Democratie voert tot anarchie Donderdag 10 September 1936. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 10060 Scherpe anti-Joodsche uitspraken De gaszinker in de IJsselmeer hersteld De visscherij in het IJsselmeer Fransche arbeiders blijven solidair Raad Noordscharwoude DICTATUUR LEIDT TOT EEN HOOGERE GEMEENSCHAPSORDENING Gisteravond heeft Hitier nog het woord ge boerd op het partij-congres te Neurenberg Hij hied een kuituur-politieke rede, waarin hij o.a. zeide, dat men er niet aan kan twij felen, dat men op het oogenblik im het midden van een van de grootste conflicten leeft, welke ooit de mensohheid hebben geteisterd. Een on dragelijke spanning drukt op de volkeren. De oplossing komt niet overal tegelijk. Doch het verband is duidelijk te zien. Het internationale van het conflict ligt. in het in ternationale van de oorzaken. Aan de hand van de geschiedenis bewees de Fuehrer, dat de politieke leiders zelden den waren zin der dingen begrepen Hij i>childerde verder den weg van den mensch van individu via familie tot staat en wees erop, dat voor het bestaan van den staat de autoriteit van den staat noodzakelijk is lBe geestelijke grondslag voor de anarchie, Is de democratie Geen staat is door de hui dige democratie ontstaan, doch wel dan ken alle groote staten hun ondergang aan de democratie. Deze democratie voert tenslot te tot de anarchie. Het autoritair principe voert steeds weer tot den staat. B.w.z. lot een hoogere gemeenschapsordening. Het is evenwel duidelijk, dat deze hoogere ge meenschapsordening alleen dan dragelijk is, als de heerschende autoritaire wil uitgaat van het ras van deze gemeenschap zelf. De Fuehrer wees er vervolgens op, dat het doel van het bolsjewisme is het organische .volksras uit te roeien en het te vervangen door het Joodsche element, dat vreemd is aan het Arische ras. Hierin ligt ook de internationaliteit van het probleem. Evenals in Rusland 08 procent van de leiders der Sovjet- en boerenrepublie ken Joden ziin, zoo ziet men ook in Spanje het uitroeien van het volksche element, deels door daar wonende, deels door het uit andere landen geïmporteerde Jodendom. 'Na te hébben uitgeweid over het tyrani- seerende karakter van het Jodendom zeide Hitier, dat waar dit optreedt als begunsti ger van de kuituur, steeds sprake is van een zakelijke uitbuiting. Be groote kidtu- reéle scheppingen zijn steeds een uiting geweest van den autoritairen wil, welke de menschélijke gemeenschappen heeft ge schapen en geleid. Be autoritaire wil was steeds de grootste opdrachtgever voor de kunst. Vervolgens sprak de Fuehrer over het nut van de menschelijke cultuur-prestaties en zeide dat de Europeesche landen zoo nauw verwant zijn. dat de kuituur-prestaties van de een be grip vinden bij de ander. Zij zijn een uiting fran het bestaansrecht van de volksgemeen schappen. Hierna ging spr. over tot de kutureele zen ding van het nationaal-sooialisme. Hierdoor is Een mooi succes voor van Wie- nen's duiktoren. Na ongeveer 2^ maand van moeizamen arbeid is men er thans in geslaagd met behulp van [Van Wienen's duiktoren ook het tweede lek in den in het Noordzeekanaal gelegen gaszinker ider gemeente Velsen te herstellen, nadat reeds perder het eerste lek was gerepareerd. Woensdagmiddag is de leiding onder druk gebracht en toen bleek dat de spanning niet te rugliep was het bewijs geleverd, dat zich geen verdere breuken in de gasbuis bevinden. Het ver iflere werk, dat thans nog voor van Wienen's iduiktoren overblijft is het maken van een flexi bel gedeelte in de in den zinker gelegen buis van 'de waterleiding. Dit is noodig omdat men span ningen in deze buis heeft geconstateerd, die Oorzaak zouden kunnen zijn, dat ook deze buis zou breken. Deze spanningen zijn ontstaan door idat deze buis niet gelijkmatig in den zinker rust Vermoedelijk zal dit laatste gedeelte van het jverk einde volgende week gereed komen. Zoo js het werk in IJmuiden voor de vinding van den heer van Wienen een groot succes gewor den. Het is gebleken, dat ook voor het zoeken naar breuken in een diepen onder water en in iden bodem liggende leiding het merkwaardige instrument met succes gebruikt kan worden. een einde gemaakt aan het spel der vrije krach ten, dat door de democratie is ingeleid en de tijd van