Weer dreiging in het Verre Oosten Plaatselijk Nieuws. Botsing tusschen tram en vrachtauto* Auto op publiek ingereden De Paus doet een beroep 78 dooden Haar kinderen verdronken Uit het raam gevallen Marktberichten. Vrachtauto ondersteboven geworpen. Twee gewonden. Gisteravond tegen zeven uur heeft op het Dam rak te Amsterdam tegenover het Victoria-Hotel een hevige botsing plaats gehad, tusschen 'n vrachtauto en een tramwagen van lijn 5, bij welk ongeval twee personen verwondingen opliepen. De vrachtauto, een bestelwagen van de firma van Leer, kwam uit de richting Nieuwe Brugsteeg en reed in de richting van de Martelaarsgracht. De bestuurder trachtte de trambaan te passeeren, terwijl van het Centraal Station en tramwagen van lijn 5 reeds zeer dicht genaderd was. De tweede trambaan was reeds gedeeltelijk gepasseerd, toen de tram, waarvan de bestuurder nog uit alle macht remde met het recht er-achtergedeelte van de auto in botsing kwam. De klap, die tot ver in den omtrek werd ge hoord, was zoo hevig, dat de vrachanto ge heel ondersteboven werd geworpen met het noodlotig gevolg, dat de chauffeur met zijn borst in de wrakstukken bekneld geraakte en een besteller, die in den wagen zat op straat tereoht kwam en een gedeelte van de lading, waaronder een potkacheltje, op zijn lichaam kreeg. Beiden waren spoedig bevrijd, waarna zij naar het Binnengasthuis zijn getranspor teerd. Hun verwondingen bleken niet van ernstigen aard, zoodat zij, na verbonden te zijn, naar huis konden gaan. Van de aangerichte ravage kreeg de tramwagen ook zijn deel. Van het balkon braken vier ruiten, te wijl ook een aantal stijlen waren afgeknapt. De passagiers en de conducteur kwamen met den schrik vrij. De bestuurder was echter zoodanig over stuur, dat hij zijn dienst niet verder kon waarne men. De tram is door personeel van het bedrijf naar de remise gebracht. De vrachtauto werd eenigen tijd na het ongeval met vereende krachten overeind gezet, waarna het deerlijk gehavende vehikel is weggesleept. Een en ander trok uiteraard groote belangstelling van de zijde van het publiek. Gepensionneerden bij de Nederlandsche spoorwegen Een proces over de verslechterin- aen in hei vrij vervoer Het hoofdbestuur van den bond van ge- vensionneerden bij de Nederl. Spoor- en tramwegen heeft in een vergadering in be ginsel beslotenop de eerstkomende alga- meene veraaderina in October, voor te stel len, tegen de aangebrachte verslechterin gen in het vrij vervoer van de gepension neerden te gaan vrocedeeren. Feestvreugde te Hoensb'roek op droeve wijze verstoord Verschei dene gewonden. Te Hoensbroek is de feestvreugde van Zater dagavond op een droeve wijze verstoord, door een ernstig ongeluk, dat verscheidene gewon den heeft gemaakt Op de Akerstraat, waar een optocht zou voor bij trekken, en waar dus een dichte haag van menschen aan weerszijden stond opgesteld, pas seerde om ongeveer kwart over tien een auto. bestuurd door den heer S. uit Heerlen. Bij den Passartweg stak plotseling een dame op haar fiets den weg over en, om een aanrijding te voorkomen wierp S. het stuur van zijn auto om. Hij kon evenwel niet snel genoeg remmen en reed op de langs den weg staande menschen in. De gevolgen waren ontzettend. Verschei dene personen lagen gewond langs den weg