VROUW 0/X\ODt ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. taw* iCR«BfUH .MAAR VIJF MI- NÜTEN! zich tot een gewoonte Zeer velen maken 't om nimmer stipt op tijd te komen en tel len het geringe ver schil niet van „maar vijf minuten". Te laat komen werkt steeds on aangenaam op de om geving en het herhalen er van heeft menigeen zijn betrekking gekost. Ieder weet hoe sto rend het kan werken, indien men in den schouwburg of andere openbare gelegenheden is, laatkomers ons een deel van het tooneel- stuk, de lezing of wat ook 'doen missen, omdat ze ons noodzaken hen te laten passeeren. Van groot belang kunnen die vijf minu ten voor den zakenman zijn, indien hij juist te laat is voor den trein, die hij puffende het station uit ziet rijden en waardoor hij te laat komt om een belangrijke conferen tie bij te wonen.... Vele huisvrouwen ervaren het onaange name van wachten op huisgenooten met den middagdisch. Alle genoegen gaat verlo ren, wanneer het smakelijke van het eten door warm houden vermindert, temeer als het te-laat-komen een gevolg van zorge loosheid is. Hoe dwaas is overigens de meening van sommige mensehen dat zij meer indruk maken of dat het deftig is, indien zij niet precies op den afgesproken tijd aanwezig zijn indien zij hier of daar gevraagd zijn. Het getuigt van weinig tact en nog minder égards tegenover gastvrouw en gastheer, zelfs als men hen „maar vijf minuten laat wachten Stiptheid wordt verkregen door zelfop voeding, terwijl het nooit precies op tijd zijn gebrek aan plichtsgevoel is. Men staat „maar vijf minuten" te laat op, omdat men denkt deze korte spanne tijds wel in te zullen halen, doch het gevolg is, dat men den dag begint met haasten en alles ver keerd loopt, zoodat men nog meer tijd ver liest. Heeft men een afspraak op een bepaald uur en komt men „maar vijf minuten" te laat, dan behoeft men zich niet boos te maken, indien de betrokkene niet meer aanwezig is, deze heeft zijnerzijds er wel reden voor zich te ergeren over het gebrek aan stiptheid. Kleine oorzaken hebben soms groote ge volgen en inderdaad kunnen enkele oogen- blikken van zorgeloosheid iemand veel leed berokkenen, dat voorkomen had kunnen worden, indien men stipt op tijd geweest was. BEHANDELING VAN HET HAAR. Vet haar mag niet te vaak gewasschen worden, aangezien men de vetklieren hier door onnoodig prikkelt. Beter is het om van tijd tot tijd een alcoholhoudend hoofd water te gebruiken of een goede kwaliteit haar- droogpoeder, dat men daarna goed inbor- stelt. Bij het wasschen kan men het best goede haarwaschpoeder gebruiken of vlok- kenzeep met wat soda of een mespunt pot- asch. Naspoelen met lauw water en azijn of citroen. Droog glansloos haar moet van tijd tot ty'd met olie behandeld worden, b.v. war me klitwortel-, cocos- of olijfolie, waarme de men met de vingertoppen de hoofdhuid goed en krachtig masseert. Het beste is om daarna een handdoek om het hoofd te binden en de olie gedurende den nacht in de huid te laten trekken, volgende morgen haar wasschen. Bij droog haar bewijst het volgende mid del uitstekende diensten: 50 gr. alcohol, 50 gr. ricinusolie, 2 gr. tannine, 10 druppels thymolie. Men kan deze ingrediënten bij den apotheker of drogist verkrijgen. Haaruitval. De huid moet alle vier we ken met het volgende mengsel worden ge wasschen: In een halve liter water kookt men 70 gr. klitwortelolie en 5 gr. natron, zeeft dit door een doek cn voegt 1 d.L. Fransche brandewijn bij. Het hoofd moet met verwarmde vloeistof gewasschen wor den. Verder moet men om den anderen avond de hoofdhuid masseeren met de vol gende vloeistof, die men door middel van een fleschje met druppelaar op de huid sprenkelt. 