kisseirats-Recital* TROOPER AKKERTJES te Alkmaar. Voor Vrouwen vooral Feuilleton MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Zitting van Dinsdag 8 September. HET JUSTITIE APPARAAT WERKT WEER OP DE HOOGSTE VERSNELLING, DOCH GELUID VERSTERKER DRINGEND NOODIG. Na ruim twee maanden vacantie, heeft het rechts college toga en bef weer omgehangen, om de vele wachtende justitiabelen te beduiden, dat uitstel geen afstel is geweest. Overigens is de taak der persmuskieten er niet gemakkelijker op geworden. Kloppende, zagende en vijlende Rechtspaleis-restaurateurs en rammelende ventilatoren, de min of meer verdoffendc stem van den overigens nog kwieken president, maken het de persmuskietcn op hun afgelegen plaats zeer moeilijk, het verhandelde van de groene tafel met de ver- eischte juistheid te kunnen volgen en het is voor zeker wel gewenscht. dat de president in 't vervolg gebruik gaat maken van een megafoon, of wat nog beter is, 'n microfoon wordt opgesteld. Niettemin zullen we trachten van hetgeen we zoo nu en dan konden opvangen, een dragelijk verslag te geven en shall we make the best of it.. De eerste verdachte dan, die acte de presence gaf «p dezen najaarsseizoen-openingszitting was Bergen. DE ZWERVER OP DE WOELIGE LEVENSZEE Cornelis Brouwer, zich noemende auto-expert en thans gedomicilieerd te Bergen, voorheen te Nieuwe Niedorp en later te Alkmaar woonachtig. Deze lieer stond op 28 Januari al in het hoekje, waar in de rechtszaal gewoonlijk de klappen vallen, verdacht gelden van ontvangen polissen, die hij als vertegenwoordiger van de Auto-onderlinge had uit gereikt. -niet te hebben verantwoord. Mr. Buiskool van Sehagen was destijds zijn verdediger en deze handige jurist, die de zwartste zondaar zwaanwit zou kunnen praten, wist te bereiken dat een reclas- seeringsrapport zou worden uitgebracht. Na schorsing der behandeling werd de zaak dan heden voortgezet, echter zonder mr. Buiskool, die zich vermoedelijk om deugdelijke redenen scheen te hebben teruggetrokken. •Thans was het mijnheer Wiggers, de reclasseerings- rechercheur, die de leiding had en verklaarde dat naar zijn psychologische diagnose de heer Brouwer was 'n slappe figuur, 'n ziel zonder zorg, die on danks zijn precaire positie maar raak leefde, overi gens 'n vlotte, gezellige kerel, maar geen object voor vruchtdragende reclasseeringskansen. De officier vermeende dus bij dezen voor Brouwer nadeeligen stand der partij, bij zijn eisch: 3 maan den in retraite, te moeten persisteeren. De auto-expert, wel 'n beetje in z'n wiek gescho ten door het ontmoedigende resultaat, wees er op dat hij nog nimmer onderstand genoot, nu weer 'n beetje in de verdiensten kwam en een voorw. straf .verzocht. A.s. weck In deze en vele volgende zaken' uit spraak. H e i 1 o o. LANDELIJKE MINIATUUR-APACHEN. Het edele tweetal, dat thans de bokkebank" tot sieraad strekte, waren de gezworen kameraden, de bleekc rossige boerenarbeider Piet Castricum, in 1912 in de kampong der rapenplukkers Heiloo geboren, alsmede zijn nog jongere boezemvriend, tot zijn schade! Jacobus Johanncs I-Ioutenbosch, welk Illuster duo was opgetreden als straatroovers en zich te Heiloo van 'n uitstalkastje, waarin eenige horloges en andere snorrepijperijen, hadden meester gemaakt. Meneer Piet Castricum, vermoedelijk de ontwer per van deze schelmerij, was een jammerlijk misluk te reclassant en bevond zich thans achter slot en grendel, mede in verband met eenige kruimeldief stallen, gepleegd op een kermlsbal te Grosthuizen, gem. Avenhorn, op een natte Julidag. De veel belovende jongelieden stonden 'bereids reeds op 20 Maart terecht en was de zaak toen