Vervolg kwestie- San Sebastian onder vuur Raad Oudkarspel Boosema Twee dooden bij motor-ongeluk Uit Spanje Noodlanding militair vliegtuig Opstand in Portugal i Felle vuurzee le Lith Groot Jutiana-Bal Verlichting en Bal-Champêtre OPE.ILIG TEflHUSMItiG Floralia» tentoonstelling Opening Zondag Marktberichten. EEN ULTIMATUM VAN DE OPSTAN DELINGEN OM DE STAD VÓÓR 12 UUR OVER TE GEVEN Gisterochtend hebben een drietal vliofftuigon Óer opstandelingen over San Sebastian Bevlo gen en strooibiljetten omlaag geworpen, waarin de stad 48 uur wordt gegeven om zich over le geven. Deze termijn loopt dus Zondagochtend af. In de strooibiljetten worden de vreemdelin gen en de burgerlijke bevolking uitgonoodigd de stad te verlaten. Op order van den Fnin- schen ambassadeur werden het personeel van het Fransche consulaat en de Franscho burgers uitgonoodigd gisterenmiddag San Sebastian te verlaten en aan boord van den uit Saint Jean do Luz aangekomen torpedojager te gaan. Een honderdtal Franschen bobben echter geweigerd de stad te verlaten. Een groot gedeelte der bur gerbevolking treft voorbereidingen voor de vlucht, Vrachtauto's trekken geregeld door de straten van San Sebastian en brengen een groot aantal personen naar Bilbao. Ook de in de ha ven geankerde schepen nomen elk oogenbük pas sagiers op. De winkels worden telkens weer bezocht door extremistische leden der volks front-militie. De handelaars zijn verplicht alle drie dagen hel bedrag hunner verkoopen op de bank te storten die de aldus afgedragen gelden naar Bilbao overbrengt. Naar wordt medege deeld zijn alle voorraden munitie en een hoe veelheid petroleum, die zich in do haven van Pasajes bevonden naar Bilbao overgebracht. De anarchisten hervatten hun actie. Ont stemd over hot feit dat gouverneur Ortea de gij zelaars naar Bilbao hoeft laten vertrekken, heb ben zij uit een aantal huizen nieuwe gijzelaars gebaald en verklaard, dat indien ook deze wor den weggezonden, er ernstige incidenten zou den plaatsvinden. Het plaatsje Hcrnani is bijna geheel ont ruimd en de vromvon en kinderen stroomen naar San Sebastian. Gisteren werd Hernaui opnieuw gebombardeerd, doch er is geen enkele granaat op San Sebastian gevallen. De troepen dor opstandelingen omringen San Sebastian geheel en naar het schijnt al de stad hun niet meer kunnen ontgaan. Do opstandelingen ver tragen slechts hun aanval op de stad teneinde de burgerbevolking in staat te stellen naar Bil bao te vluchten, ofschoon de opstandelingen den weg van San Sebastian naar Bilbao onder vuur houden. LOCOMOTIEF ONTPLOFT Boedapest Op het station Magyerkurt is een locomotief ontploft, waardoor de machi nist en de stoker otrt het leven zijn gekomen. Do Raad dezer gemeente vergaderde Vrijdagavond (c 8 uur in het gemeentehuis. Voorzitter de lieer A. J. Wijnveldt, burgemeester, tevens secretaris. Alle leden waren aanwezig. Voorzitter opende de vergadering met woorden van welkom. Mededeelingen. De. Voorzitter deelt o.a. mede, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken dc verloving bericht van H. K. H. Prinses Juli&na met Bernhard von Lippc— BicstOrfeld. In verband hiermede zullen, op verzoek van de Regeering, dc school en het gemeentehuis morgen gesloten zijn en van de openbare gebouwen dc driekleur wapperen, omdat dc Regeering heeft be sloten den 12en September 193G als een algemeone gedenkdag te beschouwen van het feit der verloving. Ook zijn dc ingezetenen bij bekkenslag verzocht tot vlaggen. Ik hoop, dat algemeen daaraan gevolg zal Worden gegeven. Terwijl de raadsleden, behalve de heer Borst, zich van hun zetels verheffen, spreekt Voorzitter eenige sympathieke woorden n.a.v. deze gewichtige gebeur tenis. Op zijn voorstel werd besloten een telegrafische gelukwensch te