Abessinië wordt gemoderniseerd VILHO's Arroniiissements-Rechtfiank gedaanteverwisseling. te Alkmaar. DE ITALIANEN WACHTEN OP HET EINDE VAN DEN REGENTIJD. DUIZENDEN INGENIEURS EN TECH NICI STAAN GEREED TOT DEN AAN VAL. Bestuursmachines reeds op hooge toeren 'ADDIS ABEBA, September 1936. BINNEN weinige dagen zoodra de regentijd is afgeloopen zal de eerste cn belangrijkste phase in de ontwikkeling van hét nieuwe Italiaan sche imperium in Oost-Afrika beginnen die van de openbare werken. Duizenden ingenieurs, technici en arbeiders wachten op het bevel van Graziani, om over te gaan tot de uitvoeringen van de tientallen plannen, die in de laatste vijf maanden zijn opgesteld. Intusschen laat de vice-koning het land door zijn Askari's van de nog rond- stroopende benden zuiveren. Het Italiaansche programma legt vooral den na druk op de verbetering van het verkeerssysteem, in welk opzicht tot nog toe tengevolge van den regen tijd weinig kon worden gepresteerd. Tot op het «ogenblik heeft men slechts eenige honderden kilo meters wegen, die als de levensaderen van het fas cistische imperium worden beschouwd, kunnen aan leggen. Thans gaat men echter tot veel grootere pro jecten over, b.v. tot den aanleg van den weg, die de haven van Assab met Dessie en Addis Abeba zal verbinden. Want het is de bedoeling van de regce- ring, Assab tot een even belangrijke transitohavcn te maken als Dzjiboeti. Volgens de laatste officieele rapporten is het den bouwafdeelingen ondanks groote moeilijkheden ge lukt, in de laatste maanden alleen reeds in de om geving van Galla-Sidamo ongeveer 530 kilometer wegen aan te leggen en daarmede een verbinding tusschen de plaatsen Malca, Goeba, Moga Mocale, Igo Doeboloek, Javello en Abheremariam tot stand te brengen. In het bijzonder bij den bruggenbouw stuitte men tengevolge van hoog water op vele moeilijkheden, die tenslotte echter alle overwonnen konden worden. MODERNISEERING DER STEDEN. Het wegenbouwprogramma bevindt zich dus reeds fn uitvoering. Hand in hand daarmede wil men ech ter ook over gaan tot de moderniseering van de be langrijkste steden, zooals Addis Abeba, Harrar en Gendar, die talrijke regeeringsgebouwen, kazernes, kerken, scholen en woonwijken voor militairen en particulieren zullen krijgen. Wat de hoofdstad in het bijzonder betreft: daar zullen twee groote bou levards worden aangelegd, die het oude met het nieuwe Ghebbi en de St. George-kathedraal met de gezantschapswijk moeten verbinden. Op het kruis punt van deze beide hoofdstraten zal een groot •plein ontstaan, waarom zich de nieuwe Europee- sche wijk zal groepeeren. Men wil n.1. de blanke en zwarte bewolking streng van elkaar gescheiden hou den, zooals dit b.v. in de Amerikaansche steden het geval is. Verder wordt de stad in verschillende wijken ingedeeld, die ieder een bepaald doel zullen dienen; zoo zal in de omgeving van het station een industriewijk ontstaan. Wat de verbindingswegen met de kust betreft, ïs reeds overgegaan tot de instelling van een regel- matigen vliegdienst naar Asmara. Bovendien heeft men, met het doel het transport van versche le vensmiddelen te bespoedigen, de spoorwegverbin ding met Dzjiboeti door de treinen veel sneller te laten rijden, aanzienlijk verbeterd. En daar men in regeeringskringen den Dzjiboeti-spoorweg als on voldoende voor de verbinding met de kust be schouwt, zullen er nog een aantal autowegen ter aanvulling worden aangelegd. SOLDATEN