Stakingsgolf in Frankrijk Het Chineesch-Japansch conflct Schagen - nieuws. Horthy thans naar Italië? Internationaal oplichter aangehouden Bloedige Botsingen in Polen De Bilt seint K O E Cr R A S JULIANADORP. Twee kinderen door een auto aangereden. Woensdagnamiddag ongeveer half vijf uur had op den Schoolweg bij de woning van den heer J. M. een tamelijk ernstig ongeval plaats. Een reiziger van de fa. G. R. Kcuss uit Alkmaar, kwam vanaf hot dorp langs den Schoolweg gereden. Ter hoogte van genoemde woning speelden eenige kinderen aan de kanten van den weg, doch hadden daarbij de on voorzichtigheid om telkens dwars over den weg te gaan of te kruipen. Nu is dat op zichzelf bezien zoo erg niet, maar op dezen tamelijk druk bereden weg toch erg gevaarlijk. En dat was ook hier het ge val., vlak voor deze auto stak een hunner, het jon getje van M., den weg over. De automobilist remde uit alle macht, had behoorlijk signaal gegeven, doch kon nu geen aanrijding voorkomen. Het jongetje kwam met geweld over de voorlampen tegen do auto en kreeg ernstige hoofdwonden en ontvellingen. Door het sterke remmen raakte de auto uit de koers en draaide precies weer andersom op den weg. Doch daarbij werd een ander jongetje, K. H., geraakt, die een gebroken rechterbeen opliep. Er was spoedig een oploop, maar geen hulp, De dokter en verpleger wa ren niet thuis en dokter Boerma van 't Zand was te Oudesluis en liet duurde geruimen tijd eer deze ook hier kon zijn. Van het vliegkamp De Kooij kwam ech ter spoedig de ziekenauto en werden de beide pa tiënten naar het Marine-I-Iospitaal vervoerd, nadat door den Rijksveldwachter Koorn bij de een 'n voor- loopig verband had gelegd, en de ziekenverpleger bij den andere. De auto had een geweldig remspoor gemaakt en had een lekke achterband opgeloopen, benevens eenig verbogen roosterwerk aan den voorkant. De bestuurder heeft alles in het werk gesteld om hulp enz. ter plaatse te krijgen, en omtrent de schuld vraag zal een nader onderzoek worden ingesteld. Door den heer Maarten Smit werd de auto naar de Blauwe Keet getransporteerd. Gymnastiekdemonstratie. Zondag a.s. belooft voor Julianadorp een drukke dag te worden. Dan zal er nJ. op het J.V.C.-terrein een groote demonstratie gegeven worden door de gym- nastickvereeniging „Tumlust", met welwillende me dewerking van haar zustervereeniging O.K.K., die met een groot aantal leden dezen middag komt op luisteren. Vooraf zal een rondgang gemaakt worden, waarbij de muziekverecniging „Kunstzin" zal voor- aangaan. De entrée is laag, dus wekken we ieder op dezen middag mee te maken. 's Avonds wordt er een prachtprogramma afgewerkt in de zaal van den heer A. Doorn. Dan zullen de da mes en heeren van „O.K.K." ons staaltjes op paard, rek, enz., laten zien, waar we van zullen opkijken. Het doel van dezen dag is, de vereeniging „Turnlust" in het bezit te stellen van een vaandel. Laat ieder zijn steentje daartoe bijdragen en komt dus in grooten getale deze middag- en avondvoorstelling bijwonen. SINT MAARTEN EENIGENBURG. Onze laatste der drie plaatselijke kermissen heeft thans weer plaats gehad. De eerste dag was het weer niet direct gunstig. Het was dan ook Zondag niet druk, wat ook denkelijk wel in de Zaterdag gehouden Julianafeestjes gezocht kon worden. Kinder- en volksspelen vonden ditmaal niet plaats wel een rookdemonstratie. Men kon hier getuige zijn van het feit dat de langzaamste rooker ruim 1 uur over een pijp tabak kon rooken. 