STROOPER Uit den Langendijk Kantongerecht te Witmaar, ie Ifmuiden Feuilleton Geen sleepboothulp bij zwaar stormweer beschikbaar Het oor deel van deskundigen. Had de „Sirenes" wel hulp kunnen krijgen? De vraag of, indien de gezagvoerder van het Dinsdag l.l. bij Callantsoog gestrande Noorsche stoomschip Sirenessleepboot- hulp had verzocht, hem deze verleend had kunnen worden van het in het onderhavi ge geval dichtstbijzijnde station IJmuiden werpt een kwestie op, waaraan verschei dene haken en oogén vastzitten. De directe beantwoording van deze vraag is eenvoudig en kan positief ontkennend luiden. De drie sleepbooten voor werk buitengaats, waarover IJmuiden op het oogenblik de be schikking heeft, zijn de „Stentor", „Hector" en „Nestor" van het bureau Wijsmuller, van wel ke vaartuigen de eerste twee een vermogen heb ben van 4-75 I.P.K. en de laatste een van 575 I.P.K. In het zware stormweer van Dinsdag nacht j.1. zou een dergelijk vaartuig, eenmaal terechtgekomen in de geweldige zeeën, moeite genoeg gehad hebben om het zelf behoorlijk te Jdaren, laat staan dat het in staat geweest zou zijn, de „Sirenes" te beschermen tegen de ge weldige krachten, waarmede het schip onver biddelijk naar de kust gedreven werd. Alleen Wijsmullers voormalige stoere „Drenthe" weemoediger gedachtenis met haar vermogen van 1100 I.P.K. zou van IJmuiden uit den strijd hebben kunnen aanbinden, doch van haar be staan, na haar avontuur met de „Kerkplein" nog slechts enkele relecruienwel beschikt het bureau Wijsmuller over nog een krachtige sleepboot, de 700 I.P.K. sterke „Utrecht" naar men weet is zij de „Sirenes" te hulp ge komen, doch wegens de starre houding van den gezagvoerder van den Noorman onver- richterzake teruggekeerd doch dit vaartuig is in den Helder gesta.tionneerd hetgëen uit een oogpunt van nuchter koopmanschap zeer be grijpelijk is, als men bedenkt, dat de kans op strandingen op de banken bij de Waddeneilan den grooter is dan op andere deelen van de Ne- derlandsche kust. Met dat al heeft zich echter de vraag voor gedaan of het wenschelijk, zoo niet noodzakeliik moet worden geacht dat de voorhaven van de tweede havenstad van ons land de beschikking dient te hebben over een of meer sleepbooten, welke in gevallen, waarvan er zich thans een met de ,Sirenes" heeft voorgedaan, onmiddel lijk zee kunnen kiezen, teneinde alles in het werk te stellen om een mogelijke ramp te voor-, komen. Een verslaggever van het A.N.P. heeft in dit verband te IJmuiden een onderzoek in gesteld en op zijn vraag, wat de wenschelijkheid betreft, van de zijde van deskundigen een onomwonden bevestigend antwoord gekregen. Het feit toch blijft bestaan zoo zeide men dat indien een groot zeeschip bij zwaar weer in de nabij heid van IJmuiden in moeilijkheden komt te verkeeren, van deze haven uit geen sleepboot- hulp met kans op succes kan worden verleend en deze dan dient te komen van de dichtstbij zijnde stations Hoek van Holland en Den Hel der Dit laatste beteekent dat deze sleepbooten dan elk voor zich een kleine 35 mijl af te leggen hebben, voor er hulp ter plaatse is, hetgeen in stormweer en al naar gelang van de omstandig heden. waarmede zij hebben te kampen, eenige uren varens beteekent. Zoo al de wenschelijk heid van het ter beschikking hebben van krach tige sleepbooten te IJmuiden vaststaat, geheel anders is het antwoord op de vraag of in deze leemte zonder al te groote bezwaren kan worden voozien. Want bezwaren