ALS KOLONISTEN. Vele openbare werken worden door soldaten uit gevoerd. Dagelijks krijgen heele compagnieën ar- PLOTSELING gaf Mareike een schreeuw en rekte zich uit s „Hallo, Trudi", riep ze h een vlot! Daar voor ons op het water! We halen het in!" De beide meisjes roeiden stevig door. De opvouw bare kano schoot door den bruisenden stroom en de beide slanke, blonde roeisters keken naar het interes sante vlot, dat zij snel naderden. De zomer is grootsch in Finland. Boven de meren 'drijven machtige wolken en muggenzwermen. De moerassen dampen. Groen staan de berken tegen den horizont en de eindelooze rendierkuddes trekken door de zilverbemoste dalen. Als twee meisjes zich in deze groote eenzaamheid wagen, zijn het beslist geen vertroetelde schoothondjes of moederskindjes. Deze hier zijn stevig gebouwde, maar toch slanke stu dentjes, die in het oude universiteitsstadje Marburg studeeren. Vooral Mareike ziet er zeer zelfstandig en sterk uit; haar haren schitteren en waaien op in den Zuidenwind. Terwijl Trudi, minder ernstig, tegen ie der vogeltje lacht en met haar fraaie tanden pronkt. Lachen, dat Trudi kan lachen Ja, het zijn vroolijke meisjes, daar in die kano Toen ze dicht bij het vlot gekomen waren, riepen ze: „Hallooooo!" De drie mannen op het vlot, staande achter hun lange roeiriemen, keken op het water schuimt en het woud daarachter ruischt in den wind. Maar daarboven lacht een blauwe hemel zoo blauw als de trouw van de meisjes van Abo. „Hallo!" roepen de studenten en naderen. Hulpvaardige armen worden uitgestrekt daar staan ze reeds op het groote vlot en de drie Enaks- zonen tillen het ranke bootje uit het water en leg gen het voorzichtig op de reusachtige dennenstam men. En dan kijken de mannen en de meisjes elkaar bcidskaarten, schoppen en houweelen en worden zoo tot de pioniers van het nieuwo Ethiopië. Wan neer de regeering de diensten van de soldaten niet langer noodig heeft, zullen zij groote landerijen krijgen en dus de eerste kolonisten in Abessinië zijn. Overigens zal er van kolonisatie in de eerste maanden nog weinig komen; eerst moet het pro gramma der openbare werken geheel zijn uitge voerd. Maar de veteranen van den Oost-Afrikaan- schen veldtocht krijgen reeds eerder verlof tot ko lonisatie. HET BESTUURSAPPARAAT. Intusschen werkt de bestuursmachine reeds op hooge toeren. Een speciaal bureau heeft tot taak, de Abessijnsche arbeidskrachten te classificeeren; men schept zooveel mogelijk arbeid voor de Ethio- piërs en de loonen zijn slechts weinig lager dan die, welke men aan Europeesche arbeidskrachten biedt. De Bank van Ethiopië is reeds geheel door de Bank van Italië geliquideerd; het personeel is geheel ver nieuwd en de transacties van het instituut nemen van dag tot dag in omvang toe. Ook de lira wordt steeds meer tot het gebruikelijke betaalmiddel. De sociale weldadigheid begint eveneens te func- tioneeren. Onder de armen worden regelmatig brood en andere levensmiddelen verdeeld, terwijl een com missie zich bezighoudt met de bestudeering van de noodige maatregelen voor de lepralijders. Ook het justitoneele apparaat is reeds in werking gesteld; er zijn justitioneelc rechtbanken voor Europeanen en inboorlingen. Tenslotte heeft men ook de eerste Abessijnsche industrie in het leven geroepen. Op slechts 50 kilo meter van de hoodstad verwijderd heeft men groote hoeveelheden calcium ontdekt, die thans door een Italiaansche maatschappij