1 liter Fransche brandewijn laat men héél zachtjes trekken met drie fijn gesnipperde uien, zeeft alles zoo door een doek en brengt de vloeistof over in fles- schen. Schilfervorming. In dergelijke geval len kan men éen zalf samenstellen, die heel goed werkt. Men vermengt gelijke deelen berken water en arnica-tinctuur en wrijft hiermede de huid dagelijks in. Hier helpt eveneens van tijd tot tijd een olie behandeling en is dagelijks borstelen ge- wenscht. MODEGRILLEN. Modische details. Het komt bij het welslagen van een klee- dingstuk veelal voor een groot deel op de details aan. Een vrouw, die de waarde hier van niet onderschat, zal er steeds smaakvol uitzien. Blouses met schootjes en vestmo- dellen wórden nog steeds gaarne gedragen, doch moeten aan bepaalde eischen voldoen. Het model der blouse, die links is afge beeld, is zeer geschikt om 's morgens ge dragen te worden en is gedacht van don ker katoen of linnen en heeft als garnee ring een zig-zag-bandje, dat een aardige af werking geeft. Het volgende model, dat meer gekleed is, heeft 'n ruche aan hals en mouwen, doch krijgt al dadelijk een veel sportiever karakter, indien men inplaats van een knoopsluiting en ruches een veter sluiting aanbrengt. Een zeer eenvoudige ja pon krijgt een totaal ander aanzien, indien wij haar garneeren met drie verschillende soorten knoopen, die gedeeltelijk als slui ting dienen. Het gekleede manteltje in het midden verkrijgt een veel eleganter aan zien, indien het schootje enkele ruime klokken krijgt. Avondjaponnen met geplis- seerde rok en voorgedeelte staan zeer chi que, afwerking langs de hals met bloemen, die ook in een krans om het middel gedra gen worden. Zwart zijden japonnen vroo- lijken bijzonder op, indien men een toef witte bloemen op taillehoogte aanbrengt. ANSJE LEERT PLICHTEN KENNEN. Ansje is reeds eenigen tijd op school en stipt op tijd gaat ze iederen morgen opge wekt de deur uit met de etui voor schoolbe- hoeften in de hand. Langzamerhand is het nieuwtje er af en op een goeden dag heeft Ansje de school- geboden klaarblijkelijk overtreden, althans de onderwijzeres heeft haar straf gegeven. Nu heeft zij ineens genoeg van de school en treuzelt den volgenden morgen met ont bijten, waarop moeder haar aanmoedigt om voort te maken. Heel rustig antwoordt zij: „Neen, moe der, ik heb geen haast, want ik ga vandaag niet naar school." Moeder kijkt haar met ietwat verwonderd gelaat aan en zegt: „Waarom ga je niet naar school? Voel je je ziek?" Ansje schudt het blonde kopje en ant woordt: „Misschien is de juffrouw weer boos en dan blijf ik liever thuis" Vanzelfsprekend kan moeder niet toege ven en moet haar het eerste begrip van plicht bijbrengen. „Lieve kindje, dat gaat niet", zal de moeder antwoorden, „alle men sehen moeten, zoolang ze nog kinderen zijn, naar school gaan. Hoe zou het nu moeten als jij geen zin hebt en de andere kinderen dit ook zeggen, dan zou de juffrouw voor een klas met leege banken staan en dat is toch niet de bedoeling. Wanneer je thuis blijft zou je met je poppen gaan spelen en misschien verlang je dan naar school en naar je vriendinnetjes, en.... dan leeren de kinderen allerlei dingen, die jij nog niet kent. Zij kunnen lezen en schrijven en jij niet. Je zoudt dat heelemaal niet prettig vinden!" Ansje denkt na, trekt het voorhoofd even samen en moeder vervolgt: „Hoe zou het moeten gaan'als vader 's morgens geen zin zou hebben naar zijn bureau te gaan? Je begrijpt wel, dat hij dan geen geld zou krijgen en moeder dan niet meer kan koo- pen. Vader moet zijn plicht doen en dat wil jij toch zeker ook?" Ansje ziet er heelemaal niet uit of ze nu bepaald enthousiast is over die „plicht", doch al pratende heeft moeder haar naar de straatdeur geleid en ziet haar meiske even later langzaam den weg naar school inslaan. Dergelijke voorvallen maakt iedere moe der wel eens mee als haar kleintje pas op de groote school is en kleine teleurstellin gen blijven de kinderen natuurlijk niet be spaard. Zij moeten zich langzamerhand lee ren aanpassen aan de nieuwe omgeving, doch ook hier kan de steun van de moeder een groote hulp blijken te zijn. Het gaat nu eenmaal niet aan om een kind, wanneer het niet al te veel zin heeft om op te staan, nog maar een half uurtje te laten liggen, om zich dan later in razende vaart aan te klee- den en te ontbijten. Het gevolg hiervan is, dat van dit laatste in den regel niet veel terecht komt, omdat het kind, dat telkens naar de klok kijkt of het nog wel tijd heeft, uit pure nervositeit niets naar binnen kan krijgen. Het gaat met een nagenoeg leege maag van huis, waardoor het zich niet prettig gevoelt, wanneer het op school is en zijn gedachten niet kan concentreeren, verboden wordt en wellicht straf