Hitler vraagt inlichtingen GRATIS Landdagen der R. K. staatspartij SCHAGER COURANT Vreeselijk vliegongeluk in Amerika Maandag 7 September 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10057 Nieuwe tanks voor het Duitsche leger Ontploffing aan boord van olie-tankschip Politieke botsingen in Polen Geen débacle bij de zaadhandelaren Ongeregeldheden te Mechelen De Limburgsche volksdag van de N.S.B. Een Poolsche Ballon zoek KIJKEIl is KOOPEn bij CLOECK Een bestolen dief OVER INTERNATIONALEN TOESTAND. B e r 1 ij n. Graaf von Welczel, de amlbassadeur van Duitsehland te Parijs en generaal von Kuhlen- tal, de militaire attaché hebben zich naar Hitler begeven te Berchtesgaden. In politieke kringen heeft men geen enkele aanwijzing omtrent hef doel van het bezoek, maar men veronderstelt dat de ambassadeur en de attaché op verzoek van Hitler zijn overgekomen in verband met actueele poli tieke kwesties, met name de reactie in Frank rijk op den 2-jarigen dienstplicht in Duitseh land, het bezoek van Rydz Smigly aan Pa rijs en de gebeurtenissen in Spanje. Hitler zou zich eveneens op de hoogte wil len stellen van het belang, dat de Fransche regeering hecht aan het Fransch-Sovjet- Russische pact met het oog op de tegen woordige politieke situatie. HITLER. Deze inlichtingen zouden Hitler noodzakelijk voor komen aan den vooravond van het partijcongres te 'Neurenberg, waar hij de buitenlandsc'he politiek der nationaal socialisten zal bespreken, met name de houding van het Rijk tegenover Sovjet-Rusland en den strijd, welke Duitsehland in de wereld voert legen het communisme. Verklaring van generaal Rydz Smigly bij zijn vertrek uit Parijs. Parijs. De Poolsche gezant Rydz Smigly heeft gisteravond voor zijn vertek tegenover een vertegen woordiger van I-lavas verklaard, dat hij dankbaar is voor de vriendelijke en hartelijke ontvangst hem 'bereid. Het meest hebben hem getroffen,de bewijzen van genegenheid jegens het Poolsche leger. Hij was generaal Gamelin zeer erkentelijk voor de hem geboden gelegenheid de manoeuvres bij te wonen en een bezoek te brengen aan eenige belangrijke militaire centra. In het bijzonder met generaal Gamelin heeft ge neraal Rydz Smigly zich op vertrouwelijke en nut tige wijze onderhouden. Eenige protocollen geteekend. Warschau. Met groote voldoening heeft men te Warschau vernomen, dat het bezoek van generaal Smigly aan Parijs bekroond werd door de ondertce- kening van verscheidene protocollen, welke beoogen het Fransch-Poolsche bondgenootschap op ieder ge bied te versterken. De snelheid, waarmede de re sultaten werden verkregen, doet het beste verwach ten van te toekomstige ontwikkeling-in de Fransch- PooFche betrekkingen. Geruchte inzake een leening van 500 mil- lioen franken. Warschau, 6 Sept. (ANP). Omtrent de besprekin gen, welke Rydz Smigly te Parijs voert, meldt de Csas, dat een" bewapeningsleening ten bedrage van 500 millioen franken een der punten daarvan uit maakt. „De sterkste ter wereld Acht divisies worden gestation- neerd Icings de West-grens. - Lonclen De „Manchester Guardian" meldt dat het „Heereswaffenambt" een onderafdeeling van het Duitsche rijksministerie van oorlog in structie heeft gegeven, dat de bestellingen inza ke tanks en tractors zes maanden eerder moeten uitgevoerd zijn dan aanvankelijk was voorzien. De Duitsche autoriteiten hebben besloten, de tanks in het geheele rijksgebied in divisies te verdeden. Het grootste gedeelte hiervan en wel aoht divisies