VROUW, V/VODL ONZE GOEDKOOPE PATRONEN. LINGERIE EN TAFEL GOED MET INGE ZETTE HOEKEN. „Al het oude wordt weer nieuw", hoe vaak hooren wij dit in ver band met de mode zeg gen. Het heeft eigenlijk op alles betrekking, dus ook op lingerie en ta felgoed. Hoogst modern is het werken van Ri- chelieu bij wijze van inzetstukken en hoe ken. Sierranden in bo- venlakens zijn buiten gewoon mooi, indien zij op deze wijze ver sierd worden. Het werk schiet tamelijk vlug op en kan gemakkelijk nu en dan ter hand geno men worden, als men om een of andere reden moet wachten. MODE-REVUE. Nauwelijks zijn de eerste maanden van het jaar voorbij of de verschillende groote mode-magazijnen kondigen weer hun shows aan. Reeds van te voren wordt nu en dan een tipje opgelicht van de geheim- zinnigen sluier, die alle nieuwe ontwerpen zoolang mogelijk verborgen houdt. In haar hart vraagt iedere vrouw zich natuurlijk af: „Wat zal de mode ons brengen? Laten wij U gerust mogen stellen, lezeressen, en U alvast verklappen, dat geen groote om wentelingen op dit gebied te verwachten zijn. Vluchtig willen wij enkele dingen noemen, die zeker wel Uwe belangstelling hebben. In de eerste plaats blijft de rechte lijn voor de gewone huis- en middagjapon nen behouden; zelfs de gekleedere model len zijn vrij eenvoudig te noemen. Hooge halzen blijven zich in het voor jaar althans handhaven, terwijl in het bij zonder de nadruk gelegd wordt op het in zetten van de mouwen. Raglan en kimono vieren hoogtij, ronde, rechte en puntige passen zijn zeer modern, veelal met aangeknipte mouwen. Jabots, die in mooie, ruime klokken vallen klee- den echt vrouwelijk en zijn flatteus. De jumpers, vesten en slipovers vallen weer iets langer en reiken halverwege de heupen. Tot de nieuwste garneeringen mogen wij tres, galon, soutache en chenille rekenen, de beide laatste in de meest grillige vor men opgewerkt. Wij zagen een mooi com plet met een geheel bovenstuk met sou tache bestikt. De brei- en haaktechnieken zullen voor- loopig nog niet tot het verleden behooren, integendeel iedereen is zoowat door de breiwoede bevangen en men staat veelal versteld over de mooie werkstukken, die ijverige vrouwenhanden weten samen te stellen. Behalve vesten, shawls, kraagjes e.d. ziet men mooi sluitende japonnen en zelfs mantelcostumes, meestal in donker groen en marine blauw uitgevoerd. Knoopgarneeringen worden zeer veel toegepast en onder de bijzondere groote keuze vindt men vele inderdaad decora tieve exemplaren. Meer en meer trachten schorten burger recht te verkrijgen, niet alleen de overalls en andere modellen, die de japonnen om hullen, doch eveneens kleinere coquette schortjes van aardig gebloemd cretonne, ook ziet men mooie strepen en met de hand geborduurde effen linnen modellen. Practisch om even aan te doen bij het in orde maken van de koffietafel of derge lijke werkjes, waarbij men de kans om vlekken op de japon te maken, niet altijd ontloopen kan! De gewone slaapkamerstoelen met mat ten, rug en zitting, worden tegenwoordig met cretonne bekleed, terwijl gordijneiven tafelkleedjes van hetzelfde materiaal wor den gekozen. Practische rekjes, waar de schoenen op spanners worden gehangen, bevestigt men in muurkasten. De najaarshoeden kenmerken zich door een groote verscheidenheid, alhoewel de eenvoudige sportieve modellen in de meer derheid zijn. De even over de oogen ge trokken fluweelen baretten met kwasten omsluiten met een strakken band het hoofd en zijn uiterst geschikt voor winderig weer. De kapsels worden weer naar achter ge dragen en in krullen gelegd; hier zal de