Fokveedag te Hoorn Dinsdag 22 September 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10068 Prins Bernhard bezoekt Amsterdam De Arabieren geven het niet op Wapens voor Spanje Het Mascal-feest in Abessinië De stranding van de „Karanan" Verkeersongeluk op de IJsselbrug De Bilt seint Streng incognito bewaard. Na den grooten dag van Donderdag j.1. heeft de hoofdstad gisteren gedurende enkele uren opnieuw bezoek gehad van Prins Bernhard, echter met dit .verschil, dat slechts een handjevol Amsterdammers ,van deze gebeurtenis kennis lieeft gedragen en de ze laatsten bovendien geheel toevallig, aangezien ook de autoriteiten niet waren ingelicht en zij, die den a.s. Prins-Gemaal van nabij hebben gadegeslagen, hebben het incognito streng geeerbiedigd. Prins Bernhard was ditmaal vergezeld van zijn secretaris, Ir. W. G. Röell en den vice-president van den raad van State, Jhr. F. Beelaerts van Blokland. Tegen één uur verscheen een open grijze cabriolet met bruin leer bekleed voor hotel de 1'Europe en stapten de drie inzittenden uit om zich naar het restaurant te begeven. Onmiddellijk merkte de mai- tre d'hotel op met welke voorname gasten hij te doen had en hij zorgde dan ook, dat Prins Bernhard, die een bruin colbert-costuum en bruine schoenen droeg en wiens oogen achter een donkere bril schuil gingen, een goed tafeltje bij het raam kreeg, dat een fraai uitzicht bood op de verkeersdrukte op het Munt-plein, alsmede op de bedrijvigheid aan de nieu we brug voor de Nieuwe Doelenstraat, welke thans snel haar voltooiing nadert. De prins liet zich .ter wijl de maitre d'hotel nauwlettend toezag, dat de bediening een vlot verloop had, zijn lunch goed smaken. Voortdurend onderhield Z.H. zich met zijn mededischgenooten, die hem af en toe op typische bijzonderheden in het stadsbeeld opmerkzaam maak ten. Onder de andere bezoekers, die hun tafeltjes in de onmiddellijke nabijheid hadden, waren er enkelen, die den Prins herkenden. Zij namen echter de goede vormen streng in acht en droegen zorg, dat hun be langstelling op geen enkele wijze hinderlijk zou kun nen zijn. Te dien aanzien hadden trouwens de ingewijden onder het bedienend personeel van het Hotel stren ge instructies ontvangen. Na de lunch rookte de prins op zijn gemak een sigaar, zoodat de lunch met dat. al ruim een uur in beslag nam. Bij het vertrek verzocht de maitre d'hotel Prins Bernhard zijn naam in het gouden boek te willen schrijven, het bijzondere gastenboek, dat de hand- teekeningen van vele prominenten droeg. De prins lachte even, maakte daarop een kort af werend gebaar met den hand en zeide: „dieses mal hicht, ein andres mal". Vervolgens zijn hoed van de kapstok nemend en snel naar buiten tredend opende de prins het portier van de auto, welke de letter M. van de provincie Gelderland droeg, waarna als gevolg van een kort uitnoodigend gebaar van zijn kant Jhr. Beelaerts van Blokland het eerst instapte. Onmiddellijk daar na stapte de prins in, terwijl Jhr. Röell achter het stuur plaats nam. Via de stille zijde van het Rokin reed de wagen vervolgens over de brug naar het Spui en zoo midden door het drukke verkeer langs den Nieuwe Zij ds voorburg wal naar het Centraal Sta tion, waar de heer Beelaerts van Blokland de auto verliet om zich na een hartelijk afscheid per trein weer naar Den Haag te begeven. Zonder door het publiek te zijn herkend waarbij Uiteraard de donkere bril onmiskenbare diensten bewees zetten de Px-ins en zijn secretaris hun tocht met de grijze auto van laatstgenoemde voox-t. De reden van het bezoek. In verband met het feit, dat Pi*ins Bex-nhax*d gis teren in de hoofdstad is geweest, vernemen wij, dat de aanwezigheid