De nood in den tuinbouw De bacon-kwestie „Schaai van de maneuvels" Geen R. A. I. tentoon stelling in 1937 Woensdag 23 September 1936. SCHAGER COURANT. Tweede Blad. No. 10069 KIJKETI isKOOPEn i.iClOECK Individueele belangen op den voorgrond Congres der Katholieke tuinders REGEERINGSMAATREGELEN WELKE NOOD ZAKELIJK GEACHT WORDEN VOOR BEHOUD VAN DEN STAND. Na de officieele redevoeringen, gehouden op de buitengewone vergadering van den Katholieken Ne- derlandschen Boeren- en Tuindersbond (zie ook el ders in dit nummer) werd nog het woord gevoerd door verscheidene sprekers uit verschillende tuïn- bouwgewesten in het land. Gezegd werd o.a., dat, al wordt er thans wat meer aan de veilingen geveild, dit niets te beteckenen heeft, gezien de groote cata strofe, die het bedrijf getroffen heeft. De normale ex port van de veiling in Venlo (naar Duitschland) was 90 pet. Dit percentage is thans teruggeloopen tot 42. De vergoeding voor de doorgedraaide groenten dient te worden opgevoerd tot productieprijs. Een overzicht werd gegeven van den toestand in het bloembollenbedrijf. De vraag werd gesteld of het wel verantwoord is, door te gaan met de minimum prijsregeling. Geen droog brood meer te verdienen. De heer W. de Groot uit Beverwijk betoogde, dat thans ook de gezonde kern van den tuinbouw in Ken- nemerland dreigt ten onder te gaan. Er is zelfs voor de beste tuinders geen droog brood meer te verdienen. De tuinders benijden dikwijls de wcrkloozen, omdat zij tenminste voor den grootsten nood zijn bewaard. De bedrijven zullen zonder meer hulp van Regeerings- wege niet meer te houden zijn. Voor alles is noodig verruiming van den export, vervolgens aanpassing op het terrein der vaste lasten; aanvullende steun van het Rijk; steun tot een richt prijs en zorg voor de menschen, die in bitteren nood verkeeren. De heer J. J. v. d. Meer, uit Roelofsarendsvcen sprak over den toestand in de veenstreek, dien hij alsjeliendig. schetste. Niet. alleen de producten, maar ook het land is niets meer waard-. Er dienen voor zieningen te worden getroffen, dat niet de eerste hy potheekhouder alleen met land en opstal gaat strij ken, maar ook de andere crediteuren hun deel krij gen. Spr. drong er op aan, dat ook in de veenstreek de glascultuur behoorlijk gesteund zal worden. De geestelijke adviseur van den bond, prof. Cleo- phas uit Warmond, heeft ten slotte een beroep ge daan op de tuinders om een eenheid te blijven vor men en geen groepsegoisme in practijk te brengen. Daarbij deed hij een beroep op de regeering om zoo veel mogelijk de tuinders te helpen. De vergadering nam vervolgens de volgende con clusie aan: De Katholieke Nedcrlandsche Boeren- en Tuinders- bond, enz., is van oordeel: Dat het behoud van den tuindersstand en van den tuinbouw in Nederland voor volk en staat noodzake lijk is, dat het derhalve een eisch van algemeen belang -is, dat doeltreffende maatregelen worden getroffen om dezen stand en dit bedrijf te redden en te han- haven, dat met het treffen dezer maatregelen als het ware geen dag en geen uur meer mag worden gewacht, daar een deel van den tuinbouw feitelijk reeds ten onder is gegaan, en een ander deel tot aan den rand van den ondergang is genaderd, acht de volgende maatregelen noodzakelijk: a. handhaving met hand en tand van hetgeen er van den eertijds zoo bloeiende tuinbouwexport nog is overgebleven en daarnaast het doen van wils krachtige, doelbewuste en hardnekkige pogingen om den huidigen export van tuinbouwproducten weer uit te breiden, zoowel door middel van gunstige han dels- en clearingsverdragcn met de oude afzetgebie den als door het opsporen van nieuwe afzetmoge lijkheden elders, b. het maken van wettelijke regelingen, die ten doel en ook daadwerkelijk tot effect hebben, dat de zgn. „vaste lasten", die ook den tuinbouw dooddruk ken, worden verminderd en verlicht, opdat de tuin bouwbedrijven in staat worden gesteld zich met hunne productiekosten zooveel mogelijk aan te passen aan het prijspeil bij verkoop der producten. c. Het doortastend aanvatten van het vraagstuk der distributie van tuinbouwproducten in het binnen land, opdat, de onnatuurlijke marge tusschen den prijs, die de tuinder voor zijn product op de veiling: krijgt en den- prijs, die de