De Competitie begonnen Als het storm seizoen aanbreekt Schagen - nieuws. Einde Zomertijd 4 October. Een prettige Zondag Nederlandsch visschers- vaartuig vergaan Jacht verbrand* Distributie van varkens» gehakt in blik einde komt met een welverdiende overwinning voor de Voorwaarts-ploeg. V.V.Z. I—Volendam I. Hierna kregen we de wedstrijd van den dag V.V.Z. I—Volendam I. Dadedijk blijkt het, dat de kampioenen Volendam sterker zijn. Door goed ver dedigen weet V.V.Z. voorloopig stand te houden. De linksbuiten kdijgt dan de bal, Volendam denkt nog niet aan gevaar, maar de bal gaat vlug naar den middenvoor, die hard inschiet (10). Dit is het sein voor de Volcndammers, want geen 3 minuten later is de stand door Koning gelijk gemaakt, 1—1. Steeds komen ze terug, weer gaat Koning er van door, en weer is het schot raak, 12. Tot de rust weet V.V.Z. stand te houden. Na de thee heeft Volendam dan weer het beste van het spel en het duurt dan ook niet lang, of de stand is 13 voor de wijdbroekcn. Wie gedacht had dat het een zware nederlaag zou worden voor de Zaandam mers, is bedrogen uitgekomen, want nu kwam V.V.Z. eerst los. Als de Volendammer keeper een paar maal fraai gered heeft, moet hij na een half uur spelen toch zichten voor een schot van den rechts binnen, 3—2. Als de V.V.Z. rechtsbuiten de bal keu rig opbrengt en goed voorzet, maakt de middenvoor onder donderend applaus van de 1500 toeschouwers gelijk (3—3). Nu ontspint zich een ware strijd om de leiding. V.V.Z. loopt er tweemaal door als de keeper al uit zijn doel is. Maar de schoten waren niet goed gericht. Koning breekt door, maar schiet hard tegen den onderkant van de paal. V.V.Z. werkt nu toch de bal weer weg en de rechtsbuiten krijgt hem te pakken. Snel gaat die langs de lijn, een harde voor zet volgt, wel iets te scherp, maar voor dat de Vo lendammer keeper zal ingrijpen, werkt de rechtsbin nen de bal al over de lijn (4—3). De laatste minuten zijn voor Volendam, maar hoe er ook gewerkt wordt, V.V.Z. weet stand te houden. Zoo verloor Volendam in een wedstrijd, waarin ze steeds de overhand had den. Na afloop verzamelden de spelers van Voor waarts' Volendam en V.V.Z. zich in paviljoen Kin- heim, waar tevens de prijzen werden uitgereikt. SCHAGEN IHOLLANDIA COMB. 5—1. Hollandia geen partij voor Schagen. Goed spel in het eerste kwartier. Nadat de Schagen adspiranten met 31 de vlag hadden moeten strijken tegen Hollandia a, trad Scha gen I tegen een Hollandia Com. uit Hoorn in het veld. Deze Hollandia Combinatie bleek niet zoo sterk als gevraagd was, want deze bestond thans uitsluitend uit spelers van het derde en vierde elftal, wat in de eerste klasse N.H.V.B. speelt. Hierdoor hebben wc ons geen volledig inzicht kunnen geven of dit Scha gen elftal aanstonds in den K.N.V.B. wel cenig suc ces zal kunnen boeken. Er werd wel aardig gespeeld maar of dit het juiste spel is om de competitie in te gaan, betwijfelen we sterk. Beter had het daarom van het bestuur der v.v. Schagen geweest, Hollandia I te vragen of een andere goede derde klasser. Dan hadden wij ons een beter inzicht kunnen vormen en de spelers stuk voor stuk eens onder de loupe kun nen nemen. Dit moeten wij thans uitstellen tot de eerste competitiewedstrijd, aangezien deze wedstrijd de laatste wapenschouw is geweest. Als arbiter K. Wit het beginsignaal geeft, gaan onmiddellijk de Spartanen op het Hollandia doel af en ternauwernood ontkomt het rood-witte doel aan een doorboring. De Haas schiet in de volgende mi nuut huizenhoog over. Toch is het