TROOPER Tokio maakt zich nu al gereed. De clearing met Duitschland. Nieuw Amerikaansch record. IALIC Feuilleton VOOR DE OLYMPIADE IN 1940. Japanners moeten vriendelijk zijn tegenover buitenlanders. Nieuwe sportterreinen voor een totaal bedrag van 15 millioen yen. TOKIO, September 1936. De hoofdstad van Nippon, die zich in minder dan tien jaren uit een puinhoop, die de aardbeving van 1923 achterliet, tot een enorme, moderne wereldstad ontwikkeld heeft, begint reeds thans de voorbereidingen voor de Olympische Spelen van 1940 en de ontvangst van de honderdduizenden bezoe kers, die bij deze gelegenheid in het land van den mikado verwacht worden, te treffen. En deze voorbereidingen, in het bijzonder voor wat de bouwprojecten betreft, zullen niet slechts voor de weinige dagen der Spelen gelden, maar ook ten goede komen aan de ontwikkeling van Tokio tot metropool van het geheele Verre Oosten. Reeds thans wor den enorme hotels, nieuwe wegen, reusach tige garages, enz. ontworpen, terwijl er ook aan een ingrijpende verbetering van het ver keerssysteem wordt gewerkt, om tegelijker tijd den bezoekers van de Olympische Spelen van 1940 alle gemakken te verschaffen en de wereldstad Tokio een goed stuk vooruit te brengen. VRIENDELIJKE GEBAREN TEGENOVER AMERIKA. Het bericht, dat Tokio tot het toonecl van de eerst volgende Olympische Spelen was uitverkoren, heeft hier zooals bekend aanleiding gegeven tot een vreug defeest, dat niet minder dan vijf dagen duurde. Of ficieel waren er slechts drie feestdagen geprocla meerd, maar de geestdriftige bevolking begon reeds twee dagen van te voren aan haar vreugde uiting te geven door vuurwerk af te steken en de huizen met vlaggen te decoreeren. Onder de vele bonte vlag gen, waarmede Tokio zich opsierde, was naast de Olympische meestal de Amerikaansche vlag te zien. Want men gelooft hier, dat het aan de Vereenigde Staten te danken is, dat de eerstvolgende Olympische Spelen in Tokio zullen worden gehouden en deze meening heeft meer voor de verbetering van de Ja- pansch—- Amerikaansche betrekkingen gedaan dan vele diplomatieke besprekingen. De bladen zijn dan ook vol lof voor Oom Sam en de Amerikanen wor den, waar zij zich laten zien, door de Japansche sport-enthousiasten vriendelijk, ja geestdriftig be groet. HET ONDERBRENGEN DER VREEMDELINGEN Reeds thans is de grootste zorg van den magistraat het onderbrengen van de, vele vreemdelingen, die Tokio over vier jaren zullen overstroomen. Uit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat de stad 13 ho tels bezit, die voor het onderbrengen van buitenland- schc bezoekers geschikt zijn en dat er in het jaar 1940 ongeveer 2000 hotelkamers voor dit doel beschik baar zullen zijn. liet beroemde Imperial-Hotcl wil zich uitbreiden met 230 luchtgekoclde kamers en het Sanno-Hotel is van plan zich met 120 kamers te ver- grooten. Ook worden er voorzorgen getroffen, dat er verdere mogelijkheden tot het onderbrengen van gasten worden geschapen en wel door het verbou wen van Japansche hotels naar Europeesch voorbeeld en smaak. Hand in hand met deze voorbereidingen werkt het propagandaburcau voor vreemdelingenver keer. Aan de reclame voor de Olympische Spelen zullen de Japansche rcisbureaux een intensieve recla me voor Japan zelf verbinden en men rekent er dan ook op, dat dank zij deze bemoeiingen de voor de Olympische Spelen geschapen mogelijkheden tot het onderbrengen van gasten ook daarna door de vreem delingen voor de volle honderd procent zullen worden gebruikt. Ook de spoorwegen treffen voorbereidingen voor de Spelen. Men is overgegaan tot de uitvoering van een vier-jaren-plan, dat de verbetering van het spoor wegnet en vooral den bouw van-4000 nieuwe wagons omvat, daar op het oogenblik