Uit het Karntnerland Prae-historische invloeden Dc werkkampen van de Zaterdag 19 September 1936. SC^A^tii COURANT. Derde Blad. No. 10066 De heer vao Zwanenberg neemt ontslag als regeerings- commissaris. Amerika wil buiten oorlog blijven Blum voor de radio Amsterdamsche burgerwacht EEN HEIMMET ZOO AL LERLIEFSTE DOCHTERS, DIE SLECHTS EEN IDEAAL HADDEN: ZICH ZOO DIK MOGELIJK TE ETEN WANNEER men een zaak goed wil aanpak ken, dan dient men bij het begin te begin nen, en wanneer ik dan over Karnten, de Zuidelijke provincie van Oostenrijk wil ver tellen, dan moet ik daarom eigenlijk eerst met een wetenschappelijk gezicht een en ander mededeel en over tertiaire, diluviale en alluviale perioden. In die oudste tijden van de geschiedenis der aarde was er n.1. reeds een klein stukje Karnten aanwezig, dat door vulkanische uitbarstingen langzamerhand groo- ter werd, terwijl het ook van zeezijde, door het ont staan van koraalriffen en kalksteenafzettingen ver der aangroeide. Hierin lijkt het dus wel eenigszins op de historie van Holland's bodem, die toch ook ontstond doordat er een stroohalm aanspoelde, waaraan zich slib ging vasthechten. Alleen is er dadelijk weer dat verschil, dat er bij ons toen fluks een Hollander kwam die een dijk om het gewon nen hoekje legde, terwijl men hier alles aan z'n beloop overliet en kalm toezag hoe in het midden der aardgeschiedenis de aardkorst zich in 3 groote plooien legde. Nadat verschillende vulkanische erupties nog alles een beetje op de juiste plaats hadden geschud en de ijstijd hier en daar door mid del van gletschers wat had bijgeslepen, waren de Alpen alsook de Zuidelijk Kalkalpen en daarmee het Karntner landschap kant en klaar. Nu is het natuurlijk zeer betreurenswaardig, dat het groote publiek over 't algemeen aan dei-gelijke geologische nasporingen geenerlei aandacht schenkt, want volgens deskundigen komt het toch door al hel vorenstaande, dat er in Karnten ovei'heei'schcnde N.-W. luchtstroomingen zijn en dat er ergens over een bci'gkam een hooge luchtdruk komt met een in vloed van „Midden-Europa, waardoor hier een „pannonisches klima" bestaat, dat volgens holel- prospecti zoo'n gunstigen invloed heeft op zieke, herstellende en gezonde zomergasten, maar wat vol gens de geleerden wil zeggen, dat de gemiddelde temperatuur lager is, dan ze, met 't oog op de zui delijke ligging van het land, eigenlijk moest zijn. Dit laatste heb ik zelf trouwens ook door persoon lijke waai-nemingen vastgesteld, n.1. 's nachts, bibbe rend in m'n bed. Want al rasch deed ik de eiwaring op, dat men hier in 't Zuiden 's nachts evenveel dekens noodig heeft als bij ons in 't Noorden in een mi 1 den winter. Nu moet ik eei-lijk bekennen, dat, ik zelf ook tot het gröote publiek behoor en'dat ik ovei' die prae- historische invloeden die mij wachtten ook niet te veel peinsde, toen ik van Tsjecho-Slowakije naar Oosteni'ijk i-eiscle. Ik moest ti-ouwens al m'n gedach ten vei-zamelen om door mimiek en gebaren den conducteur aan z'n verstand te brengen, dat ik niet naar Presburg wilde, niaar naar Wien,.. Weenen... Viennaü, terwijl hij mij iets trachtte uit te leggeii omtrent Bratislava, wat me nadei-hand de nieuwe Tsjechische naam voor Presburg bleek te zijn. Van Wien naar 't Zuiden had de prachtige Semmei'ing m'n volle aandacht; in wonderlijke kronkels kroop de trein steeds hooger en hooger totdat we, heele- maal boven, door een minuten-lange tunnel plotse ling van Nieder-östen-eich in de provincie Steier- mark