deze speler, die ons op de middenvoor plaats bijzonder bekoort door zijn vlotte spel. Vlug afgeven, open houden en ook zijn nevenspelers een kans gunnende. Dat is de ware middenvoor. Gelijk enkele jaren geleden Loggers deed, schiet hij ook veel mis maar ook raak, wat hij hedenmiddag bewees door tot viermaal toe de Hol- laiulia-keeper geen schijn van kans te geven. Dat hij het derde en vierde doelpunt kort achter elkaar kon scoren, was niet alleen aan hem te danken, maar ook aan het zeer goede werk van Dick Schoorl. De goal die de Haas inkopte, was er een van eerste klas gehalte. Zoo speelde Schagen als het ware na het eerste kwartier aardig met de Hollandia combinatie en was het reeds vroeg te zien dat er hier geen sprake was van partij. Het ging er enkel maar om met hoeveel doelpunten verschil Schagen zou winnen. Het was 40 voordat feitelijk Hollandia een kans had ge had keeper Arnoldus aan de tand te voelen. Mis schien hierdoor, wij weten- het niet, maar toen een vrij onbenullig schot op zijn heiligdom werd afge vuurd, werd hij gepasseerd, omdat hij het bepaald wel geloofde. De rust ging met 41 voorsprong der geel-zwarten in. Direct na de rust kogelt de Haas nummer 5 in de touwen en van toen af aan was er geen sprake meer van willen, maar wat kunnen wij zonder ons in te spannen. Het werd voor het publiek geen wedstrijd om te boeien, het karakter van een stevig partijtje voetbal verdween, om plaats te maken voor een ge- noegelijkheidswcdstrijdje, wat het publiek ten eenen- male niet kan boeien. Over het elftal en bloc zijn we tevreden. Er hape ren nog wel eenige fouten aan, maar waarschijnlijk zullen deze na eenige wedstrijden wel verdwijnen. Dirk Arnoldus heeft zijn doel behoorlijk verdedigd, al moest hij natuurlijk gelijk alle wedstrijden weer een foutje maken, wat een doelpunt kostte. Middel beek was wel de beste der beide backs. Het taaie vol houden was weer als van ouds. Peetoorrf hebben we wel eens beter gezien. Z'n opstellen was hedenmid dag bepaald slecht te noemen, waardoor hij herhaal delijk gepasseerd werd, wat niet behoeft, gezien de capaciteiten waarover hij beschikt. Het backen op een lijn met zijn confrater is niet goed" Een weinig achter elkaar is beter en zal Arnoldus minder lasti ge problemen op te lossen krijgen. De lialflinie was aardig op dreef. Spil Slikker zal de vleugels even meer in het spel moeten betrek ken, terwijl z'n broer even beter moet probeeren te plaatsen. Weeland is een werker. Voorbij kan men bijna niet komen; z'n plaatsen gaat thans ook wel. Een linie van werkers waar Schagen nog plezier van kan beleven, vooral nu de Slikkers hun aanvals- methode ten voordeele van zich zelf hebben gewij zigd. De voorhoede in z'n geheel kan er wezen. Ver andering in bet geheele elftal zou een verzwakking betcckcnen. Als men het zoo laat is het wel het sterk ste elftal wat Schagen momenteel op de been kan brengen en wat in den K.N.V.B. zeker nog wel eens een overwinning' zal kunnen behalen om de gevaar lijke onderste plaats te ontloopen. D.T.S. 3—SPARTA 3, 12—0. Een verzwakt Sparta 3 kon het tegen D.T.S. 3 lang niet bolwerken. Sparta 3 kwam met 10 man in het veld en toen Willemse na verloop van eenigen tijd door een knietje naar de kleedkamer verhuisde, en men dus met 9 man speelde, ging. het heelemaal niet meer. Na de rust completeerden De Vries en Franzen het elftal echter weer. Dit nam echter niet weg, dat D.T.S. 3, dat een vlotte partij voetbal speelde, geleidelijk de score op voerde en bij het klinken van het