kunst in vele gevallen tegemoetkomend moeten werken. Bloemen en nog eens bloe men is het parool, in alle mogelijke soor ten en kleuren, terwijl al dan niet gepar fumeerde corsages van viooltjes door oude re dames gedragen worden. Onder de man telcostumes worden over sportieve jum pers, losse vesten gedragen, die aan geklee- de blouses doen denken. Baby vraagt tenslotte nog even de aan dacht om zijn heerlijk warme vestje te la ten zien, dat in eenvoudig breiwerk uitge voerd en op den rug gestrikt wordt. Ten slotte willen wij ook zijn geliefde pop aan U voorstellen, die heel gemakke lijk te maken is van strengen wol en knik kers. Tegen jeuk van de huid helpt een om slag van water en azijn meermalen. Men moet echter vooral niet krabben, aange zien hierdoor ontstekingen kunnen ont staan. Veelal is de jeuk een gevolg van iets verkeerds in de voeding, dat men moet trachten op te sporen. Geen vette spijzen en ijzer, liefst karnemelk drinken. DÉ HUISHOUDING IN CRISISTIJD VRAAGT UW AANDACHT. Belangrijk voor onze lezeressen. Wij hebben een vorige keer gewezen op een extra-verrassing voor onze lezeressen en wij zijn zoo gelukkig thans te kunnen mededeelen dat die verrassing klaar ligt, om op aanvraag naar onze lezeressen te worden gezonden. Iedere lezeres van ons blad weet, dat 'n abonnement op ons blad veel genoegen bezorgt. Maar nu nog veel meer! Want de verrassing, welke bestaat uit een zeer in teressant en actueel boekje is er juist," om u veel voordeelen te brengen. Dit belang wekkende boekje draagt den veelzeggen- den titel: „De Huishouding in Crisistijd". Waarom? Omdat de crisis heeft gemaakt, dat wij onze huishouding op een heel an dere leest moeten gaan schoeien dan we voorheen gewoon waren. Een huisvrouw, die dit alles aan den lij ve heeft ondervonden, heeft dit boekje: „De Huishouding in Crisistijd" geschreven. Wij zenden deze verrassing kosteloos aan onze lezeressen toe op aanvraag bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, onder bij sluiting van twintig cents aan postzegels of na storting van twintig ets. op gironummer 203203, van Het Practisch Modeblad te Den Haag. HERFSTSTEMMEN. Wat zullen wij dragen? Wij nemen reeds nu een duidelijke strooming waar, die neigt tot het dragen van najaarskleeren, hetgeen beteekent, dat wij voorloopig afstand zullen moeten doen van onze zomerkleeren. Ons rest dus niets anders, dan ze zoo zorgvuldig mogelijk op te bergen, tot een volgend jaar. De groote belangstelling echter, waarmede iedere ech te vrouw de herfstnieuwtjes tegemoet ziet, doet haar de voorliefde voor de zomerklee ren spcedig vergeten. De modenieuwtjes en de verbreede schouders komen het fi guur zeer ten goede. Veelal zijn de mantels strak aangesloten, worden op kniehoogte wijder om in ruime klokken over te gaan. Den nadruk wordt in het bijzonder gelegd op de taille, ter wijl de drie-kwart lange mantels der com plets een zelfde karakter hebben en naar den onderkant toe wijd uitstaan. Tweeër lei materiaal van rok en mantel doet te meer uitkomen, hoe nauw de rokjes zijn. Het complet handhaaft zich zeer zeker, om in de wintermaanden weer tijdelijk plaats te maken voor de winter- en bont mantels. Manteltjes van verschillende lengte ma ken een japon „af" en in dit opzicht wordt zeer veel vrijheid gelaten aan de persoon lijke smaak der draagster. Nieuwe blouses van gestreepte en gemoesd wollen jersey zijn modern en worden over de rok ge dragen. Nieuwe vormen van revers, nieu we sluitingen, twee knoopen, dit alles maakt de mantels sportief. Mooie angora- stoffen, souple en zacht zijn in zachte