ge schorst, ten einde een reclasseeringsonderzoek, op gedragen aan den heer J. Nijsten, 'n candidaat- notaris aldaar, af te wachten. Meneer Nijsten, die zich alléén had geïnteres seerd voor Japie oHutenbosch, want vriend Petrus kwam al niet meer voor een voorw. veroordeeling in aanmerking, rapporteerde, dat aan Houtenbosch een voorw. straf vermoedelijk goed besteed zou zijn en requireerde de officier aan de hand van deze profetic, voor-Jaap 6 maanden voorw. met drie proef jaren enzoovoorts en voor booze Piet, de verleider 1 jaar gcv., wat Petrus in alle bescheidenheid ■deed opmerken, dat ie 't wel wat hoog vond. De rechtbank zal natuurlijk met deze bescheiden critiek wel rekening houden en a.s. week haar oor deel kenbaar maken. Heiloo. ME PETRUS CASTRICUM HAD DE RECHTBANK NOG NIET AFGEREKEND. Nadat Jaap Houtenbosch was beduid, dat hij af kon zwaaien, mocht Petrus nog wat blijven om het te Grosthuizen uitgespookte klussie netjes op te knappen. Hot scheen nu dat zijn verdediger van Maatsch. Hulpbetoon, meer dichterlijk genoemd „Pro Deo", mr. G. A. de Lange, niet present was, welke gemis natuurlijk de onvermijdelijke stagnatie verwekte. Mr. de Lange wordt dan ook aangemaand, in ver band met het genereuze honorarium, dat de justitie voor tijdverzuim etc. uitreikt, in 't vervolg op tijd aanwezig te zijn, anders verliest hij de klandisie! Het bleek dan, dat de heer Petrus, in het bezit van eenig verdiend geld, 9 pop, die men beter aan een fatsoenlijke huisvader had kunnen geven, dan aan zoo'n boemelende lummel met misdadige nei gingen, op stap was gegaan naar de kei-mis te Grost huizen en aldaar in een danszaal een damestaschje, eigendom van de bekoorlijke danseuse mej. Pietje Knol, in houdende een portemonnaie met eenig geld, een poederdoosje, lippenstift en alles wat alzoo 'n tasch van een modern hittepetitje bevat, achter over wist te drukken, terwijl hij enpassant, ook nog de dynamo met lamp van een rijwiel, toebehoorendc aan zekeren heer J. B. Corté, in de wacht sleepte. De heer Officier had ook hier weer een jaar petoet- genot klaar, terwijl verdediger met het in hopelooz© gevallen traditioneele clementieverzoek voor den dag kwam. Hierop werd weer een andere plaat uit Heiloo op de gramofoon gezet en afgedraaid het sensatie nummer: DE GEGAPTE TUINSPROEIER VAN SINT W1LLEBRORDU S niet bestaande uit 'n soort reliqui van den Heiligen Willebrordus, want die wandelde met een b/onwa- terverwekkende wonderstaf en niet met een tuin- sproeier, end eze tuinsproeier zou dan ontvreemd zijn door den welbekenden heer Gerard Janson, des tijds fungeerende als grondwerker in dienst van het Psychopatengesticht ,St. Willebrordus" aldaar. Deze zaak had op 26 Mei op het programma ge staan, doch werd toen uitgesteld omdat verdachte op zijn ontkentenis terugkwam schandalig dat die draaitollen altijd de rechtbank voor nieuwe moei lijkheden plaatsen, ,,'t most niet magge", maar he laas, ook nu was het weer knudde en kon de ge tuige, rijksveldwachter Hazelaager, op wien de heer Janson zich nu weer beriep, niet aanwezig zijn. Natuurlijk gevolg, alweer uitstel om het herstel van Hazelaager af te wachten, hopende dat het ten slotte niet zal uitdraaien op uitstel, wat misschien wel Janson, maar niet de rechtbank aangenaam zal zijn. Hoorn. HET BRANDENDE NOODLOTSPIEREMENT. Het beruchte straatorgel van Willem Koster te Hoorn, dat 'n reuze sensatie verwekte en oorzaak was, dat de eigenaar de dubieuze eer genoot 9 maandjes te mogen brommen, wegens meineed, vorderde ook heden weer een belangrijk deel van den zittingsmorgen. Men had zich nu, nadat was afgere kend met Willem, die tevergeefs had