eindsignaal, was de stand 120 in haar voordeel. Sparta 3 speelde zeer zwak, vooral bij het grooter worden van den achterstand ging de fut er uit en geloofden de spelers het wel. De nederlaag was dan ook ten volle verdiend. Wil men wat bereiken, dan zal beter aangepakt dienen te worden. D.T.S. 2—SPARTA 2, 2—5. Sparta 2 deed het heel wat beter. De achterhoede met Boon en De Wit gaf geen krimp, terwijl de voorhoede van 1. naar r. Franzen, Moransart, Koch, De Vries en Broer vrij goed spel vertoonde. Zoo kon het gebeuren dat de rust met 41 voor Sparta 2 in ging; na de rust doelpuntten beide partijen nog één maal. Af en toe werd er aardig gecombineerd en het ontbrak ook niet aan een goed schot. Sparta 2 kan met gerust hart de competitie in gaan; als men de juiste opstelling gevonden heeft, zal ongetwijfeld nog menige overwinning haar deel worden. ANNA PAULOWNA. B.K.C.-nieuws. B.K.C. I speelde een oefenwedstrijd tegen een Hel- der-combinatie, hoofdzakelijk bestaande uit spelers van Helder 2. Veel vuur zat er nog niet in; het moet blijkbaar eerst competitie zijn. De wedstrijd eindigde in een gelijk spel (2—2). Vooraf ontving B.K.C. 3 bezoek van Callantsoog 1. B.K.C. 3 won dezen strijd met 40. Ook het tweede elftal was succesvol. Zij nam het in de morgenuren tegen de nieuwe eerste klasser D.O.S.K.O. op en wist zoowaar te zegevieren met 5—3. A.s. Zondag opent de competitie voor alle elftallen. BREEZAND. R.K. voetbal. Gecostumeerde wedstrijd. Onder groote belangstelling speelde op het voorma lig R.C.B. terrein een elftal Breezanders tegen een elftal van de Spoorbuurt een gecostumeerden wed strijd ten bate van het R.K. Verenigingsgebouw. De geanimeerde wedstrijd, die tot allerlei koddige too- neeltjcs leidde, eindigde in een 5—3 overwinning der Breezanders. Bekerwedstrijd. Geel Zwart (van 't Zand) en Z.A.P. speelden hier na een bekerwedstrijd. Hoewel 't Zand in het veld bijna voortdurend de sterkere was, behalve in het be gin, toen Z.A.P. al spoedig na herhaaldelijk aanvallen den stand op 1—0 bracht, wist het dit niet voldoende in doelpunten uit te drukken. Zoo werd het na de rust 2—0 voor Z.A.P. en nadat het 't Zand wel gelukte een tegenpunt te scoren, volgde weer uit een door braak van Z.A.P. haar derde goal. Van den aftrap ging toen 't Zand op 't doel van de tegenstanders af en zorgde, dat ze tenslotte toch met niet meer dan 3—2 van Z.A.P. verloor. IN OOST, ZUID EN NOORD. Overzicht van 13 September. Terwijl het Westen nog in zoete rust verkeerde, gingen de voetballers in Oost, Noord en Zuid van h0nk' Afdeeling HL De nieuweling N.E.C. uit Nijmegen startte goed. Zij klopte P.E.C. in Zwolle met 31. Go Ahead hield haar eer hoog door de Ensch. Boys te slaan (3—0). Ook de kampioen, deed geen misstap. Met 5—0 moest Wageningen nl. haar meerdere in Enschedé er kennen. xr A.G.O.V.V. won met 2—0 van Tubantia. Verrassend is eenigszins de 7—2 nederlaag van Z.A.C tegen Heracles. Z.A.C. heeft op het A.R.O.L. tournooi een uitstekend figuur geslagen, terwijl men over Heracles op de Zilveren-Bal wedstrijden niet erg tevreden was. S.C.H. startte in de tweede klasse, waarnaar zi] degradeerde, met een overtuigende nederlaag op eigen veld» Afdeeling IV. De kampioen N.A.C. kon het niet verder brengen dan een gelijk spel tegen Bleijerheide (1—1). P.S.V. begon met een 21 zege op N.O.A.D. M.V.V. hield Eindhoven met 4—3 van zich af. Longa klopte Juliana met groote cijfers (5—1), teiwijl B.V.V. en Roermond de punten deelden (.2—2). Afdeeling V. Met de veel besproken verzwakking van