gemeenschappelijke prestaties en ge meenschappelijke wederopbouw De periode van de kunstdwaasheid is in Duitschland beëindigd Wij willen in de kunst klaarheid, doelmatigheid en uit deze beiden ontwikkelde schoonheid. In een ieuw opkomend geslacht zien wij beleven in hun lichamelijke schoonheid een ware, nieu we kunst. Op kultureel gebied zullen zij, die meegehol pen hebben of nog mee willen helpen de kutu reele basis te scheppen voor politiek verval geen kans meer krijgen. Tot slot zeide de Fuehrer, dat de eenig waar achtig onovergankelijke belegging van de menschelijke arbeidskracht en arbeidsprestatie de kunst is. RESULTATEN OVER HET JAAR 1936 's-Gravenhage 10 September De afdeeling visscherijen van het departement van land bouw en visscherij deelt het volgende mede omtrent de kustvisscherij en de visscherij in het IJsselmeer, waarbij de tussc'hen haakjes ge plaatste cijfers betrekking hebben op de 'maand Juli 1935 In de Lauwerzee en den Dollart, de Wad denzee en het niet-afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten werd de visscherij minder druk uitgeoefend dan in Juli 1935. De geldelijke uitkomsten der visscherij in de Lauwerzee en den Dollart en het IJsselmeer waren beter, die in de Waddenzee en het niet- afgesloten gedeelte van de Zuiderzee en de Zuid-Hollandsche stroomen en zeegaten daar en tegen slechter dan in Juli van het vorig jaar. De hoeveelheid en opbrengst der aangevoer de visch bedroeg volgens voorloopige opgave in den Waddenzee en het niet-af gesloten gedeel te van de Zuiderzee 2.145.660 (2.583.859) kg. MET DE SPAANSCIIE REGEERING Parijs Gistermiddag heeft het bestuur van de C.G.T. vergaderd. Na de vergadering werd een communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat de Fransche arbeiders besloten zijn hun solidariteit met hun Spaansche makkers te handhaven en het leed van den burgeroorlog welke door de leiders van de opstandelingen en de fascistische krachten is gewild, te ver zachten. De Fransche arbeiders weigeren te buigen voor buitenlandsche eischen. die soli dariteitsbetuigingen willen verbieden. De CGT blijft trouw aan het volksfront en blijft solidair met alle formaties, welke dit vormden en met de regeering, welke het resultaat hiervan is. Verder wordt verklaard, dat de Fransche regeering zal worden verzocht tezamen met de regeering van de overige democratische landen de neutraliteit nader te bespreken en zoo snel en f 19.636,(f 30.685,in het IJsselmeer 505.156 (345.239) kg. en f 202.179,- - 'f L68.313) In het IJsselmeer leverde de aal visscherij met dwarskuil kwakkuil en kornet bevredigde vangsten op, doch de aal bleef klein van stuk terwijl de prijs niet hoog was. De visscherij met aallijnen verliep, op een enkele uitzondering na(, eveneens bevredigend. Met aalfuiken werd weinig gevangen. Met de bestaande botnetten werd, evenals met de kuilen wat meer bot ge vangen dan in de vorige maand. De bot was klein van stuk, doch bracht doorgaans een goe den prijs op. Voorts werd nog wat baars, blei, karper, snoekbaars, voorn en winde gevangen terwijl jonge spiering veel voorkwam In de waddenzee en het niet-afgesloten ge deelte van de Zuiderzee was de kommenvis- scherij niet meer loonend. De ansjovis-vissche- rij leverde dit jaar slechts ruim 400 ankers op De botvisscherii gaf met alle soorten vischtui- gen onbevredigende resultaten. De aalvissche- rii aan de Noordzijde van den Afsluitdijk lever de nog slechts kleine vangsten op. De vissche rij op garnalen, welke gekookt werden afge leverd, werd wegens onvoldoenden afzet slechts door enkele visschers van Texel en Den Helder uitgeoefend. De visscherij op garnalen voor de Amsterdamsche markt was van zeer weinig be teeken is. Voorts werd nog geviseht. op gar nalen voor de drogerij. Op consumptiemosse- len werd niet geviseht, terwijl de visscherij op mosselen voor eendenvoeder door 10 motor vaartuigen van Wieringen werd voortgezet. Er waren weinig mosselen te vangen. De visscherij op alikruiken bleef van zeer weinig beteekenis. DE WELDADIGHEIDSPOSTZEGELS EN PRENTBRIEFKAARTEN VOOR HET KIND Verdeeling der opbrengst - Er wordt bijna f 140.000 uitgekeerd Na verkregen goedkeuring van den minister van binnenlandsche zaken zal de Nederlandsche bond tot kinderbescherming dezer aan de deel- gerechtigde