Naar het Loo Aanrijding met doodelijken afloop Royement van wethouder Bonsêma Prins Bernhard heeft motorpech. Het automobielnummer van prins Bernhard De tocht van de Koninklijke Familie Ernstig auto°ongeluk bij Schiphol als lid der S.D.A.P* WARM EN HU EZ EN. V.LO.S.-nieuws. Op het voetbalveld zal a.s. Zondag geen wedstrijd gespeeld worden. Deze dag is geheel vrij gehouden voor de athletiek- en gymnastiekwedstrijden. Het programma, dat reeds eerder geplaatst is, zal zoo vlug mogelijk achtereen afgewerkt worden. De sport liefhebbers zullen a.s. Zondag kunnen getuigen van de vorderingen, die onze athleten hebben gemaakt Als een attractie worden er wielerwedstrijden geor ganiseerd. Het bestuur rekent er op, dat men in groote getale naar het terrein zal trekken. De wed strijden beginnen om half twee oude tijd. In het Dagelijksch Bestuur van de Centr. Veilings ver. Warmenhuizen en Omstreken heeft een uitbrei ding plaats gehad. Hiervoor is gekozen de heer A. llopman alhier. Voornoemde heeft deze benoeming aangenomen. Z l J P E STOLPEN. i Woning afgebrand. Door onbekende oorzaak is Donderdagavond onge veer 8 uur brand uitgebroken in de dubbele arbei derswoning, bewoond door de gezinnen J. de Jonge ■en J. Frecke, en toebehoorende aan den heer A. Tamis. De brand is ontstaan in de woning van den heer De Jonge, die juist was thuis gekomen. De brand spuit was spoedig ter plaatse, doch kon niet voor komen, dat de door De Jonge bewoonde woning ge heel uitbrandde, alleen de muren bleven staan. Dank zij het actieve optreden van de brandweer ver brandde van de door het gezin Freeke bewoonde woning alleen het dak. De inboedel bekwam echter, zooals begrijpelijk, zeer belangrijke waterschade. Een achter het perceel staande schuur kon worden behouden. Om half 10 was men den brand meester en heeft de brandweer haar blusschingswerk ge staakt. De inboedels van beide gezinnen waren tegen brand verzekerd, evenals de woning. HOOGWOUD Donderdagavond vond in de zaal van café Modder de keuring plaats van de ter gelegenheid van het a.s. Florafeest ingezonden planten, bloemen en huisvlijt- artikelen. Ook nu weer was het ingezondene keurig verzorgd en zoowel de huisvlijtartikelen als dc bloe men en planten konden ten volle de toets der ge leverde kritiek doorstaan. De jury bestond uit de da mes De BoerHaringhuizen, Donker—Gutker en Jon kerPijl, en de heeren H. de Boer Sr., D. Rooker en W. Rempt. Dat de jury een moeilijke taak had, bleek wel uit het feit, dat pas om een uur des nachts de keuring beëindigd was. De uitslag was als volgt: Collectie potplanten: le prijs C. Donker, Pade, Hoog woud; 2e A. Jonker, Aartswoud; 3e. J. de Vries, Aarts woud. Knolbegonia: le prijs Wed. G. Plas, Gouwe, Hoog- Een grappig incident Gistermiddag tijdens de onverwachte door tocht van Prinses Juliana en Prins Bernhard door Leiden heeft zich een grappig incident voorgedaan. Toen de prinselijke auto n.1. aan den hoogen Rijndijk ter hoogte van de Fordga rage was gekomen, openbaarde zich plotseling een motordefect. De Prins liet zijn auto vlak voor de garage stoppen en wenkte een moateur Bij onderzoek bleek, dat er een draad van de dynamo was losgetrild. Het euvel was binnen enkele minuten verholpen, waarna de prins naar de kosten informeerde. De monteur wei gerde echter eenige betaling te accepteeren. waarop de