itnouoer De uitkomsten van de Schager Roosjes ijd in de Zuidpool Maandag 14 September 1936. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 10062 ALKMAAR als lid der S*D*A*P* geroyeerd* hebben succes! Proeven met diverse Wintertarwe rassen in Noord°Holland Om dc kroonschat van keizer Maximiliaan Ook zijn aanklagers Mevr. Helle- man-Hardebol en de heeren Bak ker en Bulens uit de partij ge- stooten. De Afd. Alkmaar der S.D.A.P. vergaderde Donder dagavond en gisteravond ter behandeling van een rapport, uitgebracht dor een Commissie, ingesteld door het Partijbestuur der S.D.A.P., tot het onder zoeken van beschuldigingen uitgebracht tegen wet houder Bonsema en betreffende andere misstanden in de afdeeling. De Commissie bestond uit de heeren Reinalda, Vorrink en Woudenberg. De vergaderingen stonden onder leiding van den heer Vorrink, Partij voorzitter. Aan het einde van de discussies vereenigde de vergadering zich met de conclusies van de Commis sie, waarbij wordt uitgesproken, dat de h.h. Bonsema, Bakker, Bulens en Mevr. Helleman-Hardebol dienen te wor den geroyeerd als lid der S.D.A.P. Ten aanzien van den heer Bonsema kwam de Commissie tot de conclusie, dat hij de grenzen van wat een wethouder zich kan veroorloven heeft overschreden en zich zijn politieke verantwoordelijkheid on voldoende bewust is geweest. Zij meen de, dat de heer Bonsema als vertrou wensman en als lid van de S.D.A.P. niet kan worden gehandhaafd. De conclusie van de Commissie nopens de heeren Bakker en Bulens en mevr. -Helleman-Hardebol hield in, dat dezen niet het dienen van het partijbelang op den voorgrond hebben gesteld, maar dat zij zich hebben laten leiden door hun zucht om anderen hunner partijgenooten te treffen. Zij hebben daarbij een onorganisatorische en wantrouwende houding te genover fractie-voorzitter, afdeelingsbestuur en par tijbestuur aangenomen. Voor het definitieve royement Bovenstaand communiqué werd ons door de af deeling Alkmaar der S.D.A.P. toegezonden. Hoewel de daarin genoemde personen dus in feite zijn geroyeerd, zal toch nog een nadere procedure moeten volgen, alvorens deze leden definitief uit de partij zullen zijn gestooten. Daartoe is tegen a.s. Donderdag een vergadering van de afdeeling Alkmaar der S.D.A.P. uitgeschre ven, waarop als agenda-punten voorkomen het voor stel tot royement van Mevr. HellemanHardebol en de heeren Bakker en Bulens en als apart punt het royement van den heer Bonsema. Gaat de vergadering met deze voorstellen accoord, wat wel vrij zeker is te achten, dan staat de door dit royement getroffene nog beroep open op het par tijbestuur. Daar echter de commissie van onder zoek, welke royement voorstelde, bestond o.a. uit de heeren Vorrink, partijvoorzitter en Woudenberg, par tijsecretaris, zal een eventueel beroep zeker weinig baten. Boor de verwikkelingen der laatste weken en het zoo goed als vaststaand aftreden van den heer Bon sema als wethouder, mag met groote zekerheid wor den aangenomen, dat het college van B. en W. een belangrijke wijziging zal ondergaan. Hef is zoo goed als zeker uitgesloten dat de S.D. A.P. in staat zal zijn een geschikte wethouder te leveren. Zou Mr. de Groot (lib.) een kansje wagen? Reecls in een deel vcin de - vorige oplaag opgenomen.) II Door het Consulentschap werden dit jaar 4 vergelij kingen met diverse wintertarwe's gemaakt, waarvan 3 in interprovinciaal verband en één in samenwer king met het Instituut voor Plantenveredeling. Tengevolge van de minder gunstige oogstomstan- digheden zijn de gegevens van alle proefvelden nog niet in ons bezit en ook de taxatie-gegevens der proef velden zijn nog niet bekend. Evenwel kunnen wij toch, evenals in voorgaande jaren vooruitloopen op het jaarverslag en nu reeds enkele belangrijke uitkomsten publiceeren. Op het proefveld bij den Heer P. BüRMANN te Stompetoren Schermer)werden een aantal