Arrondissements-Rechttiank TROOPER te Alkmaar. Zaimis" overleden De roofoverval te Geisteren De bewapening van Amerika uitgebreid Moordaanslag bij Nijmegen Feuilleton MEERVOUDIGE STRAFKAMER. Strafzitting van Dinsdag 15 September. Cornelis Brouwer, auto-expert, Bergen, voorheen Nieuwe Niedorp en Alkmaar, verduistering in dienst betrekking. Eisch 3 maanden gev. Vonnis conform. Vermoedelijk zal hij voor het Hof nog wel een „ap peltje" willen schillen. Petrus Castricum, arbeider Heiloo, in hechtenis, diefstal van damestaschjes met inhoud, te Grosthui- zcn. Eisch 1 jaar gev. Vonnis 6 maanden gev. Petrus Castricum, als voren, diefstal van een uit stalkast je, waarin horloges, gepleegd te Heiloo, in vereeniging, ook 6 maanden gevangenisstraf. Jacobus Gerardus Houtenbosch, Heiloo, als voren, 4 maanden gev. voorwaardelijk met 3 proefjaren. Nic. Picter Wagemaker, arbeider, Hoorn, opzette lijke brandstichting van een draaiorgel. Eisch 1 jaar. Vrijgesproken wegens bewijsgebrek. Petrus Tromp, arbeider en bloemcnventer, Uit geest, poging tot diefstal van een vat jenever, gepl. te Uitgeest. Eisch vrijspraak. Vonnis con form wegens bewijsgebrek. Cörn. Mart. Kareis, tuinder, Zwaag, zedenmisdrijf art. 247 Wetb. v. St.ra.fr..2 jaar gev. Willem Griek, Oosterend (Texel), toebrengen ern stig lich. letsel dbor schuld, voorw. straf ten uitvoer gelegd. Joh. Jac. Veer, schilder, Hoorn, ged. diefstal van damestaschjes te Rustenburg. Eisch 1 jaar gev. Uit spraak 6 maanden gev. Ariën Zaal, besteller. Hoorn, zedenmisdrijf, art. 247 W. v. S., 1 dag met aftr. en ter beschikking gesteld. EERST WERD HET VUIL BIJ MEKAAR GEVEEGD. Wij bevonden ons na de opening der zitting en uit- deeling van de porties aan de debiteuren van mé- juffrouw Astrae van de vorige week, al heel gauw, niet in de Ruige Hoek, maar in het smerige hoekje en werden allereerst met gesloten deuren te grazen genomen de zedenmisdadigers, die met de artikelen 247-248 bis en 249, 't allergemeenste delict, hun mo- reele waardigheid hadden versmeten. Om te beginnen was het een krom gebogen, suf kijkend oud kereltje van 61 jaar. Piet Beunder uit Berkhout, die met artikel 248 bis in de weer was ge weest. daarna verscheen een liefhebber van artikel 247, Willem Commandeur van Warmenhuizcn en ten slotte Frederik Smit, 'n Alkmaarder. die ter ver antwoording geroepen werd voor artikel 249 primo, het plegen van ouders cn voogden enzoovoort en- zoovoort, de rest kunt u er desverkiezend wel bij- denken. Al deze smcerpieken bevonden zich in voor arrest en waren dus van een gratis advocaat voor zien. Men moet echter niet denken, dat het Rijk deze weldaad kosteloos bewijst, o nee. Dat is bij de kost en inwoning inbegrepen. De heeren juristen moeten nolensvolens tijd en soms behoorlijk con sultpegels aftikkende cliënten zonder ecnige com pensatie opofferen. Misschien staat de mogelijkheid open. dat zij hiernamaals beloond worden, als hun eigen strafregister althans blanco is cn dat zal mis schien ook wel 'n dubbeltje op z'n kant zijn. Dit is een gijntje hoor, dat de heeren zich niet behoeven aan te trekken! Niet iedere wolf, die in een kwaad gerucht staat, is een menscheneter! Alkmaar. EEN GEMEENE STREEK! EEN ARME INVALIDE VAN ZIJN FIETS BEROOFD. De heeren Jan Joh. Dikkeboom, 'n 25-jarige rond zwervende los-arbeider met 'n zuinige reputatie, en zijn vriend Antoon Muse, in 1910 in Alkmaar gebo ren, 'n exemplaar, waarvan ook al niet veel goeds valt te