Prins hem spontaan de hand toe stak om hem te bedanken. Het gebaar beant woordde de monteur door den Prins in zijn overall gehuld de arm toe te steken, waarop de Prins niettemin de met olie en vet besmeurde hand greep en die hartelijk drukte. De diensten van den monteur werden ook op andere wijze .dan door dezen handdruk beloond. Jongen op de fiets onder een zes wielige vrachtauto terecht gekomen Gistermiddag is op den Noordersingel te Leeuwarden vlak tegenover het diaconessen- huis, de 11-jarige Thijs Veenstra mot zijn fiets tegen een vrachtauto opgereden en onder het voertuig geraakt. Hij werd gewond en bewusteloos opgenomen. In het ziekenhuis is hij zonder bij kennis te zijn gekomen, eenigen tijd later overiedeD. Omtrent de toedracht van het ongeluk kan nog worden gemeld, dat de jongen rechts van den weg reed, toen hij door de zeswietige vracht auto werd ingehaald. Op het moment dat de wagen naast hem was. stootte het voorwiel van de fiets tegen een kleine verhooging van den asphaltweg. tengevolge waarvan de ion gen mei zijn fiets begon te slingeren en met de «racht- auto in aanraking kwam, waarna hij onder den wagen viel. LITHAUSCH PRIESTER IN RUSSISCHE GEVANGENIS OMGEKOMEN Riga In de Sovjet Russische gevangenis Solovki is de Lithausche katholieke priester Ma- tusercires overleden. Men vermoedt, dat hij ver moord zou zijn'. AUTO RIJDT OP SCHOOLMEISJES IN Drie 13-jarigen gedood Weenen Te Linz is een vrachtauto ingere den op een groep schoolmeisjes, die op de fiets naar school reden. Drie 13-jarigen werden ge- V-dood, terwijl verscheidene meisjes verwondin- f gen opliepen. De bestuurder is in hechtenis ge nomen. I woud; 2e. D. Bakker, Kerkelaan, Hoogwoud. 1 Cuphea: le prijs Jac. Kuiper, Kerkelaan, Hoogwoud; 2e. L. Glas, Gouwe, Hoogwoud. Calceolaria: le prijs H. Lak, Langereis, Hoogwoud .'e prijs L. Klomp, Gouwe, Hoogwoud; eerv. verin. C. Koning, Kerkelaan, Hoogwoud. Ageratum: le prijs G. Rooker, Noordeindc, Hoog woud; 2e prijs J. Modder, Noordeinde, Hoogwoud; eerv. verm. A. Modder, Kerkelaan, Hoogwoud. Collectie kinderplanten: le prijs Sieka Rooker, Noordeinde, Hoogwoud; 2e prijs Jan Smit, Noordein de, Hoogwoud; 3e prijs Maarten Bakker, Kerkelaan, Hoogwoud; 4e prijs Nelly Kuiper, Kerkelaan, Hoog woud. Nemesia: le prijs Betsy Schrieken, Aartswoud; 2e prijs Janny Ruig, Aartswoud; 3e en 4e prijs niet toe gekend. Dwergaster: le prijs Lies Galis, Langereis, Hoog woud; 2e prijs R. de Wit, Veenhuizen; 3e prijs Wim Schrieken, Aartswoud; 4e prijs Emma Galis, Lange reis, Hoogwoud; 5e prijs Fenna Oepkes, Kerkelaan, Hoogwoud; 6e prijs Jan Hop, Gouwe, Hoogwoud. Ingezonden ter opluistering: le prijs A. Donker, Pa- de, Hoogwoud; 2e prijs L. Glas. Gouw, Hoogwoud; 3e prijs D. Bakker, Kerkelaan, Hoogwoud; 4e prijs G. Rooker, Noordeinde, Hoogwoud. Nuttige handwerken. Beneden 13 jaar: 1. Sara Ver- plancke, Kerkelaan. Hoogwoud: 2. Annic van Breu gel, Veenhuizen; 3. Luida Davidzon, Kerkelaan, Hoogwoud; 4. Bets Visser, Aartswoud. Van 13IS jaar: 1. Jannie Edam, Langereis, Hoog woud; 2. Gré Veerman, Aartswoud; 3. Ali Modder, Kerkelaan. Hoogwoud. Boven 18 jaar: 1. D. Bakker—Ga ij aard, Noordein de, Hoogwoud; 2. mej. C. Mol. Zuideinde, Hoogwoud 3. C. Hartog—Koorn, Aartswoud; Eervolle vermel ding: A. de VriesKant, Langereis, N. Niedorp. Fraaie Handwerken: Beneden 13 jaar: 1. Annie