krijgt voor zijn onoplettendheid. Veel wordt gezondigd met de bedtijd der kinderen, doch hieraan moet de moeder onverbiddelijk de hand houden. Geduren de de eerste schooljaren moeten zij om ze ven uur in bed liggen, later kan het half acht worden. Gaan zij later naar bed, dan hebben zij onvoldoende nachtrust en kun nen den volgenden morgen niet met vol doende aandacht de lessen volgen. ONGEVALLEN IN DE HUISHOUDING. I Bijna dagelijks doen zich allerlei onge vallen in de huishouding voor, die inder daad voorkomen hadden kunnen worden, omdat zij niet anders dan aan onoplettend heid te wijten zijn. Hoe vaak gebeurt het niet, dat men in de couranten leest, dat een kind verbrand is, doordat het in een teil met kokend wa ter is gevallen, die natuurlijk op een ver keerde plaats heeft gestaan. We zouden nc 7 verder kunnen gaan met een lange rc ks andere voorbeelden, doch meenen, dr deze bij ieder bekend zijn. Toch willen wij hieronder nog eens enkele afbeeldingen weergeven, die duidelijk doen zien, hoezeer sommige huisvrouwen de oorzaak zijn van dergelijke ongevallen. Het eerste plaatje geeft een geval weer, waar de huisvrouw aan het strijken is en afgeleid door een plaatje, dat zij in een tijdschrift ziet, dit vol belangstelling be kijkt, en de tekst gaat lezen. Ze vergeet echter, dat haar strijkijzer ingeschakeld is en een brandlucht waarschuwt haar. dat het stuk goed, dat zij onderhanden heeft gehad, aan het schroeien is Vaten wasschen wordt gedachteloos ge daan, want dit is immers zoo'n dood-een- voudig werk. Toch is ook hier oplettend heid een eerste vereischte, want zondigen niet vele huisvrouwen als afb. 2 te zien geeft, waar de betrokkene de messen niet langs de rug, doch langs het snijvlak af droogt en zulks moet bekoopen met een flinke snede in droogdoek en vinger Het drogen van de wasch in huis is vaak moeilijk, indien men over weinig ruimte beschikt, vooral 's winters. Enkele droog lijnen boven het fornuis gespannen bevor deren het droogproces, door de opstijgende warmte. Haastig wordt een ketel theewater van het vuur genomen en de thee opge schonken, doch o, schrik, vergeten wordt een deksel op de lustig brandende opening te doen en in een minimum van tijd is het goed door een oplaaiende vonk in brand. Tenslotte wijzen wij nog op de verkeer de handeling van afb. 4, waar de kookster in een pan met kokend vet, die op een groote gasvlam staat, water bij giet en het niet mogelijk is onheilen te voorkomen. Verstand en overleg mogen de huisvrouw nimmer in den steek laten, zelfs niet bij het schijnbaar eenvoudigste werk, daarom is oppassen de boodschap. „HERFSTKEUR" IS VERSCHENEN. Een belangwekkende premie voor onze lezeressen. „Herfstkeur" is verschenen! Het doet ons genoegen dat wij deze ver heugende tijding thans aan onze lezeressen kunnen mededeelen. Want,, Herfstkeur" is de premie, welke wij thans wederom voor onze lezeressenbeschikbaar kunnen stel len. „Herfstkeur" is bij uitstek het herfstmo- dejournaal, waarvan een ieder, arm en rijk, oud en jong, kan profiteeren. Zoowel voor moeder als dochter is het geschikt en daar om is „Herfstkeur" een premie, die ieder een moet aanvragen. Van den inhoud van dit prachtige herfst- modejournaal kunnen wij vertellen, dat 't zeer interessante, leerzame artikelen bevat, die door de beste deskundigen op mode- en huishoudelijk gebied zijn geschreven. Fraaie illustraties, door knappe teeke naars geteekend, luisteren „Herfstkeur" op en een zeer groot aantal modellen maakt het mogelijk, dat een ieder er iets in zal kunnen vinden, dat naar genoegen is. „Herfstkeur" geeft voor „elck wat wils", en wij raden u daarom aan deze premie nog vandaag aan te vragen bij Het Prac- tisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, on der bijsluiting van twaalf cents aan postze gels of door gireeren van twaalf cents op postrekening 203203 van Het Practisch Mo deblad. „Herfstkeur" wordt dan kosteloos toege zonden. Doe het vandaag nog! HET PRACTISCHE HUIS. Het wordt iedere huisvrouw thans moge lijk gemaakt door technische hulpmiddelen hare taak te verlichten. Practisch bij het koken is de driedelige pan, waarin tege lijkertijd verschillende gerechten worden toebereid. De