad draaide, door eigen schuld van den bestuurder neergestort. De pi loot kreeg zware verwondingen, waaraan hij kort na in het ziekenhuis te zijn opgenomen, overleed. Gelukkig werden geen voorbijgangers getroffen. Het toestel was uiteraard vernield. STALIN NIET ONGESTELD 's-Gravenhage, 2 Sept. De ministers van Bin- nenlandsche Zaken en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart hebben op de vragen van den heer Westerman betreffende de door de radio-omroepcoii- trolecommissie aan Mr. Dr. W. J. C. A. Nijgh gewei gerde toestemming tot het houden van een lezing voor de P.H.O.H.I. over de figuur van den Italiaan- schen Minister-president Mussolini als volgt geaht- oord: Het is den Ministers hekend, dat de Indië-pro- ;rammacommissie, welke in dezen een beslissing lad te nemen, aan de P.H.O.H.T. heeft doen weten, dat zij, op grond van de wettelijke voorschriften, be zwaar had tegen uitzending van de lezing van Mr. Nijgh. Met de sprekers zelf treedt de commissie niet in verbinding. Alvorens over te gaan tot de beantwoording van de tweede vraag, luidende: „Zijn de ministers bereid, aan deze commissie mede te deelen, dat zij het oordeel van de com missie, als zoude een lezing, waarin voor den huidigen Italiaanschen minister-president en 't huidige Italiaansche regeeringsstelsel waardee ring wordt uitgesproken, zonder meer verboden behoort te worden, niet deelen, te minder, nu van de zijde der Nederlandsche regeering door de zending van twee hoofdambtenaren naar Ro me getracht wordt, de oude economische banden met Italië opnieuw aan te knoopen?" stellen de ministers het op prijs, er op te wijzen, dat, hetgeen voor radio-uitzending in Nederland naar de overzeesche gebiedsdeelcn wordt aangeboden, uitslui tend dient te worden beoordeeld naar de normen, welke in de desbetreffende bepalingen zijn gesteld met betrekking tot hetgeen voor den radio-omroep behoort te worden geweigerd. Deze bepalingen luiden voor de onderwerpelijke uitzending aldus: „Uitgesloten zijn uitzendingen in. strijd met de veiligheid van den staat, de openbare orde of de goede zeden, politieke uitzendingen of uitzendingen van propagandistischen aard op het gebied van den godsdienst, alsmede uitzendingen, die niet beantwoorden aan de wenschen en behoef- len der samenleving in de overzeesche gebiedsdeelen des rijks buiten Europa." Het is derhalve onjuist, een verband te leggen, als in deze vraag is gedaan, waarbij zij opgemerkt, dat daarin de inhoud van de lezing, voor een beoordee ling, als hier ter sprake werd gebracht, onvolledig is weergegeven. In verband met een en ander beantwoorden de ministers de vraag zelf ontkennend. Moskou De Sovjet-regeering spreekt de berichten, welke in hot buitenland de ronde doen. dat Stalin ongesteld zou zijn. tegen. AFSCHAFFING VAN HET BAGNO? Parijs Het agentschap Stefani verneemt, dat de Fransche ministers van koloniën en ju stitie een wetsontwerp hebben aangekondigd tot afschaffing van het Bagno. Het transport van dwangarbeiders naar Guiana is inmiddels reeds opgeschort. WAPENDEPOT BIJ SOFIA ONTDEKT EEN ZAKKENROLLER SLAAT ZIJN SLAG. Een employe van de Amst. Rijtuigmaatschappij is gistermorgen in het geldkantoor op de N.Z. Voor burgwal te Amsterdam het slachtoffer geworden van een zakkenroller. Een bedrag van f5000 had hij in den zak aan den buitenkant van zijn jas gestoken, terwijl hij aan een der loketten geld wisselde. Toen hij de f 5000 zou opbergen, was het geld uit zijn zak verdwenen. Niemand heeft iets van den diefstal ge zien. LEPROZENKOLONIE IN ABESSINIë. Het gouvernement in Addis Abeba heeft besloten alle melaatschen in Abessinië, die op het oogenbiik nog onder de bevolking leven, te concentreeren in bepaalde leprozenkolonies, waar zij geheel afgeschei den zullen leven. Ook zullen de kinderen van de melaatschen van hen worden verwijderd, om te voorkomen, dat zij ook zullen worden besmet. Sofia De politieke politie heeft in een huis aan den rand van de hoofdstad een communis tisch wapendepot ontdekt, waar drie machine geweren. 