het rollend materiaal niet meer aan de eischen van den modernen tijd vol doet. Bovendien begint men reeds thans het Japansche publiek „op te voeren". De Japanners moeten vrien delijk tegen de buitenlanders zijn en ook de autori teiten beginnen de buitenlanders hoffelijk te behan delen en hen minder onder controle te houden dan tot nog toe. Karakteristiek voor deze bemoeiingen is een hoofdartikel in de „Tsjoegai Sjegyo", waarin ge zegd wordt: „De houding van de Japanners tegenover vreemde lingen kan op het oogenblik niet als een leidende groote mogendheid waardig worden beschouwd. Wij moeten de Olympische Spelen niet slechts als een feestelijke gebeurtenis beschouwen, maar hen ook be nutten als een goede gelegenheid ter opheldering van mogelijke misverstanden en ons er op voorbereiden, de buitenlandsche bezoekers fair en vriendelijk te ontvangen." DE AANLEG DER SPORTTERREINEN. Voor het houden van de Olympische Spelen heeft men tot den aanleg van de volgende terreinen be sloten: 1. Het Heiji Tempel-Stadion zal vergroot en verbeterd worden en plaats bieden aan 120.000 toeschouwers. 2. Het Mcij i-z wemst ad ion zal vergroot en verbeterd worden cn plaats bieden aan 30.000 toeschouwers. 3. Een nieuw stadion voor hockey, rugby en voetbal zal worden gebouwd. 4. Een groote arena voor de ruiters zal worden aan- gelegd. 5. Een nieuw stadion voor boksen, schermen en tur nen zal worden gebouwd. 6. Bij Tedemoera zal een baan voor de roeiers wor den aangelegd. 7. Verder zullen er worden gebouwd hallen voor tentoonstellingen en demonstratiezalen voor de traditioneele Japansche lichaamsoefeningen. Ook nieuwe tennisbanen zullen niet ontbreken. Voor dit alles zal een bedrag van ongeveer 15 mil lioen yen noodig zijn Voor 5 millioen zal de staat zorgen, terwijl de rest door vrijwillige bijdragen van de bevolking zal worden bijeen gebracht. (U.P. V.P.B.) De grootste mensch ter wereld Amerika, dat reeds zoovele records- gestegen heeft, kan zich er op het oogenblik op beroemeu den grootsten mensch niet slechts van den te- genwoordigen tijd. maar van de geheele wereld geschiedenis onder zijn bewoners te tellen voor zoover er dan betrouwbare gegevens uit het verleden bestaan. Deze reus is een schuchtere, gebrilde jonge man van achttien jaren. Robert Wadlow ge naamd. die thans hij is nog steeds groeiende! een lengte van 2,53 meter en het respectabele gewicht van 425 pond heeft bereikt. In een geweldige, speciaal voor hem gebouw de stoel zittend, waarvan rugleuning 1.80 meter hoog was. liet Robert zich door een vertegen woordiger van United Press interviewen en verklaarde, dat hij sinds zijn achttienden ver jaardag op 22 Februari nog 2^ C.M. gegroeid was en 35 pond zwaarder was geworden. Daarop vertrouwde hij den bezoeker nog toe, dat hij in tegenwoordigheid van vreemden steeds verlegen is en het niet kan verdragen, dat men hem aanstaart. Zijn grootste liefhebberij, zoo vertelde hij, was zwemmen en zijn vader een intelligent ingeni eur van volkomen normalen lichaamsbouw, be vestigde. dat Robert ondanks zijn enorme groot te een uitstekend zwemmer is. Het interesseerdt Robert weinig, dat hij do grootste mensch ter wereld is; zijn üver geldt WAT MENIGEEN NIET WEET De Duitsche rijksspoorwegen beschikken over 22.000 met stoom gedreven locomotieven, die ver dag ongeveer drie millioen kg. kolen noo dig hebben. Het is thans 53 jaar geleden dat de 'Ameri kaansche ingenieur Hiram Maxim het meest effect-sorteer end oorlogswaven van den mo dernen tijd het machinegeweer, uitvond. Maxim stierf vóór het uitbreken van den wereldoorlog. Door den koning van Engeland werd hij gea deld. en in Frankrijk was hij ridder van het Legioen van eer. Omdat de oogen van een kat gevoelig zijn toor idtra-violet