De heer van de Abeelen uit Heerlen bekwam een dubbele beenbreuk. Zijn dochtertje liep een beenfractuur op. terwijl zijn vrouw een verwonding aan de borst kreeg, een nichtje van deze familie liep een open gescheurde bovenlip op de heer Hoogakker uit Hoens broek kreeg een schedel-basisfractuur, ter wijl nog verscheidene andere personen lich te verwondingen en ontvellingen opliepen. In allerijl zün de gewonden naar het St. Jo- seph ziekenhuis te Heerlen overgebracht na dat door dr. van Mekel voor wiens huis het on geluk gebeurde, de eerste hulp was verleend. Hevige brand in schuur. Een elftal personen om het leven gekomen In den nacht van Zondag op Maandag heeft een brand gewoed in een schuur in het stads deel Bogutschuetz te Kattowitsj in Polen. Elf personen zijn in de vlammen om het leven ge komen, van wien vier vrouwen. Volgens mededeeling van een der geredden bevonden zich vijftien personen in de schuur. Men vreest dan ook dat nog meer menschenle- vens te betreuren zijn. Het betreft bijna uitsluitend dakloozen die in de schuur voor den nacht een toevlucht had den gezocht. Het schijnt, dat de brand door on voorzichtigheid is ontstaan. ^HAILE SELASSIE HEEFT EEN VILLA GEKOCHT Gaat hij zich tlia7is voorgoed in Etigeland vestigen Bath Haile Selassie, de Negus van Abes- sinië, heeft gisterochtend een villa met tuin ge kocht. gelegen op 3 Km. buiten deze stad. Hij heeft er 3500 pond voor betaald. Tegenover een journalist heeft de Negus ver klaard zich met zijn familie in Engeland te ves tigen. De redevoering van Z.H. den Paus. Op geheel Spanje ten gunste van den vrede. Gisterenochtend heeft Z H. de Paus in de zaal der Zwitsers 350 Spaansche vluchtelingen ontvangen, onder wie zich tal van priesters en religieuzen bevonden, die onder leiding waren van de bisschoppen van Gartagena, Tortosa, Viche en Orgell. De vluchtelingen werden voor gesteld door kardinaal Pacelli. Paus Pius 11. die bij zijn binnenkomst in de zaad luide werd toegejucht, sprak voor de mi crofoon zijn redevoering uit. De Paus begon te zeggen, dat de tegenwoordigheid zijner zonen en dochteren, die uit Spanje hebben moeten vluch ten, voor hem een reden is tot smart en tot vreugde Hij bowonderdt met groote ontroering de getuigenis van al diegenen, die in naam van Jezus Christus hebben geleden en wenscht op hen de woorden van den Heiligen Paulus toe gepast te zien: „Gij zijt mijn vreugde en mijn kroon". Te meer daar hun lijden eerherstel heelt gebracht, trouw heeft betoond en eer en glorie heeft betuigd aan de goddelijke majesteit, die in Spanje en elders zoo zeer miskend en zoo ver acht is, terwijl opnieuw een verschrikkelijke nieuwe oorlogskreet weerklinkt: .Zonder God en tegen God": Voor den Paus is een zeer ernstige smart de gedachte aan zoovele slachtingen, verwoestin gen en ontheiligingen, welke dezer dagen in Spanje worden begaan. Er is een vergiftige propaganda, welke na de volksmassa's te heb ben verleid en opgehitst deze wapent en hun plaatst tegenover iedere goddelijke en monsche- lijke instelling. PAUS PIUS 11 Uit al deze tragische feiten zijn zeer ernstige leeringen te trekken. De eerste is. dat de grondslagen van alle orde van alle cultuur en van alle beschaving recht.' streeks bedreigd worden. Een andere les is te trekken uit