zijn er en dan dringt daarbij in de eerste plaats het kostenvraagstvk naar voren. Het sleepbootbedrijf toch is er een van particulier ijiitiatief en het aanschaffen, uitrusten en bemannen van een sleepboot vau het type „Drenthe" brengt veel risico met zich mede. Als het niet over motorvermogen beschikt moet een dergelijke sleepboot voortdurend onder stoom liggen om op het eerste sein zee te kun nen kiezen. Daarbij komt dat er een bemanning in vasten dienst moet zijn, voorts dat de boot onderhou den en dat op gezette tijden onderdeelen ver nieuwd moeten worden. De in de tijden der hoogconjuctuur veel voorkomende zeetrans- sporten belangrijke bijverdienste behoo- ren grootendeels tot het verleden, zoodat er met dat al groote sommen verslonden worden alvo rens er eenig rendement is verkregen. Als voorbeeld ter zake moge nog dienen dat er zich in de periode tusschen de stranding van de „Kerkplein" en van de „Sirenes" geen enkele gebeurtenis heeft voorgedaan, waarbij sleep- bootassistentie van IJmuiden uit wenschelijk zou zijn geweest. Het is dan ook alleszins te begrijpen zoo zeide men ons dat, indien an een in nood verkeerend schip hulp wordt verleend, dit de reederij meestal op een dik ge peperde rekening te staan komt, aangezien de sleepbooteigenaren als 't ware het slachtoffer aangrijpen om hun eigen exploitatiekosten zoo veel mogelijk te dekken Tevens bracht men ech ter naar voren dat het op dit punt van de ma terie wenschelijk is dat om excessen te voor komen de regeling van de te betalen vergoe ding voor sleepboothulp aan een arbitragecom missie wordt opgedragen. Wat voorts IJmuiden betreft, voor deze ha ven is mede de exploitatie van kleinere sleep booten aanzienlijk minder loonend geworden na de ingebruikneming van 's werelds grootste slui zen. want in de Noordersluis kan, in tegenstel ling met de andere, onder alle weersomstndig- heden worden geschut. Het sleepbootbedrijf van IJmuiden voert een zwaren strijd om liet be staan en daarom ook doet zich mede wat de exploitatie van door hevig stormweer geschikte sleepbooten betreft, de vraag voor op welke wijze uit een oogpunt van algemeen belang door samenwerking van belanghebbenden een voor Amsterdam's voorhaven waardige regeling tot stand zal kunnen Avorden gebracht. Wel moge er nog op worden gewezen, dat uit het vorenstaande allerminst de conclusie mag of zelfs kan worden getrokken, dat het met de sleepboot outillage aan onze kust slecht zou zijn gesteld. Integendeel, in vergelijking met „ande re kusten" kunnen wij in vele opzichten tevre den ziin. Ten slotte verscheen in deze rubriek de moesjak Johannes Tesselaar, 'n landbouwertje met 'n sterk domineerende Adams-appel die niet wees op den vetten speknek, waarop de boeren in oorlogstijd zich konden beroemen. Ook dit vruchtbare gezin bestond uit 10 personen en vader Jan had zijn nog leer plichtige zoon Simon op het land broodnoodig gehad. Gesalarieerde assistenten kunnen er niet meer op overschieten. Maar Jan kwam er het slechtste af (de Rimboe bracht vandaag toch al zoo Aveinig op) en veroordeeling tot f 5 boete of 5 dagen Avas het slot van deze leerplichtwet tragedie. Alkmaar. MAG GEEN EEN COMMISSARIS VAN POLITIE VERZUIMEN TE LEZEN. De bekende caféhouder Martinus Broers, voor zijn 71-jarigen leeftijd nog 'n kras iemand, moest terecht staan, daar hij op 30 Augustus, laatste kennis-Zon dag dus en reuzedruk, dat spreekt vanzelf, 'n zoogen. zwarte lijster, dat is iemand die