7 personen wisten met deze demonstratie een prijs te verdienen en wel G. Mulder, R. de Moei, C. Kossen, J. Mulder, Jn. Filmer, W. Pastoor en ten Hoeve. Maandagavond kon worden genoten van het too- neclspel van de vereen. V.O.P. uit Warmcnhuizen, welke opvoerde „Robbedoes", blijspel in 3 bedrijven. Nooit eerder kennis gemaakt hebbende met deze vereeniging, moet hier gezegd worden, dat deze heel goed voldeed en met kennis van zaken hun rol uit beeldden. Bob, Louis en Tante Guusje gaven koste lijk spel en Florence speelde haar katachtige rol ook zeer goed. Ook de anderen speelden vlot en natuur lijk, waarbij de huisknecht nog een extra pluimpje toekomt voor zijn uitbeelding. ANNA P AU LOW N A Loop der bevolking. Ingekomen: C. van Aurich van Renkum; M. J. van Leeuwen van Den Helder; mej. M. W. v. d. Veer van Heemskerk; H. W. van Eeden van Noordwijker- hout; mej. J. P. Landman van Wieringerwaard; L B. van Praag van Heemstede; T. Molenaar van Sij- bekarspel; mej. P. Verwer van Haarlemmermeer; mej. W. van der Peet van Schoorl; M. Booij-Rol van Den Helder. Vertrokken: H. Beekman naar Enkhuizen; J. Mole naar naar Wageningên; Ch. Hoogmoed naar Alk maar; wed. E. Jonges-Besse naar Heiloo; A. van Veld huizen en gez,. naar Haarlem. Burgerlijke stand. Geboren: Adriaan Marinus, zoon van P. C. v. d. Werf en J. II. Mulder; Simon, zoon van C. Ver schoor en J. C. Esseveld; Franciscus Adrianus, zoon van P. J. Conijnen en M. L. Fontaine; Johanna Christina, dochter van J. C. van Grieken en Ch. J. v. d. Pijl. Ondertrouwd: J. Daalder en M. Rezel; L. J. W. Bu- ter en Ph. G. Roets. Getrouwd: N. Gouma en T. Everts; H. G. van Drie en A. C. Kossen; P. Voorthuijsen en C. M. Niemeijer. Overleden: Wed. A. Boon-Looman, oud 69 j. C. Koorn-Boon, oud 58 j. Politie. Gevonden: belastingplaatje. Verloren: baal kapok, 10 12 suikerzakken. UIT ONZE OOST AUTOBUS IN RAVIJN GESTORT Twaalf ernstia aewondm Aneta seint uit Padang Sidempoean Nabij Naboendong en Padanglawas is een autobus omgekanteld en in een diepe ravijn gestort. 12 der inzittenden liepen zware verwondingen op. De oorzaak is vermoedelijk gelegen in het feit dat de bus slipte. EEN ROEKELOOS VLTEGER VOOR DEN RECHTER. Teaen seraeant-leerlina-vlieper 8 maanden hechtenis peeischt. Aneta seint uit Bandoeng. De auditeur-militair bij den krijgsraad te Tjimahi eiscbte naar Aneta seint tegen den ser geant-leerling-vlieger-Keim die op 26 Ajril 3.1. met de „Kriel" tegen een hoogspanningskabel botste en waarbij zijn passagiere. mevrouw van Lierop, werd gedood, wegens grove roekeloos heid. onvoorzichtigheid en onoplettendheid, acht maanden hechtenis. De uitspraak is bepaald op 25 September a.s. Programma voor Zondag a.s. Strandvogels I—Schagen I. Vertrek per bus 12 uur. D. Arnoldus; J. Peetoom, H. Middelbeek; J. Wee land, A. Slikker, M. Slikker; D. Schoorl, S. S., M. de Haas, L. Schoorl, C. de Moor. Res.: .Tb. Molenaar, O.K.B ISchagen II Vertrek per bus 12.30 uur. J. Everts: P. Boon, A. de Wit; T. Moransart, E. Rus, P. Boontjes; J. Broer, P. de Vries, G. Koch, D. Ruig, J. Franzcn. Res.: P. Kistemaker, S. Breebaart. Oudesluis IISchagen III. Vertrek per bus 1 uur. J. J. Slikker; A. Molenaar, W. Geerts; H. Naber, A. Willemse, P. Slik; C. de Jager, W. van Geclcn, J. Heemsbergen, S. Grootes, Jb. Broersma. Res.: D. Leeuwenkamp, K. v. d. Bol, J. Schram. Afberichten bij J. Broer, Hoep, Schagen, voor