het feit. dat indien de haat van deze vijanden zich keert, in het hiizonder tegen de Katholieke kerk. dit zeggen wil, dat de eenige werkelijke hinderpaal voor hun vernietigend werk de Christelijke leer is, welke alleen door de kerk wordt onderwezen. Andere overwegingen ter zijde stellend wil de Paus zijn zegen geven aan de aanwezigen, zoo mede aan hun afwezige en lijdende broeders en boven iedere politieke overweging aan al die genen. die de moeilijke en gevaarlijke taak ter hand hebben genomen de rechten en de eer van God en den godsdienst te verdedigen en te her stellen Na verdere woorden van medelijden, barm hartigheid en vergiffenis en een uitnoodiging tot gebed voor allen die strijden voor de kerk, ein digde de Paus zijn toespraak met zijn bewogen gahoor zijn apostolisohen zegen te geven. Bij het ontzettende ongeluk bij het Loen- meer. Oslo Bij het ongeluk aan het Loen-meer zijn volgens de laatste mededeeling en in het geheel 78 personen om het leven gekomen van wien 30 kinderen. Negen personen werden ernstig gewond; de materieele scha de wordt op 600.000 kronen geschat. HET CONFLICT ROND PAKHOI SPITST ZICH ONHEILSPEL LEND TOE JAPANSCHE MARINE STELT EISGHEN Reuter seint uit Shanghai Het agent schap Domei meldt, dat de toestand te Pak- hoi zich onheilspellend heeft toegespitst. Het negentiende leger zou gedreigd heb ben. zich te zullen verzetten tegen de ont scheping van de Japansche commissie, die eigenmachtig een onderzoek wenscht in te stellen naar den op 3 September j.1. op een Japanner gepleegden moord. De Japansche ambassadeur Kawagoe is gis teravond uit Shanghai te Nanking aangeko men, waar hii formeele onderhandelingen zal beginnen met den Chineeschen minister van buitenlandsche zaken tot bijlegging van de in cidenten van Tsjengtoe en Pakhoi. Het negentiende leger heeft, volgens berich ten uit Canton, ook den officieelen vertegen woordigers toegang tot Pakhoi geweigerd. Men meldt, verder, dat dit leger tot een nieuwe anti-Japansche agitatie is overgegaan, door den staat van beleg af te kondigen en voorbereidingen te treffen voor een oorlog met Japan A.N.P. seint nog uit Tokio De woord voerder vain het ministerie van buitenlandsche zaken heeft, in antwoord op 'desbetreffende vragen van journalisten, medegedeeld, dat het ministerie van buitenlandsche zaken nog niet de kwestie van de ontscheping der leden van de Japansche commissie van onderzoek onder bescherming van Japansche landingstroepen had onder de oogen gezien. Hooge ambtenaren van het ministerie van marine, o.a. de minister en onderminister heb ben intusschen vanochtend deelgenomen aan e eUbespreking over het incident van Pakhoi. Het verluidt dat besloten is. dat de Japan sche marine de houding van het ministerie van buitenlandsche zaken zal steunen, maar dat zij eischt: 1. dat vanwege de Ghineesche regecring volledige faciliteiten zullen worden verleend aan de leden der Japansche oommissie van on- dezoek in het Pakhui-incident. 2. dat de Chineesche regeering er zorg voor draagt, dat het negentiende leger uit Pakhoi zal worden teruggetrokken, wijl anders een onderzoek ter plaatse onmogelijk is. 3. dat de Japansche marine het recht zal hebbtn. eventueel maatregelen te nemen, in dien de regeering te Nanking haar voorstellen van de hand mocht wijzen. UIT ONZE OOST WANHOOPSDAAD VAN INLANDSCHE MOEDER In kampong Tjiganitri, onderdistrict Boeah- batoe, heeft zich een familiedrama afgespoeld, dat aan vier kinderen het leven heeft gekost, aldus meldt het A.I.D. Sainem. de vrouw van Anda en moeder van vier kinderen, resp. 8, 5. 