in café's niet meer mag komen, had getapt. Dat kan Avel zijn, Edelacht bare, maar ik kende den ganschen persobn niet. U begrijpt wel, met zoo'n drukte en bovendien, hoe kunnen wij 't nu weten, of die of die wel getapt mo gen Avorden. En vooraf vragen gaat ook niet, merkte de kantonrechter lachende op. De eisch in dit geval was dan ook wel schuldig verklaring, maar geen straf. Bovendien gaf de Ambte naar in z'n requisitoir de raad, aan 't politioneel gezag, van de menschen die op de zwarte lijst staan, n behoorlijk signalement of portret te verstrekken aan de caféhouders of nog beter, dat Avanneer de po litie zóó iemand naar binnen ziet gaan, dat men dan eerst de kastelein Avaarschuwde. De uitspraak luidde conform de eisch en viel zéér in den smaak van den heer Broers. MALLE GEVALLEN. Over de zaak raadslid van de gemeente Noord- scharwoudeambtenaar van de Gemeenschappelijke Lichtbedrijven is het lezend publiek nu wel voldoen de ingelicht. Het is niet onze bedoeling, daarop nog in den breede in te gaan. Alleen willen we meedee- len, dat in vrijzinnige kringen (en daaronder reke nen we ook die der s. d. a. p. en moderne vakbe weging) een begrijpelijke ontstemming bestaat over de doordrijverij, die van zekere zijde aan den dag wordt gelegd, om datgene, Avat bet hoogste rechts college als recht heeft vastgelegd, weer te niet te doen op een wijze, die ieder weldenkend mensch ver oordeelt. Van Avelingelichte zijde deelde men ons nog mee, dat, mocht die zekere zijde zijn zin krijgen, dit niet zonder protest zal worden gelaten, doch een actie niet onwaarschijnlijk is, die niet in het belang van de Lichtbedrijven" kan zijn. Een ander mal geval doet zich nu weer in Zuid- scharwoude voor. In het begin van het jaar besloot de gemeenteraad, in principe het Burgerlijk Arm bestuur om te zetten in Maatschappelijk Hulpbe toon. In dezelfde vergadering, Avaarin dit besloten werd, werd een voorstel verworpen, om een defini tieve beslissing tot op het eind van het jaar uit te stellen B. en W. uit te noodigen intusschen een onderzoek in te stellen naar de werking van een dergelijk instituut in andere kleine gemeenten. Mot 4 tegen 3 stemmen werd aangenomen, dat B. en W. met voorstellen zouden komen in zake samenstel ling van een reglement. Uit de gehouden discussies is indertijd wel ge bleken, dat de meerderheid van B. en W. tegen Maatschappelijk Hulpbetoon is. Niettemin zou men mogen verwachten, dat dit college ter zake het aangenomen voorstel met ovorstellen voor het Re glement zou komen. Het raadslid Bakker vroeg daar de laatste raads vergadering naar. Het antwoord was maar Aveinig bemoedigend. We vernemen nu, dat mocht a'oor de volgende raadsvergadering geen behandeling van deze zaak als punt op de agenda zijn geplaatst, er maatregelen door raadsleden zullen worden ge nomen, waarbij getracht, zal worden te bereiken, dat de beslissing van den raad ten spoedigste zal worden uitgevoerd. De Ned. Sierteeltcentrale heeft bekend gemaakt, dat bloembollenkAveekers, die in het plantjaar 1935 1936 te veel geteeld blijken te hebben, de gelegen heid zullen krijgen, over de te veel beteelde opper vlakten bloembollen ter vernietiging in te leveren. Wordt van de geboden gelegenheid tot inlevering gebruik gemaakt, dan zal dit de vervolging mis schien niet geheel doen vervallen, doch avcI in zeer sterke mate door de gerechtelijke instantie met een en ander rekening zal worden gehouden. (Zitting van Vrijdag 