Een bezoek aan de „Sirenes' Bergstorting veroorzaakt vloedgolf Groote drukte te Callantsoog KIJKEn is KOOPEfl tij CLOECK De bergingswerk zaamheden ver hopen vlot Een verzoek aan de koningin Moord te Heeze Auto-botsingen in de hoofdstad Zal het schip Dinsdag vlot komen Groot aantal slachtoffers Jongeman gedood Naar een wereld van overvloed Ernstige aanrijding onder Laren Maandag 14 September 1936 79ste Jaargang. No. 10062 Postrekening No. 23330 COURANT. Int Telet. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitlcomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.Ü. P. Trapman Co., Schagen 12 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. CALLANTSOOG, 13 September 1936. Was bet vandaag in de morgenuren al aar dig druk, 's middags was het nog voller op bet strand. Na eerst de verkeersdrukte, wel ke door onze politie goed geregeld werd, te hebben gadegeslagen, wandelden we naar het schip, met de bedoeling eens een kijkje aan boord te gaan nemen, om onze lezers en leze ressen iets over bet schip zelf te kunnen me- dedeelen. Helaas, er prijkte een groot bord: „Verboden Toegang", boven aan de geweldige scheepswand en er werd nu zeer streng de band aan gehouden. Vrouwe Fortuna was ons vandaag gunstiger ge stemd dan Dinsdagmiddag, want het gelukte uw ver slaggever door bemiddeling van de ons bekende heer Anderson, een speciale vergunning te verkrijgen van kapitein Langfelt, en daardoor ook van den heer Sie- wertsen van de Bergingsmaatschappij, om het schip en het bergingswerk te bezichtigen. Na kennismaking met Capt'an Langfelt, een flinke, jonge man; hij is 45 jaar; die reeds langen tijd zee kapitein is, toonde deze zijn hut, vervolgens eenige hutten van de officieren en liet hij ons afdalen in de „Engine-room" (machinekamer). Hij liet ons de machines vol trots zien. „That's a nice room". (Dat is een mooie machinekamer). Nu, veel verstand van scheepsmachines hebben we nu juist niet, doch door ons leekenoog bezien, zag alles er keurig en goed onderhouden uit. Het is. een flinke machine, 2000 P.K. sterkte, waardoor liet schip een snelheid van 10 mij len per uur kan halen. Op onze vraag, wanneer hij dacht dat het schip vlot zou komen, antwoordde hij dat hij hoopte op een goede springvloed a.s. Dinsdag. Met den marconist le klas zetten we onze tocht Voort. Nu eerst in de ingewanden van het schip, langs de groote ruimen, waarvan het grootste 2000 ton is. Alles is hier duister en we moeten goed op onze tel len passen. Zware ijzeren T-balken, kortom alles geeft de indruk dat de „Sirenes" een sterk en hecht schip is. „Through night, to light". (Door het duis ter naar het licht.) De toch ging nu weer naar bo ven. De geleider liet zien waar de ankerkettingen doorgeglist waren,. De wrijving is zoo sterk geweest dat de stukken ijzer ter plaatse gezaaid liggen. Het was een ontzettend gegier en in minder dan geen tijd waren de kettingen, die elk ruim 135 „fathoms" (135 vadem) lang waren, verdwenen en daarmede de ankers. Landrotten zooals wij kunnen er ons nau welijks eenige voorstelling van maken. Onze geleider, een jongeman van nauwelijks 20 jaren, nam ons vervolgens mee naar de reddings sloepen. Hij liet ons zien hoe een der booten reeds in gereedheid was gebracht. Alles was al klaar om te strijken. Tenslotte hebben wij een kijkje genomen op het achterdek. De kabels, kettingen en trossen maken liet wel moeilijk om rustig te kuieren. Het is uit kijken. De beide uitstaande gekatte ankers zijn stijf getrokken. Men was nu bezig met het montceren van de oentrifugaalpomp, om het water, dat in de ruimen staat, weg te zuigen. Van den heer Sieu- wersten vernamen wij nog, dat het in diens voorne men lag, de schroef van de „Smenes" morgen eenigen tijd te laten draaien om op deze manier een flink gat achter het schip te maken. Het zou mogelijk kunnen zijn het schip Dinsdag af te brengen. Zekerheid is daar natuurlijk niet van te geven, want dat hangt sterk van de weergesteld heid af. Hij noodigde ons uit, morgen, wanneer een en ander in zijn werk gesteld zal zijn, nog eens een kijkje te nemen, wat we natuurlijk zeer gaarne aan genomen hebben. „Spark", de bijnaam van den marconist, noodigde ons uit