v. Breugel, Veenhuizen; 2. Brechtje Modder, Kerkelaan, Hoogwoud, 3. Bets Schrieken. Aartswoud. Van 13—18 jaar: 1, 2 en 3 niet toegekend; 4e prijzen:Bctsy Blankman, Langereis, Hw., Janny Edam, Langereis, I-Iw., Rie de Jong, Langereis Hw. Fraaie Handwerken: Boven 18 jaar: 1. Wies Hartog, Spanbroek; 2. G. Appel—de Beurs, Langereis, Hoog woud; 3. niet toegekend; 4. Betsy Helder, Aartswoud Ingezonden ter opluistering: Eervolle vermelding: Mej. Peereboom, Benningbroek; Marietje van Roze laar, Nieuwe Niedorp; Coba Silver, Langereis, Hoog woud. Teekeningen, van 6—14 jaar: lep rijs Piet v. Beu gel, Veenhuizen. 2e prijs Marie Duif, Veenhuizen; 3e prijs Jan Davidzon. Kerkelaan, Hoogwoud; eervolle vermelding: Willy Westervcld, Kerkelaan en Trien Bood, Hoogwoud. Knutselwerk, van 614 jaar: le prijs Cor Edam, Langereis, Hoogwoud; 2e prijs Wim Vijn, Gouwe, Hoogwoud; eervolle verm. Gijs Kuiper, Kerkelaan, Hoogwoud. Van 1418 jaar: le prijs niet toegekend; 2e prijs Piet Lak, Langereis, Hoogwoud. Boven 18 jaar: le prijs G. Wagenaar, Aartswoud; 2e prijs niet. toegekend; 3e prijs G. Commandeur, Kerkelaan, Hoogwoud; eerv. vermelding: Lies Benit, Langereis, Trien Klomp, Gouwe, Nel de Vries, Aarts woud en P. Luiken, Kerkelaan. 77.Z. 36200 De plotseling populair geworden kleine, grij ze auto van Prins Bernhard. de two-scater. waarmee het jongverloofde vorstelijke paar zoo. huiselijk ongedwongen en zoo gewoon, dat het ieders svmpathie wekte in de residentie zijn in tocht deed. die het begin was van dien glori- euzen veroveringstocht, waarhij de Prins stor menderhand aller harten won. droeg nog het Duitsche autonummer IA 105108. In een van de feestelijk gestemde courantenverslagen, waar in die blijde intocht en de. aankomst voor hot koninklijk paleis in het Noordeinde uitvoerig werden beschreven, werd toen de vraag gesteld, wanneer.dit nummer door een Nederlandsch zou worden vervangen. Die vraag kan. naar de ANWB ons meldt, nu reeds worden beantwoord. Het nummer is al namens Prins Bernhard aangevraagd en het rij- en nummerbewijs is gister door den commis saris der koningin in de Provincie Zuid-TTol- land afgegeven. Het nieuwe Nederlandsche nummer van de Prinselijke auto is: HZ 36200. Direct rv aptva- hiervan heeft Pr. .s Bernhard bij den ANWB waarvan hij in het begin van deze week lid geworden is. de noodi- ge grensdocumenten aangevraagd, ton bohouvo van een eventueele reis per auto buiten do grenzen van Nederland. VROUW DOOR AUTO AANGEREDEN Toen gistermiddag de auto van den commis saris der koningin in de provincie Drenthe waarin gezeten waren diens echtgenoole. doch ter en zoon welke laatste chauffeerde op weg naar Zwolle de Lichtmis was gepasseerd, fietste de 64-jarige echtgenoote van den timmerman Gerritsen te den Hulst, gemeente Nieuw Leuzen plotseling van het rijwielpad den weg op. Een botsing kon niet meer voorkomen worden De vrouw werd bewusteloos opgenomen en naar het ziekenhuis te Zwolle overgebracht, waar bleek, dat zij een hersenschudding opgeloopen had. Haar toestand is vrij ernstig. Den bestuurder van den wagen treft geen schuld. De auto werd nagenoeg niet beschadigd en de familie van den commissaris kon kort na het ongeval de reis weer voortzetten. JONGETJE SPEELDE MET VUUR Bakkeveen 18 September Doordat een jon getje met vuur speelde is gistermiddag brand ontstaan in