volkomen nieuwe tanks, zal langs de Westgrens worden gestationneerd. De nieuwe Duitsche tanks, voorzien van twee motoren van twaals cylinders, wegen acht ton motoren van twaalf cylinders wegen acht ton bestaande uit twee kanonnen en twee mitrail leurs. Zij hebben een bemanning van tien per sonen en kunnen op den weg een snelheid van tachtig kilometer en op geacciteerd terrein van vijftig kilometer per uur hereiken. Door de Duitsche autoriteiten worden deze tanks als de sterkste ter wereld beschouwd. COUGHLIN EN HET VATICAAN Vaticaanstad De bisschop van Detroit, mgr. Gallagher, heeft instructie gekregen van het vaticaan de politieke activiteit van den „ra diopriester" Coughlin te matigen," aldus wist „la Corrispondenza" het Katholieke nieuwsbu reau te melden. De stookplaats in lichter laaie. Groo te ploegen arbeidskrachten weten het vuur gelukkig te bedwingen. Vlissingen. Gistermorgen om tien minuten voor negen is tengevolge van een explosie brand uitgebro ken in de stookplaats van een groot olietankschip van de Vlissingsche mineraal-, olie- en asphalt- raffinaderij, dat in de haven ligplaats had gekozen. Een automatische gasolie-ontbrander is door tot dusver onbekende oorzaak ontploft, zoodat het vlam mende oliemengsel in een oogwenk de stookplaats in lichter laaie zette. Met het oog op de zeer brand gevaarlijke omgeving (de Vlismar 3 bevat twee groote oliebunkers en een daar boven gelegen tank, terwijl zich in de onmiddellijke nabijheid de groote lands- ketels van oliebunkerstation bevinden) werd onmid dellijk alarm gemaakt. De Vlissingsche brandweer' die met al het beschikbare materiaal uitgerukt was, heeft slechts op enkele plaatsen dienst behoeven te verrichten. Men was er namelijk reeds in ge slaagd 't vuur tot de stookplaats te beperken met behulp van een groot aantal slangen, die werkten op de pompen van de sleepbooten van de steenkolenvereeniging. Groote ploegen arbeidskrachten van deze maatschappij heb ben hierbij hulp verleend. De stookplaats is zwaar beschadigd, terwijl ook de stoomketel van de „Vlismar 3" is lekgeslagen. Naar de oorzaak van de explosie, waarbij gelukkig geen persoonlijke ongelukken plaats hebben gehad, wordt op het oogenblik een deskundig onderzoek in gesteld. De eenheid met klem bepleit. Front maken tegen nationaal socialisten en communisme. Op de uitgestrekte terreinen van den R.K. Boeren bond aan bet Stationsplein te Bergen op Zoom, is gister een uitstekend geslaagde landdag der R.K. Staatspartij voor West-Brabant en Zeeland gehou den. Zevenduizend mannen en vrouwen kwamen tegen drie uur op de terreinen bijeen. De landdag werd geopend door den heer J. Meer- bach, wethouder van Bergen op Zoom en voorzitter van het landdagcomité, die een schrijven voorlas van Mr. C. Goseling, voorzitter van de R.K. Staats partij, die wegens familieomstandigheden was ver hinderd aanwezig te zijn. Het woord werd gevoerd door den heer H. J. Kui per, voorzitter van den R.K. Landarbeidersboncl te Utrecht, den heer F. Rohling uit Nijmegen en den weleerw. heer Henri de Greeve uit Haarlem. Allen wekten op om in eenheid de kracht te blijven zoe ken óm zoodoende de pogingen van het nationaal-so- cialisme en het communisme in ons land de macht in handen te nemen, te verijdelen. Het slotwoord werd gesproken door Mr. J. I-Iouben, ondervoorzitter van de R.K. Staatspartij, die even eens de eenheid onder de katholieken met klem be pleitte. Katholieke contra-demonstratie. In heel