zenden. De heer Borst verklaarde zich hier tegen. Het gemeentebestuur van Alkmaar stelde voor, een gemeenschappelijke regeling aan te gaan voor de hulpverleening bij brand, evenals aan meerdere ge meenten is voorgesteld. Voorzitter gaf een toelichting van dit schrijven. Het materiaal van onze gemeente is echter zeer zeker voldoende. Ook de Brandraad was deze mecning toe gedaan. Voor do brandkranen wordt evengoed al i 105 per jaar betaald. De andere gemeenten vcrlcenen ook hulp. B. en W. stellen voor, geen regeling aan te gaan, waartoe wordt besloten. Aanwezig is het verslag van de teekenschool te Zuidscliarwoude. Uit deze gemeente hebben 5 leer lingen de school bezocht, waarvoor f 47.52 is verschul- digd. De personeele belasting voor café's enz. Adres van de afd. Schagen van den Ned. Bond Van Koffiehuis-, restauranthouders en slijters, hou dende verzoek om de belasting op de biljarts te doen .verdwijnen of den grondslag te verminderen. Voorzitter herinnert er aan dat de huurwaarde is teruggebracht tot 1/3. De meerderheid van B. on W. stelt voor, geen verlaging der grondslag biljarten toe te staan. Zij acht dit niet verantwoord. Behalve de caféhouders zijn er nog vele anderen, die het moei lijk hebben. Verder moet er rekening mee worden gehouden, dat de opcenten hier laag zijn, n.1. 25. De heer Bakker zeide, dat de caféhouders het tvioeilijk hebben. Als aanstonds de opcenten 125 zijn, kost. 1 biljart f 45. Er is heel weinig te doen in de café's. Daarom stelt spr. voor, de grondslag te ver lagen tot f 10. Na eenige besprekingen werd met 4 tegen 3 stem men het voorstel van den heer Bakker om het be drag der grondslag tc verlagen van f 20 op f 10 aan genomen. Tegen stemden dc heeren Kostelijk, de Boer en Bommer. Op het strand te Huisduinen Geen persoonlijke ongelukken. Den Holcler 11 September Gistermiddag omstreeks half vier bemerkte de luitenant vlie ger 2de klasse Hoekstra, die met fcijn Fokker C 5 toestel no. 037 van Söesterberg boven Den Heider cirkelde dat zijn motor afslóéit. Na êen vrij lange glijvlucht gemaakt te hebben* besloot dc vlieger op het strand bij Huisduinen een noodlanding te maken* Hèt toestel kwatn gun stig neer tusschen de strandpalen 1 en 2_on taxido uit in dc richting Huisduinen. Het plan van den vlieger was het toestel öp het strand te laten uitloöpon hierbij kwam een wiel echter mot een strandpaal in botsing. Het wiel knapte af, waardoor het toestel omsloeg en met de neus in bet zand terecht kwam. Het voorstel, de linkervleugel en het rechtervoorlicht werd daarbij ernstig beschadigd. De vlieger kwam er zonder letsel af. Personeel van het vliegveld „De Kooi" zal het toestel bergen. Een duistere geschiedenis aan boord Van de „Spes Mea" Stuurman wegens verduistering van geld gearresteerd. Groningen Op 6 juli van dit Jaar voer bet motorschip „Spes Men" uit Groningen door de Zeeuwsche wateren. De 56-jarige kapitein R. Steenbergen is onderweg op onverklaarbare wijze- over boord gévallen en verdronken. De 41 jarige stuurman H. R. D. afkomstig uit Delfzijl, bleef aan boord met nen kleine jongen, een fa^ milie-lid van den kapitein. Toen na hèt ongeval een broer van den kapitein hét schip overnam bleek, dat er geen geld aan boord was. Bij na vraag beweerde de .stuurman dat hij geen geld op hot schip had aangetroffen Hü had het geldkistje van dén kapitein doorzocht en toen hij er geen geld in had gevonden, het overboord gegooid. De vader van den overleden kapitein heeft van dit geval aangifte gedaan bij de Po litie met het gevolg dat de stuurman thans te Groningen is aangehouden, verdacht van ver duistering. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. Het onderzoek in deze zaak is nóg gaande JAPANSGHE ARBEIDERS MOGEN GEEN LID ZIJN VAN DE ARBEIDS-UNIE Tokio Het Japanscbe Ministerie van oor log heeft gelast, dat alle arbeiders in de mili taire bedrijyen moetèn bedanken voor het lid maatschap van de arbeiders-unie en zich moe ien vereenigen in een nationaal front tegen het Bolsjewisme. Vele duizenden arbeiders hebben deze opdracht gehoorzaamd en men acht dit den nekslag voor de arbeiders-unie. welke be schuldigd wordt van Bolsjewistische sympathie ën. Tuinbou wonderwijs. Adres van het bestuur van de tuinbouwvereeniging „De Eendracht", houdende verzoek om gedurende het winterhalfjaar 1936—1937 gratis de beschikking te mogen hebben över oen verlicht en verwarmd school lokaal, ten behoeve van het tui nbomvon der wijs. I-Iet verzoek wordt ingewilligd. Voorstellen vaiv*Burgemeester en Wethouders. Besloten wordt de verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den veldwachter tewijzlgcn in verhand mot capitulantcn- regiement. Uitbreiding begraafplaats. Aankoop terrein. Hierna wordt aan de orde gesteld een voorstel van B. en W. om over te gaan tot aankoop van een terrein van A. Hart Hzn. alhier, ton behoeve van de uitbreiding der algemeone begraafplaats. Voorz. zeide. dat het hedoeling was, de hegraaf plaats in werkversrhafing te doen uitbreiden. Daarvoor heeft men pl.m. 4 snees noodig. Deze kan de gemeente koopen voor f 125.per snees. Er zullen pl.m. 50 werkloozen tc werk kunnen worden gesteld. Na een opmerking van den heer Kostelijk over den prijs, besloot men tot annkoop over tc gaan. Voorloopige vaststelling gemeenterekening 1935. B. en W. stelden voor over te gaan tot voorloopige vaststelling van de gemoenterekening 1935, slui tende met een voordeelig saldo van f 7030.35 voor den gewonen dienst en een voordeelig saldo van f 100 voor den kapitaaldienat. De heer Kostelijk rapporteerde dat alles in de beste orde was bevonden Spr. adviseerde tot goedkeuring over tc gaan. Vaststelling volgde. De rekeningen van gas. en electriciteitsbedrijf wer den vastgesteld op de bekende cijfers. De heer Borst verklaarde zich togen de rekening van het electriciteitshcdrijf, omdat hij het niet goedkeurde, dat f 10.000 aan de gemeenten werd uit gekeerd. Het moet ten goede komen aan het bedrijf. Nu hebben alleen de belastingbetalers er aan. Dan zou het ten goede komen aan het bedrijf. De heer Bakker was het hiermee eens, doch heeft dit hij de begrooting reeds verklaard. Voorzitter wocs op den noodtoestand, waardoor men tot dit besluit is gekomen, De rekening van het Burg. Armbestuur over 1935 gaf een nadeelig saldo van f 157.35. Deze rekening was in orde bevonden, rapporteerde de heer Dc Boer en werd dan ook goedgekeurd. Bij de rondvraag motiveerde de heer Borst zijn „zitten blijven" onder de rede van den Voorzitter, n. a. v. de verloving van Prinses Juliana. Het is zeer onverwachts jfckomcn, als een donderslag van helde ren hemel. In Amsterdam heeft de N.S.B. de Haken kruis vlag uitgestoken, daarom vond spr. 't volgens zijn principe te gewaagd om aan het verzoek om op tc staan tc voldoen. Weth. Bakker zeide, dat hij was opgestaan uit burgerlijke beleefdheid. Dc Prinses, die hij niet ken de, kon gerust een telegram van hem krijgen. De heer Kostelijk: Als je 't zelf maar niet beta len moet, zeker. (Gelach.) Daarna sluiting, waarbij de voorzitter mededeelde, dat er weer aanvragen waren gedaan voor baggcr- werk Spr. ried dc werkgevers aan, zich op te geven op do secretarie. Dan kan men weer een baggerre- geling aanvrager». ALKMAAR Voor het definitieve royement (Zié ook de vóórpagina van dit blad). Achterstaand communiqué werd ons door de af- deeling Alkmaar der S.D.A.P. toegezonden. Hoewel de daarin genoemde personen dus in feite zijn geroyeerd, zal toch nog een nadere procedure moeten vólgen, alvorens