vertellen, bevonden zich omtrent 30 Juli in de Vjctoriestad, cn ontvingen alstoen van een dritte im bundc, zekere Wouter v. d. Pol, verblijf houden de in een slaapstee, of kosthuis, 'n tip, dat zich in de Akerslaan bevond een schuurtje, niet afgesloten, dat tot stalling diende van een zwijntje en dus 'n prachtige kans bood om gemoerd te kunnen worden. De heeren Dikkeboom en Muse, beiden 18 karaats gesjochten, Dikkeboom ontvangt 4 pop steun, moest f2.10 kostgeld betalen en hield dus precies 190 harde centen per week over om do boom dik te la ten worden. Wat Toon Muse Jr. betrof, die was hee- lemaal court d argent, namen, zoo men aanstonds zal hooren, ter dege' notitie van deze voorlichting. De fiets, die behoorde aan Jacob Krans, 'n 40-jari ge geweldige zenuwlijder, maar die ondanks zijn hulpbehoevende toestand door het venten met een prachtwagen diverse artikelen nog in zijn eigen on derhoud kan voorzien, werd dan ook in den nacht van 31 Juli achterover gedrukt. Gelukkig echter wer den de twee nachtraven ingepikt voor ze de geram- paste Babi verpatst hadden en kon Jacob dus weer in 't bezit van zijn rijwiel, voor hem het eenigste middel om zich nog eens behoorlijk te kuu,. voortbewegen, worden gesteld. Maar de zwijntjesjagers zaten achter slot en gren del en stonden thans voor hun rechters. Ook de heer Wouter v. d. Pol, verraden door zijn vrienden, die hij, zoo werd beweerd, belangeloos, letterwijs had gemaakt, was weldra de pisang, want hoewel hij niet in voorarrest werd gehouden, werd tegen hem toch een vervolging ingesteld, ter zake het geven van inlichtingen tot hel plegen van een strafbaar feit, strafbaar gesteld bij artikel 133 wetb. v. strafrecht en hij genoot dan ook het dubieus ge noegen onmiddellijk na zijn twee vrindjes, berecht te mogen worden. Met de heeren Dikkeboom en Muse was men heel gauw klaar. Monsjeu Dikkeboom was een mislukte reclassant en tegen hem requireerdc de Officier, die door die herhaalde mislukkingen langzamerhand heel sceptisch tegenover de voorw. veroordeeling begint te staan, 1 jaar gevangenisstraf en tegen Toontje Muse, die het nog minder mooi had versierd en meerdere malen des rechters matteklopper op zijn achterkwartier had gevoeld, 1 jaar en S maan den baj es-retraite. Mr. Langeveld, de juridische belangen van Dikko- boompje behartigende, noemde Jan een crisisslacht offer cn hoewel een goede bankwerker, door gebrek aan werk hopeloos gesjochten, riep de clementie in, terwijl mr. Wynne opponeerende voor Toontje, prij zenswaardig ijverde om voor zijn cliënt nog wat goeds voor den dag te kunnen brengen. Waar geen repliek volgde, bleef ook dupliek even eens uit en kon de behandeling worden gesloten. Den Helder. ONZE-GOEIE JUTTERSTAD HAD OOK NOG WEER EEN LEVERANTIE. Heel zelden gebeurt lTbt dat dc brave Jutter-City niet een paar representanten op het bokkebankje heeft, en heden waren het weer deze veel burgers on militairen van onderscheidene wapens hij land en zeemacht tellende gemeente vertegenwoordigende heeren, de 20 jarige visscher Okkc Post en de 23-jari- ge bierbottelaarsknccht Jan Arnoldus Koningstcijn, die zich hadden te verantwoorden ter zake* diefstal van een damestasch, inhoudende een bedrag van pl. m. 90 gulden aan specie en bankpapier, een aardig poet je, voor amateurs om te watertanden! Genoemde snijboonen, van niet al te beste kwali teit en hard in de kook, bevonden zich in den nar at van 1 op 2 Augustus in café