Hitler's groote rede Een nacht aan boord De vorstelijke verloving AKKERTJES CACHETS) Vanmorgen in de vroegte een poging gedaan om de „Sirenes" vlot te trekken Er zit reeds beweging in Wielerbaan Wieringen Pijnenburg=Slaats KIJKER i; KOOPEfl CLOECK £ti£Ls%ët merfo Merrill en Richman gedaald Dinsdag 15 September 1936 Postrekening No. 23330 SCHAEER 79ste Jaargang. No. 10063 COURANT. Int. Telef, No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. „Het bolsjewisme is onze doodsvijand" Gisterenavond heeft de slotzitting plaats gehad van den Rijkspartijdag in de groote congreszaal te Neurenberg. De Fuehrer hield zijn aangekondigde groote rede over de buitenlandsche politiek. De kop stukken .van partij en staat waren aanwe zig, alsmede talrijke buitenlandsche gasten. Onmiddellijk na de opening gaf Rudolf Hess het woord aan den Fuehrer. Deze begon met een terug blik op de dagen van het congres en gaf een to taal-indruk. Hij kondigde aan, dat in het vervolg tegelijk met den partijdig te Neurenberg elk jaar hierheen soort Olympiade zal worden gehouden. Een nieuw Duitschland is ontstaan door het nationaal- socialisme, men mag dit liefhebben of haten, te ver anderen is het niet. Het is een factor van geschied kundige feiten. Het nationaal-socialistische Duitsch land streeft naar herstel van de eer en de gelijkge rechtigdheid van het Duitsche volk. De eerste daad in dit opzicht is gelukt. Door het invoeren van den tweejarigen dienstplicht is het volk bevrijd van de gevolgen van de gewetenlooze muite rij, welke Duitschland op de eerste plaats moreel trachtte te onteeren. Misschien zullen de landen, die niet door een gelijk ongeluk als Duitschland zijn getroffen dit niet begrijpen, doch als zij in de toe komst de natuurlijke rechten van Duitschland eer biedigen, dan is een element van onrust uit de we reld verwijderd. Het nationaal-socialisme is geen exportartikel en elk volk heeft het recht naar eigen opvatting van Wereldbeschouwing, politiek of economie zalig te Worden, onder vooiwaarde, dat men ook Duitschland ditzelfde recht geeft. De nationaal-socialisten zijn geen missionarissen, 'die hun politieke gevoelens naar het buitenland brengen, doch soms worden zij gedwongen zich te [verdedigen tegen de leugenachtige berichten over de leer of de voornemens van het nat. socialisme. In dien iemand reden heeft te klagen, over onverdraag zaamheid, dan zijn het wel de Nat. Soc. Wat gaat het de democratie aan, dat in Duitschland het Nat. Soc. regeert? Zij be hoeft dit in haar landen niet te dulden, even min als het nat. soc. de democratie duldt in Duitschland, Het nat. soc. heeft in de vijftien jaar van democratie in Duitschland genoeg gelegenheid gehad de volken-verbindende en den menschheid-geluk-brengende ideeën van de democratie te leeren kennen. Het heeft na deze 15 jaar zijn respect hiervoor verloren. Alleen tegenover het bolsjewisme staat het na tionaal-socialisme als doodsvijand. Dit is gebaseerd pp de waanzinnige en beestachtige leer hiervan. Trouwens niet het nat. soc. heeft het bolsjewisme gezocht. De eerste gevechten tusschen beiden von den niet in Rusland plaats, doch in Duitschland, waar het communisme van 1916 tot '20 poogde vas ten voet te krijgen, evenals nu nog het bolsjewisme tracht militair de Duitsche grens te naderen. Indien het tracht de huidige Spaansche toestanden ook in Duitschland te brengen zullen de nationaal-socialis ten het communisme bestrijden met alle kracht De Fuehrer verklaarde geen verdrag te kunnen sluiten met het bolsjewisme