deze leden definitief uit de partij zullen zijn gestooten. Daartoe is tegen a.s. Donderdag een vergadering van de afdeeling Alkmaar der S.D.A.P. uitgeschre ven, waaróp als agenda-punten vóórkomen het voor stol tot róyement van Mevr. Hêlleman-**ardebol en de heeren Bakker en Bulens en als apart punt het royement van den heer Bönsenia. Gaat de vergadering met deze voorstellen accoord wat wel vrij zeker is te achten, dan staat de door dit royement getroffene nog beroep önen op het par tijbestuur. Daar echter de commissie van onder- zoek, welke royement voorstelde, bestond o.a. uit de heeren Vorrink, partijvoorzitter en Woudenberg, par tijsecretaris, zal een eventueel beroep zeker weinig baten. Door de verwikkelingen der laatste weken en het zoo goed als vaststaand aftreden van den heer Bon- sema als wethouder, mag met groote zekerheid wor den aangenomen, dat het ooilege van B. en W. een belangrijke wijziging zal ondergaan. Het is zoo goed als zeker uitgesloten dat de S.D. A.P. in staat zal zijn een gasohikte wethouder te leveren. Zou Mr. de Groot (11b.) een kansje wngsn? Londen Nar hier uit Gibratar wordt ve»* nomen, zou Donderdag een nieuwe muiterij heb ben plaats gehad op Portugeesche oorlogsbo dems en zouden gewapende opstanden zijn uit gebroken in verscheidene Portugeesche ga rul zoenen. De Portuffepsche legatie te Ronden ont kent. dat deze geruchten v.aarheid zouden be vatten. Ook uit Lissabon zelf wordt gemold dat alles rustig was gisternacht. Do oorsprong van deze geruchten ligt bij een niet geïdentificeerd radiostation te Barcelnna. dat mededeelde dat bloedige onlusten woedden in do straten \an Barcelona. Bestuurder begon plotse!ing te slingeren en vloog tegen de brug Pijler. Utrecht 12 September In den afgeloopen nacht te omstreeks tien minuten over half twee vond op den Leidscheweg in den tunnel bij hel Centraal station te Utrecht een motorongeluk plaats, dat aan twee personen het leven beeft gekost. Uit de richting keiden naderde met groo te snelheid een motorrijwiel waarvan de be sluurder bij den tunnel door tol nog toe on opgehelderde oorzaak plotseling begon te slingeren, waardoor hij tegen een steenen brugpiiler reed. Door den schok werd de duopassagier H terzijde geslingerd en was deze op slag dood. De berijder zelf. de ''eer de L. bleef zeer ernstig gekwetst met bloe denden wonden en vermoedelijk een zware hersenschudding liggen. Hij werd naar hel stads en academisch ziekenhuis vervoerd, waar hij een half uur na aankomst over leed. Dc motor werd zwaar beschadigd. Omtrent de oorzaak tast men volkomen in het duister. TWEE BOERDERIJEN IN DE VROEGE MORGENUREN AFGE BRAND. BRANDWEER STOND MACHTELOOS TEGENOVER DE VUURZEE. Lith, 12 Sept. Door tot nog toe onopgeheldoi'de oorzaak brak hedenmorgen omstreeks vijf uur brand uit in het achterhuis van de boerderij van den heer A. van Sonsbeels te Lith. Het vuur vond gretig voed sel in een groote hoeveelheid koren die daar opge slagen was en daar het dak met liet gedekt was stond het achterhuis in een minimum van tijd ia lichter laaie. Weldra sloeg hel vuur ouk over naar het voor huis en later ook naai- de naastgelegen boerderij van den heer A. van Schijndel. De brandweer van Lith stond tegenover dezen vuurzee machteloos. Beide boerderijen, benevens twee schuren en een hooi- en een korenmijt, een groote hoeveelheid graan en land bouwwerktuigen werden dan ook een prooi der vlam men. De bewoners konden zich gelukkig nog bijtijds in veiligheid stellen. Van den inboedel van v. Sons- beek kon niets, van.v. Schijndel slechts een klein gedeelte gered worden. De schade, waaromtrent nog niets vaststaat, doch die vrij aanzienlijk moet zijn, wordt door verzekering gedekt. De brandweer kon zich slechts beperken tot de nablussching die nog ""'T'mnn tiid duurde. Eenige en algemeenc kennis geving. Heden overleed, na een lang- lurig lijden, in de Stichting Vredelust" te Bergen op Zoom, •lijn geliefde Echtgenoot, Simon Koorn, 'en ouderdom van 41 jaai Uit aller naam, Wed. L .KOORN— Synnaesi 'chagen, September 1936. net E 163. Geboren: Marian, Dóchter van MARIE ZANDER en PIET KOSSEN. Nieuwe Niedorp. 