Metropool, destijds be heerd door de volumineuze en welgevormde Madc- moisellc Johanna Maria v. Doorn, die, toen in den be wuston Augustusnacht, toen er heibel was ontstaan tusschen de rumoerige en niet. al te nuchtere bezoe kers, zich genoodzaakt zag tusschen beiden te komen, ten einde zoo mogelijk de vrede on orde te herstel len, haar welvoorziene handtasch onvoorzichtiglijk op de toonbank had neergelegd. Okke en Jan, hoe wel niet geheel kaarsschoon, kregen die tasch in de kieren on Okke gaf Jan 'n wenk, zich van dit voor werp meester te maken. Aan deze wenk werd gehoor zaamd en Okkc raakte nu in het bezit van het waardevolle taschje. Zonder zich verder om zijn vriend te bekommeren, pikte hij de geheele buit laf hartig in en maakte er in Den Helder en zelfs in Groot-Mokxim in gezelschap van toffe klaploopers goeie sier \an. AI spoedig waren er 'n 70 pegels „pooter" en alles wat mcj. v. Doorn nog terug kreeg was 'n 20 pop, want ook de tasch had Okke in het water geworpen. De heeren werden thans onderhanden genomen door meneer de Officier, die duchtig op z'n noot speelde en voor den brutalen, onkameraadschappe- lijken Okko Post, die alles had ingepikt, en Jan cp een houtje had laten bijten, nu ook de grootste por tie straf requireerde, namelijk 1 jaar brommen, in aanmerking nemende, dat Okke alreeds voorw. was veroordeeld. Wat no. 2 betrof, tegen hem vorderde het O. M., hoewel ook deze delinquent geen onbeken de was, 7 maanden in dc petoet. De verdedigers, mr. dr. Buiskool van Schagen en mr. Thomas uit Hoorn, pleitten op juridische gron den vrijspraak, subs. een minder zware straf. Uitgeest. EEN GROOTE SCHURKENSTREEK EN KIPPEX- ROOF IN SUPER STIJL. In den morgen van 29 Juli kreeg de pluimveefok ker oftewel kippenmelker Cornelis Nijman te Uit geest 'n doodschrik op het lijf bij de ontdekking dat zijn geheele broodwinning, bestaande uit 389 kippen spoorloos was verdenen. De ruiten in het hok waren verbrijzeld en niet één kip van zijn geheele collectie was nog aanwezig. Natuurlijk werden de justitioncele en politioneele apparaten direct in volle werking gesteld cn men was bijster gelukkig, want het toeval was aan de zijde der speurhonden en in Amsterdam werd een vrachtauto met de kippen aangehouden en in beslag genomen. Een 100-tal van de stakkers had reeds door verstikking het tijdelijke met het eeuwige verwisseld cn slechts 280 verfromfaaide kippen konden aan den eigenaar worden teruggegeven? te Ook de pluimveedicven had men nu gauw in han den. Eerst gelukte het in te pikken zekere Gerardus Marinus cn Pieter Cornelis Reijne, een paar toffe i ..on uit Amsterdam en um slotte kreeg de rijks veldwachter Schellinkhout, ook nog goed bekend te Kolhorn en omstreken, ook nog de derde schelm, zekeren Wouter de Boer, bij de kladden. Dit edele trio, dat mr. Fruin reeds in het vooron derzoek tot algeheele bekentenis had weten te bren gen, een drietal reuzekerels, in de volle kracht van juin leven en correct gekleed, heele meneeren met absoluut geen boeven-tronies, gaven de rechtbank geen moeilijkheden cn kon dan ook met 1 getuige, den zwaar gedupeerden heer Cornelis Nijman wor den volstaan. De heer Wiggers had nog een reclas- seeringsrapport ingezonden en zijn advies was niet geheel afwijzend, doch er was in deze zaak met den Officier (cn terecht) geen land te bezeilen. Heftig verontwaardigd was mr. v. d. Feen de Lille over deze brutale cn laffe diefstal, die de geheele brood winning