de hooischuur van de boerderij van den landbouwer J. Bakker te Bakkeveen. Spoe dig stond de geheele schuur in lichter laaie, terwijl het ook niet lang duurde of de vlammen tastte de boerderij zelf aan de Brandweer uit Ruurswoude. inmiddels gearriveerd, kon niet veel uitrichten en slechts voorkomen, dat de brand naar andere gebouwen oversloeg. Een groote hoeveelheid hooi en een gedeelte van de graan-oogst ging verloren. De inboedel kon ge deeltelijk worden gered. Verzekering dokt dc schade. Reusachtige geestdrift te Amersfoort en omgeving. Amersfoort. Als een loopend vuurtje was gister middag het bericht door de stad gegaan, 'dat de Koningin, prinses Juliana en prins Bernhard op hun doorreis naar het Loo, Amersfoort zou passee- ren. Op dit bericht hadden zich duizenden reeds vroeg in den middag langs de route geschaard, die de koninklijke auto's zouden volgen. In een oogen- blijk tijds bood de stad een feestelijken aanblik, want overal werden de vlaggen uitgestoken. Het heugelijke nieuws was ook op de scholen bekend gemaakt en omstreeks half vijf stonden dan ook groote groepen schoolkinderen met hun onderwijzers langs de wegen opgesteld. Allen waren voorzien van oranje-vlaggetjes. Een bittere ontgoocheling was het, toen het vorstelijke gezelschap bij het bereiken van de grens van dc gemeente buiten Amersfoort om zijn tocht had vervolgd. Diep teleurgesteld trok ken reeds drommen menschen af, die urenlang te vergeefs hadden gewacht. Even later bleek echter, dat deze mededeeling maar ten deele juist was. II. M. de Koningin was Amersfoort inderdaad buitenom gepasseerd, doch het verloofde paar zou door de binnenstad komen. Niettegenstaande zich reeds talloozen naar huis hadden begeven, was de belangstelling toch nog reusachtig. En de geestdrift kende geen grenzen meer, toen de grijze Ford met daarin de prinses cn prins Bernhard in zicht kwam. Op het Stationsplein werd het politiecordon ge woonweg verbroken en de auto tot stoppen gedwon gen. Slechts met moeite kon de politie deri weg vrij maken. Overal in de stad heersche groot enthousi asme. Te ongeveer half zes had het paar de grens der gemeente bereikt en ging het op Hoevelaken aan. Ook daar was de belangstelling enorm en werden de prinses en prins Bernhard hartstochtelijk toege juicht. Het bezoek van de koninklijke familie aan Apeldoorn. De burgemeester van Apeldoorn heeft in verband met de rijtoer van de Koninklijke familie door Apel doorn een verordening uitgevaardigd, waarin wordt bepaald, dat het in het belang van de openbare orde en veiligheid verboden is op de openbare stra ten, waarlangs de vorstelijke personen zich bevin den, zoomede in de omgeving dezer straten of in de nabijheid van gebouwen, waarin de leden van het Koninklijk gezin vertoeven, z.g. spreekkoren te hou den. Voorts zal bij het passeeren van de Koninklijke stoet een ieder zich ervan moeten onthouden door woorden of gebaren uiting te geven aan zijn politieke gevoelens. Aardig intermezzo te Soesterberg. Gistermiddag om even over vijven passeerden prin ses Juliana en Prins Bernhard, die van den Haag haar /Vpeldoorn reden, Soesterberg, waar de geheele schooljeugd was opgesteld voorzien van oranje vlaggen. Toen de. vorstelijke .auto.midden in lipt dorp,was geknirtertV "beghririen 'de beide'fenfrttfe*örpsen van Soesterberg het Wilhelmus te