getracht de heeren zand in de oogen te strooien, opgemaakt om zoo mogelijk de orgeldraaier Nicolaas Pieter Wa- gemaker er wegens opzettelijke brandstichting tus- schen te krijgen en behalve Willem, die nu oen snoepreisje mocht maken uit de Haarlemsche „Pa- rapluie", nog 'n 6-tal andere- getuigen gedagvaard. Dat pierement had al heel wat justitioneel en Hoorn's stof doen opwaaien .Heel Hoorn had gehui verd bij de afschuwelijke klanken die dit monster voortbracht. Paarden begonnen te stijgeren en ga ven het een schop en menschen duwden de vingers in de ooren als de slinger werd omgeslingerd. Men had het al in den brand willen steken en in de Sin gel willen rijden, maar het onmuzikale mirakel scheen onverwoestbaar, tot eindelijk de laatste or geldraaier, die de rammelkast bediende, de heer Wagemaker, de stoute schoenen aantrok en het orgel „confuoco", dat is te zeggen „met vuur" in den vorm van een brandende sigaret, wat petrole um of benzine, ten slotte voor goed onschadelijk wist te maken. Dat zou nu allemaal niets geweest zijn, maar de omstandigheid, dat de heer Koster het orgel had doen verzekeren in een brandassurantie, en men al verschillende toespelingen had gemaakt, dat de held. die het lef had om het gehate pierement uit den weg te ruimen, welk verlies den eigenaar geen schade zou doen lijden en ook den lefzetter geen nadeel zou brengen, was oorzaak dat de justitie zich met het gevalletje ging bemoeien en zooveel getuigen bijeen wist te scharrelen, dat de heer Wagemaker,' die verdacht werd het lef te hebben gehad, in ernstige moeilijkheden dreigde te gera ken. De heer Koster was dan het eerste slachtoffer met zijn draaierij, waarop hij later, helaas te laat, terug kwam en die thans, nu hij opnieuw verzocht werd onder eede tegen Wagemaker, die zich mees terlijk van den domme hield, te getuigen, de recht bank heel wat kopzorg schonk, door persé te wei geren, opnieuw onder eede te getuigen. De president toonde zich 'n engel van geduld, door Willem op zijn onverstandig optreden te wijzen in zachtmoedige, bijna smeekende bewoordingen, geaccompagneerd door de rechters mrs. Ubbens en Krabbe, maar tevergeefs, er was met Willem, de kroongetuige, niets te beginnen. Eerst toen de Offi cier met 6 maanden gevangenisstraf begon te drei gen, werd Willem eindelijk wat wijzer en legde on willig den gevorderden eed af. Toen liep het met het verdere getuigenverhoor van een lijen dakje en werden achtereenvolgens ge hoord de eigenaar van de garage, waar het orgel was gestald en waar het vuurwerk was afgestoken, voorts eenige heeren, die 'n lofwaardige poging had den gewaagd met het impopulaire pierement een boterham te verdienen, alsmede een paar dames, alle tezamen een complex getuigen vormende, die er zoowat van af wisten van de mogelijkheid om het orgel zoo veel mogelijk in het voordcel van den eige naar op te ruimen. Bij slot van rekening kreeg dan de Officier het woord en vorderde deze laatste strijder voor de eer van het zoo smadelijk ten ondergang gebrachte muziekinstrument, tegen den onaandoenlijken heer Wagemaker, l jaar gevangenisstraf. Heel erg sterk leek echter meneer de Officier niet in zijn betoog en het zal ons meevallen indien een veroordeeling volgt. Uitgeest. DE HAAN VAN PETRUS ZAL NU GEEN BRAND, MAAR VICTORIE KRAAIEN! In veel beter conditie dan op 16 Juni verscheen de heer Petrus Tromp van Uitgeest voor het edel achtbare meervoudig strafcollege! Toen was hij de sigaar en van zijn vrijheid beroofd, verdacht in den nacht van 12 April getracht te hebben een vat Jan doedel te hebben ontvreemd, ten nadeele van den grossier Schoenmaker. Thans was Petrus zoo vrij