Velocitas door innerlijke onmin loopt het blijkbaar zöo'n vaart niet. Vel. was tenminste in staat Veendam met 4—0 te slaan. De kampioen Be Quik stelde iets teleur door tegen Hoogezand gelijk te spelen (2—2). G.V.A.V.Friesland werd 40 en AchillesSneek 's-Gravenhage Be minister van bin- nenlandsche zaken heeft in een circulaire aan de gemeentebesturen de aandacht ge vestigd op het Koninklijk besluit van 2 Maart 1936 waarbij o.m. is bepaald, dat in 1936 de zomertijd zal eindigen den vierden October a.s. te drie uur in den voormiddag Met een defecte koelinstallatie en een gesprongen waterleiding. De hulp van de Amsterdamsche brandweer werd gister ingeroepen voor een defect aan de ainmoniakleiding van de koelinrichting, in ge bruik bij den slager S. P. de Ruiter op den Haarlemmerdijk 169 Toen de brandweer kwam, bleek, dat de koelinstallatie was gesprongen door een verkeer do iehandeling door den slager Bovendien was ook de waterleiding gesprongen en was het bui tengewoon gevaarlijk om in den kelder te gaan omdat bij aanraking van het water brandwon den ontstonden en zich bovendien sterke am- moniakdampen ontwikkelden. Een van de brand wachts kreeg dan ook brandwonden aan hals en schouder, terwijl een ander bewusteloos werd Gok de slager zelf had brandwonden opgoloo- pon. Zij werden naar het Gasthuis vervoerd, waar de slager is opgenomen. Er bleef voor de brandweer niets anders over dan het toestel te laten uitwerken. Als voor zichtigheidsmaatregel werden de bewoners uit het huis verwijderd. Een groot deel van den dag is de brandweer in huis gebleven. Tegen den avond waren de dampen weggetrokken. Orkanen de schrik van West«Indië WAT ER JAARLIJKS VERLOREN GAAT DE WETENSCHAP ZOEKT NAAR AFWEER MIDDELEN Washington September 1936 ZOO ALS telken jare heeft ook thans bevolking van West-Indië en de Amerikaansche kuststaten de intre de van Sept. met weinig vreugde begroet Want September pleegt de hurricaneste bengen, cle beruchte tropische wervelstor men. die tot de meest gevreesde ter wereld behooren en die de eilandenwereld van de Caribische Zee. evenals de Amerikaansche Riviera. gemiddeld drie maal per jaar teisteren, daarbij tal van menschenlevens opeischend en de vreeselijkste verwoestin gen achterlatend. ALLES VERNIELENDE KRACHT Het is niet zonder roden, dat de Caribische wervelstorm naar den Oud-Mexicaanschen god van den donder, Huracan, is genoemd. Hoe verschrikkelijk het geweld van zoo'n storm is, blijkt uit de berekeningen van geleerden, die heb ben becijferd, dat de hurican in een enkele dag genoeg energie verbruikt, om alle electri- sche centrales van de geheele wereld verschei de- jaren lang te drijven. Geen wonder dus, dat ook de grootste schepen zich voor deze orka nen bijtijds in veiligheid stellen, dat de steden zich door machtige muren en wallen tegen zijn alles vernielend geweld beschermen en dat de bevolking, die steeds de dreiging van een orkaan ramp als een nachtmerrie met zich om draagt, onafgebroken op middelen zint om dit natuur verschijnsel onschadelijk te maken Inderdaad heeft men reeds verschillende pogingen ondor- nomen om het geweld van den orkaan te bre ken of hem in ander banen te leiden. Doch tot dusverre zonder eenig resultaat en de weten schap moet toegeven, dat alle technische mid delen tegenover de woeste kracht van een hur- rican falen. Het eenige wat ons rest, is de hoop. dat de techniek er eerlang in zal slagen ons hetere bescheringsmiddelen tegen den kolossa len luchtdruk van den storm en de vernielende vloedgolven