van een oppassend burger had ontwricht en aan den grond gebracht. Voor zulke roovers kende de Officier geen genade en geen reclasseering. Voor- uJ waar het betrof personen als Reijne, die nog al eens dit zelfde spel had gespeeld, en als de Boer, die reeds ecnige malen voor ernstige delicten was ge straft. De Officier noemde het een schande en vor derde dan ook zware straffen en wel voor de Boer 3 jaar gev. en tegen Reijne en Marinus ieder 1 jaar en 7 maanden gevangenisstraf. Mr. A. Prins, remplaceercnde mr. Schenkeveld als verdediger voor Marinus en de Boer, kon ten deele meegaan met het betoog van den heer Officier, wat betrof den ernst van het misdrijf, doch toonde zich een beslist tegenstander van zware straffen, die z.i. weinig nut stichtten. Pleiter vermeende, dat een ver blijf op het Hooge Land voor Marinus, 'n slappe kerel, veel goeds zou kunnen stichten en wat de Boer betrof, de reclasseering en de hulp van de' Boer's verloofde, een bij uitstek goed en met deugdelijke eigenschappen bedoeld meisje, zij zouden gecombi neerd Wouter de Boer misschien nog kunnen redden. Na een welsprekende peroratie bleef pleiter aan dringen op een voorw. straf voor zijn cliënten. Mr. v. d. Loos, met de verdediging van Reijne be last, betoogde, dat van hem niet anders dan goede inlichtingen waren ingekomen en verzocht de recht bank een voorw. veroordeeling te willen overwegen. Geen repliek. De Officier scheen kennelijk over tuigd te zijn van het weinige succes der verdediging. In alle zaken voorts a.s. Dinsdag uitspraak. DE VROEGERE PRESIDENT VAN GRIEKENLAND. Athene. Zaimis, de vroegere president van Griekenland, die eenigen tijd om ge zondheidsredenen op den Semmering (Oos tenrijk) heeft vertoefd, is gisternacht in een ziekenhuis te Weenen overleden. De uitvaartdiensten zullen te Athene plaats hebben. Alexander Zaimis werd in 1855 geboren. Hij stu deerde aan de Universiteiten van Athene, Leipzig, Berlijn cn Heidelberg. In 1885 werd hij afgevaar digde. In 1890 kwam hij als minister van justitie in de regeering. In 1S95 werd hij kamer-president, in 1897 minister-president en minister van buitenland- sche zaken, in 1914 werd hij benoemd tot gouverneur van dc nationale bank. In de in 1916 cn 1926 gevormde coalitieregeeringen was hij minister-president. In 1929 werd hij tot senaatspresident gekozen en kort daarop tot president der republiek, welke func tie hij heeft bekleed tot het vorig jaar. Vier verdachten. Roermond Naar wij vernemen is het on derzoek inzake den indertijd te Geisteren ge pleegde roofmoord, waarbij pastoor Litiens om het leven kwam. zoo ver gevorderd, dat als ver moedelijke daders worden beschouwd, de ge broeders J. en W. J.. zoons van ..de Witte van Wansum" en verder de expediteursknecht M. FT. uit Venlo en de gewezen controleur van den nacht veiligheidsdienst te Venlo. zekere D. Alleen D. bevindt zich in hechtenis. De anderen zijn terzake van andere misdrij ven gedetineerd.. Verklaring van Cordell Huil. New York Staatssecretaris Cordell Huil heeft Dinsdagavond verklaard, dat de Vereenig- de Staten hun bewa pening hebben uitge breid. omdat de inter nationale verdragen hun kracht hebben verloren. De buitenlandscbe politiek der Vereenig- de Staten is een poli tiek van vriendschap met alle naties. Huil wees er op, dat bij de betrekkingen met het buitenland reke ning moet worden ge houden met de daar bestaande toestanden; Hij noemde de term omschrijving van de