als een leeuwerik in de lucht, inplaats van een ka nariepietje in een kooitje en nog in een lecliik kooi tje! Want daar was verschenen 'n expert, n soort Dokter v. Ledden Hulsebosch, da super spoorzoeker, 'n zekere heer Viëtor en deze had deskundig uitge maakt, dat de schoen van Petrus, waarvan Tilstra, de rijksveldwachter, een gipsafdruk had gemaakt, niets had te maken met het voetspoor op de plaats des raisdrijfs gevonden. En deze conclusie beroofde den ar men heer Officier van het laatste stukje grond, zijn "AKKERTJES" een ideaal middel Hoeveel vervelende kwaaltjes zijn er niet, die voor vrouwen echte dag-bedervers zijm een opkomende migraine, zoo'n nare zenuw hoofdpijn, die U blijft kwellen, telkens ierugkeerende zenuwpijnen, die maar niet verdwijnen willen, of andere klachten op gezette tijden, die U het leven vergallen. Voor èl die gevallen helpen "AKKERTJES" wondersnel. Ge zult het zelf ondervinden. Neemt ze in huis. Misschien kunnen ze U reeds vannacht goed van pas komen bijt Hoofdpijn, Kiespijn, Spierpijn,Zenuwpijn, Rheumatische pijnen, Lendenpijn, Vrou- wenpijn, Migraine, Onbehaaglijkheid. Overal verkrijgbaar. Per 12 stuks 52 cent Volgens recept van Apotheker Dumont AKKER.CACHETS waarop zijn dagvaarding was gebouwd en moest hij met den dood in het hart, vrijspraak vragen wegens gebrek aan bewijs, tot genoegen van Petrus, wiens breede borst zwol van trots en van zijn verdediger, mr. N. van Leeuwen, die wel gedacht zal hebben:. Die slag is nu weer eens mijn, Edelachtbare! Z w a a g. HIER MOEST DE NEUSKNIJPER IN GEBRUIK WORDEN GESTELD. De tuinder Cornelis Martinus Kareis uit Zwaag, 'n lange, slungelachtige verschijning, had zich zedelijk misdragan op een meer dan schandelijke manier. Zijn zaak werd met gesloten deuren behandeld na tuurlijk, dofth gelet op de feiten, omschreven in de met weerzin en gedempte stem door den Officier voorgedragen dagvaarding, zal het ons niet verba zen, indien te^en dezen vuil pruimer een jaar lik- logies is gerequireerd. In de namiddagzitting compareerde nog zoon on smakelijk exemplaar, de besteller Ariën Zaal uit Hoorn. In dit geval werd o.m. ook de psychiater Dr. Engelman uit Heilo gehoord. DE ALKMAARSCHE ZONDAARSBANK GENIET EEN INTERNATIONALE VERMAARDHEID. Zelfs in Griekenland is het Alkmaarsche bokke- bankie populair. Zooals bleek uit het feit dat zekere Willem Griek, een gunsteling van de reclasseering, die helaas het pad der zonde weer had betreden voor de reclas^eringsstroom der genade ten volle over hem was üUgestort en die thans het zwaard van Damocies op zijn schuldig hoofd voelde neder- vallen. Het voorwaardelijk vonnis zal op hem wor den ten uitvoer gelegd, ter zijner beschaming en ter waarschuwing van anderen, die onzuiver in de leer zijn. Rustenburg. EEN TWIJFELACHITGE REPRESENTANT DER BROEDER-, BOKKEM-. BESSEN- EN KRENTE- BOLLENSTAD. Iedere boef heeft zoowat zijn speciaal nummer, waarin hij uitmunt. De een is een model krakies- maker, de ander een volleerde zwijntjesjager, een derde 'n gehaaide zakkenroller, maar de kleine krullebol Joh. Jac. Veer, 'n 22-jarige schildersknecht te Hoorn, munt uit in het gappen en ledigen van damestaschjes! Deze kleine schavuit, die reeds als roover van damestaschjes zijn proefstuk had afge legd en toen voorwaardelijk was veroordeeld, behoor de ook tot de mispunten, die het voorrecht van een dergelijke consideratie, die men 'n 30 jaar terug be lachelijk en sentimenteel zou hebben gevonden, hadden verspeeld en door het begaan van een ander strafbaar feit gedurende hun proeftijd, opnieuw in de greep der Justitie waren geraakt. Hij bevond zich thans in voorarrest, als gevolg