dat over al waar het de macht neemt niet het volk vrijheid brengt, doch het sociale schuim uit de tuchthuizen loslaat op de bange medemen- schen, die zich niet meer kunnen verdedigen. De Fuehrer wees er verder op, dat de Duitsche ar beider niet zal vergeten, dat aan het hoofd van het Duitsche rijk thans een man staat, die 25 jaar geleden zelf nog arbeider was. Het communisme kan even wel niet voorkomen, dat 98 van de leiders joden zijn, die nooit tot het proletariaat gerekend kunnen worden. In de raden-republiek van Muenchen, welke nauwelijks een maand duurde, waren eveneens .Toodsche communisten de leiders. De Duitsche arbei ders waren alleen goed voor executiepeleton en kon den later voor den rechter terechtstaan, terwijl de leiders juist op tijd waren gevlucht. Dan verklaart Adolf Hitier, dat een nieuwe hon gersnood wordt bericht. De bolsjewisten moeten niet het weer, dat is God, .verantwoordelijk stellen voor hun eigen zonden, want het Rusland, dat nu reeds 20 jaar vegeteert, was vroeger een van de rijkste graanlanden van Europa. Het bolsjewisme is niet in staat in een land, dat 18 maal zooveel grond per hoofd heeft als in Duitschland, de landbouwers de niet-landbouwende bevolking te doen voeden. In het vervolg zijner rede wees de Fuehrer met nadruk op het feit, dat het nationaal-socialisme in vrede tot een oplossing van de belangrijke vraagstuk ken van dit oogenblik wenscht te geraken. Alle volkeren dienen er zich rekenschap van te geven, dat er geen warmer vriend van den vrede en van de onafhankelijkheid der volkeren bestaat, dan ons Derde Rijk. Dat echter het bolsjewisme, dat een onheilspellend leger vormt, wete, dat aan de poorten van Duitsch land 'n Duitsch leger staat. Europa zou in het bloe dige barbarisme kunnen vervallen. Ik behoor niet tot degenen, die voor dit gevaar de öogen sluiten. Ik ontken niet, dat ik sympathieën koester jegens hen, die het communisme bestrijden. Want het nationalisme wil de vernietiging van het communisme. Hitier wees er vervolgens öp, dat de keuze der par tijleiders niet geschiedt op aanbeveling, dobh volgens de waarde, hetgeen een enorm applaus ontketende. De Fuehrer laakte vervolgens de pessimisten en besloot aldus: .,Wij zijn bereid tot alle offers, die de Almachtige van ons kan verlangen. In dit plechtige oogenblik, waarin wij voor de achtste maal uiteen gaan, dank ik alle nationaal-socialistigche strijders. Leve Duitschland,'* AAN BOORD VAN DE „SIRENES". UW VERSLAGGEVER OP NOORSCH GRONDGEBIED. (Speciale berichtgeving van de Schager Courant.) Aan boord „Sirenes", 14 Sept. 1936. Half vier namiddag. Gevolg gevende aan de vriendelijke uitnoo- diging van den kapitein, Mr. Langfelt, zal uw verslaggever het vlot brengen en de reis naar Amsterdam van het gestrande schip „Sirenes" meemaken. De schroef slaat volle kracht achteruit. Er is reeds beweging in het schip. We moeten nu aan boord blijven, want de verwachting is, dat deze nacht het schip vlot zal komen. EEN NACHT AAN BOORD. VANMOR GEN IN DE VROEGTE EEN POGING GEDAAN OM HET SCHIP VLOT TE TREKKEN. AAN BOORD VAN DE SIRENES, 15 Sept. 1936 Na nog even aan wal geweest te zijn, ging ik gis teravond om goed acht uur aan boord, om den nacht daar door te brengen. Dit was noodig, omdat heel vroeg getracht zou worden beweging in het schip te brengen. Het was schitterend weer. Een heele mooie avond. In zee zien we behalve de lichten van de sleepboot „Nestor", ook de lichten van eenige Marine-schepen, die een oefening hielden. Overigens was. het heel rustig. Om elf