van Z. H. in hoofdzaak ten doel heeft gehad, een bezoek te brengen aan den presi dent van de Nederlandsche Bank, Mr. L. J. A. Trip, Dit bezoek heeft in de ochtenduren plaats gehad in het Bankgebouw aan het Rokin. De Prins was daar bij alleen vergezeld van den vicepresident van den Raad van State, Jhr. F. Beelaerts van Blokland. VRIJWILLIGERSAPDEELINGEN KO MEN UIT SYRIë EN IRAK NAAR PA LESTINA. De organisator van de Arabische opstandige bewe ging tegen het Zionisme en het Britsche imperia lisme, Fauzi Kaukji, verklaai'de gister slechts door geweld concessies te zullen afdwingen, aldus een bei'icht van United Press uit Damascus. De ondei-- handelingen met Londen zijn nutteloos gebleken. Mijn boodschap aan de Arabieren van Palestina luidt: Laat uw eischen niet los en wijst ieder com- pi-omis van de hand, want alleen dan zal Groot- Brittannië zich tenslotte bereid verklaren, uw eischen in te willigen." Kaukji deed daairna de merkwaardige onthulling, dat, in de aan Palestina grenzende Ai'abische landen vi'ijwilligers-afdeelingen gereed staan, die vastbe sloten zijn te strijden voor de verwezenlijking van de Pan-Arabische gedachte, met name voor de stich ting van een onafhankelijk Syrisch-Palestijnsch rijk. „Mijn aanhangers in Syrië, aldus Kaukji, hebben speciale contingenten gevormd en hetzelfde deden zij in Irak. Eenige colonnes uit laatstgenoemd land zijn in Palestina gearriveerd, nadat zij een afstand van dertien honderd kilometer door woestijngebied hebben afgelegd. Deze vrijwilligers zullen de kogels der Britten evenmin vreezen als den honger en hitte, die zij reeds hebben dooi'staan. Ik kan u de vci-zekei'ing geven, zoo ging Kaukji voort, dat al deze troepen zijn uitgerust met het nieuwste oorlogsmateriaal. De bewonei's van de verschillende dorpen hebben ons groote levensmiddelenvoorraden aangeboden. Zij staan als één man achter ons." Tenslotte, verklaai-de de Arabische leider, dat hij hoopte, dat de Britsche generaals eenmaal zouden inzien, dat zij niet tegenover losse gueiTilla-benden staan, doch tegenover uitstekend uitgeruste mili tairen. Hij zelf heeft in moderne legers gediend, voor den oorlog in Turkije en later bij de Fransche gendarme- rie in Syrië. De Arabieren zien in Kaukji den voor- naamsten steun ter vci-wezenlijking van hun droom: de vestiging van een vereenigd Syrisch-Palestijnsch rijk. ONDER EEN VRACHTAUTO GERAAKT EN GEDOOD. De 19-jarige C. v. d. Zee uit Dordrecht, sprong gisteravond in de nabijheid van de werf Wilton te Schiedam op den Vlaardingschendijk te Schiedam van een vrachtauto en kwam daarbij onder den wagen terecht. De jongen kreeg twee wielen over het lichaam en werd op slag gedood. Het lijk is naar het ziekenhuis vervoerd, Op de Zondag gehouden feesten van Landbo uw en Middenstand op Wieringen werd o.m. ook een ouderwetsche boerenbruloft gehouden, waarbij het vroolijk toeging, zooals bovenstaand plaatje la at zien. In België een aantal zendin- jjen ontdekt. Brussel In verband met bet ontdekken van de documenten, door een Spaanscb officier in den trein vergeten, heeft het parket van Brussel een aantal huiszoekingen gehouden. Hierbij zijn een aantal depots van pistolen en revolvers ontdekt, alsmede plannen tot leve ring van mitrailleurs, bommen, vliegtuigen, pantserwagens en kanonnen aan het volksfront. Nog een ander bericht spreekt van een ge heime wapenfabriek welke ontdekt zou zijn, doch hierover worden geen nadere bijzonderhe den meegedeeld. Trotzki er bij betrokken Naar Reuter uit Brussel meldt is bij de voort gezette instructie inzake ongeoorloofden handel in wapens hij een socialistisch voorman een uit gebreide correspondentie met