Zij dj es en Wolletj c Een uitgestorven Metropool ONDRAGELIJKE BRANDWONDEN KLOOSTERBALSEN Zaterdag 19 September 1936. SCHAGER COURANT. Vierde Blad. No. 10066 Nooit zijn de stoffen bedrie- gelijker geweest Londen tusschen twee seizoenen „Ik weet het niet, heb ik het nu met zijde of met wol te doen" MET Ann, m'n dierbaarste vriendin, heb ik gisteren een heelen langen namiddag gewinkeld. Winkelen, u weet wat dat is. Dat is, voor een vrouw tenminste, niet alleen koopen, niet eens in de eerste plaats koopen, het is vooral: kijken, bewonderen, critiseeren. Ze kan 't niet helpen wanneer ze een verkoopster tot wanhoop drijft, wanneer ze het arme, mis schien vermoeide kind. de eene stof na de ande re ontrollen laat en dan nog besluitloos blijft. Ze kan 't niet helpen, heusch niet, want ze voelt zich in een museum, een museum vol prachtige dingen, die ze in de hand nemen mag, betasten liefkoozen. In de echte musea is dat laatste juist verboden. Die zijn door mannen ingericht. Geen van hen heeft er óóit aan gedacht dat een vrouw maar half geniet als ze alleen haar oogen gebruiken mag. In de groote magazijnen, rayons zijde en wol. is het zoo anders. Geen nijdige achterdochtige suppoosten geen wantrouwende zaalwachters, maar verwelkomende glimlachen en een goed onthaal. Vooral ais de verkooper een man is. Die doet z'n best, die ziet niet tegen een beetje moeite op. die probeert nooit je iets op te drin gen en laat nimmer merken dat je hem ver veelt. Een meisjeo. ik ken heel aardige ver koopsters, die niet gemakkelijk ongeduldig wor den en kribbig, maar daartegenover hoeveel an dere, die je na tien minuten nauwelijks meer fatsoenlijk antwoord geven en wier heele hou ding als 't ware roept: „Mensch, koop of ver dwijn!" As je alléén bent wil je je wel eens laten „einschiichtern", ook al omdat je hel stil voor je zelf denk: „Laat ik toch niet zoo onmogelijk lastig zijn", maar ben je met z'n tweeën dan heb je moed voor zes en laat je je nooit iets aan praten wat je niet aanstaat. Zoo gaan Ann en ik altijd samen winkelen. En we voelen ons dan als twee reizigsters, die een grooten tocht ondernemen gaan door een prachtig onbekend land. Ann kan het trouwens niet goed Puiten me stellen, want ze heeft, ofschoon ze al haar best gedaan heeft in de taal van Molière nog maar heel matige vorderingen gemaakt. Met den ondernemingsgeest, die een Britsche eigen is, had ze, voor we er samen op uit gin gen, intusschen al eens terrein verkend. Zon der veel resultaat. „Ik begrijp het niet, Trude". vertrouwde ze me dezer dagen toe, „maar ik weet, geloof ik, niet meer of ik met zijde of met wol te doen heb. Word ik rijp voor een.... voor een., lunatics asylum?" i,'k Hoop het niet' voor je, Ann. Misschien heb je een bril noodig" Maar toen ik zelf door de ravons zijde en wol dwaalde stond ik voor hetzelfde probleem. En m'n onwetendheid bedroefde me. Gelukkig was de verkooper er om te troosten -„Zijde of wol. mevrouw? Maar het is niet te zien. Het is zelfs niet te voelen. Of nauwelijks. Nooit zijn de stoffen bedrieglijker geweest dan dit jaar. Bekijkt u deze „voile de laine" eens het is zijde. En dit aardige tweekleurige tweed het is zijde. En dit „jersey de laine"dat is ook zijde. En dan dit kashmire dit lakenalle maal zijde". We haalden verruimd adem. Maar de beklem ming week eerst geheel toen we stoffen in han den kregen, die eerlijk waren wat ze schenen. Zijdjes die zijdjes waren en heel mooi. Ik denk, nu ik weer thuis ben en den heelen mid dag nog eens beleef, aan prachtige regeuboog- moiré's droegen de feeën, die onze jeugd- verbeeldingen bezig hielden, niet juist zulke ja ponnen? moiré's, waarin bii elke beweging alle kleuren van het prisma verschijnen. En hoe vernikkelijk-mooi was ook dat zilverkleurige moiré vol roze weerschijnen! Was de taf zijde ooit „changeant er" ctan dit 5aar? Niet alleen gaan de kleuren ongemerkt in elkaar over maar de oppervlakte van deze nieuwste „taffetas" is als ,t ware met veelkleu rige poedersuiker bestrooid. Zijde en kunstzijde - „rayonne" behoort men te