met een kapitaal van 10 millioen lire voor de cementfabricatie worden geëxploiteerd. (Auteursrecht V.P.B. United Press). VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van Maandag 21 September. N. Niedorp. WAT NOG IN 'T VAT ZAT, WERD HET EERST OPGESMIKKELD. Meneer Johannes Martinus J., uit N. Niedorp, 'die echter voor deze eeretitel geen reclame maakt en er een zeer onbehoorlijke conversatie-vocabulaire op na schijnt te houden, had op 11 April zijn buurvrouw Petronella Morsch, dierbare, bekvaardige 90 procent van den heer Takken, begroet met de dubieuse eere titel „slecht kreng", welke beleediging buurvrouw die zich niet slecht noch een kreng gevoelde, zoo vrij was niet te accepteeren zonder protest en direct de noodige stappen deed om buurman, bekend zoo ze beweerde, als een lastige potentaat, speciaal voor zijn buren, op de zondaarsbank te werken. Deze tegenzet slaagde naar wensch en Jan J. werd door den politierechter opgeknapt met 12 gulden boete subs. 8 dagen. Jan had echter de gelaarsde kater eens uit den boom willen kijken en misschien ver ondersteld dat hij nog geld toe zou krijgen en was toen zoo vrij geweest om in verzet te komen. En achteraf bleek deze oppositie nog niet zoo'n uilenstreek te zijn, want vader Jan, 'n mager, bleek en grijs kereltje, kwam niet heelemaal onbeslagen ten ijs en wist aan te toonen, dat hij niet de bulle bak was, zooals mevrouw Mosch hem geliefde af te schilderen, zelfs kon hij nog een attest van goed gedrag overleggen van zijn eigen buren, die papa J. signaleerden als een heel aannemelijk en bruikbaar lid van Kalekedodderdorp. De interne kwestie was echter, dat J. nog 5 piek van moeder Mosch had te vorderen ter zake geleverde boodschappen! De kostganger van mej. Mosch, geb. Takken, die het heibeltje had meegemaakt op het moment dat hij van een zekere plaats kwam, waar zelfs de Führer Dolf Hitier moet gaan zitten, had duidelijk gehoord dat J. de geïncrimineerde woorden „slecht kreng" had gebezigd, dus was het moeilijk Jan ongestraft weer naar Nieuwe Niedorp te sturen. Het vonnis werd alzoo bekrachtigd, maar de correc tie gesteld op f2 boete of 1 dag. Ik zal het maar nemen, zei J., dankbaar maar nog niet voldaan. Maar ik heb het niet verdiend, heeren! aan. De meisjes schrikken wel een beetje. De mannen zijn reusachtige, baardige barbaren! Vooral hij, dien zij Vilho noemen dat is een hemelhooge, knoestige, roodharige eik! Hij bromt een paar vreemde woorden, spuwt in het wilde water en slaat zijn roeiriem met kracht in het water. Zeldzaam plotseling staan ze midden in den oertijd, die meisjes! Zwijgzame oerbe- woners, met lederen huid, die onwerkelijk schijnen, werpen zich zwijgend op de riemen, die onder hun zwaar gewicht buigen. En als de avond daalt en de maan opkomt, werpen de drie wildemannen een an ker uit, het vlot onderbreekt zijn reis naar het dal en wordt aan de dennen vastgelegd, die langs den oever staan. Over een plank gaan ze alle aan land, waar een geweldig blokhuis staat, een zoogenaamd „Gesthües", waarin meestal een of andere oude boschwachter woont. Vilho, Paovo en Turi gaan aan tafel zitten en de beide meisjes naast hen. Men eet. En als de maan boven het land der Lappen staat, en de meisjes voor de blokhut zitten en zingen, hoort men plotseling in het water een geproest en gespat! Kijk, een mensch duikt daar in de rivier en zwemteen man en die man is Vilho. En eenigen tijd later nadert