Trotzki ontdekt. Deze correspondentie liep over de oprichting van een Vierde Internationale onder leiding van Trotzki. Deze gaf in zijn brieven aanwij zingen voor bet ontketenen van een algemeene staking en voor het uitlokken van plaatselijke onlusten om tenslotte tot een algemeenen op stand te komen Er was ook sprake van de noodzakelijkheid van het vormen van een ge wapende arbeidersmilitie. Schip met wapens in beslag genomen Ostende Door de douaneautoriteiten is een vrachtschip met een lading wapens in beslag genomen Het schijnt dat de omvangrijke lading bestaande uit geweren en bajonetten, met ver scheidene vrachtauto's uit Antwerpen is aange bracht. De scheepspapieren gaven aan, dat bet schip op weg tvas naar Hamburg. Geestelijken bieden opnieuw hun on derwerping aan Italië aan Addis Abeba Gisterochtend zijn de plech tigheden van het Mascalfeest, dat het einde van den regentijd aanduidt, begonnen met een re- ligieuse plechtigheid Het hoofd van de kopti- sehe kerk, Abouna Kirillos verklaarde opnieuw zijn trouw aan Italië Ook de vroegere woord voerder van den negus, Atanafi, bood zijn on derwerping aan het Italiaansche gezag aan Op een tribune voor het paleis van den on derkoning hadden Maarschalk Graziani, ver scheidene hooge officieren Aboena Kirillos ver scheidene Inlandsche notabelen plaatsgenomen Onderkoning Maarschalk Graziani hield een toe spraak, waarin hij er op wees dat Italië met de Abessijnen wensoht samen te werken Aboena Kirillos spoorde de geestelijkheid aan het Italiaansche gezag te gehoorzamen, dat in Abessynië is „door de wil van God" Het Abessijnsche volk zal onder leiding van Italië worden opgeheven tot een niveau van de meer beschaafde en onderwezen volkeren. Ver volgens smeekte hij Gods zegen af over den on derkoning, het Italiaansche bestuur en het A- be.ssijnsche volk. MEXICAANSGH SCHIP AAN DEN GROND GELOOPEN Ponta Delgada, Azoren, Een Mexicaan- sche torpedojager, welke 174 Mexicaansche vluchtelingen uit Spanje naar Mexico terug bracht, is op de reede aan den grond geloopen. Na eenige uren kon het schip weer worden vlotgemaakt. ER BESTAAT GEEN GEVAAR VOOR HET SCHIP. DE BEMAN NING BLIJFT AAN BOORD. De pogingen om de „Kax-anan", de op de Engelsche kust nabij Blakeney-point gestrande Nederlandsche schoener (zie ook eldei-s in dit nummer), bij hoog water vlot te brengen, hebben gefaald. Aangezien er geen gevaar voor het schip bestaat is de reddingboot naar Shei'ingham teruggekeerd, na veertien uur in touw te zijn geweest. Daar het tij nu afneemt, zal het wel eenige dagen duren, voordat de „Karanan" los is. Dc mogelijkheid wordt onder oogen gezien om de lading karton aan land te bi'engen, om het schip lichter te maken. De bemanning, die uit tien koppen bestaat, blijft aan boord. ANTI-SEMIETEN IN ENGELAND VEROORDEELD. Londen, 21 September (R. O.): Twee mannen zijn heden schuldig bevonden aan het voornemen in het blad „The Fascist" schandalen tegen de Joden te publiceeren. Eén werd vex-oordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, aangezien hij dit prefereerde bo ven boete. De ander werd veroordeeld tot 20 pond sterling boete. Hij wordt gevangen gehouden tot hij betaald heeft. Gistermiddag is op de IJsselbrug bij Zwolle een ernstig verkeersongeval gebeurd. Omstreeks vier uur, naderde van den kant van Zwolle een personenauto, bestuui'd door den heer D. P. Elzei'man te Wezep. Op de brug kwam van den tegenovergestelden kant de motoiTijder G. Meijer uit Leeuwarden, met wien als duo-pasasgier de heer A. Nundijk, eveneens uit Leeuwarden, meereed. Doordat de autobestuurder, om vaart te minderen, remde, di'aaide de wagen naar links bij, met het gevolg, dat