instellingen het haan* toekomende aandeel in de opbrengst overmaken. Uitgekeerd wordt aan 348 instellingen voor kinderbescherming tezamen f 139.775.84 (vorig jaar f 122.116.45). De Raad dezer gemeente vergaderde Woensdagavond te acht uur in het Raadhuis. Voorzitter de heer Jhr. A. L. van Spengler, burge meester. Secretaris de heer IC. G. Reinders. De heer Ootjers was afwezig, doch kwam later ter vergadering. Voorzitter opende de vergadering, waarna hij eenige woorden sprak naar aanleiding van de verloving van H. K. H. Prinses Juliana. Voorzitter leest de door H. K. H. Prinses Juliana en Prins Bernhard gesproken redevoeringen door de radio voor. Voorzitter stelde voor, namens den gemeenteraad van Noordscharwoude telegrafische gelukwenschen aan te bieden aan het verloofde paar. Aldus werd besloten. Hierna werden de notulen vastgesteld. Hierboven een staking in de montagehallen van de reusachtige Fransche F ar man-automo biel- en vliegtuigenfabriek te Parijs om sym pathie te betuigen met de geestverwanten in Spanje. In spreekkoor riepen de stakrs: Geen kanonnen en vliegtuigen voor Spanje mogelijk den vodkenbondlsraad bijeen te doen roepen. Tenslotte wordt van alle Fransche arbeiders gevraagd met minstens een uur loon bij te dra gen in de kosten van de CGT om het werk van solidariteit ten uitvoer te brengen ten aanzien van de Spaansche vluchtelingen. Ook wordt in het communiqué nog gewezen op schenden van de collectieve contracten door de werkgevers en wordt van de regeering ge vraagd maatregelen te nemen, dat de wet door allen wordt geeerbiedigd. De secretaris-generaal Jouhaux verklaarde aan de pers na het publiceeren van het com muniqué, dat de CGT niet derol van scheids rechter wil vervullen. Het parlement moet deze rol spelen en de CGT is te democratisch om dit to vergeten. Ingekomen stukken. Aanwezig was het verslag van de commissie voo. de Malariabestrijding in Noordholland en dat van de Keuringsdienst voor Waren te Alkmaar over 1935. Verder het verslag over den toestand der Provincie. De heer E. Bos berichtte zijn benoeming tot dood graver der gemeente aan te nemen. De R.K. gymnastiekvereen. D.V.V. betuigde haai dank voor de beschikbaarstelling van het gem. Sport terrein. Namens de zangver. „St. Caecilia" was een dankbe tuiging ingekomen voor de door de gemeente be schikbaar gestelde prijs voor het gehouden zangcon cours. Goedgekeurd was van Ged. Staten terugontvangen de wijziging der begrooting 1935. Idem de verordening op de heffing van 75 opcen ten op de gemeentefondsbelasting en het besluit van den Raad om f2000.— te leenen voor kasgeld ten be hoeve van de gem. lichtbedrijven. De Raad besloot, de geldende strafverordeningen voor vijf jaren te verlengen. Goedgekeurd was het besluit tot heffing van een straatbelasting. Naar aanleiding van het schrijven van den dood graver vraagt de heer Kwadijk eenige inlichtingen. In de dankbetuiging staat n.1. dat de benoemde gaar ne zal vernemen wat zijn werkzaamheden zullen zijn. Dit is een wel wat eigenaardige manier, te sol- liciteeren naar een betrekking en niet te weten wat men doen moet. Voorzitter zeide, dat B. en W. dit anders hebben opgevat, nl. dat de doodgraver vanaf den aanvang zijn werk goed wil doen en daarom nog eenige in lichtingen .vraagt, welke hem inmiddels zijn ver strekt. B. en W. zullen t.z.t. met een voorstel voor een instructie komen. Hierna werden bovengenoemde stukken voor ken nisgeving aangenomen. Ten aanzien van de opnieuw ter vaststelling opge zonden rekening 1934, werden nog eenige opmen- kingen gemaakt door Ged. Staten. Aan deze op merkingen zal uitvoering worden gegeven en werd de rekening aldus vastgesteld. Het N. Holl. Landbouwcrediet verzocht de bijdrage te willen overmaken van het Middenstandsborgstel- lingsfonds. B. en W. stellen voor, aan dit verzoek te voldoen en bij suppl. begrooting de bijdrage be schikbaar te stellen. Het gaat om een uitgave van f 0.15 per inwoner. Het totaal bedrag is f 300.60. Caféhouders adresseeren. De afd. Schagen en omstreken van den Ned. Bond van Koffiehuis-Restauranthouders en Slijters ver zocht den Raad de personeele belasting voor koffie huizen e.d. te verlagen, voor wat betreft de huur waarde en biljarts. De Kamer van Koophandel had een dergelijk ver zoek gezonden, alleen