om voor we het schip verlieten, koffie met cake te gebruiken. Nu, huismoeders, de Noorsche kok kan goed koffie zetten en zijn cake was ook best. Na nog wat met onzen vriend „Spark" rond het schip gevaren te hebben, in gezelschap van de drijf natte scheepshond „King", Gen flinke jonge Deen- sche dog, gingen we „on shore", omdit voor u neer te schrijven, met het vaste voornemen om morgen op nieuw te gaan zien hoe de zaken er bijstaan. EEN GEWELDIG ROTSBLOK IN HET L0EN-MEER GE STORT, WAARDOOR TWEE KLEINE DORPEN GEHEEL VERNIELD WERDEN Oslo NoorwegenNaar uit Bergen worclt gemeldis in het Loen-meer in het district Nordfjord in westelijk Noorwegen een geweldig rotsblok in 't meer gevallen waardoor een vloedbgolf werd veroorzaakt welke twee kleine dor ven geheel vernielde Men vreest dat een vijftigtal menschen om het leven zijn gekomen en verscheidene zijn gewond. Be Noorsche regeering heeft een vlieg tuig gezonden met een artsverpleegsters en verbandmiddelen. Slechts één huis bleef gespaard. Omtrent de ramp aan het Loep-meer wordt nader gemeld, fiat gisterochtend vijf uur de vloedgolf de beide dorpen Boedal en Nesdal overstroomde. In Boedal bleef slechts e enhuis gespaard De bewoners van naburige plaatsen waren door het geweld van de neerstortende rots blokken gewekt. Tot nu toe zijn 12 lijken geborgen. Vol gens de laatste berichten moeten meer dan 40 .personen omgekomen en meer dan 30 zwaar gewond zijn. 74 slachtoffers waaronder 30 kinderen. Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal slachtoffers van de ramp aan het Loen-meer 74, waaronder 30 kinderen. De materieele schade wordt op 600:000 kronen geschat. In het ziekenhuis bevinden zich nog 9 personen, die zwaar gewond zijn. In den gelukwenscb. dien het bestuur van ..Hollandia" de vereeniging van Nederlanders te Berlijn, aan H.M. de Koningin ter gelegen heid van de verloving van Prinses Juliana en Prins Bernard zond, verzoekt het H.M. te ge legenheid van deze vervolging in het belang van de goede verstandhouding tusschen Nederland en Duitschland den uitgewezen vier Duitschers uit Nederlanclsch Limburg gratie te verleenen; het bestuur beeft dan reden, om aan te nemen dat deze gratie de uitwijzing der vier Neder landers uit Duitschland oogenblikkenlijk onge daan zal maken. OP DE FIETS DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN EEN AAN TAL METERS MEEGESLEURD Wommels Gisterochtend te omstreeks tien uur is op het kruispunt van den Cubaarder- weg en den Rijksweg naar Bolsward de twin tigjarige landbouwer Gaastra op de fiets aan gereden door een auto, welke op weg was naar Marssum. De jonge man werd een aantal me ters meegesleurd en bleek op slag te zijn ge dood. De wielrijder kwam van eerstgenoemden weg een zijweg en had de auto. die van reeh ts kwam, moeten laten passeeren. Waarschijn Hik heeft hij den wagen niet zien aankomen, door dat het uitzicht ter plaatse belemmerd wordt door een boerderij. Plotseling kwam hij 'dak voor de auto, welke een vrij groote vaart had. De chauffeur heeft door krachtig remmen en omgooien van het stuur nog getracht een aan rijding te voorkomen. In de auto bevond zich een gezelschap kaatsers uit Bolsward. De wagen is aanvankelijk door de politie in beslag genomen doch later weer vrij gegeven. Dokter Nammensma constateerde den dood van het slachtoffer. Het stoffelijk overschot is naar de woning van .den verongelukte overgebracht. ZIJN BUURMAN MET EEN MES IN HET HART GESTOKEN. Zondagavond heeft te Heeze een moord plaats ge vonden, welke vermoedelijk verband houdt met een familiekwestie. Omstreeks zes uur ontmoette de 46-jarige onge huwde Dobbelman, woonachtig te Leende zijn buur man Jef van M. in een der straten van Heeze. Beiden waren per rijwiel. Van M. vroeg Dobbelman van zijn fiets te komen, hetgeen deze weigerde. Daarop reed van M. hem omver. Dobbelman kwam weer op de been, pakte zijn fiets en reed weg. Van M. ging hem achterna en volgde hem tot in het veld, waar hij hem te pakken kreeg. Van M. trok een mes en stak D. verscheide ne malen. D. sprong echter op, maar opnieuw wierp van M. zich op zijn slachtoffer en stak hem in pols en borst. Een dezer steken trof het hart, waardoor Dobbelman