pasteltinten zeer gezien en dit materiaal laat zich bijzonder mooi verwerken. De gekleede zijden blouses hebben flat- teuse halsgarneeringen, die zich aanpassen aan de verschillende weefsels. Nieuw zijn de vele sierlijke glanzende motieven op matte weefsels en omgekeerd. Voor straatkleeding ziet men vele nop- pé-weefsels, angora en wollen cloqué, die weinig garneering, doch een onberispelij- ken coupe vragen! De casaque treedt bijzonder op den voor grond en de silhouettej van de rok, die hierbij gedragen wordt, heeft zich eenigs- zins gewijzigd. Nu eens ziet men er gladde nauwe rok ken bij dragen, dan weer vlotte klokken de modellen, hoe dit ook zij, een feit is, dat de rokken korter gedragen worden. De lange avondjaponnen modelleeren de heupen in hooge mate om daarna in zéér wijde klokken over te gaan. HET PRACTISCHE HUIS. Weinig kostbare huwelijksge schenken. Huwelijksgeschenken zijn meestal stief kinderen en worden met weinig smaak en overleg gekozen. Velen doen het, omdat zij er nu eenmaal niet buiten kunnen en koo- pen op het laatste oogenblik iets, wat eigenlijk volstrekt niet bij de nieuwe huis houding past. Het beste is dan ook om een lijstje aan de betrokkenen te vragen en aan de hand hiervan iets te koopen. Wij geven hier enkele geschenken aan, die meestal zeer in den smaak vallen en niet duur zijn. In de eerste plaats de ver zilverde kaas- of boterklok, verder een Hmonadekan met ijshouder en nikkelen deksel, luchters of kandelaars vallen steeds buitengewoon in den smaak, evenals ont bijt- en middagtheestellen. Met chintz of cretonne overtrokken sa chets voor lingerie en zakdoeken zijn al even practisch als de houders voor linge rie; verder standaards voor couranten en tijdschriften. Een klein serveer taf eitje van riet met blaadjes, die met zeildoek over trokken zijn is bijzonder aardig voor tuin of balcon. Nieuw zijn de naaikastjes met uitschuifbare laadjes. Bijzonder goede diensten bewijzen staande leeslampen, evenals met cretonne overtrokken of in passende kleuren gelakte schrijftafelgarni turen. Men ziet de keus is zeer groot en wij zouden hieraan nog een menigte arti kelen kunnen toevoegen, doch dan zou den wij het onze lezeressen wellicht te ge makkelijk maken, nietwaar? DE KAMERLINDE EN HARE VERZORGING. worden natuurlijk min of meer critisch be groet, want ieder is er zeer gevoelig voor om datgene hare belangstelling waardig te keuren, dat bij hare persoonlijkheid past. Laten wij beginnen met onze lezeressen te vertellen, dat wij mooie tinten mogen verwachten in bruin, groen, bourgogne en lila in zeer vele nuancen, behalve natuur lijk het steeds gangbare zwart en donker blauw. Licht rood-achtig paars in zachte pastel-kleuren en in verschillende scha keering is voor meer gekleede- zijden ja ponnen hét nieuwste. Blauw wordt even eens in 't kleurengamma opgenomen, ter wijl een roodachtig blauwe pruimenkleur up to date is, evenals bruin-roode tinten. De moderne bontsoorten zijn afgestemd op deze kleuren. De eerste najaarsmantels hebben souple revers en kragen en hebben meermalen klokken. Nu eens ziet men de kraag om zoomd door smalle bontreepen, dan weer wordt een vrij kinderlijk aandoende bubi- kraag gedragen. De lijn blijft afkleedend APPELS, EEN DER MEEST GEZONDE VRUCHTEN. De appel wordt tegenwoordig lang niet altijd meer uitsluitend als genotmiddel be schouwd en dank zij de moderne voedings specialisten, wordt steeds meer nadruk ge legd op de groote beteekenis ervan voor 't menschelijk lichaam. De appel bevat zeer weinig eiwit, ook geen vetten, doch rijkelijk koolhydraten en