waren, waar langzamerhand het alpenland schap begon, dat voor mij heel nieuw en indrukwek kend was. Maar ook toen ik in Spittal uitstapte en vanaf het pei'ron tusschen de hooge beigen door, ver in het Lui-nfeldal keek, toen kwam ik onder den indruk door die machtige, zonbeschenen berg- kolosscn, maar dacht er niet over na of dat mis schien hooggebergte-vormen wai-en dan wel Dolomie ten met een middelge'beigte-karakter, die ik claar aanschouwcle. De reis ging nog verder per autobus langs een angstig kronkelenden weg, aan den eenen kant een loodrechte bergwand, aan den andei-en kant de •bruisende Lieser, waarlangs ik tot mn opluch ting een ijzeren hek ontdekte. Nadat we met een griezeligen slinger over een houten noodbrug wa ren geklapperd (de steenen brug is bij de Putz van 1934 in de lucht geblazen), kwamen we in Seeboden, waar ik met m'n bagage voor m'n tijdelijk tehuis werd afgeladen. Dit tehuis was vroeger een groot Gasthaus geweest en werd later door de Nationaal- Socialjsten gebruikt voor kindervacantiekolonies. Bij de reeds genoemde Putz werd het gebouw met de 20 H.A. eibij behoorende grond onteigend en dient nu weer voor eenzelfde doel, maar thans onder aus piciën van den jeugdbond „Jung Vaterland". Hoewel het, oorspronkelijk was afgesproken, dat ik in dit Heim als leidster mee zou wei-ken, had ik tijdens m'n kort, oponthoud in Weenen reeds moeten ervaren, dat men dit later had veranderd, zonder mij daarover verder te berichten en dat ik blij kon zijn, dat ik als (betalende) gast werd opgenomen. Weldra ontdekte ik echter, dat het. Heim een stevig politieleen grondslag had en was toen over den gang •van zaken wel tevreden, want ik zou waarschijnlijk te kort zijn geschoten aan geestdrift om de meisjes in die richting leiding te geven en had dan ook niet, zooals nu, me aan bepaalde ceremoniën kun nen ontrekken, als bijv. de Flaggenparade 's mor gens, waarbij eerst iedere provinciale groep haar eigen Heimatslied zong, waarna gezamenlijk 3 keer in spreekkoor werd herhaald: Heil-Érnst-Rüdiger Star-hem-berg! onder het plechtig hijsehen van de groen-witte bondsvlag; d.w.z. dit laatste slechts totdat op een onzaligen morgen het touwtje brak en de trotsche Fahne als een ziellooze vaatdoek ter aarde bleef liggen. Voor de rest bestond er in onze familie met 200 allerliefste dochters slechts één ideaal: zich zoo dik mogelijk te eten, waarlijk een plezierige afwisseling in dezen tijd dat bijna ieder openlijk of heimelijk aan een vermageringskuur doet. Het wegen aan het. einde van het verblijf was voor de kinderen dan ook een belangrijke gebeurtenis en velen kwamen met stralende gezichten vertellen dat ze 7 K.G. waren toegenomen, een resultaat dat zeker vele anderen tot vertwijfeling zou hebben gebracht.. Doordat, ik midden in een „Turnüs" was gekomen, maakte ik al spoedig een grootsch afscheidsfeest mee, waartoe ik plechtig werd uitgenoodigd om me' d'e overige officieele personen, zooals de keukenleid ster, de waschvrouw, de bakker, de slager en de kampdokter, op de eeretribune van houten schragen in één der eetzalen* plaats te nemen. Nadat ook de Watermolentje bij Seeboden overige genoodigden, een paar jochies uit de buurt, een gunstige staanplaats was aangewezen, kondigde de etensbel het eei-ste nummer van de voorstelling aan, waarna zonder onderbreking een rij van volks liedjes, eenvoudige jodlers, Tiroler dansjes'enz. volg den, nu eens stijfjes en verlegen, dan weer dapper en natuurlijk, zoodat het geheel, als alle