Amerikaansche politiek daar de goede buur verdraagzaam s. maar zijn verdraagzaamheid niet zoo ver gaat, dat hij van elders tweedracht zou willen zaaien. ONAFHANKELIJKHEIDSVIERING IN MEXICO Zeven dooden hij voorbereiding van vuurwerk. Mexico Gister, Woensdag, werd in Mexico de 126ste verjaardag der onafhankelijkheid des lands gevierd, waarvoor groote feestelijkheden zijn georganiseerd. In een pyrotechnische fabriek heeft Maandag avond bij het klaarmaken van vuurwerk een ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan zeven personen werden .gedood en verscheidene gewond. INBRAAK IN SCHOOL TE LENT Nijmegen Gisternacht is wederom een in braak gepleegd in de R.K.-meisjes- en jongens school te Lent bij Nijmegen. De dieven zijn bin nengedrongen door de vensters open te du wen en hebben alle schoollokalen doorzocht en overhoop gehaald. De buit bestond slechts uit eenige spaarbus- jes. De politie stelt een onderzoek in. Door twee dronken wielrijders aangereden en daarna met een mes gestoken. Nijmegen Gisternacht werd zekere van der B. uit Druten te Leeuwen door twee dronken wielrijders aangereden. Toen hij hierover aan merkingen maakte, vielen beide mannen hem aan en staken een mes in den schouder, waarna zij op de vlucht gingen. Eenigen tijd later werd van der B. langs den weg gevonden. Men waar schuwde een geneesheer. Deze achtte overbren ging naar het ziekenhuis noodzakelijk. Het mes was 10 c.m. in de huid gedrongen In het Cani- sius-ziëkenhuis werd het slachtoffer opgeno men. waar langs operatieven weg het mes ver wijderd werd. Als verdacht van dezen aanslag zijn aange houden zekere R. en de B. uit Druten. CORDELL HTJLL ..goede buur" een juiste De gevolgen daarvan waren wellicht minder onpleizierig geweest, als Keating zijn mond had gehouden. Ongelukkig was hij er noodt in ge slaagd. zijn neiging om te zeggen wat hij dacht geheel te beheerschen. Hij stond eenigen tijd stil bij 'leunstoel-kritiek' en noodigde.de Ronde Tafel op onbeleefden toon uilt het zelf beter te doen. Dat maakte een minder goeden indruk En Kaye's opmerking dat er wel wat waars in Keatings woorden lag, schokte den heer commissaris Carr ten zeerste, en bezorgde Ghief Constable Send bijna e enaanval van beroerte. De bitterste slag. die inspecteur Keating trof was echter de punctueele gehoorzaamheid, waarmee zijn orders door zijn ondergeschikten werden uitgevoerd. Niemand wilde graag hot volgend stadium van het afdalende standje 'ver haasten en Keating bleef zitten met een wrok waaraan hij geen passende uiting kon geven. Zoo kwam het, dat hij om zes uur's avonds, daags na den laatsten slag van den kolonel in zijn kantoor doelloos over de rivier zat te staren en zich afvroeg of een gebroken klink aan dedeur van het waschkaraertie een vol doende aanleiding zou kunnen zijn voor een venijnigen uitval tegen den portier. Toen Kaye binnenkwam, liet hij zijn voornemen onwillig varen, en terwijl hij zijn pijp begon te stoppen, keek hij zijn vriend knorrig aan. Kaye schudde de druppels van een oude pa raplu. keek uit het raam en mompelde iets van „de lieflijke regen, die uit den hemel druppelt op de vlakte beneden". „Regen" zei inspecteur Keating, „is het ee nige, wat in Engeland na den oorlog niet op geslagen is. Ik denk, dat de een of ander er pleizier in heeft'". „De eenige regen, waar ik ooit pleizier in gehad heb, is die van Somerset Maugham". zei Kaye en lachte uitbundig over zijn grap. Keating die er niets