binnenlandsche consument -betaalt, zoodanig worde verkleind, dat het product goedkooper wordt en daardoor in grootere hocveelhe-, den en bij breedere lagen der bevolking afzet kan vinden. d. Het aanbrengen van -prijscorrigcerende regclin-. gen bij den afzet, zoodat ook de tuinder evenals hiernaar t.a.v. den akkerbouw en de veehouderij: wordt gestreefd voor zijn producten een billijke; vergoeding ontvangt voor zijn productiekosten. e. Het spoedig, althans spoediger dan in het ver leden is geschied en oók nu nog geschiedt, uitk'eeren van de steunbedragen uit het landbouwcrisisfonds, omdat de tuinders, waarvan verreweg de meesten geen reserves en' zelfs vaak geen crediet meer heb ben, deze bedragen voor het onderhoud van-hun ge-' zin en hel voortzetten van hun bedrijf allerdringendst- noodig hebben. f. Het. tewerkstellen op hun eigen bedrijf van die tuinders, welke zonder hulp buiten den bedrijfssteun niet meer kunnen bestaan en,-blijven ze van deze hulp verstoken,, hun bedrijf op moeten geven en ge-' heel op armenzorg zullen zijn aangewezen. Ten slotte spreekt de katholieke Nederlandsche i Boeren- en Tuindersbond-als zijn, meening uit, dat geen blijvende verbetering in het.--bedrijfsleven.in.het algemeen en- dus ook in - dén tuinbouw mogelijk zal blijken, tenzij een herordening van het sociale en eco nomische leven overeenkomstig do beginselen aange geven door en de richtlijnen getrokken in de ericy- n,tnk ..Ouadragesimo Anno" wordt tot stand gebracht. Het „Dagblad van N. Br." vertelt: 'n Groote Brabantsche boerderij met drie vensters, elk van negen ruiten en één kleine ruit in „Op- kamerke". Ze ligt achter een dijk, die op den groo- ten verkeersweg uitkomt. In de verte aan den hori zont, 'n uitgestrekt bosch van lage sparren. Daar nadert in draf een artillerie-colonne. Aan de andere zijde van den dijk wordt halt gehouden, de artilleristen stijgen af. Dan nadert van de tegenovergestelde zijde een afdeeling wielrijders, die dienst moet doen als dekking voor de drie stukken geschut, die in stelling worden ge bracht en gericht op het sparrenbosch waarin de vij and zich genesteld heeft. De stukken zullen oogenblikkelijk het vuur gaan openen, daarom zendt de Batterij commandant een ordonnans naar den eigenaar van de boerderij met de aanbeveling: „Zet onmiddellijk al je ramen open.' De boer ziet den artillerist naderen. Hij is met z'n vrouw in den stal bezig. „Boer", roept de Rot terdammer met 'n typisch Bovenmoerdijksch accent, je mot je vensters open zetten!" „Me „\yatte" open zetten?" „Je vensters!" De boer schijnt de waarschuwing nóg niet te begrijpen, want de ordonnans roept er achter: „Order van den Batterijcommandant". Hij stijgt af, gaat met het paard aan de hand het erf op, herhaalt voor den openstaanden stal z'n waar schuwing, maar de boer schudt koppig 't hoofd: „Me ramen open zetten? Ik zij niet gek! Z' ebben zeker nog nie genog aan me lei-peren gezeten? Ik hou me ramen toe!" „Wcis nou niet aigewaais, man., motte je ruiten kapot?" „Die motten'in 't g'heel nie kepot". „Ja maar, die kanonnen gaan schieten!" „Laat ze schieten, daar moeien wij ons eigen nie mee. Ik eb in drie en negentig ook bij d'infanterie van 't zesde gelegen., ik zij nie bang van 'n k'rnon. Ik durf er genog dicht bij te komen. Ze schieten om- mers toch nie mee wezelijke kogels!" „Ja, maar, de luchtdrukHij heeft het woord nog niet uitgesproken of op geen vijf meter van de woning, valt 'n donderende slag'n vuurstraal spat uit den loop, 'n grijze wolk drijft over den stal, enop het zelfde oogenblik klinkt 'n kletterend gerinkelde ruiten uit twee vensters zijn aan stukken gesprongen en de boer die niet bang was, stormt den dijk op met beide armen in de hoogte: „Ophouen... ophoucn mee schieten... me ruiten springen gelijk lcepot... ophouen...!" Er valt 'n twee de schot en het derde venster begeeft. De glasscher ven vallen rinkelend de woning binnen: „Agge nie sebiet ophoudt, gaai ik naar d'n burgemeester Gullie meugt mee oe meneuvels 'n mensch z'nnen boel niet rinneweeren!" Er wordt eenvoudig niet naar hem geluisterd, ze zien hem niet eens staan, 'n Derde en 'n vierde schot valt. Dan stormen de wielrijders met de bajonet op het geweer, over den dijk, attaqueeren in de richting van het sparrenbosch. Eer de boer van z'n schrik en ergernis is bekomen, zijn de stukken weer aangespannen, de mannen stij gen op en de batterij verdwijnt in de richting van-, waar ze is gekomen. 