vele vruchtenzuren en minerale zouten. De vruchtenzuren werken bloedreinigend en prikkelen maag, darmen en lever tot meerdere werkzaamheid. Phosfor is van groote beteekenis en het gehalte aan ijzer en suiker lost zich gemakkelijk in het bloed op. Al deze eigenschappen maken, dat de appels dagelijks rauw of gekookt gegeten moeten worden, desnoods in verbinding met andere spijzen. Appels bevatten 0.1 vet, 0.3 eiwit en 5.3 koolhydraten, 24 caloriën en hebben een basen-overschot van 1.02 volgens de op gave van den bekenden arts Hettema. Hier onder geven wij een gerecht aan, dat evenals vele andere, o.a. bieten en roode kool, zeer smakelijk is in combinatie met appels. Witte boonen met appelen. 250 Gr. witte boonen worden gewasschen, geweekt en gaargekookt; zij mogen niet stuk koken en worden op een zeef gestort, waarna het water opgevangen wordt voor witte boonensoep, tenzij men er zoo wei nig kookwater bij heeft gedaan, dat alles er op verkookt. Intusschen smoort men een opgehoopt diep bord appels met wei nig water gaar, voegt er een stukje boter bij en citroenschil. 200 gr. dobbelsteentjes spek uitbraden en een groote gesnipperde ui in het vet goudgeel bakken, daarna laag om laag in een verwarmde dekschaal doen en opdie nen. Galaandoeningen uiten zich in pijn rechts van de maag en noodig is weinig te eten, doch warme dranken tot zich te nemen, b.v. vlierthee. Verder bedrust en warme compressen op de pijnlijke plaats. Wan neer de pijn niet aan een ernstiger en in grijpender oorzaak te wijten is, zal deze spoedig verdwijnen. Een kamerlinde is inderdaad een sieraad in de kamer en deze plant is weinig veel- eischend. Men heeft echter het volgende in acht te nemen. Ieder voorjaar moet de plant verpot worden, hetgeen vakkundig moet geschieden. De gemengde aarde kan men het best van een tuinman betrekken. In den winter moet de linde koel staan en nimmer mogen te sterke zonnestralen er op inwerken. De aarde moet niet over matig vochtig zijn en moet met een stokjq regelmatig losgewerkt worden. Eenmaal per week worden de bladeren met lauw water afgespoten met de bloe- menspuit, terwijl men op moet letten, dat insecten de mooi gevormde bladeren niet beschadigen. Ziet men luis op de bladeren, dan laat men den drogist onmiddellijk een che misch mengsel samenstellen, waarmede del plant bespoten moet worden. In den zomer kan de linde op het bal con staan, mits windvrij en niet te zonnig. Is dit niet mogelijk, dan houdt men de kamer frisch door een venster open te houden en 's zomers wordt de plant meer dere malen per week besproeid. De lindo| mag nimmer geheel en al uitgedroogd^ aarde hebben, terwijl regelmatig planten- mest gegeven wordt. Indien men zich aan deze wenken houdt, dan zal de moeite, die men zich getroost, ruimschoots beloond worden, want de ka merlinde is niet alleen een der dankbaar* ste planten, doch tevens zeer decoratief De stekjes kunnen steeds afgenomen wor den, als zij groot genoeg zijn en opge kweekt worden tot nieuwe planten. WAT HUISVROUWEN UITGEVEN.... Het is een bekend feit, dat een groot, zod niet het grootste deel van het inkomen van den man door de huisvrouw wordt uitgegeven. Wij vinden in een statistiek aangegeven, welk bedrag in 1934 dooi* Duitsche huisvrouwen voor huishoudelijke doeleinden is besteed. In totaal bedraagt dit 22.2 milliard Mark en wel voor levens middelen 10.3 milliard Mark, kleeding 6.7 milliard Mark, voor aanschaffing huisraad 2.8 milliard Mark. Voor cultureele en min- of meer luxe uitgaven 1.4 milliard Mark en aan brandstoffen 1 milliard Mark. Bo vendien werd aan