Vrij dagavond. De spelers van het 2e elftal worden verzocht het bord te raadplegen in verband met een eventueele omzetting van den uitwedstrijd in een thuiswedstrijd; zoo ook de spelers van het derde, omdat D.O.S.K.O. aangevraagd heeft den wedstrijd om 10 uur te mo gen doen beginnen. Het bestuur der v.v. „Schagen" maakt bekend, dat voor de a.s. cojnpetitie. de Donateurskaarten gereed zijn. De regeling is als volgt: De donateurs ontvangen 1 grooto1 en 2 gezinskaarten, voor meerdere leden van het gezin zijn kaartjes voor het seizoen verkrijgbaar a f 0.50 per stuk. Men is verplicht de kaarten bij iede- ren wedstrijd te toonen. 't Bestuur zal bij deze com petitie een zeer scherpe controle houden, zoodat, om teleurstelling te voorkomen, dat de toegang tot het terrein geweigerd wordt, men in zijn eigen belang aangeraden wordt, van bpvenstaande goede nota te nemen. In de laatst gehouden bestuursvergadering is beslo ten onze leden een vrije zitplaats te geven, echter met dien verstande, dat de banken door 't Bestuur wor den aangewezen. De zaal-training begint Maandag 20 September a.s. voor welpen en adspiranten van 78 en voor leden van 89.30. Wij rekenen op aller opkomst. Honpaarsche vriendschap voor de fascistische landen. Hoewel hieromtrent nog niets is aangekon digd en bevoegde kringen zich terughoudend toonen, verwacht men dat admiraal Horthy bin nenkort. wellicht nog voor het einde der maand een reis naar Italië zal maken. Men gelooft niet. dat de reis van het Hon- gaarsche staatshoofd een officieel karakter zal dragen. De gelegenheid zal hem echter worden geboden leidende figuren te ontmoeten. De be doeling zou zijn, naar Italiaansche zijde een tegenwicht te geven voor het bezoek, dat de Hongaarsche rijksbestuurder de vorige maand te Berchtesgaden aan Hitier heeft gebracht. Op deze wijze zou Hongarije doen uitkomen, dat het evenveel prijs stelt op de Italiaansche, als op de Duitsche vriendschap. Generaal Dill in Palestina aangekomen Hij zou nu alleen nop de wapens willen laten spreken. Jeruzalem Met de aankomst van generaal Dill te Jerusalem is een einde gekomen aan de lange periode van vruchteloos onderhandelen De generaal schijnt alleen de wapens te willen laten spreken. Door het verbod van het plau- Palestijnsch gedegeleerden congres is alle ver antwoordelijkheid voor de staking en de voort zetting hiervan gelegd op het hooge Arabische comité, dat zich hierdoor een in weinig benei- denswaardige positie geplaatst ziet. De regee ring is blijkbaar vastbesloten eventueel over te gaan tot arrestatie en uitwijzing van de leden Naar vernomen wordt, heeft de zionistenleider Weisman te Londen toegestemd in een tijdelijk stopzetten van de Joodsche immigratie, doch alleen voor arbeiders. Geen toepanp naar den klaapmuur. Jeruzalem Dit jaar zullen de Joden ter gelegenheid van den Nieuwjaarsdag zich niet naar den klaagmuur begeven. Brand in een pakhuis te Katwijk aan Zee Scheepslantaarn werkte als brandplas Katwijk aan 'zee Gistermiddag brak brand uit in een pakhuis op de reederij Meerburg aan het Prins Hendrikkanaal te Katwijk aan Zee. Er was hier olie, katoen en zeilwerk in groote hoeveelheden opgeslagen. Dit brandbare materi aal deed het vuur snel uitbreiden terwijl ook een geweldige rookontwikkeling ontstond. Docr de brandweer onder leiding van den opper- brandmeester H. Parlvliet werd met vier stra len op het water uit het kanaal den