stralen, kan zijbeter dan een mensch, in het donker zienmaar zij kan 's nachts niet beter zien dan overdag. Abrikozen, verziken, granaatappels en oran jeappels werden door de oude Romeinen col lectief „appels' geonemd. Zij onderscheidden de vruchten naar de namen der landen waar ze groeiden. Palmboomen in de tropen bereiken onder ide ale omstandigheden dikwerf een hoogte van bijna 50 meter. Negentig procent van het voedsel der vroe ge Zwitsers bestond uit berenvleesch. „Zwaar water" wordt in de Ver. Stalen ge leverd voor 1250 per pint (1 pint is 0.568 li ter). Chemisten kunnen een pint van dit soort water maken van ongeveer 500 liter drinkwa ter. Hel Zuid-Amerikaansche marmotje is de voorzaat van het Guinea biggetje. De schelpen van mosselen, die in de rivier deMississippi gevonden wordenbevatten soms kostbare parels. Een blokje platina van 2^ c.m. in 't cubiek kan tot zulk een fijne draad getrokken, dat hij bijna onzichtbaar is, en die lang genoeg zon zijn om tweemaal den omtrek der aarde te omspan nen. Hartkwalen eischten 300.000 en kanker 135.000 dooden in de V.S. in het afgeloopen fiscale jaar De Troaluchthgs Rosea, een oogenlooze visch die in spelonken op den bodem der zee leeft, sterft aan longontsteking, wanneer hij in warm water gebracht wordt. slechts zijn stdie want hij wil tot iederen prijs advocaat worden. Wadlow is op het oogenblik grooter dan allé in wetenschappelijke statistieken genoemde reuzen. In Brewster's „Reuzen van het werkelij ke leven" wordt als grootste mensch, die ooit gemeten werd, een Ier, Charles O.Brien of Byr- ne geheeten. beschreven. Deze man moet 2.50 M. lang zijn geweest en leefde van 1761 tol 1883 Nu Robert Wadlow is reeds op het oogenblik grooter en groeit bovendien nog steeds vol gens de doctoren tot zijn 22ste of 23ste le vensjaar. Volgens hun meening zal hij een leng te van meer dan 2.70 M. bereiken. Zijn enorme grootte wordt door medische autoriteiten aan een verhoogde activiteit van sommige klieren toegeschreven. Dit zou door een operatie te verhelpen zijn. De ouders ver zetten zich echter tegen elk chirurgisch ingrij pen. De jonge gigant bezit intusschen vier broeders en zusters, die allen van normale lengte zijn. (U.P.-V.P.BA HET TEKORT REEDS OPGELOOPEN TOT BIJNA 44 MILLIOEN GULDEN. Bij het volgen van de ontwikkeling der clearing, positie tusschen ons land en Duitschland, bemerkt men een regelmatig groeiende achterstand en dus een toename van Duitse,'ïland's schuld aan onze expor- teurs. Augustus bracht het totaal tekort op f 43.700.000.— en het ziet er niet naar uit of het spoedig in da lende lijn zal gaan. Gevolg is dat er steeds minder gelden voor den uit voer van onze tuinbouwproducten beschikbaar ko men en de moeilijkheden voor de Nederlandsche tuin bouwers met den dag toenemen. Slechts belangrijke invoer in ons land van Duit sche industrie-producten zou oplossing kunnen bren gen. Echter, men droomt hier van een sterke industriali satie en belemmert dus den invoer. Wie wijst de uitweg i^it deze vicieuze cirkel? Het wordt immers steeds duidelijker, dat elke fabrieks schoorsteen, welke in ons land wordt gebouwd, de ondergang beteekent van een groot aantal tuinders- bedrijven. DINSDAG 8 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Grampl; 10.00 Morgenwij ding; Grampl; 10.30 Winia's Farberow's orkest; 11.00 Huish. wenken; 11.30 Vervolg concert 12.30 Grampl; I.00 Omroeporkest; 2.00 Grampl; 2.15 Omroeporkest; 3.15 Voordracht; 3.45 Lyra-trio; 4.30 Radiokinderkoor zang; 5.05 Kinderbalfuur; 5.35 De Palladians; 6.35 grampl; 7.00 Dansmuziek; 7.40 Zang en piano; 8.ÜO Berichten A.N.P.; Mededeelingcn; 8.10 Gevar. pro gramma mmv. Kovacs Lajos' orkest en solisten; 10.30 Dansmuziek; 11.00 Berichten A.N.P.; 11.10— 12.00 Grampl. HILVERSUM (301 M.) KRO-uitzending. 