opdrachten voor loonen' aan verschillende handwerkers een bedrag uitgegeven van 7.7 milliard Mark. VROEG U .HERFSTKEUR" AL AAN? Waarom U dit moet doen. Het najaar is er weer en daarmee de| tijd van veranderingen en vernieuwingen, vooral wat betreft de kleeding. „Herfst- keur", de premie voor onze lezeressen, is een herfstmodeblad, dat in alles daarbij behulpzaam is. Een der lezeressen schreef ons, dat zij met genoegen Herfstkeur had gelezen niet alleen, maar dat zij daadwerkelijk heel veel nut ervan heeft gehad. Niet alleen over mode heeft Herfstkeur dat door zeer bekwame handen is samen gesteld, het, maar ook over allerlei andere huishoudelijke dingen, die van onschat baar practisch nut zijn. Hebt u oude kleeren, die u wilt verande ren? Herfstkeur helpt u daarbij. Wilt u nieuwe kleeren maken? Geen be tere helper dan „Herfstkeur." Vraagt deze premie dus spoedig aan bij Het Practisch Modeblad, Postbus 36, Den Haag, onder bij sluiting van twaalf cents aan postzegels, of door gireeren van twaalf cents op postrekening 203203 van Het Prac tisch Modeblad, Den Haag. Doe het vandaag nog. U krijgt omgaand „Herfstkeur" kosteloos toegezonden. Ten gerieve onzer lezeressen wor den van de modellen in de rubriek „goedkoope patronen" tegen inzen ding van 25 cent 5 ct. voor ver zend- en administratiekosten, post zegels (liefst van iy2, 3 of 6 ct.) aan „Het Practisch Modeblad", Postbus 36, Den Haag, (Giro 203203), schitterende patronen franco toegezonden. Zij, die van deze goedkoope patronen willen profiteeren, dienen het nummer en de maat van het gewenschte patroon bene vens naam en adres duidelijk op te geven. Indien men tegelijk met het patroon te vens gaarne het laatste nummer van „Het Practisch Modeblad" wenscht te ontvangen, dient men 10 ct. extra in te sluiten. Het verkrijgbaar stellen van deze fraaie patronen is uitsluitend ingesteld om de lezeressen van deze krant te gerieven. Wij hopen gaarne, dat U ook Uw kennissen, die misschien nog geen abonnee zijn, op deze mogelijkheid wilt wijzen, zoodat ook zij in de gelegenheid gesteld worden van de vele voordeelen, die een abonnement op deze krant biedt, te genieten. COMPLET. Succespatroon VKK 1968. Prijs f 0.25 plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Bijgaand complet bestaat uit een japon met garnituur van bedrukte zijde met plis- sé afgewerkt, waarvan ook de drie-kwart lange pofmouwen gemaakt zijn. De japon heeft verder een zesbaans rok en ceintuur met eenvoudige gesp. Bijzonder mooi slaan op dit geheel de oud-zUveren gespen, die men lange jaren niet zag dragen, doch thans weer zeer in den smaak vallen. De losvallende drie-kwart lange mantel is langs de voorkanten en hals afgewerkt met een ajour aangezette bies evenals de naar de pols toe iets wijder wordende mouwen. Het geheel voldoet ook bijzonder goed, indien het van fluweel gemaakt wordt, doch dan vervalt de aangezette bies. Een bont, losjes om de schouders gedragen, geeft een zeer chique geheel. Patronen in de maten 464850 en 52. BLOUSE VOOR GEZETTE FIGUREN. Succespatroon VKK 1975. Prijs f 0.25 plus 5 cent voor adm.- en verzendkosten. Deze blouse kleedt zeer af en leent zich voor normale als voor meer gezette figu ren. De ruimte aan de schouders wordt verdeeld voor drie postuurnaden, die tot niet toe uitloopen. Kraag, revers en voor kant zijn meerdere malen doorgestikt, ter* wijl de sluiting met knoopen of drukknoo- pen plaats kan vinden. Blousemouwen, die eerst voorbij de elleboog wijder worden, afwerking met smalle manchet. Patronen in de maten 46 t/m 52.

Schager Courant | 1936 | | pagina 8