van den oceaan aan de hand te doen en voor het overige, dat de meteoro logische dienst nog zal worden uitgebreid en vervolmaakt, oudat tijdige en betrouwbare storm waarschuwingen zullen kunnen worden uitgezonden. ONTSTAAN E N VERLOOP DER ORKANEN De allantische orkanen vinden in de „dol- drums de windstille zones aan den Eijuator hun ontstaan; dit althans is er van bekend en men weet ook, dat de hooge temperatuur, de vochtig heidstoestand van de lucht en de windstilte, die dezen streken eigen zijn, speciaal in den nazo mer en het begin van den herfst, de voowaarden scheppen, die voor het ontstaan van deze wer velstorm gunstig zijn. Op welke wijze echter de hurrican tot stilstand komt en verdwijnt, is nog een onöpgelost raadsel*» tegenwoordig neemt men aan dat de condensatie van het vocht in de lucht onder warmteontwikkeling bij den „start" een rol speelt. Een maal „gestart" beweegt zich zoo'n wervelstorm steeds sneller voorwaarts en bereikt dikwijls een uursnelheid van 210 kilo meter. Over het algemeen zet hij koers naar het Noord-Westen en zwenkt langs de kusten van het Amerikaansche vasteland naar het Noorden. EENIGE GETALLEN De verschrikkelijkste orkaan, die in deze eeuw het gebied van den Westelijk Atlantischen Oce aan heeft geteisterd, was die van het jaar 1900 ln Galveston, Texas veroorzaakte deze storm een ontzettende ramp, waarbij meer dan 6000 menschen om het leven kwamen. Sindsdien zijn de beroemde badplaatsen Miami en Palm Beach evenals tal van andere plaatsen aan de kust van Florida door orkaan-rampen bezocht Op 3 Sept. 1930 stak te Santo Domingo een wervelstorm op. die meer dan 2000 personen het leven kostte en een materieele schade van verscheidene mil- lioenen aanrichtte. De orkaan, die begin Sep tember van het vorige jaar Zuid-Florida en de voor de kust gelegen eilanden teisterde kostte 409 personen het leven en veroorzaakte zes mil- lioen dollar schade. De ongewone toestand van het weer over de geheele wereld is oorzaak, dat men dit jaar de nadering van het stormseizoen met bijzon dere vrees tegemoetziet. Overigens is de Cari bische wervelstorm, de orkaan van de Weste lijke hemispheer, een tweelingbroer van den tai- foon. die de schrik van de Oostelijke zeeën is. Hij onderscheidt zich van dezen laatste slechts door zijn naam en door de richting van zijn draaiing. Dat intusschen detaifoon no>g gevrees der is dan zijn Amerikaansche broer, moet hieraan worden toegeschreven dat de fatalisti sche Aziaten nooit iets gedaan hebben om zich tegen zijn geweld te beschermen, terwijl de be volking van de Westersche landen daarentegen zich achter muren en wallen verschanst en so lide woningen en kelders bouwt, die aan het ge weld van den storm weerstand kunnen bieden. (V.P.B.) Alle opvarenden gered. Londen Gisteravond zijn te Huil door den stoomtrawler „Esquimaux" 16 Nederlandsche visschers aan land gezet, behooren de tot de be manning van het motor-visschersvaartuig „Thor" uit Vlaardingen, dat Vrijdagnacht op 40 mi.il van de kust van Northumberland met de „Esquimax" in botsing is gekomen. Men schenlevens zijn echter gelukkig niet te betreu ren. Eenige leden der bemanning van de „Thor" waren op het oogenblik van de botsing op het andere schip overgesprongen. De overige loden hadden zich in de reddingboot hegeven en wa rren daarna opgepikt. De „Thor" was op sleep touw genomen, doch twee of driemaal brak de tros, en na 1 uur des morgens heeft men het schip niet meer gezien. De „Esquimaux" had nog het daglicht afgewacht, doch van het schip