3 en 1 jaar oud, leefde sedert eenige dagen in onmin met haar man. Op zekeren dag liep de ruzie zoo hoog. dat Anda zün vrouw eenige slagen in het gezicht gaf. Den volgenden middag omstreeks zes uur toen haar man op het punt stond weg te gaan, trachtte Sainem het huis in brand te steken, doch dit plan werd bü'tüds door haar echt genoot verijdeld. Toen zü blijkbaar gekalmeerd was, ging de man naar zün werk. Dien avond nam Sainem haar vier kinderen mee naar de rivier Tjiganitri en sprong, haar kinderen tegen zich aan drukkend in het water. Sainem kwam door de aanraking met het water tot bezinning en kroop naar den kant, haar kinderen echter aan hun lot overlatende. Eerst twee uren na het volvoeren van deze wanhoopsdaad heeft men de kinderlüken terug gevonden. welke vervolgens ter schouwing naar het Bandoengsche Juliana-ziekenhuis werden vervoerd. Bij het voorloopige onderzoek bekende de vrouw de daad bedreven te hebben, omdat zü mata-glap (blind van woede) was geworden. Twee ongevallen in de hoofdstad Kinderen van llA en 3 jaar het slachtoffer. In perceel Wagenaarstraat 115 te Amsterdam is gistermorgen te ongeveer elf uur een 1jarig meisje van de tweede verdieping op straat ge vallen. Met inwendige kneuzingen is het kind in het O.L. Vrouwegasthuis opgenomen. Omtrent de toedracht tot dit ongeval is geble ken dat de kleine op een krukje voor het ge opende raam stond, ondertoezicht van een vrouw. Deze heeft het kind een oogenhlik al leen gelaten met 't noodlottig gevolg dat 't zijn evenwicht verloor en op straat viel. Een dergelük ongeval is des middags gebeurt op de Ceintuurbaan. Hier was een driejarig jongetje het slachtoffer. Hij was op de tweede verdieping in een onbewaakt oogenblik op het hekje van het balcon geklommen, waarbü hü zün evenwicht verloor en omlaag stortte. Ook dit kind liep inwendige kneuzingen op, het is naar het Ned. Israelietisch ziekenhuis vervoerd. GOUDHOUDEND ZAND ONTDEKT Tsjejjabinsk (Sovjet Rusland) In de na bijheid van Verkhnü zijn rlike goudhoudende zandbeddingen ontdekt welke 20 gr. per kubieke meter zand opleveren. ROTTERDAM, 14 September 1936. Veemarkt. 'Totaal-aanvoer 2186 stuks: 515 vette runderen, 219 vette kalveren, 4 nuchtere kalveren, 739 schapen en lammeren, 703 varkens, 6 bokken. Prijzen per Kg.: vette koeien, le kw. 59 ct., 2e kw. 55 ct., 3e kw. 40—46 ct.; vette ossen, le kw. 53 ct., 2e kw. 49 ct., 3c kw. 40—16 ct., veito kalveren, le kw. 90 ct., 2e kw. 80 ct., 3e kw. 50—55 ct., varkens (levend ge wicht, le kw. 39 ct., 2e kw. 38 ct., 3e kw. 37 ct., scha pen, le kw. 42 ct., 2e kw. 38 ct., 3e kw. 29 ct.; lam- EEN CONCERT IN DEN MUZIEKTUIN. Ongetwijfeld gesterkt door het succes, dat de „Har monie" den laatsten tijd ten deel is gevallen en daar is alleszins reden voor zal zij dit seizoen "nog éénmaal voor ons in het openbaar concerteeren en wel а.s. Donderdag in den Muzioktuin. Het programma is als volgt samengesteld: 1. Kanalisatiefeestmarsch. Jac. Jansen, 2. Lustspiel Ouverture. Kelar Bela. 3. Carmen Sylvia, Wals. IvanovicL 4. Fant. les Dragons de Villars. Maillart 5. Colonel Bogey, Marsch. K. A. Al ford. Le Calife de Bagdad, Ouv. Boieldieu. 