11 September 1936. ZATE R D A O 12 SEPT. bij CORN. VIS Azn., Oud karspel. Aanvang 7 uur. Entrée 25 cent. Nieuwe Niedorp. Hedenavond 4 uur. te Oude Niedorp op IJ en 14 September Mooie collectie inzendingen van Bloomen, Huisvlijt. Land- en Tuin bouw en Fruit. 2.3") uui, door den WelKd. Heer Burgemeester v. Baar. De Tentoonstelling is geopend Zondag van 2.30—7 uur, Maandag 2.30- 6 30 uur. Beide dagen tijdens Tentoonstel- lint? en 's avonds B \L EN ATTRACTIE Ma:iU'!;i<ratond 9 uur Trekking der Verloting en VRIJ BAL. Alle uren zijn gerekend op nieu wen tijd. S C H O O H L R.K. Federatie van Begrafenisvereenigingen. Bovengenoemde Federatie vergaderde gisteren in liet Patronaatsgel touw te Warmanhuizen. De Voorzitter, de heer K. Mosch. opende de verga dering niet den christelijken groet en beet de aan wezigen welkom. de hoon uitsprekend dat deze ver gadering tot groei der federatie mag bijdragen. De nol uien werden door den secretaris, den heer D. Groen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken van de nfdeelingon Langendijk, Tuit'enhorn, Schoorl. Heerhugowaa-d Noord en Zuid, worden behandeld en voor kennisgeving aangenomen. Alleen bef sehHiven van den voorzitter van Schoorl werd nog nader hesumken en de houding van dien voor"<'tfer wordt noga' aan rritiek onderworpen. Rekeningen verantwoording van den penning meester. De hepr A. F. Meiler, geeft een overzicht van de ontvangsten en uitgaven, waaruit blijkt, dat een nadeelig saldo van f 10.59 aanwezig is, terwijl nog enkele nost'es bovendien moeten worden betaald. Alle afdeel'ngen ziin aansnrekdiik voor dit tekort en zul len dus on hun vemliehting worden gewezen. De secretaris hrengt vervolgens een keurig ver slag uit van de gehouden nronagmdatocht. Bij de rondvraag onnert de heer -T. Bruin van Bur- gerbrtig het idéé om in de toekomst meer nropaganda 'e maken met zoo weinig mogelijk kosten. Besloten wordt rlat het dageUlksch hes'uur met ver schillende nog niet aangesloten vereenigingen, con tact zal zoeken om eventueel on een ledenvergadering dier vereenigingen het nut van federatief werken uiteen te zetten. Na nog enkele opmerkingen van huishoudelijken aard. sluit de voorzitter met den chr. groet, de hoop uitsnrekend, dat ieder een waar propagandist mo ge zijn. Molenaar benoemd. In den ouden molen, welke nu in eigendom aan de gemeente toebehoort, is tot molenaar aangesteld de heer S. Meerehoer van Schoorl. NOORDSCHARWOUDE, 12 September. Schotsche muizen 1.20—1.50. grooten 1.G0—2.40, R. duken f 2.60—3, eigenheimers 1.60—1.70. bl. dito 1.00 —1.00, drielingen 2.20, uien 1 .20—1.60, drielingen 1.10—1.40, grove 190—2.20, gelen ep 3.304.30. Zilveruien f 5.60—6. peen f 1.20—1.30, kroten f 0.90— 1.20, roode kool f 1—1.70, witte kool f 0.80, gele kool f 1-1.10. BROEK OP LANGENDIJK, 12 September. Schotsche muizen f 1.401.70, grooten f2, R. du- ken f 2.80. eigenheimers f 1.30—1.70. bl. dito f 1 70— 1.90 uien f 1.301 60. drielingen f 0.901.20. grove f 1.90—2.20. gele nep f 3.90—4.50. peen f 1—1.10. sper- cieboonen f 36.50. snijboonen f 35.70. 3000 kg. kroten f 0.50—1.70. 35000 kg. roode kool f 1-2.24, 60.000 kg. witte kool f 0.80; 12000 kg. gele kool f 1 1.40, 500 kg. rammenas t 2.9. 1500 st. bloem kool f 6.40—11.10, 2e soort f 1.50 -2.60, 1500 kg. toma- 1 ten: A f 3.30—3.40, B f 3.80, C f 3, CC f 2.

Schager Courant | 1936 | | pagina 18