benaderd Ernstige waarschuwing tot den boerenstand De „Pourquoi Pas" vergaan Noordholland heeft een sluitende begroeting voor 1937 De „Sirenes" Rijksmiddelen bij de raming ten achter KljKEn s KOOPEf)CLOECK Orde-handhaving in België Nog weinig vordering Pijnenburg=Slaats Het gehakt in blik Uit Spanje Wielerbaan Wieringen Donderdag 17 September 1936 Postrekening No. 23330 SCIACEI 79ste Jaargang. No. 10065 COURANT. Int. Telel No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij Inzending tot fs morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend LIJKEN VAN 30 LEDEN DER FRAN- J5CHE POOLEXPEDIIE OP IJSLAND AANGESPOELD. Ook dr. Charcot» de leider, omgekomen Gisteravond deelde de zender Scoresbysund op Groenland mede, dat het Fransche expe ditieschip „Pourquoi Pas" in een zware ijs- storm geheel is vernield. De geheele beman ning is omgekomen op één persoon na. Tot nu toe zijn 30 lijken aangespoeld. Uit Reykjavik wordt verder gemeld, dat de IJs- landsche kanonneerboot „Aegir" bij het wrak van de „Pourquoi pas" is aangekomen. Men kan de masten boven de golven zien uitste ken, maar geen mensch hield zich daaraan meer vast. Men vreest, dat alle opvarenden zijn omgekomen, behalve een man, die zich aan een stuk wrakhout wist vast te klemmen en tenslotte er in slaagde naar de kust te zwemmen. O.a. is ook het stoffelijk overschot van den leider van de expeditie dr. Charcot aan gespoeld. Het schip is aan den grond geloopen, lek geslagen en de machines waren blijven staan. Kopenhagen, 16 Sept.. De nabij IJsland gezon ken „Pourquoi Pas" was den 28en Juni uit Saint Servan vertrokken. Het schip stond onder commando [van den officier Le Conniat. Het schip was onder weg naar Zweden, waar het de leden eener Zweed- sche expeditie aan boord moest nemen om deze naar Groenland over te brengen. Te Scoreby Sund moest de „Pourquoi Pas?" de leder} van de Fransche ex peditie opnemen, die daar in 1935 aan land waren gegaan. De eenig geredde opvarende van het schip werd per brancard naar een naburige boerderij overge bracht. Na een weinig te zijn hersteld viel hij ver volgens in zoo diepen slaap, dat het aanvankelijk onmogelijk was hem te ondervragen omtrent zijn identiteit en de omstandigheden waaronder de schip breuk heeft plaats gehad. Later kon de geredde, Eugene Gouidec, mededee- len, dat de „Pourquoi Pas" in den afgeloopen nacht was teruggekeerd om nabij Reykjavik te schuilen. Het schip was aan den grond geloopen, lek geslagen en de machines waren blijven staan. Groote golven sloegen over het schip en maakten het uitzetten van de reddingsbooten onmogelijk. De opvarenden deden de reddinggordels om, doch sloegen achtereenvolgens over boorcl. De leider der expeditie, Jean Baptiste Charcot, die eveneens het leven bij de ramp heeft verloren, was in 1867 geboren en onderscheidde zich door oceanografi- sche studies en onderzoek der Zuidpool-gebieden. GEEN BELASTINGVERHOOGING EN GEEN ANDERE INGRIJPENDE MAATREGELEN ZUINIGHEID BLIJFT GEBODEN Naar de Haarlemsche corr. van de Tel. verneemtis met zekerheid te verwachten dat de begrooting van inkomsten en uitga- ven der vrovincie Noord-Holland voor het jaar 1937 sluitend gemaakt zal kunnen worden zonder belastingverhop ginggelijk dit ook in de voorgaande jaren kon geschie den. De financieel© toestand van de provincie blijft namelijk gunstig en hoewel men nog niet ge heel gereed gekomen is met de voorbereidende werkzaamhden kan toch thans wel gezegd wor- d'en, dat het sluitend maken van deze begroeting ook geen andere ingrijpende maatregelen zal vereischen. Niettemin zal natuurlijk ook in deze nieuwe begrootiing tot uitdrukking komen, dat de grootst mogelijke zuinigheid in de toekomst ge boden