'n Troep nieuwsgierigen: die per ifiets én te voet. MINISTER DECKERS ZOU GAAR NE EINDE ZIEN VAN DE BA- CONBEMOE1ING. 's Gravenhage. Op de vragen van den heer Van der Weijden, in zake het raadplegen door de regee- ring van den regeerings-commissaris-commercieel adviseur, den steun aan baconfabrieken, den prijs voor de baconbereiding en het stopzetten van de re- geeringsbemoeiing met de baconbereiding heeft de minister van landbouw en visscherij, dr. L. N. Dec- kers, het volgende geantwoord: De vroegere baconcontracten betroffen een regeling met de baconindustrie in haar ge heel, terwijl thans in het systeem van in schrijving, dat de minister voorstaat, het indi vidueele belang van iederen fabrikant op den voorgrond treedt. Aangezien de baconbereiding een zeer belangrijk onderdeel uitmaakt ..van het bedrijf, waarmede de regeeringscommissaris-commercieel adviseur ver bonden is, heeft de minister gemeend goed te doen, met genoemden regeeringscommissaris in dezen niet om advies te vragen. Eenerzijds was dit juister te genover de andere baconbedrijven, anderzijds werd de positie van den betrokkene er door vergemakke lijkt. De regeeringscommissaris-commercieel adviseur geeft wel adfies in andere, in het bijzonder commer- cieele aangelegenheden, de varkenshouderij betref fende, w;aarbij het bijzondere belang van iedere on derneming niet in zoodanige mate gemoeid is als bij de thans geldende bacónregeling. I-Iij is onder meer wel geraadpleegd in de regeling van de overneming van zware varkens en de voor deze varkens te be steden prijzen. Uit het vorenstaande volgt, dat de regee ringscommissaris, commercieel-adviseur ge raadpleegd wordt over het tot zijn taak be- hoorende onderdèelen van de varkens- en veehouderij. De verdere werkzaamheden van den regeeringscommissaris, commercieel advi seur, bestaan uit het verleenen van advies ten aanzien van commercïeelc aangelegenheden op het geheele gebied van de landbouwcri sismaatregelen, zoowel ten aanzien van de visscherij, den akkerbouw, den tuinbouw als andere. Hij verstrekt deze adviezen aan den minister, terwijl hij daarnaast de regeerings- naderbij zijn gekomen, staat rond den schreeuwen den boer: „Da noem ik ongeperremeteerd! Da ze me kaar schieten, maar niet mijn ruiten! Dat wil de koningin nie, en ik laat het er niet bij! Daar mot perses opgemaakt worren! En ze zullen me de cen ten van de schaai terugbetalen, al mot ik er voor op odejense bij de Koningin!" Dan klinkt 'n stem: „Gij zijt veruit gewaarschouwd geworren, Kees, ik zij er getuige van. Ge zit mee de stukken, en ge zul ze motten betalen... da kan ik jjou verassereeren." - HOOFDPRIJZEN DER STAATSLOTERIJ i 1000.— 10257 400.— 12818 16401 18183 19012 f 200.— 860 13825 19881 20083 f 100.— 4558 5586 7395 19497 19830 commissarissen met zijn commercieele advie zen ter zijde staat. Ook neemt hij meermalen een werkzaam aandeel in de voorbereiding van onderhandelingen met het buitenland. Voorts behoort tot zijn taak de leiding van de af deeling organisatie, welke afdeeling medewerking verleent bij de administratief technische organisatie der crisisorganisaties en voorschriften, respectieve lijk adviezen geeft ten aanzien van zoo zuinig en efficiënt mogelijk beheer dezer organisaties. Mede is in deze taak begrepen den minister voor te lichten in zake personeelsaangelegenheden zoowel ten aan zien van salarieering als van aanstelling en ontslag. Het is den minister niet bekend, in hoeverre door de nu gegeven vergoeding een rendabele productie voor de verschillende bedrijven is verzekerd. Verder moge worden verwezen naar de beantwoording der vorige vragen, door den heer van de Weijden over deze aangelegenheid gesteld. Ten aanzien van het geen voorgevallen is en éventueele in de toekomst toe te kennen vergoedingen, moge verwezen worden naar de beantwoording van de vragen van den heer van der Sluis. De crisis-accountantsdienst heeft niet het oordeel uitgesproken, dat de thans gecontracteerde prijs voor baconbereiding ternauwernood voldoende is, doch dat aan de hand van cijfers, door den