zeggen want kunst VOOR DE VROUW Namiddagmantel van mosterdgele wollen stof. De voorzijde is niet zwart astrakan gevoerd. OntwerpMolyneux, Parijs. Gedeponeerd model P.A.I.S. (Reproductie verboden) zijde is een verboden woord zij zijn beste maatjes geworden. Alle satijnen winnen er bij dat de oude vijandschap van deze twee zusjes verdwenen is. De gewaste satijnen zijn nu so- lieder dan ze ooit geweest zijn en glanzen der ook. En het zachte geheimzinnige lied dat de zware „faille" zingt maakt elk van onze bewe gingen aantrekkelijk. Frou-frou.. frou-frou.. Geribd ottoman is nu voor het eerst geloof ik in groote breedten te krijgen. Het knippen stelt nu niet meer voor zoo moeilijk op te lossen vraagstukken. En de fantasie-zijdjes! Sommige „failles" doen aan Hindoe-borduursels denken; gele sa tijnen, bedrukt met bloemen, pagodes en kleine Oostersche poppetjes, verplaatsen ons naar het Hemolsche rijk. Mogen wij ons daarin werkelijk kleeden? Of zijn die stoffen voor mandarijnen gereserveerd? Andere satijnen zijn met paarde- koppen bedrukt, met krijgslieden, met lotos- bloemen, met lakzegels, met confetti. En niets kreukelt meer. De verkooper frommelt alle stof fen door zijn groote handen en als hij ze los laat zijn ze even soepel, even glad, even onaan gedaan als te voren. De wonderen der techniek! De namen der wollen stof feu dansen een sa rabande door m'n yermoeid hoofd. Ik denk aan de groote familie der „Dkou's" waarvan het Plu Dhou aan Kasha herinnert, het El Dhou de hulp van Angora-wol ingeroepen heeft en het Dia-Dhou. een mantelwol, fluweelachtig is, dik en ddchtineengeweven. De jersey's bevolken niet alleen de afdeeling sportkleeding, maar ook het raijon „gekleede japonnen". Wol en zijde en ray onne geven hier het voldingend bewijs van wat samenwerking vermag. Dan is er het Schotsehe Braburrah en een chiné Alternil, een soepele wollen stof Chewry- mat, die voor vroolijke zonnige herfstmorgens aangewezen is, en het Timbrah, een weefsel, dat met kleine rechthoekjes vervroolijkt wordt, en dat den indruk maakt van een blad uit (jen postzegelalbum. De kleuren? Voor mantels noteerde ik: lei grijs, roest, groen, violet, en voor japonnen alle groentetinten van bronsgroen tot goudgroen En alle roode, van het donkerste geronnen-bloed rood tot het lichtste roze. En alle gele, van het diepste saffraan tot het teerste citroen. En alle blauwe, van leiblau tot pastel. Alle combina ties in hetzelfde gamma zijn mogelijk zonder dat het noodig is bij andersoortigestof hulp te zoeken. Voor blouses en sjaals ten slotte vindt u aantrekkelijke combinaties in rayonne en kashmire, die zich vouwen laten, uitrekken en drapeeren al naar 't noodig is of u bevalt. Brussel GERTRITDE De stem van achter het loket: „Maakt U toch een beetje voort mevrouw! U ziet toch dat er nog meer menschen staan te wachten". De dame: „Windt U toch niet op jongeman! Tenslotte zijn er nog meer stations in de andere stad". (Humorist- Het behoort tot den goeden toon Londen. September 1036. AUGUSTUS en September zijn de maanden, dat er in Engeland niets gebeurt en dat er in Londennaar Engelschen verzekeren een doodelijke verveling" heerscht. Hel zijn de vacantic- maanden. En een iederdie het zich ver oorloven kanheeft Londen en zoo mogelijk ook Engeland verlaten. In de lente- en zomermaanden MeiJuni en Juli vierde het seasonhoogtij. Het slot van de schier eindelooze rij schitterende ontvangsten werd gevormd door de beide garden-par- ties, die de koning in de laatste week van Juli in het park van het Buckingham Pa lace gaf. Maar nauwelijks lagen deze ko ninklijke garden-parties achter den rug of de societyverdween in alle richtingen In de eerste dagen van Augustus zag men in de straten van Londen talrijke particuliere DE VELLEN HINGEN ERBIJ Dank zij K100STERBALSEM komt zijn hand waar goed in orde ,,'t Gebeurde door kokend heete olie en mf/n rechter hand was geheel en al wond. Ik was ten einde raad en huilde van de ondragelijke pijnen. Mijn man heeft mijn hand dadelijk verbonden met Kloosterbalsem, welke we