Limburg is men Zondag opgetrokken om tegenover de N.S.B. te getuigen van zijn gehechtheid aan kerk en bisschoppen. Een manifestatie, die zich, naar de „Limburger Koerier" schrijft, uitstrekte over de geheele lijn van alle anti-christelijke stelsels, die men ons volk wil opdringen. Te kwart voor vijf be gonnen te Maastricht alle kerkklokken te luiden. Ter zelfdertijd vertrokken van acht verschillende plaat sen der stad de katholieke demonstranten niet ont plooide vaandels en de muziek voorop, in stoeten naar het Vrijhof. Daar heeft een aandachtige schare hier in Maas tricht alleen al grooter in aantal dan de betooging, die de N.S.B. Zaterdag op de been had gebracht geluisterd naar toespraken van mgr. Wouters en Henri Hermans. Deze laatste ontkende met klem, dat Limburg een geschikte voedingsbodem zou zijn voor het nalionaal-socialistische heidendom. Ook weerlegde hij de door de N.S.B. met voorliefde ge wekte voorstelling, als zou de keuze thans slechts gaan tusschen communisme en nationaal-socialis- me. Zij die dit meenen, aldus spreker, onderschat ten de kracht van de katholieke beginselen. Op voorstel van mgr. Wouters zond men vervol gens een telgram van eerbied en verknochtheid aan den bisschop van Roermond. De demonstratie die binnen het bestek van 1 uur verliep, werd met. een plechtig Lof gesloten. Tusschen socialisten en nationaal democraten. Warschau, 7 September (A.N.P.)Te Lodz en Radom hebben zich ongeregeldheden voorgedaan tusschen socialisten en nat. democr., zulks naar aan leiding van de viering van den dertigsten verjaar dag van den Poolschen opstand in 1906. Te Radom is een persoon gedood en een zestigtal gewond, ter wijl te Lodz eveneens een persoon om het leven is gekomen en ook in deze plaats verscheidene gewon den zijn gevallen. Te Warschau hebben nationaal-democraten de rui ten ingegooid van aan joden toebehoorende winkelza ken, terwijl hier verscheidene joden werden gemo lesteerd. De tarwe oogst in Amerika De oogst heel wat minder dan vo rig jaar. Washington Het jaar 1936-'37 zal, wan neer Rusland en China niet worden meegere kend, vermoedelijk ongeveer 320.000000 bushels tarwe minder opbrengen dan 1935-'36. Het bu reau voor landbouweconomie dat deze verwach ting itspreekt, baseert zijn meening in dezen op de armoedige oogsfen in het grootste deel van de op het Noordelijk halfrond gelegen landen. Wie zich vanaf heden op de abonneert, ontvangt alle in de maand September verschijnende nummers Tengevolge van de krach bij Lakeman's Bank. Naar aanleiding van een artikel van den-heer Van Dok in het Volksblad, schrijft de Enkhuizer Courant er geen behoefte aan te gevoelen de zaak op te schroe ven, wat de heer v. D. wel doet. De redactie merkt op, dat de heer Van Dok ver gelijkt de zaadhandel en de bollenhandel met de cacao-fabrielc en de beton-fabriek, die al jaren wan kel stonden en steunden op Lakeman's Bank. Doch de bollenhandel en de zaadhandel in die omgeving zijn op zichzelf gezond. Zij vervolgt dan: „Het is ons bekend dat er zaken in onze stad in moeilijkheden zijn geraakt door de staking-van-beta ling der Lakenman's Bank, doch, voor zoover onze kennis strekt, is er geen enkele bollen- of zaanhande- laar bij. Hoe de zaken zich zullen ontwikkelen, kan nog nie mand zeggen. Misschien dat op de vergadering met crediteuren op 28 Nov. meer nieuws naar voren komt. Tot zoolang dienen we met een koel hoofd, de loop der dingen af te wachten." Rexislen veroorzaken