kindervoor stellingen, alleraardigst was. Het feest werd besloten met een officieel toespraakje door den Bondsloider uit het dorp, waarna met daverende geestdrift werd gezongen: Wir Jungen stelm bereit Mit Dollfusz in der neuen Zeit. Den volgenden dag vertrp' alle leidsters en kinderen en bleef ik voor 1 a alleen met het personeel in het gi-oote hui: r. Daar het weer, ondanks het „pannonisches klima" meestal goed was, benutte ik dien tijd zoo goed mogelijk en wan delde dé geheelé omgeving door, naar cle wonder lijke ineengebouwde dorpjes, waarvan alle huizen minstens 1 schuurtje aan de fc eek hebben om de kracht van het water via een watermolen te benut ten voor korenmolen en houtzagen, zwierf over de hellende bergweiden, waai-, honderden snirpende krekels voor je voeten wegspringen en ging bij vooi'keur die weggetjes, welke door een grooten boomgaai'd liepen (en waar al enkele vroegrijpe peren in het gras lagen), of wel ik zwom in de „Mill- stattei'sec" waaraan Seeboden ligt en sloeg daarbij vervaarlijk met armen en beenen, om de vele vis- schen op een afstand te houden, die vlak om je heen zwommen wanneer je even rustig bleef liggen. 's Avonds vereenig de ik me met m'n overgebleven huisgenooten in de lage, witgewelfde hal. In het be gin maakte het Karntner dialect een vlotte conver satie vrijwel onmogelijk, want, hadden de compli menteuze' „Böhmschen" me verteld, dat ik een „nettes Frauenzimmer" was, een benaming waar ik me in het begin steeds over opwond, hier noemde men me een „fesches Dirdrl"; en was in Böhmén het weer „schien", hier was het „scheen" en als ik dan zei, dat ik daar blij om was, luidde het ant woord steevast: „ah i a'wat geen ezelgebalk voor- stelde, maar eenvoudig beteekende: „Oh, ik ook". Weldra leerde ik de menschen echter beter ver- staan en toen werden die avonden voor mij ook x-echt genoegelijk. Een enkele keer speelde één dei- mannen op zijn citer en werden er oude operette melodieën gezongen of werd er gedanst en zwierde ik lustig met den langen Hausmeister of de dikke kokkin over cle hobbelige steenen vloer. Soms ook zaten we gewichtig te filosopheeren en dwaalden dan dikwijls af op politiek terrein, waarbij ik werd in gewijd over Oostenrijksche staatkundige aangelegen heden. Mijn huisgenooten waren allen trouwe Hei- matschützers. Volgens hen is het zoo, dat Schusch- nigg het volk wil laten bidden en verwacht, dat dan alles wel goed zal komen; hun Star hemberg echter zegt, dat het eerst noodig is de menschen eten en werk te verschaffen, terwijl hij er ook tegen strijdt, dat de staat de kerk jaarlijks met 70 millioen schil ling steunt, wijl de kerk cian toch nog zegt, dat iemand nog geen waarlijk Christen is als hij is ge doopt, doch pas als hij ieder jaar 1.20 schilling aan de kerk. betaalt. Ach ja, die Hoimatschutzers in See boden weten wel hoe. ze het willen hebben, en ze zitten er danig over in, dat hun „lieber Führer" te goed voor deze regeering bleek te zijn en er uitgezet is. Iii het .vuur van de betoogingen werd er met de vuist op de tafel geslagen, dat onze halve-liter-koffie- kopjes dansten en werd me toegeschreeuwd, dat voor Starhemberg, ze hun leven gaven als het moest. Dat is geen loos gezegde zonder meer; de Karntner be volking is zéér moedig, naar mén zegt nog moediger dan de Tirolers, die nog een beetje den naam heb ben uit den tijd van cle Vrijheidsooi-logen onder An- di-eas Hofer. De Karntners hebben door de geschie denis heen dikwijls blijk gegeven van hun onwan- kélbaren