tar- wérassen voor de meer zware gronden vergeleken in tweevoud. De grondsoort is klei, de voorvrucht bieten. Rassen. Korrel in kg/a Stroo in kg/a Totale veldindruk. Juliana 53,2 77,4 kort, stevig stroo, tijdig rijp, blanke korrel. Vilmorin 27 50,6 67,2 kort, stevig stroo, vroeg rijp, roode korrel. Invicta 51,3 71,7 vrij slap, vrij vroeg rijp, blanke korrel. Carstens V 54,2 67^ kort, fijn stroo, vroeg rijp, roode korrel. Hybride 80 47,4 68,5 zéér kort en stevig, dikke licht roode korrel. Hybride 40 51,8 59,5 slap stroo, licht roode korrel. Mendel 49,4 65,5 vrij lang stroo, laat rijp, blanke korrel. De Carstens wint het hier in totaal korrel pro ductie, ze heeft verder kort fijn stroo en is vroeg rijp. De roode kleur kan gelden als een bezwaar. Ook de Juliana slaat een goed figuur en volgt de Carstens op de voet. Een nadere beschouwing wordt aan iedere belang stellende aanbevolen. Op het proefveld bij den Heer H. WILMS te Anna P a u 1 ow na, werden een groot aantal min of meer bekende rassen in enkelvoud vergeleken, in samen werking met het Instituut voor Plantenveredeling. De productiecijfers worden hieronder weergegeven. Rassen Korrel in kg/are Stroo in kg/are Juliana 3S,8 54,5 Imperiaal Ha 40,6 50 Wilhelmina 35,3 51,5 Emma 37,1 51,5 Wilobo 33,4 459 Robusta 32,1 45,2 O.P. 31,1 47,3 Mansh. Stand Wilh. 34,4 47,3 Kruisingsangel 319 41,5 W.E.L. 32,7 50,2 Catania 31 48,5 J.W. 36,2 36,6 Oranje 33,9 43,2 43 W. Mill. J. B. 31,9 W. Mill. J. M. 31,6 39,6 Regentes 35,9 43,7 Waldeck Pvrmont 33,9 39,6 E.W.C. 2a 32,8 39,6 W.E.I. 30,5 40,8 Maasbommel 32,3 47,7 Cambridge W. 70 29,3 37,4 Cambridge TOE '29,4 36,9 Juliana (st) 35,5 439 Hasler 34 A 33,7 41,5 Hasler 41 B2 33,8 42,2 Hasler 24B. 35,8 42,7 Brown B15/Loo 29 43,5 Yeoman T 30,4 37,6 Desprex S0 33,5 38,6 Benoist 40 33,8 34,7 Vilmorin 27 34,5 32,7 Vilmorin 23 34,7 35 Roode K.60 372 35,3 Vilmorin 29 35,9 37,1 Littlet 26,6 31 Svalöf 01090 34,2 45,4 Carstens No. 25 34,2 43,3 Regentes 37,2 53,1 Waldeck Pyrmont 36,8 45,8 Alleen eerste soort. Van deze collectie treedt vooral dc Imperiaal Ha met de grootste korrelproductie op de voorgrond. Imperiaal is een ras met vrij kort en stevig stroo en witte korrel. Op het proefveld bij den Heer P. GOOTJES te Dirkshorn, werden een aantal rassen vergeleken in tweevoud. De grondsoort is klei, de voorvrucht kool. Rassen. Korrel in kg/a Stroo in kg/a Veldindruk. Juliana 21,7 41,3 [kort, stevig stroo, blank. Wilobo 19,9 39,1 vrij lang. en minder stevig, blank. Trifolium 19,3 44,4 vrij kort en stevig, laat rijp en blank. Invicta 18,4 35,2 lang, minder stevig, blank. Vilmorin 23 17,6 34,8 vrij kort, vroeg rijp, rood. Prins Henderik 20,9 32,7 vrij lang, weinig stevig, blank. Juliana staat hier in totaal korrelproductie boven aan, op de voet gevolgd door Prins Henderik. De Vil- morin 23 komt hier achteraan. Resumecrende kan men concludeeren, dat wat dc totale korrel productie betreft, de Carstens, de Impe riaal en de Juliana het 't best gedaan hebben. Ir. J. E. MUNTINGA. BYRD VERTELT. Admiraal Byrd, de vermaarde oceaan vlieger en ontdekkingsreiziger, heeft thans een boek voltooid, waarin hij zijn laatste expeditie naar de Zuidpool be schrijft. (Van een V.D.-medewerker.) WIE er nog aan mocht twijfelen, dat in onze dagen dc avontuurlijke geest dood is, zal wel van gedachte veranderen, wanneer men hem wijst op de talrijke revoluties, de verbluffende presta ties der vliegers en de verschillende pogingen om de Mount Everest te bestrijden. Het feit, dat bij deze dingen vaak een politiek, eco nomisch of wetenschappelijk doel nagestreefd wordt, doet immers niets af aan het feit, dat alleen mannen, die het bloed der con quistadores in zich hebben, op dergelijke wij ze de diverse idealen dienen willen en kunnen. Tot de moderne avonturiers avonturiers in de gunstige bctcckenis van het woord behoort zeer zeker ook de Amerikaan