relletjes. Politifc moet van de blanke sabel gebruik maken. Brussel: Bij de opening van een eenheidsprij- zenmagazijn hebben zich te Mechelen ongeregeld heden voorgedaan. Een directeur der onderneming werd ernstig aan het hoofd gekwetst. De politie heeft van de blanke sabels gebruik gemaakt. De regeering heeft met spoed 100 gendarmen naar Mechelen gedirigeerd, waar een opgewonden stem ming heerscht.. Later deden zich opnieuw botsingen voor, waarbij een Rexistische afgevaardigde en een oorlogsinvalide werden gewond. De politie heeft het vereenigingslokaal der Rexisten c(oen ontruimen en er een post achtergelaten. Ernstig ongeluk tijdens autorennen Racewagen op het publiek ingereden. Een doode, 16 gewonden. Tijdens de autorennen om den „Tourist Trophy" te Belfast in Engeland, is een Riley, bestuurd door den coureur Chambers, nabij Newtown Ards op het pu bliek ingereden. Een kind werd gedood, en zestien personen werden gewond, waarvan twee ernstig. De coureur liep slechts enkele kneuzingen op. In het park van den heer Philips, gelegen tegen de helling van den Couberg boven Valkenburg, heeft de N.S.B'. Zaterdagmiddag haar volksdag, waarover in Limburg de laatste weken zooveel te doen is ge weest, gehouden. Er waren naar schatting 5000 be zoekers, onder wie een aanzienlijk deel van buiten de provincie, en ook uit Dusseldorp en andere plaat sen in de Rijnprovincie. Vooral uit de mijnstreek wa ren er, gezien het aantal geparkeerde fietsen, heel wat belangstellenden. Het weer was slecht, waardoor de landdag korter heeft geduurd dan in de bedoeling lag. Nauwelijks had graaf d'Ansembourg het woord genomen of de eene stortbui volgde op de andere, zoo zelfs, dat de spreker tijdens het onweer zijn rede moest, on derbreken, Ir. Mussert sprak terstond na den heer d'Ansembourg. Eerst toen de volksdag afgeloopen was klaarde het op, Graaf d'Ansembourg heeft vooral de houding van de kerkelijke autoriteiten in Limburg tegenover de N.S.B. gelaakt. In het programma van de N.S.B. zou volgens spr. niets staan dat in strijd is met de ker kelijke leer, terwijl men er naar streeft om ieder conflict met het episcopaat te vermijden. Toen de bisschop van Roermond spr. had laten weten dat hij het houden van den landdag op het landgoed te Amstenrade als een uitdaging zou beschouwen, en zulks aanleiding zou geven tot een openlijk optre den tegen spr. persoonlijk, heeft spr., niet wegens het dreigement, maar om zijn goeden wil te toonen en zich te richten naar den wensch van het episcopaat, voor zoover eenigszins in overeenstemming met zijn geweten te brengen was, aan de leiding van de N.S.B. verzocht de bijeenkomst op een ander terrein te doen plaats vinden. Scherp polemiseerde spr. te gen de r.k. staatspartij en dr. Poels. Met het venverken van de vele honderden auto's en bussen over de helling naar Valkenburg, di& juist verbreed wordt, was na afloop een hcele tijd gemoeid. Geen incident heeft zich noch hier, noch elders in Limburg voorgedaan, zoodat. de talrijk ver tegenwoordigde politie zich kon bepalen tot de re geling van het verkeer. VLIEGTUIG NEERGESTORT EN IN BRAND GEVLOGEN. Acht passagiers verkoolden in de vlammen Pittsburg 6 Sept. (A.N.P.) Een drie- motorig vliegtuig met negen inzittenden dat zich naar Allegheny begaf, is nabij Hollorv eenige minuten na de start, neergestort, en in brand gevlogen. Acht passagiers ver koolden in de vlammenslechts een vrouw is aan den dood ontsnapt, doordat zij nog voor de