blijft. Het is evenwel verheugend, dat nu de regeering geen verzwaring van belastingdruk zal behoeven voor te stellen, ook de provincie Noord-Holland een dergelijke n optimistisch en klank kan doen hooren, Men is ook hier van oordeel, clal de grootste moeilijkheden een keer schijnen te nemen. MADRID EN VALENCIA MET BOMMEN BESTOOKT. Lissabon, 16 Sept. (A.N.P.). Naar de zen- der-Granada mededeelt is Valencia opnieuw door vliegtuigen van de opstandelingen ge bombardeerd. Eenige bommen vielen op een kazerne en veroorzaakten aanzienlijke scha de. Een Duitscher werd gearresteerd, verdacht van spionnage. De correspondent van de „Diario de Noti- cias" bericht, dat de rechtsche troepen ver der naar Madrid oprukken. Het zuidelijke leger is nog slechts 87 km. van de hoofdstad verwijderd. Enkele departementsgebouwen te Madrid zijn opnieuw gebombardeerd. Uit Andorra wordt gemeld, dat in Seo de Urgel in Katalonië een militaire opstand zou. zijn uitgebro ken. Ontslagen soldaten zouden de kazernes bezet hebben en zich van wapens voorzien hebben. Het zou hun bedoeling zijn de stad van anarchisten te zuiveren. Radio-Sevilla deelt mede, dat de Rooden bij Oviedo een zware nederlaag zouden hebben geleden en op de vlucht gedreven zijn. Bij Guadalajara zouden ruiter- afdeelingen, van Franco den vijand zware verliezen hebben toegebracht. De zender te San Sebastian meldde, dat onder de linksche verdedigers van de stad zich 50 Duitschers, 45 Franschen en 18 Italianen bevonden. Bij den aan val op San Sebastian is niet de Finsche consul, zooals oorspronkelijk gemeld, doch zijn vrouw gedood. De telegrafische verbinding tusschen Engeland en de Kanarische Eilanden, die sedert het begin der revolutie was verbroken, is hersteld. Anarchisten verklaren Malaga tot „vrije stad". De Völksfrontnegeering te Malaga geeft meer en meer een scheuring te zien tusschen de socialisten, de communisten en anarchisten. De meer gematigde groepensteunen de regeering te Madrid in haar po gingen om het aantal ongemotiveerde executies van politieke gevangenen te beperken. De gouverneur der stad, Venga, is reeds tweemaal door de regeering gewaarschuwd om met meer kracht op te treden tegen de extremistische groepen. De soci alisten hebben deze waarschuwing gunstig ontvan gen, maar de communisten en anarchisten steunen gouverneur Venga en keuren diens onverzoenlijke houding tegenover de gevangen opstandelingen open lijk goed. Zij verklaren, dat Malaga thans een vrije stad is, onafhankelijk van Madrid en zij gaan voort met het dooden van de gevange nen. KABINETSRAAD NAAR AANLEI DING VAN DEN AANSLAG OP LEON DEGRÉLLE. ALLE BLA DEN KEUREN DE GEPLEEGDE GEWELDDADEN AF. Het Belgische kabinet heeft gisterochtend een bijeenkomst gehouden, in het verloop waarvan de minister van justitie voorstellen heeft voorgelegd tot handhaving van de orde. Deze minister heeft voorts een verslag ge geven van de incidenten te Seraing bij Luik. Hij is na den kabinetsraad naar Luik ver trokken om aldaar met de bevoegde gerech- terlijke autoriteiten te beraadslagen over te nemen maatregelen. De Brusselsche correspondent van de N.R.Ct. meldt hieromtrent nog het volgende: De bloedige incidenten te Seraing, waar Dinsdag avond een boot met Rexisten op de Maas door so cialistische en communitische tegenbetoogers met schoten is ontvangen, met het gevolg dat drie Rexis ten, die den leider Degrelle vergezelden, getroffen werden, worden te Brussel en elders in het land, waar de politieke opwinding den laatsten tijd in ze kere mate is toegenomen, vrij druk besproken. Alle bladen keuren de te Seraing en Ougrée ge pleegde gewelddaden af. De meeste couranten spo ren de bevolking aan, zich niet door de politieke op winding