11 September.) IIET VERLOOFDE PAAR WAS NATUURLIJK DE INZET. Het was vandaag Conditio Siniqua non, dat de zitting aanving met een hartelijk Avoord van mr. Boerrigter aan het adres van het Vorstelijk Verloofde paar, de Kantonrechter vermeende dat zulks een juiste geste zou zijn bij den aanvang der zitting en hoopte dat het een ideaal huwelijk mocht zijn tot heil van den Nederl. Staat en geluk van de jongge huwden, die met zooveel blijdschap en innige liefde den huAvelijksstaat tegemoet gingen. Mr. C. A. de Groot ,als vertegcnAvoordiger van het openbaar ministerie, bleef natuurlijk niet achter en sloot zich van harte gaanie met verheugenis aan bij die vriendelijke woorden van den geachten kan tonrechter. H e i 1 o o. 'N RAAR BROKJE SHELRIJDER. De chauffeur W. J. Kool, in dienst van de Shell, maakte op 24 Juli te Alkmaar ih de Langestraat met zijn geel Shell-veliikel zoo n Avonderlijke schui ver, dat de heer H. Jonker, die naast zijn fiets rechts ter hoogte van den sigarenhandel Scheepsmaker met 'n andere kletskous stond te smoezen, bijna de pisang was geworden. Zijn fiets werd in de soep gereden, doch gelukkig zonder kluiven, zoodat hij heden, toen de afwezig gebleven Shellist moest terecht staan, als kroongetuige kon fungeeren. Mr. de Groot, de Avaarnemcnd ambtenaar, die lang niet lekker is in die kwaliteit, bovendien kundig en ervaren automobilist, zooals meermalen in rechts zaken naar voren komt, was heftig verstoord op deze koekebakker en vorderde niet minder dan 25 piek boete of 20 dagen, benevens 3 maanden ontzegging rijbevoegdheid, Avat voor dezen beroepschaufeur 'n leelijke nekslag kan beteekenen. Den kantonrechter was deze hap ineens dan ook Avel Avat groot en nam Z.Ed. 'n week tijd om zich terdege te bei'aden. A.s. week vonnis! Har en karspel. HARENKARSPEL IS NIET HET UITVERKOREN LUSTOORD VAN MINISTER SLOTEMAKER DE BRUÏNE. We kunnen minister Slotemaker niet adviseeren zijn vacantiedagen te gaan doorbrengen in Kerke- buurt of Tuitjenhom, Avant hij zou zich zoo boven matig er geven, dat hij meer afgemat dan verkwikt in de residentie zou Avederkeeren. Deze binnenlanden toch zijn bevolkt met inlanders die slechts 'n zeer matige appresiatie betoonen in de onvolprezen leerplichtwet, die al reeds zoo veel jonge geniën aan ons volk heeft geschonken. Het is echter 'n door het kantongerecht uitgemaakt feit, dat de volksgenooten uit Kerkbuurt, Tuitjenhorn en cnvirons niet uitblinken in groote appreciatie van deze zegenrijke wetsverplichting, hun telgen in Avijsheid en Avetenschappelijke ontwikkeling op te voeden en heden verschenen dan ook weer 'n drietal delinquenten, 1 opvoedster en tAvee opvoeders, die hadden verzuimd hun leerplichtige nakomelingen ge- trouAvelijk naar de bijz. R.K. school te zenden. Honeur au dame, werd allereerst opgeroepen ma dame Catharina Pronk, huisvrouw S. Commandeur, die haar in 1922 geboren hartlap Theodorus in de maanden Juni en Juli niet geregeld had doen pro- fiteeren van het bijz. onderAvijs. Zij erkende deze ten laste legging, doch beweerde dat Theodorus souffreerde aan 'n soort eczeem en zij daarom het knaapje had thuis gehouden. Or. Groen- hart, de schoolarts, mocht dan gezegd hebben, dat deze aandoening voor geregeld schoolbezoek geen bezwaar opleverde, haar huisarts Dr .v. Hesteren uit Warmenhuizen scheen 'n andere medische meening (de geneesheeren spelen ook niet steeds het spellejte van 2 handen op 1. buik) te zijn toegedaan en deze medicus