crisisaccoun tantsdienst verzameld, gebleken is, dat deze prijs, be houdens ingevoerde zeer groote bezuinigingen, niet voldoende is om de productiekosten der gezamen lijke fabrieken bij de tegenwoordige bezetting te dékken. De minister vermag in geen enkel opzicht verband te zien tusschen de waarde, welke aan het oordeel van den crisis-accountants dienst moet worden gehecht en het feit, dat sedert de instelling van dezen dienst con tracten zijn gesloten tegen een prijs, die ver boven den prijs uitgaat, welke thans door een gegadigde is aangeboden. Ten aanzien van de bemoeiingen met de bacon industrie van de zijde der Nederlandsche varkens centrale en later de Nederlandsche Veehouderijcen trale is aan de Kamer geen enkele medcdeeling ont houden. Ook in de driemaandelijkschc berichten ver schijnen geregeld mededeelingen. Daarenboven heeft de commissie-Beumer naar de geheele geste een onderzoek ingesteld, waarvan het rapport gepubli ceerd is. De minister zou zeer toejuichen, indien het, met het oog op de landbouwbelangen, mogelijk was de rechtstreeksche regeeringsbemoeiingen met de ba conbereiding te doen eindigen. Te dien einde heeft hij reeds geruimen tijd geleden het voorstel gedaan aan den georganiseerden landbouw om den landbouworganisaties nader bij deze aangelegenheid te betrekken. Een dezer dagen ontving de minister evenwel de medcdeeling, dat deze organisaties daar op niet wenschen in te gaan. Daar het niet strookt met de belangen van de varkenshouderij, den ba- conexport stop te zetten, zal het, zoolang de bijzon dere omstandigheden duren, noodig zijn. dat de re geering zich op een of andere wijze rechtstreeks met den baconexport bemoeit. Over de regeling, welke de thans geldende zal vervangen, kan de minister nog geen inlichtingen verstrekken. PESSIMISME IN DEN AUTOHANDEL^ Het bestuur van de R.A.I. heeft beslo ten, de automobiel-tentoonstelling, die elk jaar in Februari in het R.A.L-gebouw te Amsterdam gehouden wordt, het volgend jaar niet te doen plaats hebben. Het is een opzienbarend en teleurstellend be richt, dat vooral menigen Amsterdamschen za kenman onaangenaam in de ooren zal klinken Want de jaarlijksohe automobielshow was een groote tentoonstelling die massa's bezoekers naar de hoofdstad trok in de tien dagen, die zij duurde Zij bracht een opmerkelijke bedrij vigheid in de hoofdstad teweeg, zij verhoogde er het vertier, zij bracht grootere drukte in de winkels maar vooral ook in de hotels, de café's en de restaurants. In de kringen van het R.A.I.-bestuur ver namen wij, dat men daar de beteekenis van het feit, dat in Februari a.s. de R.A.I.-tentoon- stelling niet gehouden zal worden, zeer goed begrijpt. Doch het bestuur heeft niettemin ge meend, den leden tot dit besluit te moeten ad- viseeren, omdat men in den automobielhandel in het algemeen den toestand allesbehalve roos kleurig acht. Er drukken zware lasten op het be drijf en de omzetmogelijkhèden worden ernstig belemmerd door de belastingen die op de autos en alle aanverwante zaken rusten. Tot dusver is de autohandel optimistisch geweest en men had ook dit jaar wel weer kunnen hopen op een bevredigend verloop van de R.A.I. maar men kan tenslotte niet altijd weer op een goeden uitslag hopen, wanneer de feiten zulk een optimisme eigenlijk niet meer wettigen. De automobielhandel heeft met groote moei lijkheden te kampen en men ondervindt de sterke behoefte om tot besparing op de alge- meene kosten te komen. Dit is de voornaamste overweging geweest om de R.A.I. dezen winter niet te doen doorgaan ook al begreep men, dat men hierdoor Amsterdam een belangrijke attractie zou onthouden. NIEUW HOOGTERECORD Met een last van 12.000 kg. Moskou 22 September A.N.P. De Sovjet- piloot majoor Yumachef heeft een nieuw we reld-hoogte-record gevestigd met een vliëgtuig met 4 motoren, elk van 800 pk. Hij bereikte met een last van 12 ton een hoogte van 2700 meter. „SADKO" VASTGEVROREN Riga De Sovjet-Russische ijsbreker „Sad- ko" is nabij Franz Josephland in het pakijs vastgevroren. De thermometer is gedaald tot 14 graden on der het vriespunt. Draadlooze berichten uit Siberië melden, dat de schepen in de Barentz en Kara Zee worden bedreigd door felle sneeuwstormen

Schager Courant | 1936 | | pagina 5