te laten meesleepen en alle raddraaiers den rug toe te keeren. Ook de socialistische courant Le Peuple publiceerde Woensdagavond een door haar hoofdredacteur, senator Wouters onderteekend arti kel, waarin o.m .wordt gezegd, dat de Belgische ar beiderspartij alle geweld afkeurt, omdat het ten zeer ste gehecht is aan de democratie en de vrijheid. Ge bruik maken van geweld is alleen gewettigd daar waar de regeering in gebreke blijft en de bescher ming niet meer afdoende is. Le Peuple weet verder te melden, dat volgens de getuigenis van een schipper, het eerste schot te Se raing door een Rexist zou zijn gelost. Aan 'n andere courant wordt medegedeeld, dat verschillende ge tuigen aan den rechter van instructie hebben ver klaard, personen te hebben gezien die per fiets op de oevers van de Maas het bootje volgden en telkens weer stilhielden om schoten te lossen.De politie heeft Woensdag een arbeider uit Seraing gearresteerd, die aan de schietpartij heeft deelgenomen. Nog andere arrestaties worden verwacht. De toestand van de drie gewonden was Woensdag bevredigend. Donderdag, is het springvloed en wanneer de wind gunstig is, is de kans op vlot komen niet uitgesloten. (Speciale berichtgeving van de Schager Courant) S.S. „SIRENES" 16 Sept. 1936. Het gebeurt niet vaak dat het goede weer als spelbreker optreedt, maar het bergings bedrijf is een heel bijzonder bedrijf, waarbij dit wèl mogelijk is. terwijl 't prachtige zo- mersche weer dc eerste dagen na de stran ding zeer werd gewaardeerd, omdat men daarbij zoo bijzonder goed gelegenheid kreeg de ankers uit te brengen en verder hulp materiaal als pompen, slangen, blokken, ta kels, enz. aan boord van de „Sirenes" over te nemen, hunkert men thans naar wat ruwer weer. Zoolang evenwel de wind uit clen Oostelijken hoek blijft waaien, zal in het weer weinig verandering te verwachten zijn en blijft de zee zoo kalm en vlak, als ze thans is. Loopt cle wind naar den Westelijken hoek, dan wordt het water woeliger en is tevens de kans groot, dat men een hooger getij zal krijgen. Hoe hooger het water, hoe meer het vaartuig daardoor zal lichten, want daarbij komt nog wat deining of golfslag, dan beteekent dit een belangrijke factor ten gunste meer. Immers 'n aanrollende deining kan een tijdelijk waterverhooging van een voet of meer geven en de positie van de „Sirenes" is zoodanig, dat juist dit kleine extratje de beslissende stoot kan geven. Geen wonder dus. dat, waar iedereen zich over het heerlijke weer verheugt en met goedkeu ring de vaste barometerstand waarneemt, zij die nu reeds een week al hun krachten inspannen en alle mogelijk middelen toepassen tot het vlot brengen van het schip, nu een beetje slecht weer met groote blijdschap zouden aanvaarden. Ook heden bleef het vloedtij lager dan verwacht werd en toen om 5 uur bleek dat het hoogste water bereikt was en geen suc ces kon worden geboekt., werden de werkzaamheden gestaakt en hoopt men dat in dc vroege morgen uren van Donderdag de omstandigheden gunstiger zullen zijn. Zaterdag 19 Sept, 6 '|2 uur komen enz; Enorm programma. Kaarten per tel. 66 Hippolytushoef Een nadeelig verschil van f 12 millioen. De laatste staat van den stand der Rijksmiddelen per einde Augustus, geeft nog geen zeer gunstig beeld. Wel geven enkele opbrengsten een stijging te zien ten opzichte van de vorige maand, maar toch blijven de totaal ontvangsten nog f 12.090.805.beneden de raming. Stijging der directe belastingen. Het gunstige verschil tusschen de opbrengst der di recte belastingen van dit jaar en die van het vo rige jaar, bedraagt f6.200.330.hetgeen mede zeker een gevolg is van de verzwaarde belastingheffing. Motorrijtuigenbelasting opnieuw lager. De