brand vrij spoedig gebluscht. Als oorzaak wordt vermoedelijk opgegeven, dat zonnestralen op het geslepen glas van een scheepslantaarn die in een etalage stond, zijn gevallen, waardoor het glas als brandglas werk te. KAPITEIN ERNSTIG GEWOND BIJ FILMOPNAME TE LONDEN Tijdens het opnemen van de film „In 's ko- nings dienst' welke onder auspiciën van het ministerie van oorlog wordt gemaakt als propa ganda voor het leger, werd kapitein Mathews van het garde-regiment ernstig gewond door een bajonetstoot, welke oen soldaat hem toe bracht bij een te realistische opname van een veldslag. Bloemencultuur. IETS BIJZONDERS OP GLADIOLENGEBIED? Men wijst ons op het volgende bericht, voorkomende in het Weekblad voor Bloembollencultuur, onder bo venstaand opschrift: Dit moet wel zijn de variëteit „Rosa van Lima", waaraan een commissie namens de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en P., bestaande uit de heeren J. F. Ch. Dix, Jan Roes en A. Frijlink, de vorige week te Bergeylc, bij een z.g. plaatselijke keuring bij den kwcekcr P. J. G. Aarts aldaar, met overslaan van een Gef. van Verdienste en beoordeeling in een Proef tuin, direct een Getuigschrift Eerste Klasse van die Maatschappij toekende. De beschrijving luidt: zuiver rose met wit naar de basis; de stengels zijn kaars recht en lang; de afzonderlijke bloemen zijn zeer groot, edel van vorm en de variëteit maakt zoo'n bij- zonderen indruk, dat de commissie er onmiddellijk het Get. Eerste klasse aan toekende. HIJ GAF ZICH UIT VOOR INGE NIEUR EN WIST OP DIE MANIER GELD LOS TE KRIJGEN. Verleden week heeft zich aan een kantoor te Rot terdam, dat een vertegenwoordiging heeft van de Jun- kers motorenfabrieken te Dessau, een Duitsch spre kenden als heer gekleeden man aangediend, die voor gaf ingenieur van die firma te zijn. Hij zou eenige vliegtuigmotoren, welke in Vlissingen stonden, naar Ierland moeten brengen. De firma heeft den man ge heel als gast behandeld. Hij noemde zich ir. Enk en was met personen en toestanden van de Junkers fa brieken heel wel op de hoogte. In den loop van den avond gaf hij echter zijn misnoegen te kennen, omdat een voor hem bestemden telcgrafischen postwissel van f800.door de Junkerfabrieken nog niet naar Rotterdam was overgemaakt, zoodat hij nu de vlieg tuigmotoren niet kon vervoeren, daar hij niet over contanten beschikte. Op het postkantoor te Rotterdam telefoneerde de man met Dessau. Een van de verte genwoordigers van het kantoor te Rotterdam hoor de dit gesprek mee aan. Later zou echter blijken, dat in Dessau slechts een zeer gering deel van dit ge sprek was verstaan. Doch een en ander was voor het Rolterdamsche kantoor aanleiding geweest den man f 100.te geven. Deze is daarop verdwenen en niet meer terugge komen. Men kreeg argwaan en bij nadere informatie bleek, dat het geheele verhaal verzonnen was. De re cherche heeft toen enkele andere fabrieken, zooals Benz, Deutz, enz., gewaarschuwd met het verzoek den man vast te houden, indien hij zich eventueel mocht melden. En inderdaad, Maandag jl. arriveerde de zich noemende Enk bij den vertegenwoordiger van Benz motorenfabriek aan de Wijnhaven te Rot terdam. Daar heeft de politie hem gearresteerd. De man gaf toen op te heeten Alexis Joseph Henzor, ge boren te Hbemelsdorf in het district Eupen op 30 Ja nuari 1893, laatst wonende te Brussel-Schaerbeek. In zijn bezit had hij echter een achtdaagsch spoorweg abonnement