ontploffing uit het toestel had we ten te springen. Warschau Sinds acht dagen heeft men niets vernomen omtrent den ballon Lopp, welke heeft deelgenomen aan den wedstrijd om den Gordon Bennet beker. De ballon is vertrokken met aan boord de bal- ionvaarders Janusz en Brenk Verscheidene vliegtuigen stellen thans in Sovjet Rusland een onderzoek in naar de Lopp. Voorloopig residtaat van den wed strijd om Gordon Bennett-beker. Hoewel nog geen bericht is ontvangen om trent den derden Poolschen ballon, heeft de Aero Club van Polen reeds een voorloopigon uitslag bekend gemaakt. Volgens dit voorloopig resultaat, zou de Bel gische ballon Belgioa eerste zijn geworden. 1 Belgioa (bemanning Ernst Demiiyter. PW-c Hoffmann) 1700 km. 2 Zurich 3 (Dr. Erich Tiigenkamp, Friedrich Micbel) 1550 km. 3 Deutschland (Garl Goetze Jr. Werner Lohmann 1500 km. Of was de diefstal bedrog en wc de bedrieger niet bestolen? Men meldt uit Zwolle aan de N.B.Ct. Een inwoner van Hardenberg, J. H. van L., kwam in den loop van deze week aangifte doen bij de Zwolsche politie, dat zijn fiets was ge stolen. Dat was voor de politie een zeer gewoon bericht., dat echter later in een ander licht zou verschijnen. De kwestie was n.1. zoo, dat de man met de nachtboot van Amsterdam naar Zwolle was gereisd en toen bij bet van boord gaan gemerkt zou hebben, dat zijn rijwiel, waarop nog een koffertje met ongeveer 15. erin zou hebben gezeten, was verdwenen. Hij was nogal laat aan land gegaan en opperde de veronderstelling dat een mede-passagier de fiets had meegenomen, toen bij zelf nog in de kajuit was. De politie nam van een en ander nota, ook dat v. L. bet recu niet kon toonen, waartegen hij de fiets op de boot in bewaring bad ge geven. Hii had dit „verloren" en dat was erg jammer, want bet gaf recht op een verzekorings som als het rijwiel niet aan den eigenaar werd teruggegeven. Eenigen tijd na de aangifte van den diefstal volgde een tweede aangifte E.K. had zijn fiets bij bet station onbeheerd laten staan en kwam tot de ontdekking dat bet karretje verdwenen was toen bij er op wilde wegrijden, K. vertelde erbij dat op bet rijwiel een belastingmerk was bevestigd, waarin zijn naam en adres waren gestempeld. Ook hiervan werd nota genomen. Twee dagen later beeft de marechaussee te Hardenberg een huiszoeking verricht bij eerst- genoemden v. L., te Hardenberg, daar deze ver dacht werd van een inbraak. Tijdens het verboor dat men hem afnam, bekende de 19. jarige jongeman, een arbeider, niet alleen de inbraak die Woensdagavond was gepleegd), doch ook een eenigen tijd geleden gepleegde inbraak in de sigarenkiosk „De Poort". En al zoekende vond de marechaussee het belasting- Maatje met naam en adres van K. uit Zwolle Men belde de Zwolsche politie op, die vertelde van den diefstal op bet Stationsplein. Van L. werd andermaal ondervraagd en be- 'r,nde toen ook den fietsendiefstal te Zwolle. Het rijwiel werd daarop ook ontdekt en evenals hpt plaatje in beslag genomen. Van L. is ter I beschikking van de justitie te Almelo gestpld. I De Zwolsche politie vraagt zich nu af of bet '.vaar is dat v. L.s fiets is gestolen, of dat zijn verbaal verzonnen is en bij de verzekerings penningen wilde machtig worden. Vóór de le zing dat de fiets gestolen werd pleit het feit, dat v. L. kort daarop zelf een rijwiel wegnam! Er tegen pleit zijn eigen gebleken oneerlijkheid en bet zonderlinge geval met, bet recu.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5