motorrijtuigenbelasting bracht over Augustus f 1.282.065 op. Het totaal opgebrachte bedrag over de eerste acht maanden van 1936 bedraagt thans f 15.680.435, d.i. f147.554 minder dan over het vorige jaar. De Rijwielbelasting bracht het tot f 3.604.747, waar door het tot nu toe opgebrachte bedrag f 7.429.547 bedraagt (der aming voor het geh. jaar bedraagt f 7.500.000). Het vorig jaar bracht de rijwielbelasting in Au gustus f 3.694.520 op, d.i. f 89.773 meer dan dit jaar. De „Overige middelen" (dividend- en tantièmebe lasting, accijnzen, omzetbelasting) brachten in Au gustus van dit jaar f8.010.754 minder op dan in de zelfde maand van het vorige jaar. Toch kwam de to taalopbrengst f 504.620 boven de raming. DE DISTRIBUTIE VANGT IN DE WEEK VAN 20—26 DEZER AAN. DE MI NISTER VAN SOCIALE ZAKEN ACHT INSCHAKELING VAN WINKELIERS GEWENSCHT. De minister van sociale zaken heeft aan de ge meentebesturen een brief gericht waarin wordt me degedeeld, dat het in zijn voornemen ligt met de distributie van varkensgehakt in blik aan werklooze arbeiders aan te vangen in de week van 20 tot en met 26 September. Voor de verstrekking van het gehakt komen voor- loopig slechts in aanmerking werkloozen die on dersteund worden ingevolge de uit het Werkloos heids-subsidiefonds gesubsidieerde steunregeliq^ of bij een uit dat fonds gesubsidieerde werkverschaf fing zijn te werk gesteld. Aan gezinnen tot en met vier personen kan één bus, aan grootere gezinnen kunnen twee bussen per week worden verstrekt. Nader zal worden overwogen of ook ondersteunden ingevolge de Armenwet in dc distributie van gehakt kunnen worden betrokken. De inkoopsprijs voor de gemeente bedraagt 30 cent per bus; de verkoop aan de ondersteunden en tewerkgesteld en moet geschie den tegen 32V2 cent per blik. Voor het geval de slagers bij de distributie van het gehakt zullen worden ingeschakeld, behoort, aan hen de uniform vastgestelde vergoeding van 1.5 c*nt per blik te worden uitgekeerd. Zoo ook de grossiers te dezer zake mede hierin worden betrokken, zoo als in enkele gemeenten geschiedt, zal de vergoe ding aan grossier en slager tezamen niet meer dan iy2 cent bedragen. Indien in de gemeente de distri butie van gehakt met uitschakeling van de slagers rechtstreeks van gemeentewege geschiedt wordt dc inkoopsprijs voor de gemeente met 1 cent verhoogd en bedraagt deze alzoo 31 cent per bus. De minister wijst er op, dat de voormelde vergoedingen vastge stelde vergoedingen zijn, waarvan afwijking niet mo gelijk is. De minister acht het gewenscht dat de win keiiers bij deze distributie niet worden uitgescha keld; daarom verzoekt hij de gemeentebesturen met aandrang de verstrekking van dit gehakt door de daarvoor in aanmerking komende winkeliers, die daartoe den wensch te kennen geven, te doen ge schieden. „GA GEEN VERBINTENISSEN AAN OP LANGEN TERMIJN!" ZEGT DE VOORZITTER VAN DEN F.N.Z. - ECONOMISCHE OPLEVING IS NIET GEZOND. In de gister gehouden algemeene vergadering van den Nederiandschen Zuivelbond v'F.N.Z.) wees de voorzitter, de heer L. F. Britzei er in zijn openings woord op, dat afgaande op de beschouwingen, die tegenwoordig gehouden worden over den economi- schen toestand van verschillende landen, men den indruk kan krijgen, dat de laagste stand van wat men een economisch getij belieft te noemen, bereikt is geworden en een nieuwe gunstige vloedstroom doorzet. Uit de noteeringen van verschillende artikelen op de wereldmarkt, kan men prijsstijgingen constatee- ren, terwijl de beursbarometers zich eveneens voor vele fondsen in opwaartsche richting bewegen. Op zich zelf beschouwd kan men zich hierover verheugen, doch wanneer men kennis neemt van de meening van een aantal oeconomen, die deze