spelen, hetgeen door de hooge gasten zoo werd ge'apprécieerd, dat Prins Bernhard zijn two-seater tot stilstand bracht. Op dat moment trad de voorzitter van de oranje-vereeni- ging „Wilhelmina" naar voren en overhandigde het vorstelijk paar namens do "burgerij van Soesterberg een felicitatie-register. De prinses en de prins dank ten voor deze spontane attentie en vervolgden, luide door do aan den kant van den weg opgestelde me nigte, hun reis naar het Lod. Een kaas aangeboden aan het vorstelijke paar door schoolkinderen te Bodegraven. Den H a a g, 18 September: Een deputatie van negen kinderen van de verschillende scholen te Bo degraven, heeft zich gistermiddag onder leiding van den heer Bogaard, hoofd van de R.K. Jongensschool en nog eenige onderwijzers, naar Den Haag begeven, om het vorstelijk paar als huldeblijk van do school jeugd van Bodegraven een groote boorenkaas van vijftig pond aan te bieden. Bij aankomst aan het koninklijk paleis bleek, dat de prinses en prins Bernhard, die van de komst der kinderen waren op de hoogte gesteld, op het gezel schap hadden gewacht, alvorens naar Apeldoorn te vertrekken. Zij werden onmiddellijk ontvangen. Ie der mocht de prinses en de prins feliciteeren. De heer P. Maaskant, hoofd van de Christelijke U.L.O.-school, heeft bij de aanbieding van het ge schenk een korte toespraak gehouden. Het geschenk bleek zoo op prijs gesteld te worden, dat het onmid dellijk werd ingepakt, om médegenomen te worden naar het Loo. Een doode, twee licht gewonden Amsterdam gisteravond heeft op den nieuwen verbindingsweg naar Schiphol dicht bij den Sloter straat weg een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Vermoedelijk door te sterk remmen is daar een auto over den kop geslagen, waarin drie personen zatentwee heeren en een dame De auto kwam van Schiphol, aanvankelijk met een heer ên dame Do derde passagier D. genaamd reed mee. omdat hij naar Amsterdam moest. Hij kwam er af mot een lichte wonde aan het hoofd. Ook de jongedame, die de ver loofde was van den bestuurder van den wagen werd slechts licht gewond. De bestuurder, de heer A. Stougie uit Schiebroek. moest het on geluk met den dood bekoopen. Zijn lijk is naar het Wilhelmina gasthuis vervoerd. De beide andere personen zijn naar Schiphol terugge gaan, waar zij in het hotel bleven overnachten. GROOTE DUITSCHE LEGERMANOEUVRES De geweldigste militaire demon stratie sedert den oorlog Binnenkort beginnen in Duitschland de Io- germanoeuvres waaraan een derde van het le ger zal deelnemen, en die de geweldigste mili taire demonstratie sedert den oorlog zal zijn. Ook Mevrouw Helleman-Har de- bol en de heer Bakker als lid ge royeerd. - De heer Bulens als lid gehandhaafd. Donderdagavond vergaderde de afdeeling Alkmaar van de S.D.A.P., ter behandeling van de voorstellen tot royement van de leden de heeren Bonsema, Bak ker, Bulens en Mevr. HellemanHardebol. Terwijl de vorige vergadering de conclusies der Commissie van Onderzoek, strekkende tot royement van de vier genoemde leden, heeft aanvaard, nam de vergadering van gisteravond met meerderheid van stemmen, wèl de rcyementsvoorstellen betreffen de de leden Bonsema, Bakker en Mevr. Helleman aan; het voorstel tot royement van Bulens werd ech ter met meerderheid van stemmen verworpen. Voor geroyeorden staat thans nog de weg open van beroep