was geen spoor eer te bekennen, zoodat het waarschijnlijk gezonken is. De opvarenden van de „Thor" zijn alles kwijt. Na een tijd waren er van het schip nog slechts de smeulende resten ovér. Aalsmeer 13 Sept. Gistermiddag te om streeks twee uur is, doordat een primusbrander vlam vatte, brand ontstaan aan boord van het jacht „Hetty" liggende op de Westeinder plas te Aalsmeer. De eigenaar heeft nog getracht door de pri mus buiten de kajuit te brengen, het vuur mees ter te worden, terwijl men van een vlak naast de „Hetty" gelegen boot nog probeerde met em mers water het vuur te doöveu. De brand nam echter, vermoedelijk door-dat benzinedampen welke om de motor hingen, spoedig ontplof ten. zulk een omvang dat aan blusschen niet meer te denken viel. Het jacht dat eigendom is van een familie te Amsterdam, is geheel uit gebrand. Te ruim drie uur waren van het schip nog slechts de smeulende resten over. De eigenaar was, voor wat het jacht betreft, slechts laag verzekerd, voor do inventaris in het geheel niet. Zooals te begrijpen is. waren op dezen mooien Zomerschen Zondag, vele personen met zeil en motorbooten in de nabijheid om den brand gade te slaan. s-Gravenliage Be minister van sociale zaken deelt mede. dat thans een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van varkensgehakt in blik aan ondersteunden en tewerkgestelde werkloozen. Be prijs van dit nieuwe product is kunnen worden ver laagd van 35 cent tot 32 3/4 cent per kilo gram-bus. Aan gezinnen tot en met vier personen zal 1 kg. per week kunnen worden ver strekt en an aan grootere gjezinnen '2 kg. Binnen enkele dagen zal aan de gemeen tebesturen een circulaire worden gezonden waarin o.m. is aangegeven op welke wijze dit gehakt bij het hoofd van den rijksdienst der levensmiddelendistribulie moet worden aangevraagd. BRAND IN EEN MUZIEKTENT. Gistermiddag bij het slot der Oranje- en Waalbrugfeesten en kort voor oen demonstratie van Nijmeegsche gymnasiasten, werd door jon gens vuurwerk geworpen op het dak der groo- t1 muziektent der gemeente. Het dak vatte vlam en oogenfclikkelijk werd de brandweer gealar meerd. Deze poogde met eenige ha ndbJu schap paraten hel vuur te bedwingen doch dit gelukte niet, zoodat de groote spuit er aan te pas moest ko- men. Her bovendeel der muziektent werd ver nield. Duizenden sloegen het blusscliingswerk gade. Ingezonden stukken. Dirkshorn, 11 Sept. '36. M. de R. Met groot genoegen las ik in de Schager Courant van Donderdag j.1. het verslag van de Jongeren- landbouwdag. Eén vraag komt hierbij echter direct naar voren en wel deze; „Zijn de jongeren zich zelf wel?' Bij' zeer velen wordt aan niets anders dan uitgaan en kermisvieren gedacht, terwijl voor cultureele onder werpen zeer geringe belangstelling bestaat. Ook het verenigingsleven heeft zwaar onder deze toestand te lijden. Verscheidenen hangen liever avond aan avond over een hek, dan lid eener vereeniging te worden of op andere wijze aan de geestelijke opbloei van het platteland mede te werken. Is het nu niet mogelijk de belangstelling voor deze onderwerpen aan te kweeken door het houden van meerdere samenkomsten, lezingen, e.d., waarbij van den Bond van Oudleerlingen van Land- en Tuin- bouwonderwijs zeer goed de leiding zal kunnen uit gaan. Tevens is dan de kans groot dat het minderwaar digheidsgevoel van velen plaats gaat maken voor meer zelfrespect, wat het platteland altijd ten goede zal komen. M. de R., bij cvent. plaatsing, mijn hartelijken dank. Een jongeman.

Schager Courant | 1936 | | pagina 6