van begreep, keek hem argwanend aan en vroeg zich af wat voor soort van regen Kaye daarmee bedoelde. „Die vette .luilak van een d'Essinger is van morgen hier geweest, en hij heeft Kain uit zijn graf getierd over zijn smaragden", zei hii toen „En een van de kranten is uitgekomen met een groot opschrift: 'Keating verdelgt luizen, vlooi en en andere plagen, maar geen misdadigers'. Een andere krant heeft een artikel over: 'De onbekwaamheid van de politie door Iemand uit het publiek'. Het is meer dan ik ver dragen kan". „Het publiek heeft meer belang bij de bestraf fing van een misdaad dan hij. die de straf on dergaat'. merkte Kaye op. „Je zult meer troost vinden bij Cato- dan door aan zulke minder waardige denkbeelden voedsel te geven. Ik voor mij geloof, dat we onzen partner gevonden heb ben in dien slim men George. De Squad is bezig den tijd te verknoeien met het door snuffelen van East End en met de gewone helers in de gaten te houden. George zal de smaragden wel overdoen aan iemand, met uien we nog nooit te maken hebben gehad. Ik zal eens op de Gos- well Road gaan kijken; ik heb zoo'n idee, dat daar wat te vinden is". „Dat is allemaal heel belangwekkend", vond Keating „maar mij kan het niets schelen. De eenige persoon, die mij op het moment interes seert. is George. en die houdt zich gedekt". Juist toen Kaye wilde antwoorden, werd er geklopt. Hij draaide zich om in zijn stool en riep: „Binnen!" Een man in burger verscheen. „Daar is- iemand voor u, mijnheer Keating" „Voor mij? Wie dan? Toch niet die knul riiel zijnplannen voor civiele politie-hulptroenen?" „Neen mijnheer", glimlachte de man. Het was bekend, d>\t de burgelijke veiligheidsdienst een van Keating's teere punten was. „Chorley, de Neus, mijnheer". v.O, .stuur hem maar hier-." Toen Chorley binnenkwam, maakte hij min der den indruk, dat hij gestuurd werd, dan dat hij inspecteur Keating had ontboden. De onacht zame wijs, waarop hij de asch van zijn sigaret over den vloer verspreidde, was een meester stuk van koele verachting. Hij stootte zijn hoed over één oog, ten teeken. dat hij Kaye's tegen woordigheid had opgemerkt, hoewel hij van de identiteit van den superintendant niet op de hoogte was. Keating verwaardigde hij met een onverschilligen groet. „Zoo, vlooienpoeder". Dat was echter een tactische vergissing van hem. Keating verkeerde allerminst in de stem ming om den geestigen scheldnaam, waaronder hij in zekere uitgezochte kringen bekend stond naar waarde te kunnen schatten. „Er is maar één ding; dat mij op het oogen- blik weerhoudt, een engeltje van je te maken", knorde hij. „en dat is. je verleden. Zeg maar, wat je op het hart hebt. en donder dan op!" ChorLey bleef onverschillig aan zijn sigaret trekken. „Wat is je een portret van den kolonel waard Keating?" vroeg hii. „Zooveel als jou kans om mijn schoen te ont gaan,-als je niet gauw zegt. wat je komt doen." „Dat is juist, wat ik kom doen: de Yard heeft geenfoto van den kolonel en „Hoe kom je daarbij??' „Door de krant te lezen", zei Chorley min zaam. „Als jullie zijn facie op papier hadden zou ze zeker in alle kranten staan. Hij is een van de weinigen die niet in het schurkenmu- seum hangen. De heele rest is er. jij en nou goed, hou je maar koest. Kun je niet eens meer een grapje verdragen? Ik heb een foto van den kolonel. Hij kan zijn ooren en zijn schedel niet veranderen, zooals jullie zeggen", (Wordt vervolgd.)

Schager Courant | 1936 | | pagina 8