had zich volgens moeder ïrijn bereid ver klaard dienaangaande een attest af te geven. Dit at test was echter tot dusverre niet geschreven en kon dus niet als bewijsstuk overlegd worden. Wel was den kantonrechter uit het dossier bekend, dat mej. Pronk, echtgenoote Commandeur, van omvil en on verschilligheid werd verdacht, Avaarop, na een eisch van den fung. ambtenaar f 6 boete of G dagen, ver oordeeling van mama Commandeur volgde tot f 4 boete of 4 dagen. Wil zij dan nog verdere sporreling maken, dan slaat hooger beroep haar ten dienste. Vervolgens trad voor het front van de troepen, de poepemuize grabbelaar Gerrit Hof, die zijn 13-jarige dochter Alida niet geregeld naar de bijz. academie had gezonden. Nu, daar aa'as toch wel eenige geldige reden voor! Het huisgezin is met vader en moeder mee 10 man sterk, Alida is flink uit de kluiten ge schoten en heeft zoo goed als alle klassen doorloo- pen, is dus wetenschappedijk goed afgericht en kan in de huishouding best gebruikt worden. Ook Mr. de Groot vermeende dan toch, dat 'n groote tegemoetko ming hier niet misplaatst zou zijn. Omstandigheden vormen den mensch, doceerde de plaatsvervanger van mr. Tack aan de hand van Ernstein en werd dus gevorderd tegen den braven Gerrit 1 pegel boete of 1 dag, met welke straf ook de kantonrechter zich kon vereenigen. „Die kat van Raith" beet mevrouAv Hesse hem toe, zonder zijn zucht van opluchting; op te merken. „?e zegt, dat ze mij niet heeft opge beld en dat ze niet naar mijn bezoek verlangde Ik geloof, dat zij het op de zenuwen heeft. Als dat haar manier is van grappig te ziin neem me niet kwalijk, maar dat vind ik heelem'aal niet om te lachen! Ze noemde mii een in dringster en zei tegen haar vetzak van een but ler: „Laat dit mensch uit" Dit mensch! een too- nv, T-A/.T, ;lr Irloor. ik haar leelijk gezicht zo toetakelen dat de lui die het Aveer moeten opknappen, gillen van lol" „Dat is werkelijk zonderling. De gravin heeft anders d ennaain. bijzonder gastvrij te zijn, maar dat is moeilijk met deze houding te ver eenigen", betreurde mijnheer Sachs. „Zonderling? Dat zou ik ook meenen" Den Pool nog altijd vasthoudend stak met me- vrouAv Hesse het trottoir over en begon het bordes van het hotel te bestijgen. Mijnheer Sachs ging noodgedwongen mee. „Zijn de smaragden nog gekomen?" vroeg zu in de hall. „Welzeker, mevrouAv. Uw man heeft ze in de hotelsafe ge,deponeerd, voordat hii uitging" .Uitging?" Haar toon vervulde den heer Sachs van vu rige dankbaarheid, dat hij niet mijnheer Hesse Avas! „Zeker, mevrouAv. Hij is met baron d'Essinger naar de bank". „O. goed Ga mee naar boven en laat mii die smaragden eens zien. „Ik had gehoopt, dat u mii zoudt AAdllen ver ontschuldigen, mevrouAv. Ik zou graag.." „Mijn smaragden zien. Dat AA^eet ik." Daar was mijnheer Sachs niet tegen opgewas sen. Hij liet zich naar het kantoor van den direc teur brengen en zoodra mevrouAv Hesse het ma rokijn doos. .e haar bezit had voolgde h' haar be drukt naar haar suite, nog altijd bedacht op een hoffelijke, maar snelle vlucht. Maar dat be hoorde niet tot mevrouAv Hesse's plannen. Haas i;~ -p v.nf ótni Vninto do bracelet om haar pols en Avendde zich tot den Pool. „Nou hoe staat het me?" „Charmant, mevrouw. Verrukkelijk. Zulke steenen zouden de schoonheid van menige vrouAV verhoogen, maar bij u krijgen de steenen een grooteren luister door de schoonheid van de draagster! Mevrouw veroorlooft?" Hij nam haar pols tusschen de