8.00—9.15 en 10.00 Grampl; 11.30- 12.00 Godsd. halfuur; 12.15 Grampl. en KRO-orke9t; 2.00 Vrouwenuur; 3.00 Voordracht; 3.20 Grampl; 4.00 Zang en piano. (Om 4.15 Grampl); 4.45 Grampl; 5.45 Gelukwenschen; 6.00 KRO-Melodisten. (Om 6.30 Gr. pl.)7.15 Causerie: Vroeger., en nu?; 7.35 Sport- praatje; 8.00 Berichten A.N.P.; Mededeelingen; 8.10 KRO-orkest, mmv. soliste; 9.00 Causerie over de B.K. Padvinders; 9.20 Vervolg concert; 9.50 Grampl; 10.00 KRO Boys; 10.30 Berichten A.N.P. 10.35 De KRO Troubadours. 11.35—12.00 Grampl. DROITWICH (1500 M.) II.20 Orgelspel; 11.50 Grpl; 12.35 Het BBC-Northern. orkest mmv. solist; 1.50 Het Reyolds-Octet; 2.35 Gr. pl; 3.20 Het Clifford-kwintet; 4.05 Grampl; 4.35 Het Nancv Phillips-kwartet en solist; 5.35 Dansmuziek; 6 20 Berichten; 6.50 Fanfareconcert; 7..% Voordracht; 7.50 De Karl Cayclus Plavers; 8.20 BBC-Symphoni©> orkest mmv. solisten; 9.15 Dansmuziek; 10.00 Berieh* ton; 10.30 BBC-Thcaterorkest mmv. solist; 11.35 12.20 Dansmuziek. RADIO-PARIS (1648 M.) 7.20 en 8.20 Grampl; 11.20 Orkestconcert; 2-50 Graim. pl; 5.50 Orkestconcert; 9.05 Zang; 11.05—12.35 Dans muziek en populair concert. KEULEN (456 M.) 6.50 Orkestconcert; 12.20 Leipz. Omroeporkest; 1.35 Omroepklcinorkest; 4.50 Sted. Orkest Osnabrück; 7.20 Grampl; 8.30 Omroeporkest en -koor; 10.5012.20 Populair concert. BRUSSEL (322 en 484 M.) 322 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Salonorkest; 1.30 Om roeporkest; 1.50—2.20 Grampl; 5.20 Salonorkest; 6.50 en 7.20 Grampl; 8.20 Cabaret; 9.20 Omroeporkest en zang; 10.30—11.20 Grampl; 484 M.: 12.20 Graimpl; 12.50 Omroeporkest; 1.30 Salonorkest; 1.502.20 en 5.20 Grampl; 5.35 Vioolrecital; 5.50 Zang; 6.05 Harp- recital; 6.35 Zang; 7.35 Grampl; 8.20 Operette-uitzen ding; 9.25 Grampl; 9.50 Vacantieprogramma; 10.30 Grampl; 10.35—11.20 De KRO-Troubado-urs. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.30 Omroep-Amusementsorkest, trio en kwartet; IC.20 Berichten; 10.40 Trioconcert; 11.05 Sciheepsweer bericht; 11.20—12.20 Dansmuziek. Als we zeggen dat het café Piegatti' stond', dan was dat alleen, omdat het aan weerszijden door een ander huis ondersteund werd. Het stond in een van de smerigste straatjes van Soho. Inspecteur Kealing ging er noodt tus schen de deurposten door zonder bang te zijn, dat ze vaneen zouden wijken en dat alles, wat er op rustte, op hem zou neerkomen. Omdat hij er zoo dikwijls door moest, was het nogal on rustbarend! Keating was in het restaurant geen erg ge ziene gast. De gewone bezoekers brachten onver anderlijk vijf onrustige minuten door, als zij de stevige figuur van den Yardman in de deur opening zagen verschijnen. Zelden kwam hij er alleen om wat te eten. En in den regel bracht hij nieuws mee. dat den eetlust van de stam gasten bedierf. De meeste menschen kunnen nu eenmaal niet genoegelifk eten met de gedachte, dat iemand hen dadelijk zal uitnoodigen, mee te gaan om te profiteeren van Zijner Majesteits gastvrijheid. De omstandigheid, dat Keating juist uitkeek naar een zeker iemand, dien bet Rijk graag een tijdlang wilde logeéren, was de reden van zijn tegenwoordigheid in Soho, op een laten avond tegen het eind van November. Piegatti scheen hem de meest geschikte plaats toe om een ge deelte van het geld terug te vinden, dat Clem Wade onlangs bij den rechtmatigen eigenaar weggehaald had. Clem had echter voldoende begrip om de plaatsen, die hij anders gewoonlijk bezocht, nu te vermijden. Bijgevolg bleef een ze kere dikke Argentijnsche bankier zonder eeni- ge inlichting over de geweldpleging op zijn safe. Keating zou niet lang gebleven zijn, als hij Chorley bijgenaamd de Neus niet had opge merkt, Chorley met den doopnaam Charles Èg- bert