hij gebaad en gekamd de hut. Zijn beide kameraden kij ken hem verwonderd met hun ronde, lichtblauwe Noordlandsoogen aan. Maar hij, Vilho, kijkt niet op, smoort een vloek is ongenaakbaar en werpt zich op zijn stroozak! En dan gaan zij slapen, de meisjes onder het afdak, de roeiers in de kamer. En weldra is het in en bij de hut zoo stil als overal in dit zwijgen de land, waarboven nu wit en schitterend de volle maan staat. Maar wat gebeurt er den volgenden morgen, als de vlotmannen het anker ophalen? Het wilde, roodvlam mende baardhaar van Vilho, den vlotman is glad af geschoren! Hij heeft een scheiding in het haar! Wdór is de wilde vlotman geweest, wiens zware, haast majestueuze baard hem een uitdrukking van woeste kracht verleende! Het gezicht is klein en gegroefd geworden en de meisjes gichelen erom Paovo en Turi zijn echter stil .van, verwondering over hun kameraad. EEN GROOTSCH MOMENT, OM NIMMER MEER TE VERGETEN. ONZE RIJKSADVOCAAT OP HET GESTOELTE DER EERE GEZETEN. Het was heden weer de dag van glorie voor mr. Seijlhouwer, rijksadvocaat binnen het ressort van het Gerechtshof te Amsterdam, die dus ook ex offi- cio is aangewezen de Alkmaarsche Rechtbank te be dienen en wiens frappante gelijkenis met Philips I van Spanje, bijgenaamd de Schoone, zoon van Keizer Maximiliaan nummer I en Maria van Bourgondië, en wiens artistiek in christoleum uitgevoerd medal- jonportret de bollende buik van den geachten Hoofd redacteur van de N. H. Courant versiert, ons sterk heeft getroffen. Het is mogelijk, dat 'n mensch met een zoo duide lijk uitgesproken Spaansche cdelmanstype de lucht in Madrid op dit oogenblik niet gezond mocht zijn, maar den officier en den politierechter was hij he den van harte welkom, teneinde 46 door hem aange brachte motorrijtuigcnbelastingzaken te behandelen. Met de zwier van den Spanaschen gronde en met 't minutieuse van den vertegenwoordiger der admini stratie der Directe Belastingen, heeft mr. Seijlhou wer dan ook zijn gewichtige, zij het dan niet door ieder motorrijtuigenbelastingschuldige gewaardeerde taak vervuld. Maar al maken wij wel eens een gijntje met het exotische uiterlijk van onzen Rijksadvocaat, en al achten wij zijn functie in verband met de bezuini gingsmanie bij Justitie eenigermate senicuur, toch moeten wij eerlijk bekennen, dat mr. Seijlhouwer zich doet kennen als een kundig, actief en goed in gelicht Rijksadvocaat, die echter ook niet door dik en dun meebaggert in het voetspoor van de door de reglementaire koorts aangetaste fiscus. Mr. Seijl houwer weet heel goed te onderscheiden, welk vleesch hij in de kuip heeft en stelt zijn eischen in overeenstemming met de omstandigheden, de gesteld heid en het optreden van den overtreder. Ook op deze zitting kwam deze loyale opvatting van den rijksadvocaat weer naar voren. Desondanks gelukte het hem toch nog het respectabel bedrag van f685 bij elkander te kloppen. De poet is wel eens dikker geweest, maar men moet niet vergeten, dat de over gang van de rijwielbelastingovertreding naar de fiscale berechting, aan de opbrengst van deze zit tingen een flinke klap heeft gegeven. Abr. Bart, sigarenhandelaar, Alkmaar. Art. 17 Mo torrijtuigenbelastingwet, f50 of 20 dagen; J. H. Schra der, chauffeur, Amsterdam, art. 15 idem, f 10 boete of 10 dagen; L. Kruuse, schilder, Amsterdam, art. 17 idem, vrijspraak; Adolf Schalkwijk, autobushouder, Bergen, art. 17 idem. aangeh. tot 16 Nov.; Sijtje Vis ser Rodenburg, rep.