7. Chineesche Strassenserenade. L. Siede. 8. Espana, Suite de Valses. Waldteufel. Zaterdag hebben talrijken van de werkelijk goede muziek van de Harmonie genoten. Laten ze deze kans niet voorbij laten gaan en Donderdag nogmaals ko men luisteren. Het zou heelemaal niet zoo onmogelijk zijn, ja zelfs zeer goed mogelijk, dat U zich na dezenavond als do nateur opgeeft. U krijgt er in het komende wintersei zoen een paar goed verzorgde concerten voor en steunt tegelijkertijd een verccniging, die in alle opzichten uw steun verdient. EEN GELUKKIGE. In ons nummer van 5 Augustus j.1. maakten wij er melding van dat onze plaatsgenoot, do heer Jan Bakker, van de Dorpen, 's morgens te half zes uur hij den spoorwegovergang aan de Hoep een lucht ballonnetje had gevonden, dat opgelaten bleek te zijn door iemand uit Birkenhead in Engeland. Op verzoek van den heer Bakker verklaarden wij ons gaarne bereid de label, welke aan de ballon was bevestigd, naar het daarop vermelde adres op te zen- den, waarbij wij zoo vrij waren de hoop uit te spre ken, dat zou blijken dat deze ballon de grootste af stand had afgelegd, omdat de heer Bakker niet tot de rijken dezer aarde behoorde en een extraatje goed kon gebruiken. Heden ontvingen wij bericht van den penning meester van het Birkenhead Charities Men's Com- mittee, den heer John Furness, dat de hier gevonden ballon inderdaad de langste afstand had afgelegd en dus de heer Bakker in aanmerking komt voor de uit geloofde premie van 5 shilling. Met het oog echter op het door ons gesignaleerde feit, dat de heer Bakker de prijs zeer goed kon gebruiken, besloot het comité het bedrag der premie te verdubbelen, zoodat de heer Furness .een chèque op Birkenhead bijsloot van 10 shilling. Wij hebben dit waardepapier direct verzilverd en konden gisteren den verheugden vinder een bedrag van f 3.40 overhandigen. „Zoo eiken morgen", zeide de heer Bakker en wij verdenken hem er ernstig van in het vervolg meer dan voor zijn veiligheid wel wenschelijk is, naar het spel van wolken en lucht te zullen staren in de hoop, dat opnieuw zoo'n zilveren balletje naar beneden komt fladderen. meren, le kw. 39 ct., 2e kw. 33 ct.. 3e kw. 27 ct. Prij zen per stuk: schapen, le kw. f 22, 2e kw. f 17. 3e kw. f 12. Lammeren, le kw. f 14, 2e kw. f 10, 3e kw. f8. Overzicht: Vette koeien en ossen, aanvoer als vorige week, handel kalmer, prijzen afloopend, os 57, pr. koe 64. Vette kalveren, aanvoer onveranderd, handel willig, prijzen als vorige week goed te handhaven, prima kalf 95 ct. Schapen en lammeren, aanvoer iets ruimer, handel tamelijk, prijzen stabiel. Varkens, aanvoer ruimer, handel matig, prijzen als vorige week. Eenige schapen voor export gekocht. ROTTERDAM, 14 September 1936. Vlasmarkt. Aangevoerd: 50 Kg. blauw, schoon 5058 ct., 300 Kg. Hollandsch geel 505S ct., 450 Kg. Dauwroot 4246 ct. per Kg. Vraag goed, prijzen vast gestemd; evenwel bleef door de hooge vraagprijzen AMSTERDAM, 14 September 1936. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 423 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kw. 57—62 ct., 2e kw. 4655 ct., 3e kw. 3845 ct. per Kg. slachtge- wicht; 126 melk- en kalfkoeien f 170—225 per stuk, 120 vette kalveren: 2e kw. 42—52 ct., 3e kw. 2440 ct. per Kg. levend gewicht; 87 nuchtere kalveren f7 —11.50 per stuk, 61 schapen f 20—25 per stuk, 461 varkens, vleeschvarkens, wegende van 90—110 Kg. 4748 ct., zware varkens 4647 ct., vette varkens 45 46 ct., per Kg. slachtgewicht; 8 paarden f 80100 per stuk. Marktoverzicht: Runderen minder aanvoer dan vorige week, vlugge handel, prijshoudend. Melk koeien ruimere aanvoer, vrij vlugge handel en prij zen vast. Vette kalveren matige aanvoer, handel stug en prijshoudend. Nuchtere kalveren .constante aan voer en prijzen, handel vlug. Schapen matige aan voer, vlugge handel en hoogere prijzen. Varkens be hoorlijke aanvoer, gedrukte handel, prijzen als Maan dag j.1. Paarden geringe aanvoer en handel. AMSTERDAM, 14 September 1936. Aardappelen. (Bericht van den Mak. Jac. Knoop). Zeeuwsche Bonten f 2.30—2.40, Zeeuwschc blauwen f 2.302.40, idem Eigenheimers f 17.51.90, idem bh eigenheimers f 1.751.90, idem Bevelanders f 1.75— 1.80. Alle soorten poters f 1.50—1.60, alle soorten boi> ken f 1.601.70. Verder per 100 kilo: N.H. bonten f 2.80—3, idem blauwen f 2.S0—3, idem Bevelan ders f 1.70—1.80, idem blauwen eigenheimers f 2.40— 3.80, idem blanke eigenheimers f 2.40—2.80. Haarlem mermeer bonten f 2.80—3, IJpolder Bonten f 33.60, idem Bevelanders f 1.60—1.80, idem ronde blauwen f 33.20, idem eigenheimers f 2.40—2.80, Hillegom- mer en Katwijker zandaardappelen naar huidkleur f 3—4, Drentsche Zandeigenheimers extra blank f 2.80 3, in 50 kilo balen. Bonken f 2.20—2.30. ALKMAAR, 14 September 1936. Aardbeien f 613, andijvie f 0.30—1.50, appelen f 3.50—10, augurken f 28, bloemkool I f 810, II f 2.50—5, bieten f 0.60—1.60, druiven f £—17, gele kool f 2.20, groene kool f 1.504. kropsla f 0.50—1.80, knolselderie f 22.80, komkommers f 1—4, meloe nen f 6—17, peren f 413,p rei f 1.804.20, peter selie f 0.50—1.20, postelein 22 ct„ pruimen f 611, rabarber f 1.50, roode kool f 1, selderie f 0.50—1, spi nazie f 16, snijboonen f 4, enkele spercieboonen f 0.70 dubbele idem f 0.45, tomaten f 1.50—3, uien f 1.60—2, wortelen f 1.50. ROTTERDAM, 14 Sept. 1936. Binnenlansche Granen en Peulvruchten. Gerst che- valier en winter f 6—6.30. Haver f 5.756.50. Erw ten kleine groene f 7—9. Schokker erwten f 10—11.75, alles per 100 kg. AMSTERDAM, 14 Sept. Binnenlandschc granen. (Boerennoteering). Rog- go f 7.507.75, checaliergerst f 5.405.65, wintergerst f 5.255.50, haven f 6.10—6.40, duiveboonen f 88.25, paardeboonen f 5.255.65, groene erwten f 8—9, valo dito f 14—16, kanariezaad f 1—12, aller per 100 kg. kanvijzaad f 10—1.20 per 50 kg. MEDEMBLIK, 12 September 1936. Aardappelen f 1.10—1.15, witvl. aardappelen, witte du f 1.50—1.55, borgers f 1—1.10, bonte f 1.10—1.15, Geldersche grove f 1.351.40, fijne 75—80 ct. per 50 Kg. roode kool f 1—1.10 per 100 Kg., uien 75—80 ct. gele nep f 1.60—1.70 per 50 Kg., slaboonen 45—60 ct. per 15 Kg. WARMENHUIZEN, 14 Sept Eigenheimers f 1.50, gele nep f 3.60, uien f 0.80, id. drielingen f 0.90, id. grove f 1.60, roode kool f 1. witte kool f 0.70. Aanvoer: 1550 kg. aardappelen, 150 kg. gele nep, 475 kg. uien, 500 kg. roode kool, 3800 kg. witte koe'.

Schager Courant | 1936 | | pagina 2