Marks. boezemde Keating een blijvenden afkeer in. zelfs zóó hevig, dat hij vreesde, op een keer te bezwijken onder den drang, ,de Neus' een schop te geven op de plaats, waar bet hem het meest goed zou doen. Daarmee zou Keating echter ook voorgoed de hulp verspelen, die Chorley hem meermalen verleende. Want Chor ley bad ontegenzeggelijk zijn verdiensten Hij zag hoorde en wist alles dat wil zeggen, alles wat van belang kon zijn voor inspecteurKeating en voor hem. Chorley. zelf. En hoewel sommi gen van de gappende broederschap Chorley's werkzaamheden ten zeerste wantrouwden, was hij sluw genoeg om hun geen enkel bewijs in handen te geven. Hij ging voort, zijn zaken in volkomen onaantastbaarheid te driiven. Dien avond stond hij daar, in café Piegatti. met de onmisbare sigaret tusschen de lippen te lummelen. Hij peinsde- wellicht over de muurschilderingen van het restaurant en tus- schenbeide ongetwijfeld ook over andere dingen Hij keek zoo terloops eens naar Keating en her vatte dan weer den draad van zijn overdenkin gen. Geen teeken van herkenning werd tusschen de beide mannen gewisseld, maar Keating wist wel, hoe ver hij moest doorloopen om zijn pijp aan te maken. Toen hij den lucifer wegwierp, fluisterde iemand: „De kolonel is terug". Het was een eigenaardig gefluister en scheen geen zichtbaren oorsprong te hebben. De lippen van Chorley, die zijn blikken bespieeld op de muur schilderingen gericht hield, hadden zich niet bewogen. Maar het was ook minder in de ma nier. waarop ze gemaakt werd, dan in den in houd van de fluistering, dat Keating belaag stelde. En zelfs zooveel belang, naar het scheen, dat zijn pijp hem uit de vingers glipte On der het bukken om ze te rapen ademde hij: „Waar?" „Achter in den linkerhoek", antwoordde het gefluister van onbekenden oorsprong. Keating richtte zich op. naar het scheen zon der Chorley opgemerkt te hebben, en liep door naar het buffet, waar de chef tegen de kassa leunde in gesprek met de vrouw die er achter zat. „Clem Wade hier geweest?" vroeg Keating kortaf. „Nee hij is niet in de ristorante geweestsig- nore", brabbelde de chef onderdanig. „Hoor eens, ik weet niet, wat sien-joree be teekent, en ik wil het ook niet weten. Mijn naam is voor jou: inspecteur Keating. Laat je dat gezegd zijn." „Si. si, inspecteur". Keating draaide den chef zijn rug toe en wau delde bedaard dwars door de zaal. Op de blik ken, die zijn korte stevige gestalte volgden, lette hij niet maar hij was er zich toch wel van be wust. Vóór hij halverwege gekomen was, lach ten de oogen van George Everard Teyst hem een vriendelijken groet toe. George Everard Teyst had in het leger gediend en werd nog altijd 'de kolonel' genoemd. Te oordeelen naar zijn lenig figuur en ongerimpeld gezicht had bij dertig kunnen zijn, en dan weer zou men hean zestig gegeven hebben. Deze laatste veronderstel ling werd gesteund door zijn sneeuwwit haar4 de eerste door zijn moedige oogen en zijn werk- zamen geest. Hij had nooit 'gezeten' en op het Record's Office wisten ze niets bepaalds van hem. Keating schatte hem op vijftig, ofschoon hij wel van gevallen wist, dat iemands haren al sneeuwwit waren op twintig-jarigen leeftijd. George moest blijkbaar wel een en ander meege maakt hebben in zijn leven. Niettemin hadden zijn oogen de scherpte van de jeugd behouden De meeste menschen vergisten zich, als zij dach ten, dat het vriendelijke oogen waren totdat zij bet cynische in zijn blikken ontdekten. Kea ting zelf had zich ook eenmaal vergist en ten gevolge daarvan een vol uur moeten besteden om den eigenaar te verwenschen. Nu zag hij die recht op de zijne gericht. Zonder uitnoodi- ging nam hij een stoel vlak tegenover den ko lonel (Wordt vervolgd)

Schager Courant | 1936 | | pagina 2