trouw aan hun Hcimatland; het laatst na den wgr.eldoorlog in de jaren 191S1920 toen de Zuicl slaven het Zuidelijk deel bezet hielden. Ondanks honger, nood en wreede -terreur van cle zijde der in- d ring er s hielden ze stand tot eindelijk in 1920 een volksstemming uitwees, dat Karnten ongedeeld zou blijven. M. T. B. Naar wij vernemen heeft de Regeex-ingscom- missaris, de heer S. v. Zwanenberg, commer- - cieel adviseur van het college van regeerings- commissarissen. den Minister van Landbouw en Vissclierij verzocht hem -binnen korten tijd van zijn functie te ontheffen. De heer Van Zwanenberg heeft dit verzoek ingediend om zich weer geheel aan cle belangen van zijn ei gen bedrijf te kunnen geven. De Minister heeft het verzoek ingewilligd, onder betuiging van zijn gi'oote waardeex'ing voor den door den heer Van Zwanenberg vex-richten arbeid. De heer Van Zwanenberg, die een zoo belangrijke rol bij de uitvoering der landbouwcrisispolitiek heeft vervuld, is president-directeur van de Van Zwa- nenbërg's fabrieken te Oss, voorts president-commis- saris der Uithoornsche baconfabx'iek en van cle Wijn- bèrgen's fabriek te Boxtel. Hij is voorzitter van den raad van beheer der Organon te Oss. De heer Van Zwanenberg belastte zich eenige ja ren geleden, op verzoek der regeei'ing met cle leiding der Neclerlandsche varkenscentrale en wercl later ook benoemd tot directeur der Nedei-landsche Rundvee- centrale. In 1934 benoemde de regeering hem tot lid van het college van x-egeei-ingscorrtinissarissen voor de uit voe ling der landbouwcrisiswet. In dit college had hij de functie van commercieel adviseur en had als zooda nig een grooten invloed op den gang van zaken met betrekking tot de landbouwcrisispolitiek. De heer Van Zwanenberg is in de laatste jaren een veelbesproken figuur geweest. Zijn persoon stond aan scherpe aanvallen van vele zijden bloot. Het feit, clat hij tot de grootste belanghebbenden bij cle baconbe- reiding behoorde, is aanleiding geweest tot ernstige critiek op de keuze der regeering om den heer Van Zwanenberg zoo nauw te betrekken bij de x-egeerings- politiek. Uit bovenstaande mededceling blijkt, dat de heer Van Zwanenberg thans geen verdere bemoeienis met de uitvoering der landbouwcrisiswet wenscht te heb ben, doch zich weer geheel aan zijn omvangrijke za ken gaat wijden. Hel voorbeeld van Europa niet volgen. Washington De buitenlandsche handel moet niet gezocht worden op een wijze, waar door de Vereenigde Staten in een oorlog be trokken zouden kunnen worden, aldus verklaar de de minister van handel, Doper, aan het oonsiuItatief handel scomi té Wij moeten, zei.de Roper. den oorlog uit den weg gaan. Hieraan voegde hij toe: De toestand in Europa maakt het wenschelijk, dat wij zoeken naar de juiste herkiezing van onze oommeroieele en sociale belangen en de ui ter sten, zooals in Europa heerscben vermijdeu. fRANKRIJK BLIJFT GEHECHT 'AAN DE TRADITIE DER FRAN- '&CHE REVOLUTIE Parijs In een radiotoespraak heeft minis ter-president Blum onder meer gezegd: „In: overgroote meerderheid blijft het Fran- sohe volk ge hecht aan cle herinnering en de traditie der Fransche revo lutie. Frankrijk gelooft aan de politieke vrijheid de burgerlijke ge lijkheid en de menschel i.ike broederschap. Onder de rech ten der vrijheid rekent het in de eerste plaats de vrijheid, van gedachten en van geweten De geschiedenis van de laatste eeuw heeft bewezen dat het democratische regime min stens evenveel stabiliteit heeft geboden als de