Byrd, die door zijn vlucht over den Oceaan en door zijn expedities in het Zuid poolgebied, wereldvermaardheid verworven heeft. Voor velen hebben de barre gebieden van dc Noord en Zuidpool een niet te ontkomen aantrekkings kracht. Het schijnt, dat ook Byrd door de ijsvel den gegrepen werd. Aan de tweede Zuidpoolexpeditie, die Byrd in dc jaren 1933—1935 ondernam, namen 120 man, daarbij vijf „blinde" passagiers, 153 honden, 2 schepen, 4 vliegtuigen, en 5 rupsauto's deel. Byrd wilde ver schillende onbekende streken onderzoeken en trach ten de magnetische pool te vinden. Zij, die de film van de Byrd-expeditie van 19281929 gezien hebben, her inneren zich misschien een hooge bergketen, die vaak het filmbeeld afsloot. Men had zich nu tot taak ge steld het karakter van deze keten te onderzoeken, na te gaan of men hier te doen had met een voort zetting .van de Andes of met een „zelfstandig" ge- BYRD. bergte. De Zuidpool wilde Byrd niet bereiken. Deze prestatie had hij reeds bij zijn eerste expeditie ge leverd. Zijn wensch was evenwel dc vroeger gedane geografische ontdekkingen te completeeren. In zijn thans verschenen boek vindt men interes sante dingen over de laatste expeditie. Byrd ver telt, dat hij een jaar noodig had om zijn reis voor te bereiden. Ziedaar wat men noodig had: kachels uit Zweden; skies uit Noorwegen; pelsen uit Alaska; hon den uit het hooge noorden van Canada; bamboe stangen uit Japan; zeekaarten der Britsche vloot. Alleen al de opsomming van alle bouten, schroeven en moeren vult een dik schrift. Er wanen zeven-en- twintig soorten messen noodig en twintig soorten naainaalden. De vliegtuigen, slechts één onderdeel van de uitgebreide uitrusting, eiscliten een geheel magazijn van reserve-onderdeelen en brandstoffen. Byrd geeft ons in zijn boek een paar belangwekken de getallen: 15.000 kg. suiker, 30.000 kg. meel; 1000 kg. busgroente; tonnen hondevoer; 7000 meter wind- dicht doek; Hickorvhout voor vijftig sleden; 30.000 meter draad voor diepzeepeilingen; 100.000 schroeven; 1000 kg. pijptabak; 6 kisten kauwgummi; 3000 boe ken; 1100 paar wollen sokken; 125 kisten zeep. Dertigduizend brieven werden geschreven: „Ge achte Heer, in verband met onze expeditie naar de Zuidpool, richten wij ons tot U met het volgende verzoek. En bijna evenveel antwoorden kwamen binnen: Het spijt ons buitengewoon, maar de eco nomische toestand.." Na 127 verzoekschriften voor werkkielen, moest men deze tenslotte zelf koopen. Toch kreeg Byrd groote finantieele steun, vooral van Edsel Ford. Veel aanbiedingen kon hij evenwel niet accepteeren, daar zij van voorwaarden vergezeld gingen, die hij niet zondermeer kon aanvaarden. Maar fabrikanten zijn al heel tevreden, wanneer zij als belooning van gratis leverantie schriftelijke ver zekeringen ontvangen, dat het materiaal in alle op zichten uitmuntend voldaan heeft... De wetenschap moet, zooals Byrd zegt, zakenman worden, wan neer zij middelen noodig heeft voor het heilige doel. Columbus zou zijn drie wrakke schepen zeker niet losgekregen hebben van het gierige echtpaar Ferdi- OFFENSIEF OP HET WRAK VAN DE „MERIDA"- Jersey City, September 1986 Dezer dagen is de schoener „Constellation" van Toothpick Pier in Jersey City afgevaren om bij cle Virginia Capes de schaten telichtendie door historici en fantasten op een waarde van 4 tot 24 millioen dollar worden geschat. Goud, juweelen, diamanten, beelden in de edelste me talen en vooral de kroon juweelen van keizer Maximilliaan. Dat de kroonschat van den ongelukkigen kei zer van Mexico, Maximiliaan, aan boord van. de „Merida" geweest is, was reeds vele tien tallen jaren hekend. Of zij met dit schip naar den bodem der zee gezonken is, stond echter geenszins vast. Tevergeefs heeft men getracht de Belgische prinses Charlotte, de echtgenoole van den in het jaar 1876 doodgeschoten keizer, te bewegen, nadere inlichtingen