bij het Partijbestuur. Met vrij groote ze kerheid kan worden vermoed dat zij van dit recht gebruik zullen maken. Zooals valt te begrijpen, werpt de „affaire Bon sema" in de stad veel stof op. Legt men het oor te luisteren, dan blijkt dat ook in het kamp der S.D.A.P. de meeningen sterk zijn verdeeld en het optreden van het partijbestuur door velen niet wordt bewonderd. Het uitgebrachte rapport tegen den heer Bonsema behelsde tal van niet bewezen kletspraatjes en kon naar veler oordeel nimmer leiden tot een zoo ern stige straf als royement. Men zoekt achter de houding van het. partijbestuur dan ook een ander motief en meent dat te kunnen vinden in de scherpe tegenstelling welke beslaat tus- schen den heer Bonsema en ^le partij" over dc be kende kwestie van overname door de provincie van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf. Wethouder Bonsema is steeds een bekwaam en ver woed strijder geweest voor de Alkmaarsche belan gen, maar heeft daarmede gehandeld in strijd met de politieke dogma's van zijn partij, welke de over heidsbedrijven het liefst ziet in handen van Rijk of desnoods provincie, maar in elk geval deze bedrijfs vormen stelt boven de gemeentelijke. Dat de steeds strijdbare wethouder zich niet zon der meer bij de gevallen beslissing van zijn afdee- ling zal neerleggen, is wel zeker. Om te beginnen heeft hij een adres aan den Alk- maarschen Raad gezonden, waarin hij het oordeel van dit College vraagt over de hem ten laste gelegde corruptie. Spreekt de Raad zich in voor den heer Bonsema gunstigen zin uit, dan is dat zeker een krachtige hulp bij het beroep, dat de heer Bonsema bij liet partijbestuur zal instellen. Uit zeer betrouwbare bron vernemen wij, dat het nog allerminst zeker is, dat de heer Bonsema als raadslid en wethouder zal bedanken, indien hij de procedure van beroep op het partijbestuur verliest. De wethouder is besloten alles te doen om rehabi litatie voor zich en zijn gezin te verkrijgen en is zeker niet geneigd de hem toegeworpen handschoen .niet. op te nemen. ROODE VLAG GEHESCHEN OP EEN FRANSCH SCHIP Rio de Janeiro In verband met de maal re gelen welke de Briziliaansehe politie beeft ge nomen ten aanzien van het Fransche schip ..Belle Isle" waarvan de bemanning niet mocht passagieren, in verband met de ongeregeldheden, welke hadden plaatsgehad bij het vertrek van het schip uit Frankrijk heeft de bemanning demonstratief roode vlaggen geheschen mot het opschrift: „Weg met het fascisme". Toen een politie-officeir den kapitein aan spoorde deze vlaggen weg te nemen, zong de bemanning de „internationale" Hierop werden 10 zeelieden gearresteerd we gens verzet tegen de politie. RUSLAND KOOPT ENGELSCIIE HARING- Londen De bladen' melden uit Riga. dat de Sovjet-regeering besloten heeft 100.000 barrels Britsche haring van de vangst van dit sei zoen te koopen, indien redelijke, prijzen worden berokend. Verwachting: Meest zwakke zuidwestelijke tot zui delijk wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in temperatuur Verdere vooruitzichten: weinig verandering. BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 771. Het dunne pijltje geeft den vorfgen stand aan TEMPERATUUR: 13.5 gr. C. is 56 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. :—i Hoogzijde 103 Schagen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 15