van een ram- passerij van verschillende damestaschjes en zich daarin bevindende portemonnaies, inhoudend pas munt, gedurende een balavond in het café van den heer Kok te Rustenburg, waaraan ook deel narpen Neeltje Bas uit de Blauwe Reigerspolder, Divera Koopman uit Ursem, Trijntje Zomer uit Stompeto- ren, Agatha Stroomer uit Ursem, die zich aan de edele en elegante kunst van de muze Terpsichore hadden gewijd en voorzien waren van de traditio neele taschjes, inhoudende neus- en schoonheids- npparaten, waar ook de landelijke Dulcinea's het niet meer buiten kunnen stellen. Al deze dametjes waren het welkome slachtoffer van Jantje de krul lebol. Hij wist de onbeheerde buit handig weg te pikken, van den inhoud te ontdoen en de taschjes uit het openstaande raam van het café te werken, tot hij eindelijk bij 'n paar danseurs, de landbou wer Willem Muntjewerf uit de Beemster, de adonis van Agaat Stroomer en Piet Bakker, 'n Ursemmer timmerman, de eigolo van Trien Zomer, werd ge snapt. Willem hield zich toen of hij teut was, maar zijn comediespel was niet volmaakt en de jongens lieten zich niet door den snaak om den tuin leiden. Thans bezetelde hij de zondaarcanapé, zorgvuldig bewaakt door een geuniformde dienaar der gerech tigheid en bestaard door den Officier van Justitie, die hem van haver tot gort kende, zijn smoesjes nam voor hetgeen ze waard waren en 1 jaar gevan genisstraf requireerde. Mr. N. van Leeuwen, verdediger van vingervlugge Wimple, achtte de voorgewende dronkenschap nog niet zoo uit de lucht gegrepen en vroeg met een stalen gezicht het opleggen van een geldboete, een verzoek, waarom hij zelf inwendig wel zal hebben gelachen. Uitspraak bepaald op a.s. Dinsdag. Voorts de gebruikelijke hamerslag. Sluiting. NOODWEER TEISTERT VERSCHEIDEN STREKEN IN TURKIJE Regen- en hagelstormen hebben in verschei den streken van Turkije het verkeer onderbro ken en groote schade aangericht. foon bijna van hem weg en kirde een klagelijk „hallo" in de spreekbuis. Mijnbeer Hesse wacht te geduldig terwijl zij luisterde, en op zijn beurt verklaarde hij de verzaligde uitdrukking van haar gezicht verkeerd door te meenen. dat ze in verband stond met de komst van den gehei men Morcoviaanschen gezant. Met één slag wer den zin illusies verstoord. „Zeker, ik zal er in tien minuten zijn", lispel de mevrouw Hesse. „Endag.tot dodelijk Zij plaatste den hoorn weer op het toestel en wendde zich tot den heer Hesse. „Dat was die Raith. Zij is er eindelijk toe ge komen. Zal ik er maar heengaan en haar wat helpen? Er is zoo veel te beredderen zij wil me niet graag storen maar in het belang van de liefdadigheidzal ik maar gaan? Zeg het nou zelf eens?' Mevrouw Hesse was natuurlijk al vast be sloten en verdween in de slaapkamer om uit te maken, welke van de onlangs aangeschafte Pa- rijsche gruwelijkheden haar het minst kleedde. En toen zii dat gedaan had hulde zij zich daarin om haar debuut te maken bij 'die van Raith', zonder op het teleurgestelde uiterlijk van haar echtvriend te letten. „Maar liefste", pleitte mijnheer Hesse. En hield toen op. Hii was van plan geweest in het midden te brengen, dat als hij veertigduizend pond uitgaf om haar een geschenk te geven haar tegenwoordigheid bij de aankomst daarvan niet misplaatst zou zijn Gelukkig besefte hij nog juist op tijd. dat bij afwezigheid van zijn vrouw allerlei gezellige mogelijkheden voor hem openstonden Mevrouw Hesse was geheelont- houdster en haar echtgenoot ook, uit principe. van ziin vrouw; dit was een fortuintje, dat hij zich niet mocht laten ontsnappen. Zich voelend als iemand, die juist van den rand van een gapenden afgrond is weggetrok