ten name van J. O. Lindser, Middenlaan 28, Amsterdam. Bij onderzoek bleek dit gefingeerd te zijn. De man had voorts in zijn bezit een door hem zelf gemaakte legitimatie van de Deutz-motorenfa- briek ten name van ir. Otte. Te Rotterdam heeft hij zich bovendien uitgegeven voor zekeren Wolffensperger. Uit een gisteren te Am sterdam ingesteld onderzoek is gebleken, dat de Ne- derlandsche centrale inzake internationale misdadi gers vingerafdrukken van den man bezit, genomen in het jaar 1930 van zekeren Jan van Zeijl, geboren en wonende te Luxemburg, die in dat jaar door de marechaussee te Sloterdijk was aangehouden. Tusschen politie en communisten Warschau In het plaatsje Zukow in het district Lublin heeft een bloedige botsing tus schen de politie en communisten plaats gehad. De politie wilde huiszoeking verrichten in de woningen van een aantal communisten doch werd aangevallen door een groep personen die wilden verhinderen, dat hun leider werd gear resteerd. De aanvallers losten revolverschoten op de politie, waardoor drie politiemannon wer den gewond. De politie beantwoordde het vuur, waardoor vijf communisten werden gedood. Vijftien personen werden gearresteerd. Een van de gewonde politiemannen is later overleden. IERSCHE DEELNAME AAN DE SPAAN- SCHE BURGERKRIJG Bezoradheid in Enpeland De „Star" meldt, dat het aanstaande vertrek van 2000 Iersche vrijwilligers van de organisa tie van Generaal o'Duffy naar Spanje ernstige bezorgdheid in Wbitehall veroorzaakt zou heb ben. De recmleering is georganiseerd door graaf Rellano. vroeger lid van de hofhouding van Alfons 13de. die de middelen verschaft en in nauw contact met o'Duffy werkt. De Ieren, aldus het blad, beschouwen de expeditie als een waren religieuzen kruistocht. De deelnemers zijn oud-soldaten, die in den wereldoorlog heb ben gestreden en dus veel ervaring hebben. 15 GEWONDEN BIJ AUTO-ONGELUK Boor het weiperen der remmen in de rivier pestort. Berlijn Nabij Dresden is een autobus met 50 werklieden door het weigeren van de rem men in de Preisznitz gestort. Vijftien werden ernstig gewond, vier van hen zijn stervend. GRAF VAN MARGARETHA VAN YORK ONTDEKT? In een voormalige Franciskamer kerk die thans als legermagaziin in gebruik is, zou men het graf hebben ontdekt van Margaretha van York hertogin van Bourgondië, de echtgenoote van Karei den Stouten. De hertogin is te Mechelon overleden in 1503. Zij wilde „als nederige zon dares" begraven worden. Verwachting; zwakke tot matige, meest oostelijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, waar schijnlijk droog, iets warmer. Verdere vooruitzichten: weinig verandering. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 773. Het dunne pijltie geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 14.5 gr. C is 58 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. Hoogzijde 103 Schagen. Nieuwe bemiddelinpspopinpcn van Blntn. Het gaat in bet stakingsgebied te Rijssel ge lukkig kalm toe. Incidenten doen zich niet voor maar de stakers houden de fabrieken bezet. On danks hun eerst ingenomen standpunt om niet te onderhandelen alvorens de fabrieken worden ontruimd, hebben de fabrikanten zich toch tot een bespreking van het geschil bereid getoond. In het hotel Matignon hebben BIum en Salcngru in het begin van den avond opnieuw een dele gatie der werkgevers in de textielindustrie van Rijssel ontvangen. Na afloop der conferentie verzochten