-inrichting, Haal.meer, art. 17 id., f40 boete of 5 dagen; Corn. Laan, winkelier, Hem, gem. Venhuizen, art. 14 idem, f6 boete of 3 dagen; Joh. Adr. Zorg, werkman, Den Helder, art. 14 idem, 2 maanden gev. Jan Hendr. Moslc, veehandelaar, Texel, art. 5 wet op het geslacht, f20 boete of 10 dg.; Wilh. Abbo, expediteur, Bergen, art. 17 motorrijtui- genbelastingwet, f 16 of 4 dagen; Joh. Petr. Visbeen, chauffeur. Bergen; art. 15 idem. f 0.50 of 1 dag; Al- derf Bleeker, bloemenhandelaar, Beverwijk, art. 15 id. f 15 boete of 5 dagen; Jan Hendr. Bok, koopman, Bergen, art. 17 idem, f 15 of 5 dagen; Jan Hendr. Bok, koopman, Bergen, art. 17 idem f 15 of 5 dagen; Jan Corn. Bood, expediteur, Oudorp, art. 17 idem, f 12 of 4 dagen; Hubr. Joh. v. Boven, garagehouder, Oudeschild. art. 17 idem, f20 boete of 10 dagen; Pie- tor Buishand, expediteur, And ijk, art. 17 idem, f 15 of 5 dagen; F. v. Enkhuizen, chauffeur, Krommenie, art. 15 idem, f 0.50 of 1 dag; Gert van Ginkel, expe diteur, Hilversum, art. 17 idem, f 15 boete of 3 dagen; Herm. Petr. Heilker, reiziger Soest. art. 17 idem, f25 boete of 5 dagen; Wil. Corn. v. d. Hoek, reiziger, Den Helder, art. 17 subs. 15 idem, f 12 of 3 dagen; Simon Jonker, kaashandel. Alkmaar, art. 17 idem, f20 boete of 10 dagen; Anth. Jos. Kersten, monteur, Koedijk, art. 17 idem, f 12 of 4 dagen; Corn. Kok, garagehouder, Hoorn, art. 17 idem, f 20 of 5 dagen en f 50 of 10 dagen; Nolbertus de Kort, logementhou der, Amsterdam, art. 15 idem, dagvaarding nietig; Petrus Corn. Kos, vrachtrijder, Oudorp, art. 17 idem (3 overtr.) f 8 boete of 2 dagen, f 4 boete of 1 dag en f4 boete of 1 dag; Rich. Maria Anth. Kuipers, kap per, Den Haag, art. 15 idem, f 1 boete of 1 dag; Jan Kwast, bakker, Blokker, art. 15 idem f 1 boete of 1 dag; Martinus Landolt. aardappelenkoopman, Wie- ringen, art. 17 idem. f7.50 boete of 7 dagen; Gerrit v. d. Neer, pluimveehandel, Oterleek, art. 17 idem, f6 boete of 1 dag; Ger. Nijborg, chauffeur, Gronin gen, art. 17 idem f 20 boete of 5 dagen; Bartels Olge- rna. vrachtrijder, Slootdorp, art. 17 idem, f 15 boete of 5 dagen; Joh. Herm. Out, melkventer. Bergen, art. 15 idem f 1 boete of 1 dag; Lieuwe Ruiter, chauffeur, Enkhuizen, art. 15 idem, f 15 of 5 dagen; Lieuwe Ruiter, expediteur, Enkhuizen, art, 16 quates, Sixics en Jo. 19. f5 boete of 5 dagen; Gerrit Salentijn, krui denier-chauffeur, Graft, art. 15 motorrijt.bel.-wet, f2 boete of 2 dagen; Th. Joh. Sombroek, handelaar, Bergen, art. 17 idem, f 15 boete of 3 dagen; Nic. van Stipriaan, autoverh., Winkel, art. 17 idem, f 12 of 4 dagen Corn. Vader, vrachtrijder, Julianadorp (Den Het groote vlot glijdt stootend en donderend naar het dal. Voorop liggen de meisjes in het zonlicht en kijken nu en dan eens naar de drie woeste kerels, die aan het einde van het vlot hun drie stuurriemen hanteeren en nergens oog voor schijnen te hebben, dan voor rivier en vlot Tegen den middag hoort Trudi, dat de mannen woe dend iets tegen elkaar schreeuwen. Het gaat om den baardloozen Vilho. Plotseling heft Vilho zijn vuist op en slaat toe k Mareikei Een wilde strijd! De mannen grijpen elkaar vast, werpen elkaar omver, tegen de houten stammen, dat hun beenderen kraken. Als het verraderlijke wa ter maar niet i Om 's hemels wil, is er dan niemand, die voor het vlot zorgt? De meisjes staren angstig naar de drie mannen, die elkaar aanvallen, met alle kracht van hun angstwekkende