over de kroon schat te geven. Maar haar geest was sinds den moord op haar man niet helder meer. Zooals bekend stierf zij in de nabijheid van Brussel in een sanatorium. Hoewel men dus niets nauwkeurigs ten aan zien van deze kroonschat weet, zijn er in den loop van de jaren toch niet minder dan vijf ex pedities op uitgetrokken, om het wrak van de „Merida" bij de Virginia Capes te zoeken. Nop- tunus had echter een natuurlijke barrière op gericht. Hij ontkedte den romp van het schip niet slechts met zeegewassen en mosselen, maar zette als bewakers ook nog de stormen en go tijden neer, die nergens woedender te keer gaan dan juist hier. Alle expedities moesten onver richter zaken terugkeeren, hoewel zij allen be vestigen konden, dat het wrak van de „Me.- rida" slechts veertig vademen diep niet vei van de kust ligt. Een paar weken geleden kon men in de cou ranten van Jersey City lezen dat de reêdevij, waaraan de „Constellation" behoort een N.V met een kapitaal van 250.000 dollar had op gericht. Voor dit geld heeft men wonderbaar lijke toestellen voor de lichting van het wrak laten vervaardigen, die men op het dek van dn „Constellation" kon bewonderen, toen de schoe ner eenige dagen geleden de haven vedliet. kien zag een geweldige duikerklok en hoven dien twee enorme duikeruitrustingen waarvan men vertelt dat zij in staat zouden zijn, den duiker ook nog op een diepte van 200 meter te gen den waterdruk te beschermen. 650 kilogram weegt dit metalen monster, dat den duiker in staat stelt. 16 uren onder water te werken, zonder dat er een zuurstoftoevoer van boven noodig is. Het is bij een zoo schitterende uitrusting waarschijnlijk, dat het de „Constellation" einde lijk gelukken zal de legendarische schatten van do „Merida" te lichten. (V.P.B. nand en Isabella, wanneer hij niet op hun hei- zucht gespeculeerd had! Toen Byrd geheel alleen in het antarktische gc bied'overwinterde, vonden zijn mannen hem, bi hun terugkeer, volkomen uitgeput terug De dam pen van de niet goed fuctioneercnde kachel hadder hem bijna vergiftigd, Byrd kon nauwelijks mee:1 loopen en voedde zich met halfbevroren spijzen, daar hij de kracht niet meer had om te koken. Hij kon geen tegenmaatregelen treffen toen de sneeuw, dc- eenige uitgang van de hut blokkeerde. Dit alle' schijnt niet bepaald voor een eenzame overwinte ring te pleiten. Toch had Byrd er zijn goede rede nen voor. Hij besefte de gevaren, die voortspruiten uit hel volkomen isolement van een paar menschen. Er zit ten, aldus schrijft Byrd, twee menschen in een kleine hut bij een mistroostig olielichtje. Maanden lang staren zij elkaar aan, zij kunnen geen pas doen zonder tegen elkaar te botsen. Een onschuldige op merking kan den ander in woede doen ontsteken. Kleinigheden lijken enormiteiten. Zulk een toestand is ondragelijk. Op de duur kan men noch de stem ming van zijn besten vriend verdragen, noch zich zelf beheerschen. Het is onmogelijk te scheiden van iemand dien men is gaan haten of die ons haal Het is een onwaardige toestand. Plet heeft Byrd geen moeite gekost er toe te be sluiten alleen te overwinteren. Als held of slaclv offer der wetenschap wil hij geenszins beschouw worden. Toen hij in 1928 over de Zuidpool vlooc sloeg hij zijn winterkwartier op in de Walvischbaai. Indertijd' overwinterde hij op een enorme gletscher, die even groot van oppervlakte is als Frankrijk. Fei telijk kan men hier niet van een gletscher spreken. Het is beter te zeggen: een ijsveld. Misschien heeft Byrd de Zuidpool en dc Antactica nog niet de laatste geheimen ontfutseld. Maar zijn koene ontdekkingsreizen in het zesde werelddeel, in dit geheime rijk van het witte zwijgen, hebben voor de wetenschap belangrijke resultaten opgeleverd. De eigenaar van dit been vond het „zonde van 't geld" om tijdig de remmen van zijn auto te laten nazien....

Schager Courant | 1936 | | pagina 11