regeeringssystemen, die berusten op de al macht van één man. Frankrijk wil geen enkele anderen staat de regeeringsbeginselen opleggen, die het als de meest verstandige en rechtvaardige be schouwt. Het eerbiedigt cle souvereiniteit van andere staten, zooals het zijn eigen souverei niteit meent te kunnen verdedigen. Frankrijk wil in vrede leven met alle volken, onverschil lig hoe hun Mnnenlandsch bestuur geregeld is" PRESIDENT BLUM PROEVEN MET NIEUW RUSSISCH LUCHTSCHIP Moskou De proefnemingen met het nieuwe bestuurbare luchtschip van 10.000 kub. meter inhoud zijn thans geëindigd. Het luchtschip heeft een tocht gemaakt, waarbij het 37 'uur in de lucht is gebleven. GESCHENK VOOR HET VORSTELIJK PAAR Een comité van Naardensche dames, onder leiding van de echtgenoote van den burgemees ter mevrouw Boddens Hosang, heeft besloten ter gelegenheid van het aanstaand huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard van Lippe Biesterfeld een handgeknoopt tapijt van twee bij drie meter ten geschenke te geven, ont worpen door dien schilder Gerard van Vliet. De heer van Vliet heeft voor dit ontwerp geko zen een geornamenteerd Perzisch motief, met als middenstuk het wapen van Naar den. Zij lag iederen nacht wakker door hevige rheumatische pijn. Zij slaapt nu als een roos. Indien U hevig lijdt aan rheumatische pijnen, dn' weet U hoe akelig slapelooze nachten zijn, nacht waarin U woelt en draait en maar niet tot rust k: komen door de pijn. Hier is een vroeger slachtoi aan het woord, dat het geheim van een welcladi rust ontdekte. „Jai'enlang leed ik erg aan rhc matische pijnen. Ik-kon „er 's nachts bijna'niet va slapen, zelfs al was mijn rheumatiek heel gerin j Urenlang lag ik iederen nacht wakker. Van alt had ik geprobeerd, totdat ik eens een week lan 1 Kruschcn Salts had genomen. Toen sliep ik heerliji. en ik doe het nog steeds. Ik zou het. wel aan ieder- een willen schi'ijven, zoo dankbaar ben ik." Mevx\ E. G. te W Rheumatische pijnen worden veroorzaakt door tc groote ophooping in Uw lichaam van afvalstoffen, waardoor Uw organisme sterk wordt verontreinigd met, schadelijke stoffen, o.a. met het gevaarlijke j urinezuur, dat in zeer vele gevallen cle oorzaak is van pijnlijke rheumatische verschijnselen, omdat het zich vastzet in spieren en gewrichten. In Kru- scheri Salts bevinden zich zes minerale zouten, die lever, niex-en en ingewanden tot geregelde exi krach tiger wei'king aansporen, de afvalstoffen worden hier- door sneller verwijderd en zuiver bloed zal weer Uw lichaam doorstroomen. De rheumatische pijnen zullen verminderen totdat'zij geheel hebben opgehouden. Daardor wordt ook uw geheele lichaamsgesteldheid i beter, U geniet wederom van een gezonde nachtrust en bent in staat, om bergen te verzetten. Koopt van- daag nog een flacon. Kruschcn Salts isuitsluitend verkrijgbaar hij. alle apothekei's en ei'kende drogisten a f 0.40, f 0.70 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen, Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de bui tenverpakking de naam Rowntree Handels Maat schappij, Amsterdam, voorkomt. Wijken niet ai van andere werkkampen, blijkens het antwoord van minister Colijn, op door den heer Vorrink gestelde vragen. Op de vragen van dert heer Vorrink, betreffende de organisatie van kampen voor jeugdige werkloo- zen in foxTen door de Anv^rdamsehe werkloozen in forten, door de Amsterdamsche burgerwacht, heeft minister Colijn in overleg met den minister van so ciale zaken,'geantwoord, dat in de