23 automatische geweren, 7 handgra naten, een bom verscheidene revolvers en mau serpistolen met verscheidene duizenden patro nen lagen opgeslagen. Het depot was ingesteld in het dak van de zoldering. Verscheidene arrestaties zijn verricht. DOODELIJK ONGEVAL TE DEN HAAG. Bejaarde wielrijder door een vrachtauto overreden. 's-Gravenhage, 2 Sept. Gistermiddag is op den Scheveningscheweg, ter hoogte van het Frankenslag, de 63-jarige wielrijder H, M., wonende van Aerssen- straat 83, door een auto overreden. Tijdens het transport naar het gemeentelijk zieken huis aan den Zuidwal is de man aan de bekomen verwondingen bezweken. Het ongeluk is vermoedelijk te wijten aan onop lettendheid van den wielrijder, die zich op het fiets pad bevond en zonder zich vergewist te hebben dat de rijweg veilig was, plotseling achter de hoornen vandaan kwam en bij het oversteken door de auto gegrepen werd, met het reeds vermelde doodelijke gevolg. VOLKSTELLING IN DE SOVJET-UNIE. Op 6 Januari 1937 zal de derde algemeene volks telling in de Sovjet-Unie plaats hebben. Voor deze telling zijn 1.200.000 tellers en 120.000 controleurs noodig. Voor het drukken van de registratielij sten was meer-dan 1.000 ton papier noodig. NIEUWE LICHTING IN SOVJET-RUSLAND OPGEKOMEN. Moskou, 2 Sept.. (ANP). Het roode leger is thans tot een vredessterkte van 1.600.000 man ge bracht door het opkomen van de geheele lichting 1914 en de helft van de lichting 1915. Tezamen tel len deze lichtingen 900.000 recruten. EEN „ARTISTEN"GEZELSCHAP Dat niet "betaalde. Eenige maanden geleden, trad in het Flora theater te Delft een artistengczelschap op. waar van de leden door den manager P. bij inwoners van den Verwersdijk en omgeving te Delft wer den ondergebracht. Bij het vertrek betaalde de manager met cheques op de Banque d'Anvers, doch deze cheques bleken ongedekt te zijn. De commissaris van politie te Delft verzocht de aanhouding van P. die gisteren in de Haag werd gearresteerd. Hij is naar Delft op trans port gesteld. ZONDAG 6 SEPTEMBER. NED. HERV. GEMEENTE. Schagen, voorm. 10 uur, Ds. Eikeraa. Onderwerp: „Jodenvervolgingen, beschaving of decadentie?" Maandcollecte. Barsingerhorn, geen dienst. Anna Paulowna, voorm. 10 uur, de heer H. Smit. Burgerbrug, geen dienst. St. Maartensbrug, geen dienst. Oudesluis, zie Schagerbrug. Petten, geen dienst. Schagerbrug, voorm. 10 uur, Ds. Witkop. Doop. Wieringen, geen dienst. Den Helder, voorm. 10.30 uur, Ds. M. van Wichen. Julianadorp, nam. 8 uur, Ds. M. van Wichen. Kolhorn, voorm. 10.30 uur, Ds. Eikema. Dirkshorn, voorm. 10.30 ur, Ds. de Leeuw. Onder werp: Bescheidenheid. Nieuwe Niedorp, geen samenkomst. Oude Niedorp, geen dienst. Winkel, nam. 8 uur, mej. Van Vliet. Heerhugowaard, voorm. 10.30 uur, Ds. Haars. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Barsingerhorn, voorm. 10 uur, Ds. R. van der Veen. Nieuwe Niedorp, voorm. 10 uur, Ds. J. D. v. Calcar, van Beverwijk. Hippolytushoef, geen dienst. GEREF. KERK. Schagen, (voormalig, gebouw, Kantongerecht), nam. 5.45 uur, Ds. S. Greving, van Dirkshorn. Kolhorn, voorm. 10 uur, de heer D. Visch. Nam. 3 uur, de heer D. Visch. EVANGELISATIE. Schagen, voorm. 10.15 uur, Ds. Swaan v. IJmuiden. Breezand, voorm. 10.uur, de heer Boon. Nam. 3.30 uur, de heer Boon. Schagerbrug, Bijeenkomst Chr. Jongemannenverecn. Woensdagavond 8.15 uur in Evangelisatiegebouw. THE STAR OF HOPE MISSION. Julianadorp, nam. 7.30 uur, de heer H. J. Kraak, van Den Helder. Callantsoog, voorm. 10.30 uur, Br. G. van Leeuwen, van Den Helder.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2