aspergekoker wordt in een pan geplaatst en levert geen moeite op om de stengels uit het water op te halen. Het schoonmaken der afwasch geschiedt vlug met een borstel met langen steel. Vergiet- bakjes, die niet te klein van afmeting zijn en een losse inlegbodem hebben, die van openingen voorzien is, houdt met afgieten van het water alles tegen wat niet bestemd is om door het gootsteengat geworpen te worden. PRACTISCHE HANDWERKEN. Men wordt op het gebied der dameshand-< werken steeds vindingrijker en ontwerpt allerlei practisch e gebruiksvoorwerpen. Zelfgehaakte huisschoenen van gewoon geel of van indanthren gekleurd katoen zul len zeker wel in den smaak vallen. Men haakt zooals de afb. links onder aangeeft, hielen met banden, die over het been ge knoopt worden van stokjes en lossen (afb. rechts onder) terwijl de voorschoen ge makkelijk gevolgd kan worden van de werkproef. De sandalen hebben slechts ge haakte reepen, die elkander over de voet kruisen, en tevens achterstukken. Het best kan men deze schoenen door den schoen maker aan onderstellen, bestaande uit zo len en hakjes, .laten vasthechten. EXTRA VERRASSING VOOR ONZE LEZERESSEN. Voor de trouwe lezeressen van onze vrouwenrubriek hebben wij binnenkort iets heel bijzonders! Over eenigen tijd ver- schijnt n.1. het eerste deel van een serie boekwerkjes, welke tezamen den titel dra gen: „De bibliotheek der Huisvrouw". Het eerste boekje zal heeten: „De zuinige Huisvrouw". Wij komen hierop nog nader terug, doch willen er thans wel even op wijzen, dat nu weer blijkt, hoeveel voordeelen men heeft als abonnée op dit blad! KRUIDENBADEN. Verzorging van het gelaat met kruiden- aftreksels kan men zeker wel als een der meest onschuldige middelen aanmerken. Men mengt linde-, vlier-, sleedoornbloe sems en thym dooreen en giet hierop een liter kokend water in een waschkom, waar na men de opstijgende damp op het ge laat laat inwerken. Om de inwerking inten siever te doen zijn dekt men het hoofd af met een handdoek. De damp van het krui denmengsel en 't heete water bevat aeteri- sche olie en is uitstekend om de zich ver wijdende poriën volkomen te reinigen en het doorstroomen van het bloed te be vorderen. Na vijf minuten wordt het gelaat met koud water gewasschen en met een badhanddoek gedroogd, niet wrijvende, doch kloppende. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent -f- 5 ct. vöor ver zend- en administratiekosten, post zegels (liefst van li/2, 3 of 6 ct.) aan „Het Practisch Modeblad", Postbus 36, Den Haag, (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat U ook Uw kennissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. DENKT NU REEDS OM UW HERFST- KLEEDING! GEKLEEDE JAPON. Succespatroon VKK 1893. Prijs f 0.25 plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Het meest leenen zich zeer dunne wollen of zijden weefsels voor dit model, dat bij zonder aardig kleedt, en weer eens een ge heel ander beeld geeft, dan de vrij alge meen geldende japonnen. De ruimte van 't voorpand wordt meer dere malen ingehaald precies in !t midden, heel dicht bij elkaar. Men kan dit het best op de machine doen, door de spanning los te draaien. De halsuitsnijding is tamelijk bescheiden, daarom is het niet overbodig een klein splitje in den rug aan te bren gen. Aansluitende mouwen; als versiering een broche of clips. Vierbaans rok, die licht klokt aan den onderkant; figuurnaadjes rugzijde rok. Patronen in de maten 44464850. MANTELCOSTUME. Succespatroon VKK 1930. Prijs f 0.25 plus 5 ct. voor adm.- en verzendkosten. Zoowel effen linnen als een soepele stof leenen zich voor dit geheel. Bijzonder aar dig zijn de moderne weefsels, veelal in na turel met een ingeweven plukje franje. Heel goed mogelijk is, om een effen rokje en fantasiemantel in één hoofdtint te ne men, het manteltje b.v. geruit bruin-beige is een gewilde combinatie, evenals zwart wit. De mantel sluit aan en kan aan de vopr- zijde ook even ruim teruggeschoven wor den, zoodat een effen blouse in bijpassen de tint te zien komt. Opgestikte zakken en de geheele omtrek is y2 c.M. van den kant doorgestikt. De rok is "heel eenvoudig «g bestaat uit twee banen. Patronen in de maten i

Schager Courant | 1936 | | pagina 8