ken. zag hij zijn vrouw weggaan en drentelde toen op zijn gemak naar het balcon van hun suite, vanwaar hij neerkeek in Piccadilly, niet omdat hij dat zoo graag deed, maar om zeker te zijn, dat zijn vrouw ook werkelijk het hotel verliet. Terwijl hij zün auto stond na te kijken, viel hem een opmerking in, die vroeger op den dag door mijnheer Saohs. den juweelenexpert, ge maakt was en daarna niet lang meer uit de ge dachten van den millionnair was geweest. Let terlijk had de Pool gezegd: „Mijnheer Hesse. u neemt een groot risico op u. Zegt het u dan zoo weinig, dat de kolonel terug is en dat hij leeft van het stelen van kost bare steenen?" Een eigenaardige waarschuwing, en volgens mijnheer Hesse's meening volkomen ongegrond. Toch werd hij er door geïnteresseerd. Mijnheer Hesse stak een sigaret op en trach- te den lucifer op den achterband van een voor bijrijdenden wagen te gooien. Dat lukte hem. Inderdaad lukte hem altijd alles. Bij welke plei- zierige overpeinzingen hij zijn schouders op haalde en zijn gedachten vergenoegd liet ver wijlen bij de vraag, wat hij den kolonel of een anderen gemeenen boef, die hem in den weg kwam. zou doen. Ziin leven lang had hij vele boeven gekend. In sommige gevallen waren hun belangen ook de züne geweest, in andere aan de zijne tegenstrij dig. Maar dat verschil had geen invloed gehad op de resultaten. Mijnheer Hesse gebruikte hen,- zooals hij likdoornmiddeltjes gebruikte, alleen omdat hij ze noodig had. Die inval vermaakte hem een poosje. In wachten was mijnheer Hesse echter niet sterk. Na tien minuten ging hii zit ten en nam de telefoon op. Hij gaf een nummer, wachtte een paar seconden en legde toen zün sigaret weg als voorbereiding om te gaan spre ken. (Wordt vervolgd.) S goed met veertigduizend pond zou verminde ren, voelde de heer Hesse al bij voorbaat, dat de daarvoor verworven stilte de zoetste muziek was die ooit zijn ooren had gestreeld. In dien tijd was mevrouw Hesse bezig, zich langzaam maar zeker den toegang tot de meest uitgelezen kringen van Londen te koopen. En ofschoon een paar vestingen der aristocratie zich nog tegen haar verdedigden, gaf zelfs de allerondoordringbaarste toch al teekenen, de valbrug te willen neerlaten. Elk oogenblik zou de douairière gravin van Raith haar kunnen uitnoodigen, mee te helpen aan het organiseeren van haar aanstaande liefdadigheidsbazar, en de ziel van mevrouw Hesse vloeide ore rvan vreugde. Zij werd er stil van. De heer Hesse verkeerde in de meening dat die goede stemming van ziin vrouw iets had uit te staan met de smaragden. Het was een goed voorteeken, dacht hij, en hii keek biina ver draagzaam, als hij haar door hun suite heen en weer zag draven. Verdraagzaam, maar niet waardeerend Zelfs geen japon Worth of Pa- gun kon het hoekge van mevrouw Hesse's ver schijning afdoende verzachten. Vandaag deerde dat den heer Hesse net. Hij wachtte op het telefoontje, dat de komst van den miinheer uit Morcovië zou aankondigen, en was genegen de tekortkomingen van zijn echt- genoote door de vingers te zien. Gelukkig legde mevrouw Hesse den zucht van verlichting die haar heer en gemaal ontsnapte, toen de tele foon rinkelde, verkeerd uit. Ze griste de tele Het was mevrouw Hesse's tong, die haar echt genoot er van overtuigde dat het wel een aardi- go bezigheid zou zijn, een deel van de Moroo- viaansche kroonjuweelen te bemachtigen en •haar die dan aan te bieden. Bij gelegenheid kon dan, als de prijs hoog genoeg was, met dat cadeau een tijdelijke verzachting van de dage- lijksche plagerijen gekocht worden. En hoewel dit zonderlinge, vredesverdrag Hesse's bankte

Schager Courant | 1936 | | pagina 10