altijd voor ons kleintje in huis hebben, kunt er zich geen voorstelling van maken, noe dat ineens heerlijk verzachtte. Ik geef de heilige verzekeringdat ik zelf verstomd sta over het wonder. Binnen 14 dagen was mijn hand weer gewoon." AKKERS ORIGINEEL VCR INZAOB „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfj brand-en snijwonden Ook ongeëvenaard als wrtifmiddel bij Rhenmatlek, spit en pijnlijke spieren 3chroefdoos 35 et Potten* 62J4 et, en f 1.04 auto's en taxi's, die hoog met koffers beladen, naar de verschillende stations Teden. Allen reisden af. Londen werd leeg. Het „staat niet" in Augustus of September in Londen gezien te worden. En ontmoeten lord X en lady Y elkaar in deze maanden in Mayfair dan verzekeren zij over en weer. het schaamrood op de kaken, dat zij zich in Londen „slechts op den doorreis" van Noorwegen waar men de fjorden beeft be wonderd, naar een badplaats aan de Rivièra bevinden. Snippen jacht, Korhoenderjacht in Schotland. September in Schotland. Daar viert thans de jacht op de „grouse" hoogtii. En dat men in September in Schotland kornhoenders schiet, merkt men in deze maand natuurlijk ook in Londen. In de étalages van de meeste dames- en hee renmodezaken vindt men in deze weken slechts voor de jacht bestemde costuums ten toon ge- steld. Schitterende tweedstoffènprachtige jachtlaarzen, groene hoeden met parmantige veertjes en dergelijke dingen. In alle restau rants wordt den vreemdelingen, die merkwaar dig genoeg juist in September in grooten ge tale Londen komen, de „grouse" als hoofdscho tel voorgezet. De clubs zijn gesloten Den vreemdeling^" die in September Lon den bezoekt, zou het ondanks de allerbeste re laties moeilijk vallen, het Londensohe cluble ven te leeren kennen, want in deze maand zijn de meeste clubs gesloten. Ieder jaar in het be gin van den herfst wordt hier groote schoon maak gehouden. In St. Jamesstreet en Pall Mail. waar de meest bekende clubs gelegen zijn is het in dezen tijd dan ook veel stiller dan anders. Op de plaats waar St. James en Pall Mali elkaar treffen, ligt het St. James Palace en iets verder het Buckingham Palace Ook hier ziet alles er anders uit dan in Juni en Juli. Van de tinnen der beide paleizen waaien niet de koninklijke standaards en in de huisjes der schildwachten staan geen in het rood gekleede grenadiers met hun mutsen van berenvel maar eenvoudige tommies in nuchte re khaki-uniformen. In September, wanneer er in Londen niets gebeurt, zijn zelfs als schild wacht voor de koninklijke paleizen eenvoudige soldaten goed genoeg Alleen Haile Selassie blijft Iemand heeft uitgerekend, dat er van de acht millioen menschen, die de bevolking van Lon den vormen, in Augustus en September onge veer twee millioen de stad verlaten. Maar zelfs na deze reusachtige exodus blijven er in Londen volgens de rekening van Bartjes nog steeds zes millioen menschen over. En inderdaad kan de vreemdeling ook in Augustus en September zich te Londen zeer goed amuseeren. In de talrijke theaters worden juist in dezen komkommertijd premières van tooneelstukken en films gegeven, die in den lateren herfst en wintermaanden lang op het repertoire blijven staan. Zekere on- verschrokkenen trachten juist in dezen tiid van het jaar het Kanaal over te zwemmen. Uit Amerika komen met dezelfde regelmatigheid oceaanvliegers aangevlogen. Tn het Hyde Park organiseert Mr. Anthony Hall zeer goed be zochte meetings, waarop hij. door de politie on gemoeid gelaten, tracht te bewijzen, dat hij de „rechtmatige koning van Engeland" is. En daar wij nu toch juist over vorsten spre ken, mag niet onvermeld gelaten worden, dat ook Haile Selassie, de onttroonde keizer van Abessinië, zich ondanks den vacantietij'd nog steeds in Londen bevindt. Maar levert niet juist het feit, dat Haile Selassie. „Europa's ver geten man" zich in September in Londen op houdt. het bewijs, dat er hier op het oogenblik werkelijk „niets van belang" gebeurt? ÏV.P.B.) VOOR HET KOMENDE HERFSTSEIZOEN EENIGE EXTRAVAGANTE MODELLETJES

Schager Courant | 1936 | | pagina 13