de gede- egeerden afzonderlijk te mogen vergaderen om te beraadslagen over het percentage der loons- verhoogingen. Hunnerzijds bespraken Salengro en de arbeidsinspecteurs het vraagstuk dor fa- fa rieksaf ge vaardigden. Een nieuwe bijeenkomst van werkgevers en werknemers kwam den mi nister van binnenlandsche zaken beslist noodza kelijk voor. De besprekingen duren nog voort. Ook de arbeiders zullen met de re- peerinp onderhandelen. De gedelegeerden der fabrieken die in het ge bouw van de arbeidsbeurs een bijeenkomst heb ben gehouden, hebben met eenparigheid vap stemmen de voorstellen der arbeidersdelégatie aangenomen. Zij zullen zich vandaag nog naar Parijs begeven. Spanning iets verminderd. De Japan- sche marine als vredesaposteL Tokio, 16 Sept. Het verluidt, dat de minister van marine, Nagona, gisteren tegenover den minis ter van buitenlandsche zaken, Arita, de houding dei- marine met betrekking tot het incident van Pak Hol heeft uiteengezet en daarbij heeft verklaard, dat het. Japansche prestige zou lijden, indien de Chineesche regeering zonder haar verantwoordelijkheid voor het incident van Pak Hoi te beseffen, haar toevlucht zou nemen tot een talmende houding en geen maat regelen zou nemen om het. negentiende leger, dat de Japansche commissie van onderzoek belet aan land te gaan, te doen terugtrekken. De Japansche marine streeft er naar de Chineesch-Japansche vriendschap te bevorderen omd en vrede in het Verre Oosten te verzekeren en zij vermijdt dan ook een ongebreideld optreden, terwij zij metb elangstelling de te Nanking aangevangen formeele onderhandelingen volgt. Eventueel zal de Japansche regeering haar toe vlucht moeten nemen tot zelfverdediging, in welk geval de Chineesche regeering de verantwoordelijk heid zal dragen, indien zij de anti-Japansche agi tatie niet onmogelijk maakt. Een Japansche waarschuwing. In een onderhoud van 2V2 uur hebben de Japan sche ambassadeur te Nanking, Kawagoe en de Chi neesche minister van buitenlandsche zaken. Tsjang Tsjoen Dinsdagavond de incidenten van Tsjcngtoc en Pakhoi besproken. Kawagoe zette de verantwoor delijkheid van China uiteen en vroeg, wat de Chi neesche regeering dacht te doen. Tsjang Tsjoen ver klaarde, dat China de incidenten betreurt en zette de maatregelen van China uiteen. Een tweede onder houd is voorzien op 18 dezer. Gistermiddag heeft svenwel Kawagoe opnieuw een bezoek gebracht aan Tsjang Tsjoen en hem gewaarschuwd, dat Japan gedwongen zal zijn handelend op te treden, als de Chineesche regeering voortgaat het incident van Pakhoi zoo weinig ernstig te blijven behandelen en het Japansche onderzoek ter plaatse onmogelijk maakt. Teekenen van ontspanning. De toestand in Pakhoi is op het oogenblik iets minder gespannen, aangezien de generaals van het 19e leger Tsai Ting Kai en Li Tsjai Soem plotseling raar Hongkong zijn vertrokken. De pacificatiecommissaris Li Tsjoeng Jen kan thans rechtstreeks op het 19e lege,r inwerken en hun terug roep nog doorzetten. MAND MET STEENEN OP HET HOOFD Jonnet je licht fiewond Gistermiddag omstreeks kwart over twaalf brak het touw waaraan een mand met steenen aan een huis in de Kinkerstraat te Amsterdam word opgeheschen. De mand kwam terecht op een juist passeerenden jongen van 9 jaar. die vermoedelijk een lichte hersenschudding kreeg. Na in het ziekenhuis te zijn behandeld, is liij naar zijn woning vervoerd

Schager Courant | 1936 | | pagina 7