onmiddellijk dood was. Van M. heeft de vlucht genomen en is nog niet achterhaald. Hij is 41 jaar oud en staat zeer on gunstig aangeschreven. Het lijk van den verslagene is onder bewaking gesteld, in afwachting van het onderzoek door de justitie. President Roosevelt over de toekomst. Vrijdag heeft President Roosevelt een rede uitge sproken voor de Wereld-Energie-conferentie, waarin hij enkele opmerkelijke dingen zeide. Hier staande voor een schare van deskundigen op het gebied van electriciteit. en andere krachtbronnen, wees de President er op, dat het zoeken niet moet zijn naar beperkende maatregelen, maar er op ge richt moet zijn om ieder Amerikaan een zoo groot mogelijk deel- te geven van dat wat de natie voort brengt. Hij was van mëening, dat de ontwikkeling van wetenschap en techniek de menschheid in staat stel de om de hulpbronnen waarover "zij beschikt, veel meer dienstbaar te maken aan haar moreele en materieele opheffing. Daartoe is allereerst noodig het kiezen van den jui'stcn weg welke de Staat'moet gaan om de be schikbare krachten op het welzijn van allen te rich ten. De ingestorte tribune te Assen GEBLEKEN IS DAT DE OPSTELLING VAN DE TRIBUNE NIET DEUGDELIJK WAS. Assen. Men zal zich herinneren, dat op Zon dag 30 Augustus, even voor den aanvang van zwem wedstrijden in het Sportpark te Assen een tribune met 500 personen geheel instortte. Behalve mevr. de Wit, die met een gecompliceerde beenbreuk in het ziekenhuis te Groningen ligt, zijn alle personen die verwondingen hadden opgeloopen, thans hersteld van hun verwondingen. Wij vernemen, dat het uitgebreide onderzoek, in gesteld door de gemeentepolitie, thans gereed is ge komen en ter hand is gesteld aan den officier van justitie te Assen. Het proces-verbaal is gebaseerd op het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Gebleken is n.1. dat de opsteling van de tribune niet deugdelijk was. Het is wel zeker dat er een instructie zal worden geopend, zoodat het slot van dezeonaangename historie wel in de rechtzaal zal afspelen. Auto stort in 250 meter diepen afgrond Drie personen om het leven gekomen. Bern, Maandagmorgen. Op den over den grooten St. Bernhard voerenden straatweg heeft Zondag avond een ernstig auto-ongeluk plaatsgehad. Een dalwaarts rijdende personenauto vloog nabij het dorp Liddes uit de bocht en stortte in een 250 meter diepen afgrond. Daarbij kwamen drie der inzittenden inwoners van Martigny, om het leven, terwijl de chauffeur slechts zijn arm brak. Het ongeluk is het gevolg van stuurbreuk. Op den hoek van de Bernard Zweerskade en de Diepenbrockstraat te Amsterdam heeft gis termorgen een botsing plaats gehad tusschen twee auto's met ernstige gevolgen. Een van de twee wagens waarin vier passa giers zaten sloeg om. Drie vao deze personen werden gewond van wie een heer en een dame ernstig. De eerste had een schedelfractuur en de dame werd in een toestand die gevaar voor haar leven opleverde naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. De drie gewonden behoefden niet te worden opgenomen. In de andere wagen zaten twee heeren. zij zoowel als de beide chauffeurs kwamen er zon der. ernstig letsel af. Ook op den hoek van de Valeriusstraat en de Cornelis Schuytstraat heeft gistermorgen 'n der gelijke botsing plaats gehad. Hier waren de ge volgen minder ernstig. Ook hier kantelde een van de beide auto's Een dame. die in de omge vallen auto zat. kwam er echter met enkele klei ne kwetsuren af. evenals de beide chauffeurs. Auto en motorfiets met eikaar in botsing. Laren 13 September Gisteravond omstreeks zeven uur zijn op den Rijksweg LarenBaarn ter hoogte' van het theehuis „De Witte Bergen" een auto en een motorfiets met elkaar in botsing gekomen. De berijder van laatstgenoemd voertuig, de 25-jarige W. van H. uit Amsterdam werd zeer ernstig gewond en is opgenomen in de Gerardus Majellastichting te Bussum. De auto. bestuurd door zekeren de W. kwam uit de richting Baarn. Het ongeluk gebeurde, toen op het ooennblik. dat auto en motorfiets elkander naderden, een andere auto. bestuurd door den heer de B. een zwenking maakte in de richting van het theehuis.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1