spieren die het vlot totaal vergeten hebben! Knarsend en sissend schiet het vlot over de wer- velkolken. Het stoot tegen schuimende rotsblokken, stammen breken. Stuurloos en langzaam draaiend schiet het vlot de ontketende waterwoestijn in. De studenten zien, dat sommige ijzerverbindingen los gaan, dat het vlot niet meer bijeen blijft, dat het wel dra nog slechts een dansende chaos van versplin terde stammen zal zijn, als niet b Zij springen op en rennen naar de hijgende man nen! Ze hebben moed. Want die mannen zien er niet mooi uit ze bloeden en hun kleeren zijn ver- schurd, hun oogen zijn gezwollen en door de spleet jes kijken de blauwe oogen haatverwrongen elkaar aan g En nu begrijpen ze v De stroomversnellingen naderen!! Men kan ze reeds hooren donderend valt het water daar omlaag! En ze springen naar de stuurriemen maar de roeren zijn gebroken! Vilho springt op, grijpt een anker en als het vlot langs een klip suist, springt hij met een geweldigen sprong in het wilde water. Als Vilho er niet in slaagt het anker hier vast te leggen, is het vlot verloren! Vilho kruipt met inspanning van alle krachten, half DONDERDAG 25 SEPTEMBER. HILVERSUM (1875 M.) AVRO-uitzending. 8.00 Grampl; 9.00 Kovacs Lajos' orkest; 10.00 Morgenwijding; Grampl; 10.30 Grampl; 11.30 Ensemble „Marcello"; 1.00 AVRO-Aeolian-orkest 2.00 „Eten en drinken, ook bij andere volkeren", causerie; 2.20 Viool- en pianorecital; 3.00 Omroep orkest; 4.00 Voor zieken en ouden-van-dagen; 4.30 Grampl; 4.50 Voor de jeugd; 5.30 Kovacs Lajos' orkest en orgelspel; 6.30 Sportpraatje; 7.00 ...en nu naar bed; 7.10 Causerie over de Zonnestraal-collecte; 7.20 Grampl; 7.30 De Staalmeesters; 8.00 Berichten A.N.P.; 8.10 Solistenconcert; 8.40 „Verruim Uw ken nis', causerie; 8-50 Radiotooneel; 9.20 Omroeporkest en soliste; 10.30 Dansmuziek; 11.00 Berichten A.N.P.; 11.10 Dansmuziek; 11.30—12.00 Grampl. HILVERSUM (301 M.) 8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV. 11.00 KRO, 2.00—11.30 NCRV. 8.00—9.15 en 10.00 Grampl; 10.15 Morgen dienst; 10.45 Grampl; 11.30—12.00 Godsd. halfuur; 12.15 KRO-orkest en Grampl; 2.00 Handwerkcursus; 3.00 Grampl; 3.153.45 Voor de vrouw; 4.00 Bijbel lezing; 5.00 Cursus handenarbeid voor de jeugd; 5.30 Alt, cello en piano; 7.00 Berichten; 7.15 Journ. weekoverzicht; 7.45 Reportage; 8.00 Berichten A.N. P.; 8.15 Arnhemsche Orkest vereen.; 9.00 „Het Capi- tulantenstelsel", causerie; 9.30 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten A.N.P.); 10.30—11.30 Grampl; Schriftlezing. DRCITWICH (1500 M.) 11.25—11.50 Grampl; 12.10 Het BBC-Welsh-orkest m. m.v. soliste; 1.05 De BBC-Zangers; 1.352.20 Dans muziek (gr.pl.); 3.10 „What is a great man", cau serie; 3.30 Het Bronlchurst Trio; 4.05 Grampl; 4.30 Het MacNaghten-Strijkkwartet en soliste; 5.35 Dans muziek; 6.05 Causerie over de Schooluitzendingen; 6.20 Berichten; 6.40 „This way out'V causerie; 7.00 Pianorecital; 7.20 Radiotooneel met muziek; 8.20 Het BBC-Svmphonie-orkest mmv. solist; 9.25 De „Roosters" in hun repertoire; 9.40 Programma-be spreking; 10.00 Berichten; 10.30 Korte Kerkdienst; 10.50 Het Londensch Strijktrio; 11.35—12.20 Dans muziek. RADIO-PARIS (1848 M.) 7.20 en 8.20 Grampl; 11.20 Orkestconcert; 2.50 en 4.20 Grampl; 5.20 Radiotooneel; 8.20 Cello en zang; 9.05 Radiotooneel; 10.05 Nat. orkest; 11.5012.35 Robert- orkest. KEULEN (458 M.) 6.50 en 12.20 Orkestconcert; 1.35 Weragkamerorkest; 4.20 Dansmuziek; 5.40 Ge var. concert; 6.35 Grampl; 7.20 Omroepkwintet; 8.30 Volksüederenconcert; 9.10 Opera-uitzending; 10.55—12.20 Dansmuziek. BRUSSEL (322 en 4S4 IS.) 322 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Klein-oricest; 1.30 Om roeporkest; 1.50—2.20 Grampl; 5.20 Dansmuziek; 6.50 en 7.20 Grampl; 8.20 Cabaret; 9.20 Omroeporkest; 10.30—11.20 Grampl. 