uur ging ik te kooi en hoorde nog een van de verwachte sleepbooten komen. Half twee vannacht vond ik, dat ik wel genoeg geslapen had en stond dus maar op. Geheel uitgerust. „Very fit." Een dikke mist rond het schip, vooral aan de land zijde, belemmerde het uitzicht. Er waren behalve de „Nestor" nog twee sleepbooten gekomen en wel de „Hector" en de „Holland". We maakten een praatje met iemand van het Bu reau Wijsmuller, en het bleek al ras op de brug van de „Sirenes" hoe klein ons wereldje is. Alles was klaar gemaakt, vol stoom. Het is nu intusschen vier uur geworden. Af en toe als de landmist iets dunner wordt, kan de duinen reeks als een donkere schaduw aan stuurboord worden waargenomen. De hemel is vol schitterende sterren. Het voorschip is stil en donker; op het achterschip evenwel heerscht een geweldige drukte en bedrijvigheid. Daar is het dat de bergers en hun legertje van helpers hun uiter ste krachten aanwenden. De hier en daar ge plaatste electrische lampen met schijnwer pers werpen hun stralen door den morgen nevel en belichten de mannen, die als schim men heen en weer vliegen. Daar klinken commando's waarop de windsen beginnen te ratelen of stoppen, daar knarsen de zware blokken, terwijl de dikke henneptrossen kra kend door de schijven getrokken worden, om met enorme kracht de machtige staaldraad kabel, waaraan de ankers zitten, stijf te trek ken. En alles geschiedt met orde, korte krach tige bevelen worden gegeven en onmiddel lijk uitgevoerd. Ieder op zijn post, ieder weet wat hij te doen heeft. Het is duidelijk dat hier vaklui de leiding hebben, menschen, die op bergingsgebied ervaring hebben, rustig en met inzicht bevelend doen wat noodig blijkt te zijn. Aan den zeekant liggen de machtige sleepbooten. De zee is kalm en hun lichten bewegen zich nauwelijks. Men hoort nochtans het rhytmisch dreunen der zware machines, ook zij trekken met hun duizen den paardekrachten aan de op het gestrande schip bevestigde sleeptrossen. En op de brug staat hij, die met de hoofdleiding belast is. Kalm, het pijpje in den mond, de electri sche toorts in de hand, overziet hij vanaf zijn hooge standplaats de situatie. Af en toe grijpt hij de tele graaf en gaat het sein naar de machinekamer om langzaam of volle kracht te draaien, nu eens voor uit, dan achteruit. Oogenblikkelijk klinkt de bel en de wijzer springt in positie, ten teeken dat het commando beneden in de machinekamer reeds wordt uitgevoerd en ook de groote schroef van de „Sirenes" zelf gaat meewerken aan haar bevrijding. Met zijn electrische toorts seint hij met zijn booten en vanuit zee komen de antwoor den in den vorm van knipperende lichten. Nu en dan buldert de zware stoomfluit van de Noorsche boot, door de sleepbooten weder met de hunne herhaald, ieder in eigen toonaard, een beves tiging dat het sein werd begrepen. Meer en meer dringt het tot mij door, wat een ontzaglijk werk hier wordt gedaan, welk een ervaring en beleid wordt gedemonstreerd en men voelt dat, behoudens onvoorziene tegenslag, een welverdiend resultaat de kroon op al dat werk zal zetten. En het schip zelf! Beweging is er; af en toe vaart ©en trilling door 't vaartuig, lich te schokjes zijn merkbaar en ofschoon ik als landrot niet in staat ben een honderd pro cent juist oordeel te vellen, in welk opzicht de positie van het vaartuig gewijzigd is, is het mij toch duidelijk dat al het werk van dezen morgen niet vergeefs is geweest en men inderdaad gewonnen heeft. Het is nu bijna vijf uur in den vroegen morgen, en het water is weer zakkende. Het schip blijkt een halve streek naar de zee gedraaid te zijn. Het water is door den Z.O.