betreffende de huurwaarde B. en W. merken ten aanzien van het tweede ver zoek op, dat reeds twee jaar geleden een dergelijke verlaging is toegepast. Ten aanzien van het eerste verzoek zegt voorzitter, dat de huurwaarde reeds verlaagd is, waardoor uit gesloten is de aanslagen voor de biljarten te verla gen. Voorgesteld wordt, de verzoeken voor kennis geving aan te nemen. Aldus besloten. Brandweer. Van het gemeentebestuur van Alkmaar was een schrijven ontvangen, houdende een aanbieding van een gemeenschappelijke regeling voor de hulpverlee ning bij brand. De gemeente Alkmaar stelt voor, dat door Noordscharwoude een vaste jaarlijksche vergoe ding wordt gegeven van f 40. Verder voor het ge bruik van het materiaal, automobielspuit, le uur zonder dienstdoen f 20, eerste uur met dienst doen f 40, volgende uren f 20. Voor een vierwielige motor brandspuit: eerste uur zonder dienst doen f 15, 1ste uur met dienst doen f 20, volgende uren f 15. Voorzitter merkte op dat van regeeringswege al meer is aangedrongen op een gemeenschappelijke regeling. Spr. releveerde de voorgeschiedenis van dit voorstel van Alkmaar. B. en W. zijn niet afkeerig van het elkaar hulp verleenen, zooals reeds door de gemeenten aan den Langendijk wordt toegepast. Het college heeft niet gedacht aan een regeling als door Alkmaar wordt voorgesteld, n.1. waarij moet wor den betaald voor gebruik van materiaal, hetgeen heel billijk is, maar dat bovendien nog f 40 per jaar moet worden betaald, wanneer geen hulp wordt verleend. Zonder regeling zullen de bovengenoemde bedragen voor hulpverleening resp. f 80 en f 100 en f 60 en f 85 zijn. B. en W. meenen niet te mogen voorstellen tot de gemeenschappelijke regeling toe te treden. Naast de plaatselijke brandweer met de brandkranen en de motorspuit van de gem, lichtbedrijven, kan men re kenen op de motorspuit van Heerhugowaard, terwijl bij eventueelen ernstige brand de hulp van Alkmaar kan worden ingeroepen. B. en W. achten het beter de f 40 in de gemeentekas te laten. De heer Duijves zeide, zich best met het prae-ad- vies te kunnen vereenigen. Ook de andere raadsle den gingen er mee accoord. Capitulanten. In verband met de invoering van het capitulan- tenstelsel werd voorgesteld de verordening op de eischen van benoembaarheid der veldwachters te wijzigen, zoodanig dat wordt voorkomen dat bij be noeming van een capitulant tot gemeenteveldwach ter, deze niet direct in het genot wordt gesteld van een of meer periodieke salarisverhoogingen, wegens elders doorgebrachte dienstjaren. Dit voorstel werd aangenomen. Aanbieding gemeenterekening 1935. Hierna bood Voorzitter namens B. en W. de ge meenterekening 1935 aan, sluitende voor den ge wonen dienst met een totaal aan ontvangsten van f 131.956.57, uitgaven f 129.446.12, batig saldo alzoo f 2510.45. De kapitaaldienst vermeldde in ontvang sten f 21905.S7, uitgaven f 21325.87, batig saldo f 580. Dit stemt, aldus voorzitter, niet tot teleurstel ling. Voorz. spreekt den wensch uit, dat ook 1936 niet met een nadeelig slot zal sluiten. Het is geen verdienste van B. en W. of van den burgemeester of van den raad, dat de rekening met een voordeelig slot eindigt. Alle uitgaven worden opgelegd. Maar dit neemt niet weg, dat zoowel B. en W. als de Raad zich rekenschap geven een wijs beleid en een zuinig beheer te voeren. Spr. uit den vurigen wensch en de hoop, dat de Raad zich verder in dezen lijn mag voortbewegen. In de commissie van onderzoek der gemeentereke ning en die der andere diensten werden aangewe zen de heeren N. Kooij, A. Kwadijk en Alb. Barten, die hun benoeming aannamen. Vastgesteld werd hierna het kohier van de straat- belasting 1936, tot een totaal bedrag van f 2135.74, Het kohier van de Hondenbelasting vermeldde 72 honden met een totaal bedrag van f 350. Bij de rondvraag vroeg de heer Kwadijk naar een „geval Koopman", 't Schijnt dat 't kind waarvoor de raad heeft besloten, dat dit naar de school voor buitengewoon 1. o. te Alkmaar zou gaan, nog niet ter school gaat. Voorzitter antwoordde, dat het aan de ouders vrij staat, het kind naar school te zenden. Er zijn maat regelen getroffen door B. en W., dat het schoolgaan verzekerd is. Niets meer aan de orde zijnde volgde sluiting.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9