484 M.: 12.20 Grampl; 12.50 Omroeporkest; 1.302.20, 5.20, 6.35, 7.05 en 7.35 Gr. pl; 8.20 Omroeporkest; 9.05 Grampl; 9.35 Symphonie concert; 10.30—11.20 Grampl. DEUTSCHLANDSENDER (1571 M.) 8.30 Gevar. programma uit Frankfort; 9.20 Opera- uitzending; 10.20 Berichten; 10.50 Blaas-trioconcert; 11.05 Weerbericht; 11.20—12.20 Omroepkleinorkest. Helder) art. 17 idem. f 50 boete of 10 dagen; Jan Vis, directeur N.V., Enkhuizen, art. 17 en 21 idem, f15 boete of 3 dagen; Okke Visser, steenkolenhandel, Haarlem, art. 17 idem, óanh. tot 16 Nov.; Gerrit Ar- nold Wit, koopman, Lutjewinkel, art. 17 idem, fS boete of 4 dagen; Nic. van Zeegen, koopman, Heiloo, art. 17 idem f 100 boete of 50 dagen. UIT ONZE OOST ERNSTIG SCHEEPSONGELÜK Aneta seint uit Palenibang: Het stoomschip „Senang" op weg van Singa pore naar Palembang voer bezuiden de straat Singapore een groote Chineesche prauw aan. De prauw werd door deze aanvaring totaal ver nield. Aan boord bevond zich een bemanning van zes koppen. Vier hiervan konden worden gered, terwijl de twee anderen nog worden ver^ mist. gesleept door het vlot, door het water. Plotseling een ruk: overal kraakt het, de hoornen knarsen g maar het vlot ligt voor anker! De beide andere vlotters zijn nu ook te water ge sprongen, en halen hun kameraad, dien zij op het vlot leggen. En als Mareikenaderbij komt, wijst Turi op Vilho's arm. Ja, die is gebroken! Dat ziet Mareike dadelijk, Zij onderzoekt de arm en roept haar vriendin. „Armfractuur zonder splintersw we moeten spalken!" klinkt haar stem dun door het gedonder van den stroom. Trudi begrijpt en haalt wat doeken en stokken. De arm wordt nu vakkundig gespalkt. Beide meisjes brengen nu de boot te water en zet ten den patiënt daarin. Stroomopwaarts gaat het nu... tot zij een klein stadje bereiken tegen den avond eerst. Daar vragen zij naar een dokter en Dr. Eng- ström is een prachtkerel. „Wilt U den man zeggen", verzoekt Mareike Kem, „dat hij morgen naar zijn vlot moet terugkeeren"- Dr. Engström vertaalt het. Maar de geschoren wilde man schudt het hoofd. Mareike moet bij hem blij ven, wil hij Hij zal een klein, rood houten huis je voor haar bouwen en haar lelies brengen, zoo dikwijls als hij thuiskomt Maar Mareike zegt neen en daarbij blijft het ook. Daar helpt geen ge schoren kin en geen scheiding aan Zij klopt haar wildeman moederlijk op den schouder en zegt: „Vaar wel, kameraad" en ze gaat met Trudi weg. Ze moeten beiden naar Marburg terug, want een staats examen is geen thé-dansant, en als men een arm breuk kan spalken, kan men desondanks nog altijd zakken voor het examen in de chirurgie! Vilho echter, de brute oermensch, vertelde later nog dikwijls aan het kampvuur der vlotters van zijn ge schoren en gekamden tijd en steeds is hij ophieuw stomverwonderd erover, dat zoo'n sterke man, als. hij, zóó ongelooflijk zwak kan worden, als het om een vrouw gaat. Dan worden zijn hemelsblauwe oogen rond en verbaasd. Maar zijn kameraden lachen maar eens goedmoedig en het vuur vlamt lustig op eb verlicht hen (Nadruk verboden)'.

Schager Courant | 1936 | | pagina 10