-wind niet zoo hoog geweest. Het begint al best te wennen aan boord. Af en toe een warme mok koffie en een „stik", wil er wel in. De zee maakt hongerig en het lijkt me wel zaak met de heerscher van de scheepskeuken goede maatjes te blijven. Half zes vanmorgen is het werk stop gezet in af wachting van het volgende getij: vanavond om on geveer kwart, over vijf. Het schip beweegt nog steeds, het schokt flink, wat een goed teeken is. NOG STEEDS OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING IN DE RESI DENTIE. GROOT PYROTECH- NISCH SCHOUWSPEL OP HET MA LIEVELD. 'S-GRAVEN'I-IAGEVanwege het Haagsche Co mité voor Volksfeesten, is gisteravond een groot vuurwerk afgestoken. Ook de stad is gisterenavond feestelijk versierd en verlicht, ter gelegenheid van de verloving van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Deze feiten, gevoegd bij de vreugde welke er alom in den lande en vooral ook in de residentie heerscht, hebben er toe geleid, dat tienduizenden, jong en oud, gisteravond de stad zijn ingetrokken. Het fraaie zomerweer werkte dit mede in de hand. In den avond was de trek naar het Malieveld, waar het vuurwerk werd afgestoken, bijzonder groot. In dichte drommen trok men door de stad naar het Ma lieveld, aan den rand van het Haagsche Bosch gele gen. Er heerschte een feestelijke stemming en in het bij zonder was het de jeugd, welke zich geducht weerde. In groote groepen trok zij door de stad, zingend en hossend. Het Voorhout, verlicht door honderden oranje ballons, bood een vroolijk schouwspel. Ook de regee- ringsgebouwen waren aan de zijde van den Hofvij ver door schijnwerpers verlicht. Dit feeërieke schouw spel trok ook ditmaal zeer veelbelangstellenden.Aan de departementen was de gebruikelijke illuminatie aangebracht, doch ook vele andere overheidsgebou wen en particuliere instellingen hadden voor een fraaie illuminatie zorg gedragen of een passende ver siering doen aanbrengen. Om kwart over negen ver trokken de vorstelijke personen per hofauto's naar het vuurwerk. De onmiddellijke omgeving van het Paleis was door de politie afgezet. De vele honderden belangstellenden die het vertrek geduldig hadden af gewacht, waren ook ditmaal niet moede, het verloof de vorstelijke paar en de hooge gasten enthousiast en langdurig toe te juichen. Ook tijdens het vuurwerk bood de stad nog geens zins een verlaten beeld. Zeer velen bleven in de bin nenstad. De café's maakten goede zaken. Na afloop van het vuurwerk hadden de straten van Zaterdag 19 Sept, 6 '|2 uur komen enz; Enorm programma. Kaarten per tel. 66 Hippolytushoe de stad een ware vuurproef te doorstaan. Meer dan overweldigend was de massa, welke, zij moesten ver werken. Op het Voorhout gaf na afloop van het vuurwerk het muziekcorps van de Veldartillerie nog een uitvoe ring. Tot laat in den avond bleef het zeer druk. Men wist niet van naar huis gaan en de feestelijke stem ming werd verhoogd, naarmate de wijzers van de klok het middernachtelijk uur naderden. Het was een alleszins geslaagde avond, welke lang in de herinnering bij talloozen zal blijven voortleven. Het vuurwerk op het Malieveld. De belangstelling voor dit pyrotechnisch schouw spel was het spreekt vanzelf overweldigend. Tienduizenden hadden zich op en rond het groene veld opgesteld. Vele autoriteiten, zoowel burgerlijke als militaire, hadden op het voor hen gereserveerde gedeelte van het terrein plaats genomen. Even half tien