hij eerst tegen den mo torrijder opreed, en daarna tegen een pijler van de brug tot stilstand kwam. De motorrijder en zijn duo-passagier werden op den grond geslingerd. Beiden liepen ernstige hoofdver- wondignen op. Vooral de toestand van den heer Meijer, die tevens een arm brak, is hoogst ernstig. Per ziekenauto zijn zij, nadat ter plaatse de eerste hulp was vei-leend, naar het Sophiaziekenhuis te Zwolle overgebracht. De auto werd evenals de motorfiets zwaar bescha digd. De autobestuurder kreeg slechts lichte verwon dingen. Verwachting: meest matige wind uit westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt of betrok ken, waarschijnlijk eenige regen, zelfde tem peratuur. Verdere vooruitzichten: nog kans op on weersregens. Hierboven BAROMETERSTAND VAN HEDENMORGEN 8 UUR: 775. Het dunne pijltje geeft den vorigen stand aan TEMPERATUUR: 15 gr. C. is 59 gr. F. UW BRIL STUK? Opticien TERLEP repareert vlug goed goedkoop. Hoogzijde 103 Schagen. GOED GESLAAGDE PROVINCIALE FOKVEETENTOONSTELLING VAN WEGE DEN PROVINCIALEN BOND VAN RUNDVEEFOKVEREENIGIN- GEN IN NOORD-HOLLAND. Groote belangstelling Het was niet onder de meest gunstige weersom standigheden, dat gistermorgen de gx*oote fokveedag te Hoorn inzette. Het regende n.1. dat 't goot en een gedeelte van het marktterrein was finaal over- stroomd, zoodat er hekken e.d. in x-onddx'even. Maar gelukkig bleef dit slechte weer bepei'kt tot het be gin. Het ging spoedig over in zoo af en toe een buitje, waarvoor de meeste pai-apluies nog opgei-old bleven, en des namiddags was het weer zelfs bepaald mooi. Wel echter kon men niet intijds aanvangen met het keui;en der dieren. Doordat dit te laat begon, dx-eigde in den namiddags de zaak nog eventjes vast te loopen. Zelfs waren, toen het bekroonde vee wex'd gedemonstreerd, vex*scheidene dieren i'eeds weer huistoe, zoodat deze demonsti'atie niet geheel tot zijn recht kwam. Dat de keuringen zelve, vooral van de groepen, nogal eenigen tijd in beslag nam. behoeft niet te ver wonderen: de keuze was vaak zeer moeilijk. De belangstelling voor de keuringen was zeer goed, soms haast te groot. Maar dit laatste was mede een gevolg van het feit, dat de keui'ingen op het mai'kt- terrein werden gehouden. Deze ruimte leent zich niet zoo heel goed voor een zoo groot gebeui'en als deze dag was. Anderzijds was het maar gelukkig dat menschen en dieren op de steenen konden blijven. Naast liet fokvee waren er ook nog talrijke inzen dingen slachtvee, vax-kens, schapen, pluimvee, enz. Alleen het fokvee werd gekeurd in een zevental rin gen, hier en daar op de markt gefoi-meerd. Vaak moest het publiek met kunst- en vliegwerk uit de keuringsringen woi-den geloodsd. Niet alleen was het bezoek gx-oot uit de provincie zelve, we zagen ook meerderen uit andere provincies van ons land. O.a. werd één der oudere stiei'en naar Overijssel verkocht. Het uitsluitend zwartbonte geregisti'eerde rund vee was verdeeld in verscheidene ï-ubrieken, waarvan verschillende weer onderverdeeld in dieren van de lichte en van de zware gronden. Inderdaad was het mei-kbaar dat de dieren van de zware gronden zich beter lieten zien dan die van de lichte grond. De laatsten waren over 't geheel ar mer gespierd en minder in conditie. Overigens verra den ze wel hetzelfde type van de Noordhollandsche melkkoe. Over het geheel is namelijk de Noordhollandsche melkkoe nogal van groote afmeting, breed en diep en massaal. Vooral ook wordt er op gelet, dat het uier goed ruim is. We merkten vele goede en zeer goede, zelfs beste exemplaren koeien, vaai'zcn, pinken en kal veren op. Vooral bij de keuring van het kampioen schap waren een goed aantal beste