vingers en be studeerde de bracelet. „Ik zal die kat van Rüaith beroerd maken van nijd" zei mevrouAv Hesse. Mijnheer Sachs glimlachte plotseling. „Wonderlijk! MevrouAv is. als ik het zoo zeg gen mag, even verstandig als schoon. De Ameri kanen hebben de reputatie, voorzichtig te zijn, is het niet? De origineele steenen ziin, vertroinv ik, nog veilig in de hotelsafe"? Iets huiverigs verspreidde zich door de at mosfeer. „Zeg hou je me voor den gek, of Avat bezielt je?" vroeg mevrouAv Hesse, en in die seconde kAvam de Pool tot besef van de Avaarheid. Hij liet een gejank hooren en greep zoo plotseling met zijn handen naar het hoofd, dat zij hem bezorgd aankeek. „Ben je ziek?" vroeg zij. „Ziek? Neen, mevrouAv. Maar die armband, die smaragden., ze zijn valsch! Goed nage maakt, ja maar ze zijn niet echt!" III Toen de Scruad, de Vliegende Brigade, naar aanleiding van een anonieme telefonische bood schap, Arthur Somerville vond, lag deze op zijn rug in een kelder van een onbeAvoond huis in Kensington, en hem ontbraken jas vest, broek en schoenen. Zijn handen Avaren op zijn rug samengebonden met zijn das. en zijn bretels be- AA-ezen een gelijken dienst voor zijn voeten. Toen hij bevrijd Avas, scheen hij een klein beetje in de war met de opeenvolging van de gebeurtenissen die hem in zijn tegemvoordigen toestand ge bracht hadden. Maar hii herhaalde telkens, dat hij kellner Avas. bet laatst in bet Riviera HAiol in Mentone, en een betrekking had gekregen !n het Plaza Hotel in Londen. Daarheen Avas hij op Aveg geweest. Verder kon hoofdinspecteur Storm niets uit hem krijgen gedurende de eerste oogenblikken. Maar de volgende tien minuten brachten aan het licht, dat Ar.thur Somerville veertien dagen geleden in Engeland Avas ge komen en dat de eerste nacht in Londen hem in aanraking gebracht had met iemand, die de drie attributen van een gentleman bezat: ver achting voor de bestaande regeering. witte slobkousen en een bijna onvergételijken dorst. Op voorstel van dien gentleman hadden zij sa men een zekere bar in de omgeving van Cha- ring Cross bezocht, waar Somerville meer had ingenomen dan goed voor hem was' geAA'eest. Daarna Averden zijn herinneringen vaag. Een redelijke verklarinz z'n aamvezigheid in kelder van dit leegstaande huis kon hii niet geven. I11 de A7eertien dagen, dat hii daar gelegen had, zoo verklaarde hij. had hij driemaal per dag bezoek ontvangen van een man. die hem voedsel bracht. Die man had telkens bemoedigend ge glimlacht, maar overigens een opmerkelijke te rughoudendheid betoond. Toen hij zoo ver ge komen Avas met zijn verhaal, bleek Arthur So merville een sterke neiging te krijgen, terug te komen op zijn vorige beAveringen aangaande het Riviera Hotel en inspecteur Storm maakte zijn rapport op. Dit stuurde hij rond naar alle pasten, met de opmerking, dat hij alleen kon beA'estigen, dat Arthur Somerville te eeniger tijd te veel gedronken moest hébben. Heel toevallig kreeg inspecteur Keating dat rapport ook in handen. Het Avekte zijn bijzondere belangstelling op, toen hij opmerkte, dat Somerville voorne mens Avas geweest, naar het Plaza Hotel te gaan als kellner. Want het viel hem dadelijk in, dat baron d'Essinger. die onlangs de bescherming van de politie had ingeroepen, van plan was geweest, dienzelfden namiddag den heer J. Ben ton Hesse in het Plaza Hotel te bezoeken 0111 hem een smaragden armband te verkoopen. ("Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 7