vanwege het de- pai'tement van financiën met het bestuur van de ver- eeniging Vrijwillige bui'gerwacht te Amsterdam ge sloten overeenkomst o.m. is bepaald dat de betrok ken forten door de huurster uitsluitend mogen wor den gebruikt: a. tot huisvesting van jeugdgroepen met de hij die jeugdgroepen behoorende leiders en zulks met uit sluitend doel, jeugdwerk op nationalen grondslag te organiseeren. b. voor het laten kampeeren of tot huisvesting van recruten van de vrijwillige burgerwacht met hun insti'ucteurs; *- c. voor het inrichten van kampen ter opleiding van leiders der vrijwillige burgerwacht; d. tot huisvesting van personen, leden van dé,bur gerwacht, belast met de uitvoering van en' het toe zicht op de in de overeenkomst genoemde werkzaam- heden. Ten aanzien van deze werkzaamheden is in die overeenkomst bepaald, dat de verdedigingswerken door en op kosten van de huurster moeten worden onderhouden, en dat huurster gerechtigd is, aan de verdedigingswerken veranderingen aan te brengen,; mits deze veranderingen in het belang zijn van het eventueel in staat van verdediging brengen van die vei'dedigingswerken of althans de bestemming van de verdedigingswerken niet zullen schaden. Plannen tot dergelijke veranderingen behoeven te voren de goedkeuring van den minister van defensie. Voorstellen tot restauratie van de forten zijn van geen onder het departement van defensie ressortee- renden dienst afkomstig en liggen ook niet in het voornemen. De jeugdige.werkloozen'-die in het bedoelde werk kamp zullen worden geplaatst, zullen, evenals dit het geval is in andere overeenkomstige kampen, niet langer 'dan acht weken in het kam]) mogen verblij ven. De minister van sociale zaken acht het geen be zwaar, dat onderauspiciën van de federatie voor werkkampen, aan welke instelling de subsidietoe zegging ten behoeve van de vereéniging Vrijwillige burgerwacht Amsterdam is gedaan, de leiding van het kamp geschiedt in den geest, welke de bui'ger wacht eigen is. Daar-de burgerwacht een door de regcering er kende instelling is en de opzet, van bedoeld kamp voldoet aan de eischen, welke in het algemeen voor dergelijke kampen zijn gesteld, is de minister van sociale zaken niet van oordeel, dat hier in strijd wordt gehandeld met de tot nu toe gevolgde prin cipes. Hoofddoel van de te verrichten werkzaamhe den is, de werklooze jeugd, voor zoover 'deze bij de vereeniging Vrijwillige Bui'gerwacht, Amsterdam is aangesloten, evenals zullcs in andere jeugdkampen geschiedt, ecnigen tijd aan nuttigen arbeid te plaat sen. Wat dus geschiedt, wijkt in feite niet af van wat in de andere kampen woi'dt verricht. ONDER LOSBREKEND SLIK BEDOLVEN Doodelijk arbeidsongeval te Heerlen Gistermorgen is de 32-jarige ongehuwde ar beider J. Heuts, wonende te Heerlen, die in dienst was van den aannemer van der Hoeven en werkzaamheden verrichtte op de boven- grondsche werken van de Oranje-Nassau mijn 1, bij het doorgraven van een dijk in het slik- bassdn, door plotseling losbrekend slik bedol ven en gestikt. EARL BROWDER GAAT PROCÉDÉ EREN TEGEN DE PLAATS TAMPA New York Earl Browder. de communis tische candidaat voor het presidentschap, heeft verklaard, dat zijn partij van het gemeentebe stuur van Tampa (Florida) een schadeloos stelling van 100.000 dollar zal eischen, zulks naar aanleiding van het incident van Zondag 1.1. Zooals men weet,, werd Browder op grond van een oude wet helet- zijn communistisch program uiteen te zetten.

Schager Courant | 1936 | | pagina 9