dieren bij elkaar om naar den titel te dingen. En dan waren de na tionale kampioene en reserve-kampioene van verleden jaar Utrecht nog van deze keuring uitgesloten. Het resultaat was, dat kampioene der koeien werd Mina 2 - 67771 K.S. v. Frans Nicolaas 6586 S. van A. IJff te Beemster. Een typische ruime melk koe, diep, recht en evenredig gebouwd, met goede beenen, ruim uier. Reserve werd Kroontje 30 - 73279 S. v. Frans 104 van F. A. F. Groneman, Wieringer- waard. Mooie vlakke, gezonde en gespierde koe met ruim uier. Niet steeds oversterk in de lendenen. An ders had de volgorde wel eens andersom kunnen zijn De stieren konden ons over 't geheel niet zoo goed bekoren als de koeien. Vooral de stierkalveren lieten nogal eens iets te wenschen. Kampioen der stieren werd Pel Rooslce's Roland, van Friesche origine, van C. Stapel te Hoogkarspel. Massaal dier, diep, breed en vlak. Het geheel iets lang. terwijl de beenen iets beter kunnen. Reserve werd Egbert 13110 S, f.i. N. Ruijter te Beemster. Eveneens van Friesche origine. Iets geblokter type dan Roland; goede robuste stier. Van de tweejarige stieren werd eerste Constantijn Frans 11 - 14143 S uit het Frans 104- (pref. le klasse) bloed van P. Sikkes te Assendelft. Fraaie kop en horens, rechte, vlakke, evenredig gebouwde stier met niet te droge beenen. 1 B werd Prins Jan 13197 S van Gebr. Hoornsman te Julianadorp. Goede sterke vadex'stier met zeer goede stamboom en pro- ductie-afstamming. Gaat naar Overijsel. Van de eenjarige stiei'en werd eerste Koh-I-Noor 14202, v. Frans 104, f.i. R. L. Waiboer te Anna Pau- lowna. Zeer goede, evenredig gebouwde zware stier. Aangekocht door het Fonds Vee-Export uit de leden van het N.R.S. Het zou ons te ver voeren om alle hoogstbeki-oonde koeien de revue te laten passeeren, We bepalen ons daarom tot de collecties. Ook de dubbeltallen en viertallen pinken, vaarzen en melktwinters willen we onbesproken laten. On der de hoogstgeplaatstcn zagen we zeer goede exem plaren. Maar er waren vereenigingsgroepen en eigenarengroepen, die gezien mochten worden. En in niet gering aantal. Hier was het een heele toer om de plaatsing te krijgen. Zelfs is er nog een keer arbitrage ingeroepen. Van de vereenigingsgroepen van de zwaren grond werd eerste de groep van de vereeniging te Beem ster. Mooi gelijnde vlakke te ruime dieren, met goe de uiers, waarvan vooral de beide bovensten zeer goed breed^ Deze gx-oep telde de reserve-kampioene Utrecht 1935. Aafje 21 van W. Koelemeij in haar gele deren. 1 B werd de groep met de kampioene 1935 Bouman 10 van C. Stapel, van de vereeniging Hoog karspel. Zeer goede groep ruime dieren met goede uiers. Uitstekende gebruiksdiei'en. 1 C werd Wierin- gerwaard met iets meer gedekte, vlakke dieren, eveneens met goede uiers. Eén dier iets week. Van den lichten grond werd de Vereeniging te St. Maatensbrug eerste. Magere, ruime koeien met goe de uiers en voldoende beenen. Een goed geheel. Bij de fokkers-eigenaars-groepen was de volgende: 1 A C. Stapel te Hoogkarspel met een goed vijftal. Kan uniformer, één iets groot en één iets klein; 1 B F. A. F. Groneman te Wieringerwaard met vier koeien, een vaars en een pink. Gedekte dieren, waar van de pink nog iets moet uitdijen: 1 C werd N. Rui ter te Beemster met een viertal mooi gelijnde dieren een uniforme groep vormende. In deze klasse werden vijf tweede prijzen toege kend. Van den lichten gx*ond werden eerste de groepen van J. E. J. Kramer te Burgerbrug, evenredige groep van zes magere dieren met zeer goede uiers en van P. Sikkes te Assendelft eveneens goed evenredig viertal met goede uiers. Iets scherpe ruggen.

Schager Courant | 1936 | | pagina 5