kondigde een luid gejuich van de wachtenden op den hoek van de Boorlaan en Bosch laan de komst van de vorstelijke personen aan, die enkele oogenblikken later onder stormachtige toe juichingen het veld op reden. In de eerste open Hofauto had het verloofde paar plaats genomen. De Koningin heeft wegens een lichte verkoudheid, het vuurwerk niet bijgewoond. De moeder van prins Bernhard en diens broeder waren in de tweede auto gezeten. Drie auto's met le den van de hofhouding sloten den stoet, die vooraf gegaan werd door eenige motoren met zijspan van de Haagsche politie. Toen de auto's het veld opreden, speelde de mu ziek het Wilhelmus, dat door velen werd meege zongen. De beide prinsessen kregen bloemen aange boden. Nadat de toejuichingen waren verstomd, nam het WJt-etMh&ui fetdaar vooral!op! Op "AKKERTJES" komt nevenstaand merk voordan alleen kunt Ge zeker zijn een "AKKERTJE" te hebben gekregen. Overtuig U, dat men U geen waardelooze prullen In de hand stopt. Met een „AK KERTJE" waarop het merk AKKER in ruit-vorm voorkomt, kunt Ge erop reke nen dat Uw hoofdpijn, kiespijn, zenuw pijn. influenza of griep dadelijk verdwijnt, zonder dat Ge maag-krampen krijgt. Dit AKKER-merk waarborgt echtheid, Nederlandschfroduct Recept van Apotheker Dumont Koker met 12 stuks 52 ct. Zakdoosje, 3 stuks 20 ct. vuurwerk, dat ruim een half geduurd heeft, een aan vang. Het is een waardig slot van het vuurwerk-sei zoen geworden, waartoe het fraaie weer zeer heeft medegewerkt. Er had iets meer wind moeten zijn, opdat de rook vlugger zou zijn weggetrokken. Maar gelukkig trok de rook naar den kant van het Haagsche Bosch, zoo dat men de stukken duidelijk heeft kunnen zien. Toen de woorden: „Welkom Prins Benno" in blok- letters van diamantvuur, tel ezen waren, kwamen aan de bijvalsbetuigingen der tienduizenden schier geen einde. Dit geldt ook voor de slotdecoratie, bestaande uit de woorden „Leve het jonge paar", in blokletters van oranjevuur, geflankeerd door de letters J. en B., in blauw diamantvuur, omringd door een nimbus van vurige stralen. Dank zij een voorbeeldige afzetting, heeft de me nigte na afloop geen kans gezien, het jonge paar in een veiligen aftocht te belemmeren. Eerst werd nog het Wilhelmus en de Lippe-Detmoldmarsch ge speeld en toen vertrok de Koninklijke stoet in lang zaam tempo, onder ovationeele bejubelingen, om naar het paleis Noordeinde terug te keeren. Duizenden hadden zich in de omgeving van het paleis opgesteld, maar zij kregen het vorstelijk paar dien avond niet meer te zien. De stoet is nl. door een achteringang binnengeko men, opgewacht door een vijftigtal belangstellenden, die het paar hartelijk hebben toegejuicht. Noodlandina op eiland aan de Noord-Oost-kust van Newfounó land. Reuter seint uit St. John. (Newfoundland) De oceaanvliegers Merrill en Richman hébben op een veld bij Marecaaeuxvier ki lometer van het depot Musarave op het ei land Foao aan de Noord-Oost-kust van Newfoundlandeen noodlandina gemaakt. De vliegers zouden ongedeerd zijn geble ven Volgens een te New-York ontvangen draadloos bericht waren beide vliegers om 18.05 uur (Britsche tijd) boven kaap Race op Newfoundland waargenomen. DE DIENSTPLICHT IN OOSTENRIJK Weenen Volgens het „Weltblatt" zullen op 1 October 15.000 dienstplichtigen in Oostenrijk onder de wapenen worden geroepen. Een snapshot tijdens de Atletiekwedstrijden, Zon dag te Wieringerwaard gehouden. Mej. Nel van Ba len Blanken, die in verscheidene nummers een schit terend figuur sloeg»

Schager Courant | 1936 | | pagina 1