verbete ring critisch bekijken, dan rijst wel eenigen twijfel of wij inderdaad op den goeden weg ziin. Zij wijzen op het feit, dat in verschillende landen weliswaar groote bedrijvigheid hcerscht, doch dat deze voor een groot deel een ongezonde basis heeft, n.1. de omstandigheid, dat deze landen met koorts achtige haast hunne bewapeningen uitbreiden. In de verbetering, waarvan ik sprak, deelt ook het zuivelbedrijf. Ook wij kunnen, over de geheele lijn ge rekend, spreken van eenige opleving. Sedert onze zomervergadering-in 3935, is de melkprijs iets geste gen, en onder de veehouders en zuivelbereiders be gint een wat opgewekter stemming te komen. Is er inderdaad plaats voor optimisme zou ik wil len vragen? Een stijging van den boterprijs op de Engelsche markt, van f 0.34 in het midden van 1934 tot onge veer f 0.60 per K.G., gedurende de laatste weken, mo ge op zichzelf verblijdend zijn, deze prijs kan nog geen basis vormen voor een rendabel veehoudersbe- drijf, indien andere tegenwoordig geldende omstandig heden onveranderd zouden blijven. Evenmin geeft de positie van het artikel kaas reden tot tevredenheid. Weliswaar viel dit jaar een stijging van de prijzen te constateeren, doch niet vergeten mag worden, dat daartegenover een beperking van de productie heeft plaats gevonden, welke ongetwijfeld den prijs in gunstigen zin heeft beïnvloed. De afzet van onze producten, is in groote mate afhankelijk van hetgeen andere landen doen. De invoerbelemmeringen van de laat ste jaren hebben een funesten invloed op ons bedrijf gehad. Zoowel in Duitschland als in Engeland is men be zig maatregelen te nemen om zich onafhankelijk te maken van het buitenland. Al deze omstandigheden in aanmerking ne mende, wil ik niet nalaten den Nederiand schen boer te waarschuwen, toch voorzich tig te zijn, in het bijzonder, wanneer het be treft het afsluiten van verbintenissen voor een langen termijn. Zeer goed weet ik, dat niet alleen de landbouw moeilijke tijden dooramakt. Het is mij volstrekt niet ontgaan, dat industrie en scheepvaart hunne moei lijkheden hebben, dat een deel van den middenstand het zwaar te verantwoorden heeft. Maar wanneer ik dan regelmatig weer moet lezen of te hooren krijg, dat de oorzaak van de moeilijk heden, waarmede ons volk te kampen heeft, te wij ten zou zijn aan den steun aan den landbouw, dan moet ik daartegen met allen kracht opkomen. De 200 millioen, door den heer Gelderman in zijn jongste betoog genoemd, zullen kun nen worden verminderd of geheel ophouden te vloeien, zoodra de verhouding tusschen de inkomsten van den boer en die van de stede lijke bevolking in ongeveer dezelfde verhou ding zullen liggen, als het geval was voor het uitbreken van den wereldoorlog. De aanpassingspolitiek van de regeering heeft tot dusverre niet voldoende resultaten opgeleverd om spoedig tot betere verhoudingen te kunnen komen. Een andere reden, waarom men gekant is de regee ring te steunen is gegrond op de meening, dat dc rnargarineproductie in ons land niet voldoende is in gekrompen, tengevolge waarvan dc binnenlandsche afzet van boter moeilijkheden ondervindt. Het is uitgesloten te achten, dat de Nederlandsche boer en zijn collega's in Scandinavië, Duitschland, Engeland enz., in het algemeen in landen met een ge matigd klimaat, melkvet en andere vetten kunnen producecren in concurrentie met hunne collega's ver bouwers van plantenvetten enz., in de tropen en met de walvischjagers. De productiemogelijkheden van dc tropische pro ducten zijn oneindig groot cn de kostprijs is zoo laag, dat bij een vrije concxirrentie geen sprake zal kun nen zijn van het houden van melkvee ten behoeve van boterbereiding.

Schager Courant | 1936 | | pagina 1